r 1 GEVAREN VAN DE DIEPZEE DE GESCHIEDENIS VAN PAUL Algerijns bevrijdingsconiité zou met Frankrijk willen onderhandelen Reeds 100.000 Mohammedaanse gevallenen Ferhat Abbas, voorzitter van het „Algerijnse nationale bevrijdings- j comité", heeft in een vraaggesprek met het Zweedse blad „Expressen" verklaard, dat zijn comité bereid is met de Franse regering te onder handelen. Het comité kan de vrede in Al gerije handhaven, als een bestand met Frankrijk gesloten zou wor den. Onderhandelingen hebben ech ter geen zin, zolang de Franse auto riteiten Algerije beschouwen als een Franse provincie, aldus Abbas. De grootste moeilijkheid voor het vinden van een oplossing in Alge rije naar Marokkaans en Tunesisch voorbeeld is het feit, dat de macht van de Franse regering in dat land fictief is, aldus de nationalistische leider. De werkelijke macht is vol gens hem in handen van de Franse kolonisten. Onze republiek, zo verklaarde hij, zal „Algerijns" zijn en deel uitma ken van het Noordafrikaanse ge heel. Abbas raamde de Mohamme daanse verliezen, sedert negentien maanden geleden de strijd in Al gerije begon, op 100.000 man. Grieks memorandum over Cyprus De permanente Griekse afgevaar digde bij de V.N., Palamas, heeft! een memorandum onder de 76 le den van de V.N. laten circuleren ter ondersteuning van het Griekse verzoek van 13 maart om de kwes- tie-Cyprus op de voorlopige agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Verklaard wordt dat de toestand op Cyprus steeds slechter wordt en een gevaar voor de vrede oplevert. Engeland wordt verweten, dat het van Cyprus „één groot concen tratiekamp" heeft gemaakt. Het had het eiland nodig ter bescheï*- ming van de eigen oliebelangen. Hammarskjoeld over economische en sociale hulp De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft woens dag gepleit voor meer economische en sociale bijstand voor de landen in Afrika en het Midden-Oosten. In een rapport over de activiteit van de volkerenorganisatie op eco nomisch en sociaal gebied in de af gelopen tien jaar zegt de secreta ris-generaal dat er, hoewel het werk van de V.N. en de gespecia liseerde organen een steeds groter gebied gaat omvatten, te weinig aandacht is besteed aan genoemde landen, hoewel daar de behoefte aan internationale hulp geweldig groot is. Hammarskjoeld sprak zich uit voor een program voor internatio nale hulp op lange termijn, met „sterke nadruk" op de ontwikke ling va neen speciale internationale dienst voor hulp op bestuursgebied. Het rapport zal worden behan deld door de economische en sociale raad, die op begin juli te Genève bijeenkomt. Sociale voorzieningen moeten wachten tot september Wijzigingen in de bindende loonregelingen Voor de aanpassing van de so ciale voorzieningen is het noodza kelijk te wachten tot na 1 septem ber. a.s. met de verhoging van de langlopende sociale uitkeringen. De kortlopende uitkeringen zijn in middels al aan het gestegen loon peil aangepast. Dit heeft de secr. van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, mr. G. C. van Dij in zijn radiotoe spraak in de rubriek „Uit het be drijfsleven" over het onderwerp: „Het verband tussen loonpeil en so ciale voorzieningen", geconstateerd. Voorts is het gewenst, meende hij, door herziening van de invali- diteits- en ongevallenverzekering te komen tot een toekomstige auto matische aanpassing van de lang lopende uitkeringen aan het ge middelde loonpeil. Ten aanzien van de kinderbijsla gen, aldus deze spreker, dient men zich ernstig af te vragen of er wel aanleiding is, deze te verhogen, te meer nu er nog zo veel kosten te wachten staan van verbeterde so ciale voorzieningen, die stellig een grotere urgentie hebben. Het is om economische redenen gewenst, de loonsverhogingen ge leidelijk tot stand te brengen. Dit komt er op neer, dat met spreiding in de tijd tussen april en 1 septem ber van dit jaar, en waarschijnlijk ook nog daarna, een groot aantal collectieve contracten en bindende loonregelingen moet worden gewij zigd. Daarom kan zeker niet voor 1 september een voorlopig inzicht bestaan in de vraag hoeverre het gemiddelde loonstijging omhoog ge lopen is. Zou men de gemiddelde- loonstijging ook in de sector van de sociale verzekering volgen, dan kan pas na 1 september de con clusie worden getrokken met welk percentage de langlopende sociale uitkeringen moeten worden ver hoogd. CAPELLE A/D IJSSEL. Gister middag is de 85-jarige H. Otter speer door een vrachtauto over reden. Hij was op slag dood. Amnestie in Oostduitsland De Oostduitse plaatsvervangende procureur-generaal Bruno Haid, heeft verklaard dat binnenkort alle Oostduitse gevangenen, die op „ver ouderde beginselen" zijn veroor deeld, of van wie „kan worden aan genomen dat het met de strafop legging beoogde doel werd bereikt" op vrije voeten zullen worden ge steld. C.N.V. groeit langzaam Het Christelijk Nationaal Vak verbond kampt de laatste jaren met een vrij sterke vertraging in zijn groei. Dit wordt meegedeeld in het 26ste jaarverslag van het C.N.V. dat handelt over de lotgevallen van de Christelijke vakbeweging in de jaren 1954 en 1955. Voor wat het resultaat over 1954 betreft zou men kunnen denken aan een toevallige en op zichzelf vrij kleine inzinking. Maar een dergelijke welwillende gedachtengang is voor de vooruit gang in 1955 niet mogelijk, aldus het verslag. Op 1 januari 1954 bedroeg het ledental van de aangesloten orga nisaties in totaal 191.120. Op 1 januari 1955 was het aantal leden 199.707 en op 1 januari van dit jaar 206.303. Dit betekent dat het C.N.V. er in twee jaar 15,183 leden heeft bij gekregen. De groei in 1955 was, in procenten uitgedrukt, 3.31 Dat is het laagste percentage sinds de hervatting van de arbeid dei- vakbeweging na de oorlog. De hik, waardoor de 30-jarige Jack O'Leary te Los Angeles sinds dertien juni 1948 werd geplaagd schijnt te zijn opgehouden. „Het is iets als een wonder", zei hij, „het huis is nu zo rustig". een onvoorzichtig Canadees jongetje_ Een Canadees dagblad heeft van A tot Z de geschiedenis verhaald van de kleine Paul Leatherdale, ze ven jaar oud. Paul heeft enige da gen boven een figuurlijke afgrond gezweefd, maar nu gaat het weer beter met hem. De dokters zeggen, dat het leed geleden is en dat Paul over een jaar weer een sterke jon gen is, die mee kan doen met de meest woeste Indianenspelen van de vriendjes. Het was intussen wèl een geschiedenis! Paul's broertje, Harry, elf jaar, had op een onge lukkig ogenblik een geweer te pak ken gekregen. Hij mikte voor de lol op Paul en hij haalde voor de lol de haan over. Maar toen bleek het geweer geladen en Paultje, ze ven jaar, stortte neer. De kogel had zich in het lichaam gedrongen, tot vlak bij de ruggegraat, aldus een dokter, die snel de diagnose stelde en opdracht gaf Paultje onverwijld naar een ziekenhuis te brengen, al waar hij geopereerd moest worden. Het was een ingrijpende operatie, en aan die operatie moest bloed transfusie te pas komen. Nu was de vader lid van een heel bijzondere kerkorde, en die kerkorde was in haar opvattingen erg positief. Die kerkorde vond in geval van een on geluk, dat het hemelse gerecht zijn beloop moest hebben en dat het maar gaan moest zoals het zou gaan als niemand iets deed. Geen bloed transfusie! zei de vader. Dat neem ik niet! kreet de dokter, en de as sistent van de dokter knikte ferm van nee. Toen werd er een voltal- lige rechtbank naar het ziekenhuis gedirigeerd, compleet met toga's en baretten, en die rechtbank- snelde sneller door de paperassen dan zij ooit gedaan had. Wèl bloedtrans fusie! vond de rechtbank. Intussen was de kleine Paul nog steeds bui ten westen. Toen gingen de chirur gen energiek aan de gang. De trans fusie-installatie trad in werking, de operatie begon. Daar sloeg Paultje zijn ogen weer op. Goddank, zei de moeder. Ze hebben het ons uit han den genomen, zuchtte de vader. In tussen leest Paultje al weer India nenboeken en hij kreeg fruit en bloemen van de rechtbank, van de chirurgen en van een oud dametje, dat het hele verhaal in een krant had gelezen en zó onder de indruk was, dat ze een bos beurefleures-1 of-zoiets zond met een briefje, waarin in een beverig handschrift stond, dat Paultje, als hij beter was maar eens aan moest komen om de jonge poesjes te zien. Reeds menig pionier verloor het leven in deze wonderlijke donkere wereld Nog steeds heeft men geen juiste gegevens en inzichten over het we reldje, dat zich onder de donkere oppervlakte van 's werelds oceanen bevindt. Hoe-ziet het er daar uit en wat leven er voor dieren en planten? Eigenlijk is het verwon derlijk, dat men in deze eeuw van wetenschap en techniek, die voor vrijwel niets staat, nog niet bij machte is geweest de geheimen der diepzee te doorgronden en zich een juist beeld te vormen van het le ven en de uiterlijke vormen van dit zo moeilijk te betreden gebied. O ja, incidenteel heeft men wel eens een kijkje genomen, doch in verhouding tot de geweldige diep ten der oceanen en hun enorme uit gestrektheid was dit slechts een speldeprik. Wat maakt een afda ling van enkele kilometers uit op de enorme diepten, die soms tot 10 kilometer kunnen gaan en wat maakt een onderzoek uit over de oceaanbodem van enkele tientallen vierkante meters, waar het hier een ongelooflijk gebied van ongeveer 338 miljoen vierkante kilometer be treft? Als het er op aan komt, we ten wij van deze onderwaterwereld nog vrijwel niets in weerwil van het feit, dat verschillende dappere pioniers en mannen van de weten schap hun leven hebben gewaagd om in dit gebied door te dringen. Want verschrikkelijke gevaren zijn er aan verbonden. Reeds uit de oudheid bereikten ons berichten hieromtrent, doch deze overlevingen moet men altijd enigszins critisch bekijken. 2 „Super constellations-g" voor K.L.M. Binnenkort zullen nog 2 Lock heed „Super Constellations" (L- 1049-G) met vleugeltiptanks aan de K.L.M.-vloot worden toegevoegd. Beide machines, die aanvankelijk voor de „Thai-Airways" (Thailand) bestemd waren, zullen eind juni of begin juli worden afgeleverd. Zij zullen de namen „Centaurus" en „Wyvern" ontvangen. Hiermede zal de K.L.M. dan in totaal de beschik king hebben over 10 „Super Con stellations G". Amerikaans-Westcluits communiqué Hereniging van Duitsland belangrijk doel van het Westen Bondskanselier Adenauer van Westduitsland en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, hebben woensdag na afloop van de besprekingen, welke zij de afgelopen twee dagen hebben ge voerd, in een communiqué ver klaard, dat de hereniging van Duitsland een belangrijk doel van het westen blijft, Op de Sowjet-Unie wordt een be roep gedaan, aan de „wrede en on natuurlijke verdeling" van Duits land een einde te maken. Zolang de huidige toestand voortduurt, „zal het moeilijk zijn, geloof te hechten aan de beloften en toezeggingen van de Sowjet-regering", aldu het communiqué. Andere onderwerpen van ge sprek zijn geweest de jongste wij zigingen in de Sowjet-taktiek en de ontwikkelingen in de Sowjet-Unie en het versterken van de Noord- Atlantische Gemeenschap. De twee staatslieden bieden op nieuw aan, met de Sowjet-Unie en de leden-staten van de NAVO re gelingen uit te werken ter waarbor ging van de Europese veiligheid, in samenhang met de hereniging van een vrij Duitsland. Gevaarlijke proef Betrouwbaarder zijn de door ge tuigen, foto's en filmopnamen ge staafde onderzoekingen van latere duikers. Welke gevaren aan derge lijke navorsingen verbonden zijn, blijkt wel uit de avonturen die de ze diepzeeverkenners overkwamen. Zo nam dr. William Beebe bij de Bermuda-eilanden een proef met zijn „batysphere". Het toestel werd enige tijd op grote diepte neerge laten. Toen het weer boven kwam, spoot er een naaldfijne straal wa ter uit, bleek het gewicht veel gro ter en kon men door het kijkglas water in de bol zien staan. De zware middenbout van de deur werd losgeschroefd. Terwijl men daar mee bezig was, vernamen de helpers een hoog zingend ge luid. Daarop kwam een mist van stoom naar buiten stulpen door de nog vrijwel hermetisch gesloten kieren van het apparaat. Beebe beval groter voorzichtig heid, liet het dek tegenover de deur ontruimen en zorgde er voor, dat de andere moeren van terzijde kon den worden losgedraaid. Dat deze voorzorgsmaatregelen nodig waren, bleek even later: de bouten braken los, de deur schoot als een kanons kogel over het schip en verbrijzel de een zware winch. Als er iemand in deze baan zou hebben gestaan, was hij door het stalen sluitstuk volledig verpletterd. Onder hoge druk De oorzaak van dit incident? Men had voor deze proef slechts vier van de twaalf bouten voor de af sluiting gebruikt. Het water kon dus de batysphere binnendringen en toen deze opgehaald werd, stond het nog onder de hoge druk van 900 meter diepMen kan zich dus nu volledig voorstellen welk een druk men moet weten te overwin nen alvorens men tot enige kilo meters diepte kan dalen! Een man die juist het gevaar zoekt en er dan films van tracht te maken onder water, is de Ameri kaanse duiker John D. Graig. Hij vertelt van een tragisch avon tuur dat een Japanse collega van hem overkwam. Samen doken zij in het gebruikelijke duikerpak naar onderzeese rotsen. In een dergelijk duikerpak kan men niet zo erg diep duiken, dus heeft men slechts met een betrekkelijke druk te maken. Hoe sterk die druk kan zijn, ver meldt zijn verhaal. Een getijstroom wierp de Japanner omver. Hulpe loos spartelde hij tegen de stuwen de kracht van het voortdringende water. Graig kon niet verhinderen, dat zijn collega tegen de rotsen ge slagen werd. Langzaam kringelde een spiraal omhoog: de gebroken luchtlijn, die pak en duiker van lucht voorzag. Even later schrom pelde het duikerpak onder de druk van ettelijke tonnen water ineen en uit het kijkglas stulpte een grij ze massaEen mens werd ver pletterd! Hij filmde zijn dood Zo heeft eens een duiker zijn eigen dood gefilmd. Graig was met zijn ploeg uitgevaren om een oud wrak te onderzoeken en nadat de positie er van was bepaald, daalde een zekere Jim Ernest af om voor bereidingen te treffen voor een filmopname. Rustig volgde men aan boord het spoor van zijn lucht bellen. Er kwam een signaal voor een tweede camera en deze werd neergelaten. Onverwacht werd er hevig aan de lijn gerukt, toen volgde het noodsignaal. Met alle macht trok men, maar een kolossaal gewicht belette het ophalen. Op tekens van boord kreeg men geen antwoord. Toen men opnieuw trok brak de lijn en even later kwam een stuk gescheurde luchtbuis boven water. Men wist dat het te Iaat was en haalde de camera's op en dagen later vertelde de film, die onder water automatisch had gedraaid het gehele drama. Men zag de duiker met het wrak bezig. Dan even duisternis, een flits van een monster, angst op het ge zicht achter het kijkglas. Een enor me manta-rog verschijnt in het beeld, draait rond, raakt verward in de lijnen en schiet weg. Jim Er- nest valt om door die ruk aan zijn lijn. De rog keert terug, werpt zich op het vertwijfelde slachtoffer, slaat met zijn vinnen de duiker helm stuk en voert dan in zijn ver vaarlijke bek het bloedende li chaam mee Op het nippertje ontsnapt Crochett beleefde een ander avontuur. Deze duiker bevond zich op de geringe diepte van slechts 15 meter in een grot, maar toen hij deze weer wilde verlaten, ontdekte bloeddorstige diepzeebewoner, die klaarblijkelijk op de lucht van men senvlees was afgekomen. Door zijn telefoon berichtte Cro- chett zijn avontuur aan zijn hel pers boven water ,die machteloos moesten afwachten hoe de duiker zich zou redden. Veel kans bleek daar niet op, want het 8 meter lan- j ge ondier stootte zijn wanstaltige kop met alle macht tegen de nau- we spleet om zich daar door te' wringen en het scheelde maar wei nig of het was gelukt. Toen ontwaarde men boven op1 het schip gelukkig een aantal rob ben en door deze op de plek des onheils af te jagen, vergat de „men seneter" een ogenblik zijn doel, stortte zich op de robben en van die luttele minuten maakte de dui ker een dankbaar gebruik om te stijgen. Inderdaad gelukte het hem zich in veiligheid te brengen. Nog trillend op de benen van emotie schroefden zijn helpers hem de duikerhelm af om te vernemen wat de geredde te vertellen had. Maar dat viel tegen: „Waarom heb ben jullie geen camera laten zak ken?' 'klonk het verwijtend. U ziet het, koelbloedigheid is bij het duiken wel een eerste vereiste. En zelfs met zulke mannen en onze vergevorderde techniek en weten schap zijn wij nog steeds niet in staat geweest op doeltreffende wij ze door te dringen in de duistere wereld van de diepzee om daar op uitgebreide schaal onze waarnemin gen te doen. Het heeft zich tot nu toe beperkt tot enkele incidentele duiken, die nog vol gevaren waren. (Nadruk verboden). N.L.'plaat bij autoreis Het is de A.N.W.B. gebleken dat de Belgische autoriteiten de laat ste dagen een strenge controle uit voeren op de aanwezigheid van een nationaliteitsplaat op buitenlandse motorvoertuigen. De Bond waar schuwt bestuurders van auto's, mo torrijwielen en scooters dan ook er zorg voor te dragen dat hun voer tuig bij een reis naar het buiten land, is voorzien van de NL-plaat, zodat moeilijkheden aan de grens kunnen worden voorkomen. Wetenschap en Techniek De gezondheid en de atoomstraling Een groep Amerikaanse deskun digen heeft aanbevolen voor elke mens persoonlijk aantekening te doen houden van het totaal aan atomische, röntgen- en andere ra- zijn leven is blootgesteld geweest. Zij dringen er op aan het medisch gebruik van röntgenstralen zoveel mogelijk te beperken. Tot dergelijke gevolgtrekkingen zijn ook Britse medische en atoom deskundigen gekomen in een rap port, dat inmiddels is gepubliceerd. Volgens het Amerikaanse rap port is, wat de besmetting van voedsel door atomische afval be treft, waarschijnlijk „strontium 90" het belangrijkste. Dit is een radio actief element, dat zich in het beenderweefsel verzamelt. Aan wijsbare hoeveelheden daarvan zijn aangetroffen in melkvoorraden op duizenden kilometers afstand van de plaats van atoomontploffingen. Gras in Engeland bleek besmet met strontium 90, afkomstig uit Nevada. Het plankton in de Noord zee neemt waarschijnlijk radio-ac tiviteit aan van afval uit een Britse atoomreactor. SPORT Het jaarlijkse sportfeest te Brouwershaven Op zaterdag 14 juli a.s. zal de Alg. Sportvereniging „Brouwersha ven" haar jaarlijks sportfeest hou den, hetwelk des middags 2 uur een aanvang neemt. Er zullen wed strijden worden gehouden in de volgende takken van sport: 100 m zwemmen, vrije slag, voor dames en heren boven 15 jaar. 80 m hardlopen meisjes t.m. 14 jr. 100 m hardlopen jongens t.m. 14 jr. 100 m. hardlopen dames 15 jaar en ouder. 200 m hardlopen heren 15 jaar en ouder. Verspringen en* hoogspringen voor dames en heren boven 15 jaar. Singelloop 2500 m voor heren van 16 jaar en ouder. Jeugdsingelloop 1500 m. voor jon gens van 12 t.m. 15 jaar. Wielrennen „De ronde van Brou wershaven" voor deelnemers op race-fietsen en gewone fietsen, om de fraaie wisselbeker. KORFBAL Zcemeeu wencomb.- Veteranen Zaterdagavond zal een Zeemeeu wen-combinatie een wedstrijd spe len tegen een veteranenploeg. Voor de sportliefhebbers is dit altijd nog een evenement om de oude favo rieten nog eens in actie te zien. In de veteranenploeg zijn verschillen de krachten aanwezig, die mis schien al te vroeg hun schoenen aan de wilgen hebben gehangen. Zodoende belooft deze ontmoeting een aardige wedstrijd te worden. De voorlopige opstelling der vete ranen is: Aanval: mevr. Hart-Geleijnse en mej. A. Hanse; dhr. P. v. d. Ber ge en dhr. A. P. Bogerd. Middenvak: mevr. van Sluijs- Verjaal, mevr. Baarse-Kaaysteker; dhr. C. Kommer, dhr. C. v. Dijke. Verd.: mevr. Krijger-v. d. Maas, mevr. v. d. Kreeke-Hanse; dhr. M. O. Hanse Az., dhr C. J. v. d. Kreeke Wij hopen dat alle spelers(sters) op wie een beroep is gedaan zich nog eens op het groene veld wagen. Aanvang 7.30 uur, terrein J. J. Boeijesweg. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" In de opgave van de uitslag van de wedvlucht van „Dé Bruse Trek ker" uit Noyon, is een vergissing geslopen. Eerst aankomende duif was niet van de heer J. van den Ouden te Bruinisse, maar van J. Folmer te Nieuwerkerk, die even eens lid is van de Bruse club. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag van het concours Noyon (Fr.): Joh. Flikweert, Dreischor 1, 2, 9, 15, 23, 24; W. v. Sluijs, Haam stede 3, 20; A. J. Flikweert, Zon- nemaire 4, 5, 8, 16, 19, 22; P. Flohil, Brouwershaven 7; J. M. Kloet, Brouwershaven 10, 14; Joh. Panne- koek, Schuddebeurs 11; Gebrs. Wurth, Brouwershaven 17, 18; L. v. d. Werf, Dreischor 25; L. Mat- thijsse, Renesse 6, 12, 13, 21. Duivenhouders op Schouwen- Duiveland worden gewezen op de wedvlucht op maandagavond 25 hij een „dodende walvis", een dio-actieve straling waaraan hij in juni uit St. Vincent. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 79. Na de tweede overwinning van jonker Tobias zetten de he rauten hun bazuinen aan de mond en blazen een helder signaal. De groot-maarschalk van Napels rijdt tot midden in het strijdperk en kondigt met luide stem aan dat er een rustpauze van een uur gehouden zal worden, waarna de strijd tussen de prinsen Angelo en Balthazar met hunne ridders zal worden voortgezet. De edelen stijgen van hun paarden, zetten de zware strijdhelmen af en be geven zich naar hun tenten. Als Aram, nog in het zadel gezeten, met zijn schildknaap Presto op weg gaat naar zijn t«nt, passeert hij prins Angelo, die op gedempte toon een gesprek met een van zijn ridders voert. Plotseling klinkt achter hem de schelle stem van jonker Tobias. „Wel, wel, edele prins, staat gij daar fluisterend een plan te beramen om mij straks in het zand te doen bijten? Ach, hoe gaarne had ik u mijn dankbaarheid getoond, omdat gij mij eens, in langvervlogen dagen, uit het voetblok hebt geredMaar gij, in uw overmoed, gij hebt mij afgewezen, mij, de onoverwinne lijke jonker Tobias Bluf van Plauderstein". - „Kom mee, Orlando", zegt prins Angelo geërgerd, terwijl hij de andere drakenridder bij de arm grijpt, „deze man is, evenals het wapen in zijn schild, een opgeblazen kikker, en ik verkies zijn gekwaak niet langer aan te horen". En onder het verachtelijk gesnuif van jonker Tobias ver dwijnen do beide edelen tussen de tenten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6