Groene Kruisgebouw te Renesse zal op de Ring uit de toon vallen MODE Brits plan voor Cyprus ALT IJ D JUIST VOOR IEDERE VROUW Er zijn weinig soorten kleding op te noe men, die overal op hun plaats zijn voor iedere vrouw. Zo er zulke kleding is, dan komt daar voor toch wel in de allereerste plaats het man telpak in aanmerking. De voorwaarde is na tuurlijk, dat het een goed mantelpak is, goed van snit en goed van kwaliteit. Het laatste spreekt eigenlijk vanzelf, want het is een kledingstuk, dat men voor langere tijd aan schaft en dat door de meeste vrouwen inten sief wordt gebruikt. Verreweg de meest voor komende stof voor mantelpakken is dan ook wollen kamgaren, al hebben wij de laatste jarën ook nogal wat tweeds gezien, speciaal voor de zomer. Deze laatste zijn echter door hun sportieve uiterlijk aanmerkelijk minder universeel bruikbaar. Misschien mogen wij hier een kleine waar schuwing richten aan het adres van onze leze ressen die heel erg zuinig zijn op hun „klas sieke" mantelpak. Dat costuums die als klas siek worden aangeduid - d.w.z. niet uitge sproken een bepaalde modelijn weergeven - onbeperkt bruikbaar zouden zijn, is een mis vatting. Soms zijn ze wel te moderniseren, maar men mag er zeker niet op rekenen, dat een mantelpak langer dan twee, hooguit drie jaar te gebruiken is, zonder dat men als vol komen uit de mode getekend is. Dit is dus een aanwijzing niet té zuinig te zijn op welk cos- tuum ook en het dus regelmatig te dragen. Op die manier heeft U het volle profijt van een belangrijk en prettig stuk uit uw garde robe. Dit alles geldt natuurlijk nog in veel sterker mate voor een modieus mantelpak. Voor het jonge meisje of de vrouw die bui tenshuis werkt is combinatie van rok met jasje (tegenwoordig niet zelden ook de japon met jasje) een uiterst waardevolle dracht, omdat het te allen tijde een gedistingeerde indruk maakt. Daarbij heeft het mantelpak tegen woordig zijn vroegere uniformiteit verloren en is het een zeer persoonlijke dracht geworden. Wij hebben eens een kijkje genomen bij verschillende Nederlandse confectie-fabrieken om te zien wat men deze zomer had aan te bieden. Het resultaat is zeer bemoedigend: Bij de tekeningen: Links boven: Costuum van Bugo en de Fuyk in marine-blauw grain de poudre. De rok is gemaakt met brede ingestreken plooien, die van boven zijn dichtgestikt en naar onderen iets breder worden. De zakjes en de revers hebben een overeenkomstige hoekvormige garnering van de eigen stof. Midden boven: Costuum in Italiaanse kar mijn-rode kamgaren van Netex Modellen, Amsterdam. Aan de achterzijde van de rok zijn van onderen vier diepe plooien bracht. Qvt^o«ocU.Fu^A; Bugo en ela. Fu-yK Boven rechts: Gestreept kamga ren pakje van Plaza N.V., Amster dam. In tegenstelling tot de andere afgebeelde moddellen is het jasje niet getailleerd maar recht gesne den. Links onder: Mantelpak van wol len kamgaren met linnen-effect ge weven. Het tot de taille doorge- knoopte jasje heeft een afstaande kraag. De zakjes zijn op heuphoog te aangebracht. De driekwart mou wen hebben kleine manchetjes. Midden onder: Pakje in wollen beige fantasie tweed van Bercofa, Amsterdam. Het jasje is geheel doorgeknoopt en sluit aan de hals met een klein dasje van de eigen stof, dat als een klein opstaand kraagje doorloopt. De rok heeft twee korte plooien aan de achter zijde. Rechts onder: Pakje met grote kraag en wijde plooirok van Berg- haus, Amsterdam. De stof is een pepita-ruitje in grijs-witte geruw de kamgaren. Omgekeer Diergaarde-effekf - Afwijking - „Veevervoer" - Spook en Brief Met een Avondvierdaagse bereikt men een omgekeerd diergaarde- effekt, naar Eilandman heeft be merkt. Onderweg nl. rennen de Schouw en-Duivelandse runderen als bezeten door de weilanden, om dan langs de boorden pardoes stil te houden en de wandelaarsters en wandelaars aan te gapen met de intelligentie die der koeien is. We geloven dat de melkgift deze week aanmerkelijk terug zal lopen. Daar een koe meer maag dan verstand heeft, zullen wij de dieren het pret je gunnen te gapen naar de men sen, die vier avonden solliciteren naar stijve spieren en blaren. Ove rigens vrienden, de vierdaagse-el- lenden zijn bijzaak, het lopen, de sfeer, de frisse (vooral frisse) wind en het spel van kleuren, daar gaat het (toch lekker) om. Eilandman is altijd verbijsterd door biologische afwijkingen in de natuur. Vroeger zag hij in een Dui- velandse schuur eens een kalf met vijf poten, na (met smart en nieuwsgierigheid) vijf centen voor dit edele doel te hebben geofferd. Na die koe heeft hij al veel afwij kingen gezien. Van de week (he laas) weer één. Het was een pas geboren duif met twee snavels en drie ogen. Het diertje was dood. De ene helft van Nederland exa mineert de andere helft weer en dientengevolge moesten ook de kleintjes (kleintjes nou ja, want de gemiddelde borstbreedte der recru- ten en de lengte nemen nog steeds toe) aantreden in de Zierïkzeese middelbare tempel der wijsheid om examen te doen. Vroeger kwamen de Mientjes met stijve strikjes en kapot van de zenuwen voor die grote dag en de Jantjes zwaar slik kend van spanning met een ge kamd kuifje zich melden, maar te genwoordig gaat dat allemaal vlot ter. Ook het examen doen, blijkens de invuloefening die moest worden gemaakt. Er stond Amsterdam-Pa rijs v.v. Het „v.v." moest worden ingevuld. Welnu het werd (bij één der candidaatjes) Amsterdam-Parijs „veevervoer". Het zal gaan in het schoolarchief der absurditeiten, waarin ook berust de vertaling van het Franse woord (fer a cheval hoefijzer) dat al heel wat jaartjes geleden werd omgezet in: „het ijzer te het paard". Bepaald angstig is de sfeer rond de Zuid-Havenpoort geworden, die sinds enkele dagen over een spook- klok blijkt te beschikken. Een to renklok kan stilvallen. Dat gebeur de ook met de Zuidhaven-klok, die GESPREKKEN VA N EILANDMAN twee dagen kwart voor twee aan wees. Op de avond van de 2e dag sprong de klok echter - zonder aan wijsbare oorzaak - opeens naar vijf uur. Vier minuten later was het 5.20 en weer vier minuten later 5.40. Daar staat de klok nu nog op. Wie durft in het donker die toren in? Een vreedzame auto heeft alarm gemaakt in de Poststraat door vier minuten te claxoneren. Er zat geen boze chauffeur in, maar het mecha nisme werd plotseling te welig en toen werd het een aanhoudend ka baal. Zeker 80 pet. van de raam gordijnen zijn opzij geschoven. Dan kreeg Eilandman nog een brief. Er staat hetvolgende in: „een bewoner van een Schouws dorp werd op klaarlichte dag aangehou den door een mede-dorpsbewoner, die hem vroeg: „wil je even afstap pen?" De aangesprokene stapte af en kreeg een klap in zijn gezicht. De aanvaller kreeg daarop een stomp tegen de neus. Er kwamen zelfs klompen en een stok bij te pas. Het waren maar kleine jon gens van 45 en 60 jaar", zo besluit de brief. Rijp voor de kadi zou Eilandman willen zeggen en ook nog wel: „Zalig zijn de vreedza- men". Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat de Britse regering thans definitief haar hou ding ten aanzien van Cyprus heeft bepaald. Een met gouverneur Har ding opgesteld plan zal binnenkort aan het Lagerhuis worden voorge legd. Volgens mededelingen uit niet- officiële bron houdt het plan het volgende in: het opstellen van een grondwet en het verlenen van een grote mate van interne autonomie; de bepaling van een datum waarop de Cyprioten zelf over hun toe komst kunnen beslissen; amnestie - onder zekere voorwaarden - voor leden van de verzetsbeweging Eoka; het waarborgen van de rech ten der Turkse minderheid. Het vaststellen van een datum voor zelfbeschikking heeft de grootste moeilijkheden opgeleverd, zo meent men te weten. Men dacht aan het belang van Cyprus als militaire basis en aan de bezwaren van Tur kije. Z.K.H. Prins Bernhard sprak gisteren in Genève aan een lunch- bijeénkomst van de American As sociation of Genève een rede uit over de Amerikaans-Europese ver houdingen. Uit welingelichte bron wordt te Washington vernomen, dat de Verenigde Staten binnenkort met Nederland, Zwitserland en Austra lië drie overeenkomsten voor sa menwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoom energie zullen tekenen. Speeltuin zou zelfstandig moeten worden ingericht Onder voorzitterschap van bur gemeester G. F. Lunsingh Tonckens kwam dezer dagen de raad in open bare vergadering bijeen. Na opening deelde de voorzitter mede dat het probleem rond het dempen van de sloot langs de Ho- gezoom nog in behandeling is. Naar aanleiding van een in een vorige vergadering gestelde vraag betref fende een op te richten speeltuin deelde de voorzitter mee dat dit zelfstandig zal moeten geschieden. Wel ligt het in de bedoeling nabij de nieuw te bouwen kleuterschool een speelgelegenheid te projecteren Bij controle door Staatsbosbeheer op bomen in de kom der gemeente is gebleken, dat deze nog in goede staat verkeren. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Stevense deelde de voorzitter mede dat controle van deze bomen om de 3 5 jaar geschiedt. De voorzitter zou dit liever om de 2 jaar zien ge beuren. De regeling noodslachtplaats Re- nesse werd door de Kroon goedge keurd. G.S. hechtte goedkeuring aan garantie voor een lening aan te gaan door de Stichting Renesse, groot f 50.000, benevens aan de ga rantie voor de heer A. Krabbe aan de Bouwkas Ned. Gem. Voor de kermis werd voor een bedrag van f 1.419,50 verpacht. Het nieuwe Groene Kruisgebouw Aan de hand van een tekening stelde de raad zich op de hoogte van het nieuw te bouwen Groene Kruisgebouw. De heer Stevense uitte zijn misnoegen over het feit dat het gebouw in de Ring van het dorp komt, daar het ten aanzien van fie aanwezige gevels volkomen uit de toon valt. De voorzitter voel de dit wel aan, doch het was moei lijk in de gemeente een geschikter plaats te vinden. Een drietal ontheffingen van plaatselijke belastingen werd door de raad aanvaard. Voor de op 4 juli a.s. te Haam stede of Burgh te houden school sportdag werd aan de schoolsport commissie een subsidie verleend van f 0,75 per deelnemende leer ling van Renesse. Op subsidie-ver zoek van de Ned. Amateur Toneel Unie werd afwijzend beschikt. Aan de gemeente Ooltgensplaat werd een bijdrage van f 0,02 per inwoner verleend. Dit om de onkosten ge maakt bij de opening der kleuter school aldaar - welke met Frans geld gebouwd is - te helpen dek ken. Met 4 stemmen tegen en 3 voor werd de subsidie-aanvrage van de Stichting Rembrandt-her- denking afgewezen. Op voorstel van b. en w. werden de volgende voorzieningen t.b.v. het gemeentepersoneel aanvaard: a. vacantie-uitkering 1956; b. 3 pet. uitkering 1955; c. verhoging aantal vacantiedagen met 1 dag; d. ver hoging uitkering bij overlijden van 6 tot 13 weken; en e. interim-rege ling ziektekosten 1956. Stichting „Renesse" Geen bezwaar werd gemaakt te gen de hernieuwde vaststelling statuten Stichting Renesse. Over gegaan werd tot verkoop van grond aan de heer P. de Jonge (dit in ver band met overdi-acht Noorse wo ningen) voor f 1.200. Verlengd werd de verhuur van het kleine parkeerterrein tegenover hotel „Zeerust" aan de heer J. Gloude voor f 5 per jaar. De raad maakte geen bezwaar tegen de aankoop van grond van de fam. Hoogen- boom voor f 867,60. Hierna werd overgegaan tot het vaststellen van een schadevergoe- dings-verordening ten aanzien van het uitbreidingsplan. Ook werd vastgesteld de verordening op de heffing van besmettelijke ziekte- gelden. Van de Stichting Moermond werd aangekocht een krotwoning voor f 900. Ten behoeve van de Zeeuwse Muziekschool werd over gegaan tot huur van het Dorpshuis voor f 150 per jaar. De huur voor het gebruik van de piano werd vastgesteld op f 324 per jaar (ge durende vijf jaar inclusief verzor ging). Vastgesteld werd de begrotings wijziging 1955 alsmede de begro tingswijziging 1955 van het burger lijk armbestuur. Als secretaris-ont vanger bij het B.A. werd herbe noemd de heer J. de Jong. Uitvoerig werd gediscussieerd over zonder toestemming een wo ning betrekken in de gemeente door de heer G. Beije. Deze heeft het slechts aan de ziekte van zijn vrouw te danken dat hij er niet is uitgezet. Men is van plan in het vervolg ten strengste tegen deze handelingen op te treden. B. en w. zullen nog nader beslis sen over de bestemming van op een perceel grond achter de Noorse wo ningen opgeschoten rogge. De i)oorzitter deelde mede dat de onderhandelingen met de Stichting „Moermond" ten aanzien van de aan te leggen weg, voetpad en sportterrein een gunstig verloop hebben. In deze is echter nog geen beslissing genomen. In antwoord op een desbetref fende vraag van de heer Blom ant woordde de voorzitter dat de bo men die eertijds, gestaan hebben op het terrein waar nu het zwembad wordt aangelegd, zijn ingekuild. De heer Blom wees ook op de slechte toestand van de wegen ten gevolge van het zandtransport in de Hoogenboompolder. Het col lege zal dit nader bekijken. Uit het antwoord op een vraag van de heer Westhoeve bleek dat de aansluitingen van de riole ring op de woningen nog moeten worden aangebracht. Met de be strating zal eerst na beëindiging van het zomerseizoen worden over gegaan. Dit ook op antwoord van een vraag van de heer Westhoeve. Zelfde spr. vroeg ook aandacht voor het papier van de vuilnisbelt. Dit veroorzaakt veel last bij de omwo nenden. Daar b. en w. het te ge vaarlijk achten het papier te ver branden zal deze kwestie nog na der worden bezien. De heer Pad mos wees nog op de mogelijkheid om de barak in het dorp zo spoedig mogelijk te laten verplaatsen, de muziekschool gaat nu over naar het Dorpshuis. Dit zal spoedig ge daan worden. Ook wees de heer Padmos nog op het beschikbaar stellen van voldoende bluswater, dit i.v.m. de recente brand bij de heer Kostense. De heer Westhoeve oppert in dit verband de mogelijk heid om bij de te bouwen zuive ringsinstallatie een hoeveelheid re serve-water op te slaan. Ten slotte pleitte de heer Dorreman voor één richting-verkeer op de kruising Provinciale weg-Hoogenboomlaan. Geen verplichte stempeling van eieren meer Het bestuur van het Landbouw schap heeft donderdagmiddag in zijn zestiende openbare vergadering met elf stemmen voor en negen stemmen tegen het voorstel van de afdeling Pluimveehouderij tot af schaffing van de verplichte stem peling van eieren aangenomen. De tegenstemmers waren de vertegen woordigers van de werknemers en de heer J. Haverkamp (C.B.T.B.). De stempeling naar gewichts klasse kan echter nog wel faculta tief worden gebruikt, als zou blij ken dat een deel van de consumen ten de voorkeur zou geven aan de waarborg die het gewichtsstempel geeft. In dit geval zal, evenals dit bij de verplichting tot stempeling het geval was, alleen de erkende handelaar dit facultatieve gewicht stempel mogen aanbrengen. KORFBAL S.D.K.B. A-S.D.K.B. B In verband met de voorbereiding voor de wedstrijd van de S.D.K.B.- ploeg tegen Swift I te Middelburg, dat minstens zo sterk is als het Z.K.B. twaalftal, werd woensdag avond in het sportpark te Zierik- zee een oefenwedstrijd gespeeld tusen twee ploegen, teneinde de twaalftalcommissie gelegenheid te geven de beschikbare krachten te testen. De A-ploeg verscheen met de dames C. Bolijn, H. Dalebout, M. Dorst-Kllnk, N. Kappers, J. Dale bout, D. Ganzeman en de heren N. Schrier, W. Vlaander, A. Hage, D. Braam, M. Wentel, H. Geluk. De B-ploeg trad in het veld met de dames C. van Dongen, P. Vlees- houwer-Meermans, N. v. d. Weyde- Verstraaten, S. Verburg, J. Zandijk, J. Slootmaker en de heren L. van Popering, J. Dalebout, J. Vasseur, J. de Jonge, J. van Dongen, S. Roos. Verhinderd waren: A. v. d. Hoek (Unitas), P. Zandijk (DES) en W. Stoutjesdijk (DSS). In de beginopstelling was de B- ploeg in de meerderheid, speelde ook geestdriftiger dan de withem- den. L. van Popering (DSS) gaf hen de leiding (0-1). Na 30 minuten werd van vak verwisseld en nog voor de rust zorgde mej. Kappers (Renesse) voor de gelijkmaker (1-1). Na de rust was de A-ploeg in het veld iets sterker. Een ver schot van A. Hage (Unitas) belandde in de korf (2-1). Na de volgende vak verwisseling werd niet meer ge scoord. Over het algemeen een aardige wedstrijd die goed door scheids rechter Bolier geleid werd. Mej. C. Bolijn en A. Hage, die tegen de Z.K.B. verhinderd waren, zal men, gezien hun spel, zeker te Middel burg in actie zien. Naast anderen presenteerde mej. v. Dongen (Zee meeuwen) zich door haar spel als een serieuze candidate voor de S.D.K.B.-ploeg. De Oostduitse regering heeft medegedeeld dat plm. 19.000 ge vangenen, voor hun straftijd om was, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens het regeringsblad „Neues Deutschland" bevinden zich onder de vrijgelatenen 691 sociaal-demo craten. f iDE"BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 84. Haastig snelt Aram de donkere gang door en als hij bij een hoek wederom enkele treden afdalen moet, hoort hij vlak voor zich de stem van prins Angelo. „Maar mijn waarde Orlando, uw vrees is geheel ongegrond: Hij zal er zeker in slagen om die jonker te verslaan. Hij is de beste kampvechter die ik ooit gekend heb. En iedereen zal niet beter weten, of gij hebt die overwinning behaalt." Aram verstart bij deze woorden en het bloed schiet hem naar het hoofd. Wat bedoelt Angelokan het zijn, dat de prins toch. Het piepende geluid van openschuivende grendels verbreekt zijn gedachtengang. Behoedzaam sluipt Aram de hoek om en buigt, zich voorover. Een brede strook licht valt door de geopende celdeur, daar onder hem aan de voet van de trap. Hij ziet de donkere sil houetten van Angelo en Orlando beide de kerker binnentreden En dan hoort hij de scherpe stem van een man, die hij de laatste dagen maar al te goed heeft leren kennende stem van Aiglon, de roofridder: „Welaan, Angelo. ik vreesde al dat ge uw vriend vergeten was. Ik moet u wel zeggen, dat deze comedie mij aardig begint te vervelenOf zijt gij reeds in het bezit van de kroon van Napels? Dan kan ik eindelijk dit vervloekte hol verlaten." - „Neen, Aiglon, ik ben nog geen koning", antwoordt Angelo grim mig, „maar lang zal het niet meer duren en gij zult mij daarbij helpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6