DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hypermoderne openbare kleuterschool werd officieel in gebruik gesteld VRIJDAG 15 JUNI 1956 ZIER1KZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 eruj» tifci.-jufi Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, flostisiM'mniili/cT^lfcïoort nr. 32, Girorekening nr. 137677 - üllljBOB. N.V. Diukkeifj voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309. PINEAU BRENGT DULLES VERSLAG UIT VAN RUSSISCHE REIS Frankrijk koopt op gemeenschappelijke politiek ten aanzien van Rusland De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, is donder dagavond met zijn echgenote van het Parijse vliegveld Orly naar New York vertrokken. Kort voor zijn vertrek, verklaar de hij in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist, dat Frank rijk de solidariteit van al zijn vrien den nodig heeft, hij zou in Was hington niet vragen om hulp of geld, maar om solidariteit en coör dinatie van het politieke beleid. Wij willen in Algerië niet hetzelfde als in Indo-China, zo zei hij. Voorts is hij van plan aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dulles, verslag uit te brengen over de reis die hij onlangs met premier Mollet naar Moskou heeft gemaakt. De recente wijzigingen in de Sow- jet-politiek noemde Pineau „reëel", doch het westen moet voorzichtig zijn met zijn beoordeling van de wijzigingen. Frankrijk zal niet op eigen gelegenheid een toenade ringspolitiek ten aanzien van de Sowjet-Unie voeren. Het hoopt op een gemeenschappelijke westelijke politiek in deze Ik zal een volledig verslag geven van mijn besprekin gen in Moskou, aldus Pineau, „wij hebben geen geheimen". Brits-Amerikaanse atoomovereenkomst De Verenigde Staten en Engeland hebben een overeenkomst gesloten voor de uitwisseling van inlichtin gen over atoomreactors voor de aandrijving van oorlogsschepen, vliegtuigen en voertuigen. Door deze overeenkomst zal Engeland mogelijk inlichtingen krijgen over de Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte don derdag in Washington bekend, dat de overeenkomst woensdag door de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Le wis Strauss, en de Britse ambassa deur in de Amerikaanse hoofdstad sir Roger Makins, is getekend. De nieuwe overeenkomst wijzigt de Brits-Amerikaanse overeenkomst voor: uitwisseling van inlichtingen over atoomenergie voor vreedzaam gebruik, die in 1955 gesloten werd. Opstandelingenleider in Argentinië gearresteerd Generaal Tanco, onderbevelheb ber van de jongste opstand in Ar gentinië, is in Buenos Aires gear resteerd. Dit is donderdag door de Argentijnse radio bekend gemaakt Een eerder bericht uit Montevi deo, dat de generaal naar Uruqauy zou zijn uitgeweken, blijkt onjuist te zijn. Het ministerie van Binnen landse Zaken van Uruquay had dit bericht verspreid op grond van ver klaringen van een Argentijnse uit gewekene. Generaal Tanco werd door een groep militairen uit het gebouw van de ambassade van Haiti ge haald, waar hij na de mislukte op stand zijn toevlucht had gezocht. Over zijn plan voor ontwikkeling van de betrekkingen met neutrale en economisch minder ontwikkelde landen, verklaarde de minister, dat hij niet veel op heeft met het woord „neutraal". Als een land niet met ons is, wil dat nog niet zeggen dat het tegen ons is. In deze geest wil ik die neutrale landen helpen, zo zei hij. Over een eventuele reorganisatie van de NAVO zei hij, dat het moge lijk moet zijn een economische or ganisatie te scheppen voor bepaal de zeer belangrijke projecten, zoals tunnels onder het Kanaal of de Mont Blanc. Versterkte censuur in de Sowjet-Unie Westelijke correspondenten in de Sowjet-Unie, mochten donderdag hun berichten over het bezoek van maarschalk Tito, die op het ogen blik aan de kust van de Zwarte Zee een paar dagen rust neemt, niet naar het buitenland telefone ren. De Russische autoriteiten raad den hen aan de berichten telegra fisch te versturen. Men neemt aan dat deze maatregel een gevolg is van versterkte censuur, die er voor moet zorgen dat er geen ongecon troleerde berichten uit de provincie naar het buitenland gaan. Adenauer bij Harriman Averill Harriman, de gouverneur van de staat New York, die voor de democraten kandidaat voor het presidentschap wil zijn, heeft don derdag Bondskanselier Adenauer ontvangen. Harriman verklaarde later, dat hij met de Bondskanselier, die hij voor het eerst ontmoet had in de tijd dat hij reizend ambassadeur voor het plan-Marshall was, over internationale vraagstukken had gesproken. Hij had Adenauer de verzekering gegeven, dat de d&- mocraten voorstanders zijn van steun aan de N.A.V.O. en de her eniging van Duitsland. Harriman noemde de Westduitse regerings leider een „groot staatsman die een helder begrip van het Kremlin heeft". De Britse minister van Kolo niën, Alan Lennox-Boyd, heeft in een schriftelijk antwoord aan het Lagerhuis meegedeeld, dat op Cy prus 252 lagere scholen als gevolg van de ongeregeldheden op het eiland zijn gesloten. Hierdoor zijn 26.000 leerlingen van het onderwijs verstoken. Volgens de „Press Trust of In dia" hebben vijf nationalisten uit Goa een aanslag gepleegd op de gouverneur-generaal van dit Por tugese gebiedsdeel, generaal Paulo Benard Guedes. De generaal, die in een auto reed, werd door machi negeweervuur gewond, evenals twee leden van zijn gevolg. Bomaanslag in Nicosia Op Cyprus zijn donderdagavond In Nicosia twee bommen geworpen naar een politiepost, zonder dat de ze grote schade aanrichtten. Veiligheidstroepen openden het vuur met machinegeweren en trof fen de dader. Hij is gearresteerd. Voorts is in Limassol op straat een 17-jarige jongen aangehouden die in het bezit bleek te zijn van een zelfgemaakte bom. Ook in een ander deel van de stad hebben verzetslieden donderdag avond drie bommen geworpen, waarbij echter geen slachtoffers vielen. Ook hier openden Britse troepen het vuur. De dader van de eerste aanslag, die door Brits vuur werd getroffen, blijkt ernstig gewond te zijn. Zijn toestand is kritiek. Vertrek Russische troepen uit Duitsland De bevelhebber van de Russische troepen in Oostduitsland, maar schalk Gretsjko, heeft donderdag verklaard, dat in het afgelopen jaar 20.000 Russische militairen uit Oost duitsland naar huis gezonden zijn en dat 33.500 man hen in de ko mende- maanden zullen volgen. O.m. zullen drie divisies van de luchtmacht Oostduitsland verlaten. Hij zei dit in een vraaggesprek met het Oostduitse persbureau A.D.N. Gretsjko zei ook dat hij met genoegen westelijke vertegenwoor digers toestemming zou geven om bij het vertrek der troepen aanwe zig te zijn. Amsterdamse taxi staking duurt voort De staking van de Amsterdamse loonchauffeurs in het taxibedrijf duurt onverminderd voort. Maan dag 18 juni a.s. zal wethouder R van den Bergh het stakingscomité ontvangen. Dit werd gisteren op een in „De brakke grond" te Am sterdam gehouden vergadering be kend gemaakt. Op deze vergade ring werd het ledenbeleid van het N.V.V. sterk gekritiseerd. Vooral een uitlating van de zijde van het N.V.V.waarin werd gezegd „dat deze organisatie geen correspon dentie van de E.V.C. in behande ling neemt, omdat naar het inzicht van het N.VV. de EV.C. niet be staat", ontmoette protest. ONDERWIJS Examen machlneschryven Op het te Bergen op Zoom ge houden examen slaagden voor het diploma machineschrijven: dhr. S. de Koning, Bruinisse; mej. N. Jon ker, Haamstede; mej. N. v. Dienst, dhrn. J. A. Syriër en J. Schiette- katte, Nieuwerkerk; mej. N. Bau- man, Renesse; de dames Janny Feijen, To Saman, Annie Berman, Zierikzee. Voor het diploma stenografie, 165 lettergrepen per minuut, slaagde mej. Beb Timmerman, Zierikzee. Voor stenografie 100 lettergrepen per minuut, mej. Leny Kristalijn, Brouwershaven. Allen volgden de kursus van de Stichting Handelsonderwijs, Zie rikzee, die onder leiding stond van dhr. Koetsdijk, leraar steno-typen. Film „Gejaagd door de wind" komt te Zierikzee in vertoning Cinematografisch meesterwerk naar gelijknamige roman Uiteraard was de Nederlandse pre mier, dr. W. Drees in Den Haag een van de eersten, die woensdagoch tend hun burgerplicht vervulden en bij de stemming voor de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hun Stem uitbrachten. - De foto laat zien hoe dr. Drees zijn stembiljet in de stembus stopte. Ook de goede fllmwijn behoeft geen krans en daarom is het feite lijk overbodig nog een aanbeveling te schrijven bij de film „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) naar de gelijknamige roman van Margaret Mitchell. Deze succes film toch dateert reeds van 1940 en het is een cinematografisch kunst werk, dat de jaren met trots blijkt te hebben doorstaan. Het boek „Gejaagd door de wind" behandelt op fascinerende wijze de strijd tussen de noordelijken en zui delijken in Amerika, maar de film is niet minder boeiend. Drie en een half uur Is men gevangen in de ban van dit brokstuk menselijk lief en leed, dat in een eindeloze reeks beelden op het witte doek voorbij glijdt. De hoofdfiguren, Clark Ga ble als de avonturier Rhett Butler, Vivien Leigh als de berekende Scarlett O'Hara, Leslie Howard als Ashley Wilkes en Olivia de Ha- villand als Melanie Hamilton, zij allen verschijnen op het witte doek als het ware „zo uit het boek ge stapt". Uiteraard is het hier niet de plaats de inhoud van het boek geheel weer te geven. „Gone with the wind" moet men gelezen heb ben, om iets van de bijzondere sfeer te kunnen navoelen uit de spannendste periode der Ameri kaanse geschiedenis. Film zowel als spelers hebben een leeuwenaandeel prijzen gewonnen met dit meester werk, dat eerst in 1950 - slechts eenmaal - in Nederland werd ver toond, nl. in het kader van het Hol land Festival, ten bate van het Ne derlandse Rode Kruis. De film wordt in verband met de lengte, twintig minuten onderbroken. De N.V. „De Concertzaal" brengt de film zes maal In vertoning. Een andere historische film - spelend in het Engeland van ko ning Hendrik IV - komt in verto ning in hotel Bom te Haamstede. Hoofdrolspelers zijn Tony Curtus en Janet Leigh. Deze film is vooral belangrijk om de minutieuse mi lieuschildering. De pracht en de praal van de riddertijd, de fraaie costuums, de harnassen en wapen uitrustingen bij de grote toernooien en de bijeenkomst van het „Hof der ridders" doen een tijdperk herle ven, dat ver van onze dagen afstaat maar uitmunt door heroiek en rid derlijkheid. Feestelijke dag voor Zonnemaire Onderwijzers uit vele landen maakten bouw mogelijk (Van onze verslaggever) Janneke de Munnick cn Stoffel Duinhouwer waren de - wel ietwat verbouwereerde - peuters, die gis termiddag de sleutel mochten over handigen, waarmee enige ogenblik ken later de voorzitter der Neder landse Onderwijzersvereniging, de heer Jaq. Lootsma, officieel de toe gang ontsloot tot de onlangs ge reedgekomen, hypermoderne open bare kleuterschool te Zonnemaire. Tevoren had burgemeester Roel- vink de vele belangstellenden, w.o. wij onder meer opmerkten enkele leden van de raad, wethouders, de gemeentesekretaris de heer J. A. Goedbloed, en de presidente van de afdeling Schouwen der Ne derlandse Plattelandsvrouwenbond mevr. J. Delst-Gast, een hartelijk welkom toegeroepen. In het bijzon der werden hier toegesproken de heren mr. W. M. Morren, vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, L. H. Klootwijk, algemeen adjunkt der N.O.V., de heer Jaq. Lootsma en de inspektrice van het kleuteronderwijs, mejuf frouw Glasz. Nadat de burgemeester met en kele woorden de in Zonnemaire le vende trots over het nieuwe ge bouw vertolkt had en vervolgens even dankbaar stilstond bij de al tijd zo spontaan ontvangen mede werking van mej. Glasz bij de tot standkoming, begaf men zich ge- zawjelijk naar het nabij gelegen nieuwe pand. Hier werd men ont vangen door een vóór de school opgesteld forum van vrolijk vlag gende kleuters, leerlingetjes van de onlangs aangestelde nieuwe leid ster mej. D. L. Berrevoets. Onder een hartelijk applaus hees de echt genote van de burgemeester, me vrouw Roelvink, een vrolijk wap perende driekleur in top, waarna de nieuwe school officieel door de heer Lootsma werd ontsloten. Als eerste trad naar binnen bur gemeester Roelvink, waarna men zich verzamelde in de ruime speel zaal. Een trits van sprekers inlei dend, voerde hier het woord de heer Lootsma. De ramp „Ik herinner me nog als de dag van gisteren de eerste februari van 1953", aldus begon spr. zijn ope ningstoespraak. Niettegenstaande de ontstellende berichten hadden wij geen voorstelling van de ellen de die veel erger bleek, dan de eer ste berichten deden vermoeden. De heer Lootsma herinnerde aan de spontaniëteit van de Nederlandse bevolking waarmede hulp werd ge boden en aan die van het buiten land. Vele collega's van spr. van over de grenzen - zelfs uit Haiti - boden materiële hulp, waarvan - zij het na aanvankelijke aarzeling - later met graagte gebruik is ge maakt. Na diepgaand beraad viel de keuze voor bestemming van de verkregen gelden op het stiefkind van het onderwijs: het kleuteron derwijs. Hier dieper op ingaande, maakte de heer Lootsma van de gelegen heid gebruik om een propagandis tisch woordje te spreken over het openbaar onderwijs in het alge meen en dat van het kleuteronder wijs in het bijzonder. De opzet van een kleuterschool is zeker niet om de kinderen voor een bepaalde tijd „in bewaring" te geven, het is ook geen gebouw waar men klaarge stoomd wordt voor het lager on derwijs. Mocht het kind bij zijn eerste begin op de lagere school mo'elijkheden krijgen dan is het nog niet wat spr. wilde noemen „school- rijp". De kleuterperiode duurt tot het zevende jaar, zij strekt zich dus uit tot in de lagere schooltijd. Daarom zag de heer Lootsma het dan ook als belangrijk dat in de eerste klassen van de „grote" school a h.w. een kleutersfeer wordt ge schapen. Ook contact tussen beide scholen kwam hem wenselijk voor. De heer Lootsma besloot vervol gens zijn openingswoord met de nadruk te leggen op de grote op voedende en vormende taak van de kleuterschool, waarna hij het nieu we gebouw in de bijzondere zorg van het gemeentebestuur aanbeval en de school voor geopend ver klaarde. Burgemeester Roelvink sprak hierna een kort woord, waarin hij namens da gemeente zijn grota dank tot uiting bracht en hoopte op een grote groei en bloei van de nieuwe school. Enkele woorden van dank sprak hij vervolgens tot de heer Wesseloo, vertegenwoordigend het architektenbureau Wesseloo en van Voorst, de heren Argelo en de Box, alsmede tot de aannemers, de firma Schutte en Ooihorst. Vervol gens bood de burgemeester de echt genote van de voorzitter der Ned. Onderwijzersvereniging, mevrouw Lootsma, een bouquet bloemen aan. Hierna verkreeg mej. Glas het woord. Spreekster begon met er op te wijzen dat in Zonnemaire reeds lang belangstelling bestaat voor het kleuteronderwijs. In dit ver band herinnerde zij aan het eerste lokaal in de' lagere school waar men zich toen zoveel mogelijk moest be helpen. Ook stelde zij hierbij de immer ondervonden warme belang stelling van b. en w. in het licht alsmede die van mevr. Roelvink. Een hartelijk woord van dank wil de spr. richten tot het bestuur van de voormalige kleuterschool. Mej. Glas toonde zich zeer verheugd dat de N.O.V. Zon nemaire voor da nieuwe school heeft uitgekozen en sprekende over het gebouw noemde zij dat heel mooi en als een ge bouw dat voldoet aan alle eisen speciaal ook aan die ene (die geen technische voorwaarde is): een juiste typisch kinderlijke sfeer. De school, die voor één groep is gebouwd, bevat een groot speel- en werklokaal, welke is te vergelijken met de huiskamer, waarin het kleu terleven zich voltrekt. Zeer prak tisch is wel het hier geplaatste stapelmeubilair, dat in twee minu ten uit de weg te ruimen is. Da grootte van het lokaal is ook pe dagogisch verdedigbaar: de kleuter hoeft niet telkens te verkassen, hij blijft voortdurend in dezelfde ruimte. Goede omgeving nuttig Spr. is er van overtuigd dat het de kleuters gelukkig zal maken; OPSCHRIFT GEDENKSTEEN Het opschrift van de gedenk steen aan de voorgevel van het gebouw, dat de herinnering aan de hulp van onderwijzers uit vele landen levendig zal houden, luidt als volgt: „Dc bouw van deze kleuter school In 1956 is mogeiyk ge maakt door bijdragen van on derwijzers uit verscheidene landen van Europa." alle kinderen ondergaan de Invloed van een goede omgeving. Zich rich tend tot de nieuwe leidster, mej. Berrevoets, zei spreekster dat deze een lot uit de loterij heeft getrok ken. Op hartelijke wijze herinnerde spr. nog aan het liefdevolle werk van mevr. Verstraten, welke zij ty peerde als „een allerliefste leidster" Om een goed kleuterleidster te zijn moet men niet alleen over kennis van zaken beschikken, doch ook over moederlijke en begrijpende eigenschappen. Mej. Glasz eindigde haar gevoelvol speech je met de spreuk van Fröbel: „Kom, laten we voor de kinderen leven". Hierna voerde nog het woord de architekt de heer Wesseloo, die een korte terugblik gaf op de wording van het gebouw. Spr. richtte en kele woorden van dank aan het adre» van mej. Glasz en de heer Argelo voor hun beider - overi gens geheel verschillende - advie zen. Ook werd in het dankwoord betrokken de aannemersfirma Schutte en Ooihorst, de onderaan nemers en het diverse personeel. Spr. eindigde met een feliciterend woord tot burgemeester Roelvink. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam sprak de heer mr. W. M. Morren, inzonderheid over ban den tussen de hoofdstad en Zonne maire, welke reeds gelegd werden door de komst van - zoals spreker het uitdrukte - „de jonge Zeeman" naar Amsterdam en de later over en weer gehouden bezoeken van de beide gemeentebesturen. Namens Amsterdam wenste spr.,tenslotte de gehele gemeente geluk met de nieuwe aanwinst. Als laatste sprak nog de heer J. M.' Berrevoets te Tholen, vader van de nieuwe leidster, enkele woorden van afscheid tot zijn dochter. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Voor het te Arnhem gehou den examen ter verkrijging van de akte onderwijzeres slaagde o.m. mej. G. J. M. Anker' te Zierikzee. RENESSE Met ingang van 28 mei jl. i» de heer Jac. Wandel te Renesse be noemd als besteller der P.T.T, al hier, in vaste dienst. HAAMSTEDE Collecte Rode Kruis Door de Welfare-werkster» mevr. v d. Velde-Brandes, mevr. Hartog, mevr. Laban, mej. C. de Meij en de dames mevr. Quaak-Dijkman, mej. de Vletter en Matti Hanse is dit jaar de collecte voor het Ned. Rode Kruis verzorgd onder leiding van de secretaresse van de afdeling „Westelijk Schouwen", mej. A. Houtman, met als resultaat een be drag van f 357,10. BURGH Collecte Rode Kruis De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft In onze gemeente het mooie bedrag van f 226,60 opge bracht, dank zij de medewerking van de dames Boot-Fokker, Fok ker-de Oude, Friderichs-Lande- gent, Klatter-Kruiger en de pad- vindsters o.l.v. mej. v. d Hoek, die naast de gevers en geefster» een woord van dank wordt gebracht voor bovengenoemd resultaat. Onze dorpsgenote mej. I. de Ruljter slaagde aan de Kweek school te Middelburg voor de on derwijsakte L.O. NIEUWERKERK Bouw O.L.-school Gisteren woei de driekleur v. d. nieuwe openbare lagere school al hier, in verband met het feit dat de dakspanten zijn gesteld. Beveiliging kruispunten te Zonnemaire Op verzoek van de gemeente Zon nemaire heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht over een aantal kruis punten in dit dorp met de provin ciale weg Zierikzee-Brouwersha- ven. Voor het kruispunt Oostweg- provinciale weg-weg naar de kom van Zonnemaire heeft de Bond voorgesteld in deze laatste weg, na bij de provinciale weg, een ver keersheuvel aan te leggen, bene vens een tweetal verhoogde trot toirs, en een gemarkeerde voetgan gersoversteekplaats Tevens heeft de A.N W.B. geadviseerd op dit punt vier lichtmasten aan te bren gen. De Bond heeft voorts voorge steld om de samenkomst van de Bijlstraat met de provinciale weg aan te wijzen als voorrangskruis punt, met voorrang op de provin ciale weg. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot pastoraal medewer ker te Lunteren: J. van Woerden, Stolwijk. Beroepen te Willemstad (Cura sao, Ver. Prot. Gem.): Ph. P. Meer burg, res. legerpredBussum Aangenomen naar Amsterdam (als koopvaardijpred.): L. A. Bo- daan, Dordrecht. Bedankt voor Wijk bij Heusden: C. Treure, Ederveen. Ger. Kerken Benoemd tot hulppred. te Rotter- dam-Charlois en te Montfoort: W. Steunenberg, a.», em. pred. Rotter dam-zuid. Beroepen te Drachten: A. T. Bes- selaar, Krabbendijke; te Katwijk aan Zee: E. I. F Nawijn, miss. pred. v. d. Jodenzending, Den Haag-oost. Ger. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: H. Lig- tenberg, Rotterdam-west. Bedankt voor Rotterdam-zuid: Chr. van Dam, Barneveld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1