z WITSMAM Een wagenbestuurder erft een villa Torenbouw te Ouwerkerk zal voorlopig nog niet kunnen verwezenlijkt Wrijf Kou en Pijn DE Z.L.M. -TEN TO ON STELL1N G Pleidooi voor intensieve bestrijding van abortus onder rundvee Studiecommissie Delta- en Drie-eiiandenplan De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ir. M. A. Geuze heeft, zoals gemeld, donder dagmiddag de landbouwtentoon stelling van deze maatschappij te Domburg geopend. Hij zei daarbij, dat deze tentoonstelling van groot belang is voor de landbouw in_het gewest Zeeland, en in het bijzon der op Walcheren. Onmiddellijk na de opening door de heer Geuze werd een vlaggen- parade gehouden en werd de vlag van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij door de voorzitter in top gehesen. Daarna weerklonk het volkslied. Hierna voerden de jon geren van de Landbouw Jongeren- gemeenschap volksdansen uit. Na de openingsrede van de heer Geuze sprak de heer J. C. H. de Veer, voorzitter van het Produkt- schap van Vee en Vlees over de vleespositie in Nederland. Spreker herinnerde aan het feit, dat de vee stapel vrij is van mond- en klauw zeer, van t.b.c. en van abortus. Hij legde vooral de nadruk op de be strijding van de abortus, die in het gevoerd en hij waarschuwde vooral het westen en het zuiden, goed uit te kijken bij de aankoop van vee dat uit het oosten komt, opdat het vee vooral abortusvrij zou zijn. Hij achtte dit van groot belang voor de export. Voorts besprak hij de verschillende mogelijkheden van de verbetering van de veestapel voor al voor de voorziening van de vlees behoefte. Onder meer merkte hij op, dat uit de statistiek gebleken is, dat het aantal paarden in Ne derland sterk achteruit loopt, ter- Ingezonden mededeling mooie, zachte honden LAND- EN TUINBOUW Uiterste voorzichtigheid nodig met bestrijdingsmiddelen Vele bestrijdingsmiddelen zijn sterk giftig. De grootste voorzich tigheid is geboden met zowel het in opslag hebben van bestrijdings middelen als het werken met deze middelen. In een hoorspel voor het radiokwartier van het ministerie van Landbouw is een dezer dagen nog eens gewaarschuwd tegen non chalant omgaan met middelen en hun verpakking. Dr. K. Hartsuiker van de Plantenziektenkundige Dienst zegt hierover het volgende: Het Landbouwveiligheidsbesluit bepaalt, dat bestrijdingsmiddelen op de land- en tuinbouwbedrijven achter slot moeten worden be waard en van veevoeder, levens middelen e.d. moeten worden ge scheiden gehouden. Het gevaar dat onbevoegden, in het bijzonder kin deren, deze stoffen in handen zou den krijgen is immers groot. De gevolgen voor anderen en uzelf zijn dan niet te overzien. Deze waar schuwing geldt niet alleen voor de middelen zelf, maar ook en niet in het minst voor de lege verpakkin gen. In lege bussen, flessen e.d. is als regel nog wel voldoende vergif achtergebleven, dat oorzaak kan zijn van ernstige, vaak dodelijke, vergiftigingen. Lege verpakkingen moeten daarom worden vernietigd door verbranding of begraven (niet in de sloot gooien), of anders ach ter slot veilig worden opgeborgen. Restanten moet men steeds in de originele verpakkingen bewaren. Gebruik voor het bewaren van res tanten nooit verpakkingsmateriaal, dat voor andere doeleinden was be stemd (bierflesjes, veevoederzak ken e.d.). wijl ook de gemiddelde leeftijd van deze dieren sterk stijgt. Aan het slot van de bijeenkomst richtte de Commissaris der Konin gin het woord tot de vergadering. Hij deelde mede dat binnen zeer korte tijd een commissie zal wor den ingesteld teneinde de gevolgen voor de agrarische sector van de uitvoering van het Deltaplan en het Drie-eilandenplan te bestuderen. Hij zei verder, dat Walcheren veel verbeterd is wat de wegen betreft en door de herverkaveling e.d., maar dat daartegenover een ande re bedreiging staat, nl. dat de be strijding van het gevaar van het water, leidt tot vernieling van het duinlandschap. LAND- EN TUINBOUW De klimmende aardbei In de verschillende landen van west Europa worden thans waar derende persartikelen gewijd aan de „Klimmende Aarbei", een kweekproduct van de Duitser Hum mel, die na jaren kruisen deze va riëteit wist te verkrijgen. Een Frans vakblad spreekt zelfs van „een botanisch phenomeen, dat een ware revolutie zal teweegbren gen op het gebied van de klein- fruitteelt, omdat de oogst hierdoor zal stijgen en de kosten van het plukken dalen, daar dit staande kan geschieden". De nieuwe plant, waarvan de met vruchten bezette ranken zich tot manshoogte laten leiden langs latwerk en gaas, wordt in Duits land een sensatie van deze eeuw genoemd. Een feit is, dat het be stellingen regent, nu blijkt, dat de ze klimmer van mei tot diep in de herfst grote en goed smakende vruchten heeft gedragen en daar mede dit voorjaar opnieuw is be gonnen. De klimmende aardbei groeit overal waar zon is, dus niet alleen in de tuin, maar ook op het bal konnetje van het stadsbovenhuis. Aardbeien rijpen slecht Reeds enkele weken worden er op de Nederlandse aardbeien veilingen aardbeien van de koude grond anagevoerd maar het tota le kwantum blijft tot op heden zeer gering. Tengevolge van het koude weer verloopt namelijk het rijpinsproces bijzonder traag. Voor het rijpen hebben de aard beien zon en warmte nodig en aan beiden ontbreekt het tot op heden. Omdat de glasaardbeien thans voor het grootste deel zijn geoogst, zijn er op het ogenblik weinig aardbeien aan de markt. Men had er op gerekend dat deze week het aanbod reeds belangrijk ruimer zou worden, maar door het koude weer is dit niet het ge val geweest. In Kapelle-Biezelin- ge worden steeds heel wat aard beien voor verse consumptie ge veild. Vorige week waren ook hier de dagaanvoeren echter niet gro ter dan 3000 tot 5000 kg. Vervolg van pag 1 „Luctor et Emergo" slot een dankwoord voor het geno- tene. Hij wees op de grote veran dering, gekomen door het ingebruik nemen van het Dorpshuis. In verge lijking met andere kleinere zaaltjes komt in deze zaal het geluid beter tot zijn recht. Hij sprak de wens uit dat het met de muziek „cres cendo" mag blijven gaan, waarna hij de voorzitter een geschenk on der couvert aanbood. De voorzitter dankte tenslotte de vele sprekers voor hun goede woorden en gaven. De leden bracht hij dank voor het fraaie cadeau hem aangeboden. Dank bracht hij ook nog aan allen die deze avond tot eerl succes wisten te maken. Met een gezellig bal werd hierna de avond voortgezet. Voor de aanvang werd door de vertegenwoordigers van de zuster verenigingen uit Ellemeet een mu ziekstuk aangeboden. De zusterver eniging te Oosterland zond een ge lukstelegram. Eigen woning middel tegen alle maatschappelijke kwalen De eigen woning is een leefgemeenschap De eigen woning dient als het middel tegen alle maatschappelijke kwalen te worden uitgeroepen. De eigen woning is een middel tot ver- de bel" deden de stemming in de verbetering van de maatschappe lijke positie. Dit is de mening van prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, gesteld in zijn pre-advies voor de 173ste jaarver gadering van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel over „Woning- produktie en Welvaart" te Leeu warden. Het pre-advies, speciaal gericht op de eigen woning voor de indus trie-arbeider, stelt voorts, dat het één-gezins-huis met tuin de beste vorm van eigendom voor de indus trie-arbeider is en maatschappelijk de beste resultaten oplevert. De anonimiteit van de huurwoning verdwijnt. Besef van een hogere plaats op de maatschappelijke lad der en het mens-zijn zelve worden bevorderd. Het gezinsleven ontwik kelt zich in de eigen woning gun stiger. De eigen woning is een leef gemeenschap, de huurwoning slechts een woongemeenschap. Verdediging van de eigendom overwint de gevaarlijke houding van de massamens, stimuleert ver antwoordelijkheidsgevoel en dwingt verder te zien, dan de ogenblikke lijke behoeftebevrediging. De mens heeft vrijheid nodig om te leren ^neer op eigen krachten te Vertrou wen, dan op sociale zekerheid van een instantie buiten hemzelf. Eigen dom geeft onafhankelijkheid, nodig om deze vrijheid te kunnen ge bruiken. Ingezonden mededeling t OVeft DE Kl£lN£ GE*/OÉGeN3 D^5 I-EVeH/3 Na het eten „bij de Chinees": een Spencer Uaaievinnensoep of vogelnestjes icat prefereert U Kikvorsbilletjes of pang- sil Jonge bamboe of gebakken vis mei De Chinese keuken heeft een traditie van duizenden jaren en is een der fijnste ter wereld. Probeert U de volgende keer dus in elk geval eens iets anders dan loempia voor en bami na. Chinees eten is pittig - hoewel nooit scherp - en vraagt eenvoudig om een Spencer na afloop van Uw smulpartij. Want Spencer sigaretten zijn ook pittig en toch zacht - het gouden product van de eeuwenoude traditie van Virginia. Aankoop claim Weegbrugvereniging Oosterland Donderdag kwam de raad in spoedeisende vergadering bijeen in het gemeentehuis, onder voor zitterschap van burgemeester J. Romeijn. Alle leden waren tegen woordig. Onder de ingekomen stukken bevond zich het verslag van het onderzoek door de distriks- schoolartsendienst voor de lage re school en de kleuterschool. Voorts een schrijven van de .Wa terleidingsmaatschappij over de watertoevoer naar de publieke kraan. Er zal nog niet tot veran dering worden overgegaan. Weth. Kuyper merkte in dit verband op dat het niet veel voorkomt, dat er te weinig druk is. Een schrij ven van het Technisch Advies bureau over de rioolwaterzuive ringsinstallatie werd voor ken nisgeving aangenomen. Aan de Stichting Rembrandt-herden- king werd een eenmalige subsidie toegekend voor het op te richten monument van Vz cent per inwo ner. Idem van 1.- per dag voor de stichting Kinderherstellings- en Vakantie-oorden voor de uitzen ding van een kind naar de va kantiekolonie te Heelsum. Wat de torenbouw betreft deelde de voorzitter mede dat gekorrespon- deerd is met de Bouw- en Res tauratiekommissie. Er is ant woord ontvangen, maar zolang de woningbouw nog zo ver achter is, bestaat er nog geen kans op ver-, wezenlij king. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel tot aankoop der schadeclaim, rustende op de weegbrug te Vianen. Voor exploitatie van de haven is het zaak de claim zo vlug mogelijk aan te kopen. Na discussie ging de vergadering met de aankoop akkoord en werd besloten de claim van de weegbrugvereniging Oos terland aan te kopen voor 3500. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 22 juni 1956 Aardappelen (grote) f 21-27, idem (driel.) f 16; Tomaten f 118; Prin- sessebonen f 159; Peulen f 150; Doperwten f 68; Postelein f 34, per 100 kg. Bloemkool IA f 63-73, idem A f 60-65, idem B f 41-52, idem C f 24-35, idem afw. f 15-34; Krop sla f 3,40, per 100 stuks. Bospeen f 26-42 per 100 bos. Aardbeien (per doosje) f 0,65-0,74 's-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin ses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan het Wiliam Singer- museum te Laren. Zij was daarbij vergezeld door haar dame du pa lais, mevr. H. de Savornin Lohman, en haar particulier secretaresse mejuffrouw J. Geldens. VUGHT. Op een onbewaakte overweg te Vught is een 73-jarige man uit die plaats (H. A. Witlox) door een trein gegrepen en gedood. De raad machtigde b. en w. een kasgeldlening aan te gaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 400.000. De begroting 1956 zal worden aange boden. Er is een kommissie-van- onderzoek gevormd uit de raads leden. In antwoord op een desbe treffende vraag van de heer Smits antwoordde weth. Kuijper dat de noodverlichting bij de Noorse woningen verwijderd zal worden. De heer Hage informeerde wel ke weg gevolgd moet worden bij de onteigening van zijn schuur. Deze zal worden getaxeerd door een deskundige. In antwoord op een vraag van de heer van Klin ken antwoordde weth. Kuijper dat men niet aan een taxateur ge bonden is. Men moet echter toch een deskundige laten taxeren en dan trachten overeenkomst te be reiken. Later wordt het aan de raad voorgelegd waarna goed keuring door G. S. moet volgen. De heer Hage drong aan op een spoedige afwikkeling. Ingezonden mededeling TL/mflcTere huid? eLMAIlUCd» Babyderm-zeep AMSTERDAM. Een 62-jar. lood gieter, die woensdag tijdens werk zaamheden aan het dak van een perceel in de Swammerdamstraat uit de dakgoot viel, is aan zijn ver wondingen overleden. SPORT KORFBAL Nederlaagwedstryden S.V. „MEVO" Naar wij vernemen is er nog een deelnemer aan het nederlaagtour- nooi der s.v. MEVO bijgekomen en wel Brouwershaven I, dat deze week tegen MEVO II zal uitkomen en zeker een kans maakt op een goede plaats in de 2e afdeling. Wat de stand in de le afdeling betreft heeft Burgh I daar de leiding, daar bij informatie te bevoegder plaatse gebleken is dat een uitslag 5-2 be ter is dan 6-3. Zierikzee I bezet dus de 2e plaats. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Door de duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse werd deelgenomen aan de wed vlucht uit Mons op zaterdag 16 juni. Afstand plm. 135 km. Uitslag: 1 A. de Koning, Bruinis se; 2 C. Bal, Sirjansland; 3, 5 A. de Ronde, Sirjansland; 4 Gerrie Bal, Bruinisse; 6 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 7 J. L. Nieuwersteeg, Bruinisse; 8 J. Folmer, Nieuwer- kerk. Snelheid eerst aankomende duif 1105,60 meter per minuut. Laatste prijsw. duif 750,13 m. per minuut. Nadat op 9 juni door de weers omstandigheden niet kon worden gevlogen was ook op 16 juni de deelname van de Concourscombi natie Schouwen-Duiveland niet groot. U brengt uw radio toch ook niet 's avonds bij de buren Neem de Zierikzeesche Nieuwsbode voor U ALLÉÉN Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Verspreide opklaringen Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen. Weinig of geen regen. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 26 juni. Zon op 4.23, onder 21.06 Maan op 22.29, onder 7.45 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 juni 5.23 v.m. 17.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juni 4.43 v.m. 17.04 n.m. Springtij: 25 juni. Aanhoudend koud Gedurende het weekeinde hand haafde zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, terwijl de luchtdruk laag bleef boven zuid west Rusland. In vrijwel geheel west en midden Europa staan dientengevolge overwegend noor delijke winden. Naar onze omgeving wordt daar bij nu een vochtiger, dan weer drogere lucht over de Noordzee aangevoerd, hetgeen de bewolking nu en dan doet toenemen en weer afnemen, doch de perioden met op klaringen zijn daarbij tamelijk kort. Regen van betekenis is de laatste dagen niet gevallen maar de regen kansen worden nu weer iets groter naarmate enkele storingen, die langs Schotland naar Denemarken trekken, wat dichter bij ons land komen. De algemene luchtdrukverdeling is nog steeds niet gunstig voor een zodanige draaiing van de wind in onze omgeving, dat de luchtaan- voer niet meer over zee plaats vindt. Vooral overdag blijven de temperaturen dan ook onder nor maal. De laatste 10 dagen was de maximum temperatuur te De Bilt gemiddeld ongeveer 5 graden be neden het gemiddelde over de laatste 100 jaar. Ingezonden mededeling weg met DAMPO ZIERIKZEE Nutsdepartement beraadde zich over het komend winterprogramma Verschillende commissieleden herkozen Onder voorzitterschap van de heer D. C. A. Lugt vond in restau rant Mondragonvrijdagavond een algemene vergadering plaats van het Nutsdepartement. Na een inleidend tooord uan de voorzitter, volgden enkele stemmingen. De heer K. v. d. Stolpe werd her kozen als lid van de Tuingrond commissie. De periodiek aftredende leden van de Bibliotheekcommissie de heren M. J. W. Boogerd, K. v. d. Stolpe en M. J. Kosten werden bij acclamatie herkozen. Uitvoerig werd het programma voor het ko mend winterseizoen besproken. Het bestuur kwam met enkele voor stellen voor de dag. Getracht zal worden hieraan uitvoering te ge ven. Verwacht mag derhalve wor den een programma, dat als volgt zal zijn samengesteld: een avond te organiseren door de General Motors Continental. Dit program ma is onlangs met groot succes ge bracht voor lyceumleerlingen. Ver der is gedacht aan een lezing door mej. Schouten, over het leven en de gewoonten van de Indianen in Z.- Ame'rika. De lezing zal worden verlucht met kleuren-dia's. Verder wordt een avond aangeboden door de Nutsspaarbank en een avond te verzorgen door het Gezinsbegro- tings-instituut. Ook het toneel wordt niet vergeten. Het gezelschap „Jacob van Lennep" zal optreden of de Kon. Rederijkerskamer „In- ter Amicos" te Dordrecht. Het is duidelijk dat bovengenoemd pro gramma nog niet definitief is, maar voor alle wijziging vatbaar. Het ligt verder in het voornemen van het bestuur, ter bestemder tijd de leden een volledig overzicht van het winterprogramma toe te stu ren, zodat men voor de aanvang van het seizoen reeds een beeld heeft, van hetgeen staat te komen. FEUILLETON Wat zat hier achter? Er wordt ingebroken, vrijwel onmiddellijk na de dood van de bewoner. Er worden kamers overhoop gehaald door een onbekend persoon, maar er wordt niets vermist. Blijkbaar zoekt de inbreker iets bijzonders, dat hij niet vinden kan, maar waar van hij toch overtuigd is, dat het in dit huis aanwezig moet zijn. Bo vendien moet het iets van zeer gro te waarde of van groot belang voor de persoon in kwestie zijn, anders breekt hij niet viermaal in en ver giftigt een hond. Want dat de ge heimzinnige inbreker de hond had vergiftigd, stond bij hem vast. Hij had het dier des avonds een kliek warm eten gegeven en daarin was geen vlees geweest, omdat de vo rige eigenaar had aangeraden het dier voorlopig geen vlees te geven. Hn geen geval had hij het dier worst gevoerd. Dat was dus een ander geweest en zulks was gebeurd in de tijd, dat hij zich in Haarlem amuseerde. Maar waarom hield de inbreker zo hardnekkig aan? Want wat had die Pluimers er mee te maken? Was het hem wer kelijk om een spel kaarten te doen of was het maar een smoesje, het eerste het beste, wat hem te bin nen was gevallen, toen hij lot de ontdekking was gekomen, dat er wel iemand in huis was? Klaas schudde het hoofd. Nee, dat geloof de hij niet. Om een aantal speel kaarten maakte je niet zoveel druk te. Pluimers en de inbreker waren beslist identiek, maar het ging hier niet om een spel kaarten; het ging om iets anders! Zoek nu maar uit, wat het is. Dingen van grote waar de waren hier niet in huis. In ieder geval geen edelstenen, juwelen of goud. Of het moet zijn in een of ander geheim vak. Joost mocht we ten, wat voor 'n zonderling die oude oom Willem was geweest. Misschien had hij wel een of an dere kostbare verzameling verbor gen in een nis in de schuur. Hij zou de volgende dag eens op zoek gaan naar verborgen panelen of iets der gelijks. Of wacht, hij kon het nu wel gaan doen, want van slapen zou toch wel niets komen. Nijdig kauwde hij op zijn sigaar, beet hem stuk en smeet het ding ten slotte in een asbak. Bah, als je zo'n erfenis kreeg, was je er ook niet klaar mee! Dan kon je eigen lijk nog beter trambestuurder zijn, want bij trambestuurders wordt in de regel niet ingebroken. Villa eigenaar zijn was ook al geen ple ziertje! Klaas bracht de nacht door met het bekloppen en betasten van de deuren, muren, panelen en schoor stenen. Maar nergens kon hij ook 15 maar iets ontdekken, dat op een verborgen deur leek. Hij haalde nogmaals alle boeken van de plan ken in de bibliotheek, half hopend dat er daarachter een geheim vak te vinden zou zijn. Maar al zijn moeite was vergeefs. Er waren geen geheimzinnigheden in het huis te vinden en toen de zon doorgebro ken was op de nieuwe morgen, staakte hij zijn onderzoekingen en maakte een stevig ontbijt klaar. Slecht gehumeurd door het ge beurde met de hond en ook omdat zijn nachtelijke onderzoekingen geen resultaten hadden opgeleverd, was hij reeds voor zevenen op het politie-bureau. Daar deed hij me dedeling van het gebeurde en men beloofde hem, dat de rechercheur, die met het onderzoek belast was, zo spoedig mogelijk zou komen. Thuis gekomen, opende hij als iedere morgen en avond, de brie venbus om de krant er uit te ha len. Tot zijn verwondering lag er, behalve het ochtendblad, ook een brief in. Hij nam het couvert in zijn handen en las het opschrift, dat met drukletters geschreven was: „Aan de eigenaar van „Schoon oord". Verder niets. Er was geen postzegel op de brief, zodat hij door iemand bezorgd moest zijn. Nieuwsgierig liep hij er mee naar de bibliotheek, scheurde de enveloppe open en las het epistel, dat eveneens in drukletters was geschreven: (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2