■c DE ZIERIKZEESCHE COURANT ADENAUER GELOOFT NIET AAN GEVAAR VOOR EEN „HETE OORLOG" ONBEKENDEN ROOFDEN MUSSERT'S LUK DELTAPLAN BRENGT MISSCHIEN TOCH INPOLDERINGSMOGELIJKHEDEN MEE Pogingen worden gedaan om te komen tot „EilandgemeensehaD" op Schouwen-Duiveland Dr. DREES ONTVING OPDRACHT TOT HET VORMEN VAN EEN KABINET SJARET TREEDT AF Waterstofbom viel naast doel MAANDAG 18 JUNI 1956 No. 17969 112e Jaarga n Z1ERIKZEESCHEWN1EUWSB0PI lil I—IIII I I I—III lF V 1MB I I. ■■UW II ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 18S9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefo nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukke rij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Inwendtaé Dif Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Voor kenoisgcv aangenomen. "kcr. C? Weth. Weth. Weth. Burgen: *Teru. Westen moet evenwel niet verslappen Dr. Konrad Adenauer, de West- Duitse kanselier, die momenteel in de Verenigde Saten op bezoek is, heeft vrijdag een ere-doctoraat van de Marquette-universiteit te Mil waukee in de staat Wisconsin ont vangen en werd bij die gelegenheid tevens tot ere-Indiaan benoemd. De tachtigjarige kanselier ontving van de „verenigde stammen van Amerikaanse Indianen" een origi nele Indiaanse hoofdtooi. Bij de promotie-plechtigheid sprak Adenauer een rede uit, waarin hij aanmaande tot geduld bij het tegemoettreden van „de communistische bedreiging van wereldoverheersing". De Sowjets, aldus Adenauer, hebben een heel andere instelling en aanzien van tijd en tijdsverloop dan Amerika nen en Europeanen. Voor de Rus is tijd niet zo belangrijk maar de vrije volkeren verliezen te gauw hun geduld, zij willen te snel suc ces zien. Wie weet te wachten, is bij politieke tegenstellingen in het voordeel. Militaire dienst onderwijzers Aan hen, die hebben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het be halen van de lagere acte als on derwijzer en die op die grond uit stel van eerste oefening hebben ge kregen, zal op hun verzoek verlen ging van dit uitstel worden ver leend voor het schooljaar 1956/1957 mits zij voor 1 oktober 1956 een betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool. Zij die reeds een op roeping tot opkomst in werkelijke dienst hebben ontvangen en nog geen betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool, kunnen een verzoek indienen om uitstel tot 1 oktober 1956, teneinde alsnog naar een dergelijke betrekking te kunnen solliciteren. Adenauer meende, dat er voor het ogenblik geen gevaar van een „hete oorlog" bestaat, omdat de Sowjets in beslag genomen wor den door de opbouw van hun in dustrie. Het Westen moet echter wat bewapening betreft niet ver slappen. De kanselier zei voorstan der te zijn van uitbreiding der ta ken van de NAVO tot buiten de grenzen van het oorspronkelijke militaire verbond. Toch examen doen De te Nemoers, in Algerië, wonende achttienjarige Mi- cheline Gomez, is donderdag j.l. in een hefschroefvliegtuig van het Franse leger naar Tlemcen overgebracht, om daar haar eindexamen te doen. Micheline was gewoon per autobus tussen twee steden heen en weer te reizen. Kortgeleden iverd echter een bus, waarin zij zich bevond, door rebellen aangehouden. Zij werd meegenomen en ze moest een gehele dag en nacht naar een rebellenkamp in het heuvélgebied lopen. In het afgelopen weekeinde werd zij ongedeerd weer op vrije voeten gesteld. 's-GRAVENHAGE. Op de krui sing van de van Alkemadelaan en de Wassenaarseweg in Den Haag is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 60-jarige mevrouw M. H. C. Geurts-Freeling uit Wasse naar het leven heeft gekost. TUBBERGEN. Toen familieleden thuis kwamen, vonden zij de 28- jarige H. M. Kokhuls, wonende aan de Vasserstraatweg te Tubbergen, levenloos op de deel liggen. Het vermoeden bestaat, dat K. van de hooizolder is gevallen terwijl hij alleen thuis was. Politie staat voor raadsel Gistenprgen om half acht heeft een onbekende de redactie van een Amsterdams ochtendblad telefo nisch medegedeeld, dat het Hjk van Mussert was weggehaald. Deze waarschuwde haar Haagse redac tie, die contact opnam met de di rectie van de algemene begraaf plaats. Nadat men de juistheid van de anonieme mededeling had ge verifieerd, heeft de directie de po litie gewaarschuwd. Mussert werd op 7 mei 1946 ge fusilleerd en dezelfde dag begra ven. Slechts zijn familie was be kend met de plek waar hij begra ven lag. In 1947 heeft de weduwe van Mussert gevraagd of zij bloe men mocht leggen op het graf. Dit verzoek is destijds ingewilligd. Na 1947 werden er nooit meer bloemen gelegd. Het graf bevond zich in het oude gedeelte van de begraafplaats, waar de vijfde klasse graven lagen. De kist met de resten van Mussert was de bovenste van de vier, die in een van de zogenaamde massagraven waren bijeengebracht. Degenen, die het lijk in de nacht hebben wegge haald, moeten precies geweten heb ben waar de stoffelijke resten van Mussert begraven lagen. De politie heeft een speurhond op het spoor gezet Deze volgde het spoor tot de achterzijde van de be graafplaats waar zich een hek van ongeveer ruim twee meter hoog be vindt. Het slot van dit hek was niet geforceerd. De hond vond buiten dit hek, op de Koninginnegracht, het spoor terug, maar raakte het weer kwijt ongeveer halverwege. Men neemt aan dat de overblijfse len van Mussert, met de resten van de vurenhouten kist waarin hij was begraven, daar in een auto gezet zijn. Heeft landaanwinning voorrang Moet de waterberglngscapaciteit in het door de uitvoering van het Delta-plan ontstaande Zeeuwse meer zo groot mogelijk z(jn, of heeft landaanwinning voorrang? De president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappy, Ir. H.'ïr-A. Hendrikx. acht ecu duide lijke uitspraak over deze kwestie gewenst. Dit heeft hU verklaard op het Jaarcongres van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, dat vrijdag in Goes werd gehouden. Ir. Hendrikx behandelde aspec ten betreffende het mogelijke sa mengaan van Deltaplan en land aanwinning. Het is gewenst, aldus ir. Hen drikx, dat reeds in dit stadium - het feit doet zich b.v. voor bij de herverkaveling-Tholen - een in zicht wordt verkregen in de peilen, die in de toekomst in het Zeeuwse meer moeten worden gehandhaafd. Spreker meent dat de conclusie in de Memorie van Toelichting op de Deltawet, dat van landaanwinning in het Zeeuwse meer geen sprake zal kunnen zijn, teneinde zoveel mogelijk zoet water te houden voor de landbouwgronden in Zeeland, west- en oost-Brabant, onjuist is. Hij stelt zich op het standpunt, dat alle gronden in het Zeeuwse meer, die boven het peil van één meter beneden N.A.P. liggen en die daar voor door hun grondkwaliteit in aanmerking komen, ingepolderd moeten worden. GOOR. Het lijkje van het vier jarige jongetje Toontje Vosgezang, dat sinds vrijdag middag was ver mist, is gevonden. De heer J. Polder heeft het stoffelijk overschot op gedoken uit het Twentekanaal waar tevoren met behulp van dreg gen en een sleepnet tevergeefs ge zocht was. Achteruit, als wilde het voor de laatste maal front maken, rijdt hier het laatste Britse militaire voertuig uit de Sueskanaal-zóne van de Navy House-kade in Port Said op het dek van het landingsvaartuig „Evan Gibb". De evacuatie van Britse troepen uit Egypte is voltooid De „Evan Gibb" voer later naar Cyprus met het restant van de Britse troepen uit de veelomstreden zóne aan boord. Aan de aanwezigheid van Britse leger-eenheden in Egypte, welke dateerde van 1882, is door de laatste ontwikkelingen in dit land voorgoed een einde gekomen Vorming van ontmoctingsorgaan belangrijk Vorige week werd in het „Huis van Nassau", onder leiding van de heer P. Heering een vergadering gehouden, waarin gesproken werd over de mogelijke oprichting van 'n „Eilandgemeenschap" op Schou wen en Duiveland. Tot deze verga dering waren een aantal vooraan staande personen van ons eiland uitgenodigd, die met elkaar ver tegenwoordigend mochten worden genoemd voor alle lagen van de bevolking; voor de organisaties en kerken, zoals wij die op Schouwen en Duiveland kennen. Een verheugend voorteken was wel, dat vrijwel alle uitgenodigden ter vergadering aanwezig waren. De aanwezigen waren unaniem van oordeel, dat de vorming van een orgaan, waarin de op ons eiland werkzame organisaties en vereni gingen elkaar zouden kunnen ont moeten, van grote waarde zou kun nen blijken te zijn. Ter vergade ring werd een vruchtbare discussie gevoerd, waarin een aantal aspec ten van de werkzaamheden van van een eilandgemeenschap nader werden bezien. Het zal niet de be doeling zijn, dat dez3 eilandge meenschap uitvoerend orgaan zal worden. Da bestaande organisaties blijven in hun eigen waarde, doch zullen op de eilandgemeenschap, in bepaalde gevallen, een beroep kun nen doen. Onderwerpen, die van al gemeen belang zijn, kunnen door de eilandgemeenschap aan de orde worden gesteld, waarna deze we derom in eigen kring verder be sproken en uitgewerkt kunnen worden. Waar de bestaande organi saties vooral in de diepte werken, zal de eilandgemeenschap voorna melijk in de breedte arbeiden. Het zal wellicht ook mogelijk blijken uit de ellandelijke organisaties studiecommissies samen te stellen, die bepaalde objecten zullen bestu deren en de resultaten van hun stu die wederom aan de eigen organi saties zullen mededelen. Binnen de eilandgemeenschap zullen waar schijnlijk ook secties worden be noemd, die zich met de verschil lende facetten van onze samenle ving zullen bezighouden. Om een en ander nader te bestu deren en uit te werken, zodat tot een ontwerp-statuten en een aan tal concrete objecten kan worden gekomen, werd een werkcommissie gekozen, die in het komende najaar op een volgende vergadering de aanwezigen een plan zal voorleg gen, dat daarna door ieder in eigen kring zal kunnen worden bespro ken. Secretaris van deze commis sie is de Wika A. J. Klaassen te Zierikzee; als adviseur zal optre den de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, Mr. J. F. Hornstra. Nemen de zwaluwen in aantal af Nemen de zwaluwen in aantal af? De heer J. Ivangh, Heemslcer- kerweg 236, Beverwijk, heeft een onderzoek ingesteld naar de bez'et- ting van de zwaluwennesten in de kop van Noord-Holland. Het bleek dat drievierde van de getelde nes ten, in vergelijking met het vorig jaar, dit jaar niet bezet bleken. Om de vraag te beantwoorden of het aantal bezette zwaluwnesten in ons land afneemt - hetgeen gevreesd wordt vanwege de consumptie van zwaluwen in zuidelijker landen is een onderzoek op groter schaal over ons hele land noodzakelijk. De heer Ivangh zou gaarne voor zijn wetenschappelijk doel gegevens ontvangen over de getelde nesten van 1955 en 1956 van de huls- en boerenzwaluwen. H.M. de Koningin heeft aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat ge acht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De lieer Drees heeft Hare Majesteit verzocht dé opdracht In beraad te mogen houden. Het onderhoud, dat H.M. de Ko ningin met dr. Drees heeft gehad, heeft ruim drie uur geduurd. Op het bordes nam H.M. met een hand druk afscheid van de kabinetsfor mateur. Dr. Drees ontkende nadrukke lijk, in antwoord op vragen van wachtende journalisten, dat in het onderhoud van drie uur iets anders zou zijn besproken dan de kwestie •s-GRAVENHAGE. Vier Russi sche landbouwdeskundigen worden voor een verblijf van een tiental dagen in ons land op maandag 18 juni verwacht. Zij wensen zich op de hoogte te sellen van verschil lende facetten van onze landbouw, o.a. van het landbouwkundige on derzoek. De formatie zal „stellig moeilijk zijn" Grote bosbrand op Cyprus Nabij Vroisha op Cyprus, onge veer 80 kilometer ten westen van de hoofdstad Nicosia, woedt op het ogenblik een zware bosbrand. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis, in het dorpje Pandaya, ligt reeds geheel vol met gewonden en een aantal hefschroefvliegtuigen is in gezet bij de reddingsoperaties. On der de slachtoffers bevindt zich een aantal Britse militairen. Aan de burgerziekenhuizen in Ni cosia en Limassol is reeds verzocht bedden gereed te maken voor slachtoffers van deze brand. Nader wordt vernomen dat in ziekenhuizen te Akrotini en Poly- media, nabij Limassol, tenminste 48 gewonden zijn opgenomen. Ver moed wordt dat een aantal leden van de Britse strijdkrachten bij de brand om het leven is gekomen. Bijzonderheden zijn echter nog niet officieel bekend gemaakt. Truman uit Nederland vertrokken Na een driedaags bezoek aan ons land zijn oud-president Truman en zijn echtgenote gisteravond met de nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland vertrokken. Het be zoek aan Engeland is het laatste op de reis, die Harry S. Truman door Europa maakt. Gevolgd door twee auto's met ba gage arriveerde de oud-president van de Verenigde Staten omstreeks half tien in Hoek van Holland. De maatregelen, die bij het vertrek waren genomen, hielden onder an dere in, dat journalisten niet tot de kade werden toegelaten. Rode Kruis helpt Afghanistan Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Afghanistan verzond het Nederlandse Rode Kruis op 16 juni met belangeloze medewerking van de K.L.M. 210 dekens ter waarde van f 6300 aan zijn zusterorganisatie „de Rode Halvemaanvereniging" In Kabul. van de kabinetsformatie. Uitdruk kelijk sprak hij ook Britse persbe richten tegen, dat fractieleiders een eis hadden gesteld met betrekicing tot de kabinetsformatie, die een an dere kwestie raakt. Gevraagd naar de oorzaak van de langdurige be spreking antwoordde dr. Drees dat „er veel te bespreken is en H.M. heeft veel met mij gesproken". Hij bevestigde vervolgens de veronder stelling, dat de kabinetsformatie „stellig moeilijk zal zijn". „Dinsdag zal ik serieus aan het werk gaan", aldus de kabinetsfor mateur. Hy die alls verlangt, ver liest vaak alles. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sjaret, heeft op een zondag gehouden bij eenkomst van het hoofdbestuur van de Mapai, de Israëlische socialis tische partij, medegedeeld, dat hij vandaag zou aftreden. De thans 62-jarige Sjaret is mi nister van Buitenlandse Zaken ge weest sinds in mei 1948, bij het vertrek der Britten uit Palestina, een voorlopige Israëlische regering werd gevormd, die een jaar later in een definitief kabinet werd omge zet. De Amerikaanse minister van Luchtvaart, Donald Quarles, heeft zaterdag verklaard, dat de water stofbom, die de vorige maand bij het atol Bikini in de Stille Oceaan uit een vliegtuig is geworpen, door een menselijke fout ongeveer zes km van het punt waar hij terecht moest komen, is ontploft. Hij verklaarde dit naar aanlei ding van persberichten, waarin reeds melding was gemaakt van het feit, dat de bom zijn doel had gemist. Quarles verklaarde echter, dat de fout niet zodanig was, dat het ex periment er ernstig door werd be ïnvloed. De invloed was slechts ge ring geweest wat betreft de weten schappelijke waarnemingen. Naar radio-Peking meldt heb ben zich tengevolge van zware re genval in de afgelopen weken over stromingen voorgedaan in de pro vincies Anhwei, Honan en Hopei. De regering heeft besloten een be drag van 7.5 miljoen joean (onge veer 11.5 miljoen gulden) beschik baar te stellen voor hulp aan de getroffenen. De rivier de Hual, in oost- centraal China, is door zware re gens buiten haar oevers getreden en heeft de evacuatie noodzakelijk gemaakt van ongeveer 60.000 men sen-in de laagst gelegen gebieden, aldus meldt radio-Peking. ZEISTER AFDELING VAN HET RODE KRUIS BEZOCHT NIEUWERKERK Krans op graf van rampslachtoffer Vorige week donderdag bracht de afdeling Zeist van het Ned. Rode Kruis een bezoek aan de gemeente Nieuwerkerk. De uitnodiging daar toe was uitgegaan van de inwoners dezer gemeente en van twee gezin nen uit Zierikzee die in Zeist ge- evacueerd zijn geweest en die door de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis aldaar zeer liefde vol zijn ontvangen en verzorgd en waaraan men de meest aangename herinneringen heeft. Al vroeg in de voormiddag arri veerde het gezelschap, voor het me rendeel in uniform, per autobus, na vooraf te Zijpe verwelkomd te zijn o.a. door de heer Johs. Folmer. Bij het binnenkomen in het noodkerkje werd een welkomstlied gezongen door kinderen van de toenmaals geëvacueerden, welk lied was ge dicht door mej. Jozina Folmer. In dit gebouwtje werd de koffie ge bruikt en de kennismaking her nieuwd. Hierna werd allereerst de be graafplaats bezocht waar de ramp slachtoffers zijn begraven. Op het graf van een onbekend rampslacht offer werd een krans gelegd na mens de kolonne R.K.K. en werd een ogenblik stilte in acht geno men. Na een uitgebreide wandeling door het dorp, waarbij de weder opbouw en enkele woningen, o.a. een Zweedse woning, van binnen werden bekeken, verzamelde men zich wederom in het noodkerkje voor een koffiemaaltijd. Met nog een extra autobus, waar in gasten en gastheren hadden plaatsgenomen, werd een tocht over het eiland gemaakt en werden Brouwershaven, Renesse en Wes- tenschouwen bezocht. Dc gasten hebben veel genoten van het strand, wat voor sommigen van hen onbe kend was. De caissons in de Schelp- hoek werden eveneens bezocht en gefilmd. Terug te Nieuwerkerk werd door adjudant van Giesbergen nog een film vertoond van de evacuatiebe levenissen te Zeist. De heer Johs. Folmer sprak hierna nog een af scheidswoord, wat door de heer van Giesbergen beantwoord werd en waarin hij zijn dank uitsprak voor het onthaal en de aangename dag hier doorgebracht, waarna het ge zelschap de terugtocht, hoogst vol daan, naar Zeist aanvaardde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1