DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK EN AMERIKA LEGGEN DE NADRUK OP ONTWAPENINGSPROGRAMMA SOWJET-UNIE EN DUITSE HERENIGING De luchtmachtopleiding in Amerika De strijd in Algerije GENERALE SYNODE DER HERVORMDE KERK OVER KWESTIE NIEUW-GUINEA FRANSE REGERING NEEMT HINDERNIS VAN DRIE VERTROUWENSVOTUMS VRIJDAG 22 JUNI 1956 No. 17972 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus jpr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Uitbreiding N.A.V.O. op niet-niilitair gebied De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en z\jn Franse ambtgenoot, Christian PLneau, hebben in een communiqué dat zy na besprekin gen van drie dagen uitgaven, de nadruk gelegd op de noodzaak om binnen het raam der V.N. een ak koord tot stand te brengen over een ontwapeningsprogram, dat de vei ligheid van alle deelnemende staten verzekert door middel van een doel treffend controlestelsel. Alleen een program, dat tevens voorziet in een regeling ten aan zien van de atoomwapens, kan de wereld werkelijke veiligheid ver schaffen, ook al heeft een vermin dering van de conventionele bewa pening zijn waarde. Voorts ver eist de uitvoering van een uitge breide vermindering dear strijd krachten de parallel gaande op lossing van belangrijke problemen zoals de hereniging van Duitsland. Verwezen wordt naar de brief van de Sowjet-premier Boelganin, aan president Eisenhower, van 14 mei jl., waarin de eerste verklaart, dat de Sowjet-Unie voornemens is haar strijdkrachten verder te beperken en waarin wordt aangedrongen op verdere inkrimping van de Ame rikaanse strijdkrachten. Dulles en Pineau herhalen, dat een verdere versterking van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, die het bolwerk der wette lijke veiligheid blijft, nodig is. De samenwerking op niet-militair ter rein moet worden uitgebreid. Officiële Russische ontkenning van Adenauer's verklaring Het Russische persbureau „Tass" heeft een officiële ontkenning ge publiceerd van Adenauer's verkla ring over Chroesjtsjef. Volgens Adenauer had Chroesjtsjef tijdens het bezoek van de' Franse leiders aan Moskou gezegd: „Liever zeven tien miljoen Duitsers in een Sowjet- blok te hebben dan zeventig mil joen Duitsers in een verenigd Duitsland". „Tass" zegt: „In werkelijkheid heeft Chroesjtsjef verklaard dat de Sowjet-Unie de opneming van een verenigd Duitsland in een militair blok niet kan aanvaarden als een dergelijk blok tegen de Sowjet- Unie of haar vrienden is gericht". „Tass" voegt hier nog aan toe, dat onder de huidige omstandig heden de oplossing van het pro bleem der Duitse hereniging voor namelijk afhangt van onderhande lingen tussen de oost- en west- Duitse regeringen. Enige uren na de ontkenning door „Tas" werd te Bonn naar aan leiding hiervan een officiële mede deling aangekondigd. Politieke waarnemers wijzen er op dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, intussen in de Ver. Staten tijdens een gesprek in de Nationale Persvereniging nogmaals heeft bevestigd, dat Chroesjtsjef inderdaad de gewraakte woorden heeft geuit. Het Canadese program voor op leiding van luchtmachtpersoneel van Navo-landen zal in 1958 waar schijnlijk verminderd worden. De Canadese minister van Defensie, Campney, verklaarde woensdag in het parlement in Ottawa, dat de opleidingen in 1950 begonnen als Canadese hulp bij de opbouw van de luchtmachten der Navo-landen. Dit doel is bereikt. 3.800 piloten en navigators uit negen Navo-landen zijn in Canada opgeleid, hetgeen 328.000.000 dollar heeft gekost. De Navo-landen kunnen nu zelf het vervangingspersoneel opleiden. Een provinciaal Zeeuws Delta-bureau Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van de Provinciale Staten van Zee land heeft aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland de vraag gesteld of het niet aanbeveling verdient op korte termijn een Provinciaal Zeeuws Delta Bureau in te stellen. Door dit bureau, dat onderge schikt zou zijn aan Gedeputeerde Staten, zouden met behulp van Zeeuwse deskundigen de Zeeuwse belangen bij het Delta-plan op het terrein van waterstaatkunde, eco nomie, planologie, sociologie en cul tuur, kunnen worden gecoördi neerd, Met de resultaten van dit onderzoek kan het Provinciaal Be stuur van Zeeland van advies ge diend worden, bij het vaststellen van zijn beleidslijn in de kwestie van het Delta-plan. Jhr. Schorer meent dat het on langs ingestelde technisch-water- staatkundig bureau voor bijzondere werken van de Provinciale Water staat hiervoor niet geschikt is. Het gevaar, dat door anderen (bv. het Rijk) voor Zeeland toekomstbepa- lende maatregelen zullen worden genomen, waarbij geen voldoende rekening kan worden gehouden met de Zeeuwse inzichten, moet wor den voorkomen, aldus Jhr. Schorer. HAARLEM Trio-film te Am sterdam maakt op het ogenblik, in opdracht van de stichting Bevor dering Bescherming Bevolking, een documentaire speelfilm naar een scenario van de heer S. Leeuw. Be doeld wordt een indruk te geven van de vele facetten van de Be scherming Bevolking. De regie is in handen van Jan Kraakman te Haarlem. Aan de camera staat Ge rard Koopman. DE QUELJOE: „Ik geloof niet dat het _om de Ambonezen- kwestie gaat" „Ik weet niet met welk doel ik door de minister ben ontboden, maar ik geloof niet, dat het om de Ambonezenkwestie gaat". Dit zei gisteravond de heer De Queljoe, lid van de aan het begin van dit jaar ingestelde Indonesische commissie voor de repatriëring van Ambone zen, na aankomst uit Djakarta op Schiphol. Zoals gemeld heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, die thans met het gezelschap van president Soekarno in west-DuitsIand ver blijft, de heer De Queljoe naar Bonn ontboden. Volgens berichten uit Djakarta zou de komst van de heer De Queljoe In verband staan met komende besprekingen over de Ambonezenkwestie. In den Haag is echter bij navraag gebleken, dat over een dergelijk overleg niets be kend is. Op Schiphol zeide De Queljoe, die sinds 1949 directeur is van de landsdrukkerij in Djakarta, dat hij geen enkele instructie had gekre gen voor besprekingen over de re patriëring van Ambonezen en dat hij ook geen contact zou hebben met de in ons land verblijvende Molukkers. Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening In het verslag over 1955 van de Nederlandse Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening wordt o.a een opgave gedaan van de hulp, die de federatie heeft ge boden aan in Oostenrijk (zowel in als buiten een kamp verblijvende) vluchtelingen. Voor studie en scho ling werd 127.674 dollar besteed. (Geholpen zijn twaalf jonge men sen). Voor woninginrichtingen (20 families) werd uitgegeven 302.962 dollar. Zes families werden gehol pen bij inschakeling in het arbeids proces, hetgeen 120.000 dollar ge vergd heeft. Acht bejaarden zijn in tehuizen ondergebracht, waarvoor 210.000 dollar werd uitgegeven. Meegerekend diverse uitgaven voor verpleging enz Is in het verslag jaar totaa lultgekeerd: circa 783.836 dollar. AMSTERDAM, In de Amster damse haven is het drieduizendste schip van dit jaar binnengelopen (vorig jaar gebeurde dat op 7 juli). Het is het Zweedse s.s. „Araton", dat met erts geladen uit Gefle in Zweden komt en in de Rietlanden losplaats heeft gekozen. Het meet 2.700 brt. Vandaag, 22 juni 1956, zal Z.K.H. Prins Bernhard het Nederlandse leger en wapenmuseum „Generaal Hoefer" te Lelden heropenen. - De foto rechts boven toont een hoekje van de zaal met de middeleeuwse wapens en uitrusting. - Op de foto rechts onder ziet men een deel van de zaal met de bewapening van de luchtdoelartillerie. - Op de linker foto ziet men een vitrine met drie uniformen van Z.K.H. de Prins. V.l.n.r. het groot-tenue der Gele Rijders, het generaalstenue der Cavalerie en veldtenue 1945 van de Landmacht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar gesteld als hulppred.: nevr. J. S. Breedveld-Klap, pasto- aal medewerkster, Utrecht; J. .vlein Rensink, catecheet, Den Ham; ?h. M. v. Kranenburg, onderwijzer, Geldermalsen; L. P. Mundhenke, pastoraal medewerker, Dieren; mej. Oudenbroek, pastoraal medewerk ster, Rotterdam en G. D. Vossers, wangelist-voorganger, Barchem. Beroepen te Bruchem-Kerkwijk: .VI. Ottevanger, Leiden. Ger. Kerken Aangenomen naar Vijfhuizen: cand. G. Rang, Amsterdam; naar Tilburg (2e pred.pl.): J. Spoelstra, Gapinge. Bedankt voor Dunedin en Inver- :argill (Ref. Church): G. J. Sybe- sma, em.pred., Wassenaar; voor Dronrijp, Goënga, Krabbendam, Kamerik, Nieuwerbrug a.d Rijn, Opperdoes, Oudemirdum en Vrees lijk: kand. G. Rang, Amsterdam. Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-zuid: W. 0. Lamain, Grand Rapids (Michi gan, U.S.A.) en M. Blok, Rotter- iam-C. Ger. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 28 uni half acht: ds. F. Mallan uit 3ruinisse. OP VOORHAND De Britse minister van Ver keer, Harold Watkinson, heeft blijk gegeven van een vooruitziende blik. Hij heeft een amendement voorgesteld op de wet over de inrichting van auto's, waarin het aan brengen van een televisie ontvanger op het dashboard wordt verboden. De minister vreest namelijk, dat de be stuurder door 't kijken naar een televisie-uitzending te veel zou worden afgeleid. Bij Le Khroub ten zuiden van Constantine (oost-Algerije) is don derdag een bende van vijftien op standelingen geheel vernietigd. On der de gesneuvelden bevond zich een bekend rebellenleider, zo is in Constantine vernomen. Volgens een verslag van een oog getuige zijn woensdag bij de aan val op een konvooi tirailleurs tus sen Slissen en Le Telagh twaalf militairen gedood. Vier tirailleurs worden vermist. Er zijn twee ge wonden volgens de ooggetuige, die vrijdag in Oran arriveerden. Chr. Plattelandsvrouwen zagen zuivelfabriek i1'' te Zierikzee Deze week bracht de Christelijke Plattelandsvrouwenbond een be zoek aan de melkfabriek te Zierik zee. Voor deze excursie bestond veel belangstelling. De dames wer den dan ook, in drie groepen ver deeld, rondgeleid. Veel interessan te dingen zijn er te zien. Vooral voor het laboratorium en het auto matisch vullen en afsluiten der flessen was veel belangstelling. Na het bezichtigen der fabriek werd in „Concordia" door de directie een kopje thee aangeboden. Hier werd door de pres. van de C B.P.Bme vrouw Laurense, dank gebracht aan de directeur der fabriek, voor deze mooie en leerzame middag. Als blijk van waardering werd hem een doos sigaren aangeboden. Ver der werd er nog meegedeeld, dat als sluitstuk van dit seizoen, in juli een reisje gemaakt zal worden. Eerst zal men in Rotterdam een kijkje gaan nemen in het bouwcen trum „Wena". Hierin is onderge bracht het visdemonstratiecentrum, bestaande uit vijf moderne keu kens. Van Rotterdam wordt de reis voortgezet naar Den Haag, waar Madurodam en in afhankelijkheid van de beschikbare tijd, nog andere bezienswaardigheden worden be zichtigd. In september hoopt men weer. met het gewone vergader- werk te beginnen. „Oplossing niet in voortzetting van bestaande onzekere situaties" Voedsel voor wantrouwen tegen Westerse wereld ,Het is niet de taak van de kerk een oplossing voor de kwestie Nieuw-Guinea aan te wijzen. De kerk moet echter uitspreken, dat een oplossing niet kan bestaan in een voortzetting van de bestaande aanvechtbare en onzekere situatie. Nederland zal bereid moeten zijn, zijn aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, te laten vallen en toe te stemmen in een regeling van dit bestuur in een zodanige overeenstemming met de volkerengemeenschap, dat zo wel de beste behartiging der be- volkingsbelangen als de grootst mogelijke staatkundige stabiliteit redelijkerwijs is gewaarborgd", al dus zegt de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk In een „Oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk inzake de vraag stukken rondom Nieuw-Guinea". „In een tijd waarin het dringend nodig is, dat de zogenaamde wes terse wereld tracht het diepe wan trouwen, dat in Azië en Afrika te gen zijn bedoelingen bestaat, te overwinnen - en dat kan niet door woorden, maar slechts door daden geschieden - in zulk een tijd is het zeer bedenkelijk, dat de kwestie Nieuw-Guinea aan dit wantrouwen telkens nieuw voedsel geeft. Het is de roeping van Nederland, dat door deze kwestie zo diep in de inter nationale problematiek verwikkeld is geraakt mede te helpen zoeken naar een uitweg, waarlangs de be langen van de bevolking van Nieuw Guinea gediend worden. Dat houdt ook in, dat aan de andere factoren van het probleem, dus de verhou ding van Nieuw-Guinea tot Indo nesië en de andere omliggende lan den, en in het grote wereldgeheel de verhouding tussen wat wel de westerse- en de niet-westerse we reld wordt genoemd, ten volle recht wordt gedaan". Krijgt Nationale Vergadering het laatste woord Premier Mollet heeft donderdag bij de stemming in derde lezing over het voorstel tot verhoging van de ouderdomspensioenen, waaraan hy de vertrouwenskwestie had ver bosden, de steun van de overgrote meerderheid van de leden der Na tionale Vergadering gekregen. Het plan, dat de schatkist jaar lijks 1.4 miljard gulden extra zal kosten, werd als geheel met 341 te gen 35 stemmen aanvaard. Tevoren had de regering nog twee vertrou- wensstemmingen gewonnen; de een over de instelling van een belasting op auto's en een verhoging van de inkomstenbelasting ter dekking van de extra-uitgaven voor de pensi oenen en de andere betreffende de verwerping van een door de Se naat aangebracht amendement, waardoor de strekking van het wetsvoorstel werd beperkt. De Senaat, die het ontwerp reeds tweemaal heeft verworpen, zal er zich vandaag nog eens over uit spreken. Als het voorstel dan weer wordt verworpen, krijgt de Natio nale Vergadering, die het nu al die maal heeft goedgekeurd, het laatste woord. GEMEENTERAAD ELKERZEE Financiële toestand handikap voor bijdrage aansluiting van panden op bet liebtnet Onderhandse opdracht tot uitvoering riolering De raad van Eikerzee kwam woensdagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, waarnemend burgemeester. Op voorstel van b. en w. besluit de raad aan de Stichting Rem- brandt-herdenking 1956 een bij drage te verlenen van Vz cent per inwoner. De Herverkavelingscommissie Zeeland verzoekt de gemeente een bijdrage te verlenen voor aansluiting van 18 panden op het elektriciteitsnet. De kosten worden begroot op f 18.880, De raad is in principe bereid fi nanciële medewerking te verlenen, doch in verband met de zorgelijke toestand der gemeente-financiën kan hiertoe voorlopig nog niet wor den overgegaan. Bezwaar bestaat tegen het toe kennen van een ge meentelijke bijdrage voor panden welke vóór de herverkaveling wa ren aangesloten op het elektrici teitsnet. Ter tafel komt een technische omschrijving en tekening van het Technisch Adviesbureau der Ver. van Ned. Gemeenten voor aanleg van riolering met bijkomende wer ken aan de westzijde van het we- deropbouwplan. Besloten wordt de uitvoering onderhands op te dragen aan de aannemer M. Wandel te Oost- en West-Souburg. Vaststelling wederopbouwplan De voorzitter deelt mede, dat te gen de wijziging van het wederop bouwplan, zoals deze inmiddels ter visie gelegen heeft, geen bezwaren zijn Ingebracht. De raad besluit tot gewijzigde vaststelling van het we deropbouwplan. Met betrekking tot de bijzondere lagere school te Scharendijke wordt over 1955 het bedrag der vergoe ding vastgesteld op f 3.036,en het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven op f 3.813,96. Een bedrag van f 32,47 wordt niet in aanmerking genomen. Aan de chr. nationale kleuter school wordt voor 1956 een voor schot toegekend op de wettelijke vergoedingen ingevolge de Kleu teronderwijswet van f 650,per lokaal en f 8,50 per kleuter. De raad besluit tot vaststelling van een nieuwe algemene politie verordening, overeenkomstig het door de Vereniging van burgemees ters en secretarissen op Schouwen- Duiveland gemaakte ontwerp. Be halve een kleine wijziging wordt het ontwerp overgenomen. Aan de Caltex Petroleum Mij. N.V. wordt toestemming verleend tot het ingebruiknemen van open bare gemeentegrond voor een ben zinepompinstallatie t.b.v. Gebr. Da lebout, tegen betaling van een jaar lijkse recognitie van f 2,50. Subsidie gezinsverzorging Het verzoek van de gezamenlijke stichtingen voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk op het eiland Schouwen-Duiveland komt opnieuw in behandeling. Monde linge toelichting op het verzoek is gegeven door de directeur van de Stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk. Besloten wordt voor de gezinsverzorging een subsidie te verlenen naar rato van het aantal verzorgingsdagen. Het verzoek om ook voor de sektor maatschappelijk werk een subsidie te verlenen, ontmoet bezwaren, daar de schematische opzet te groots wordt geacht in verband met ge brek aan samenwerking tussen de verschillende stichtingen. Een be slissing over dit onderdeel wordt niet genomen. De rekeningen 1953 en 1954 met bijbehorende begrotingswijzigingen voor de haven Kloosternol te Scha rendijke, toegezonden door het ge meentebestuur van Duivendijke, worden ongewijzigd vastgesteld. Besloten wordt het aanvullen met grond van een uitgegraven gedeelte van de Elkerzeeseweg te Scharen dijke op te dragen aan de aanne mer M. Wandel te Oost- en West- Souburg. Tijdens de rondvraag informeert de heer Viergever naar het ver lichtingsplan van de P.Z.E.M. Dit plan zaHn de eerstvolgende raads vergadering in bespreking komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1