Drie Nederlanders en een Belgische hoogleraar onderscheiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAQ 26 JUNI 1060 ZIERIKZEESm ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 risofu- \(oU Lange Nobelstraat 6, 'Zierikzee, Postbus nr. IJ Telefoon: nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.VJ OrÜkVer1)',i voorh. Lakenman Ochtman - Lange NobelstraaV 6, Zierikzee - Redakleur: M. J..BU DE VAATE Tel. 309. RUSSISCH VOORSTEL BEOOGDE ALGERIJNS DEBAT UIT TE STELLEN VEILIGHEIDSRAAD MOET NU BESLISSING NEMEN Rusland heeft dinsdag In de 'Veiligheidsraad van de verenigde Naties voorgesteld het debat over de kwestie Algeria voor onbepaal de ttfd alt te stellen. Het voorstel werd Ingediend door de Russische gedelegeerde, Arkady Sobólet, onmiddellijk nadat de raad was bijeengekomen op ver- zoek van 13 Arabische en Aziati sche landen. Het verrassende Russische voor stel volgde op een bespreking tus sen -Sobolef cn de Australische voorzitter van de raad, dr. E. Ro nald Walker. Nadat de Franse gedelegeerde, Herve Alphand, had meegedeeld, zich tegen dit Russische voorstel te verzetten, werd dit voorstel met zeven stemmen tegen een bij drie onthoudingen afgewezen. De Veiligheidsraad zal nu dus moeten beslissen over het verzoek van de 13 Arabische en Aziatische landen om de kwestie Algerie op te nemen in de agenda. Onrust in Zuid- en Midden-Amerika Volgens de politie zijn 17 perso nen uit Guatemala uitgewezen en -200 gearresteerd. Maandag zijn nog eens 168 mensen aangehouden na een studentenbetoging, waarbij 2 doden vielen. Uit de Peruviaanse hoofdstad Lima wordt bericht, dat aldaar en in Callao, waar studenten ongere geldheden hadden veroorzaakt, de rust volkomen is weergekeerd. Het zag er naar uit, dat woensdag het werk zou worden hervat. Huis van plastic Hét'plastichuls,'dat dit voor jaar onder andere heeft ge- staan op de jaarbeurs in Parijs, zal.te^zien zijn op de ,.x 74ste damesbeurs, die van 28 september t.m. 9 oktober in de Houtrusthallen in Den Haag gehouden wordt. Hout, metaal of-glas treft men in dit huis niet aan, alles is van plastic. De opstelling van vele stands zal enigszins ge wijzigd worden. Voorts wor den de Houtrusthallen ver groot met een nieuw café restaurant, dat aan de ach- terzijde van de hallen wordt gebouwd. Sowjet-Unie wil agrarische produktie sterk gaan vergroten In een bulletin, dat door de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) ls gepubliceerd wordt medegedeeld, dat de Sowjet-Unie het voornemen heeft om in de periode tot het einde van- het vyf jarenplan in 1960 de agrarische produktie sterk te vergroten. Gfetracht zal worden om in die tijd 'de vleesproduktie met 100 pet. te vermeerderen, de melkproduktie met 95 procent, de eierproduktie met' 150 procent en de wolproduktie met 82 procent. Deze produktieverhogingen ma ken nieuwe produktiemethoden, grotere mechanisatie en staatsin- vesteriflgen nódig. Er zal grotere soepelheid komen in deplannen van de staat, waarbij de federale republieken en de plaatselijke be sturen grotere bevoegdheden zul len krijgen. Ook wil de Sowjet-Unie de jaar lijkse produktie van tractors en an dere landbouwmachines vergroten. Verder1 "wil zij de produktie per ar beider op de staatsboerderijen" met 70 procent en op de collectieve boerderijen met 100 procent doen toenemen. Hammarskjoeld naar Oost-Europa De secretarisrgeneraal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is woensdag per vliegtuig uit New York vertrókken voor een bezoek van twee weken aan landen achter het IJzeren Gordijn. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat zijn reis slechts ten doel heeft de persoonlijke contacten, die hij - opgenom énheeft met de regeringen van V.N^-leden, voort te zetten. —"De lichte Wapèns van de voor malige weefrfiachf waren beter dan -die welke de Amerikanen thans aan -Duitsland leveren aldus schrijft de ^jkülnische Rundschau", die met de kanselarij te Bonn contact onder houdt. De minister van Defensie overweegt daarom, volgens het blad, die Amerikaanse wapens door Duitse te vervangen. Men meent te weten, dat er plannen voor hérin richting van bepaalde Duitse arse nalen bestaan. Overstromingen in India In de 'Indische staat Bihar heb ben „de rivier van het leed" en 21 andere rivieren tengevolge van een vroege moesson een gebied van on geveer 2.500 vierkante km. over stroomd, waardoor de oogst vrij wel zeker verloren zal gaan. In de staat Assam hebben de Brahma- poetra en tientallen andere rivie ren eveneens-ernstige schade toe- .gebracht aan de oogst. Het vee wordt bedreigd door ge brek aan voedsel en ziekten. De toestand op Cyprus Gemaskerde aanvallers hebben woensdagavond op het Grieks-Cy priotische dorpshoofd van Tokni, ten zuiden van Nicosia, geschoten. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. In de portiersloge van het paleis van de aartsbisschop van Nicosia zijn woensdag tijdens een huiszoe king Eoka-vlugschriften en brand bommen. gevonden. Het officiële communiqué, waar- In dit berlriit was vervat werd echter - later- aangeyuld met mede deling dat de „brandbommen" slechts lege flessen bleken te zijn. Dit is een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen, •vrijdag 29 juni, zijn 45ste verjaardag thoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom). Prins Bernhard reikte vier zilveren anjers uit Prins Bernhard, stichter en regent van het z(jn naam dragend fonds, heeft vanmorgen In het gebouw van de Nederlandsche Handel M(j te Amsterdam voor de zevende keer zilveren afijers uitgereikt. Dit jaar werden drie Nederlanders en een Belgische hoogleeraar hiermede ondescheiden. Na een uitvoerige toespaak van de prins trad als eerste naar voren mevrouw J. E. WestendorpOsleck (Amsterdam) met de heren Jhr. D. C. Rooli en mr. O. J. T. H. N. Domela Nieuwenhuls. De -gronden waarop aan haar de zilveren anjer werd verleend zijn: „Het tezamen met nu wijlen haar echtgenoot met zeer grote liefde, geduld, goede smaak en weten schappelijke speruzin bijeenbrengen en houden van een'bijzonder be langrijke, uitgebreide collectie Azi atische kunst en het bestemmen van deze collectie voor openbaar bezit". Zich tot mevrouw Westendorp richtend zei Prins Bernhard o.m.: „Gij hebt tezamen met nu wijlen uw -echtgenoot een bijzonder be langrijke verzameling van een snel verdwenen verleden van een voor ons exotische cultuur bijeenge bracht en die geschonken aan on9 allen, het Nederlandse volk. Uw verzameling Japanse en Chinese potterij, Ivoor en lak is uniek door haar'kwaliteit, haar uitgebreidheid en haar goede'samenhang. Gaarne vJil ik'vrdan ook onderscheiden met de zilveren anjer, waarbij ik dan tevens denk aan uw "belangrijke donatie aan de „Rijksacademie van Beeldende Kunsten", waardoor het mogelijk is om voortaan de tweede prijswinnaar van de Prix de Rome, naast de gebruikelijke zilveren medaille een stipendium te ver schaffen", aldus de Prins. Prof. E." Blanoqutert Als tweede verzocht de Prins professor E. Blancquaert (Gent) met professor dr. C. B. van Haerin- gen en mr. H. J. Reinlnk, naar vo ren te komen. De Belgische hoogleraar ls de onderscheiding verleend wegens: zijn zeer belangrijke aandeel in de opbouw en de voortdurende ver rijking en versterking van de cul turele relaties tussen Vlaanderen en Nederland en de grote verdien ste voor het behoud van de Neder landse taal in baar grensgebied. In hem worden mede geëerd al die genen, die als hij onvermoeid ijve ren voor de Vlaams-Nederlandse culturele integratie. Dr. L. P. Broekema De derde anjer werd verleend aan dokter L. D. Broekema (Diever) wiens paranimfen waren de heer A. Andreae en de burgemeester van Diever, de heer J. C. Meyboom. Dokter Broekema verwierf de onderscheiding voor zijn „buiten gewoon belangrijke prestatie om praetisch een gehele dorpsbevol king tot culturele zelfwerkzaam heid te brengen van uitzonderlijk hoög gehalte, waardoor deze agra rische bevolking op het kritieke moment van de opheffing van haar isolatie de gelegenheid kreeg - en deze aangreep - om haar geestelijk leven op bijzonder gelukkige wij ze te verrijken. In hem worden te vens i geëerd al diegenen, die in welke vorm ook bijdroegen tot dit •uitzonderlijke culturele resultaat. De heer F. Lugt De vierde* anjer reikte de Prins •uit aan de heer Frits Lugt (Den Haag), wiens paranimfen waren professor dr. J. Q. van Regteren Altena en professor dr. J. G. van Gelder. De onderscheiding werd hem ver leend wegens zijn „uitzonderlijke waardevolle arbeid op het terrein van de studie, in het bijzonder die van de catalogisering van kunst en kunstveilingen, het verzamelen van Nederlandse schilderijen, van prentkunst en vooral van tekenin gen van oude Nederlandse mees ters, waarvan vooral het Rijksbu reau voor Kunsthistorische Docu mentatie te 's-Gravenhage en het Musee du Louvre te Parijs de rijke vruchten mochten plukken, als mede de creatie van het „Institut Neerlandais" te Parijs, een zeer waardevol centrum van' het Neder landse culturele leven in'dit inter nationale culturele milieu". Korte berichten uit het binnenland VLAARDINGEN. De 43-Jarige montage-arbeider* L. de Jager uit Rotterdam viel tijdens werkzaam heden aan een in aanbouw zijnde tank op het terrein van deBPM aan de Parallelweg te Vlaardingen van een elf meter hoge stelling. In ernstige toestand werd de man naar het algemeen ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd, waar hij enige tijd later aan de bekomen verwondingen is bezweken. DEN HELDER. Uitgeleide ge daan door honderden belangstel lenden en familieleden is vanmid- lenden en familieleden is dins- onder commando van luitenant ter zee la G. van der Land, uit Den Helder, naar de Nederlandse An tillen vertrokken, waar het fregat anderhalf jaar gestationeerd wordt. CULEMBORG. De vijfjarige Jantje Vermeulen uit Culemborg is in het zwembad te Beusichem verdronken. Het kereltje had zijn vader, die in dit bad badmeester is, een briefje overhandigd en viel, toen hij naar de wal terugkeerde, van de loopbrug af. Direct werden reddingspogingen ondernomen, doch het kereltje 'werd niet meer opgehaald. De politie heèft lange tijd gedregd, maar het lijkje 1» nog niet gevonden, AMSTERDAM. Twee personen werden licht, en drie zwaar ge- volkswagenbusje met een perso nenauto, op de Stadhouderskade wond bij een botsing van een te Amsterdam nabij het Oosteinde. In het busje bevonden zich acht inzittenden, in de personenauto twee. Volgens de politie gaf het busje, dat van het Oosteinde kwam, geen voorrang aan de per sonenauto. Tengevolge van de botsing sloeg de personenauto over de kop. De drie zwaar gewonden werden in het OLV Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Overleg over repatri ëring van Ambonezen Naar wij vernemen, zal vandaag in het gebouw van de Indonesisch^ vertegenwoordiging in Den Haag de eerste bespreking gehouder worden over de repatriëring naai Indonesië van in Nederland ver blijvende Ambonezen. Van Ambo- nese zijde worden deze besprekin gen gevoerd door vertegenwoordi gers van een overkoepelende orga nisatie, die een 400-tal Ambonest gezinnen zou omvatten en van In donesische zijde door de zaakge lastigde in Nederland, de heei Kweedjiehoo, en de heer P. dt Queljoe. Laatstgenoemde is vorig< week door de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Rus- lan Abdulgani, naar Bonn ontbo^ den om instructies voor dit overlej te ontvangen. Het initiatief to deze besprekingen is uitgegaan van de zijde der Ambonezen, die hun terugkeer naar Indonesië voor staan. Prinses Beatrix weer thuis Woensdagmiddag is prinses Beatrix van'haar bezoek aan Italië teruggekeerd. De „Dakota", die de •prinses en haar reisgezelschap te rugbracht, landde op Soesterberg, waarna prinses Beatrix onmiddel lijk naar Soestdijk vertrok. ROTTERDAM. De politie van Dieppe stelt een onderzoek in naar de geheimzinnige verdwijning van een Nederlandse magazijnmeester, A.'M. de H., woonachtig te Rot- terdam.Vijftien juni j.l. was deze in gezelschap van een chuffeur in een vrachtauto in Dieppe aange komen voor het afleveren 1 van goederen, die moesten worden ver scheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rotter dam. Van de H. heeft men niets meer vernomen. Deze had 1600 gulden bij zich. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. SNEEK. Het achtjarig zoontje van de familie Coers is nabij de ouderlijke boerderij aan'de Zwar- teweg te Sneek onder de melkwa gen geraakt van Zijn vader. Het jongetje kreeg het achterwiel over zich' heen en overleed onmiddellijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een orang oetan scheen een mens, indien hij- sprak. Veel mensen schenen wijs Zo hunde-tpraak ontbrak. "Koene zeiltocht Een officier van de Britse Ma rine, luitenant-commandeur R. M. Balles, is woensdag met een zeil- sloep in Auckland aangekomen na een reis van 12:000 mijl, die ver leden jaar augustus in Engeland werd aangevangen. De uit'Newcastle-afkomstige Ma rine-officier had tot aan Rarotonga op de Galapagos-eilanden in de Grote Oceaan gezelschap van twee personen. 'De rest van de tocht heèft hij geheel alleen afgelegd. In-augustus dit'jaar moet hij weer in dienst in Engeland. Hij hoopt'nu -in Auckland de sloep te verkopen en naar1 Engèland terug te; keren. .Buitenlandse rijwiel toeristen naar Schouwen-DuWélond Wij vernemen dat de V.V.F. Vereniging,Vakantie per fiets" - te 's-Hertogenbosch een trip voor dertig buitenlandse rijwiel toeristen organiseert over de Zeeuwse en Z.-Hollandse eilanden op-maandag 13 augustus a.s. Dit is de zevende „Tocht van Nederland" voor - buitenlandse toeristen, die Nederland willen leren kennen. De onderhavige tocht krijgt de naam „Hollandse eilandentocht". Binnen het- raam van deze tocht, zullen de rijwieltoeristen ook Schouwen-Duiveland bezoeken. Om -de deelnemers voor een rede lijke prijs een .goede warme maal tijd en een onderkomen te ver schaffen, logeren Zij gedurende de gehele'tocht bij burgers van de betreffende ovemachtingspiaats. Ook op Schouwen-Duiveland wor den thans pogingen in het werk gesteld, tegen een billijke vergoe ding, logeeradressen te viriden. Beslissing van de Moge Raad BEKLAG TEGEN BURGEMEESTER F. m A. SCHOKKING AFGEWEZEN Naar vernomen wordt is het be klag van mej. Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend omdat de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geen strafvervolging in gesteld heeft tegen de burgemees ter van Den Haag, mr. F. M. A. Sbhokkirig, door de Hoge Raad'af gewezen. De raadsman van mej. Pino,- mr. G. ter Laan te Utrecht, zeide des gevraagd, 'dat hij nog nietheeft uitgemaakt wat hij na deze afwij zende beschikking - aal gaan doen. Hij heèft'de uitvoerige stukken nog niet -bestudeerd. In elk geval staat nog. altijd een weg open van een civiele procedure, zo verklaarde hij. De afwijzing van het beklag van mej. Pino is géformuleerd in een beschikking van de Hoge Raad, die in raadkamer genomen wefd. De procureur-generaal bij de Hoge Raad brengt ter voorbereiding van zulk een beslissing een conclusie uit, die de-strekking heeft van een adviee. Salaris herziening rijkspersoneel TEGEN SEPTEMBER BESLISSING VOOR ALGEMENE VERHOGING SALARISSEN Op de volgende vragen van de heer Burger betreffende salarisver hoging voor het rijkspersoneel, 1. Kan de minister mededelen in hoeverre berichten, als zou de regering algemene salarisver hogingen voor bepaalde groepen van rijkspersoneel beogen, juist Zijn? 2. Kan de minister eveneen» me dedelen, of het in het voorne men der regering ligt op-korte .^termijn een algemene salaris verhoging voor alle rangen van het rijkspersoneel in de Com missie-voor Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken aan de orde te stellen? heèft de heer Beel, ifainister van Binnenlandse Zaken, geantwoord: 1. Zoals de minister reeds ln de Tweéde Kamer der Staten-Gene- raal heèft medegedeeld bij' de be handeling van de wijziging van hoofdstuk 5'der rijksbegroting 1955 (uitgaven, voortvloeiende uit een aantal maatregelen tot verbetering van de financiële positie van bur gerlijk rijkspersoneel, stuk 3974), heeft'de regering zich beraden over de vraag, of ten aanzien van enkele groepen van personeel (met name enkele groepen van hoger perso neel) niet een bepaalde situatle.aan- wezig is, die noopt-tot een salaris herziening. Reeds toen: meende de regering deze vraag in beginsel be vestigend te moeten beantwoorden. Aannemende,'dat de geachte afge vaardigde het oog heeft op berich ten, welke -hierboven bedoelde groepen van hoger personeel be treffen, kan thans worden medege deeld, dat de regering bepaalde voorstellen aan dei Centrale Com missi e voor Georganiseerd Overleg ln Ambtenarenzaken- heeft voorge legd. - 2. Op dit ogenblik kan nog niet worden bepaald, welke gevolgen voor het rijkspersoneel dienen voort -te vloeien uit de regeringsbeslis sing van 19 maart jl. met betrek king tot de lonen in het particuliere bedrijfsleven, onder meer omdat, naar te-verwachten valt, eerst te gen september aanstaande alle ge gevens, welke, voor het nemen van een beslissing ten aanzien van een algemene verhoging van de sala rissen van het overheidspersoneel van belang zijn, bekend kunnen zijn. Het ligt evenwel in de bedoe ling om, zodra de nodige gegevens bekend zijn, deze aangelegenheid in de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtena renzaken aan de orde te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1