Een wagenbestuurder erft een villa ®6L: DeTand pasta N?l( ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 JUNI 1956 No. 17967 DULLES ZIET GEEN WIJZIGING IN HET SOWJET-STELSEL Do mens blijft werktuig van tie staat De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op z(jn wekelijkse persconferentie in Washington ver klaard, dat h\j, ondanks de anti- Stalinistische campagne in de Sowjct-Unie, geen bewijzen heeft gezien van een wijziging in het Sowjet-stelsel, dat zelf het Stali nistische kwaad heeft voortge bracht. Dulles vreesde, dat de Sowjet- partijsecretaris Chroesjtsjef, Sta lin's excessen alleen maar veroor deelde om in het Sowjet-blok de indruk te vestigen dat de huidige dictatuur goed is, omdat zij de oude dictatuur veroordeeld. Er zijn bemoedigende ontwikke lingen die wijzen op een groeiend verlangen in de Sowjet-Unie naar grotere vrijheid en een regering die meer rekening houdt met de wen sen van het volk, doch „het kwaad dat Chroesjtsjef onthult en ver oordeelt Is niet alleen een gevolg van Stalin's persoonlijkheid, maar ook van het stelsel dat een filosofie toepast die mensen beschouwt als werktuigen van de staat, die ge bruikt kunnen worden voor de ver heerlijking van de staat." Wij hopen dat Chroesjtsjefs ont hullingen het begin betekenen van een wijziging van de dictatuur, al dus Dulles, maar wij vrezen dat zulks niet de bedoeling van de Sowjet-leider is. Het kwaad van het opgelegde dictatoriale bewind in de Sowjet- Unie kan slechts op één manier worden f verholpen, zo voegde hij hieraan'toe, nl. door een regering die haar macht put uit de goed keuring van de bevolking. NAVO keurt*plan voor 1956 goed De Noordatlantische Raad heeft een plan voor 1956 goedgekeurd, met de uitvoering waarvan onge veer een miljard gulden is gemoeid. Ruim 400 miljoen gulden daarvan is voor werken in Duitsland, voor namelijk voor de aanleg van vlieg velden, bestemd. Lord Ismay, de secretaris-gene raal van de NAVO, heeft meege deeld, dat nu ongeveer 140 vlieg velden gereed zijn. Er is meer dan 2.000 km buisleiding gelegd. Melks taking in Frankrijk Als gevolg van een staking van zuivelboeren uit protest tegen lage zomerprijzen hebben duizenden Pa- rijzenaars het dinsdag zonder melk moeten stellen. De staking begon zondag, doch de voorraden van het weekeinde waren voor maandag nog voldoen de. Dinsdagochtend werd iii Parijs slechts circa 170.000 liter verse melk aangevoerd. De normale aan voer is 1.300.000 liter per dag. De autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat er voldoende voorra den zijn voor kinderen, ziekenhui zen, ouden van dagen en zieken. Het laatste detachement van het Britse leger heeft woensdag ochtend de zóne van het Suezkanaal verlaten. Bij het vertrek uit Port Said werd een korte plechtigheid gehouden, waarbij het „Navy Hou se", de Britse marine-inrichting, aan de Egyptische strijdkrachten werd overgedragen. Permanent parate Amerikaanse waterstofbomvliegtuigen De afdeling „strategie" van de Amerikaanse luchtmacht-leiding heeft voorgesteld op speciale Ame rikaanse bases permanent vlieg tuigen, die de waterstofbom kun nen vervoeren en afwerpen, in ge reedheid te houden, aldus luidt een mededeling van de ondercommissie voor de luchtmacht van de Ame rikaanse Senaat. De kosten hiervan zouden ruim f 500.000.00 dollar bedragen. De Amerikaanse luchtmachtlei- ding wil voorts binnen een jaar alle „B-36" zware bommenwerpers die geen straalmotoren bezitten, vervangen zien door de snel en hoog vliegende „B-52" straalbom- menwerpers. Zij wenst tenslotte de Ameri kaanse luchtbases vóór 1959 van 1.600 tot 3.100 uit tc breiden. Hier onder zouden zich 360 hoofdbases 204 in de Verenigde Staten en 156 daarbuiten bevinden. Ingezonden mededeling Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd ?ooi 'a paar Ranoleal Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. On middellijk! 'n Wonder die Rennies. U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Zweeds blad over Nederland „Het dwingt diepe eerbied af, dat de Nederlandse politieke partijen zich bewust zijn van de verant woordelijkheid, die een waarachtige democratie met zich brengt", zo schrijft het liberale te Stockholm verschijnende dagblad „Dagens Nyheter" in een hoofdartikel over de na-oorlogse ontwikkeling in ons land. Het blad voegt hieraan toe: „Het is opvallend hoe zelfs in kringen der Nederlandse arbeiders de na druk wordt gelegd op de noodzaak van een betrekkelijk laag loonpeil i.v.m. de grote beleggingseisen, die na de oorlog voor wederopbouw- doeleinden aan het Nederlandse kapitaal moesten worden gesteld, en ter handhaving van de Neder landse wedijverende positie op de wereldmarkt". Landbouwers van Oosterland en Bruinisse zagen de C.A.V.-silo Voor normale toestand Is silo toereikend Ingezonden mededeling Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Definitieve gedenktekens komen nog dit jaar op de begraafplaats te Nieuwerkerk Er komt elektrische luidinstallatie in klokkcstoel De raad der gemeente Nieuwer kerk kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. A. van Eeten. De voorzitter deelt mede, dat door hem prijsopgave is ontvangen voor de aanschaffing van een elek trische luidinstallatie in de klokke- stoel en zegt voorts, dat de totale kosten daarvan zullen bedragen f 1.690,50. Aan de stichting Rembrandt 1956 wordt een eenmalige subsidie toe gekend van Vz cent per inwoner. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. wordt achtereenvolgens 7. h.s. besloten tot verkoop van di verse percelen bouwterrein langs de Unastraat en de Muijeweg. Vervolgens wordt z.h.s. op voor stel van b. en w. besloten over te gaan tot vaststelling van de „In terimregeling ziektekosten gemeen- tepersoneel 1956", idem de wijzi ging der Bezoldigingsverordening 1955. Door de voorzitter wordt vervol gens medegedeeld dat door G S. Toen in een twee verdiepingen hoog gebouw aan de Bravo Murillo in Madrid een bruiloft aan de gang was, begaf de vloer van de bovenste verdieping, waarop de bruiloftsgasten zich bevonden, het plotseling onder het gewicht van de feestvierenden. In de chaos, die hierdoor ont stond, - van het grote gebouw restte niels meer dan een enorme puin hoop - vonden 19 personen, onder wie vijf kinderen, de dood, terwijl zeker zestig aanwezigen verwondingen opliepen. De bruidegom kwam met de schrik vrij en de bruid werd slechts licht gewond. - De foto geeft een beeld van het reddingswerk. bezwaar is gemaakt tegen het raadsbesluit d.d. 15 maart inzake het verhuren van volkstuinen voor onbepaalde tijd. Op voorstel van b. en w. wordt z.h.s. besloten dit be sluit te wijzigen en bedoelde tuinen alsnog te verhuren tot uiterlijk 31 december 1956. De verhuur zal voortaan van jaar tot jaar geschie den. Naar aanleiding van een des betreffende vraag van de heer van Dijke antwoordt de voor zitter dat met vrij grote zeker heid mag worden verwacht dat de definitieve gedenktekens nog in de loop van dit jaar bij de graven van de rampslachtoffers zullen worden geplaatst. De burgemeesterswoning De heer van der Linde brengt hierna in herinnering de tijdens een vorige vergadering door de voor zitter gedane toezegging omtrent een nauwkeurige uiteenzetting be treffende de totale kosten van aan koop en herstel van de burgemees terswoning. De voorzitter geeft hierop de volgende uiteenzetting: de door G.S. goedgekeurde aan koopsom bedroeg (vermeerderd met kosten van overdracht) f 4.800. De herstelkosten met bijkomende wer ken bedroegen f 33.150. Zijnde dus een totaalbedrag van f 37.950. Dit bedrag moet worden verminderd wegens terugontvangen: a. ramp- schade garage, kippenhok, tuin enz. f 6.000; b. rampschade woning (zijn de niet door verzekering gedekt ge deelte) f 2.780. Totaal terugontvan gen f 8.780, zodat uiteindelijk voor rekening der gemeente blijft een bedrag van f 29.170. De heer van Klinken acht het thans werkelijk uitgegeven bedrag niet aan de hoge kant, waarbij de heer van der Linde zich aansluit. De heer Flikweert zegt eveneens te kunnen constateren dat voor de ze woning geen onnodige hoge uit gaven zijn gedaan. Spr. wil er nog nadrukkelijk op wijzen dat deze woning destijds is aangekocht ge heel op initiatief van de raad zelf. Tenslotte spreken alle leden er hun vreugde over uit destijds deze wo ning te hebben aangekocht als ambtswoning voor de burgemeester en zij verenigen zich met de gedane uitgaven. De heer van der Linde merkt nog op te hebben bemerkt dat bezuini gingen zijn toegepast bij de plaat sing der lantaarns. De voorzitter beaamt dit. Alleen ten aanzien van de Ooststraat zal alsnog de verlich ting volgens plan worden uitge voerd. Hierna sluiting. Volgens het blad „Arbeider- bladet" is overeenstemming be reikt tussen Britse, Noorse, Japan se en Nederlandse walvisvangst maatschappijen inzake de beper king van het aantal jagers. De overeenkomst voorziet in een ver mindering van het aantal jagers met 35, waarvan 15 Noorse jagers, De 23-jarige Griekse Cyprioot Slelios Mavromatis is in Nicosia ter dood veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd in maart op twee leden van de Britse luchtmacht te hebben geschoten. Evenals andere landbouwvereni- gingen op Schouwen-Duiveland, hebben Bruinisse en Oosterland maandagavond een excursie ge maakt naar de graansilo van de C.A.V. „Schouwen-Duiveland". De voorzitter, de heer C. J. van Westen, heette het meer dan 100 personen tellende gezelschap wel kom en deelde in zijn openings toespraak mede, dat de silo bere kend is voor een normale graan c.q. gerst bouw op het eiland. Onder de huidige abnormale verhoudingen is de silo te klein. Voor normale verhoudingen evenwel is de silo toereikend. De heren P. L. Krepel, voorzitter van de landbouwvereniging Brui nisse en de heer H. J. v. d. Zande, voorzitter van de Oosterlandse ver eniging, dankten het C.A.V.-bestuur voor de uitnodiging tot deze ex cursie. Burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland hield een speech, waarin hij de ondernemingsgeest en de werkelijkheidszin van de Ne derlandse landbouwers in het alge meen en van de Schouwen-Duive- landse boer in het bijzonder, prees. Boven op de silo wachtte het ge zelschap een teleurstelling, want de dikke mist belemmerde het anders zo fraaie uitzicht volledig. Enkele waaghalzen hadden voor het bestij gen van de silo gebruik gemaakt STAD EN PROVINCIE SEROOSKERKE Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de plaatselijke reis- vereniging „Samen uit" om a.s. za terdag een uitstapje te maken naar Harderwijk en omgeving met daar bij een rondrit over de Veluwe, De tocht zal gemaakt worden met een bus van de fa. van Oeveren. Het vliegfeest te Haamstede Zoals reeds eerder door ons is be kend gemaakt, zal er binnenkort op het vliegveld Haamstede een vliegfeest georganiseerd worden. Intussen hebben wij vernomen dat de definitieve data zijn vastgesteld op 30 juni en 1 juli a.s. Er zullen zowel zweefvliegdemonstraties ge geven worden als met motorisch vliegen. Voor de liefhebbei's zullen de demonstraties van nabij gevolgd tinnen worden, het publiek (tot een maximum van honderd perso nen) zal nl. tegen betaling mee de lucht in kunnen. De demonstraties op 1 juli (zondag) zullen normaal doorgang vinden, die dag zal dus ook gevlogen worden. Het feeste lijke tintje dat de voorafgaande zaterdag zal kenmerken zal dan echter ontbreken. Een en ander be looft voor Schouwen-Duiveland een evenement te worden. De verwach ting is gerechtvaardigd dat een groot publiek de demonstraties zal bijwonen. OUWERKERK Schoolreisje naar de „Efteling" De leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere school te Ouwerkerk hebben vorige week een uitstapje gemaakt per touring car. Het doel der reis was de Ef teling, met als extra attractie het Sprookjesbos te Kaatsheuvel. Des avonds was de harmonie present (voor het eerst na lange tijd) om de kinderen met muziek naar het eindpunt te begeleiden. Daar spra ken het hoofd der school en de voorzitter der harmonie. van de trap buitenom om beneden te komen. Na enige zeer gewaardeerde ver versingen, in de Graanbeurs door het bestuur van de C.A.V. aan de excursiegangers aangeboden, waar bij de heer J. Koopman nog mede delingen deed over de mogelijkhe den tot coöperatieve aardappelaf- zet en coöperatieve aardappelbe- waring en de heer Krepel mede deelde dat de heer Joh. Hanse tot dusver zaakvoerder, deze week be noemd was tot directeur van de C. A.V., werd de terugtocht naar oos telijk Duiveland aanvaard. „Nieuw Leven" concerteerde Verleden zaterdag concerteerde de harmonie „Nieuw Leven" voor het eerst sedert vier jaar in de mu ziektent. Het spreekt vanzelf, dat nog duidelijk de gevolgen van de ramp te merken zijn; niettemin kan toch van een vrij goed uitgevoerd programma worden gesproken. Het bestond in hoofdzaak uit reeds lang geleden ten gehore gebrachte num mers. Ook al klonk het nu nog wat „leeg", de hoop blijft gericht op de in opleiding zijnde leerlingen, die getrouw de studies zijn begon nen. Ook al kunnen zij vooreerst nog niet bij de „grote muziek": oefening baai*t kunst! Op het te 's Gravenhage ge houden examen ter verkrijging van het diploma Gemeente-administra tie I, slaagde o.m. de heer J. M. Holm, ambtenaar ter secretarie de zer gemeente. BRUINISSE Het bouwen van een café an nex woonhuis naast de ponton van de veerpont te Zijpe, voor rekening van de heer Joh. Jumelet, is opge dragen aan de firma S. C. de Graaff te Bruinisse. De heer Wolfert Jumelet Thz. te 's Gravenhage, geboren te Brui nisse, slaagde dezer dagen voor het diploma Eerste Stuurman ter Koop vaardij. De heer Jumelet die nog slechts 27 jaar is, is werkzaam op de schepen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. LAND- EN TUINBOUW Toepassing zonne-energie Dr. ir. D. van der Schaaf, hooi- broeispecialist van het centraal in stituut voor landbouwkundig on derzoek te Wageningen, heeft met zijn medewerkers van het Rijks- landbouwconsulentschap te Sneek een praktische toepassingsmoge lijkheid van zonne-energie in de landbouw ontwikkeld. De vinding zal de mogelijkheden van de Nederlandse boerderijen in het weidelandschap aanzienlijk ver anderen, wanneer het systeem op grote schaal wordt toegepast. In plaats van riet of pannen zullen dan zwart geverfde gegolfd ijzeren platen de zuidelijke helft van de hooischuren bedekken. De technische toepassing van zonne-energie hangt ten nauwste samen met de nieuwe methode van hooibewaring, die er op is gericht een betere kwaliteit hooi te ver krijgen door het tegengaan van hooibroei. De Amerikaanse landbouw overschotten De landbouwcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zonder beperkingen het verzoek van president Eisen hower goedgekeurd hem te mach tigen tot het van de hand doen van overschot landbouwprodukten aan communistische landen. Genoemde commissie heeft aanbevolen het to tale bedrag voor de aan het buiten land tegen vreemde valuta te ver kopen overschot landbouwproduk ten te verhogen van 1,5 tot 3 mil jard dollar. De commissie beval voorts aan dat over ruiltransacties voor deze landbouwprodukten zal worden onderhandeld met commu nistische landen doch niet met de Sowjet-Unie, communistisch China of Noord-Korea. Financiën en Economie Engelse inflatiegevaar verminderd De Engelse minister van Finan ciën, MacMillan, heeft in het La gerhuis verklaard, dat er enige aan- wijzigingen waren, dat de financiële en economische politiek van de re gering ter bestrijding van de in flatie succes begint te krijgen. In antwoord op een vraag van een op positielid, welke aanvullende maat regelen de minister nam ter ver sterking van de verlediging van het pond sterling, antwoordde Mac Millan, dat men de door hem ge volgde politiek vrij moet laten werken. Een vrijwillige beperking van het inkomen door het Engelse volk zou beter zijn dan een gedwon gen beperking van de export. Hulp aan mensen in nood Anti-hongerweek van 18 tot 24 juni (Ingezonden). In de week van 18 tot 24 juni a.s. zullen de bakkers van geheel Ne derland in het kader der Anti-Hon- gercampagne aan hun cliëntèle „pa pieren witjes" aanbieden. Elk pa pieren witje kost 25 cents. Zo groot is echter de macht van het kleine, dat de opbrengst van slechts één enkel witje een maand lang - er gens in de noodgebieden der we reld - melk zal worden verschaft aan een kind of moeder, die honger lijdt. De Bond zonder Naam heeft deze taak op zich genomen in sa menwerking met de UNICEF, het Kinderfonds der Verenigde Naties. De Anti-Hongercampagne treedt met deze Anti-Hongerweek in haar tweede fase. Zoals bekend, hebben de in eerste aanloop behaalde re sultaten ertoe geleid, dat nu reeds op Korea 40.000 kinderen en 10.000 moeders één jaar lang van melk worden voorzien. Met de hulp van alle goedwillenden zal het mogelijk zijn, de honger ook op andere fron ten te verslaan. De hongertoestand, waarin 1.250 miljoen mensen leven of liever ster ven, eist, dat het wereldgeweten wakker wordt geschud. Nederland gaat daarin voor en brengt waar het maar kan voedsel. Er is nie mand, die de helft der mensheid langer wil laten hongerlijden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12 juni. Aanvoer 3459 dieren, (weektotaal 5456.) t.w.: 400 vette koeien en ossen; 756 ge- bruiksvee; 200 vette kalveren; 172 graskalveren; 866 nuchtere kalve ren; 68 varkens; 96 biggen; 118 paarden; 4 veulens; 113 schapen; 638 weidelammeren 28 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,30-3,70, f 2,80-3,10, f 2,70- 2,80; vette kalveren f 2,70-2,80, f 2,50-2,60, f 2,20-2,40; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-400-300; nuchtere kalveren f 70-60-50; biggen f 65-55-50; scha pen f 140-120-100; weidelammeren f 95-85-65; kalveren f 1200-980-750; melkkoeien f 1200-980-750; vare koeien f 900-775-650; vaarzen f 900 -750-600; pinken f 650-500-400. FEUILLETON De ander scheen hem te door gronden, want hij gooide het ge sprek eensklaps over een andere boeg en vervolgde: „Het zal u mis schien een beetje eigenaardig aan doen, dat ik u kom bezoeken, doch ik heb een doel daarvoor. Zoais ik u reeds zei, hebben uw oom en ik veel met elkaar gekaart. En nu moet hier in huis nog een spel kaarten zijn, dat mijn eigendom is. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, want ik kan in de eerste de beste winkel in Haarlem of er gens anders voor enkele dubbeltjes een nieuw spel kaarten krijgen. Echter zit er aan dit spel een her innering verbonden. Ik heb het in dertijd eens gekocht en aangezien ik veel ophad met de oude heer Sweers, zal ik het zeer op prijs stel len indien u mij dat spel kaarten als aandenken aan mijn gestorven vriend zoudt willen geven". „O?" antwoordde Klaas, „wat mij betreft, is daartegen niet het min ste bezwaar. Alleen weet ik niet, waar het bewuste spel kaarten zich bevindt. Maar ik ben toch van plan om vandaag of morgen het hele huis eens op te ruimen en als ik het spel vind, kunt u er van op aan, dat ik het voor u zal bewaren. In dien u over een dag of wat eens wilt terug komen, of wanneer u uw adres wilt geven, zal ik het u doen toekomen". „Mijnheer Sweers, ik wist wel dat u mij dat kleine verzoek niet zou weigeren. Ik dank u bij voor baat voor uw bereidwilligheid en ik zal u niet meer moeite veroor zaken dan nodig is. Over enkele dagen moet ik toch hier in de buurt zijn en zal ik zo vrij zijn om even aan te komen. Is dat goed?" „Uitstekend", antwoordde Klaas. De bezoeker stond op. „Dan zal ik u niet langer ophouden, mijn heer Sweers". „Een ogenblikje nog, mijnheer. ehKruipers „Pardon, Pluimers, is mijn naam" „Mijnheer Pluimers, hoe bent u er achter gekomen, dat „Schoon oord" weer bewoond is?" Was het verbeelding, of schrok de bezoeker enigszins? In ieder ge val herstelde hij zich onmiddellijk en antwoordde glimlachend: „Dat wist ik niet, mijnheer Sweers. Ik ben al een paar maal hier geweest en heb aangebeld, doch geen ge hoor gekregen, zodat ik onverrich- terzake weer ben terug gegaan. Maar ik dacht zo bij mezelf: eens zal er toch wel iemand komen, die eigenaar is geworden van "het huis en dan zal ik hem wel spreken. Tot ziens, mijnheer Sweers". Even later was de bezoeker ver dwenen en Klaas zag hem peinzend na, totdat hij uit het gezicht was verdwenen. Neen, dacht hij, die mijnheer ver trouw ik niet helemaal. Hij wil een spel kaarten hebben, als herinne ring aan oom Willem. Best, als ik het vind, kan hij het krijgen. Maar daar zit meer achter. Ik geloof, dat mijnheer Pluimers hier eerder is geweest en iedere keer, als hij op zijn bellen geen gehoor kreeg, op eigen houtje maar eens een onder zoek is gaan instellen in mijn huis. Mijnheer Pluimers, ik durf er dui zend gulden om te verwedden, dat jij de inbreker bent geweest! Al leen is het niet te bewijzen, natuur lijk niet. Daarvoor zal hij wel ge zorgd hebben. Enfin, nu weet ik in ieder geval, aannemende dat Plui mers de inbreker is geweest, waar naar gezocht is tijdens de inbra ken: een spel kaarten. Maar wat kan die vent, vraag ik me af, aan een spel doodgewone speelkaarten hebben? Dat snap ik eigenlijk niet. Als hij nu een oud schrijfbureautje had gevraagd, zou er een geheime la in hebben kunnen zitten met edelstenen, of een bundeltje bank papier of iets anders. Maar een spel kaarten! Nee, dat gaat mijn petje te boven. In ieder geval, we zullen eens rustig en op ons gemak gaan zoeken naar dat spel kaarten en dan eens kijken of er wat bij zonders aan te zien is. Mijn kop er af, als er niet meer achter zit, want voor een gewoon spel kaarten ga je niet driemaal in een huis een inbraak plegen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5