Raad van Beheer zei het saneringsmes in het waterleidingbedrijf DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 21 JUNI 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. OFFICIEEL BEZOEK AAN SOWJET-UNIE TEN EINDE Boelganin, Chroesjtsjef en Tito tekenden gemeenschappelijke verklaringen Uitspraak omtrent buitenlandse politieke vraagstukken WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, TllefoSrcrug afdeling nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Dlukkp-:: voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nlnbelsj-aat Ziehkiee Redakfeur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. entiige Dient Met de plechtige ondertekening van twee Russisch-Zuidslavische verklaringen is woensdag aan het officiële bezoek van maarschalk Tito aan de Sowjet-Unie een einde gekomen. De verklaring van de twee rege ringen, waarin vooral over vraag stukken betreffende de buitenland se politiek, met name het Duitse vraagstuk, uitspraken werden ge daan, werd door president Tito en premier Boelganin ondertekend. De verklaring over de betrekkin gen tussen de twee communistische partijen werd door Tito en partij secretaris Chroesjtsjef ondertekend. In de gemeenschappelijke verkla ring van de twee regeringen, die ettelijke pagina's beslaat, wordt in hoofdzaak het volgende gezegd: 1. De gedachtenwisseling tussen de twee delegaties was hartelijk en vriendelijk en men heeft een „ster ke overeenkomst" in de opvattin gen inzake de internation£fle pro blemen kunnen constateren. 2. De internationale spanning is het afgelopen jaar verder vermin derd. Door deze nieuwe atmosfeer zijn de mogelijkheden voor het werk van de V.N. vergroot. 3. Gezien het wantrouwen, dat tijdens de „koude oorlog" is ont staan, zou het onlogisch zijn te ver wachten, dat elk vraagstuk snel kan worden opgelost. 4. Vraagstukken, die daarvoor rijp zijn, moeten worden opgelost, zonder dat er aan bepaalde proble men voorrang wordt gegeven. 5. Het ontwapeningsvraagsfuk kan spoedig worden opgelost, voor al als men meer streeft naar af zonderlijke akkoorden. 6. Voor het tot stand brengen van een herenigd Duitsland zijn on derhandelingen tussen west- en oost-Duitsland onontbeerlijk. 7. De toenemende economische integratie in de wereld is een van de belangrijkste oorzaken van de verbetering van de internationale toestand. Handelsbeperkingen moe ten dan ook worden opgeheven. 8. Voor steun aan de minder ontwikkelde landen is een collec tieve internationale actie nodig. PRINSES BEATRIX NAAR AMSTERDAM In haar radio-rede van 1 febru ari jl. heeft H.K.H. Prinses Bea trix de wens geuit na het afleggen van haar eindexamen in persoonlijk contact te komen met het Neder landse volk. Dit eerste contact zal gelegd worden door een bezoek aan de hoofdstad op 30 juni a.s. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben destijds reeds het voornemen geuit hun dochter daarbij te vergezellen. Nederlands orgel naar Zwitserland Het orgel „Jupiter", dat eigen dom is van twee bestuursleden van de kring van draaiorgelvrienden, zal in augustus voor enige tijd naar Zwitserland gaan. Het orgel gaat ln de eerste plaats naar Bazel en waarschijnlijk daarna nog naar Ztirich en enkele andere Zwitserse plaatsen. Het initiatief voor deze Zwitser se tournee van de „Jupiter" is uit gegaan van een aantal leden van de kring van draaiorgelvrienden in Bazel. Op hun verzoek was deze leden eens een grammofoonplaat met een programma van dit orgel gezonden en zij waren daarover dermate geestdriftig, dat zij het Bazelse gemeentebestuur warm maakten voor een uitnodiging naar Nederland om dit draaiorgel over te laten komen. Mussert's lijk nog zoek De politie is er nog niet in ge slaagd het stoffelijk overschot van Mussert, dat in de nacht van zater dag op zondag door onbekenden op de algemene begraafplaats te Den Haag is opgegraven en meegeno men op te sporen. Wel heeft de politie verscheidene baar verstrekte aanwijzingen nage gaan en een onderzoek in een wo ning in het Gooi ingesteld, maar dit alles heeft niet tot een resul taat geleid. Reacties Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken ontvingen de Sowjet-Russisch- Zuidslavische verklaring, waarin tot nauwere samenwerking wordt besloten, met reserve en gemeng de gevoelens. Diplomatieke waarnemers te Lon den merken op, dat president Tito thans de Sowjet-houding ten aan zien van bijna alle grote interna tionale kwesties steunt. De Britse regering zal het stellig oneens zijn met vele van de aanbevelingen in de verklaring. Contact Commissie V.V.V. „Schouwen-Duiveland" De eerste der vergaderingen in het nieuwe dorpshuis te Renesse heeft plaats gehad op maandag 18 juni en was belegd door de Con tact Commissie V.V.V. „Schouwen- Duiveland". De mogelijkheid werd besproken een goede en rijk ge- illustreerde gids van 'het eiland uit te geven; in het gebouw der R.T.M. te Zierikzee - bij wijze van proef een inlichtingenbureau te vestigen en te trachten deze zomer de Bad- courant in negen nummers te doen verschijnen, waarvan het laatste nummer zou verschijnen 25 aug. Een Japans arts heeft meege deeld, dat hij met succes het hoorn vlies van een kip op het oog van een blind 14-jarig meisje heeft overgeplant. Haar gezichtsvermo gen is gedeeltelijk hersteld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In het praktische leven gaat het meer om wat men kan, dan om wat men wéét. Woensdagmiddag heeft de formateur dr. Drees op het ministerie van Algemene Zaken de leiders van de grote fracties van de Tweede Kamer ontvangen, teneinde met hen overleg te plegen. Tijdens deze ontvangst werd bijgaande foto gemaakt. We zien hier v.l.n.r. de heer J. Tilanus, prof. dr. C. P. M. Romme, dr. W. Drees, prof. J. Zijlstra, mr. J. J. Burger en mr. P. J. Oud. In de omgeving van het State Department wordt verklaard, dat Amerika van plan is economische te militaire steun aan Zuid-Slavië te blijven verlenen. De vakantietoeslag in de landbouw Het bestuur van het Landbouw schap heeft gistermiddag beraad slaagd over de verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden in de landbouw. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening had aan het Landbouwschap een brief gezonden, waarin hij mededeelt dat de regering van gevoelen is, dat gegeven de thans gevolgde loonpo litiek, het op dit ogenblik uiter mate inoppertuun zou zijn om goed te vinden dat een verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden in de garantieprijzen zou worden doorberekend. Nadat het bestuur van het Land bouwschap over deze aangelegen heid van gedachten had gewisseld besloot het, op voorstel van de voorzitter, over deze kwestie ad vies te vragen aan de hoofdafde ling van sociale zaken. In de eerst volgende vergadering zal het be stuur van het Landbouwschap de zaak verder bezien. De voormalige generaals Von Manstein, Busse, Sixt en Reinhardt hebben zich in een rapport aan de defensiecommissie van de West- duitse Bondsdag eenstemmig uit gesproken voor de opbouw van een leger van een half miljoen man en invoering van een dienstplicht van twee jaren. Kabinetsformateur ontvangt fraktieleiders DR. DREES STREEFT NAAR KABINET OP ZO BREED MOGELIJKE BASIS Stadium van „polsen en onderzoek" Het gesprek, dat de kabinetsfor mateur, dr. W. Drees, gistermiddag met de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer heeft gehad, heeft geduurd van twee uur tot half v(jf. Na dit overleg had de kabinetsformateur gedurende twin tig minuten een afzonderlijk onder houd met de fractieleider van de A.R., prof. Zijlstra. Naar vernomen wordt is het doel van de bijeenkomst geweest na te gaan, in hoeverre tussen de vijf politieke partijen, die bij dit over leg zijn betrokken, voldoende over eenstemming kan worden bereikt over. een aantal belangrijke punten en zij in een nieuwe regering zou den kunnen samengaan. Gestreefd wordt dus naar een kabinet op een zo breed mogelijke basis. Het is na de bijeenkomst van gistermiddag uiteraard niet mogelijk - zo zeide men van bevoegde zijde - voorspel lingen te doen, of dit mogelijk zal zijn. Men verkeert nog in het sta dium van „polsen en onderzoek". Financiële toestand als bepalende faktor De kabinetsformateur heeft gis termiddag - aldus wordt vernomen - op de bijeenkomst een uiteenzet ting gegeven van de financiële toe stand van ons land, zoals die kan worden afgeleid uit de beschikbare voorlopige begrotingsgegevens. Dit als bepalende factor voor hetgeen men al dan niet denkt te doen. Daarna heeft dr. Drees twee kwes ties ter sprake gebracht, waarover naar kan worden verwacht, de me ningen het meest zullen uiteenlo pen: de kwestie van de defensie uitgaven en de kwestie van de hu ren met de daarmede verband hou dende vraagstukken. Daarnaast is een aantal kleinere punten ter sprake gebracht. Met nadruk werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat op de bij eenkomst geen bespreking is gehou den over een eventuele samenstel ling van het nieuwe kabinet of een verdeling van de portefeuilles. Het karakter was slechts een algemene benadering van de vraagstukken met de financiële toestand van ons land als achtergrond. Er zijn dan ook geen conclusies getrokken en de kablnetsformateur heeft geen schriftelijke voorstellen overgelegd. Wel zijn, nadat dr. Drees zijn stand punt in de verschillende kwesties had uiteengezet, allerlei suggesties besproken. Fractie-overleg Het volgende stadium in de kabi netsformatie is thans het onder linge overleg in de fracties van de bij het overleg betrokken partijen. Naar vernomen wordt, verwacht de kabinetsformateur uiterlijk a.s. maandag schriftelijke mededelin gen over het standpunt dezer par tijen. Daaruit zal moeten blijken of de vijf partijen in beginsel bereid zijn op deze basis verder te gaan, zonder dat daarover een definitieve beslissing wordt - verwacht. Na maandag zal waarschijnlijk een tweede bijeenkomst tussen de ka binetsformateur en de fractielei ders worden gehouden. Het is ook mogelijk, dat dr. Drees nog afzon derlijke besprekingen met politieke leiders zal voeren. De conferentie van de Franse en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken te Washington is geëindigd met overeenstemming over de Franse plannen met Noord- Afrika. Dit is door minister Pineau meegedeeld. Woensdag hebben in Aken meer dan 5.000 socialistische vrou wen uit Duitsland, België en Ne derland gedemonstreerd voor vrij heid, vrede, sociale gerechtigheid en internationaal begrip. Deel van het personeel moet afvloeien Naar w(j vernemen heeft er een vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" plaats ge had op woensdag 20 juni te Zie rikzee. In deze vergadering Is In het kader van de reorganisatie van dit bedrtff uitvoerig gesproken over de in gang zijnde sanering, waar mede moet worden bereikt dat deze maatschappij tot een normale ex ploitatie wordt gebracht. Het is gebleken, dat de exploi tatiekosten per aansluiting ver bo ven het normale gemiddelde uit gaan. Getracht moet worden hierin een verlaging tot stand te brengen, aangezien een rijksbijdrage in eventuele exploitatieverliezen, zo ook de gemeentelijke bijdragen in tekorten, kan slechts worden verwacht indien de bedrijfsvoering op overeenkomstige wijze wordt verricht als in soortgelijke streek- waterleid ingbedrij ven Het wordt door deskundigen mo gelijk geacht daartoe te geraken. De directeur en de Raad van Beheer werken aan het opstellen van een investeringsplan, ln nauw overleg met het Rijksinstituut voor Drink- Leger des Heils-muziekkorps uit Dordrecht naar Schouwen-Duiveland Concerten te Zierikzee, Brulnlsso en Renesse Het komend weekend brengt het Leger des Heils-muziekkorps uit Dordrecht een bezoek aan Zierik zee. Dit fanfare-orkest, bestaande uit 32 leden, is een van de beste der twaalf Dordtse plaatselijke mu ziekkorpsen. Voor het jaar 1956 werden aan dit muziekkorps drie der vier gemeente-concerten toege wezen. De muzikanten speelden ook reeds in het buitenland. Het orkest staat onder leiding van kapelmees ter G. A. v. d. Heiden. Het muziekkorps concerteert za terdagavond vanaf 8 uur in de mu ziektent (Havenpark). Behalve me dewerking aan de samenkomsten in het gebouw van het Leger des Heils op zondag, geven de muzikanten concerten in Bruinisse op zaterdag middag en Renesse op zondagmid dag, terwijl zondagmiddag tevens een uitvoering gegeven zal worden voor de zieken in het ziekenhuis te Noordgouwe. Voorafgaande aan de avondsa menkomst op zondag zal een open- Ihchtsamenkomst worden gehouden met medewerking van het muziek korps, aan de Nieuwe Haven, om 6.45 uur. Behalve als goede musici hebben de muzikanten zich ook bij vorige bezoeken aan Zierikzee doen ken nen als blijmoedige heilssoldaten. watervoorziening te 's Gravenhage, waarbij de noodzakelijke grote wer ken volgens een vast te stellen schema in uitvoering zullen komen. Dergelijke werken, welke tot heden veelal in eigen beheer werden uit gevoerd, zullen door middel van aanbestedingen worden getracht uit te voeren. Tevens zal aandacht worden geschonken aan het mecha niseren of automatiseren van en kele onderdelen van het bedrijf, terwijl ook het autopark dient te worden gereorganiseerd. Dooi- ver schillende maatregelen zullen de algemene distributiekosten verder omlaag moeten worden gebracht. Het personeelsvraagstuk Bij de voorstellen tot reorgani satie is uiteraard ook het perso neelsvraagstuk betrokken. De om vang van het personeel is inge steld op het uitvoeren van zoveel mogelijk werken in eigen beheer. Aangezien ten aanzien van dit on derdeel in de toekomst een ander beleid zal worden gevoerd, is over wogen of het personeel van de ad ministratieve en de technische dienst, voor zover het in los dienst verband werkt, behoort te worden gehandhaafd. Het bestuur van de maatschappij is van mening, dat bij deze reorganisatie niet kan worden ontkomen aan het inkrimpen van personeel. Als gevolg hiervan zal in de loop van 1956 een deel van het personeel afvloeien. Het is nodig gebleken voor de administratie te streven naar een gewijzigde boekhouding. Daartoe zal een administratief hoofdambte naar moeten worden aangetrokken, die in staat zal moeten zijn de ge hele administratie te overzien en te coördineren, en die over vol doende bedrijfs-ekonomisch inzicht beschikt om de direktie bij te staan in zaken van kostprijs- en rentabi- liteitsberekeningen. Met het oog op de vele bijzondere werken in de toekomst zal worden aangetrokken een tijdelijk technisch ambtenaar, speciaal op het gebied van water leidingtechniek. De vergadering van aandeelhou ders ging accoord met de voorstel len van het bestuur. Mi'. F. Th. Dijckmeester is tot lid van de Raad van Beheer gekozen, in de vakature ontstaan door het (genomen) ontslag van de h^er A. M. den Boer. WANDELSPORT De Zierikzeeae Avondvierdaagse Dinsdagavond, de 2e avond, liet het weer zich aanvankelijk niet gunstig aanzien, maar gedurende de gehele tocht bleef het droog, hoewel vrij donker en nevelig, zo dat het wel een frisse tocht werd. Enkele weggedeelten waren vrij moeilijk begaanbaar, zodat het aan tal blaren vrij groot was. Niette min waren er geen uitvallers en kwamen allen op tijd binnen. Woensdag, de 3e avond, was het weer een stuk beter en opgewekt trokken de wandelaars, van wie er enkele niet opgekomen waren, de Zuidhavenpoort uit om de tocht over de Oude Polderdijk, langs Bellaert, door de Saspolder en Bet- tewaerde te beginnen. Het parcours was ditmaal langer dan 15 km., zo dat de deelnemers wel iets later binnenkwamen dan dinsdag. Het tempo was overigens wel hoog, wat sommigen betreft wel iets te hoog, want het gaat er immers niet om het eerst aan te komen, maar om in een wandeltempo de route af te leggen, Heden, donderdagavond, de laat ste avond, voert de tocht over Kerkwerve, langs Noordgouwe over Schuddebeurs naar Zierikzee, waar in de Lange Blokweg allen zich verzamelen en voorafgegaan door „Kunst en Eer" via de Nobelpoort naar „Conöbrdia" wordt gemar cheerd, waar de onderscheidings tekenen worden uitgereikt. De af mars geschiedt weer van de Oud© Haven, van waar door het Vrije, over de dam door de gracht naai de Grachtweg wordt getippeld, waar de junioren rechts afslaan om over de Scheepstimmerdijk en Le- verdijk naar Schuddebeurs te gaan. De 15 km. deelnemers slaan dan links af en tippelen via de Gracht wegen en Zandweg naar Kerk werve. Naar het zich laat aanzien zullen ditmaal de weersomstandigheden weer gunstig zijn, zodat het een mooie tocht belooft te worden. Van de zijde van het publiek mag, als altijd, weer grote belangstelling worden verwacht en de traditio nele bloemenhulde zal ook wel weer niet ontbreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1