Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE T DE ZIERIKZEESCHE COURANT „VOLLEDIG WEDERZIJDS BEGRIP" TUSSEN RUSLAND EN ZUID-SLAV1E Nieuwe Britse atoomproef De strijd in Algerië EGYPTE JUBELT OM VERTREK VAN BRITTEN UIT SUEZ-KANAALZONE Veel lof van communistische landen Bemiddelingsplan voor Algerië VERKLARING VAN ADENAUER BOUW INDUSTRIEHAL TE ZIERIKZEE WORDT ONDERHANDS AANBESTEED Het experiment van een bezoek aan Veere slaagde volkomen L I DINSDAQ 19 JUNI 1966 No. 17970 a 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.\£. Drukkerij- voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Tito vertrekt naar Roemenië Maandagochtend hebben de Zuid- Slavische president maarschalk Tito en <le Sowjetrussische leiders maarschalk Boelganin (premier), Nikita Chroesjtsjef (eerste partij secretaris), Klementl VVorosjllof (president, der Sowjet-Unie), Anas- tase Mikojan eerste vice-premier), Viatjeslaf Molotof vice-premier) en verscheidene hoge ambtenaren van het Sowjet-ministcrie van Buiten landse Zaken, gesproken over de betrekkingen tussen de Zuidslavi sche en de Sovvjetrussische commu nistische partjjen. De resultaten van deze bespre king en de vooruitzichten voor de ontwikkeling dezer betrekkingen zullen worden vermeld in het he den (dinsdag)avond uit te geven ge meenschappelijke communiqué. Radio-Moskou dat dit meldt, voegt hieraan nog toe, dat de maan- dagochend op het Kremlin gehou den besprekingen „in een geest van openhartigheid en volledig weder zijds begrip" zijn verlopen. BRITS VOORSTEL INZAKE CYPRUS? In welingelichte kring te Londen meent men te weten, dat de Britse regering waarschijnlijk deze week in het Lagerhuis een plan zal in dienen ter oplossing van de kwes- tie-Cyprus. De hoofdpunten zouden zijn: een grondwet die de Cyprische bevol king interne autonomie toestaat. Na tien of vijftien jaar zouden de Cyprioten vrij over hun toekomst kunnen beslissen. Het zou aanvankelijk in de be doeling gelegen hebben, na de ar restatie van de leider van de ver zetsbeweging, kolonel Grivas, on derhandelingen met de Cyprioten te beginnen. Het is echter niet ge lukt Grivas in handen te krijgen. Engeland heeft opnieuw met succes een atoomproef genomen op de proefterreinen op de Montebel- lo-eilanden aan de noordwest-kust van Australië, aldus is heden (dins dag) officieel bekend gemaakt. De vorige proef werd op 16 mei jl. ge nomen. In de bekendmaking werd ge zegd dat deze laatste proefneming het slot betekent van de huidige serie. De atoomvinding werd om 03.14 uur Nederlandse tijd tot ontplof fing gebracht. Een bende opstandelingen heeft maandag vroeg de bestuursgebou wen in de plattelandsgemeente Ain Romana, in midden-Algerië, aange vallen. Twee Europeanen werden gedood. In het Aurèsgebergte hebben Franse troepen een karavaan met wapens en levensmiddelen voor de opstandelingen onderschept. Bij de gevechten werden 26 opstandelin gen gedood. 40 kamelen werden in beslag genomen. Zeven gemaskerde verzetslie den hebben maandag te midder nacht een electrische centrale te Karvounas, bij Amiandos (Cyprus) met springstof zwaar beschadigd. Een deel van de centrale Is opge blazen. Vanavond zal In het Moskouse Dynamo-stadion een massabijeen komst worden gehouden, waarop president Tito en partijsecretaris Chroesjtsjef een 80.000 personen zullen toespreken. Daarna volgt een sportfeest. Het Zuidslavische staatshoofd zal woensdag a.s. uit Moskou naar de Roemeense hoofdstad Boekarest, voor een verblijf van drie dagen, vertrekken. President Soekarno in Bonn Adenauer: „Duitsland een oprechte vriend van Indonesië" De Duitse Bondsregering en het Duitse volk zullen gaarne iedere gelegenheid aangrijpen om het In donesische volk bij de opbouw te helpen, aldus Bondskanselier dr. K. Adenauer maandag in Bonn. Op een lunch ter ere van de Indone sische president zei hij, dat Duits land al? oprechte vriend Indonesië met raad en daad terzijde wil staan. Hij verheugde zich er over in Bonn het staatshoofd van een land te mogen begroeten, waarmee Duits land zich reeds lang in hartelijke vriendschap verbonden voelt. De vijf grondbeginselen van de Indonesische grondwet werden ook in Duitsland als grondslagen van het leven erkend. De naam van Soekarno en van Indonesië zijn in Duitsland in brede kring bekend, zo zei de Bondskan selier, die zijn oprechte wensen voor een gelukkige verdere ontwik keling van het land uitsprak. Automatisering in de Sowjet-Unie Op het eerste internationale con gres over de automatisering, dat in Parijs wordt gehouden, heeft de Russische professor Boris Petrof maandag voor een verrassing ge zorgd. Hij bood de voorzitter, Fran- gois Raymond, twaalf boekwerken in het Russisch aan die een over zicht geven van de Russische be vindingen op dit gebied. Op dit congres zijn 19 landen vertegenwoordigd door bijna 1000 afgevaardigden. Petrof verklaarde te hopen op nauwe samenwerking tussen geleerden uit de Sowjet- Unie en andere landen. President Eisenhower heeft aan de president van de Sowjet- Unie, Worosjilof, een telegram ge zonden, waarin hij zijn dank uit spreekt voor de goede wensen die de Sowjetleiders hem voor zijn her stel gezonden hebben, aldus meldt „Tass". „De communistische staten hebben meer dan acht miljoen man onder de wapenen. Het communis- tisch-Chinese leger is twee en een half miljoen man sterk", aldus heeft de Amerikaanse minister voor het leger, Wolber Brucker, donder dag j.l. in een toespraak te Phila delphia, die hij uitsprak ter gele genheid van de viering van de „dag van de vlag", verklaard. 's-GRAVENHAGE. H K.H. Prin ses Beatrix zal dinsdag 3 juli voor het eerst formaties van een wapen inspecteren. Die dag zal zij name lijk, vergezeld door Z K.H. Prins Bernhard, een bezoek brengen aan het depót der Koninklijke Mare chaussee te Apeldoorn. Te Egypte is uitbundig feest ge vierd, in verband met het vertrek van de Britse soldaten uit de Suez- kanaal-zóne. Nasser heeft maarschalk Zjoekof, Sowjet-minlster van Defensie, be noemd tot groot-officier in de Egyptische Orde van Verdienste. Dezelfde onderscheiding is verleend aan de stafchef van de Sovjet- luchtmacht. Het Pekingse „Volksdagblad", het meest vooraanstaande blad van communistisch China, verklaart In een artikel naar aanleiding van het vertrek der Britse troepen, dat Egypte's rol in de wereld belang rijker wordt als gevolg van de vre delievende en onafhankelijke poli tiek van het land. Ter opening van de feestelijkhe den vlogen maandagochtend esca drilles „Mig"-straaljagers boven Alexandrië. In de haven liggen de nieuwe Russische torpedobootja- gers, die onlangs aan de Egyptische j marine zijn afgeleverd. Maandag zijn voorts 200 politieke gevangenen, o.w. vele communis ten, vrijgelaten, zulks Ingevolge een belofte van premier Nasser, vol gens welke alle politieke gevan genen op de bevrijdingsdag vrijge laten zouden worden. Sedert de aanslag op Nasser in oktober 1954 verbleven meer dan 2.500 politieke gevangenen in Egyptische gevan genissen. Een Algerijnse nationalist, El Abed Boehafa, heeft maandag bij zonderheden bekend gemaakt over een „plan voor bemiddeling en ver zoening in Algerië". Boehafa noemt zich „vertegen woordiger in de V.S. van het Noord- afrikaanse bevrijdingscomité". Hij verklaarde zijn plan voorgelegd te hebben aan de regeringen van Italië, Zuid-Slavië en de Arabische Liga, die een Arabische staat als derde bemiddelaar zou moeten aan wijzen. Hij verklaarde ook dat hij van de Italiaanse en Zuidslavische regeringen nog geen afwijzend ant woord had ontvangen. Het plan, dat in een memoran dum is vervat, houdt in dat Fran sen en Algerijnen eerst een staakt- het-vuren zouden sluiten, waarna een commissie van bemiddelaars naar Algerië zou moeten reizen. Het memorandum zegt ook dat de Algerijnse nationalisten de bemid delaars hun steun zouden geven. Geen verhoging sociale uitkeringen voor september In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Reuter heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bevestigd, dat een van de conse quenties van een gedifferentieerde loonpolitiek is, dat loonstijgingen in de tijd worden gespreid, zodat eerst na verloop van tijd kan wor den nagegaan of en zo ja, in hoe verre de bedoelde uitkeringen de stijging van de loonstandaard die nen te volgen. Voorts herinnert de minister er aan dat de regering zich eind maart ji. tot de Stichting van de Arbeid' heeft gewend met de vraag of en, zo ja, welke maatregelen tot ver hoging van de sociale uitkeringen in verband met de stijging der lo nen in de naaste toekomst zullen moeten worden genomen. Gezien de differentiatie, welke in de loonvor ming zal optreden, en de spreiding in de tijd, welke daarbij zal wor den betracht, is de regering van oordeel, dat pas na september a.s. te overzien valt, in welke mate het loonniveau gestegen zal zijn. Auto-apparaat Een Zweedse firma heeft een apparaat ontworpen dat in auto's de snelheid en de afgelegde route registereert en dat aangeeft of de chauf feur voor of achter is op zijn tijdschema. Ook kan de chauffeur op elk ogenblik aflezen, hoe snel hij de rest van zijn reisroute moet rij den om op een vooraf vast gesteld tijdstip zijn doel te bereiken. Zo zal het fabrieks complex van de N.V. Nederl. Ford Automo biel Fabriek te Am sterdam er in 1957 uit zien na de voltooiing van het uitbreidings project, waardoor de totale vloeroppervlakte van 24000 m2. gebracht wordt op 45000 m2. De productie-capaciteit zal dan 100 eenheden per S uur bedragen. „Zolang Duitsland niet herenigd is, blijft het bron van onrust" De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft maan dag op een persconferentie te Bonn, belegd na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, verklaard dat het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken een nota aan de „grote vier" over het vraagstuk der Duitse hereniging heeft voorbereid. „Ik hoop, ondanks de jongste, in Moskou afgelegde verklaringen, dat de Sowjetrussische permier, maar schalk Boelganin, de belofte om de dfcjitse eenheid te zullen herstellen, die hij mij verleden jaar september, toen ik in Moskou was, mondeling heeft gegeven, zal inlossen", zei Adenauer. Toen hem werd gevraagd uiteen te zetten waarop zijn hoop berust te, antwoordde Adenauer: „Het is niet mogelijk Stalin te veroordelen en verder alles bij het oude te la ten. Indien dit de gang van zaken zou zijn, zou er aan de uitlatingen van de Sowjetrussische leiders geen geloof meer worden gehecht". De Bondskanselier zei ook nog dat zijn hoop op Duitse hereniging niets uitstaande had met de be sprekingen, welke hij in de Ver enigde Staten had gevoerd. Adenauer zei dat Duitsland, zo lang het niet herenigd is, een bron van onrust zal blijven. In Makassar zijn de laatste dagen honderd personen overleden aan pokken. De plaatselijke ge zondheidsdienst vreest dat de epi demie zich zal uitbreiden omdat de bevolking onverschillig staat te genover de ingezette campagne tegen deze ziekte. Gemeente kreeg geschenk van comité Paardenloteri[j Tegen dinsdag 26 Juni is een ver gadering uitgeschreven van de Zie- rikzeese gemeenteraad. De agenda telt niet minder dan 23 punten. Tengevolge van het overlijden van Jhr. mr. Schuurbeque Boeye is een vakature ontstaan van ambtenaar van de burgerlijke stand. Ter voor ziening wordt voorgesteld m.i.v. 1 juli a.s. te benoemen tot onbezol digd ambtenaar de heer mr. F. Th. Dijckmeester. Verdere voorstellen hebben be trekking op verkoop van grond van het industrieterrein, tot onder handse aanbesteding van een in dustriehal en tot'verlening van een krediet daarvan en tot het in huur koop geven van grond en die in dustriehal. Verder komt aan de or de de aankoop van het pand Oude Haven 48 en de benoeming v,an een lid in het algemeen bestuur van de Stichting Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. Voorgesteld wordt het pand Mol 15 onbewoon baar te verklaren. Door het comité Zierikzeese Paardenloterij is aan de gemeente geschonken een motor en een sproeier ten behoeve van de fontein in het Havenpark. Inge diend is een concept-vakantierege ling slagers, waarop goedkeuring wordt verzocht. Voorgesteld wordt het „Wekken aan de Grachtweg" (Maltaweg) nu definitief te onttrekken aan het openbaar verkeer. Voorgesteld wordt mede te werken aan de li quidatie van de Stichting Zeeuwse Grondverbeterings Maatschappij. Het gehele kapitaal van de Stich ting inclusief gekweelde rente tot een totaalbedrag van f 2460,42, zal worden overgedragen aan de Stich ting Proefboerderijen Zeeland. De huur voor het kantoor, waarin ge vestigd de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" zal m.i.v. 1 januari 1956 worden verhoogd tot'f 12 per week. Op de verhuur resteert momenteel een nadelig saldo van f 275 per jaar. Voorgesteld wordt de instruk- tie barak lijders aan besmettelij ke ziekten in te trekken. Een aan vraag van de R.K. Parochiale school medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een elektrische in- en uitwrijfmachine. Een voor stel tot het verlenen van vergoe dingen voor het bijzondere kleuter onderwijs komt in behandeling. De respekt. kleuterscholen hebben recht op de navolgende voorschot ten der gemeente: Nutskleuter- school f 1012,50 (lokaalvergoeding), f 935 (kleutervergoeding), Chr. kleuterschool f 1012,50 (lokaalver goeding), f 1249,50 (kleutervergoe ding), R.K. kleuterschool f 975 (lo kalen), f 340 (kleutervergoeding). Tenslotte komt in behandeling de herziening van het uitbreidings plan in onderdelen. Over zijn besprekingen met Fos ter Dulles zei hij, dat deze evenals Adenauer zelf, van mening is dat de Sowjet-Unie haar systeem aan andere volken opdringt. „Door toe te stemmen in een Duitse hereniging kan de Sowjet- Unie haar oprechtheid het beste be wijzen", aldus Adenauer. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoe beter een mens is, des te moeilijker verdenkt hij an- i deren van slechtheid. i Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade Het Adviesbureau voor Oorlogs- en Rampschade van de Stichting v. d Landbouw zal op donderdag 12 juli zitting houden te Zierikzee. „STAD EN LANDE" VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Handel van Schouwen verplaatste zich naar Veere De heer M. J. J. van Beveren, ar chitect te Middelburg, die zich o m. bezig houdt met de restauratie van „Moermont" onder Renesse, was de tweede spreker die de aandacht vroeg voor de historie van Veere en zijn prachtige oude monumenten. Wijzend op de steeds te volgen wis seling op de landkaart bepaalde spr. zijn gehoor bij de opkomst van „ter Vere", na de ondergang van Cam- pen door het ongewisse water. Het Veerse Gat diepte uit en de handel van Schouwen verplaatste zich naar Veere, dat uitgroeide tot een flinke handelsstad waar de hooggetuigde koopvaarders koers zetten naar verre landen. In de 14e eeuw was Veere een ommuurde stad waarin men vijf poorten bouwde. Een ka pittelkerk werd gebouwd, maar nauwelijks was deze gereed of men _begon aan een nieuwe waarvan het priesterkoor werd gevormd door de oude kerk. In 1479 werd met de bouw van de kathedraal begonnen. Het stadhuis van 1470 werd door een van de le den der Mechelse bouwmeestersfa milie opgericht en wel door Anto- nius Keldermans, een juweel van bouwstijl in de late gotiek, met daarboven uit, de later herbouwde ranke toren, 1599, als een minaret in renaissance stijl. Voor de ingang een bordes (1751) in Lode wijk XVe "stijl, drie stijlen die wonder wel harmoniëren. In de frontgevel van het stadhuis ontwaart men In nis sen zeven beelden van Heren en Vrouwen van Veere uit het geslacht der Borsselens en Bourgondiërs, die de stad groot hebben gemaakt. Aan de Kade trekken de fraaie ge vels van „Het Lammetje" en „In den Struijs", de Schotse huizen, de aandacht. Het was een Wolfert van Borsselen, die een dochter van Ja cobus I van Schotland huwde en meevoerde naar de „lage landen aan de zee", welke bruid er voor zorg droeg dat de wolhandel uit haar vaderland in ter Vere werd gevestigd. Aan de ene zijde van de haven bevindt zich nog de Camp- veerse toren en aan de overzijde stond oudtijds de Kruittoren, maar deze werd door het slopend getij verzwolgen. De fraaie Schotse huizen zijn eens bijna ten offer gevallen aan de sloopwoede die er heerste toen Veere op de terugtocht was, maar Jhr. Victor de Stuer9 heeft weten te verhinderen dat deze fraaie mo numenten uit de bloeitijd der stad onder mokerslagen in puin werden verkeerd. Beide zijn nu rijkseigen dom. Ook de grote kerk heeft een bewogen geschiedenis. De toren be reikte, evenals de St. Lievensmon- Ad Int. ster, maar een derde van haar ge dachte hoogte. Aan de O.L. Vrou- wekerk of Grote Kerk heeft men vele jaren gewerkt, maar helemaal gereed is men nooit gekomen. De beeldenstorm spaarde haar niet en een grote brand teisterde haar in 1686. In de Franse tijd werd ze eens door Engelsen en later door Fran sen beschadigd. De Fransen ge bruikten haar als kazerne, stal en hospitaal 1 De kerk is thans een rijksmonument, zodat ze voor ver der verval behoed blijft. Bij de kerk trekt de Cisterne of fontein de aan dacht, daterend uit 1551 en toen maals bestemd als waterleveran cier voor de wolhandel. Legende der verzanding Nadat dr. Westendorp Boerma de beide sprekers had dank gebracht voor hun interessante causerieën, begaf men zich naar de Kampveer- se toren, waar de lunch werd ge bruikt en Veere's burgemeester met onmiskenbaar talent de legende van miss O'Connor Percy heeft voorge dragen, een legende analoog aan die van Westenschouwen. Waar de burgemeester verzocht over de wraakgevoelens van de geest van miss O'Connor die nu nog rond waart in de gewelven van de toren, te zwijgen, voldoen we aan deze wens. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan het stadhuis en wel speciaal In de kamer waar de vier schaar werd gespannen en de be roemde beker, goud op zilver ge dreven, werd bezichtigd, alsmede de bronzen handen die de dieven uit de middeleeuwen aan de stad moesten schenken, wanneer hun euveldaden niet al te zwaar wer den aangerekend. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Grote Kerk. Op de tocht daarheen werd het gezelschap ver rast door een beiaardconcert uit de ranke raadhuistoren, wat zeer op prijs werd' gesteld. In de kerk gaf de heer Geldof een explicatie over de bouw en de vele wederwaardig heden de immense kerk betreffend. Inmiddels drong de tijd dat men zich weer inscheepte, doch dat ge schiedde niet voordat de „bierkel der" onder „In de Struijs" was be zocht, met muurschilderingen van Vaarzon Morel, een bekend schil der die te Veere verblijft Hartelijk werd afscheid genomen van de Veerenaren waarop men zich weer inscheepte op de „Koophandel III", waarvan de schipper C. Berrevoets allen weer behouden over de kalme loodgrijze -wateren van Zandkreek en Oosterschelde. aan het Luitje aan land zette. Het „experiment" van „Stad en Lande naar Veere" was volkomen geslaagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1