DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 12 JUNI 1956 No. 17966 112e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Tito en gezelschap bijna platgedrukt in Stalingrad Geen controle meer op ontvangst President Tito heeft een bezoek Dit was de meest grootse gebracht aan Stalingrad, waar hij vriendschappelijke ontvangst welke i r. I1 JI mitft tAr AAA +AA tn HlS 'met de Russische leiders zeer en thousiast werd ontvangen. Wel 200.000 mensen waren op de been, die president Tito en de Sowjet- leiders zo wild enthousiast ontvin gen, dat zij bijna onder de voet werden gelopen. De schreeuwende en juichende massa brak door het cordon van politie en militairen, zodra de be zoekers op de trap verschenen, welke leidt naar het voor het sta tion van Stalingrad gelegen plein. De politie en veiligheidstroepen waren de situatie niet meer mees ter en de bezoekers, onder wie zich ook mevrouw Tito bevond, moesten zich al duwend een weg banen naar hun auto, die geheel door mensen omringd was. Mikojan, die bijna viel, werd op de been gehouden door een Ame rikaanse journaliste. Na tien minu ten van hevig geworstel tussen de veiligheidswachten en de menigte kon een smalle weg voor de auto worden vrijgemaakt. president Tito tot nog toe in de Sowjet-Unie ten deel is gevallen. Volgens plaatselijke functionaris sen was het een wonder, dat de be zoekers er zonder letsel afkwamen. De tonelen voor het station waren zonder weerga in de Sowjet-Unie, waar de menigte door strikte veiligheidsmaatregelen gewoonlijk goed in bedwang wordt gehouden. Veel doden in Algerije In het weekeinde zijn bij opera ties in drie gebieden van Algerije meer dan 150 opstandelingen ge dood en een veel groter aantal ge wond en gevangen genomen. Bij de zuiveringsoperatie in het westen van het land tussen Tlem- cen en de kust werden in totaal 67 opstandelingen gedood, terwijl 600 personen voor een nader onderzoek werden aangehouden. Bij gevechten in het zuidelijke deel van het departement Constan- tine, die zaterdag begonnen en waarbij Franse troepen in het grensgebied werden gesteund door Tunesische militairen, sneuvelden 45 opstandelingen en gaven zich 10 man over. In het Nementsja-gebergte deden valscherm troepen een aanval op een concentratie van opstandelin gen, van wie er 35 werden gedood. Ook bij kleinere acties in de rest van het land leden de rebellen ver liezen. EISENHOWER: „Geen Amerikaanse staf chefs naar Moskou" President Eisenhower heeft een nlet-officiële Sowjet-uitnodlging aan alle Amerikaanse stafchefs om de vliegtuigschouw op 24 juni, de dag van de Sowjet-luchtmacht in Moskou btf te wonen, verworpen. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathean Twi ning, heeft reeds een officiële Sow jet-uitnodlging om de schouw bij te wonen, aanvaard. Eisenhower meende dat het „niet- practisch" zou zijn als behalve ge neraal Twining ook de andere staf chefs de vliegtuigschouw zouden bijwonen. President Eisenhower nam dit besluit maandag op een bespreking met zijn eerste assistent, Sherman Adams, in het Walter-Reed-zieken- huis in Washington, waar hij her stellende is van de operatie van zaterdag. De president liet evenwel de mo gelijkheid open dat later enige staf chefs naar de Sowjet-Unie gaan, mits zij voldoende tijd krijgen om buiten Moskou de „dingen die van speciaal belang zijn voor hun eigen wapens", te bezichtigen. Stagnatie in grens verkeer met België Belgische douanebeambten heb ben gisteren strikt volgens de voor schriften gewerkt uit protest tegen een niet opgeloste loonkwestie. Als gevolg hiervan ondervond vooral het goederenverkeer tussen Neder land en België vertraging. Sommige vrachtwagens moesten drie vier uur blijven wachten. Ook personen auto's hadden ongeveer een uur op onthoud door de nauwgezetheid waarmede de Belgische douanebe ambten de controle uitvoerden. Waarschijnlijk zal deze actie wor den voortgezet totdat er in het loon- geschil overeenstemming zal zijn bereikt. Prinses Margaret is maandag per vliegtuig in Zweden aangeko men. Op het vlieveld Kopenhagen werd zij begroet door prins Bertll, de 43-jarige zoon van koning Gus- taaf Adolf. Roemeens grapje In de Roemeense hoofdstad Boekarest wordt thans het volgende politieke grapje verteld. De leider der Roemeense communistische partij, Ghe- orge Gheorghiu-De), had een radiorede gehouden, die naar hij zelf meende, toch wel bijzonder pakkend was ge weest. De volgende ochtend bezocht hij een hoge Roemeense ambtenaar thuis. Tegen diens zoontje zei hij: „Ik zou je vader graag willen spreken". „Wie bent u?" vroeg het zoontje. "Zeg maar dat ik de man ben, die gisteravond voor de radio heb gesproken". Het gezichtje van de jongen kreeg een verheerlijkte uit drukking en hij zei: „Dat was een prachtige radiotoespraak. Hebt u die werkelijk gehou den?" „Zeker", luidde het trotse antwoord van Gheorghiu- Dej. Het zoontje vloog de trap op. „Vader, kom eens gauw, hier is president Eisenhower om u te spreken". Prinses Beatrix naar Rome H.K.H. prinses Beatrix zal als af scheid van haar schooljaren bin nenkort met haar vroegere klasge noten van het Baarns lyceum een veertiendaags bezoek brengen aan Rome. Dit bezoek draagt uiteraard een privé karakter. Koningin Wilhelmina Fonds Trekking nationale loterU 1956 Te Amsterdam is ten overstaan van notaris dr. mr. K. L. Piccardt de trekking gehouden van de na tionale loterij 1956 ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De eerste en tweede prijs - luxe automobiel (Ford Anglia) - zijn gevallen op resp. no. 84894 en no. 226769; de derde prijs - een scooter - op no. 135413. Voorts zijn 350 prijzen uit geloot. Wolkbreuk boven Hilversum Boven Hilversum ontlastte zich maandagmorgen een zeer zware en langdurige regenbui, die af en toe de omvang had van een kleine wolkbreuk. Het gevolg was dat het laag liggende centrum der gemeen te, zoals steeds in dergelijke abnor male gevallen, in korte tijd onder water kwam te staan. De verkeers- tunnels onder de spoorlijn stroom den vol en de straten in het cen trum werden riviertjes. Ook de kelders liepen vol en de riolerings- putten begonnen water terug te ge ven in plaats van op te nemen. Het verkeer, dat omstreeks kwart over twaalf zeer druk werd, werd volkomen ontwricht. België krijgt school voor poolreizigers Opleiding als by commando's Naar „Le Soir" meldt zal te Brussel een zg. „Pollarpool" wor den opgericht, waar jonge Belgen en eventueel ook buitenlanders een vier jaar durende opleiding tot poolreiziger en poolexploi- teur zullen kunnen volgen. Zij zullen van buitenlandse en Bel gische pooldeskundigen onder richt krijgen in o.a. electronica, geologie, hydrologie en geophysica. Deze „Pollarpool" bereidt ook een permanente vestiging van België in het poolgebied voor. Deze opleiding is ook voor vrouwen opengesteld. Om de poolreizigers ook lichamelijk voor te bereiden op de zware taak die hen wacht, zullen zij een trai ning ondergaan, die ongeveer over een komt met die welke de com mandotroepen en parachutisten volgen. De toeTkput ran de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leon- hardt" zal zaterdag of maandag a.s. uitvaren naar de plaats waar het goudschipvolgens nauwkeurige berekeningen moet liggen. Men hoopt in het wrak van de ,Renate Leonhardt" niet alleen kistjes goud te vinden maar ook zilverwerk, schilderijen, Japanse vazen en ruwe edelstenen. Deze mededelingen heeft de heer P. Visser gistermiddag gedaan op een te Utrecht gehouden vergade ring van de vereniging. Dat er behalve goud nog meer kostbaarheden in het wrak verbor gen moeten liggen, maakte de heer Visser op uit het scheepsjournaal van de Renate, dat hij, naar hij ver klaarde, in zijn bezit heeft. De kistjes goud, aldus de heer Visser, zijn gemerkt met de letters AU. Geruchten, als zou de vroegere Bladen blijven bijzonderheden melden over de on-Stalinisering Chroesjtsjef zou nog meer gezegd hebben „II Quotidiano", het blad van de Italiaanse katholieke actie, heeft verklaard in het bezit te zijn van een fotocopie van de rede die Chroesjtsjef tot het partijcongres gehouden heeft en waarin hij Sta lin openlijk veroordeelde. Uit deze copie zou gebleken zijn dat de tekst die vorige week ge publiceerd werd, niet volledig is. Het blad zegt de tekst gekregen te hebben van een persagentschap in Rome dat zich toelegt op het verzamelen van nieuws uit com munistische landen, het „Agenzia Continentale". In de versie van het Amerikaan se State Department zouden o.m. de volgende passages zijn wegge laten: „Wij moeten met geduld en met Leninistische volharding ijveren voor het versterken van het socia listische geweten en het elimineren van bourgeois-nationalisme in an dere landen. Wij zijn niet van plan, de weg van onze partij en van onze zuster-partijen, welke leidt naar de definitieve en universele overwin ning van het socialisme, te verla ten". „France Soir" schrijft in een on der „copyright" gepubliceerd arti kel onder meer: „Chroesjtsjef ver klaarde onder meer, dat Stalin zijn tweede vrouw, Nadedja Alilojefra, in het begin van de jaren dertig heeft vermoord". Volgens „France Soir" zou Chroesjtsjef in zijn tweede rapport ook afstotende nadere bijzonderhe den hebben medegedeeld over Sta- lins sexuele leven. Hij zou, speciaal in zijn laatste levensjaren, door sexuele dwangvoorstellingen, die in sadisme ontaardden, bezeten zijn geweest. Minderjarige meisjes zou den hieraan ten offer zijn geval len. Een aantal van haar zou onder geheimzinnige omstandigheden zijn verdwenen. Beria, het in december 1953, na Stalins overlijden, terecht gestelde voormalige hoofd van de Sowj et-Russische staatsveiligheids dienst, die de meest vertrouwde medewerker van Stalin was, zou deze meisjes en jonge vrouwen in een wezenlijke „harem" voor Sta lin bijeen gebracht hebben. Beria zou, voor zijn terechtstel ling het bovenstaande bekend heb ben. Internationaal jeugd- congres 1956 Onder auspiciën van „The Di vine Life Society" en „The Seven Trustees of the Universal Flag' zal van 5 t/m 15 juli a.s. in kasteel „Sterkenburg" te Driebergen een internationaal jeugdcongres wor den gehouden. Het thema voor het jeugdcongres zal zijn: „Wat kunnen wij - jon geren over de gehele wereld - doen om een bijdrage te leveren in de verbetering van menselijke verhou dingen?" Het congres zal worden geopend door de ambassadeur van India In Nederland, de heer B. K. Kapur. Verscheidene internationaal be kende sprekers zullen aan dit con gres hun medewerking verlenen door het houden van lezingen, waarin de grondtoon voornamelijk „de bevordering van betere mense lijke verhoudingen" zal zijn. Jacht naar het goud van de „Renate Leonhardt" start komend weekend Duitse kapitein van de Renate Leonhardt verklaard heben dat het schip alleen met cokes geladen was, sprak de heer Visser met nadruk tegen. De kapitein, zo zei hij, is trouwens al meer dan tien Jaar dood. De verkiezingen voor de Tweede Kamer Volgens officieuse telling zijn 6.129.503 Nederlanders gerechtigd hun stem uit te brengen bij de alge mene verkiezingen, die morgen ge houden worden voor de samenstel ling van een nieuwe Tweede Ka mer. Er zijn dit keer ruim 300.000 stemgerechtigden meer dan bij de Kamerverkiezingen in 1952. Toen waren er 5.793.000 kiezers, waarvan ruim 92 procent aan zijn stemplicht heeft voldaan. De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen te beslissen over de bezetting van 100 Kamerzetels, maar ook over een uitbreiding tot 150. De Staten-Ge- T-ieraal hebben zich immers in eer ste lezing verenigd met een uit breiding van beide Kamers met de helft van het tegenwoordige aantal zetels. Wordt dit voorstel na de verkiezingen ook in de tweede le zing aanvaard, dan zullen nog 50 'kandidaten op grond van de uit slagen van woensdag tot de Twee de Kamer worden toegelaten. Defensiekosten iii de toekomst omhoog Op een verkiezingsbijeenkomst van een der politieke partijen in Krasnapolsky te Amsterdam, heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, verklaard, dat de de fensiekosten in de toekomst zullen stijgen. Ook achtte de minister het handhaven van een lange diensttijd noodzakelijk. De bewindsman zag als inzet van een defensieopbouw het voorkomen van een oorlog. Sprekend over de militaire samen werking in Natoverband, betoogde ir. Staf, dat deze samenwerking ruimte schept voor internationale contacten op andere dan specifiek militaire gebieden. De atmosfeer, waarin in de toekomst de supra nationale instanties zullen moeten werken, wordt als het ware door de Nato-samenwerking voorbereid. Het vaccin-Salk tegen kinderverlamming Het Amerikaanse vaccin-Salk (tegen kinderverlamming) blijkt volledige immuniteit te verschaffen in 99,98 procent van de gevallen waarin drie inentingen gegeven worden, zo heeft het Amerikaanse Medische Genootschap, de A.M.A., maandag bekendgemaakt. Het hoofd van de Amerikaanse gezondheidsdienst, Schelle, ver klaarde maandag op de opening van de jaarvergadering der A.M.A. dat de medische wetenschap nu on twijfelbaar een vaccin bezit, dat het zorgvuldigste onderzoek wat betreft veiligheid en doelmatigheid doorstaat. Dr. Jonas Salk, de ontdekker van het vaccin, deelde mede, dat bij een proef met 4.382 schoolkinderen In Pittsburg, die driemaal ingeënt werden, gebleken is dat in slechts één geval geen volledige bescher ming tegen de kinderverlamming was verkregen. De Amerikaanse hulp Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft maandag het wetsontwerp betreffende de hulp verlening aan het buitenland door gezonden naar de Senaat. Van het door de regering gevraagde bedrag is 3.800 000 000 dollar overgebleven. Er is meer dan een miljard dollar besnoeid. Het gaat om gelden voor het belastingjaar dat 1 juli begint. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Aanrijding op de Mol Zondagmorgen omstreeks kwart voor tien werd mej. L. de B. te Zierikzee op de Mol ter hoogte van de achteruitgang van de firma Plaating aangereden door een per sonenauto bestuurd door de heer de J. uit Renesse. Op dat uur was het op het punt Mol-Dam zeer druk door de vele kerkgangers en toe risten. Mej. de B. maakte een on verwachte stap zijwaarts met het noodlottige gevolg dat zij aangere den werd en aan het been ver wond. Door de stedelijke politie wordt een nader onderzoek inge steld. OOSTERLAND - Burg. stand en loop der bevol king over mei 1956. Geboren: Maria, d. van C. Zwa ger en A. K. van Sluijs; Huberta, d. van W. L. Bolle en J. Goud zwaard. Getrouwd: Jan Paulus Boogerd, 26 j. te Hengelo en Cornelia Dorst, 23 j. te Oosterland. Vertrokken: Jan Goudzwaard naar Maurik; Jacobus Dankers en echtgenote naar Zierikzee; Jan Admiraal naar Noordwijk; Maria J. Israël (wed. P. Brouwer) naar Wieringermeer; Cornelia Dorst naar Deventer; Marie Hage naar Rotterdam. Ingekomen: Janna Rentier uit Nieuwerkerk (Z.); Pieternella de Vriend, van Texel. Financiën en Economie Het ontwerp algemene wet Inzake Rijksbelastingen Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de vaste commissie voor finan ciën uit de Tweede Kamer betref fende het ontwerp van de alge mene wet inzake rijksbelastingen Dit wetsontwerp wil de grondslag leggen voor de komende algemene herziening van de belastingwetge ving. Het ontwerp heeft in hoofd zaak betrekking op het formele be lastingrecht. Wat betreft de in het voornemen van de regering liggende algemene herziening van de belastingwetge ving op het door de vereenvoudi gingscommissie behandelde terrein, doet de Staatssecretaris van Fi nanciën uitkomen, dat de regering, nog vóór de vereenvoudigingscom missie haar rapport aan de rege ring heeft aangeboden, reeds een aanvang had gemaakt met de be studering van de vraagstukken, die de herziening van het materiële be lastingrecht raken. De verwachting kon worden uitgesproken, dat, on voorziene omstandigheden voor be houden, een aantal belangrijke wetsvoorstellen nog in dit zittings jaar zal kunnen worden voltooid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wilskracht is een sterke i bijl, waarmede men zich door i het dichtste woud een weg kan i banen. (Buiten redactionele verantwoorde lijkheid). Oproep tot het Nederlandse volk (Ingezonden) Op woensdag 13 juni a.s., de dag der verkiezingen, gaat het om een nieuwe volksvertegenwoordiging. Uw keuze heeft te maken met al lerlei economische en sociale en culturele vragen. Maar het gaat ook om onze militaire weerbaarheid. Ondanks de schijnbare ontspanning in de wereld is deze belangrijk. De individuele dictator heeft men af gezworen, de collectieve dictator bleefin het land van de ge vallen Stalin. Een paraat leger blijft nodig, maar belangrijker is onze geeste lijke weerbaarheid. Tegenover de destructieve krachten moeten wij de constructieve van het Christen dom stellen. Indien Christus is Heer, groeit de geestelijke weer baarheid als een genade! De groe pen van ons volk, die onder invloed staan van het fatale Communisme, die wij vaak ervaren als een de monische colonne, moeten door ons geloof in de Evangelische weer baarheid worden overwonnen en tot de Christelijke solidariteit ge voerd. Wij willen u activeren, u oproe pen om te stemmen in geestelijke paraatheid. Ons volk is een volk van vrije mensen, naar Christelijke opvatting, democratisch van geest, naar eis van het Evangelie, de naaste dienende in solidariteit. Toon u geestelijk weerbaar. Te gen het Communisme het Evan gelie! Economisch recht voor allen, so ciale gerechtigheid voor allen, op een geestelijke grondslag, die gees telijke vrijheid verzekert! Kies dus in ernst uw candidaat. Wie van goeden wil zij, weten hun keuze naar eigen overtuiging. Com munisten krijgen geen kans! Com munisten kiezen is vrijheid ver liezen. Het Activeringswerk Geestelijke Weerbaarheid. De Sowjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft ook op de Britse minister-president Eden een schriftelijk beroep gedaan het Russische voorbeeld tot verminde ring der sterkte van de strijd krachten te volgen. Overeenkom stige brieven zijn aan president Eisenhower der V.S. en aan de Franse president Mollet gezonden. In geheel Argentinië hebben de politie en het leger arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zouden ongeveer duizend personen zijn aangehouden, onder wie drie vrouwen die in de hoofd stad een betoging ten gunste van ex-president Peron op touw had den gezet. In totaal zijn tot nu toe 38 personen - 22 burgers en 16 mili tairen - doodgeschoten wegens hun aandeel in de jongste, mislukte Ar gentijnse opstand. Verscheidene andere personen zijn gearresteerd; zij zullen volgens de krijgswet be recht worden. Snellere daling van aantal landarbeider» te verwachten Studie over herbouw landarbeiders#tend I. De agrarische commissie van de Christelijk Historische Unie heeft een studie gemaakt van het vraag stuk van de landarbeiders. In deze studie, die is uitgegeven vanwege de Jhr. Mr. de Savornin Lohman- stichting te 's Gravenhage, wordt aandacht besteed aan de econo mische en de sociale positie van de landarbeiders. Er worden aanbe velingen In gedaan voor de her opbouw van de landarbeidersstand. Volgens de beroepstelling 1947, zo wordt in deze studie o.a. opge merkt, is ongeveer 7 °/o van de Ne derlandse beroepsbevolking land arbeider. In de zeekleigebieden valt sinds 1939 een achteruitgang te con stateren van 11 In de weidege bieden is het aantal landarbeiders vrijwel constant gebleven; in de veenkoloniën is het aantal toege nomen. De toevloeiing van jongens die na de lagere school het beroep van landarbeider kiezen is steeds klei ner geworden. De afvloeiing van landarbeiderszoons na de lagere school naar andere beroepen is steeds groter geworden. Thans kiest ongeveer 45 van de zoons uit de landarbeiderskringen na de lagere school een ander beroep. Het is ge bleken, dat ook nog een aanzien lijk aantal oudere landarbeiders vooral na de tweede wereldoorlog de landbouw heeft verlaten. De gemiddelde leeftijd van de landarbeiders is bijna 40 jaar. Het Landbouw Economisch Instituut heeft in haar jongste studie over de landarbeiders in Nederland be rekend, dat in de komende vijftien jaar in de akkerbouw- en de weide gebieden het aantal landarbeiders met ongeveer 20 °/o zal afnemen. De verwachting is gerechtvaar digd, zo wordt voorts opgemerkt, dat het aantal landarbeiders in de toekomst sneller zal dalen dan de werkgelegenheid ten plattelande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1