ORCAM DOUWE EGBERTS Een wagenbestuurder erft een villa de pittige zware shag 85 ct. j wij ouders j KOPPIGE KINDEREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 JUNI 1956 NO. 17968 Ultra-moderne „vogelverschrikker" werd getest in Schouwse duingebied Luidsprekers brachten meeuwen in paniek (Eigen bericht). Schouwen heeft de primeur ge had bij het proefstomen van een kersvers uit Amerika - geïmpor teerde alarminstallatie, die men een ultra-moderne vogelverschrik ker zou kunnen noemen. De alarm installatie heeft ten doel meeuwen weg te jagen, die zich bij voorkeur ophouden op de startbanen van vliegvelden. De vogels vormen op deze startbanen een voortdurend gevaar. Het onderzoek - waarvoor het Schouwse domeingebied werd uitgekozen - stond dan ook onder leiding van een hoofdofficier van de Luchtmacht, terwijl ook een deskundige aanwezig was van de afdeling Wild- en Vogelschade en Jacht van het ministerie van Land bouw. De proeven werden vorige week genomen. De onderzoekers zijn tot deze alarminstallatie gekomen, omdat andere middelen tot verdrijven van de vogels volledig zijn mislukt. Al les is reeds geprobeerd, als afschie ten, kleurproeven, het uitzetten van kamferballen enz. De vogels bleken echter sterker en slimmer. De installatie bestond uit een speciaal voor dit doel geconstru eerde band-recorder met verster ker en een paar grote luidsprekers. Een en ander werd opgesteld in de directe nabijheid van een kolonie broedende zilvermeeuwen. Toen de bandrecorder in werking gesteld werd, was eerst een niet te definiëren bromtoon hoorbaar en plotseling daar bovenuit de duide lijk herkenbare telkens onderbro ken alarmroep van de zilvermeeuw. De reactie van de meeuwen was ongekend. Alle meeuwen van de kolonie stegen verward door elkaar vliegend en luid schreeuwend op. Na een halve minuut zwegen de luidsprekers en kwamen de vogels weer tot rust. Hoewel kennelijk nog niet geheel van de schrik bekomen, zochten zij hun nesten weer op. Zij zaten toen met gerekte nekken rond te kijken waaruit viel op te maken, dat zij op hun hoede waren. Deze proef werd nog enkele ma len herhaald met telkens hetzelfde resultaat. Vervolgens werden de luidspre kers gericht op een kleinere broe dende meeuwenkolonie op een af stand van naar schatting 300 meter van de speakers. Er was nu wel geen duin of kopje in de weg, maar de speakers stonden nu pal tegen de wind in. Nauwelijks lieten de luidsprekers zich horen, of ook daar stegen de meeuwen op en was het een ver- Overdenking Onkruid of tarwe? Een boer ontdekt op een goede dag, dat zijn akker vol onkruid staat, midden tussen de tarwe door. "Wat zou een goede boer in zo'n ge val doen? Hij zou proberen zijn land schoon te maken en het on kruid te wieden. Maar de landbouwer over wie Jezus ons vertelt in Matth. 13 denkt er anders over; hij zegt: laat het onkruid en de tarwe samen op groeien, tot de oogst; dan zullen wij het onkruid verzamelen en ver branden, en de tarwe bijeenbren gen in de schuur. Deze landbouwer, die zo wonder lijk handelt, is God; en de akker is deze wereld. Onkruid en tarwe, goede en slechte vruchten, groeien daar naast elkaar. Dat weten wij allemaal wel, als wij maar even in deze wereld om ons heen zien. Maar ook in ons eigen leven, in ons eigen hart is dat het geval. Ook daar heeft God goed zaad gezaaid; maar ook daar groeit er allerhande on kruid tussendoor Nu kunnen wij God wel vragen: waarom ruimt Hij dat onkruid niet op? Waarom maakt hij deze wereld niet schoon, waarom maakt Hij er geen korte metten mee, met het on kruid, waarom mogen kwaad en zonde in deze wereld er lustig op los groeien? Jezus geeft ons het antwoord: „opdat met het onkruid, ook de goede planten geen schade zouden lijden. Laat ze daarom samen op groeien tot de oogst!" Dat wil zeggen: Gods liefde laat ons tijd. Hij wil het goede zaad, dat Hij in ons leven heeft uitgestrooid, tijd en gelegenheid geven om wor tel te schieten. Dat doet Hij om ons te ontzien, om ons te sparen. Als Zijn oordeel opruiming zou gaan houden in onze wereld en in ons leven, dan zou er van geen van beide veel overschieten. Daar hoe ven wij heus niet naar te verlan gen. Maar wat Jezus ons wil zeg gen, is dit: er komt een tijd, dat God opruiming houdt onder alle onkruid, en alle tarwe bijeenbrengt in Zijn schuur. Vóór die tijd moet onze keus gemaakt zijn. Voor die tijd moeten wij goed weten, waar wij bij horen, bij het onkruid of de tarwe. De tarwe, de goede vrucht, is die, welke voortkomt uit het zaad van het evangelie, die opgroeit door de adem van Gods Geest, en die bevrucht is door de dauw van Zijn liefde, in Jezus Christus! R. F. A. v. L. ward door elkaar vliegen. Na 30 seconden zwegen de luidsprekers en kwamen ook daar de vogels weer tot rust. Deze proeven werden eveneens enkele malen herhaald met steeds dezelfde verrassende uitwerking. Het is niet aan te nemen, dat de vogels op zo'n grote afstand alleen maar op het geluid reageerden. Veel aannemelijker is te veronder stellen dat de biologische werking van de telkens onderbroken alarm roep met veel bijgeluiden de vogels in een paniekstemming bracht. Amerika's problemen Volgens een opinie-onderzoek, gepubliceerd door het tijdschrift „Catholic Digest", heeft 45 procent van de ondervraagde Amerikanen op de vraag, wat op het ogenblik het grootste probleem van de Ver. Staten is, geantwoord: het rassen vraagstuk. De atoombom en de koude oorlog kregen 32 procent. Wetenschap en Techniek Op zoek naar verzonken stad De Amerikaanse miljonair Ed ward Link schijnt van plan te zijn ter hoogte van Jamaica opsporin gen te laten verrichten naar de verzonken stad „Port Royal", die eens de „rijkste en meest verdor ven stad ter wereld" werd genoemd. Link heeft ter plaatse boeien la ten uitzetten en een jacht met het nodige materiaal er naar toege bracht. De stad schijnt haar weelde voornamelijk te danken gehad te hebben aan schatten, die in de 17e eeuw aan Spaanse schepen wer den ontroofd. Link wil gebruik maken van elec- tronische apparaten voor naspo ringen onder water. Allereerst wil hij de plaats van de kathedraal vaststellen, waar zich de graftombe van sir Henry Morgan, de uit Wa les afkomstige zeerover en destijds goeverneur van Jamaica, bevindt. De stad Port Royal werd bij een aardbeving in 1692 gedeeltelijk doof de zee verzwolgen. Zij telde toen achthonderd huizen, tegen New York vijfhonderd. Twee-derde van de stad verdween onder water. Het resterende gedeelte behoort nu bij Kingston. Men meent reeds sporen gevonden te hebben van het fort James, dat het bolwerk van Port Royal was. LAND- EN TUINBOUW Wijzigingen loonregelingen voor de landbouw Een bijlage van de Staatscourant van woensdag bevat de eerste wij ziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de akker- en weidebouw en de vee houderij in Groningen, Overijssel, de Noordoostpolder, Gelderland (met uitzondering van het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal), Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland (rayons midden Zuid- Holland, Krimpenerwaard-Gouda, West-Delfland-kustgebied, Rijn streek en Zevenhoven, Zuid-Hol landse eilanden), Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Paus Pius XII heeft woensdag president Soekarno in audiëntie ontvangen. De paus en het Indone sische staatshoofd hadden een af zonderlijk onderhoud, dat 20 minu ten duurde en dat plaats had in de kleine troonzaal naast de pause lijke bibliotheek op de tweede ver dieping van het paleis. Na 20 mi nuten werd het gevolg van Soekar no tot de zaal toegelaten, waar de paus de leden in het Engels toe sprak. Ingezonden mededeling GRONINGEN. De staking onder de bouwvakarbeiders in Groningen duurt nog onverminderd voort. Er worden pogingen gedaan, gelden te verzamelen voor de stakende bouw vakarbeiders via intekenlijsten. Met behulp van dynamiet is zondag het Chateau de la Badonnière te Marcay in de buurt van Poitiers, eens een van de fraaiste kastelen van west-Frankrijk, gebouwd rond 1865, in een puinhoop herschapen, omdat het gebouw zo vervallen was, dat herstelwerkzaamheden ruim 300.000 gulden zouden hebben gevergd. De eigenaar, de 37-jarige René Ville- miers, die dit bedrag niet kon opbrengen, heeft wel alle moeite gedaan om jn kasteel aan een of andere instelling te schenken, maar dat is niet gehikt. - De foto laat zien hoe het kasteel door 130 dynamiet-ladin gen werd opgeblazen. „Ik begrijp niet, wat er in dat kind is gevaren!" klaagde de moe der van 3-jarig Daantje. „Tot dus ver was hij zo'n gemakkelijk kind, zo lief, zo volgzaam, nooit last mee gehad, maar de laatste tijd weet ik heus niet meer wat ik met hem be ginnen. Hij is zo koppig en dwars, ginnen moet. Hij is zo koppig en dwars, altijd precies tegen de keer in! En het vervelende is, dat ik he lemaal geen vat meer op hem heb. Hij doet precies wat hij wil!" „Is dat kind wel gezond?" vroeg oma bezorgd. De jonge moeder schoot in een lach. „Hij eet als een wolf en hij slaapt als een roos en moet u die dikke rooie wangen eens zien! Dat is toch geen kind dat wat man keert!" Oma knikte. „Tjaeen beeld van gezondheid." „Maar ik laat me door zo'n kleine aap niet op mijn kop zitten!" sprak Daantje's moeder flink. „Ik ga er streng tegenin, geloof dat maar. Hij zèl gehoorzamen!" „Dat wordt er één met een willetje!" Daantjes moeder ging er inder daad hard tegenin. Dag aan dag waren er strubbelingen, maar noch standjes, noch straf schenen van invloed te zijn op Daantje's gedrag. Het leek er in tegendeel op, dat zijn zucht tot dwarsdrijven en zijn koppigheid steeds erger werden. Langzamerhand was het geen kwestie meer van af en toe weige ren een gegeven bevel op te vol gen, maar het werd een constant koppig verzet tegen elk bevel. Vader had er heimelijk schik in. „Dat wordt me d'r eentje met een willetje!" placht hij te zeggen. „Dat is een jong waar een kop op zit, i reken maar,!" Maar als dan Daantje ook vaders bevelen in de wind sloeg, werd vader erg boos en dan vielen er lang niet malse straffen. Daantje werd steeds onhandelbaar der-. Een normale overgangsfase De vader en de moeder van de kleine schelm wisten niet - wat een heleboel ouders ook niet weten - dat in elk kinderleven de periode van 2-5 jaar, die de kleuter-leeftijd heet, ook wel de koppigheidsfase wordt genoemd en dat deze kop pigheidsfase 'n normaal verschijn sel is. 't Is heus geen karakterfout en evenmin 't bewijs van 'n licha melijke stoornis, maar doodeenvou dig het natuurlijk resultaat van een voor de kleuter hoogstbelangrijk feit: de ontdekking van de eigen wil. Zolang als de voorafgaande fase - de zuigelingenperiode - duurde, heeft het kind zich als het ware laten leven binnen de beslotenheid van zijn klein wereldje begrensd door wieg en box. Tot dusver heeft het kind zijn onlustgevoelens kun nen uiten door huilen, maar nu op eens ontdekt het de betekenis van het „ik wil", hetgeen een ongeloof lijke verwijding van zijn horizont betekent. Ook op ander gebied heeft vrij wel gelijkertijd hetzelfde plaats: doordat het kind leert lopen en zich verplaatsen, is zijn wereldje ineens ontzaglijk verruimd. Deze nieuwe mogelijkheden, deze nieuwe macht, luiden een nieuwe periode in: de kleuterleeftijd. Die pas ontdekte wil is voor de kleuter zo ongelooflijk belangrijk, dat hij die evenals een nieuw stuk speelgoed onafgebroken hanteren wil. Dat hij daarmede met de grote-mensenwetten in botsing komt, daar begrijpt hij niets van. En daarom moeten wij hem niet straffen maar helpen zonder in zijn voor ons vaak hinderlijke uitingen dadelijk stoutheid en allerlei ern stige karakterfouten te zien. Zjjn les geleerd Wanneer wij, ouders, met de beste bedoelingen bezield, probe ren de kleine rakker de baas te blijven en hem met straf en verbod dwingen onze zin te doen, dan zal veelal de koppigheid, die een voor bijgaande fase is, gefixeerd worden en het karakter van het kind aan tasten zoals een voorbijgaande aan doening die niet de juiste behan deling krijgt chronisch kan worden. Als wij ons voortdurend voor houden, dat die koppigheidsperiode een onverbrekelijk deel is van de normale groei en dat wij door dit niet te tragisch op te vatten ons kind het allerbeste helpen, dan kunnen wij veel narigheid voor komen. Zoals zo vaak bij de opvoeding is ook hier gepaste afleiding de beste remedie en dan denken wij aan de kleuterschool, die onont beerlijk is voor het gezonde kind. Daar leert het de konsekwenties van eigen gedrag aanvaarden. Wat thuis door de binding aan de ouders meestal niet lukt, gaat vaak won derwel onder vreemden: de kleine dwarskop kiest eieren voor zijn geld! Hij leert zich aanpassen om dat hij door de onverschilligheid van de massa, die ook in die kleine wereld reeds heerst, ervaart, dat uitzonderlijkheid als straf eenzaam heid met zich medebrengt. Dit is een levensles, die zich in elke bestaansfase herhaalt en die wij niet vroeg genoeg kunnen leren. Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). 's-GRAVENHAGE. Gistermorgen is op de rijksweg Roermond-Venlo onder de gemeente Swalmen de 28- jarige ongehuwde rayonwegen- wachter A. H. van de Kerkhof, die met zijn motorzijspan patrouille reed, door een auto achterop aan gereden en verongelukt. Ingezonden mededeling ALGERIJE OP WEG NAAR EEN REGELING VAN HET CONFLICT Opstandelingen in bedwang De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, heeft in een intervieuw verklaard „beslist optimistisch" te zijn over de toestand in Algerië. „Wij zijn thans op een weg die moet leiden tot een regeling van het conflict", zei hij tot een correspondent van het te Bordeaux verschijnende blad „Sud-Ouest". Overal in het land heeft men de opstandelingen in bedwang en hun opdringen komt tot stilstand. Er is 'n einde gekomen aan grootscheep se operaties van de opstandelingen, zoals die in het Eurès-gebergte, waar de opstand in november 1954 begon. „Onze militaire druk heeft hen gedwongen hun taktiek dras tisch te veranderen. Zij zetten hun actie, welke bestaat uit aanvallen, sabotage en de uitmoording van mohammedanen, voort, maar zij kunnen niet meer in groten getale tegen onze strijdkrachten optreden" De zones waar de rust hersteld is, worden voortdurend uitgebreid. In overleg met de bewoners zullen daar zo spoedig mogelijk Arabische gemeentebesturen worden ingesteld aldus de minister. Hij zei, dat de opstandelingen de Franse oproepen tot een staken van het vuren hadden genegeerd, omdat zij al hun hoop stellen op interna tionale -bemiddeling, waardoor Frankrijk naar hun mening een on afhankelijk Algerië zal erkennen naar het voorbeeld van Marokko en Tunesië. Wanneer de opstande lingen beseffen, dat deze hoop ij del is en dat Frankrijk vastbesloten is Algerië niet op te geven, kan mis schien het goede klimaat voor de opening van onderhandelingen ge schapen worden. Intussen zullen onze strijdkrachten hun inspanning in geen enkel opzicht verslappen, aldus Lacoste. De kabinetsformatie Het kabinet van H M. de Konin gin deelt mede, dat H.M. de Konin gin voor een conferentie op het Huis ten Bosch te 's Gravenhage heeft uitgenodigd, achtereenvolgens de voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. J. A. Jonk man, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. L. G. Kortenhorst en de vice-presi dent van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers. School met 9 leerlingen De ouders van de negen leerlin gen die de kleinste school in Ne derland, te Geesteren, bezochten, hebben genoeg gekregen van het komen en gaan van onderwijzers aan deze school en hebben hun kinderen van school genomen ten einde hen elders naar school te stu ren. Reeds jaren lang kampt deze school in West-Geesteren met on derwijzersmoeilijkheden. De door de gemeente Tubbergen aangestel de onderwijzers nemen gewoonlijk weer de benen, zodra zij in de eer ste lessen de leerlingen hebben ge teld. De kinderen hadden door deze gang van zaken te dikwijls vakan tie naar de zin der ouders. Honderden doden bij aardbeving in Afghanistan Duizenden huizen ingestort Naar het radiostation van Kaboel de hoofdstad van Afghanistan meldt worden door de aardbeving die het gebied van Kaboel, Camian en de berg Sjikari zondag heeft geteisterd zes honderd mensen vermist. Men neemt aan, dat een aantal van hen om het leven is gekomen. onbeperktecaranm Duizenden mensen zijn gewond. Er iiiiiiiiiaiiHii is grote schade aangericht. Het is llllllllllllllll nog niet mogelijk het juiste aantal hazetfabrieken te zevenbergen doden of gewonden te tellen, daar telefoon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. In het gebied van Kaboel zijn duizenden huizen ingestort, aldus radio-Kaboel. De beving was zo hevig, dat op een aantal plaatsen het landschap is veranderd. Som mige rivieren hebben hun loop ge wijzigd, andere zijn geheel verdwe nen en nieuwe stromen zijn elders te voorschijn gekomen. Verscheide ne malen werden in het tijdsbestek van uren hevige aardschokken ge voeld. FEUILLETON Nadat Klaas had gegeten, begon hij systematisch het hele huis te onderzoeken. Iedere kast, elke lade en het kleinste kistje werd nauw keurig nagekeken. Het meeste werk had hij in de grote bibliotheek, waar hij boek voor boek van de planken nam en uitschudde, om te zien, of de kaarten mischien ook tussen de bladen lagen. Geen hoek je van elk vertrek werd overgesla gen, maar toen Klaas na drie dagen het hele huis onderste boven had gehaald en daarbij evenmin de ga rage en de beide schuren had ver geten, had hij nog geen spel kaar ten gevonden. Na dit tijdrovende werk ging hij rustig in een fauteuil zitten en stak een sigaar op. Hoofdschuddend dacht hij nog eens na over het zon derlinge verzoek. Ergens moesteen geheime bergplaats zijn en anders was erin het gehele huis geen speelkaart te vinden, laat staan een heel spel. Klaas begon er aan te twijfelen, of er inderdaad wel een spel kaarten aanwezig was geweest in huis. „Ben je mal", dacht hij, „die vent zoekt heel wat anders en hij heeft van de week geprobeerd, of er iemand in huis was. Dat zulks wel zo was, betekende voor hem een onverwachte misrekening, want hij was er van overtuigd ge weest dat er niemand in huis zou zijn. En dan zou hij voor de vierde maal een inbraak gepleegd hebben. „Nee, mijnheer Pluimers, je zoekt heel wat anders dan een spel speel kaarten. Maak jij dat de kat maar wijs, maar mij niet. En ik twijfel of je ooit terug komt, om dat spel kaarten te halen". Maar tot grote verbazing kwam de man zaterdags terug. Klaas was net klaar met eten en van plan de pannen en schalen af te wassen, toen er gebeld werd. Klaas trok vlug een colbertjasje aan en liep naar de voordeur. Warempel, daar stond de vent! „Mijnheer Sweers, zoals ik heb beloofd, ben ik hier weer. Mag ik u vragen, of u succes gehad hebt?" „Succes?" vroeg Klaas onnozel, zogenaamd het hele geval vergeten zijnde, „ik begrijp niet, wat u be doelt". De ander fronste ongeduldig de wenkbï'auwen. „Wel, ik heb u im mers gevraagd naar een spel kaar ten, dat uw oom en ik altijd 'ge bruikten. Zoals ik u van de week gezegd heb, zou ik dat spel gaarne als aandenken aan mijn vriend willen hebben. Een verzoek, dat toch niet te veel gevergd is, zou ik menen". „Nee, o nee", antwoordde Klaas kwasi verstrooid. „Ik moet beken nen, dat uw verzoek zeer beschei den is". „Nietwaar?" vervolgde de ander hoopvol. „Ik mag dus aannemen, dat u het spel gevonden hebt?" „Neen", antwoordde Klaas vast en hij keek de bezoeker scherp aan. Een trek van ergernis gleed over het gezicht van Pluimers. Doch 10 vrijwel onmiddellijk beheerste hij zich weer. „U hebt waarschijnlijk nog geen tijd gehad om het te zoe ken misschien?" „Waarde heer", antwoordde Klaas rustig, doch beslist, „ik ben drie dagen bezig geweest om dat ver wenste spel kaarten te zoeken en ik geef u de verzekering dat er geen hoekje of gaatje in het hele huis is, dat ik niet onderste boven heb gehaald. Maar wat ik ook ge vonden heb, geen spel kaarten. Het spijt me, maar ik moet u teleur stellen". De bezoeker keek hem aan met een gezicht, waaruit niet veel goeds sprak. Klaas was er van overtuigd, dat de man hem niet geloofde en ongetwijfeld dacht, dat hij in het geheel niet naar het spel kaarten had gezocht. Doch hij beheerste zich en antwoordde slechts: „Jam mer, mijnheer Sweers, heel jam mer. 'Ik zou graag alleen maar dat spel kaarten hebben gehad. Als herinnering aan de gezellige avon den, die wij samen hier hebben door gebracht. Maar dan moet het op een of andere wijze zijn weg geraakt, nietwaar? Een andere op lossing weet ik er ook niet voor te vinden". „Ik ook niet", antwoordde Klaas bruusk, omdat die vent hem begon te vervelen. „Mocht ik het op een of andere dag nog eens vinden, dan zal ik het voor u bewaren. Indien u mij uw adres wilt geven, zal ik het dan naar u toezenden. Tot zo lang zult u dan geduld moeten hebben". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5