DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijdkrachtenvernnndering in S.U. geen vredeswil maar ekonoinische noodzaak Luxemburgs Groothertogelijk paar vertrokken 63 Russische divisies en brigades in O.-Duitsland worden ontbonden PRESIDENT EISENHOWER ONDERGING EEN GESLAAGDE OPERATIE ARGENTIJNSE REGERING SLAAT PERONISTISCHE OPSTAND NEER MAANDAG 11 JUNI 1856 No. 17965 112e jaargang ZIERIKZEE SCHESNIEÜWSBODE I IIHM I H II I II I Hl 1 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mfh.) I 1#- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelslrast 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerikaans kommentaar op Boelganln's brief Schrijven geen bijdrage voor ontwapenlngs-controle systeem In officiële kringen te Washing- I ton is men van mening dat premier Boelganins brief niets inhoudt dat bij zou kunn endragen tot het vin den van epn onfeilbaar controle systeem op de ontwapening. Deze kringen zien de brief als een poging om propaganda-munt te slaan uit de recente Russische ge deeltelijke demobilisatie, die (even eens volgens deze kringen) niet het gevolg was van vredeswil, doch van economische noodzaak. Wat betreft het terugtrekken van westelijke geallieerde troepen uit Duitsland, is men in deze kringen van mening dat de defensiever plichtingen tegenover de Bondsre publiek dit niet toelaten. Immers, in dat geval zouden er zich op het vasteland geen Amerikaanse troe pen meer bevinden, terwijl er aan de grens van oost-Duitsland altijd nog geweldige Russische troepen massa's over zouden blijven. Ook wijst men er in die kringen op dat Boelganin geen enkel woord wijdt aan de Amerikaanse stelling dat iedere ontwapeningsovereen komst vergezeld moet gaan van af doende controlemaatregelen. Tenslotte meent men in deze kringen te weten dat Eisenhower, juist voor hij naar het ziekenhuis gebracht werd, tot de slotsom ge komen was de verantwoordelijk heid voor het mislukken van de Londense ontwapeningsbesprekin- Poujade wordt niet toegelaten Aan de algemeen secretaris van de Nederlandse Oppositie Unie (N. O.U.) is namens de procureur-ge neraal bij het Gerechtshof te Am sterdam in opdracht van de minis ter van Justitie medegedeeld, dat de heer Poujade geen verlof zal worden verleend te spreken op het zelfstandigencongres, dat op 11 juni in het Concertgebouw zou ge houden worden. Niet alleen dat Poujade niet zou mogen spreken, ook de toegang tot het land zal hem worden geweigerd, terwijl aan te nemen is dat ook de andere buiten landse sprekers niet toegelaten zullen worden. Engelse mannequins in Moskou De slanke figuurtjes van de zes Britse mannequins die de komende drie weken in Moskou Britse mo dellen zullen tonen, hebben daar enige twijfel gewekt. Nadat zij getuige was geweest van een proef-show', vroeg mevr. Gromiko, echtgenote van de onder minister van Buitenlandse Zaken zich af of de modellen die de meis jes toonden eigenlijk wel geschikt waren voor mollige Russische vrouwen. Een arbeider, die de show zag, lette meer op de meisjes dan op de jurkjes. Hij zei: „Die zijn te mager, ze moesten eens eep mestkuur doen". Sneeuw in verschillende delen van Europa In verschillende delen van Euro pa heeft de winter weer zijn in trede gedaan. In Oostenrijks Tirol, waar men donderdag volop zon had viel vrijdag sneeuw, evenals in de Alpen en het Jura-gebergte in Zwitserland, waar de bergen boven een hoogte van duizend meter met sneeuw werden bedekt. In Innsbrück werden elektrische kabels door een zware sneeuwval verbroken, waardoor een deel van de 6tad van licht verstoken was. Het tramverkeer kwam tot stil stand. In noord-Italië woedden sneeuw stormen. Terwijl in het noorden een temperatuur van twintig graden onder nul werd gemeten, heerste er in het zuiden van het land een hit tegolf, met meer dan dertig graden boven nul. In Parijs viel regen en hagel. Een grote harige spin heeft in een winkel in Althofen in Karin- tbië (Oostenrijk) paniek gezaaid on der de klanten. De spin, die acht centimeter groot en zeer vergiftig was, kwam uit een tros bananen, afkomstig uit West-Indië. Voordat iemand kon worden gebeten, slaag de de winkelier er in de spin te doden. gen volledig bij de Sowjet-Unie rust. Maarschalk Boelganin heeft pre sident Eisenhower in zijn brief meegedeeld dat de Sowjet-Unie voornemens is, haar bewapening en militaire uitgaven, overeenkomstig de vermindering van de omvang van haar strijdkrachten te beknot ten met 1.200.000 man. Volgens diplomaten te Washing ton, die van de inhoud van het schrijven op de hoogte zijn, drong de Sowjet-premier er op aan, dat de Verenigde Staten het Russische initiatief volgen. Dapper echtpaar Op dinsdag 19 juni a.s. zullen Jan Hof en Leny Hoogland, beiden uit Zaandam, met hun scooter aan boord van een schip van de Holland Ame rika Lijn van Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrekken. Deze bootreis betekent voor de jonge men sen, die dan drie dagen ge trouwd zullen zijn, het be gin van een wereldreis langs Amerika, Australië en India. Voorzover zij over land rei zen,' zullen de reizigers ge bruik maken van hun scoo ter. 52.000 km. zullen zij af leggen, waarvan 22.000 over zee. Het echtpaar zal van Amerika naar Nieuw Zee land en Australië reizen, waar zij de Olympische Spe len zullen bijwonenVan Australië gaat het dan via India terug naar Europa. In augustus 1957 wordt het tweetal in Zaandam terug verwacht. De beide wereld reizigers zullen onderweg in hun onderhoud voorzien door het schrijven van reportages voor verschillende dagbladen en tijdschriften. Een opname van het grote jaarlijkse paardensportfeest in Epsom, de Derby, waar duizenden Engelsen komen om te kijken - en te wedden. We zien de paarden hier in de „Tottenham hoek" van de baan. Winnaar werd de favoriet, het Franse paard Lavandin met Rae Johnstone. Hartelijk afscheid op Soesterberg H.K.H. Groothertogin Charlotte en Z.K.H. Prins Felix van Luxem burg zijn vrijdagmiddag, na een verblijf van ruim drie dagen in ons land, met een Dakota van het vlieg veld Soesterberg naar Luxemburg vertrokken. Om drie uur verlieten de hoge gasten het paleis Soestdijk. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Beatrix vergezelden hen vervolgens naar Soesterberg, waar bij aankomst het muziekkorps van de Koninklijke Luchtmacht het Luxemburgse volkslied speelde. Nadat H.K.H. de Groothertogin en H.M. de Koningin de erewacht, gevormd uit luchtmachttroepen en lijke Luchtmacht hadden BOELGANIN OVER DE ONTWAPENING Een "nieuwe benadering" van het vraagstuk De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, heeft president Eisen hower gezegd, dat er op het ogen blik moeilijk op valt te rekenen, dat de besprekingen in de V.N. in de nabije toekomst tot concrete maatregelen op het gebied van de ontwapening zullen leiden. Dit meldt radio-Moskou. De radio zond een samenvatting uit van de jongste brief van de premier aan Eisenhower, welke vrijdag in Washington is overhan digd. Boelganin verklaarde, dat de Sowjet-Unie had besloten tot een „nieuwe benadering" van het ont- wapeningsvraagstuk. De Sowjet- bewapening en militaire uitgaven zouden worden verminderd, in overeenstemming met het jongste Sowjet-besluit om 1.200.000 militai ren te demobiliseren. 63 divisies en afzonderlijke bri gades worden ontbonden, met in begrip van drie luchtmachteenhe den en andere eenheden tot een to- Vervallen Frans kasteel opgeblazen Met behulp van dynamiet is zon dag het Chateau de la Bodonnière te Marcay, nabij Poitiers, eens één van de fraaiste kastelen van west- Frankrijk, In een puinhoop her schapen. Het gebouw was zo vervallen, dat herstelwerkzaamheden ruim 300 000 gulden zouden hebben ge kost. De eigenaar, de 37-jarige René Villemiers, die dit bedrag niet kon opbrengen, had nog alle moeite gedaan om het kasteel aan weldadigheidsinstellingen te schen ken, doch hij kon geen gegadigde vinden. Aangezien het kasteel, bewoond of onbewoond, jaarlijks ettelijke duizenden guldens aan belasting kostte, besloot de eigenaar ten slotte het gebouw te laten slopen. taal van meer dan 30.000 man, die in oost-Duitsland gelegerd zijn. Indien de Britse, Amerikaanse en Franse strijdkrachten in Duitsland eveneens verminderd worden, zou dit „onbetwistbaar beslissen der maatregelen op dit gebied voorbe reiden, met name een overeenkomst over de evacuatie van buitenland se strijdkrachten uit Duitsland". het muziekkorps van de Konink- teerd, werd afscheid genomen van een groot aantal autoriteiten. Daar na namen H.M. de Koningin en Prins Bernhard afscheid van hun gasten. Koningin Juliana en Prin ses Beatrix omhelsden Grootherto gin Charlotte voor het vliegtuig. ^2ij het vertrek gaf de saluutbat- terij 21 schoten. Een escadrille van 12 „Thunderjet" straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht escor teerde het vliegtuig tot aan de grens. Hitler's legende dood in Duitsland „De legende van Hitier en zijn Nazi's is morsdood in de west- Duitse federale republiek", aldus heeft de Amerikaanse ambassadeur te Bonn, dr. James Connant, zater dag te Columbus, in de Amerikaan se staat Ohio, ni een toespraak tot de Amerikaanse vereniging voor scheikunde verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De geest in west-Duitsland is die van een volk, dat.de tirannie en het geweld van het Nazi-bewind heeft verwor pen". Omtrent de nieuwe west-Duitse strijdkrachten zei hij: „Alle poli tieke partijen zien erop toe, dat deze geen „staat in de staat" wor den". Ziekte bleek niet kwaadaardig „Zaterdag Is op president Eisen hower een „onderzoekingsoperatie" uitgevoerd, die nodig werd geacht om de oorzaak van een verstopping aan het einde van de dunne darm op te sporen en weg te nemen. De operatie die in de ochtenduren uit gevoerd werd, is geslaagd. De ziekte heeft niets te maken met de hart aanval, die de president enige maanden geleden kreeg. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, deelde mee, dat de operatie met succes is bekroond en dat de president in uitstekende conditie de operatiezaal heeft ver laten. De operatie duurde van 7.59 uur tot 9.52 uur Nederlandse tijd. Ha gerty noemde de toestand van de patiënt „zeer bevredigend". In een bulletin, dat om 11 uur werd uitgegeven, werd gezegd, dat de president geopereerd is met het oog op een „ingewandsverstopping tengevolge van ileitis, een niet- kwaadaardige ziekte". Gedurende de operatie had het hart van de pa tiënt normaal gefunctioneerd. Zijn toestand „blijft zeer bevredigend", aldus het communiqué. De operatie werd uitgevoerd in het Walter Reed legerhospitaal te Washington, waar de patiënt vrij dagmiddag was opgenomen. Eisen hower's echtgenote, zijn zoon, ma joor John Eisenhower, en een broer van de president, dr. Milton Eisen hower, bevonden zich in het hos pitaal. De verkiezingen Nu de berichten over de toestand van de president gunstig blijven, wordt de Amerikaanse verkiezings campagne met volle hevigheid her vat. De republikeinen leggen er de nadruk op dat volgens de dokters Eisenhower in staat zal zijn zich herkiesbaar te stellen. De democraten daarentegen ge bruiken Eisenhower's ziekte als een belangrijk punt in hun programma. Zij zeggen dat hij niet in staat ge acht kan worden om de last van het presidentschap te dragen. Het ligt niet in de verwachting dat de president zich voorlopig uit zal laten over zijn al- of niet her kiesbaar zijn. Hij zal hierover eerst met zijn staf en zijn politieke advi seurs moeten spreken. VAALS. In een schuurtje achter haar huis te Vaals, is de 50-jarige mevrouw Schoonbrood-Kuipers le vend verband. De vrouw moet dooi de rook van een door onbekende oorzaak in brand geraakte partij hooi bedwelmd zijn geraakt. Het slachtoffer heeft vijf kinderen. Korte berichten uit het binnenland ROTTERDAM. De 28-jarige ran geerder P. W. Bouman uit Rotter dam is zaterdagmorgen omstreeks vijf uur op het emplacement Rot terdam - rechter Maasoever tijdens het rangeren bekneld geraakt tus sen een diesellocomotief en een rangeerdeel. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. OOSTBURG. Dinsdag 19 juni komt het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg onder leiding van dijkgraaf J. B. Becu bijeen ter bespreking van een voorstel tot het doen opmaken en doen uitvoeren van de benodigde plannen tot ver betering van het Nederlands ge deelte van de zeedijk achter het Zwin, de zg. zwakke plaatsen. De globale kosten worden geraamd op een miljoen gulden. Hoeveel het Rijk hierin zal bijdragen is nog niet bekend. ARNHEM. De Gelderse Archaeo- logische Stichting is bijna gereec met de inventarisatie van praehis- torica op de Veluwe. Het terrein van arbeid wil men nu gaan ver leggen naar oostelijk Gelderland, waar op dit gebied nog slechts wei nig is gedaan. Een onderzoek naar de aanwezigheid van praehistori- sche nederzettingen, grafheuvels, schervenvelden e.d., wordt daarom Van groot belang geacht. DRIEBERGEN. „Dollar-Caesar", de rashond van de heer J. Smit uit Driebergen, waarvoor deze nog geen jaar geleden van een Ameri kaan een bod van 1500 dollar kreeg is dood. Het dier kreeg een hon den ziekte en de dierenarts had het reeds opgegeven, maar aanvanke lijk kwam Caesar de krisis toch te boveh. Men hoopte reeds het pleit gewonnen te hebben, maar na een paar weken kwam ineens een in zinking en donderdag was het met Caesar afgelopen, na een korte roem van een zesjarig leven. Een seconde tegenwoordig heid van geest is soms - meer waard dan een uur verstandig zijn. Vermindering motorrijtui genbelasting bepleit Extra belasting voor duo onbillijk De A.N.W.B. heeft het ministerie van Financiën verzocht de tarieven van de motorrijtuigenbelasting voor motorrijtuigen op twee wielen - motoren en scooters - dusdanig te wijzigen, dat het aantal zitplaatsen buiten beschouwing wordt gelaten en de belasting, evenals dit voor alle andere motorrijtuigen het ge val is, uitsluitend gebaseerd wordt op het gewicht. Momenteel moet men f 5 extra betalen voor een duo op een motor of scooter, terwijl bij de bereke ning van de belasting in het totale gewicht ook reeds het gewicht van de duo is opgenomen. Voor een zij span betaalt men f 13,50 extra. Daarentegen behoeft een bezitter van een scootmobiel op drie wielen niets extra te betalen voor de twee de, eventueel derde zitplaats; de verhoging van f 5 geldt nl. alleen voor motorrijtuigen op twee wielen. De A.N.W.B acht dit een onbil lijkheid, immers in de practijk be tekent dit, dat men voor een motor met duo en eventueel met zijspan in gelijke gewichtsklasse meer be lasting betaalt dan voor een scoot mobiel, die toch in feite een meer luxueus broertje van het motorrij wiel is. Sportieve burge meester brak been De sportieve hulp, die bur gemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel vrijdag tijdens de slotexcursie van het in ternationaal congres van vo geldeskundigen aan zijn ge meentesecretaris verleende, heeft hem een gebroken been gekost. Deze excursie, waar mee het in Friesland gehou den congres werd besloten, werd in 's burgemeesters gemeente onder zijn leiding gemaakt. In de Makkummer Waar, waar het gezelschap de vogelreservaten zou be zichtigen, kwam men op drassige grond, waar moei lijk zonder laarzen gelopen kan worden. De burgemees ter, die zelf wel laarzen aan had, nam zijn niet gelaarsde gemeentesecretaris op de schouders, maar viel toen hij in een weke plaats te recht kwam. Met een gebro ken been moest hij naar het ziekenhuis in Harlingen wor den gebracht. „Ik hoop spoedig de eer en het genoegen te hebben u bij ons te zien", aldus heeft koning Paul van Griekenland, die, vergezeld door koningin Frederika en prinses So phia, een officieel bezoek aan Frankrijk heeft gebracht, bij het afscheid nemen tegenover president Coty verklaard. Laatstgenoemde- heeft deze uitnodiging onmiddellijk aanvaard. Verdere daling dei- werkloosheid in mei In mei jl. trad wederom een be langrijke daling van de werkloos heid op, zo wordt van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld. De oorzaak hiervan lag in de eerste plaats in het gunstige sei zoen, maar daarnaast droeg nog het toenemen van de algemeen grote bedrijvigheid in sterke mate tot de vermindering van de werkloos heid bij. Het aantal werkloze mannen daalde van 21.568 tot 16.215, de be zetting van de aanvullende werken daalde van 13.579 tot 9.759, zodat de totale geregistreerde arbeidsreser ve van 35.147 met 9.173 afnam tot 25.974. Aanvallen op nieuw republikeins bewind De Argenttfnse regering heeft zondag verklaard, dat z(j opstan delingen van het leger, geholpen door aanhangers van het voorma lige regiem van Peron, die zater dagavond een opstand tegen het nieuwe republikeinse bewind van president Aramburu begonnen, ver slagen heeft. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, die door een radio station der opstandelingen een „ti ran" was genoemd, deelde zondag middag in een radio-uitzending mee, dat de laatste centra van ver zet, in La Plata en Santa Rosa, wa ren bedwongen en gevechten geëin digd. Officieel wordt meegedeeld, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. Dit is de eerste opstand in Ar gentinië sedert generaal Pedro Aramburu in november van het vorig jaar president werd, zeven weken na de omverwerping van het regiem van Juan Peron. De opstandelingen eisten onder meer vrije verkiezingen en de vrij lating van alle politieke gevange nen. In radio-uitzendingen, van Santa Rosa uit, riepen zij op tot een opstand en drongen er bij de leiders van de ontbonden Peronis- tische vakbonden op aan hun voor malige posten weer in te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1