ORCAM DOUWE EGBERTS Help Mientje er doorheen! de pittige zware shag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 22 juni 1950 ni>. 17972 DULLES OVER HET DESPOTISME WAARTOE DIKTATUUR LEIDT Geen garanties tegen grove misbruiken De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag op een bij eenkomst In San Francisco ver klaard, dat er een scherp contrast bestaat tussen het „despotisme" van het communisme in de Sovvjet-Unie en China en de voordelen van de democratie in de vrye wereld. De huidige leiders, eens Stalin's nauwste medewerkers, moeten nu toegeven, dat, als hun stelsel een maal aan een land is opgelegd, er „geen middelen bestaan om de grofste misbruiken te verhinderen' aldus Dulles. Chroesjtsjef's rede over Stalin was „de meest vernietigende ver oordeling van het despotisme, die ooit door een despoot is uitgespro ken. Het communistische stelsel van LAND- EN TUINBOUW Vroege aardappeloogst belooft goed te worden Het laat zich aanzien dat dit jaar de oogst van vroege aardappelen goed zal zijn. In de produktiecentra staat 't gewas er goed voor. Alleen zijn de vroege aardappelen dit jaar opnieuw weer erg laat. Het vorig jaar waren ze laat, maar tengevolge van het koude voorjaar zijn ze nu nog later. Op de grote veilingen van vroege aardappelen in Noord-Holland zijn de dagaanvoeren thans nog niet groter dan rond 50 ton. Het zal nog wel even duren voor de topaanvoe- ren komen. De prijs ligt op het ogenblik tussen 25 en 35 cent per kilogram. Het vorig jaar is er een zeer grote export van vroege aardappe len geweest, vooral naar Zweden. De verwachting leeft dat er dit jaar minder vraag voor export zal zijn dan het vorig jaar. Minimumprijzen voor klein fruit Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten ook dit jaar voor verschillende klein fruit-produkten weer mini- mum-veilingprijzen vast te stellen. Beneden deze minimumprijzen zul len in het komende seizoen geen produkten worden verkocht. Voor rode bessen is deze mini mumprijs vastgesteld op 30 cent per kg, voor bramen op 40 cent en voor frambozen en zwarte bessen op 60 cent per kg. Verder zal er ook weer een hef fing worden ingehouden om even tuele doordraai te kunnen betalen. Deze heffing zal niet gelden voor bramen en rode bessen. De oogst van bramen zal namelijk heel ge ring zijn omdat de meeste struiken dood zijn tengevolge van de strenge vorst van de afgelopen winter. Voor rode bessen is een nog vol doende fonds aanwezig. Voor fram bozen en zwarte bessen zal 3 cent per kg heffing worden ingehouden. Boeken en Brochures Boekje voor smulpapen Door het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren is een nieuwe culi naire lofzang (in 33 recepten) sa mengesteld, die thans verkrijgbaar is gesteld raison van één kwartje. Dit boekje voert de smulpaap naar een waar el dorado van wildge braad en al dan niet gevuld gevo gelte. Het begint met de kip en via verschillende heldere of gebonden soepen wordt allengs de eetlust van de lezer gewekt. Wij willen de le zers enkele bijzonder smakelijke gerechten uit dit keurig verzorgde en geïllustreerde boekje niet ont houden: Gesauteerde kip met to matensaus, een slaatje van kip, ge bakken kippelever, gebraden jonge haantjes, kalkoen en tamme gans. Vele heerlijkheden passeren aan het oog van de genietende lezer die welhaast de gebraden fasant of pa trijs gaat ruiken. En dat is de beste aanbeveling voor dit smaakvolle boekje. de Sowjet-Unie verschaft geen ga ranties tegen grove misbruiken als waarvan Chroesjtsjef getuigde." „Slechts de dood of geweld kan een einde maken aan wanbestuur en zelfs dat geeft geen zekerheid", aldus Dulles, „want Beria, die vol gens Chroesjtsjef nog erger was dan Stalin, zou Stalin waarschijn lijk opgevolgd zijn als hij niet met geweld was uitgeschakeld." KERKNIEUWS Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Hedenavond (22 juni) om half acht hoopt voor de gemeente op te treden ds. H. Wil- tink te Doetinchem. Om te voorkomen dat de lei der van de vereetsbeweging op Cyprus, Grivas, het land verlaat, zullen havens en kusten worden bewaakt. In Limassol is een Griekse Cyprioot, die binnenkort naar Grie kenland gaat voor een operatie, on dervraagd. De Britten hielden re kening met de mogelijkheid dat hij Grivas was. Verwezen zijn de twee mensen, de ouders van Mientje, in de kamer achtergebleven, nadat Mientje's mevrouw, na haar verpletterende mededeling, weer vertrokken Ieder op eigen manier trachten ze dit vreselijke te verwerken: Mientje een dievegge. Hün dochter uit haar dienst op staande voet ontslagen, omdat ze van mevrouw een broche gestolen heeft! Mevrouw had de speld al een paar dagen gemist en omdat nie- man anders hem weggenomen kón hebben, had ze Mientje's tasje na gekeken. En jawel hoor! Het meisje had ook niet ontkend, Ze had ook schaamte getoond. Maar dat maakte de diefstal nog niet on gedaan. Natuurlijk kon mevrouw een dievegge niet in haar huis handhaven. En als er inlichtingen bij haar werden gevraagd, zou ze zich genoodzaakt zien te vertellen waarom het meisje bij haar ont slagen was. Ze was dit maar even persoonlijk aan de ouders komen vertellen, want wie steelt, kan ook liegen. En het was toch nodig, dat de ouders op de hoogte waren, zo dat ze hun maatregelen konden nemen. Lang nadat mevrouw weg hangt de echo van het vreselijke woord nog in de kleine kamer: „Dievegge.... dieveggeZe durven elkaar niet in de ogen te zien, de ouders. Ze kunnen elkaar ook niet helpen en troosten. Hun dochter een dievegge. Hun dochter voor altijd gebrandmerkt. Hoe ver werk je zoiets? Dan valt de vuist van de vader opeens zwaar op de tafel neer. „Hoe komt de meid er bij!" brult hij. „Maar ze zal er voor boeten. Eruit zal ze. Laat ze haar weg maar zoe ken. In een fatsoenlijk huis is geen plaats voor dieven." De moeder krimpt in elkaar. „Stil nou vader", fluistert ze gekweld. „We hebben toch nog niets van haarzelf gehoord. Ze moet toch kunnen zeggen, hoe ze ertoe geko men is. Waar blijft ze nou? Zou ze niet naar huis durven komen?" „Natuurlijk durft ze niet. Gelijk heeft ze. Ik zal haar leren. Ik breek haar de benen!" Voor één keer brengt de stille, zachte moeder de moed op haar man te weerstreven. „Vader", zegt ze, „ons kind is in nood. Nu heeft ze ons nodig. We kunnen haar niet in de steek laten. We moeten haar helpen." „Hèlpen!" roept de vader. „Om nog méér te stelen zeker!" De moeder veegt met de rug van haar hand langs de ogen. Ze kan het niet allemaal uitdrukken, zo als ze het voelt. „Vader", brengt ze er alleen maar uit. „Als een kind iets vreselijks gedaan heeft, zal ze zo bang zijn daarna. Dan heeft ze haar ouders juist zo erg nodig, om dat ze niemand anders heeft om naar toe te gaan. Daar zijn ouders toch voor." Misschien is het juist haar on beholpenheid, die hem opeens treft en ontroert. ,\Ik ga maar een eindje om", zegt hij nors, om zijn ontroering te verbergen. „Praat jij dan maar eerst met haar. Ik zou me toch niet kunnen inhouden." Bevend wacht de moeder tot het meisje komt. Het is een Mientje, die ze niet kent. Schuw, met gebo gen schouders en neergeslagen ogen staat ze voor haar. „Sla me maar. Doe maar met me wat je wilt", brengt ze er schor uit. Maar de moeder vraagt alleen LAND- EN TUINBOUW DE AGRARISCHE WERKGELEGENHEID IN DE TOEKOMST Grote vlucht uit <le landbouw Tijdens de derde dag van de 21ste Nederlandse landbouwweck te Wa peningen heeft Ir. W. Kneppelhout, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut te den Haag, een voordracht gehouden over de agrarische werkgelegenheid In de toekomst. Onder invloed van de politiek van de volledige werkgelegenheid, trekken heden ten dage reeds veel arbeidskrachten uit de landbouw naar de industrie, aldus spreker. Opmerkelijk is, dat deze vlucht uit de landbouw zich niet uitstrekt tot de zelfstandige ondernemers in de zandgebieden. Wil de landbouw ge lijke tred blijven houden met de Industrie, dan is het noodzakelijk dat de arbeids-produktiviteit in de landbouw sterk verbeterd zal wor den. De verhoging van deze arbeids- produktiviteit kan men bereiken door vermeerdering van de pro- duktie of door vermindering van het aantal arbeidskrachten, ver volgde spreker. De mogelijkheden om de produktie op te voeren door nieuwe gewassen en cultuurtech nische verbeteringen mogen niet worden onderschat, maar volgens ir. Kneppelhout zal de verminde ring van het aantal arbeidskrach ten voor de verhoging van de ar- beidsproduktiviteit in de landbouw in Nederland veel effectiever zijn. zachtjes: „Hoe kwam het zo? Kun je me dat wel zeggen, Mientje?" Dan worden de blauwe ogen naar haar opgeslagen. Er ligt verwonde ring en ongeloof in. „Ben je niet kwééd?" hijgt ze. „Ik moet het van jou toch ook eerst horen." Het volgend ogenblik ligt het kind met de armen om haar heen hartstochtelijk tegen haar borst te snikken. De verweerde handen van de moeder strijken over Mientjes haar. „Zeg het maar. Toe, zèg het maar." Dan komt het trieste verhaal. De vriendinnetjes, die Mientje altijd de ogen uitstaken met mooie din gen," die zij van haar loon mochten kopen. En zij, die te trots was om te zeggen dat zij thuis alles moest afgeven. Toen had ze de broche weggenomen, om ook eens iets te kunnen laten zien; om óók te kun nen zeggen: „Dat heb ik gekocht van mijn eigen geld." Later had ze de speld weer terug willen leggen, als mevrouw het maar niet ge merkt had. „Onze schuld!" denkt de moeder ontzet. „Onze schuld!" Het was de vader, die erop ge staan had, dat Mientje alles afgaf wat ze verdiende. „Die meid hoeft niet met geld op zak te lopen. Daar komen maar verkeerde dingen van." Maar nu waren er juist ver keerde dingen van gekomen. Ze hadden haar niet vertrouwd en nu moeten ze ervoor boeten. Tranen druipen uit haar ogen op Mientjes haar. „Arm kind", fluis tert ze. „Stil maar kindje. We hel pen je er wel doorheen. We lossen het samen wel weer op. Wij met ons drietjes." MARCELLE. (Nadruk verboden). Tengevolge van een onoffi ciële staking ligt in de haven van Edinburgh het werk op zeventien schepen stil. Enige schepen hebben een bederfelijke lading, zoals een schip, dat donderdagochtend aan kwam met een lading van 250 ton fruit en groente uit Nederland. Ook kunnen vijftig ossen, die voor Nederland zijn bestemd, niet wor den verscheept. Ingezonden mededeling 85 et. LIT DE SCHOUWSE VOGELWERELD Aantal bergeenden op Schouwen-Duiveland aanmerkelijk toegenomen Jonge eendje staat bloot aan veel gevaren Tot de mooiste vogels van ons eiland behoort ongetwijfeld de berg eend. Wij kunnen onze duinen in het voorjaar moeilijk voorstellen zonder deze kleurige vogels. De bergeend broedt bij voorkeur in ko nijnenholen en toen enige jaren ge leden de konijnenziekte ook in de Westhoek de konijnen vernietigde, is wel gevreesd dat geen voldoende nestgelegenheid voor de bergeend meer beschikbaar zou blijven. Deze vrees is echter ongegrond gebleken en intussen is het wilde konijn zij het in minder groot aantal - te ruggekeerd. Ook elders op het eiland zijn bergeenden waar te ne men. Aan binnendijken zoeken zij nestgelegenheid en ook afzonder lijke, niet bewoonde schuurtjes enz. worden wel als broedplaats uitge kozen. Er zit zelfs een bergeend te broe den in een oud kippenhok te Noord- gouwe en in een kunstmatig in de tuin gegraven hol zit eveneens een bergeend op een groot aantal eie ren. Wel een bewijs dat deze een densoort niet schuw is en zelfs ge noegen neemt met kunstmatige nestgelegenheden. Het nest van de bergeend bevat ais regel 7 tot 14 grote roomkleu rige eieren. De broedduur is onge veer 26 dagen. Na het uitbroeden trekken de oude eenden met hun jongen naar de zuidkant van het eiland waar zij verder opgroeien. Ook komt het wel voor dat naar het strand wordt uitgeweken waar, men ouden en jongen in de bran ding kan waarnemen. Groot zijn de gevaren waaraan jonge' bergeenden bloot staan en van het aantal uitgebroede vogels blijven er als regel maar weinig in leven. Trekken zij naar het strand of open veld, dan worden zij ben- laagd door de vraatzuchtige zilver meeuwen, die onder de jongen een grote opruiming houden. Trekken zij naar de zuidkant van het eiland dan moeten wegen en dorpen wor den gepasseerd. Behalve natuurlij ke vijanden als honden en katten, kan ook de jeugd (soms ook vol wassenen) de diertjes niet met rust laten. Men vergeet dat jonge berg- eendjes in gevangenschap niet in leven zijn te houden. Laat men de jongen met rust dan zullen deze zich na enige tijd toch weer bij de in de buurt vliegende ouders voe gen. De Vogelwacht tracht door het plaatsen van waarschuwingsborden langs de weg Haamstede-Renesse, te voorkomen dat al te haastige weggebruikers de jonge vogels doodrijden. Dit jaar is een aanmerkelijke toe name van het aantal bergeenden waar te nemen. LAND- EN TUINBOUW De bestrijding van de Coloradokever Daar vooral in het oosten, mid den en zuiden van het land door de coloradokevers op de meeste per celen talrijke eieren zijn afgezet, moet bij gunstig weer worden ge rekend op een massaal optreden van de larven van deze kevers. De eerste larven zijn reeds waar genomen. Wij willen de telers van aardap pelen thans dan ook met klem aan raden niet langer te wachten met het treffen van voorbereidingen voor een doeltreffende bestrijding. Deze moet plaats vinden zodra er larven op het gewas voorkomen die de grootte hebben van een tarwe korrel. Verwacht mag worden dat dit op sommige percelen bij gun stig weer reeds in de week van 18- 23 juni zal zijn. Door de bestrijding niet tijdig uit te voeren ontstaat schade aan het gewas. Bovendien wijzen wij nogmaals op de wettelijke verplichting tot een afdoende bestrijding van de coloradokever. Ter gelegenheid van de inzamelactie van het „Prins Bernhard Fonds" wordt bijgaande fotomontage van het Koninklijk Gezin uitgegeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het fonds. (Foto M. C. Meyboom). Financiën en Economie Coöperatieve suikerfabriek G.A. „Puttershoek" De Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij G.A. „Puttershoek" heeft in het afgelopen boekjaar per 31 maart 1956 verwerkt 498.679.414 kg. bieten tegen 509.586.663 kg. in 1954-1955. Geproduceerd werden in de afgelopen campagne 63.953 ton kristal suiker tegen 62.456 ton in 1954. De resultaten van het afgelopen boekjaar openen de mogelijkheid om na uitkering van een alleszins redelijke ledenprijs de financiële positie der vereniging zeer belang rijk verder te versterken. Het be stuur stelt voor om, boven de ver plichte aflossing van f 1,6 miljoen op beide langlopende leningen, nog f 1 miljoen extra af te lossen, waarna - na reservering van ruim f I miljoen voor te betalen belas ting - nog een saldo overblijft van f 850.000. Na afschrijving van f 1,6 miljoen kan de reserve worden ver hoogd met f 1.850.000 tot f 7.850.000. Na deze voorzieningen zal de in 1952 aangegane 4Vz °/o lening groot f 10 miljoen geheel zijn afgelost en zal de eveneens in 1952 gesloten 3 Ms lening groot f 12 miljoen zijn teruggebracht tot f 9,6 miljoen, De verplichte jaarlijkse aflossing van deze laatste lening bedraagt f 600.000. In Larnaca, in het zuiden van Cyprus, is donderdag een Britse soldaat, die in een militair voertuig reed, door een verzetsman doodge schoten. Veiligheidstroepen zijn een grote actie begonnen om de dader te pakken. Overdenking Dezen vermelden van wagens, en die van paarden, maar wij zullen vermelden de naam on- zes Gods. Psalm 20 8. Het volk van Israël heeft het niet zo gemakkelijk gehad ten tijde van hun eerste koning Saul. Veel is er tijdens zijn regeringsperiode ge streden. En nu de tweede koning aan het bewind is, is het al niet veel beter. David heeft het dus niet zo makkelijk, al is hij dan ook de man naar Gods hart. Er zijn mensen die zeggen, wan neer je in God gelooft, dan moet Hij, nl. God, met zo iemand ook rekening houden, anders schiet je er ook niets mee op, dat je gelooft in Hem. Dan zou het dus zo wor den, dat degene die in God geloven voorspoed hebben en alles voor do wind gaat. Toch is dat niet het ge val. De bijbel geeft ons daar tal van voorbeelden van. David stond dan ook nog al eens voor een moeilijk parket. Wanneer hij strijden moest, was hij materieel gezien, nog al eens in de minder heid. De één ging prat op zijn wa gens, de ander op zijn veelheid van paarden. In onze tijd zouden wij zeggen, de één ziet op zijn mach tige vloot, de ander op zijn lucht macht. Wij kunnen het nog dichter bij ons halen en zeggen, de één gaat prat op zijn rijkdom en de ander op zijn kennis. Dat is voor velen de wapenrusting, waarop zij de toe komst bouwen. Maar wij, zegt Da vid, vermelden de naam van de Here onze God. Ik hoor al enkele mensen lachen. „Daar heb je de kerk weer", hoor ik ze al zeggen. „Wat doe je nu met een naam?" Mag ik u op één ding wijzen, en dat is dit, machtige rijken zijn in de loop der eeuwen met al hun machtige wagens en paarden ver gaan. Wij kunnen er nog eens over praten, maar daar houdt het dan ook mee op. Maar de naam van de Here onze God - tussen twee haak jes, Hij wil ook uw God zijn - die naam schalt de eeuwen door en is voor velen meer dan een Naam ge weest. God is hun een schild ge weest en een sterke muur. Wanneer u die Naam van God hebt gehoord, sluit u aan bij hen, wat voor bedenkingen u ook tegen hen mag hebben. Want zij belijden en vermelden niet hun eigen naam, maar de Naam van de Here, onze God. En in God hebben zij hun heil gevonden. Wanneer u het nog waagt met de wagens en de paarden van deze tijd en van deze wereld, weet dan dat het voorbij gaat. Wanneer u het waagt met de naam van God, dan hebt u daar alles wat u nodig hebt. Want in God hebt u door Jezus Christus de vergeving der zonden, dat is tege lijk verlossing en eeuwig leven. Daar komt een tijd dat wij, u en ik, de wagens en paarden van deze tijd moeten achterlaten. Zalig is ieder, die tevoren zijn toevlucht en zijn sterkte heeft gezocht bij die Naam die er onder de hemel gege ven is tot zaligheid. U mag u ook bij de waarachtige belijders van Gods Naam scharen. Haamstede. M. C. M. Opstand van boeren in Mandsjoerije Ongeveer vijf duizend boeren in Mandsjoerije zijn onlangs in op stand gekomen tegen de „ondrage lijke onderdrukking" van de com munistische autoriteiten, aldus een bericht van het semt-officiële nieuwsagentschap „China Union Press", dat op Formosa is geves tigd. Het agentschap, dat naar zijn zeggen correspondenten op het Chi nese vasteland heeft, verklaart dat de boeren naar de bergen vlucht ten, nadat zij alle wachten en func tionarissen hadden gedood en alle huizen en plaatselijke bestuursbu- reaux verwoest. Communistische strijdkrachten waren later gekomen om de orde te herstellen en de opstandelingen op te sporen. De oorzaak van de opstand was gebrek aan voedsel, kleding en verzorging", aldus het agentschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5