I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige onlusten in Ambonezenkamp Teuge VRIJDAG 8 JUNI 1956 No. 17964 112e Jaarg&nc j Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, (Tlffe'/dHriri nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. iDmkkfirijrz. voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobe'lstraaf fy, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 3OT? Tel. 309. ■fe- ifdeling e Dienst Eisenhower: NEUTRAAL BETEKENT NOG NIET NEUTRAAL TUSSEN GOED EN KWAAD Houding van Tito wordt opnieuw bezien Op zijn wekelijkse persconferen tie heeft president Eisenhower me degedeeld, dat de Amerikaanse hulp aan Zuld-Slavlë opnieuw be studeerd moet loorden. Er moet nagegaan worden hoe de zaken met Tito, die op het ogenblik een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, er voor staan. In het Amerikaanse Congres zijn stemmen opgegaan die de hulp aan Tito willen beknotten, nu er weer toenadering is tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie. De president geloofde niet dat het „geval Tito", zoals hij het noemde, als een volledig verlies moet worden beschouwd Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ontvan gen wordt is er in geslaagd Mos kou te weerstaan. Om hem terug te winnen hebben de Russen grote concessies moeten doen. Als ge volg hiervan zullen zij ernstig gaan nadenken over hun betrekkingen met andere satellietstaten. Wat de Amerikaanse strijd voor Chroesjtsjef beleidt communistisch geloof „Overwinning is zeker" „Wij geloven dat het communis me het kapitalisme, zonder een voorafgaande oorlog zal overwin nen", aldus heeft de eerste secre taris der Sowjet-Russische com munistische partij, Nikita Chroesjt sjef, kortgeleden op het Kremlin tegenover jongelieden, die deel gingen nemen aan het ontginnings werk in Siberië, verklaard. De tekst van Chroesjtsjefs toe spraak werd donderdag door ra dio-Moskou omgeroepen. Chroesjtsjef had ook verklaard: „De overwinning van het commu nisme is historisch onvermijdelijk. Wij marcheren langs de door Marx, Engels en Lenin aangegeven weg gestadig voort naar de vestiging ener communistische gemeenschap" ALGERIJE Fransen zetten opnieuw aktie in Franse troep enhebben donder dag de beboste heuvels van Ka- bilie (80 km ten zuidoosten van Algiers) doorzocht, zonder met de opstandelingen in aanraking te ko men. Deze aktie werd woensdag in gezet. Men had verwacht dat zij een aantal dagen zou duren. De op standelingen hebben zich waar schijnlijk ongezien terug weten te trekken. In west-Algerije, waar Franse troepen trachten de Marokkaanse grens af te grendelen, zijn 25 op standelingen gesneuveld. Meer dan 500 personen worden ondervraagd. In dit berggebied, waar ongeveer 10.000 Algerijnen wonen, trachten de troepen het Franse bestuur vol ledig te herstellen. Op de wegen wordt gepatrouilleerd, dorpen en boerderijen worden onderzocht, oorlogsschepen patrouilleren langs de kust en bergtoppen worden be zet door eenheden die door heli kopters worden aangevoerd. In oost-Algerije, nabij Kerrata, hebben twintig opstandelingen zich aan een Franse officier overge geven. Vergeefs beroep van Eisenhower De Amerikaanse hulp aan het buitenland President Eisenhower heeft gis teren tevergeefs een beroep op het Huis van Afgevaardigden gedaan de hulp aan het buitenland niet te besnoeien. Zoals bekend, heeft de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis voorgesteld het door de regering gevraagde bedrag van 4.900 000.000 dollar te verminderen tot 3.891.000.000. Een amendement van een demo craat om weer 600 miljoen aan het door de commissie vastgestelde be drag toe te voegen, werd verwor pen met 192 tegen 112 stemmen. Eerder was een ander democra tisch amendement om de gehele be snoeiing ongedaan te maken, met overweldigende meerderheid afge wezen. Een voorstel van een rupublikein om de militaire hulp nog eens met een half miljard te verminderen, werd verworpen met 117 tegen 69, de vrede betreft zei de president nog, dat de Ver. Staten rekening moeten houden met de speciale houding die sommige landen aan nemen. Kennelijk doelde hij op kritiek in het Congres op India en andere neutrale landen. Neutraal wil nog niet zeggen, aldus Eisen hower, dat die landen neutraal staan tussen goed en kwaad, tus sen behoorlijk en onbehoorlijk. Sowjet-leiders naar Noorse landen Boelganin en Chroesjtsjef hebben een uitnodiging tot het bezoeken van Zweden, Noorwegen en Dene marken - volgend jaar - aanvaard. Dit is door het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Te Stockholm wordt ver wacht, dat de Russische leiders volgend voorjaar komen. Reusachtige zeeschildpad Het Liberiaanse vrachtschip „Rhapsody" heeft gemeld woensdagavond in het noor delijke gedeelte van de At lantische Oceaan, ter hoogte van het zuidelijke gedeelte van Nieuw-Schotland, een reusachtige zeeschildpad van meer dan dertien meter lang, met een geheel wit schild, te hebben waargenomen. De Amerïk. kustwacht heeft daarop een waarschuwing aan alle schepen in dit zee gebied gezonden. Hierin wordt gesproken van een reusachtig reptiel met vin nen van bijna vijf meter, dat meer dan twee en een halve meter boven het water uit kan springen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Openirg nieuwe zaak in elektrische artikelen Door een spijtige omzetting ter zetterij, is de tekst van het verslag van de opening der nieuwe zaak in elektrische artikelen, in het num mer van donderdag jl. door elkaar gekomen. Wij verzoeken de desbe treffende passage als volgt te le zen: „Aan de officiële opening ging een bijeenkomst vooraf in hotel „In 't Wapen van Zeeland". Burge meester Dijckmeester gaf in een toespraak uitdrukking aan zijn vol doening in zijn nog maar korte loopbaan te Zierikzee, de eerste zaak te mogen openen. De burge meester vond de nieuwe zaak er keurig uitzien en had gaarne ge volg gegeven aan de uitnodiging tot opening. Spr. wenste de eige naar tenslotte geluk met zijn nieu we onderneming. Door het om draaien van de sleutel werd intus sen niet slechts de deur geopend, maar begon ook de gehele zaak te „leven"; lampen flitsten aan, stof zuigers begonnen te zoemen en wasmachines te draaien". BRUINISSE Nieuw hoofd Chr. school Het bestuur van de Ver. tot be vordering van Gereform. school onderwijs heeft woensdag het nieu we hoofd der Chi\ school, de heer Brilman, bij monde van zijn voor zitter, de heer M. Krijger, hartelijk welkom geheten. Was er bij het af scheid van de heer Zwart weemoed omdat een goede onderwijskracht de school verliet, thans was er blijdschap omdat de vakature zo spoedig was vervuld. Hij hoopte dat de heer Brilman met zegen in Bruinisse werkzaam zou zijn. De heer Brilman zeide in zijn ant woord daarop dat hij vooral dit laatste onderstreepte, omdat het uiteindelijk gaat om het belang van de kinderen. De leerkrachten zijn slechts verkeersborden, die opge steld staan op de weg, die leidt naar het doel, de kinderen te brengen tot Jezus. Boelganin en Eisenhower schrijven elkaar regelmatig brieven Rusland zou herstel van vertrouwen willen Hoewel de inhoud van Boelga- nin's nieuwe brief aan Eisenhower niet officieel bekend is gemaakt, menen pers- en diplomatieke krin gen in New York en Washinton te weten, dat de premier van de Sow jet-Unie aan president Eisenhower gevraagd heeft of de V.S. niet, evenals de Sowjet-Unie, -hun strijd krachten willen beperken. Ook zouden in de brief „nieuwe denkbeelden" over ontwapening staan. Een groot deel ervan zou zelfs gewijd zijn aan maatregelen die beide zijden nemen kunnen om een nieuwe grondslag voor vertrou wen tussen Oost en West te leggen. Vorige week zaterdag zegde Za- roebin een voorgenomen reis naar Moskou af, mogelijk om Boelga- nin's brief te kunnen overhandigen. De Sowjet-ambassade weigerde de inhoud van het stuk bekend te maken. Sinds vorige zomer hebben Eisen hower en Boelganin een reeks brie ven gewisseld, die voor het meren deel het ontwapeningsvraagstuk betroffen. In januari stelde de Sow- jet-premier een vriendschapsver drag tussen de Sowjet-Unie en de V.S. en andere westelijke landen voor, doch dit werd door president Eisenhower, na overleg met pTe- mier Eden, van de hand gewezen. PINEAU ZIET TOCH WEL OPMERKELIJKE VERANDERINGEN IN RUSLAND Frans-Amerikaanse vriendschap onaantastbaar „De vriendschap tussen Frank rijk en de Verenigde Staten zal onder geen beding In het gedrang komen, hoe de politieke toestand zich ook zou ontwikkelen", aldus heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Plneau, aan een maaltijd van de „Amerikaanse club", waarbij hij eregast was, ver klaard. „In elk geval zou Ik er de verantwoordelijkheid niet voor aan vaarden", zei hy. Sprekend over zijn bezoek aan de Sowjet-Unie zei Pineau: „Al heb ik dan geen diepgaande wijzigingen op het diplomatieke plan In de 's-GRAVENHAGE. De 7-Jarige Ellen de Geus is verongelukt toen zij met een vriendinnetje de Laan van Meerderv.oort in den Haag overstak. Zij viel onder een tram wagen van lijn 14, evenals haar vriendinnetje. Het meisje De Geus was op slag dood. Het andere meisje (5 jaar) werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Sowjet-Unie bemerkt, ik heb er wel een binnenlands-politieke ver andering waargenomen, die men niet zonder gevaar zou kunnen ne geren". Naar zijn mening hecht de Sowjet-Unie grote waarde aan een opheffen van het „ijzeren gordijn". Hij zou bij zijn bezoek aan de Ver. Staten, dat hij over tien dagen gaat afleggen, als zijn mening te kennen geven, dat het na de critiek die op het bestaan van het „ijzeren gor dijn" geoefend is, verkeerd zou zijn niet te proberen het op te heffen. De Israëlische delegatie bij de V.N. heeft donderdag schriftelijk bij de voorzitter van de Veiligheids raad geprotesteerd tegen het vast houden van een Grieks vracht schip in Port Said. Het schip was van Haifa op weg naar de Israëli sche havenplaats Elath met een la ding cement. Lybië heeft op alle Navo-lan- den een beroep gedaan, te verhin deren dat Navo-troepen in Algerië worden gebruikt, zo heeft een woordvoerder van de regering- te Tripolis bekend gemaakt. Beheerder met stoelen bewerkt In het kamp Teuge, waar meer dan 500 Ambonezen wonen, zijn woensdagavond ernstige onlusten uitgebroken. Na de maatregelen met betrekking tot de verzox-ging van de bewoners, die op 14 mei jl. door minister van Thiel zijn be kend gemaakt, broeide het in het kamp. Woensdagavond kwam de ontevreden stemming tot uitbar sting, toen enige tientallen bewo ners van het kamp het kantoor van de kampbeheerdei", door de deur en dwars door de muur van hardboard binnendrongen. De beheerder, de heer J. A. Somson, werd met ijze ren stoelen bewerkt en behoorlijk toegetakeld. De rijkspolitie, die 6nel gewaar schuwd was, ontzette de heer Sam- som, doch hierop moest het groepje van vijf man een ware veldslag le veren tegen naar schatting tachtig Ambonezen, die hem met klinkers, die ze uit de straat haalden, stenen, stokken en zelfs steenkolen beko gelden De politie kon slechts stand houden door gebruik te maken van de vuurwapens. Een detachement van de rijks politie is thans in de nabijheid var het kamp gelegerd om bij het eer ste teken van hernieuwde onlusten onmiddellijk te kunnen ingrijpen J,. v/-, fS-st '«ütl Op weg naar Den Haag en Rotterdam bezochten H.K.H. Groothertogin Charlotte en Z.K.H. Prins Felix van Luxemburg, vergezeld door H.M Koningin Juliana, donderdagochtend de St. Janskerk in Gouda. - De joto geeft een beeld van de mandeling van het stadhuis van Gouda, dat op de achtergrond zichtbaar is, naar de kerk. V.l.n.r.: H.M. de Koningin, mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Groothertogin Charlotte en de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O James. GEMEENTERAAD HAAMSTEDE Gepoogd zal worden bredere trap te krijgen voor duinovergang bij vuurtoren Bepaalde kampeerhutten zullen mogen biyven staan Woensdagavond kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Röell bij een. De voorzitter deelt mede dat van Rijkswaterstaat bericht is ontvan gen dat aan de strandzijde van de duinovergang bij de vuurtoren een trap is aangebracht. Daar deze trap smal is, zal de voorzitter alsnog trachten de trap verbreed te krij gen. Aan de aannemer P. van Dongen, aan wie reparatie van straatwei'k in de Weststraat is opgedragen, zal verzocht worden dit werk vóór het zomerseizoen uit te voeren. De voorzitter deelt mede dat een bespreking heeft plaats gevonden met mr. dr. Mes, lid van Ged. Sta ten, en de colleges van b. en w. van de gemeenten In Schouwen, inzake de eventuele inrichting van een vuilnisophaaldienst op bases van gemeenschappelijke regeling. Deze mogelijkheid zal nader worden on derzocht, zodat mettertijd hierover nadere voorstellen aan de raad zul len worden gedaan. De door het nieuw benoemde raadslid de heer M. Evertse inge zonden geloofsbrief wox-dt onder zocht, waarna de raad tot diens toelating als raadslid besluit. Hierna komt in behandeling een bespreking tot overname door de Herverkaveling van de woning en bedrijfsgebouwen voorheen van de heer J. W. Steur aan de Dapperweg en de Schuitkant. Aangezien op deze plaats, in vex-band met de sa nering van de kom der gemeente, geen bedrijf meer mag worden ge vestigd, wox-dt door de Hervex-ka- veling de voorkeur er aan gegeven deze percelen aan de gemeente over te doen. De voorzitter geeft uitvoe rige toelichting op de door b. en w met de Herverkaveling gehouden voorbesprekingen. De betreffende woning zou eventueel door de ge meente weer kunnen worden ver kocht of verhuurd, terwijl de be drijfsgebouwen voldoende ruimte bieden om daarin diverse gemeente werken onder te brengen. Na breed voerige bespreking besluit de raad met algemene stemmen over te gaan tot aankoop van bedoelde bouwen, tegen een door de Her- verkavellngscommisslo vastgestelde prijs. Hierna wordt op verzoek van de Rijksgebouwendienst besloten en kele verbeteringen te doen aan brengen aan het arrestantenlokaal, waarvan de kosten vei-dlsconteerd kunnen worden In een met het Rijk gesloten huurovereenkomst. Besloten wordt alsnog voor de daarvoor in aanmerking komende gemeentewerklieden van de buiten dienst een toeslag toe te kennen van f 25,wegens de uitzonder lijke weersomstandigheden in de afgelopen winter (langdurige en felle koude). Op voorstel van b. en w. wordt Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De ontevredene is blind voor 1 het goede in eigen omgeving. 1 - Het vlot „l'Egare II", waar mee vier jonge Fransen de Atlan tische oceaan willen oversteken, heeft sedert enkele dagen niets van zich laten hox-en. De laatst beken de positie was op ongeveer 400 km. ven zuidoosten van Halifax (Nieuw Schotland), na bijna twee weken varen. Waarschijnlijk is het vlot nu buiten het bereik van de radio .e Halifax gekomen. Onlangs kwam mij een gezellig artikeltje in handen, dat als op- achx-ift droeg: „Kom mee, in de zon ótaan". Ik weet niet of u een goed observer bent, maar het is koste- «ijit te zien wat een invloed een zonnige dag op de mensheid heeft. Het werlc in de huishouding gaat ao'n dag veel vlotter dan anders en om tien uur kom je ze al tegen, moeders met kinderwagens De zon van mei en de juni-maand daar -cuix je niet genoeg van krijgen. Als je schoonmaakt dan moet .etterlijk alles in de zon. En dan Jie oudjes die daar zo'n hele dag genieten op hun bankje: zij houden wat je noemt de zonzij. Al deze aardse dingen, het zijn 3venzovele beelden van wat de keerzijde van dit leven is. De bijbel - Gods Woord zelf gaat er ons in voor. Er zijn tegenwoox-dig toch zo on noemelijk veel zwax-tkijkers, men sen die van alles de donkerste kant naar voren halen. Mensen, die diep jntevreden zijn over hun eigen be staan. Mensen, die eigenlijk met zichzelf geen raad weten. Het aantal van degenen, die ook iet vertrouwen in hun medemensen san het verliezen zijn, het groeit met de dag. Er is toch zoveel wan- ;rouwen, zoveel critiek. Zijn er daarenboven ook niet veel mensen, die God als een dreiging zien, als iets sombers in het ver schiet. Mensen, die vergeten dat God een God van liefde is, een God die de bron is van alle vreugde, van alle zon in het leven. Dat God ons .ïabij is. Pessimisme en christendom gaan niet samen. De eerste bekendma king van de geboorte van Christus was f eestelij lc-meerstemmig. Eer ïaxi God in den hoge en vrede aan Je mensen' op aarde die van goede wil zijn. En die dit hoorden en er voor ipen stonden, zij waren dolgeluk kig. Weet u, er kan toch nog zoveel liclitends zijn in u. Zóveel dat Christus tot ieder van de gelovigen kan zeggen: Gij zijt net licht hier op de wereld. Weet u waaraan u dat licht ont leent, het is het eeuwig licht, Gods licht. Dat is niet koud als het licht van een T.L.-buis, maar het is als zon newarmte, als de warmte van de haard dat ons echt thuis kan doen voelen. Het is Zijn licht wat de bron ls voor het licht in ons. Het licht van Zijn waarheid, de warmte van Zijn liefde. In uw geloof vindt u houvast. Uw leven, het wordt God gericht. Er komt tekening in, het is niet doelloos want u kiest Gods zijde, dat is de Zonzijde. Zierikzee. K, besloten de bouwverordening dezer, gemeente aan te vullen met bepa lingen inzake kampeerhutten in deze gemeente, waax-door het mo gelijk wordt gemaakt dat kampeer hutten, die aan de gestelde eisen voldoen, gedurende het gehele jaar mogen blijven staan. Voorheen moesten de betreffende hutten in het najaar worden afgebroken. De heer van Waveren informeert of er iets nadei-s bekend is over mogelijke goedkeux-ing van het uit breidingsplan. De voorzitter ver wacht binnenkort hiei-over wel be richten, doch gelooft dat nog be langrijke veranderingen zullen wor den aangebracht. De heer A. van Nieuwenhuiz© brengt onder de aandacht dat de Oostenrijkse zomerwoningen bui tenom geschilerd zullen moeten worden, waarop de voorzitter zegt dat b. en w. dit i-eeds op hun pro- gramma hebben staan. Na nog enkele vragen van de raadsleden, die door de voorzitter worden beantwoord, sluit de voor zitter de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1