iSetter Set Een wagenbestuurder erft een villa Drie eilanden-plan snoert straks de zeeweg naar het Markizaat af ,0E MAGNEET' - Tel. 255 - Nieuwerkerk ,,Stad en Lande" verkende Veere's verleden (Van een medewerker) „Ter Vere", eens de bloeiende koopstad in de middeleeuwen, heeft een lokkende bekoring voor hen die de schoonheid van het grijs ver leden beminnen. Weinig plaatsen telt ons land - Zierikzee niet meege rekend - waar het verleden zo'n duidelijke taal spreekt als in Veere, dat men van zee moet naderen om van de volle pracht van dit droom- stadje te kunnen genieten. „Stad en Lande" begreep zulks en organi seerde een bootreis naar het Markizaatstadje met haar uitzonderlijk silhouet, waarin kathedraal en stadhuis de omgeving beheersen. Hadden de excursies van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" zich tot nu toe bepaald bij stad en eiland, dit maal wilde men eens een andere middeleeuwse stad bezoeken, bui ten de eigen omgeving en daartoe was Veere uitgekozen. Een groot aantal leden scheepte zich zater dagmorgen in aan het Luitje en wel in de „Koophandel III" van de firma Ribbens, met de heer C. Bar revoets achter stuurrad en kompas op de brug van de 130 tonner, die het gezelschap na een vlotte, zij het frisse reis, via Oosterschelde, Zandkreek en Veerse Gat, voor de steigers van de oude vliegtuigloods in Veere afzette. Daar werd het ge zelschap uitgebreid met enige an deren, die o.a. uit Middelburg kwa men, en onder wie zich bevond dr. S. W. Unger, de oud archivaris voor Zeeland. „Dam zonder sluis, voor Veer© een kruis" In de ruime hall van het stad huis werden de gasten begroet door de burgemeester van Veere, Jhr. I. F. den Beer Poortugael, zijn beide wethouders, de heren S. Kodde en D. Kasse, alsmede de gemeente secretaris, de heer L. v. d. Hielen. De burgemeester verwelkomde de aanwezigen onder wie verscheidene burgemeesters van ons eiland, in zijn speech er op wijzend dat wan neer burgemeesters vergaderen zij het meestal over zaken hebben die niet de schoonheid hunner gemeen ten betreffen, maar gelukkig trek ken in hunne gemeenten ook de monumenten, als zij die bezitten, hun aandacht. Dat het bestuur van „Stad en Lande" het experiment waagde naar hier te komen ver heugde spreker zeer en een speci aal welkomstwoord richtte spr. tot de voorzitter der vereniging., dr. J. J. Westendorp Boerma. Herinnerend aan een radio-cau serie van dr. Ritter over Thorn in Limburg, waarschuwde spr. om vooral waakzaam te blijven voor vroegere schoonheid van stad en land om te zorgen dat de spe cimen van middeleeuwse schoon heid bewaard blijven voor het na geslacht, dat althans het karakter van een plaats wordt bewaard. Zo heeft men in Veere een deel der wallen kunnen behoeden voor to tale, verdwijning, maar de „dam zonder sluis betekent voor Veere een kruis", want dan kunnen de vissers hier niet blijven en dat zou verlies van welvaart zijn. Visserij en landbouw zijn de twee kurken waarop die welvaart in Veere drijft. Mocht die sluis er onverhoopt toch komen dan nog blijft men optimis tisch want dan kan een jachthaven en recreatieoord de welvaart ten goede komen! Hernieuwd contact van twee Zeeuwse steden Dr. Westendorp Boerma gaf in zijn dankwoord voor de ontvangst toe, dat het een experiment was geweest naar Veere te stevenen, want „Stad en Lande" heeft zorgen gehad de tocht naar deze plaats te organiseren, totdat men de „Koop handel" bereid vond het gezelschap te vervoeren. In deze zeereis komt de symboliek om de hoek kijken, want eeuwenlang was er een leven dig contact tussen Zierikzee en Veere, onderhouden door de koop vaardij dier dagen. Moest men naar Middelburg, dan ging de zeetocht langs Veere. Nu het Drie Eilanden plan op de werf komt te liggen had de tocht naar hier een weemoe dige bekoring, want over enige ja ren zal die tocht niet meer kunnen worden ondernomen. Spr. herinner de voorts aan een tocht van drie leden van de Zierikzeese vroed schap naar de Zeeuwse Staten in juni 1787, die, in Veere aangeko men, vernamen dat de Zeeuwse hoofdstad een oproer was uitgebro ken. Het was de tijd der Patriotten en Prinsgezinden. Men achtte het beter maar even af te wachten, maar men kwam te weten dat de Zierikzeeënaren ietwat Patriottisch gezind waren en dat was oorzaak dat het de heren uit Zierikzee slecht verging door de opgewonden Vee- renaren. Maar de magistraat trok zich het lot van de mishandelden aan, hield hen in bewaring en zorg de er voor dat ze via de Zandkreek weer naar hun vaderstad konden terugkeren. De ontvangst in Veere was nu bijzonder hartelijk en daar voor betuigde dr. Westendorp Boer man namens allen zijn dank. Veere's onvervreemdbare bokaal Op de bovenverdieping van een der Schotse huizen „In den Struijs" waar de excursisten zich verzamel den hield burgemeester den Beer Poortugael een causerie over de gulden graal, de beker van Maxi- miliaan van Bourgondië, welke bo kaal één der fraaiste bezienswaar digheden uitmaakt van Veere. Uit voerig schetste spr. de fata en data die op dit fraaie juweel van edel smeedkunst betrekking hebben. Abusievelijk woi-dt dikwijls gespro ken van de schenking van keizer Maximiliaan, maar dat is een ver gissing. De beker werd op last van keizer Karei V gemaakt als blijk van bijzondere waardering aan Maximiliaan van Egmond, die Ka- rel te hulp snelde in de strijd bij Breisach ten noorden van Basel, met zijn legertros de Rijn overstak en de keizer de overwinning be zorgde. Maximiliaan bleef niet lang in het bezit van de beroemde bokaal, want korte tijd later stierf van Egmond en toen kwam de beker in het bezit van zijn neef Maximiliaan van Bourgondië, toen heer van Vee re, die het kasteel Zandenburg liet bouwen, waarvan onlangs de fun damenten zijn blootgelegd. In het jaar 1551 kwam de stad Veere in het bezit van de beker, waarbij een document met de voorwaarde dat men ze nooit of te nimmer mag verkopen, wat niet verhinderd heeft dat men tot driemaal toe getracht heeft, in de tachtiger jaren van de vorige eeuw, de bokaal van de hand te doen, maar dat de landsoverheid gelukkig heeft weten te verhinde ren. De historische waarde van de ze beker is groot en men heeft ze in Parijs, Amsterdam en Gent op exposities te kijk gesteld. Het na geslacht heeft de zorg dat de beker, waaruit onze Koningin en Prins de erewijn dronken bij hun laatste be zoek aan Veere, bewaard blijft i£ het eeuwenoude stadhuis. (Slot volgt). Ingezonden mededeling NYLONS passend en verrassend elegant In all* loortnn «n matan verkrijgbaar b(Ji KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Middelbert: vikaris B. Holl, Den Helder. Bedankt voor Zijpe (N.H.): vika ris B. Holl, Den Helder. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. W. L. Mulder, Veenendaal. Aangenomen naar Vollenhove- Kraggenburg: kand. N. Wijngaar den, Amsterdam. Bedankt voor Zwolle: W. v. d. Linden, Rotterdam-Kralingen; voor Zonnemaire, Knijpe en Oudega (W.): kand. N. Wijngaarden, Am sterdam. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Doesburg: M. Vliet- stra, Eemdijk. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-west: L. Rijksen, Middelburg. Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht en Moerkapelle: A. Vergunst, Corsika (U.S.A.) Ger. Gemeenten in Nederland Beroepen te Vlaardingen: F. Mal- lan, Bruinisse. ZIERIKZEE. Vrijdag 22 juni half 8: ds. F. Mallan uit Bruinisse. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 15 juni Aardappelen (oude) f 12, peulen f 157, princessebonen f 204, krop sla f 2,50, bospeen f 18-43, bloem kool I A f 47-56, A f 43, B f 35-38, C f 15-30, D f 22, afw. f 22-23; per 100 kg/bos/stuks. Aardbeien (per doosje) f 0,69-0,76. Eicrprtfzen V.E.C.E. In de periode van 11 tot 16 juli heeft de V.E.C.E., Coöp. in- en ver koopcentrale voor eieren, uitbetaald aan pluimveehouders f 1,94 per kg. Uniforme bouwvoor schriften Verschenen is een besluit Uni forme Bouwvoorschriften, dat op 1 september a.s. in werking zal tre den. Door de voorschriften, die in dit besluit zijn vervat, zullen de onderlinge afwijkingen in de ge meentelijke bouwverordeningen op een aantal punten worden beperkt. Deze voorschriften betreffen: het bindend verklaren van normvoor schriften, trappen, ventilatie van keukens, badruimten en privaten, rookkanalen, aanlegbreedte van funderingen, afwerking van muren, kalkzandsteen, dikte van houten vloeren en dakbeschot, afvoerlei- dingen. Korte berichten OOLTGENSPLAAT. De Franse oud-minister van onderwijs André Marie, heeft in Ooltgensplaat een naar hem genoemde kleuterschool geopend. Deze plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Neder landse minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. De school werd ge bouwd met gelden die na de wa tersnood van 1953 door de Franse schooljeugd werden bijeen ge bracht. De Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft besloten een deel dei- beperkingen die door het Huis van Afgevaardigden in het wetsvoorstel voor hulp aan het buitenland wa ren aangebracht, ongedaan te ma ken. Het Huis van Afgevaardigden had het oorspronkelijke bedrag van 4900 miljoen met 1100 miljoen dollar verminderd. De Senaatscom missie besloot ongeveer 600 miljoen dollar hiervan toch in het voorste op te nemen. Een Britse postduif is uitge put neergestreken op het passa giersschip „Ascania". Het dier had 2400 km over de Alantische Oceaan gevlogen. Staking te Groningen afgelopen In de stad Groningen is van morgen het werk in de bouwvak ken geheel hervat. De staking, die vijf dagen heeft geduurd en eind vorige week begon te verlopen, is geëindigd. Ingezonden stukken De opening van de kleuterschool te Zonnemaire Mijnheer de Redacteur. Vorige week werd de kleuter school te Zonnemaire „officieel" geopend, waarbij ondergetekende aanwezig was. Het woord officieel heb ik tussen aanhalingstekens ge zet, daar er volgens mij - en vele anderen - die bij deze opening te genwoordig waren, nogal het één en ander in het honderd liep. Werd het hijsen van de vlag en het opeJ nen der schooldeur zo en passani gedaan, de meeste critiek werd ge leverd op het buiten de deur hou den der kleuters en de beide on derwijzeressen. De kleuters moesten om twee uur met kop en schotel bij de school aanwezig zijn. Daar in de school de overdracht plaats vond, moesten de kleuters ruim een uur buiten blij ven staan. Wat het publiek echter het meest gegriefd heeft, is het af zijdig laten staan van de huidige onderwijzeressen, in het bijzonder haar, die strakè de school gaat ver laten. Zij toch waren het die 's mor gens de school hadden versierd en in orde gemaakt en er een feeste lijk tintje aan hadden gegeven. Een blik naar buiten werpend, hadden de heren binnen stellig niet veel feestelijks kunnen zien. Van opzet zal hier uiteraard geen sprake zijn, maar een beetje meer overleg en' organisatie, had de officiële opening een heel wat feestelijker stemming kunnen geven. Met dank voor de plaatsing. W. H. FLOHIL. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 18 juni. Aange voerd 2038 stuks vee, t.w. 1108 vette koeien en ossen en 930 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,25-3,65, f 2,80-3,10, f 2,70- 2,80, varkens (levend gew.) f 1,77- 1,75-1,73. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend, enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer korter, handel vlug, even hoger in prijs, zouters boven notering, zware var kens van f 1,63-1,65. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Aan de heer J. W. Tuinman alhier werd het diploma uitgereikt van de cursus in het leggen van linoleum-colorite en colovinyltegels, na een te Krommenie gehouden examen. De cursus werd georgani seerd door de N.V. Ned. Linoleum- fabriek in genoemde plaats. Landbouwverenigingen zagen de silo Met het bezoek van 54 landbouw- jongeren is vorige week donder dagavond het bezoek aan de graan silo en overige bedrijfsgebouwen en. van de Coöp. Aankoopvereni ging „Schouwen-Duiveland" alhier, officieel besloten. Ruim 800 leden van de aangeslo ten verenigingen en Bonden van Plattelandsvrouwen hebben aan de uitnodiging gevolg gegeven. Verder brachten nog plm. 150 leerlingen van de Lagere Landbouwschool en van de Technische school alhier een bezoek. Een groot aantal leerlingen van de Huishoudschool zal deze week nog een bezoek komen bren gen. Het door het bestuur beoogde doel de leden en verdere belang stellenden nader met het bedrijf in kennis te brengen, is succesvol ge slaagd. N.C.V.B.-vergadering De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt woensdagavond a.s. voor de laat ste maal in dit seizoen bijeen te komen in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Mevr. Dr. F. T. Die- mer-Lindeboom uit Rotterdam zal spreken over het onderwerp: „Het gezin in een veranderende wereld" Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Afd. „Minjon" voor de radio De afdeling Schouwen-Duiveland van A.V.R.O.'s Miniatuur-Jeugd- omroep Nederland, „Minjon", heeft een programma geschreven over: Jonge mensenen liefde. A.s. donderdag zal men dit programma kunnen beluisteren via de zender Hilversum II (298 m.) in de uit zending „Op de Jonge Golf", van 16.45 uur tot 17.30 uur. De medewerkenden zijn Lenie de Rijke, Jacques van der Ploeg, Piet Kaashoek en Rinus van Langeraad. Het programma is een beschou wing over liefde van vroeger en nu. RENESSE De alhier gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft het fraaie bedrag van f 305,66 opge bracht. BROUWERSHAVEN Tot gezworene van de Borren- broodpolder is bij Koninklijk Be sluit benoemd de heer C. J. van Schelven te Brouwershaven. HAAMSTEDE Reisvereniging „Ons Genoegen" Tweedaags bezoek aan Arnhem De reisvereniging „Ons Genoe gen" maakte woensdag en donder dag een tweedaagse reis naar Arn hem en omstreken. Reeds om 5 uur woensdagmorgen werd met een der mooie toeringcars van garage Van Oeveren te Zierikzee de reis begon nen, begunstigd door zeer mooi weer. Na een voorspoedige reis werd de plaats Enschot bereikt, waar niet alleen wat gegeten en ge dronken werd, doch waar ook de stemplicht vervuld werd, waarvoor indertijd de nodige voorzorgen wa ren genomen. Via 's Hertogenbosch en Utrecht kwam het gezelschap in een van de mooiste streken van ons land, nl. het Utrechtse heuvelland, waar allen van het natuurschoon genoten. Nadat in Rhenen nog eens gestopt was arriveerde men in de plaats van bestemming, Arnhem, waar na de maaltijd gebruikt te hebben, o.a. het Openluchtmuseum en de bekende „bedriegertjes" wer den bezocht. De avond bracht ieder op eigen wijze door, waarna men ter ruste ging. De volgende morgen werd weer tijdig gestart voor een tocht in de omgeving, waarbij, o.a. een speeltuin bezocht werd, waar de „lachspiegels" een grote attrac tie vormden. De terugtocht werd weer via 's Hertogenbosch gemaakt, waar een warme maaltijd gebruikt werd, terwijl de dames natuurlijk tijd namen om te winkelen. In Steenbergen werd de avondmaal tijd gebruikt, waarna spoedig Anna Jacoba werd bereikt, waar de heer A. de Bruine dank bracht aan de chauffeur Markus voor de wijze waarop hij deze mooie reis tot een waar genot wist te maken. Vooral de mooie toeringcar droeg belang rijk bij tot het succes. Omstreeks elf uur bereikten de deelnemers moe, maar zeer voldaan, hun haard steden. BRUINISSE De vissersvloot Sedert in 1955 voor de firma Gebr. Jumelet Iz. een nieuw en groter mosselvaartuig was gebouwd beschikte deze firma over twee vaartuigen. De tegenwoordige con centratie van de mosselkultuur maakt een dergelijke outillage over bodig en het schip werd vorige week verkocht aan de heer Holle- stelle te Yerseke. Het aantal vaar tuigen in <Ie haven verminderde daardoor weer met één. - Tot hulpbesteller voor de ge meenten Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk werd door de P.T.T. aangesteld de heer P. van dei- Panne te Scharendijke. De heer v. d. Panne doet dienst als de andere bestellers om de een of andere re den vrijaf hebben. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen; overwegend matige wind, krimpend naar zuid west; vannacht iets lagere tempe raturen en op enkele plaatsen mist; morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vanmiddag. 29 juni. Zon op 4.21, onder 21.05. Maan op 17.40, onder 1.48. Volle maan: 23 juni te 7.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 juni 12.38 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 19 juni 12.10 n.m. n.m. Springtij: 25 juni. Nog meer regen Een depressie, die in langzaam tempo over de Britse eilanden naar Nederland trok, heeft gedurende het weekeinde op grote schaal re gen gebracht Zondagmiddag be reikte het centrum onze kust en maandagochtend trok het over onze oostgrens weg, daarbij gnel in diepte afnemend. Over de Britse eilanden naderde toen een kleine rug van hoge druk, die van opklaringen vergezeld ging. Deze rug werd weer gevolgd door een nieuwe oceaanstoring, die in Schotland en Ierland opnieuw re gen veroorzaakte. Dit storingsge- bied zal ons in de nacht van maan dag op dinsdag bereiken en op nieuw regen brengen. OOSTERLAND Verbroken verbinding Laurensweg Zonnemansweg Hoeveel er gemist wordt aan de verbinding LaurenswegZonne mansweg, die vroeger via de Ram- paartsedijk kon geschieden en nu door het leggen van een brede wa tergang langs de dijk afgesneden is, blijkt wel uit het feit, dat een druk gebruik wordt gemaakt van een noodbruggetje dat over deze watergang is gelegd. Het is te hopen dat deze verbinding spoedig door het leggen van een duiker door de desbetreffende instanties in orde zal -worden gemaakt, om dat hiermede een volksbelang zal zijn gediend. LOOPERSKAPELLE Motorrijder verongelijkt Zaterdagmiddag is de motorrijder de heer B. te Renesse onder Loo- perskapelle met zijn motor veron gelukt. De ongelukkige rijder liep een hersenschudding op. Nadere bijzonderheden over de toedracht van dit ongeluk konden wij van morgen nog niet verkrijgen. FEUILLETON „Och", antwoordde de ander plotseling op onverschillige toon, „doet u geen moeite verder, mijn heer Sweers, werkelijk, doet u geen moeite. Het heeft ook eigenlijk niets te betekenen. Het was maar een gril van me. Het spijt me, dat ik u zoveel last veroorzaak heb. Maar enfin, ik ben u in ieder geval dankbaar voor die moeite. Goeden middag!" En voor Klaas nog ant woord had kunnen geven, had de man zich op zijn hakken omge draaid en verdween langs het pad in de richting van de weg. Hoofd schuddend sloot Klaas de zwai-e voordeur en liep terug naar de keu ken om het vaatwerk af te wassen. „Van die vent kan ik geen hoogte krijgen", mompelde hij verstoord. „Eerst is hij wild op dat spel kaar ten en nu ik het niet heb kunnen vinden, betekent het ook eigenlijk niets. Had hij ook wel dadelijk kunnen zeggen, dan had ik me niet voor hem behoeven uit te sloven. Maar dat is geen zuivere koffie, dat staat bij mij als een paal boven water en ik durf er een lief ding om te verwedden, dat we met dat speelkaarten-geval nog niet de fi nale gehad hebben!" Spoedig zou dan ook blijken, dat dit nog maar een begin was van een zeer bijzonder geval. Maar daar dacht Klaas al niet meer aan, want hij stond midden in de keuken een vrolijk wijsje te fluiten, onderwijl hij een grote schaal afdroogde. Als de aardige Loes hem zo had gezien, gekleed in een oud, versleten schort dat hij ergens in een hoek van de schuur had gevonden, dan zou ze wel heel verbaasd zijn geweest over de stille, maar toch zo knappe huisknecht! HOOFDSTUK 3. De strijd gaat beginnen. Drie dagen gingen voorbij, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Klaas vermaakte zich uitstekend in zijn nieuwe bezit en bracht de tijd door met lezen in de bibliotheek, een beetje tuinieren en de zorg voor de maaltijden, Een tweede maal had hij zijn bekoorlijk buurmeisje gezien en een praatje met haar ge maakt. Dat was zondagmorgen ge weest. Loes had hem terloops ver teld, dat ze 's avonds vrij was en naar Haarlem dacht te gaan, maar het was niet tot Klaas doorgedron gen, dat het een stille uitnodiging was aan zijn adres om hem des avonds gezelschap te houden. En teleurgesteld was het meisje weer aan haar werk gegaan, nageoogd door de bewonderende blikken van de villa-eigenaar in zijn rol van huisknecht, 's Middags had Klaas de auto bezichtigd, maar daar hij geen rijbewijs had, durfde hij er geen rit mee te maken. „Als het nu een tram was geweest", dacht Klaas spijtig, toen hij de garage deuren weer gesloten had. De maandag en dinsdag gingen rustig voorbij. Loes, blijkbaar enigs zins gepikeerd, omdat. Klaas haar niet uitgenodigd had om 's avonds mee te gaan naar de stad, liet zich 11 niet zien. Klaas verdiepte zich in zijn werk en 's maandags maakte hij verschillende vertrekken een bee je schoon. „Te zijner tijd zal ik wel eens een werkster in dienst ne men", dacht hij; „maar op 't ogen blik blijf ik liever alleen genieten van mijn bezit". In de nacht van dinsdag op woensdag werd hij plotseling wak ker. Verbaasd keek hij op zijn hor loge: bijna twee uur. Had hij wat gehoord of was het verbeelding? Met ingehouden adem luisterde de jongeman naar de verschillende nachtgeluiden. In de verte piepte een veldmuis en ergens in het dorp reed een auto. Een uil schreeuwde, maar verder hoorde hij niets an ders dan het zachte geruis van de wind door de bladeren. Klaas haal de de schouders op en draaide zich om. Hij zou het wel gedroomd heb ben. Maar eensklaps richtte hij zich met een ruk op. Stel je voor, dat hij toch wakker was van een of an der geluid in huis! Als die inbreker J weer eens .terug gekomen was?- Opnieuw luisterde hij ademloos, maar geen enkel geluid bereikte zijn oren, dat hem verdacht voor kwam. „Het kan geen kwaad", dacht Klaas, „als ik even een inspectie tocht door het huis maak. Anders kan ik toch niet slagen". Geruisloos liet hij zich uit bed glijden, trok zijn oude vilten pan toffels aan en opende voorzichtig zijn slaapkamerdeur. Z'n zaklamp, die hij altijd bij zijn bed had liggen, had hij in de hand. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2