DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 20 JUNI 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1689 REDAKTIE EN ahmimictpanc.l jnwgn<jtytf j Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. l7Tefelooiv nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. IN ROOD-CHINA IS ZICII OOK EEN OMMEZWAAI AAN HET VOLTREKKEN PROCES VAN ALGEMENE ONTSPANNING GAANDE Op het Nationale Volkscongres te Peking Is vorige week uit de ge houden redevoeringen duidelijk ge bleken dat er In communistisch China een proces van algemene ontspanning gaande is. Gemaakte fouten werden eerlijk toegegeven en er werd vrijelijk kritiek uitge oefend. Westerse waarnemers beschou wen dit als een bewijs dat de Chi nese leiders vertrouwen hebben in de politieke en economische toe stand van hun land. Zij geloven niet dat deze ont spanning een direct gevolg is van de veranderingen in de Sowjet- Unie, want de eerste tekenen ervan waren reeds merkbaar voor het jongste Russische partijcongres; Deze binnenlandse ontspanning blijkt vooral in drie opzichten: 1. Grotere geestelijke vrijheid voor intellectuelen. Beeldende kun stenaars en schrijvers worden aangemoedigd om meer aan dacht aan China's verleden en aan niet-communistische landen te besteden. 2. Kerkelijk contact. De Chinese christenen, die sinds de machts overname vrijwel van de bui tenwereld geïsoleerd waren, kunnen in toenemende mate contact met andere kerken op nemen. De gevangenen in Oost-Duitsland „Slechts een fractie der politieke gevangenen in Oost-Duitsland heeft tot nu toe amnestie gekre gen", aldus heeft de Westberlijnse socialistische partijleider Franz Neumann maandag op een pers conferentie verklaard. Neumann verklaarde, dat de Oostduitse regering onjuiste mede delingen had verschaft over het aantal vrijgelatenen. Met name zou het aantal vrijgelaten sociaal-de mocraten, dat als 691 werd opge geven, in feite veel lager liggen. De Oostduitse regering heeft vrijdag j.l., als gemeld, medege deeld, dat sinds mei j.l. een twin tigduizend gevangenen op vrije voeten werden gesteld. Socialisten uit Oost-Duitsland, die kortgele den zijn vrijgelaten deelden de journalisten mede, dat de toestan den in de Oostduitse gevangenis sen in geen enkel opzicht verbeterd zijn. De presidentsverkiezin gen in Egypte Volgens de officiële uitslagen is premier Nasser van Egypte met 5.496.965 (99,9 procent) tegen 2.857 stemmen gekozen tot president. De uitslag van de volksstemming over de nieuwe grondwet luidt 5.488.225 stemmen voor, 10.046 tegen. Onge veer 94 procent van de stemgerech tigden heeft gestemd. Nasser was de enige kandidaat. In een toespraak tot een enthou siaste menigte verklaarde Nasser maandag, dat „het Egyptische volk de grondwet zal beschermen en de onafhankelijkheid zal verzekeren". De strijd ter verzekering van de vrijheid en voor de vestiging van sociale rechtvaardigheid zal voort gezet worden, zo zei hij. Langere proefbaan voor Amerikaanse projectielen Groot-Brittannië heeft maandag in Washington een overeenkomst met de V.S. getekend, waarbij het proefgebied voor geleide projectie len in de Zuid-Atlantische oceaan ruim 3000 km. langer wordt Vol gens de bestaande overeenkomst kunnen beide landen van deze baan gebruik maken, doch men verwacht dat Groot-Brittannië zich aan het proefgebied van Woomera in Aus tralië zal houden. De Amerikaanse projectielen, die niet met scherp geladen zullen zijn, worden van uit Florida afgevuurd. Hun koers ligt dan over de Britse gebieden van de Bahama-eilanden, St. Lucia tot Ascension, halverwege tussen Zuid-Amerika en Afrika. Er zullen in dit gebied geen atoomproeven worden genomen. Nadat maandagochtend in Cai ro bekend was gemaakt dat kolonel Nasser zaterdag met overweldigen de meerderheid tot president van Egypte was gekozen, begaf een jui chende menigte zich in optocht naar het kantoorgebouw van de nieuwe president. Houding tegenover buitenlan ders. Deze verbetert dagelijks, Chinezen tonen zich nu veel meer tegemoetkomend. Tijdens het congres bleken de afgevaar digden volkomen bereid met buitenlandse correspondenten te spreken en velen van hen deden dat in uitstekend Engels. Russische vakantiegangers zagen Nederland Uit Le Havre is in Rotterdam aangekomen het Russische passa giersschip „Pobeda", dat ligplaats heeft gekozen in de Rijnhaven. Aan boord bevonden zich ruim 430 Russische toeristen, die een tocht van Odessa naar Leningrad maken via west-Europa. Zij zijn met bus sen via Delft naar Amsterdam ver trokken. In beide plaatsen werd een aantal bezienswaardigheden bekeken. Verder bracht men in Amsterdam een bezoek aan het Rijksmuseum en maakte men een tochtje door de grachten. Het ge zelschap 'gaat ook naar Den Haag en Scheveningen en men heeft het voornemen om het vredespaleis te gaan bezichtigen. Brandweer bij concours De boerderij van de land bouwer A. van Meurs te Oosterhout (Betuwe) onder Valburg, is geheel uitge brand doordat de plaatselij ke brandweer toevallig af wezig was wegens deelname aarveen brandweerconcours. Toen de Nijmeegse brand weer op de plaats van de ramp met groot materieel arriveerde was het te laat om de ouderwetse hoeve te behouden. De schade die ge schat wordt op f 100.000 is niet geheel door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand wordt gezocht in kort sluiting. Het bezoek der westelijke militairen aan Moskou De westelijke militaire delegaties die op het ogenblik in de Sowjet- Unie zijn, hebben maandag een be zoek gebracht aan de moderne luchtbasis Oebinka op ongeveer 60 km. van Moskou. De militairen vonden het bezoek zeer interessant, doch zij betreurden het dat zij geen technische gegevens konden krijgen over de vliegtuigtypen die op de basis waren. De Amerikaanse, Britse en Fran se delegaties, onder leiding van resp. generaal Twining, minister Burch en generaal Bailly, werden door de maarschalken Jigaref en Roedenko op de basis ontvangen. Zij reden langs een honderdtal straaljagers van het type „Boer" en verscheidene typen bommen werpers, doch zij mochten alleen het verkeersvliegtuig TU-104 van binnen zien. De nieuwe driehoekige straaljagers die zondag op de lucht vaartshow overvlogen, waren niet op de basis aanwezig. Wijnen sneller „rijp" Tass meldt, dat het rijpingspro ces van wijnen uit Georgië met be hulp van gammastralen thans in evenveel uren als vroeger Jaren verloopt. Een ander vreedzaam gebruik van kernenergie is volgens Tass het verlengen van het leven der cocons der zijderups. Het sterven dezer cocons deed vroeger duizenden ponden ruwe zijde verloren gaan. Keesje Versluis onder observatie Keesje Versluis, het 10-jarige Nederlandse jongetje dat met zijn moeder naar Stockholm is gevlo gen om daar dcor de bekende her- senchirurg, dr. Olivecrona te wor den onderzocht, heeft een rustige dag doorgebracht in het Seraphim- ziekenhuis in Stockholm. Dr. Olivecrona, die juist van een vakantiereis is teruggekeerd, zal hem waarschijnlijk heden onder zoeken. De oog-, oor- en schedel- proeven, die noodzakelijk zijn voor een diagnose, zullen waarschijnlijk drie tot vier dagen in beslag ne men. Eerst daarna zal worden be slist of een operatie mogelijk is. Er zijn mensen, die de verkiezingsspanning in ons land niet hoog genoeg vinden. Wel, zoals uit deze foto blijkt kunnen ze dan het beste naar Lima in Peru gaan: daar vertelden nl. de twee grootste partijen twee dagen na de presidentsverkiezingen, dat zij gewonnen hadden en zij waren bereid dit ook toe te lichtenmet de gummistok. De officiële uitslag van de op de 17e juni gehouden verkiezingen zal pas aan het begin van de volgende maand bekend zijn, zodat er nog gelegenheid genoeg is tot het uitwisselen van „gedachten". Eisenhower's toestand De besprekingen die premier Nehroe van India tussen 7 en 10 juli met president Eisenhower zou voeren zijn op voorstel van de In diase premier uitgesteld, zo heeft de perschef van het Witte Huis maandag bekend gemaakt. Hij deelde voorts mede, dat Eisenhower besloten heeft op 21 en 22 juli Panama te bezoeken voor de conferentie van Amerikaanse staatshoofden. Deze conferentie werd onlangs in verband met Eisenhowers ziekte uitgesteld. De president zal waarschijnlijk vrijdag of zaterdag het Walter- Reed-ziekenhuis in Washington verlaten. Hij gaat dan voor verder herstel naar zijn boerderij te Get tysburg. Sowjct-lelders, hoge buiten landse gasten en meer dan hon derdduizend Moskovieten z(|n zondag getuige geweest van een grote parade van vliegtuigen op het vliegveld Toesjlno b(j Moskou, waarbfj volgens het ooggctulgever- slag van de Russische radio nieu we vliegtuigen, die er uit zagen als „Torpedo's, naalden en pyien", te zien waren. Onder de hog© buitenlandse gasten b(j deze luchtvaartschonw, bevonden zich dc stafchef van de Amerikaanse Luchtmacht, gene raal Nathan Twining en de Britse minister van Luchtvaart, Nigel Birch. Admiraal Ernest King, die in de tweede wereldoorlog opperbe velhebber der Amerikaanse zee- strijdkrachten was, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. De import van houten bungalows Indeling en hoogte Canadese bungalows voldoen niet aan gestelde eisen Opzet en Indeling zon gewijzigd moeten Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer van Vliet over de eventuele import van hou ten Canadese bungalows door een Haagse onderneming heeft de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting het volgende geant woord: Uit enige perspublikaties is ge bleken, dat een te 's Gravenhage gevestigde onderneming zich in de afgelopen maanden tot een aantal gemeentebesturen zou hebben ge wend met een aanbieding van hou ten Canadese bungalows. Deze bungalows zijn na de twee de wereldoorlog door de Canadese regering gebouwd als noodwonin gen voor gedemobiliseerde militai ren. De kwaliteit van deze bunga lows is afgestemd op de oorspron kelijke bestemming, terwijl voorts bij een onderzoek gebleken is, dat door het gebruik, de afbraak, het vervoer en het opslaan vele onder delen min of meer beschadigd wa ren. Voorts voldoen de indeling en de hoogte niet aan de daaromtrent in de gemeentelijke bouwverorde ningen gestelde eisen. Aangezien deze afwijking zodanig is, dat de bungalows blijven beneden het ni veau, dat in Nederland algemeen aanvaard wordt als noodzakelijk voor een goede volkshuisvesting, valt niet te verwachten, dat de ge meentebesturen en de colleges van Gedeputeerde Staten gebruik zul len maken van de mogelijkheid, welke de Wederopbouwwet biedt, dit te meer waar het uitgesloten moet worden geacht, dat deze es sentiële afwijking van de voor schriften binnen 10 jaar ongedaan zal worden gemaakt. Bouwvergunning bezwaarlijk Hoewel geen concrete gegevens ter beschikking staan betreffende contacten tussen de importerende firma en de gemeentebesturen, zal Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. In de nacht van zaterdag op zondag is de 25-jarige caféhoudster G. de J. in een per ceel aan de Jacob van Lennep- straat te Amsterdam van een acht treden tellend trapje gevallen en met het hoofd op een granieten vloer terecht gekomen. De jonge vrouw werd naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. APELDOORN. Op de Eendracht- straat te Apeldoorn is de 55-jarige weduwe B. Kers-Holdijk door een militaire vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Haar 46- jarige zuster, mej. J. Holdijk, die naast haar fietste, werd vrij ern stig gewond. ROTTERDAM. Tijdens een van de rondritten door Rotterdam van de Rotterdamse elektrische tram wegmij is de autobus van de RET maandagmiddag plm. drie uur bij het passeren van een stilstaande auto aan de Sophiakade in aanra king gekomen met twee meisjes op een fiets. Het 13-jarig meisje, dat het rijwiel bestuurde, raakte ver moedelijk de macht over het stuur kwijt, waardoor het viel. De 3-ja- rige M. Sla, die zij achterop had, kwam onder een achterwiel van de bus terecht. Bij aankomst in het ziekenhuis Bergweg bleek het kindje te zijn overleden. Het oude re meisje liep een hersenschudding op. AMSTERDAM. De tweejarige El- se Jacoba Licht te Amsterdam is dood in haar bedje aangetroffen. De kleine had met een ceintuur ge speeld, die om haar halsje verward was geraakt en is gestikt. Een vliegtuig van het type „Argonaut" van de Britse lucht vaartmaatschappij B.O.A.C. is zon dag kort na het vertrek uit Kano in noord Nigeria verongelukt. Ne gen en twintig mensen zijn bij het ongeluk omgekomen. Het vliegtuig war op weg naar Londen. Volgens het Britse bestuur op Cyprus ontvangen de in Grieken land studerende Cyprioten al daar, een „opleiding in terrorisme". Daarom zullen deze studenten, wanneer zij weer naar hun eiland terug keren, worden ondervraagd, gefotografeerd en onder speciaal toezicht worden geplaatst. uit het bovenstaande duidelijk zijn geworden, dat het verlenen van een bouwvergunning voor deze bunga lows op onoverkomelijke bezwaren zal moeten stuiten wegens strijd met de bepalingen der bouwveror dening op essentiële punten. Slechts wanneer opzet en indeling der bun galows zodanig zouden zijn gewij zigd, dat deze in overeenstemming zouden zijn met de bouwverorde ning, zou de vergunning verleend kunnen worden. Deze bezwaren zouden slechts ondervangen kun nen worden door een herziening van de indeling en de hoogte van de bungalows. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Klok Zuid-Havenpoort in restauratié Sinds enige dagen is personeel van de gemeente bezig met de de montage van de klok in de Zuid- Havenpoort, een zeer oud uurwerk, dat dringend restauratie behoeft, Tevoren zijn reeds onderhandelin gen gevoerd met een firma in to renuurwerken, maar deze onder handelingen over reparatie van het uurwerk zijn op niets uitgelopen. Contact is derhalve gezocht met de lagere technische school alhier, waar bereidheid aanwezig bleek om de klok te herstellen. Het uur werk wordt nu in zijn geheel over gebracht naar de technische school om gerepareerd te worden. Vergadering afd, Schouwen-Duiveland N.V.S. Tegen vrijdag 29 juni a.s. is een vergadering uitgeschreven van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. Op de agenda staat verkiezing van een nieuw bestuurs lid, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van mevr. Nieskens-Stiphout. In ver toning zal worden gebracht de film „Wij gaan uiten doen gewoon" samengesteld en vertoond door het N.S.V.-lid de heer F. Lievense. Verder zal een causerie worden ge houden door drs. P. Theune te Vlis- singen over het onderwerp: „Waar om bent U lid van de N.S.V.?" Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een lach is als een licht in het veiister van het gelaat, dat toont dat het hart thuis is. De kabinetsformatie „De draad is niet afgebroken" Na een tweede bespreking tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de 5 grote frac ties uit de Tweede Kamer, is gis teravond medegedeeld, dat „de draad niet is afgebroken" en dat dit overleg op een nader te bepalen datum zal worden voortgezet. Het is nog niet bekend, wanneer dit zal gebeuren. Inmiddels werd 't waar schijnlijk geacht, dat dr. Drees in de loop van hedenmorgen bespre kingen met andere politieke leiders zou voeren. De conferentie van gis teravond duurde bijna twee uur. De fractieleiders, die de bespre kingen hebben bijgewoond, waren niet bereid mededelingen over het besprokene te doen. „Ik heb niets te vertellen", zeide de heer Tilanus van de C.H.U., die voor zijn vertrek een druk gesprek voerde met de leider van de AR- fractie, prof. Zijlstra. Daarvoor wa ren prof. Romme van de K.V P. en de heer Korthals van de V.V.D, reeds te voet en de heer Burger van de P.v.d.A. per auto vertrokken. DREISCHOR Vergadering gemeenteraad De raad dezer gemeente zal don derdagavond a.s. in openbare ver gadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot deel neming aan de Stichting Werk plaats „Schouwen-Duiveland"; een voorstel tot aankoop van het oude transformatorenhuisje van de P Z. E.M.; vaststelling nieuwe Algeme ne Politieverordening; aanbieding ter voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1954; wijziging gemeentebegroting 1955 en vast stelling interimregeling ziektekos ten ambtenaren 1956. NIEUWERKERK Aan de heer M. J. Lodewijk al hier werd dezer dagen het Diploma van het Verbond voor Veilig Ver keer rijjaar 1 uitgereikt, voor het gedurende één jaar veilig en scha devrij rijden als deelnemer aan de landelijke wedstrijd in veilig rijden van beroepschauffeurs. Vogelwacht organiseerde excursie naar eilandje in inlaag INVASIE BRACHT NOG AL ONRUST TEWEEG Zaterdag J.l. organiseerde de Vo gelwacht „Schouwen-Duiveland" een excursie onder leiding van de nestor der vogelfotografie, de heer J. Vijverberg naar de West-Schou- wense inlaag, om van nabjj het vogelleven op het eilandje in de inlaag te kunnen waarnemen. Trefpunt van de vogelenthousias ten was de „Heerekeet", waar het gezelschap werd verwelkomd door de heer N. H. Lysen, terwijl ook burgemeester S. Franke van Kerk- werve een welkomstwoord sprak. Dc tocht naar de inlaag werd ge maakt per R.T.M.-toeringcar. Het gezelschap kon zich na af loop van de geslaagde excursie wel volkomen bij de woorden van bur gemeester Franke aansluiten. In de Heerenkeet had deze n.l. van zijn trots blijk gegeven, dat in zijn gemeente na de ramp nog vogel kolonies zijn gebleven, al is dan ook het drietal inlagen met 1 ver minderd. Gearriveerd bij de inlage werd het gezelschap met beetjes ge lijk overgezet met een wankel bootje. Schipper Hart echter wist er voor te zorgen dat men met uitzondering van enkelen, die natte voeten opliepen behouden aan de overkant voet aan wal zet te. Dat dit alles wel tot grote on rust van de honderden kokmeeu wen, sterns en vlsdiefjes geschied de, behoeft geen kommentaar. De toch al grauwe hemel, werd visio- neel haast verduisterd door van het nest verjaagde krijsende vo gels, die geen rust vonden voor dat de indringers hun domein weer hadden verlaten. Op het eUandje zelf was het een paradijs voor de kenner, zowel als voor de gewone natuurliefhebber. Daar men zich in de broedtijd bevind, waren de meeste nesten gevuld met een aan tal eierenof met piepkleine jongen. Men moest een ware voe- tendans uitvoeren om te voorko men dat men een zorgvuldig ge bouwd nest met inhoud zou ver trappen. Spijtig is het wel dat dit niet helemaal gelukte en dat enke le zeer jonge vogeltjes, door hun schutkleuren bijna volkomen aan het oog onttrokken, het slachtof fer werden van een net iets te haastig neergezette gelaarsde voet. De heer Vijverberg gaf op de hem zo eigen wijze toelichting bij de verschillende jonge diertjes en eieren en nadat men een rond wandeling, die misschien iets te lang duurde, over de inlage had gemaakt, werd wederom in ge deelten het grauwe water overge stoken, waarna men vertrok naar Kerkwerve voor een koffiemaal tijd. In de middag hield de heer Vijverberg in het Dorpshuis al daar, een lezing, die zeer in de smaak viel, juist ook door de des kundigheid van deze bekende spreker. De Indonesische marine heeft het 2 500 ton metende Engelse schip „Inchislay" bij Pare Pare opge bracht, aldus heeft een woordvoer der van de Indonesische marine heden medegedeeld Het schip werd naar de marinebasis Surabaja ge sleept voor een nader onderzoek, daar zijn papieren niet in orde wa ren. De Indonesische scheepvaart maatschappij „Bintang Merau Pu- tih" had het Engelse schip gehuurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1