EEN BROK NATUURSCHOON Partikulier vogelreservaat in de Westhoek van belang voor gehele streek Uniek stadieterrein voor de wetenschap (Van onze redakteur) EEN LEVENSLUSTIGE KOEKOEK zit ergens verscholen en zendt zijn blij zomerse roep de wereld in, een tortelduifje komt vrijmoedig en parmantig langs trippelen, een vlaamse gaai waagt zich dicht bij de mensen en weet een robuuste methode om ten koste van anderen aan voedsel te komen. Op de weide duiken sierlijke grutto's omlaag,' angstig schreeuwend en beducht op elk gevaar en de bergeenden en scholeksters lichten met hun felgetekend verenkleed en snavel op in het groengenuanceerde landschap. Het zijn alles geluiden en beelden uit het vogelreservaat van de heer A. Moolenburgh, gelegen tussen Haamstede en Renesse. Als romantisch middelpunt heeft het reservaat het bijkans in het groen verscholen landhuis „De vluchtheuvel", ontmoetingspunt van vele ornithologen en biologen en zeker niet minder „zo maar geïnteresseerden", die wat rust zoeken in het 320 ha groot beschermd domein, dat dank zij een voor uitziend partikulier initiatief tot stand kwam en van wezenlijke betekenis is gebleken voor de in standhouding en uitbreiding van de vogelstand in de Schouwse Westhoek. Dank zij een vriendelijke uitno diging van de heer Moolenburgh waren wij in de gelegenheid dit boeiend terrein, met zijn gescha keerde landschappen te bezoeken en te zien en te horen hoe de rust in dit gebied de vogelstand doet gedijen Deze resultaten vernemend moet er wel aan herinnerd worden, dat na de oorlog van het voorheen reeds aangelegde terrein, feitelijk op ornithologisch gebied niets was overgebleven. De Duitsers schoten vrijwel alle vogels dood en om één vogelsoort als voorbeeld te noemen, na de oorlog waren er maar vijf paar kieviten op het terrein te vinden. Inmiddels is dit aantal al weer opgelopen tot 70 paar en der gelijke spektakulaire cijfers gelden ook voor andere vogelsoorten Van jaar tot jaar is er een toe neming, maar met de zilvermeeu wen loopt het in dit reservaat wel los. De heer Moolenburgh - uiter aard zelf een enthousiast vogelman - heeft allang ontdekt, dat enkele roofzuchtige zilvermeeuwen er doorgaans op uit zijn de vogel- en wildstand de das om te doen. De „zilvermeeuwenkarakters" lopen dus nogal uiteen. Enkele doerak ken doen het 'em, maar - zoals ge zegd - in het reservaat loopt het wel los. Overigens nog dit over de zeemeeuwen, de „kwaden" hebben het geduld van een kat en zitten vaak te loeren voor de holen van konijnen, waarin de jonge berg eenden hun eerste prille levenstijd doorbrengen. De eendenkooi Rechts van de oprij dreef naar „De vluchtheuvel" ligt groen en voornaam de eendenkooi, die slechts mag worden betreden door de kooiker en een enkele partikulier enkele keren per jaar. Veel rust is een voorname zaak in een eenden kooi. De geweldige pluk groen rond de eendenkooi, en trouwens de rust en begroeiing in het algemeen in het reservaat, trekken ook heel wat klein grut aan, aardige vogeltjes als paapjes, klauwieren, goudme rels (wielewaal), tjiftjaf enz. Hierin ligt nu ook meteen de on weerlegbare verklaring van het grote nut van een dergelijk reser vaat. Immers vooral tijdens de broedperiode heeft een vogel rust nodig. Is het broedproces eenmaal voltooid, dan trekt de kleine jonge vogel zich alras niets aan van door mensen gestelde grenzen. De jon gen vliegen uit over het gehele duingebied van de Westhoek en een reservaat moet men dan ook zien als bron waaruit het vogel materiaal wordt aangevuld. Interessante mededelingen deed de heer Moolenburgh ons - wande lend door het uitgestrekte reser vaat - over het aantal eieren van sommige vogels, bv. de scholekster. Soms telt 35 pet. van het aantal nesten van de scholekster in het reservaat vier eieren, op andere ja ren is dit percentage wel 50 pet. Onze zegsman bracht dit in ver band met de voeding van de vo gels. Voor eenden geldt dit bv. ook sterk. Er is - maar dat was een bij zonderheid - wel eens een broed van 16 eieren in één eendennest ge weest. Tot twaalf eieren is echter normaal. Geen verdroging Aan de westflank van het domein treffen de toch wel rustieke meta len molentjes, die voor waterafvoer zorgen. Het reservaat heeft een kans lang mooi groen te blijven, want sinds enkele jaren is er met het polderbestuur van de Weste- renban en de eigenaar een goede samenwerking op het punt van de lozing. De Westerenban nl. mag voor niemendal het overtollig bo demwater lozen op het reservaat. Voor de vogels is dat lang niet on gunstig en natuurlijk vaart ook de flora er wel bij. Overigens is in vergelijking met vroeger ook het reservaat wel droger geworden, een verschijnsel dat het gemeen heeft met de gehele Westhoek. De heer Moolenburgh is zeer positief in zijn bewering, dat - evenals elders - de wateronttrekking aan de bodem daar toch wel schuld aan moet hebben. Een groot voordeel voor het re servaat is dat er belangrijke lage stukken in voorkomen, waar de verdroging uiteraard een heel wat minder belangrijke rol speelt. Het is juist ook in die laagten, dat het Westerenban-water kan afvloeien. Juist omdat verschillende weten schapsmensen voor studiedoelein den het reservaat bij tijd en wijle bezoeken, wordt de betekenis er van nog groter, temeer omdat men zich hierbij niet tot de vogels be hoeft te beperken. Er zijn geleerden die belangstelling hebben voor ke vers, torren, slakken en vlinders. Ook zij kunnen hier terecht en niet zonder trots vertelde de heer Moo lenburgh ons, dat in het reservaat een vlinder is gevangen, die voor heen nimmer in Nederland werd gesignaleerd. Wat de samenstelling van het re servaat betreft, vallen de verschil- len wel duidelijk op voor de op merkzame wandelaar. Een geacci denteerd weidelandschap leidt naar de buitenste zeereep. Het reservaat is hier afgesloten met een laag dijkje, waarachter een diepe - en fraai begroeide duinslenk het ter rein nog scheidt van de buitenste duinen In westelijke richting volgt dan een stuifgebied, dat nogal zorgen baart. Het contrast met de groene duinweide en het lichte zand is wel mooi, maar juist door de sterke stuiving wordt er «toch telkens wat van het terrein afge knabbeld en dat is uiteraard de be doeling van een reservaat niet. De ze gedeelten vertonen weer een ge heel ander beeld, dan bv. het veel sterker - zelfs hier en daar met loofhout (essen) begroeide gedeelte, rechts van de Oude Moolweg. Voor al in het sterk begroeide terrein krijgen de kleine vogeltjes hun kans. Druk broedseizoen In het westelijk deel van het re servaat, is het vooral in de trektijd bijzonder druk. De laatste maal lieten zich veel Vlaamse gaaien zien, waarvan men meende dat zij afkomstig waren uit Scandinavië. Een ringonderzoek leerde echter dat de vogels uit Polen en Tsjecho- Slowakije afkomstig waren. Vooral in de broedtijd is de grootst moge lijke rust wenselijk. Over het dijkje dat het reservaat naar de duinkant afsluit, komen nogal eens mensen wandelen. Juist in deze buurt broedde dit jaar een bruine kieken dief, maar na enkele dagen al was het nest helaas verlaten. Wel een bewijs dat sommige vogels - vooral de schuwe sporten - zoveel moge lijk alleen gelaten willen worden. De bergeenden zijn in aantal ach teruitgegaan, omdat het aantal ko nijnen door de myxomatose ontzet tend is teruggelopen. Daar de berg eenden broeden in konijnenholen, is het begrijpelijk dat de omstan digheden voor hen minder gunstig zijn geworden. Een aardige bijzonderheid is nog dat dit jaar in het reservaat een ei GRUTTO werd gevonden, dat met geen mo gelijkheid valt te determineren. Ook het Zoölogisch museum te Amsterdam wist er geen raad mee en een partikulier, die over een ge weldig omvangrijke eierverzame- ling beschikt, evenmin. Laten de rietgors en de graspie per zich horen, de koekoek laat zich ook niet onbetuigd. Alom be kend is de brutaliteit van de koe koek, die zijn ei netjes in het nest van een andei-e vogel deponeert, die er dan verder (en later met het jong) zit opgescheept. Wel heel merkwaardig is, dat de bv. bij een karekiet uitgebroede koekoek later zelf ook altijd zijn eieren in het nest van een karekiet zal depone ren. Ook de latere kinderen van die koekoek doen dat. Viel oorspron kelijk de keus op een graspieper, dan blijft de graspieper het koe koeksgeslacht door favoriet. Intus sen is het in het reservaat met de vogels al weer wat minder druk geworden. De grutto's en tureluurs zijn uitgebroed. De scholeksters zijn nog wel bezig. De zangvogels als tapuit, kwikstaart, fitis en spot vogeltje weren zich druk in dit ge benedijde stukje natuur. Grappig was langs de weg, die naar het re servaat leidt, een lijsternest met vier jongen, die zich van de men sen al een heel klein beetje bleken aan te trekken. Rijke wereld van schoonheid^ In het reservaat ligt een rijke wereld van schoonheid besloten en toch is het merkwaardig dat nog niet in alle leringen men voldoende besef heeft van de grote nuttigheid van dit gebied voor de gehele duin streek. De gemeente Renesse heeft eens gedacht aan rijwielpaden, bin nen het raam van een ontwikke lingsplan, dwars door het reservaat, maar gelukkig is dit toch niet door gegaan. Een fietspad mag onschul dig lijken, voor een vogelreservaat is het dodend. Met betrekking tot de grote strukturele wijzigingen, waaraan het eiland thans wordt onderworpen en waarin ook de Westhoek wordt betrokken, is alles nog verre van duidelijk, voorzover het het natuurreservaat aangaat. Zeker is wel dat zeer drastische plannen tot wijziging van de land streek, in de stijl van het rekon- struktie-plan, wel nimmer door zullen gaan. Maar er zijn nog veel krachten die de unieke waarde van een dergelijk terrein niet onder kennen Uit die hoek blijven de ge varen dreigen. Gelukkig echter is ook in Den Haag - waar men ge schrokken is van het snel in- schrompelende areaal wilde na tuur - de wind ook wat omgescho ten en daarom mag er gegronde hoop bestaan, dat het reservaat onberoerd zal blijven Weliswaar is het in partikuliere handen, maar het nut voor de streek zal men nimmer in dorre cijfers kunnen uit drukken. Het is een zegen dat jüist in de partikuliere sfeer behouden de krachten worden gevonden, die pal staan tegen de nivellering van een schoonheid, die onvervang baar is. Eisenhower's hulpprogram De voornaamste medewerker van president Eisenhower, Sherwood Adams, heeft dinsdag in een ge sprek met leiders van de democra tische en republikeinse fractie van de senaat, een verzoek van presi dent Eisenhower overgebracht, om de beknotting vanzijn hulpprogram door het Huis van Afgevaardigden ongedaan te maken. De president had voor het pro gram voor hulp aan het buitenland in het komende belastingjaar een bedrag van 4,9 miljard dollar ge vraagd, doch het Huis besloot maandag dit bedrag met 1.1 mil jard dollar te vermindei-en. Eisenhower heeft dinsdag in het ziekenhuis de kwestie met Adams besproken. Hij verklaarde, dat door de beknotting van de buitenlandse hulp de steun aan de N.A.V. ge schaad wordt. De senaat moet zich nog over het plan voor hulp aan het buitenland uitspreken. Prinses Beatrix in Rome aangekomen Prinses Beatrix is gisteren per vliegtuig in Rome aangekomen. Zij zal een vakantie van twee weken in Italië doorbrengen. Hoewel geen officiële bevestiging kon worden verkregen, neemt men aan dat de prinses met haar vrien dinnen is ondergebracht in een villa die toebehoort aan het verbannen koninklijk huis van Savoie, in een groot park in een buitenwijk van Rome. De villa wordt thans bewoond door prins Philip van Hesse, zwa ger van de verbannen koning Um- berto. Een groot aantal fotografen bevond zich woensdagavond in de omgeving van de villa in de hoop een foto van prinses Beatrix te kunnen maken. Algerijnse opstandelingen heb ben dinsdagavond jl. in het berg gebied van Boe Andas, in Klein- Kabilië, 22 mohammedanen gedood. De Spaans-Marokkaanse besprekingen Na afloop van de Spaans-Marok kaanse besprekingen te Madrid is woensdag in een communiqué ver klaard, dat delegaties van de twee landen binnen twee weken naar Tetoean de hoofdstad van de voor malige Spaanse zóne van Marokko, zullen gaan om de bevoegdheden, welke tot dusver bij de Spaanse autoriteiten berustten, aan Marok ko over te dragen. Intussen zullen geen eenzijdige besluiten worden genomen. Na deze machtsoverdracht zullen te Madrid onderhandelingen begin nen voor een definitieve overeen komst ter regeling van de samen werking tussen de twee landen op economisch, financieel en cultureel gebied. Hiervoor zullen speciale commissies worden gevormd. Eisenhower's toestand De gezondheidstoestand van pre sident Eisenhower blijft goed voor uitgaan. Woensdag heeft hij bijna net zoveel werk verzet als op een normale werkdag. De president besprak gedurende een half uur met leden van zijn staf verschillende staatszaken. Hij ondertekende een aantal stukken en dicteerde aan een stenografe ant woorden op boodschappen die ver schillende staatshoofden en buiten landse regeringsleiders hem na zijn operatie hebben gezonden. Voorts besloot Eisenhower heden (donderdag), Bondskanselier Aden auer aan zijn bed te ontvangen. Anti-Britse propaganda in Londen De Britse minister van Binnen landse Zaken, Lloyd-George, heeft woensdag in het Lagerhuis ver klaard, dat een Grieks-Orthodoxe kerk in Londen, waarvan de archi mandriet Macheriotis, die dinsdag werd uitgewezen, het hoofd was, gebruikt werd als centrum voor de verspreiding van anti-Britse pro- De minister zei dit in antwoord op vragen in het Huis over de uit wijzing van Macheriotis, die dins dag per vliegtuig naar Athene is overgebracht. Macheriotis was voorzitter van een commissie die in Engeland gel den inzamelde voor de campagne op Cyprus voor aansluiting van het eiland bij Griekenland. Sommige Grieken en Cyprioten in Londen hadden erover geklaagd, dat druk op hen werd uitgeoefend, zo voegde Lloyd-George hieraan toe. De Amerikaanse luchtmacht De Amerikaanse luchtmacht wil tegen 1950 over zeshonderd inter continentale straalbommenwerpers van het type B-52 beschikken, hon derd meer dan de oorspronkelijke plannen. Dit blijkt uit een verkla ring die luitenant-generaal Irvine, de plaatsvervangende stafchef be last met de zorg voor de vliegtuig productie, onlangs voor een sub commissie van de Senaat heeft af gelegd. De verhoging is mogelijk door het opvoeren van de productie van zeventien tot twintig bommen werpers per maand. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Wil- sum (O.): kand. C. Broere, Oegst- geest. Beroepen te Dreischor (toez.): vi- karis J. Korpershoek, Overschie; te Zijpe: vikaris B. Holl, Den Helder; te Nijkerkerveen: W. Vroegindeweij Bleiswijk; te Oosterwolde (toez.): D. J. Miedema, Tzummarum. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Eefde: kand. H. H. v. d. Neut, Amersfoort. Bedankt voor Bennekom: W. Vroegindeweij, Bleiswijk. - Ger. Kerken Beroepen te Kampen: dr. D. van Swigchem, Oude en Nieuwe We tering; te Nieuwe Pekela: W. van der Zwan, Bruchterveld; te Laren (N H.): P. Popma, Abcoude; te Am sterdam-noord (vac.-Joh. de Boer): G. ter Steege, Vianen; te Treebeek: C. Brilman, Ooster Nijkerk. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Baarn (2e maal): W. Borgdorff, Gorinchem, die dit be roep aannam. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Vlissingen: A. H. Schippers, Hillegom. Bedankt voor Steenwijk: H. Ve- lema, Eindhoven. Tweetal te Bussum: E. Venema, Maassluis en M. Vlietstra, Eemdijk. MARKTBERICHTEN CoÖp. Tuinbouwveiling der Z.H.E, Afdeling Zierikzee Veiling van 13 juni 1956 Aardappelen (nieuwe) f 31, idem (oude) f 11; Rabarber f 8; Sjalotten f 15; Savoyekool f 6-10; Postelein f 20-22; Peulen f 170; Bospeen f 24-41; Boskroten f 20; Kropsla f 2,50-3; Bloemkool IA f 40-41, idem A f 32-38; idem B f 26-33; idem C f 19, idem afw. en stek f 10-20; per 100 kg/bos/stuks. Aardbeien per doosje f 0,35-0,48. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje MAATJE (Mattle) J. VROEGOP. E. VROEGOP-DEN ENGELSE. HELEENTJE en ELSJE. Zierikzee, 13 juni 1956. H. J. Doelemanplein 12. j.v Y Zo de Here wil en zij y leven hopen onze ge- X liefde ouders, behuwd- 'j* X en grootouders: X J. A. JEROENSE N. E. JEROENSE- RIJNBERG Y 'i' op maandag 18 juni a.s. hun 25-jarige echtver eniging te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwdkinderen en X kleinkind. *j* St. Annaland, 14 juni '56 X Weststraat 5 A. Mijn hartelijke dank voor de vele belangstelling bij mijn 80ste verjaardag. J. VAN LEEUWEN-DE WIT. Noordgouwe B 14. 7 juni 1956. Onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij onze 40-jarige echtvereni ging. J. VAN WOUWE. G. VAN WOUWE-DE GRAAF. Brouwershaven, 14 juni 1956. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij onze 55-jarige echtvereni ging ontvangen. In het bijzon der aan het fanfarecorps „Luc- tor et Emergo", voor de door hem gebrachte serenade. S. DE FEITER. C. DE FEITER-VAN FELIUS. Renesse, 14 juni 1956. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen na het over lijden van mijn geliefde zoon WILLEM DE BROEKERT Huidarts betuig ik mijn hartelijke dank. Wed. N. E. DE BROEKERT- KOOLE. Zierikzee, 14 juni 1956. Voor de zeer vele blijken van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde vader, be huwd-, groot- en overgroot vader MARINUS STOEL betuigen wij onze hartelijke dank. J. STOEL. Brouwershaven, juni 1956. Verlenging inschrijvingstermijn Daar de beslissing inzake al of niet toewijzing niet kan worden genomen vóór 1 juli a.s., wordt de inschrijvingster mijn betreffende het Huis en erf te Bruinisse, Oudestraat no. 8, verlengd tot 30 Juni 1956. Formulieren met voorwaarden zijn op aanvraag verkrijgbaar. Notaris VAN DEN BOUT Renesse. Beter scheren en 20 gulden toe! Remington Super 60 f. 98.50 b\J inruil van Uw oude electrische scheerapparaat elk merk, ook defect f. 20.- terug U betaalt dan slechts f. 78.50 Vraag demonstratie b(j: R. TEN KATE Drogisterij Dam - Zierikzee Gemeente ZONNEMAIRE Kosteloze inenting en herinenting tegen koepokken Burgemeester en wethouders van Zonnemaire brengen ter openbare kennis dat op 15 juni 1956, te 13.30 uur, gelegenheid zal worden gegeven tot koste loze inenting en herinenting in de lokaliteit der openbare lagere school, Belanghebbenden wordt ver zocht het inentingskaartje mede te brengen. WIE WIL een éénsgezinswoning ruilen te VJissingen voor iets derge lijks op Schouwen? Inlichtingen: kantoor BOLTJE „Kijkuit", Zonnemaire. voor zoutloos dieet: Anton Hunink „Daven- trla" vleeswarenconser- ven. Toch heerlijk en horttgl O.a. blikjes: HAMWORSf KNAKWORST LEVERPASTEI BOTERHAMWORST f 1,00 SOEPBALLETJES f 0,90 1 0,6 5 f 1,15 f 0,60 DOOSJES DIEETKAAS en Zoutloze Lunchkaasjes VERKADE'S BISCUITS IN PAKJES Handig op reis of bij „een dagje uit". CROQUETTEf 0,45 PETIT BEURRE MARINA WAFELS. FROUFROU BRUSS. KERMIS GEM. BISCUITS f 0,50 f 0,65 f 0,70 f 0,65 f 1,35 Sloperij fa J. KOSTERS, Varremarkt - Telef. 153 is steeds koper van oude land bouwwerktuigen, motoren of andere installaties Overal te ontbieden SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20. Te koop: Partij afheiningpalen, ongev. 3 m lang, telefoonpaaldikte, per stuk f 1,Te bevr. bij agent L. W. Boogert, Oosterland. Te koop gevraagd: Kippen, konijnen, enz. A. C. de Bruine, Noordweg 7, Anna Jacobapolder, telefoon 156 St. Philipsland. Personeel gevraagd: Een loodgietersjongen. - Henk Verschuur, Koraalstraat, telef. 316, Zierikzee. Arbeider, liefst vakbekwaam, of aankomende jongen. Fruit- kwekerij „Tentebosch", Haam stede. Personeel aangeboden: Ervaren chauffeur voor luxe of bestelauto. Bekend met re- paratiën. Brieven onder no. 542 aan het bureau van dit blad. Diversen Plant op lege plekken in uw bieten of lege grondwallen raapkoolplanten of boerekool. Zeer geschikt voor vee- en kippenvoer. M. J. Goudzwaard Blokweg 50, Zierikzee. U kunt vanaf heden ook tele fonisch uw afspraak maken voor behandelingen tegen roos en haaruitval. Frans Branden burg, telef. 642, Zierikzee. Geef uw man een pijp, sigaren of sigaretten, tabakszak of aansteker uit Sigarenmagazijn D. C. Viergever, hoek KraanpL Het gaat van mond tot mond, Wanneer uw haar niet is ge zond, bel dan even zes, vier, twee, en u bent spoedig weer tevree I Tuinstoelen vanaf f 10,80, veld stoeltjes vanaf f 4,45. Bréngt uw vacantie door in een ge makkelijke stoel van Deurloo's woninginrichting, Appelmarkt no. 4, Zierikzee. Tevreden klanten bewijzen het succes van onze speciale methode tegen haaruitval en roos. - Frans Brandenburg, kapper, Breedstraat 1, tel. 642. Nieuwerkerkers! Stemt P.v.d. A. voor progressief bestuur. No. 1 van lijst 1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2