eJSSt Zwitsaletten Vertegenwoordiger Zweedse Kerk opende geschonken jeugdhuis te Brouwershaven Huidgenezing Dinsdagmiddag omstreeks vier uur heeft zich aan de polderzijde van de tweede dijk - de inlaag dijk - bij Borrendamme een kleine grondverschuiving voorgedaan. Aan de landzijde van de inlaagdijk was goede grond opgeworpen, verkre gen door afgraving aan de andere zijde van de dijk. De dijkverzak- king geeft geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Alleen is de bo dem ter plaatse van de verschui ving wat slap. HAAMSTEDE Door de voorzitter van het hoofdstembureau is als opvolger op de lijst van de V.V.D. in de va cature van wijlen wethouder Jon ker, benoemd verklaard de heer M. Evertse, die deze benoeming heeft aangenomen. Bazar voor het „Groene Kruis" Haamstede-Burgh In de woensdagavond gehouden vergadering van het comité voor de organisatie van de bazar voor het „Groene Kruis", welke gehou den zal worden op 3 en 4 augustus deelde de voorzitter mee, dat door de sportvereniging „Zeemeeuwen' op zaterdag 30 juni a.s. een grote sportdemonstratie georganiseerd zal worden, waarop de sportvereni ging „O.K.K," te Goes met 60 70 leden zal uitkomen. Deze demon stratie zal plaats hebben op de bun ker nabij de Pasenhil. De harmonie „Witte van Haemstede" zal worden gevraagd hieraan zijn medewerking te verlenen. De avond wordt beslo ten met een kampvuur. De toe gangsprijs zal zo laag mogelijk ge houden worden, opdat iedereen, die in turnen belang stelt, aanwezig zal kunnen zijn. De netto opbrengst komt ten bate aan de bazar voor hét Groene Kruis. Verder werd be sloten de door de burgerij voor de bazar beschikbaar te stellen goede ren op te halen op zaterdagmiddag 30 juni, waarbij de padvindsters en padvinders hun medewerking zul len verlenen. Het comité hoopt, dat ieder die nog wat maken wil dit op tijd gereed heeft, zodat er voor de verschillende attracties niet veel bij gekocht zal behoeven te worden. Later zal nog medegedeeld worden hoe laat de goederen opgehaald zullen worden en welke route daar bij gevolgd zal worden. NIEUWERKERK Gewonde bij ontploffing Door een ontploffing aan boord van het m.s. „Sommelsdijk" van de Holland Amerika Lijn, varend ter hoogte van de Azoren, is één der bemanningsleden om het leven ge komen. De vierde werktuigkundige, de heer J. v. O., afkomstig van hier, liep - evenals een collega van hem - ernstige brandwonden op. De ontploffing vond plaats in de ma chinekamer. De gewonden werden in een ziekenhuis op de Azoren op genomen. BRUINISSE De te Bruinisse gehouden col- lecte voor het Rode Kruis bracht f 849,25 op. Het bestuur is voor deze goede opbrengst zeer erkente lijk. Tot leden van de Commissie Woningtelling 1956 zijn te Bruinisse aangesteld de heren: A. van den Berge Jstz., A. Both en Jac. Wes- dorp. Het aantal stemgerechtigden voor de volgende week te houden Tweede Kamerverkiezingen is te Bruinisse 1472. Hieronder zijn be grepen ruim 30 personen uit een andere gemeente, die hier zullen stemmen omdat zij hier hun werk verrichten. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN met: VISSERIJBERICHTEN De kreeftenvisserij Over de kreeftenvisserij in Zee land en haar ontstaan is reeds veel geschreven. Zeker is dat deze vis serij, behalve op de Zeeuwse stro men nergens elders in Nederland wordt uitgeoefend. Op de Grevelingen was in de maand mei deze visserij, ondanks het tamelijk koude weer, bevredi gend te noemen. Het verschalen van de kreeften - de tijd waarin ze van jasje verwis selen, doordat de oude schaal af valt en de nieuwe daaronder te voorschijn komt - is thans in volle gang. Zolang de nieuwe schaal nog zacht is, gedurende enkele dagen of weken, zijn de kreeften tamelijk weerloos en vallen er veel ten prooi aan de zgn. zeekatten, een in de inlandse rivierarmen en langs de kust voorkomende inktvis. Zweden toonde gulle hart Belangrijke aanwinst voor Ned. Hervormde Gemeente (Van onze redacteur). „De zee is een beste vriend. Ik wfeet daar iets van omdat ik uit een zeemansfamilie stam, maar u nog meer. Het zien naar de verre hori zon gunt een blik in de eeuwigheid. Maar de zee is ook een vyand, als in 'stormachtige nachten de zee lieden hard moeten werken en ook u hier in voortdurend gevecht bent met de zee. Die strijd tegen de zee is het eerste wat de Zweedse kin deren over Nederland te horen krijgen". Zo drukte de heer Johansson, sprekend namens de Zweedse com missi e van de Stichting Oecume nische hulp aan kerken en vluchte lingen, zich woensdagmiddag uit bij gelegenheid van de opening van het nieuwe jeugdhuis der Ned. Herv. gemeente te Brouwershaven, een Zweeds geschenk, dat uitmunt door een degelijke en artistieke inrich ting. Een flink aantal genodigden woonde de plechtige overdracht van het gebouw bij, o.w. drs. O. W. Heldring, namens de Neder landse afdeling van Interchurch Aid, de vroegere predikant van Brouwershaven dr. Sperna Weiland en het college van B. en W. der ge meente. Allen werden welkom ge heten door de president-kerkvoogd de heer O. van Nieuwenhuijze. In het vervolg van zijn toespraak merkte de heer Johansson op dat de Zweedse kerken blij waren hulp te hebben kunnen bieden na de fe- bruariramp van 1953. Spr. zeide diep getroffen te zijn door hetgeen in de jaren na de ramp aan het wederopbouwwerk is gedaan. „Ik ben onder de indruk van uw suc cesvol optreden in het gevecht te gen de zee", aldus spr., die dit nieuwe jeugdgebouw zag als een der monumenten in deze succes volle strijd. Spr. hoopte dat het ge bouw zal mogen beantwoorden aan het gestelde doel en bracht de goe de wensen van de Zweedse kerk over. Met het uitspreken van de wens dat het gebouw de gemeen schap in deze gemeente zal mogen bevorderen en Gods zegen er op zal mogen rusten, besloot de heer Johansson zijn in het Engels uit gesproken speech. Hulde aan Zweedse volk Drs. O. W. Heldring herinnerde nog eens aan de vlotte toezegging van de heer Johansson, de gemeen te van Brouwershaven een eigen jeugdhuis te schenken. Spr. had vernomen, dat het gebouw geduren de de restauratieperiode van de kerk, gebruikt zal worden voor het houden van godsdienstoefeningen. Hij toonde zich ingenomen met de ze oplossing, maar hoopte vooral dat het andere typische jeugdwerk in dit gebouw hier zijn centrum zal krijgen en dat het jeugdhuis een eigen plaats zal innemen in de ker kelijke gemeenschap van Brou wershaven. De heer van Nieuwenhuijze sprak een hartelijk dankwoord aan het adres van het Zweedse volk. Spr. wilde een eresaluut brengen aan het volk, dat op zo duidelijke wijze de boodschap van Christus: „Draagt elkanders lasten" in de praktijk heeft gebracht. Spr. dankte ook dr. Sperna Weiland, want zonder hem was er nimmer een dergelijk jeugd huis tot stand kunnen komen. Tenslotte dankte sipr. het gemeen tebestuur dat spontaan de groncT ter beschikking stelde, waarop het gebouw staat. Gemeentelijke belangstelling Burgemeester van Leeuwen .- met de wethouders aanwezig - gaf uiting aan de oprechte belangstel ling van de zijde der gemeente voor het werk der kerkvoogdij. Hét nieuwe gebouw zag spr. als een bij zondere aanwinst voor de gemeen te. Spr. was er van overtuigd dat dr. Sperna Weiland met „beschaaf de volharding" de talrijke moei lijkheden heeft weten te overwin nen om te komen tot dit gebouw. Verschil van mening was er aan vankelijk over de plaats van het gebouw, dat het kerkbestuur bij de kerk had gedacht. Spr. was blij dat het jeugdhuis hier was verrezen, omdat de buurt er door is opge knapt. Hij bracht dank aan de heer I. Zorge, die de grond beschikbaar stelde. Spr. hoopte dat het gebouw goed gebruikt zal worden en zegde blijvende medewerking van ge meentewege toe. Dr. Sperna Weiland had wel per soonlijk het zg. vormingswerk in dit gebouw willen introduceren. Soms moet men - naar mening van spr. - de moed hebben te erken nen dat het hervormde kerk zijn een sterk historische inslag heeft. Het moet wel mogelijk zijn de ge meenschap in Christus op geheel andere wijze te realiseren. De nieuwe predikant, ds. Groot, heeft daar ook oog voor. Dr. Sperna Wei land wilde vooral op de bejaarden wijzen, die recht hebben op meer aandacht. Die mogelijkheid is er ook door de aanwinst van dit ge bouw, dat hij zag als een zaak van de gemeenschap, die zich nu ook moet openbaren er te zijn. Wellicht is het zo, dat wij teveel samen praten, maar te weinig samen doen, naar mening van spr. Andere sprekers Namens het Breed Moderamen van de Classis en de Commissie van Bijstand bracht de heer M. Krijger te Bruinisse zijn gelukwensen over. Spr. hoopte dat het gebouw ge spaard zal blijven voor tegenspoe den, die een soortgelijk gebouw te Bruinisse ervoer. De consulent ds. F. A. van Liere te Renesse, hoopte dat het gebouw een - wat hij noem de - volledige bestemming zal krij gen. De nieuw benoemde predikant, ds. Groot, achtte het gebouw bij zonder geschikt om aan de jeugd het Evangelie door te geven. In Noord-Holland - de provincie waar hij vandaan komt - zijn de jeugdte huizen nogal eens kaal, kil en koud en dat werkt de belangstelling niet in de hand. Intussen hangt het wel en wee van dit huis af van het en thousiasme van de gehele ge meente. Mr. F. J. Brevet, penningmeester van Interchurch Aid in Nederland, vertelde over de grote belangstel ling die er in Zweden voor Neder land bestaat. Hij zelf had zich ver baasd over de grote liefde, die er in het buitenland voor ons land ge vonden wordt. Spr. was er van overtuigd dat vooral de reizen van H.M. de Koningin deze liefde in de hand hebben gewerkt. Als symbool van de verbondenheid tussen beide landen, zal naast de Nederlandse- ook de Zweedse vlag voor het jeugdhuis waaien. Spr. droeg daar op de gehele inrichting van het jeugdhuis - evenals het gebouw zelf typisch Zweeds - over aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente. „Namens Interchurch Aid deel ik u mede, dat alles wat op deze grond staat van u is", aldus besloot mr. Brevet. Namens de jeugdbeweging sprak tenslotte mej. P. Krijger, die uiting gaf aan de dankbaarheid van de jeugd, zowel als van de leiding voor het prachtige jeugdgebouw. Alle aanwezigen bezichtigden daarop het jeugdhuis, dat onder de rij van soortgelijke gebouwen na de ramp op Schouwen-Duiveland tot stand gekomen, werkelijk een ere plaats inneemt. Er komt een vliegfeest te Haamstede (Eigen bericht) Naar wü vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort op het vlieg veld Haamstede een vliegfeest te organiseren. De initiatiefnemers hebben reeds veel voorbereidend werk verzet en ook is reeds bekend dat het festyn eind dezer maand of begin volgende maand zal plaats vinden. Vast staat reeds dat zowel zweef- als motorisch vliegen gede monstreerd zal worden. Het vervoer der deelnemende zweefvliegtuigen zal door de lucht geschieden. Zij worden door middel van gemotoriseerde vliegtuigen naar Haamstede vervoerd eii aldaar gestationneerd. Medewerking aan dit festyn zal o.a. worden verleend door de west- Brabantsche Aero-club. In bespre king is men nog over de medewer king van militaire clubs. Volgende week zullen door ons nadere bijzonderheden worden ge publiceerd. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer; over wegend matige wind, ruimend naar west; koel weer. 8 juni. Zon op 4.23, onder 20.59. Maan op 3.55, onder 20.41. Nieuwe maan: 8 juni te 22.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 juni 2.35 v.m. 15.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juni 2.00 v.m. 14.29 n.m. Springtij: 10 en 25 juni. Doodtij: 17 juni Koude lucht op komst Kort na het passeren van-New Foundland is een daar aanwezige depressie snel in diepte toegeno men. Als gevolg hiervan komt op de westelijke oceaanhelft in de ho gere delen van de atmosfeer thans een krachtige warme luchtstroming tot ontwikkeling .waardoor subtro pische luchtmassa's in de richting van IJsland worden gevoerd. Hier mede in verband staat de vorming van een krachtige rug van hoge druk ten wekten van de Britse eilanden en de snelle opvulling van een bij noord-Ierland gelegen de pressie. De afgelopen nacht trok het front van deze depressie vrij wel zonder neerslag over het groot ste deel van Nederland. Boven west-Frankrijk en Het Kanaal kwam een randstoring van de Ierse depressie tot ontwikkeling. Deze zal met enkele buien ons land pas seren. Daarna gaat de wind naar zuidwest tot west ruimen en zal polaire lucht Nederland binnen stromen. ZIERIKZEE Burgemeester Dijckmeester opeut nieuwe zaak in elektrische artikelen Fraaie aanwinst* voor Zevenhuisstraat Met het ontsluiten van de deur van buitenaf heeft burgemeester mr. F. Th. Dyckmcester woensdag middag de nieuwe zaak in elek trische artikelen van de heer A. D. van den Berge, in het pand Zeven huisstraat 6, officieel geopend. De nieuwe winkel - die een aparte toets geeft aan de straat - kon wor den ingericht door reservering van een deel der woonruimte in ge noemd pand. Aan de officiële opening, waarbij de gemeente verder was vertegen woordigd door de beide wethouders en de heer H. E. S. Sinck - ging een bijeenkomst .vooraf in hotel „In Maandagmiddag heeft ds. P. L. Schuddebeurs te Brouwershaven, onder grote belangstelling de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen gereformeerde kerk. De kerk zal verrijzen aan het Bostonplein. (Eigen foto). 't wapen van Zeeland". Burgemees- zaak te mogen openen. De burge meester vond de nieuwe zaak er keurig uitzien en had gaarne ge volg gegeven aan de uitnodiging tot opening. Spreker wenste de eigenaar tenslotte geluk met zijn nieuwe onderneming. Door het omdraaien van de sleu tel werd intussen niet slechts de deur geopend, maar begon ook de gehele zaak „te leven": lampen flit ter Dijckmeester gaf in een toe spraak uitdrukking aan zijn vol doening in zijn nog maar korte loopbaan te Zierikzee de eerste sten aan, stofzuigers begonnen te zoemen en wasmachines te draaien. Dit alles gaf een aardig effekt en bewees overtuigend dat er in de betrekkelijk kleine ruimte van deze zaak toch talrijke artikelen een plaatsje hebben gevonden. De win kel ziet er zorgvuldig ingericht uit. Talrijke „grote stukken", als was machines en centrifuges (waarmede de was snel kan worden gedroogd) staan opgesteld en ook de verschil lende lampen zijn op logische wijze in de zaak gegroepeerd. De vloer - van een speciaal soort tegel - werd nieuw ingelegd. De achterwand vormt een artistieke afsluiting van deze winkel, waarin op geslaagde wijze met de ruimte is gewoekerd. Aardig is te vermelden dat het kijkend publiek van buitenaf zelf de verschillende lampen kan ont steken (door middel van drukknop pen), die dan twee minuten blijven branden. De nieuwe zaak werd - naar een ontwerp van architect de Jong, in gericht door firma M. Berrevoets (timmeren), M. v. d. Male (metse len), C. Hagesteijn (schilderen), dc Klerk v. d. Berge (elektriciteit), tegelvloer (Gebrs. Lokker) en de Spirt (sierbeton).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2