ZIERIKZEE SCHESN1EUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kwestie Cyprus onderwerp van verschillende persbeschouwingen De strijd in Algerije Voor hersenoperatie Pand Oude Haven 48 zal door gemeente Zierikzee worden aangekocht Fanfarecorps „Luctor et Emergo" te Renesse herdacht vijftigjarig bestaan gCCl 9 <-T t MAANDAG 25 JUNI 1956 No. 17973 112e jaargang C i ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj par 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers t0 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ENGELANDS DOORN IN HET VLEES Invoering van hervormingen mag niet wachten Volgens de „New Statesman and Nation" staat thans een tamelijk grote minderheid van het Britse kabinet, de premier uitgesloten, gunstig tegenover eventuele onder handelingen over de kwestie-Cy- prus. Het linkse weekblad schrijft verder, dat sommige leden van het kabinet er voor voelen de verban nen aartsbisschop Makarios naar Londen te laten komen. Het rechtse weekblad „Time and Tide" schrijft dat de regering in de afgelopen drie éi vier jaar alle mo gelijke fouten ten aanzien van de kwestie-Cyprus heeft gemaakt. De „Times" schrijft, dat onder drukking van het terrorisme op Cyprus het onmiddellijke doel moet zijn maar dat dit niet als veront schuldiging mag gelden voor het opschorten van de hervormingen welke de regering in het vooruit zicht heeft gesteld, namelijk zelf bestuur en later, wanneer dat ge slaagd is en de wereldtoestand het toelaat, zelfbeschikking. In een latere editie heeft „Times" dit hoofdartikel gewijzigd; het blad dringt daarbij aan op het bevorde ren van vertrouwelijke besprekin gen met Griekenland en Turkije. Twee Turkse bladen op Cyprus melden thans, dat de Turkse am bassadeur in Londen een „in krach tige termen gestelde nota" aan het Foreign Office heeft afgegeven waarin „bij wijze van ultimatum" de gedachte van verlening van zelfbeschikkingsrecht aan Cyprus wordt afgewezen. FRANSE LUCHTMACHT GRIJPT IN Het Franse ministerie van de Luchtmacht heeft vrijdag bekend gemaakt, dat Franse vliegtuigen begin van vorige week bij opera ties tegen opstandelingen in hel Nementcha gebergte in zuidoost- Algerië, speciale raketten hebben gebruikt, die ontploften in de ho len waarin rebellen zich genesteld hadden. 60 procent van de raketten trof doel. Tien van de Franse vliegtuigen werden door vuur van de opstande lingen getroffen. Eén ervan werd buiten gevecht gesteld, evenals een verkenningsvliegtuig De troepen die na de luchtaan val het gebied binnentrokken, trof fen 48 gedode opstandelingen aan, aldus het communiqué. Ook Nederlands jongetje naar Zweden Keesje Versluis gaat deze week naar Zweden. Hoewel voor deze reis de benodigde gelden nog niet bijeen zijn, heeft een comité, dat kortgeleden het initiatief nam dit tienjarig inwonertje van Sliedrecht naar Zweden te zenden voor be handeling van de hersenafwijking, waaraan hij al drie jaar lijdt, de moed gevat de reis alvast te re gelen. De reacties op de publiciteit die deze actie heeft ontketend zijn zo bemoedigend, dat men meent te kunnen aannemen, dat de f 10.000 die nodig zijn, stellig bijeen zullen komen. Als alles vlot verloopt zal Keesje vandaag of dinsdag naar Stock holm vliegen, waar hij behandeld zal worden door prof. Olivecrona, de hersenchirurg, die enige tijd ge leden de Australisch-Nederlandse Marieke 'van Dijk met zoveel suc ces van een zelfde aandoening als die waaraan Keesje lijdt, heeft ge nezen. Chr. Vereniging Zedenopbouw Kunstmatige inseminatie btf de mens De Chr. Vereniging Zedenop bouw heeft indertijd een commis sie ingesteld, om op korte termijn te komen tot een beoordeling van de belangrijkste aspecten der kunstmatige inseminatie bij de mens. Deze commissie heeft aan het hoofdbestuur een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij tot de con clusie komt, dat hier kan worden gewaagd van een uitermate urgent probleem, waaraan door de wet gever de nodige aandacht moet worden besteed. Een eventueel in te stellen staatscommissie, althans de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer en de ont werpers van het nieuwe Burgerlij ke Wetboek zouden zich kunnen afvragen, in hoeverre het gewenst is, dat strafrechtelijke bepalingen worden uitgevaardigd tegen hen, die medewerken aan de toepassing van kunstmatige inseminatie met donorsperma. De niet-militaire N.A.V.O.-samenwarking De ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noor wegen, resp. Lester Pearson, Gae- tano Martino en Halvard Lange, hebben vrijdag te Parijs voor de permanente raad van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie (Navo) uiteengezet, hoe zij de aan ren verstrekte opdracht, te bestu deren op welke wijze de vijftien Vavo-landen hun samenwerking op aiet-militair gebied kunnen verbe- .eren, denken te vervullen. De „drie wijze mannen" hebben de afgelopen drie dagen in de Fran- ie hoofdstad vergaderd. Volgens. Pearson is dit eerste overleg goed begonnen. PROV. ZEEUWSE VERENIGING TOT BESTRIJDING T.B.C. De algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging ter bestrijding der tuberculose zal dit jaar worden gehouden op zater dag 29 september a.s. te Middel burg. De laatste etappe van Olympia's Toer door Nederland voor amateurs 1956 is gewonnen door de Rotterdammer Schalk Verhoef, die met zijn stadgenoot J. van Vliet enige seconden voorsprong had op het peloton, toen hij in het Olympisch stadion te Amsterdam de finish passeerde. Verhoef legde de plm. 100 km. van Wassenaar naar Amsterdam af in de tijd van 2 uur, 23 minuten en 39 seconden. Winnaar van de gehele toer werd Cees van der Zande uit Halsteren, een broer van de ver maarde maraton-loper Janus van der Zande. - De foto toont van der Zande tijdens zijn ere-ronde met de beker in het stadion. Twining's bezoek aan Moskou Amerika zal niet ontwapenen voordat wereld-controle is ingesteld De chef staf van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten, generaal Nathan Twining, heeft zondag avond tegenover de hoogste Russi sche leiders verklaard dat de VS in 1945 hebben ontwapend, doch dat zij dat niet weer zullen doen zo lang over de gehele wereld geen controle op de bewapening is in gesteld. Generaal Twining sprak op een bijeenkomst met Russische leiders die ongeveer vijf uur duurde. Van Russische zijde waren onder meer aanwezig Nikita Chroesjtsjef en maarschalk Boelganin. In ant woord op Russische heildronken voor „vrede" en „vriendschap" ver- klaarde generaal Twining onder meer dat de VS al gedurende vele jaren hebben bewezen vreedzaam te zijn. „We zijn altijd pas heel laat aan oorlogen gaan deelnemen. Na de tweede wereldoorlog ontbonden wij onze strijdkrachten geheel". Hij merkte op dat later de ont wikkelingen in Korea de V.S. had den genoodzaakt hun strijdkrach ten weer op te bouwen en waar schuwde dat de V.S. nu niet weer zullen gaan ontwapenen zolang er geen doeltreffende controle op de bewapening is ingesteld. Op de bijeenkomst schudde pre mier Boelganin persoonlijk de handen van tien Amerikaanse of ficieren en merkte op:: „Ik wil uw Zaaiwedstrijden L.S.G. Door de Landbouwjongeren Ge meenschap afd. Schouwen-Duive- land werden dit voorjaar op ver schillende plaatsen van ons eiland zaaiwedstrijden georganiseerd. De ze week werden in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de prijzen daarvoor uitgereikt. De eerste prijs een door de B.P. beschikbaar ge stelde zilveren wisselbeker, werd gewonnen door de heer B. Breure, landbouwersknecht op -het bedrijf van de heer C. A. Hanse te Brui- nisse. handen schudden als teken van waardering van de leiders van on ze regering en ons volk voor dege nen die samen met ons hebben gestreden. Ik dank u voor uw hulp". Chroesjtsjef merkte later nog op dat de buitenlandse bezoekers on getwijfeld ook graag de Russische raketten zouden willen zien. Ook Rusland zou graag buitenlandse raketten zien. „Wij zouden de din gen graag realistisch willen zien en wij willen geen verstoppertje spelen. De leiders van de Russische regering hebben besloten een aan tal Russische vliegtuigen te laten zien. Laat ons uw vliegtuigen zien, dan zullen wij onze raketten tonen" Zeeuws studiefonds zal worden opgericht Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld over te gaan tot instelling van het Zeeuws Studiefonds (een stichting), waar van 't doel zal zijn begaafde jonge mensen, die in Zeeland wonen, in staat te stellen hun studie te be ginnen, voort te zetten of te vol tooien wanneer hun ouders, voog den of verzorgers daartoe niet of niet genoegzaam in staat zijn. De provinciale bijdrage aan dit fonds zal jaarlijks f 10.000 bedragen. Het fonds zal worden opgericht samen met de afdeling Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Alle gemeenten worden verzocht 5 cent per inwoner bij te dragen. Dit levert in totaal f 13.800 op. PROV. ZEEUWSE VERENIGING „HET GROENE KRUIS" De algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 22 september a.s. te Kapelle. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Lopik: I. Schipper, Ede; voor Papendrecht: J. v. Wier, Putten; voor Sint Maartensdijk: A. G. Haring, Loon op Zand. Ger. Kerken Tweetal te Leeuwarden: A. C. Hofland, Meppel en J. H. Post, Hee renveen. Aangenomen naar Vlaardingen (evangelisatiepred.): G. Aalbers- berg, Nieuwdorp. Beroepbaar verklaard: kand. G. van Rijn, Den Haag. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Apeldoorn (vac.-P. M. Jonker): D. Henstra, Oud Beijer- land en A. Hilbers, Enschedé-west. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-zuid: W. C. Lamain, Grand Rapids (Mich. U. S.A.) 2e maal. Aangenomen naar Rijssen: M. Blok, Rotterdam-C. Bij Famagusta is een Britse auto in een hinderlaag gereden. Er ontstond een vuurgevecht waarbij een Britse militair gewond werd. De aanvallers werden op de vlucht gedreven. VELSEN. De chauffeur van een vrijwel geheel bezette autobus van de N.A.C.O., die onderweg was van Haarlem naar Alkmaar, bemerkte toen hij op de Rijksweg Santpoort reed, dat er iets met de autobus ge beurde. De chauffeur bracht de bus tot stilstand en bemerkte dat een wielrijder door de autobus moest zijn overreden. Deze fietser, de achttienjarige H. J. J. H. uit Be verwijk was aan de gevolgen over leden. MAASTRICHT. De 57-jarige J. van der Voort uit Zoeterwoude is van een vier meter hoog dak van een in aanbouw zijnde fabriek in het Bosserveld te Maastricht ge vallen. Met ernstige verwondingen werd de man opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal, waar hij is overleden. WONING VOOR DE BURGEMEESTER Mogelijkheden tot verbreding van het Beddeweeg Op de raadsvergadering, die - zo als gemeld - dinsdagavond a.s. zal worden gehouden, komt verder in behandeling een verzoek van de firma M. de Oude en K. T. de Jonge een kavel van het Industrieterrein te kunnen kopen ten behoeve van hun bedrijf. Een moeilijkheid bij de koop en verkoop is nog, dat de uit gifteprijs nog niet precies bekend is. Voorgesteld wordt bedoelde ka vel te verkopen aan genoemde fir ma en een recht van voorkeur te verlenen aan de firma de Oude en de Jonge. Voorgesteld wordt over te gaan tot aankoop van het pand Oude Haven 48, thans bewoond door de eigenaar, de heer J. W. v. d. Doel en dit huis te bestemmen voor burgemeesterswoning. Ingrij pende verbouwingen in het huis liggen niet in het voornemen. Wel zijn een aanleggen van een centrale verwarmingsinstaliatie en enkele kleine voorzieningen onontkoom baar. De eigenaar van het pand Oude Haven 48 zal woonruimtever gunning verleend worden voor het perceel Lange Blokweg 28. Door medewerking van het Bu reau van Uitvoering van de Her verkavelingscommissie Zeeland is voor de gemeente de mogelijkheid geopend in het bezit te komen van de opstallen en bijbehorende grond van de hofstede van de heer W. van Mourik. De aankoopsom is re delijk en gerechtvaardigd. B. en W. stellen voor over te gaan tot aan koop, daar het gehele bedrijf aan de Oosthavendijk in het goedge keurde uitbreidingsplan is bestemd tot industrieterrein. Tenslotte zal worden voorgesteld over te gaan tot aankoop van het perceel sectie A (no. 2941), zijnde winkel, woonhuis, bakkerij, werk plaats en erf, respectievelijk gele gen aan het Beddeweeg en de Maarstraat van de heer C. P Vo gelaar te Fonthill (Canada). Door deze aankoop zal de mogelijkheid geschapen kunnen worden het voor het verkeer bestemde gedeelte van het Beddeweeg aanmerkelijk te verbreden. EEN GOUDEN JUBILEUM Hooggestemd herdenkingsprogramma in het Dorpshuis In een geheel gevulde zaal van het Dorpshuis heeft het fanfare' corps „Luctor et Emergo" zater dagavond het gouden jubileum ge vierd. Intussen bleek het corps reeds 51 jaar te bestaan, maar naar de voorzitter, de heer J. M. de Nooyer in zyn openingswoord me dedeelde het bestuur is van de gedachte uitgegaan, dat het vijf tigjarig bestaan met alle donateurs moest worden gevierd- Gewacht is derhalve tot het gereedkomen van het dorpshuis. In een welkomstwoord richtte voorziter zich in thet bijzonder tot het college van B. en W., dat een warm kloppend hart blijkt te heb ben voor het fanfarecorps. Spreker riep ook een welkom toe aan oud burgemeester Scholder en zijn echtgenote, de afgevaardigden van de zusterverenigingen te Ellemeet en Haamstede, de oud-voorzitter de heer J. M. Bienefelt en de oud-di recteur de heer L. C. Hoogerhuis. In grote trekken gaf de voorzit ter daarop een overzicht van het wel en wee der vereniging, in de afgelopen vijftig jaar. Op 23 juni werd het corps opgericht door de heer M. Schooff, die de eerste di recteur werd van het gezelschap. Door aankoop van instrumenten werd begonnen met een schuld van f 300, dat door de toenmalige bur gemeester, baron van Boetzelaar, als renteloos voorschot werd ver strekt. Van de eerste leden zijn thans nog een vijftal in leven, nl.: de heren C. v. d. Have, M. de Roo, J. M. Bienefelt, S. de Feiter en M. v. d. Werf. Na het overlijden van de heer Schooff, werd de heer M v. d. Werf tot directeur benoemd Hij vervulde die funktie tot 1935. De voorzitter drukte er zijn spijl over uit, dat de heer v. d. Werf niet aanwezig was. Tot 1945 was de heer P. de Blonde directeur, terwijl van 1945 tot 1946 de heer H. de Feiter deze functie waarnam. Van 1945 tot 1946 hanteerde de heer L. C Hoogerhuis de dirigeerstok. Hij wist in de moeilijke na-oorlogse ja ren het corps weer op gang te krij gen. Thans vervult de heer H. Ro- zeboom met veel ijver de dirigen tenfunctie. De voorzitter verzocht de aanwezigen iets op schrift te stellen van hun herinneringen m.b t. het corps van voor 1912, daar in dit jaar de notulen eerst beginnen Tot 1916 fungeerde burgemeester Nieland als voorzitter. Andert voorzitters zijn geweest de heren Bongers, J. Schooff en J. M. Biene felt. De heer de Nooijer werd ir juni 1933 benoemd tot voorzitter ïn 1912 ging het corps voor het eersi buiten het eiland (Goes). In 1916 werd op kosten van wijlen de heei J. Vriezendorp een reis naar Rot terdam gemaakt. Een collecte vooi de aankoop van instrumenten ir 1924 bracht f 131,40 op. Rond de dertiger jaren maakte het corps een bloeiperiode door. In deze tijd kwam het corps in de ere-afdeling. Weliswaar kwam daarop een neer gang, maar het corps wist toch vol doende blijk te geven van activiteit. Onder leiding van de huidige diri gent kan het peil weer een flink stuk worden opgevoerd. Kostbaar bezit Burgemeester mr, G. F. Lurtsingh Tonckens feliciteerde namens de gemeente het corps met het gouden jubileum. Spr. wees op het kostba re bezit, dat de gemeente aan het corps heeft. Talloze malen heeft het corps bij allerlei festiviteiten zijn medewerking verleend. Namens de V.V.V. „Renesse Voor uit" sprak de heer J. Stevense een feliciterend woord. „Veel dank zijn wij U verschuldigd, voor de altijd oereidwillige medewerking aan de .Lomerprogramma's", aldus de heer Stevense. Hij sprak vervolgens de noop uit dat in de toekomst deze aangename, nauwe samenwerking gehandhaafd zal mogen blijven. Na mens de V.V.V. overhandigde hij de voorzitter f 100 als aanvulling van de kas. De oud-directeur, de heer L. C. Hoogerhuis bood een muziekwerk aan. De heer M. Schooff bracht dank voor de ontvangen uitnodi ging en wenste de vereniging geluk. De vice-voorzitter de heer M. C. van den Bout, bracht hierna de voorzitter dank voor het vele werk dat hij sinds maart 1930 - toen hij bestuurslid werd van de vereniging - heeft gedaan. Als blijk van waar dering bood hij namens de leden een vulpen met inscriptie aan. Door de leden werd vervolgens een uitstekend en gevariëerd pro gramma op de planken gebracht. Geopend werd met het Zeeuwse Volkslied door het corps, waarna een aantal muziknummers uit de kinderjaren van „Luctor et Emer go" (1910-1920) ten gehore werd gebracht. „De Knollenplukkers" Hierna trad, onder veel bijval, voor het voetlicht de boerekapel ,De Knollenplukkers", o l.v. boer Hent, waarna de schets „Lente" uitstekend werd opgevoerd. Even- 3ens op uistekende wijze werd hierna de zaal geboeid met de pan tomime „Op een Perzische Markt", geïllustreerd met muziek van Ke- .elbey. Op voortreffelijke wijze werd de oosterse sfeer benaderd. Nadat nogmaals de boerekapel was opgetreden werd het programma /oor de pauze afgesloten met de -.chets „Wordt Filmster". Na een geanimeerde pauze bracht „Luctor ït Emergo" een programma van hedendaagse muziek (1945-1956). De joerekapel trad weer voor het /oetlicht, met zang van de heer C. Ie Vroome, terwijl de heer M de Teiter op voortreffelijke wijze de 'oordracht „Nachtmerrie" ten to- iele voerde. 'Na nog een schets Uitverkoop" getiteld, werd het programma besloten door een twee tal clowns „De Floppers bliezen het programma uit". De ere-voorzitter, oud-burgemees ter W. H. Scholder, sprak aan het Vervolg zie pag. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1