FRANSE TROEPEN ONDERNEMEN NIEUWE ACTIES IN ALGERIJE De Amerikaanse luchtmacht Groot waterstaatsplan in de Sowjet-Unie Amsterdam-Boedapest en Amsterdam-Sofia Z.L.M.-TENTOONSTELLINC TE DOMBURG WERD OFFICIEEL GEOPEND Vooruitzichten voor de fruitoogst in Schouwen's Westhoek gunstig Geniepig brandje vormde bedreiging voor de Nobelpoort MEER VACANTIEGENOT Garage C. van den Bout STAD EN PROVINCIE ZWL_ ajar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 jdni 1956 no. 17971 Marine en luchtmacht steunen het leger Franse troepen zijn ongeveer 40 km ten westen van Oran een nieuwe actie begonnen. Eenheden van marine en luchtmacht steunen de troepenmacht, die uit 3.000 man bestaat, en mariniers zUn nabij Boe Zadjar geland, om aan de actie deel te nemen. Eenheden van de twaalfde divi sie infanterie trachten de grens streek tussen Algerië en Marokko te zuiveren, om te voorkomen dat de opstandelingen hulp vanuit Ma rokko krijgen. Dorpen in deze streek zullen misschien ontruimd worden. Ook in oost-Algerië zijn de Fran se troepen zeer actief. In de afge lopen 36 uur zijn daar meer dan 80 opstandelingen gesneuveld waar van 48 in een gevecht nabij Cheria, in de provincie Constantine. Generaal Curtis Lemay, bevel hebber van de Amerikaanse strate gische luchtmacht, heeft voor de commissie voor de begroting van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de Sowjet-Unie binnen drie jaar tweemaal zoveel zware bom menwerpers zal bezitten als de Ver. Staten. Zelfs als de Ver. Staten of de Sowjet-Unie reeds intercontinen tale projectielen met atoomlading zouden bezitten, zou de Ameri kaanse strategische luchtmacht toch zo snel mogelijk over meer zware bommenwerpers van het type B-52 moeten kunnen beschikken, aldus de generaal. De belangrijkheid van de inter continentale projectielen achtte hij overdreven. „Het is geen absoluut wapen, doch een wapen als an dere", zo zei hij. In de Sowjet-Unie is men begon nen met de uitvoering van een ge weldig waterstaatsplan. Het Russische persbureau Tass meldt hierover de volgende bijzon derheden: Er zal een onderling verbonden stelsel van waterwegen gegraven worden dat zich uitstrekken zal van de Kaspische zee tot de Noorde lijke ijszee. Er zullen nieuwe rivierhavens gebouwd worden en bestaande ha vens zullen worden verbeterd en uitgebreid. In de rivieren die in de Noorde lijke ijszee uitmonden zullen stuw dammen gebouwd worden. Het peil van de Wolga zal hierdoor stijgen en in midden-Rusland zal een groot meer worden gevormd. De hydro- elektrische productie zal hierdoor met 11.000 miljoen/kw/uren stijgen. Anthony Nutting, Brits mi nister van Staat, zal zondag a.s. naar New York vliegen, waar hij met Amerikaanse en Canadese functionarissen zal beraadslagen over een eventueel nieuw westers initiatief op ontwapeningsgebied vóór de volgende maand te hou den bijeenkomst van de ontwape- ningscommisie der Verenigde Na ties. Ingezonden mededeling Op 21 juni 1956 zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de ge regelde luchtverbinding Amster dam-Boedapest en op 29 juni a.s. de eerste vlucht van de geregelde luchtdienst Amsterdam-Sofia. Op de correspondentie, welke met deze vluchten wordt verzonden, moet tenminste één zg. kraaizegel zijn geplakt, die voor die gelegen heid van heden t.m. 28 juni 1956 aan elk zegelloket van een postin- richting weer verkrijgbaar zal zijn, terwijl duidelijk moet worden aan gegeven „Per le vlucht Amster dam-Boedapest", resp. „Per le vlucht Amsterdam-Sofia".. Op de stukken zal te Amsterdam c.s. een afdruk van een bijzondere stempel worden geplaatst. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Zierikzee stonden per 15 juni ingeschreven 41 mannelijke werkzoekenden. Hier stonden 164 aanvragen van werkgeverszijde te genover. Voor vrouwen bedroegen deze aantallen respektievelijk 6 en 42. Er was vraag en aanbod in de verschillende branches. Er is veel te zien op terrein van 12 hectare Hedenmiddag heeft de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, ir. M. a. Geuze, op een terrein van 12 ha even buiten Dom burg, de Z.L.M.-tentoonstelling of ficieel geopend. In enkele tientallen tenten tonen en demonstreren hier de Neder landse fabrikanten, dealers of im porteurs de nieuwste landbouwma chines en -werktuigen. Aangezien dit jaar in Utrecht geen agrarische jaarbeurs is ge houden, bestaat er van de zijde van de handel bijzonder grote belang stelling voor deze expositie. Onder meer komt een fabriek op motoren- gebied met twee vliegmachines de aandacht trekken gedurende twee middagen. De bezoeker zal hier ook het cul tuurtechnisch werk, dat op Wal cheren in het kader van de herver kaveling is verricht, kunnen aan schouwen. Het eerste gedeelte van dit tentoonstellingsonderdeel toont het oude Walcheren, een weiland vóór de inundatie. In het tweede vak is een dragline op hetzelfde stuk grond aan het werk. Het derde perceel toont een geheel geëgali seerd weiland, waarop het omwei- dingssysteem wordt toegepast. Nachtvorst tijdens de bloei deed geen schade (Van onze verslaggever) Insiders z(jn van mening, dat de vooruitzichten voor de fruitteelt in Schouwens Westhoek dit jaar niet slecht z(jn. Ondanks het koude voorjaar en de dito voorzomer, blijken de verwachtingen over de gehele linie vrij gunstig te zijn, ook al zal in de oogsttijd niet alles even best zijn. De perensoorten doen het - zon der dat hiervoor een aanwijsbare reden voor is aan te wijzen - wat minder. Zo laat op enkele bedrij ven de Bonne-Louise het er wat bij zitten. Enkele andere rassen zijn wat wispelturig, zoals de Goudrei- nette. Deze doet het op de ver schillende bedrijven zoals hij zelf verkiest. Vanzelfsprekend zijn de beurtjaar-soorten van hun goede jaar afhankelijk. De Laxton-Su- perbe is nu in zijn kwade jaar, maar dit is wel de natuurlijke gang van zaken. Dit alles neemt echter niet weg dat de stand van het fruit dit jaar wel zo'n tien tot veertien dagen later is dan normaal. In de verschillende boomgaarden is men op het ogenblik druk aan het dunnen. Vorig jaar was de zo mer ook iets achterop, met het ge volg dat de bepaalde rassen toen een weekje later waren dan nor maal. Wat de nachtvorsten tijdens de bloei betreft, deelde men ons mede dat deze niet van invloed zijn ge weest. Op Schouwen-Duiveland als geheel kunnen we wel spreken van een gunstige bloeitijd zonder nachtvorst. Toen we informeerden naar de stand van het klein-fruit op het eiland, hoorden we er niet vreemd van op dat deze teelt maar van weinig belang meer is na de ramp. De zwarte bessen echter - hoewel de laatste jaren ook belangrijk in gekrompen - beloven intussen een behoorlijke oogst. De plantenziekten Helaas spelen de verschillende meer of minder boosaardige plan tenziekten ook een rol. Vorig jaar was de stambasis-rot op enkele be drijven nogal aktief. Dit na- en voorjaar echter heeft men de stam men van de verschillende bomen met koper-emulsie behandeld. De resultaten moet men nog afwach ten. De asco-sporen van de schurft laten dit jaar nog al lang op zich wachten. Toch heeft men de laat ste weken nogal flink wat zware infekties gekonstateerd. De meel dauw - die op Zuid-Beveland al zo vele jaren ernstige omvang heeft - komt op Schouwen-Duiveland wei nig voor. Van de ziekten naar de kwaad aardige insecten is het maar een klein stapje. Wat de bladluis aan gaat, deze is dit jaar - tot nu toe - nog niet verontrustend opgetreden. De zaagwesp laat ook bijna gehee1 verstek gaan, terwijl de bloedlui tot op heden nog slechts sporadisch gesignaleerd is. De wintervlinder i; echter nogal aktief geweest (di rups van deze vlinder veroorzaakt nu nog flink wat schade). Wat betreft de jonge aanplant in het kader der herverkaveling was het wel spijtig te vernemen, dat verschillende jonge bomen door de strenge vorstschade in het voor jaar zijn weggevallen. Dit komt o.a voor op het herverkavelde gebied aan de Lage Zoom. ZIERIKZEE Brandweercorps trad kordaat op Een vrij geniepig brandje woedde dinsdagmiddag in de zestienhoekige spits van de Nobelpoort. Omstreeks 2 uur kreeg men op het politie bureau de brandmelding binnen, waarop direkt de brandweer o.l.v. de heer C. Berrevoets met groot materieel uitrukte. Intussen verzamelden zich vele inwoners van Zierikzee bij de poort. Het ging als een lopend vuurtje door de stad dat het bekende mo nument gevaar liep een prooi van de vlammen te worden. 'In de spits had men middelerwijl de blussing ter hand genomen met een hand- blusapparaat. Voordat de motor spuit nl. water kon geven moesten de diverse benodigde slangen naar boven getakeld worden, hetgeen zeer vlot geschiedde. De uitwerking van de handblusser bleek vrijwel nihil. Eerst toen het sein „water" gegeven werd, konden de vlammen effektief bestreden worden. De moeilijkheid voor de spuitgast was wel dat hij de zware slang moest hanteren, hoog staande op een wan kel laddertje, dat gebruikt werd bij reparatiewerkzaamheden in de to ren. Op deze wijze echter benader de hij de vuurhaard zeer dicht en het gelukte hem - nadat vele liters grachtwater in de spits waren j spoten - de vlammen te doven. De brand is ontstaan door lasre- paraties aan de torenspits. Het dro ge spanthout en de betimmering vatten hierbij vlam, hoewel - naar wij vernamen - goede voorzorgen waren genomen door het gebruiken van een ijzeren plaat ter bescher ming. Burgemeester Dijckmeester volgde de blussingswerkzaamheden van nabij op de poortomloop. Hij gaf zijn voldoening te kennen over het kordate optreden van het Zie- rikzeese korps. Noodzakelijk bleek het gaten te hakken in de dakleien om de vuurhaard effektiever te kunnen benaderen. Uitstromend blussingswater en ontsnappende stoom verried de strijd die in de donkere toren werd gevoerd. De schade is nog moeilijk te bepalen, naar men ons echter mededeelde valt deze erg mee. Men zal echter bij de herstellingswerkzaamheden van stellingen gebruik moeten ma ken, wat hoge kosten meebrengt. Wetenschap en Techniek Een door zonnekracht verwarmd Groot Brittannië, zal weldra door huis, waarschijnlijk het eerste in de uitvinder; de heer Leslie Gard ner uit Bristol, in de Verenigde Staten worden gedemonstreerd. De uitvinder zegt dat de zonnestralen zullen worden gebruikt voor kook- doeleinden en om het nieuwe huis te verwarmen tegen een tiende van de normale kosten voor elektrici teitsvoorziening. De nieuwe uitvin ding is aangebracht in het dak en aan het oog onttrokken. Het huis waarin dit prototype is aangebracht heeft geen schoorsteen of stookga ten en de warmte van de zon wordt opgevangen door middel van een grote vlakke glasplaat die in het platte dak is ingebouwd. De heer Gardner beweert dat de installa tie zonnewarmte over een periode van 18 maanden kan „bewaren". Groeiende activiteit van de U.V.V. Blijkens het jaarverslag 1955 van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, is het aantal bij de Federatie aangesloten organisaties in de ver slagperiode toegenomen met twee, zodat eind 1955 veertien vrouwen organisaties in de Federatie waren verenigd. In Limburg is eind 1955 een provinciale federatie opgericht, waarmee het aantal der aangeslo ten provincies is gestegen tot acht. Vastgesteld wordt voorts, dat de Federatie haar werkzaamheden weer heeft kunnen uitbreiden en voor de toekomst van de Federatie is men hoopvol gestemd. DE BROEDERSCHAP'VAN DE BRONZEN DRAAK 83. „Gegroet wachter", hoort Aram prins Angelo tot de schild wacht zeggen. „Wij komen eens een kijkje nemen bij je gevangene. Zit de Adelaar nog veilig in zijn kooi?" - „Zolang ik hier de wacht houd, zal die vogel niet ontsnappen, edele prins", antwoordde de gevangenbewaarder met een tevreden grijns. Als Angelo met ridder Orlando in het schemerdonker van de kerkergang verdwenen zijn, staat Aram nog besluiteloos bij de muurhoek. Hoe zal hij de wachter kunnen passeren zonder argwaan te wekken? Dan ziet hij dat de man op een stenen bank gaat zitten, even spiedend om zich heen gluurt en vervolgens haastig een stenen kruik tevoorschijn haalt uit de plooien van zijn mantel. Dit brengt Aram op een idee. Geluidloos loopt hij eerst enkele passen terug, de traptreden op, om die daarna met forse pas weer af te snellen. Als hij de nade rende voetstappen hoort, tracht de schildwacht snel zijn kruik te verbergen. „Hela, wachter, wat zie ik daar? Sinds wanneer wordt hier wijn gedronken als men op wacht staat", roept de jonge ridder met goedgespeelde verontwaardiging. „Ik vrees dat ik deze over treding bij uw meester zal moeten melden. Hij is bij de gevangenen nietwaar?" - „Jaweljawel, edele heer", stottert de wachter angstig. En voor dat de man van zijn schrik bekomen is, is Aram hem reeds voorbijgesneld, in de richting waar Angelo en Orlando verdwenen zijn Ingezonden mededeling met een motor of een scooter! Jawa motorrijwielen 150 cc, 175 cc, 250 cc en 350 cc, leverbaar in 5 ver schillende kleuren vanaf f 1245.— Mol 11 Zierikzee KERKNIEUWS Dr. J. J. Stam naar Brazilië Dr. J. J. Stam, emeritus-predi kant van de Hervormde gemeente te Rotterdam, heeft van de Neder landse protestantse kerk te Sao Paulo in Brazilië het verzoek ge kregen die gemeente gedurende twee jaar te helpen. Dr. Stam -heeft het verzoek ingewilligd en zal be gin augustus naar Sao Paulo ver trekken. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 19 juni. Aanvoer 3755 stuks vee (weektotaal 5793) t.w. 550 vette koeien en ossen, 866 stuks gebruiksvee, 220 vette kalveren, 220 graskalveren, 796 nuchtere kalve ren, 97 varkens, 146 biggen, 146 paarden, 13 veulens, 132 schapen, 528 weidelammeren, 51 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,30-3,60, f 2,80-3,10, f 2,70- 2,80, vette kalveren f 2,80-2.90, f 2,60-2,70, f 220-240 slachtpaarden f 250-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 525-425-300, nuchtere kalveren f 75-62-50, biggen f 65-55-50, scha pen f 140-120-100, weidelammeren f 100-90-70, kalf- en melkkoeien f 1200-980-750, vare koeien f 900- 775-650, vaarzen f 900-750-600, pin ken f 675-525-400. AANBESTEDINGEN Waterschap Bruinisse Te Bruinisse werd dinsdag aan besteed het verhogen en verzwaren van de zeedijk in het noordelijke gedeelte van de polder van de dijk- palen 0 tot 9. De aanbesteding ge schiedde door het bestuur der wa terkering van het calamiteuze wa terschap Bruinisse. Ingeschreven werd als volgt: N.V. D. Blankevoort Zoon, Bloemen- daal f 550.380; Gebr. van 't Ver laat, Hardinxveld f 520.000; S. A. Sanders, Rijswijk f 498.000; Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zie rikzee f 490.000; W. van den Berg, Bruinisse f 487.945; Aannemers- en Handelsbedrijf v. Oord, Werken dam f 480.000; M. van de Velde, Bruinisse f 475.000; N.V. A. J. van Haaften, den Haag f 465.812. De gunning is aangehouden. Kunnen pillen huids kleur veranderen Het is mogelijk, dat in de komen de twintig jaar pillen worden sa mengesteld, die de menselijke huidskleur van zwart in blank kun nen veranderen, zo schrijft dr. Bettley, een Engelse huidspecialist in de „Sunday Times". Dit is waarschijnlijk gemakke lijker te bereiken dan de opheffing van de rassenscheiding. De artsen beschikk enreeds over een uit citrusvruchten gewonnen stof, die blanken een beschermende bruine huid kan bezorgen als zij bijzonder gevoelig voor zonlicht zijn. Volgens dr. Bettley, die hoofd redacteur van een Engels blad voor huidartsen is, zijn er chemisch ge zien geen bezwaren tegen de moge lijkheid, om gekleurde mensen blank te maken. (Vrije Volk). Openbare kennisgeving De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis dat de Minister van Oorlog bij zijn be schikking van 11 juni 1956, nr. 733260, afwijzend heeft beslist op het verzoek van CORNELIS PIE- TER PIPPING, wonende te Zierik zee, Scheepstimmerdijk 85, om vrij stelling van de militaire dienst we gens aanwezigheid van een bijzon der geval. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak .er algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met re denen omkleed moet zijn, wordt in gediend bij de burgemeester. Zierikzee, 18 juni 1956. De burgemeester van Zierikzee, F. Th. DIJCKMEESTER. ZIERIKZEE Volkswagen te water Gevaarlijk hellende parkeerplaats aan de Oude Haven Woensdagmorgen omstreeks half negen is een aan de Oude Haven tegenover het bureau van de Dienst Herverkaveling Schouwen-Duive land geparkeerd staande Rijks dienstwagen (Volkswagen) van de ze dienst in de haven terechtgeko men. De bestuurder (een technisch ambtenaar) had zojuist de wagen verlaten en zich in het kantoor be geven. Hij werd daar attent ge maakt op het feit dat zijn wagen plotseling was verdwenen. Oorzaak is waarschijnlijk dat de handrem niet voldoende was aangetrokken. Inmiddels is de Volkswagen weer op het droge gebracht. In verband met dit ongeluk - dat zeer ernstig had kunnen aflopen indien zich in zittenden in het voertuig hadden bevonden - willen wij wijzen op de gevaarlijke toestand van de par keerplaats aan de Oude Haven. Speciaal vreemdelingen zijn onbe kend met de sterk hellende straat. Bij hoog water vooral ook kan dit ernstige gevolgen hebben. Ter plaatse ontbreekt iedere voorzie ning, het parkeren brengt daar le vensgevaar met zich mee. Het aan brengen van baddings of i.d, zou al een stap in de richting zijn, op dat men hier de put niet dempt na dat het kalf verdronken is. Ingezonden mededeling Donzige ■ffihv verxorgingj SEROOSKERKE Uitstapje „Samen Uit" De reisvereniging „Samen Uit" te Serooskerke maakte ditmaal haar jaarlijkse uitstapje naar Harder wijk en de Veluwe. In de vroege ochtend reeds werd gestart en via Rotterdam ging de tocht over Amersfoort naar Harderwijk. Van daar maakte men een zeer geslaag de boottocht langs de Zuiderzee werken. In Harderwijk werd de maaltijd gebruikt, waarna men de terugtocht aanvaardde, ditmaal over de Veluwe. Via Apeldoorn, Arnhem, 's-Hertogenbosch, Steen bergen arriveerde men omstreeks 10 uur in de avond wederom in Se rooskerke. De tocht werd gemaakt met een bus van de firma van Oeveren en men verzocht ons de chauffeur langs deze weg nogmaals hartelijk dank te brengen voor de verleende medewerking en de uit stekend geslaagde dag. BRUINISSE De Bru 21 als sleepschip Het motorschip Bru 21, schipper D. van- den Berg, Bruinisse, heeft in de haven te Bruinisse binnen gesleept het motorschip „Lead", schipper M. Muller uit St. Maar tensdijk. Dit schip, op weg van België naar Rotterdam, had een ge broken krukas. Schipper Muller besloot tot het aanschaffen vaneen nieuwe 90 p.k. Mercedes Benz mo tor, die door de firma P. Maaskant en Zonen zal worden ingebouwd. Benoemingen Waterschap In hotel Storm te Bruinisse werd dinsdagmiddag een algemene ver gadering van ingelanden gehouden van het calamiteuze waterschap „Bruinisse". In deze vergadering werd de rekening over het jaar 1955 met algemene stemmen goedge keurd. Tot lid van de Dijkraad in de vakature G. van der Sluis werd benoemd de heer J. J. van der Vel de. Tot Gezworene van het water schap in de vakature B. Jonker die wegens zijn leeftijd niet meer her kiesbaar was, werd gekozen diens zoon de heer L. A. Jonker. Aan de heer Homan, die als vertegenwoor diger van de Dienst Hervei'kave- ling Schouwen-Duiveland ter ver gadering aanwezig was, werden verschillende vragen gesteld be treffende de uit te voeren werken en de aan te leggen wegen in de polder Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5