ZIER1KZEE SCTEMMEUWSBOMB Vorstelijke gasten brachten bezoek aan de wordende IJsselmeerpolders DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tito's bezoek aan de Sowjet-Unie DONDERDAG 7 JUNI 1956 No. 17963 1] 'eWtfdbgan Voor keunisgv Secr. Weth. aMöling ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I lnwc°dia- Dle"-'" ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Staatsie-bezoek van groothertogin Charlotte en Prins Felix Hartelijke ontvangst in vlaggend Lelystad Lelystad, de vlaggende hoofdstad van een 54.000 hectare metend rijk van water en dijkstrepen, ontving gisteren om elf uur met grote har telijkheid koningin Juliana, groot hertogin Charlotte en prins Felix. Een hoofdstad der Flevolanden in den dop weliswaar, in iedere an dere streek een vriendelijk, doch onaanzienlijk land onder zee. Een bewijs van daadkracht, kundigheid en ondernemingslust. Een bewijs, dat het volk van Nederland werkt en dus leeft. De vorstelijke gasten van dit „land in wording" werden ontvan gen door ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken en door ir. K. A. Bazlen. Al spoedig was men verdiept in de kleine moderne expositie ter toelichting op de wer ken, die thans in uitvoering zijn: de trots van ir. Bazlen. In het lich te museumgebouwtje, waar konin gin Juliana kort geleden tijdens haar werkbezoek de eerste gast was, waren de vragen en antwoor den niet van de lucht. Zowel de beeldstatistieken als de kleurige kaarten en de prachtige modellen der werken kregen de volle aan dacht van het hoge gezelschap. Groothertogin Charlotte en prins Felix ontvingen ter herinnering aan dit bezoek borden van Delfts aardewerk, waarop Lelystad in vo gelvlucht gereproduceerd staat. Na nog eventjes in het dorp te hebben rondgekeken, ging men aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein", dat tevoren reeds onder ve ler bewonderende blikken aan de grote steiger dicht bij de betonnen kolos van het gempal „Wortman" gemeerd was. Aankomst in de hoofdstad Bij de aankomst de vorige dag in Amsterdam stonden daar honder den Amsterdammers in het stralen de zonlicht en in de nog frisse wind de aankomst in de hoofdstad af te wachten. Nog voor kwart voor elf Het onderzoek naar concentratiekampen in Indonesië De woordvoerder van de verte genwoordiging der republiek Indo nesia heeft het volgende medege deeld: „In de Nederlandse pers is het bericht verspreid over een be schuldiging inzake het voorkomen van concentratiekampen in Indone sia". De woordvoerder van de ver tegenwoordiging van de R I. in Ne derland is over dit bericht ten zeerste verwonderd en beschouwt het als een belediging voor Indo nesië, juist omdat de hele wereld weet, dat men in Indonesia vrij is in het uiten van zijn mening en ge dachten en vrij is in zijn bewegin gen. Dit geldt niet alleen voor het Indonesische volk zelf, maar ook voor de vreemdelingen. arriveerden de hofauto's bij de passage d'honneur, die op het Sta dionplein was opgetrokken en ge markeerd werd door rijen liguster hagen en bloemen. Burgemeester d'Ailly van Am sterdam, landmacht- en marine autoriteiten en de hoofdcommissa ris van politie begroetten hier het hoge gezelschap, waarna drie klei ne meisjes uit het burgerweeshuis de vorstelijke personen bloemen aanboden. Omstreeks één uur gebruikten de Luxemburgse gasten met hun gast- vrouwe en prinses Beatrix de lunch in de troonzaal van het paleis en om half drie maakte in de Van Speyckzaal Amsterdams gemeen tebestuur zijn opwachting. Burge meester d'Ailly deed daar moedige pogingen zijn welkomstgroet ver staanbaar uit te spreken, doch die ging grotendeels verloren in de vrolijke, doch luide muziek van de Koninklijke Militaire Kapel, die juist de Dam op kwam marcheren. Daarna werden de hoofdstedelijke wethouders en alle raadsleden, die aanwezig waren, aan groothertogin Charlotte en prins Felix voorge steld.-' Zuid-Slavische president zou bereid zijn naar Amerika te gaan President Tito van Zuid-Slavië heeft woensdagavond op een ban ket in het Kremlin verklaard, dat de volken van de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië tegen de uitstoting van Zuid-Slavië uit de Cominform (in 1948) waren geweest. Hij juichte het herstel van de Sowjet-Zuidsla- vische betrekkingen, dat verleden jaar tot stand kwam, toe, alsook de „vruchtbare samenwerking" tus sen beide landen sindsdien. Alles wat daaraan was voorafgegaan was kunstmatig en tegen de wil van de volken der twee landen geweest. Sprekend in het Russisch zei Tito verder, dat het hem niét moeilijk*1 was gevallen met de Sowjet-leiders een „gemeenschappelijke taal" te vinden in de tot dusver gevoerde besprekingen. Het was ook niet moeilijk geweest een gemeenschap pelijk standpunt te vinden, in het bijzonder wat betreft de souverei- niteit en de onafhankelijkheid van het buitenlands beleid der twee landen De Sowjet-leiders hadden volledig begrip getoond voor de positie van Zuid-Slavië en Tito sprak de overtuiging uit, dat zijn bezoek aan de Sowjet-Unie een factor van belang zou zijn voor de zaak van de vrede in het algemeen. Hij bracht een dronk uit „op het versterken van de vrede in de ge hele wereld en op de grote Sowjet- Unie en haar bevolking". Tegen het eind van de ontvangst op het Kremlin, heeft Tito tegen over westelijke correspondenten zich bereid verklaard, naar Was hington te gaan als hij uitgenodigd zou worden om de betrekkingen van Zuid-Slavië met de Verenigde Franse regering, wint vertrouwensvotum De Franse regering heeft dins dagavond het vertrouwensvotum van de Nationale Vergadering ten aanzien van het door haar gevolgde beleid gekregen. OP EENMAAL OVERVLOEIENDE VRIENDSCHAP TUSSEN RUSLAND EN ZUID-SLAVIE President TIto heeft aan een noenmaal in het Kremlin verklaard dat ontwapening één van de vraag stukken is die een onmiddellijke op lossing vereisen. In dit verband zei hy te menen, dat het vorige maand genomen besluit van de Sowjet- Unie tot vermindering van de strydkrachten zou bijdragen tot versterking van het Internationale vertrouwen en tevens een gelegen heid verschafte voor een oplossing van het vraagstuk van de algemene ontwapening In het bestek van de Verenigde Naties. Premier Boelganin zei tot TIto en diens echtgenote: „Wij wensen, dat u zich hier voelt als onder goede vrienden. De dagen, die gij reeds bij ons hebt doorgebracht, hebben reeds het bewijs gegeven van de grote liefde van het Rus sische volk voor het Zuidslavische, dat het als broeders en bondge noten in de strijd voor het commu nisme, de gelukkige toekomst van de mensheid beschouwt". Boelganin wees op de vele inter nationale vraagstukken, waarte genover Zuid-Slavië en de Sowjet- Unie eenzelfde standpunt innamen. Dit zou een verdere uitbreiding van de samenwerking tussen de Sowjet- Unie en Zuid-Slavië op internatio naal gebied zeker mogelijk maken, zo meende Boelganin. Hij besloot met het uitspreken van de wens, dat de vriendschap tussen beide landen eeuwigdurend zou zijn en bracht een heildronk uit op maar schalk Tito als „vriend, Leninnist en strijdbare kameraad." President TIto zei in een weder woord, dat de stappen die de Sow- jet-regering de laatste jaren had ondernomen, onbetwistbaar belang rijk hadden bijgedragen tot een ver mindering van de spanning in de wereld. Inmiddels is in Amerika een wetsontwerp ingediend, waarin Zuid-Slavië van Amerikaanse hulp wordt uitgesloten. Het amendement was een aanvulling op een wets voorstel dat was ingediend door de republikeinse senator Mc. Carthy, waarin alleen Zuid-Slavië van Amerikaanse hulp wordt uitgeslo ten. De regering had een bedrag van dertig miljoen dollar voor eco nomische hulp aan Zuid-Slavië ge vraagd, doch dit bedrag was door de commissie van- buitenlandse zaken gehalveerd. Staten te komen bespreken. Hij zei te geloven, dat zijn huidige bezoek aan de Sowjet-Unie de Zuidsla- visch-Amerikaanse betrekkingen zou verbeteren. Kori. Marechausses ver langt hogere bezoldiging Grommende ontevredenheid, die hij trachtte te uiten zonder de waardigheid van het wapen aan te tasten, is gisteren de voorzitter van de Marechaussee-vereniging, de adjudant-onderofficier F. H. J. Schoenmakers, op de algemene le denvergadering te Amsterdam uit de mond gevloeid. Zij betrof het salaris, het uniform, het wetsont* werp inzake de regeling van het politievraagstuk en wat hij noemde „de onvoldoende steun bij de uit oefening van onze taken als gevolg van de gebrekkige regeling en be perkingen van de daarvoor beslist noodzakelijke bevoegdheden". „Een positieve verbetering kan echter niet worden bereikt door on tevredenheid, kankeren, lusteloos heid, opstandigheid en plichtsver zuim", zo voegde hij hieraan on middellijk toe. Korte berichten uit het binnenland MAASTRICHT. Twee bQerderijen in het gehucht 't Rood, gemeente Margraten, eigendom van de land bouwers Dobbelstein en de Gebrs. Haesen zijn gistermiddag vrijwel geheel uitgebrand. Enkele land bouwmachines en grote hoeveelhe den tarwe en rogge, alsmede stro en hooi, gingen verloren. Het vee bleef gespaard. Het vuur sloeg in korte tijd over op de woonhuizen, zodat ook de inboedel daarvan een prooi der vlammen werd. AMSTERDAM. Een met zes ton geladen aanhangwagen van een vrachtauto is gistermorgen onder het viaduct bij de Spaarndammer- straat tengevolge van een volgens de politie technische fout gek teld. De dubbele linkervoorwielen van het gevaarte bezweken, en schoven onder de laadbak. De vrachtwagen reed in de richting Nassauplein, en vervoerde suiker en stroop. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. BARNEVELD. Bij een landbou wer aan de Overbekerweg te Zwar- tebroek, onder de gemeente Bar- neveld, heeft een hond 170 hanen dood gebeten, Toen de slachting werd ontdekt, was er geen spoor meer van de hond te zien. HARDERWIJK. De Harderwij ker schippers H. Mons van de HK 167 en J. de Boer van de HK 45 hebben maandag op het IJsselmeer veel last ondervonden van de harde windvlagen. Zij zijn met respectie velijk een gebroken mast en een verspeeld kluifhout te Harderwijk binnen gevaren. ZWOLLE. Op de Rijksweg Mep- pel-Zwolle, tussen Lichtmis Staphorst, is gistermorgen om uur de 63-jarige gehuwde landbou wer R. M. uit Staphorst, toen hij per fiets de weg overstak door een auto gegrepen en gedood. De Joego-Slavische president, maarschalk Tito, is met zijn vrouw voor een staatsiebezoek van 3 weken aan de Sowjet-Unie in Moskou aange komen. - De foto laat zien hoe Tito na zijn aankomst in het Moskouse centrale station een rede hield voor diverse microfoons. Achter Tito slaat diens vrouw, naast haar Nikita Chroesjtsjef. Laatste vergadering van de „oude" Tweede Kamer Verschillende leden keren niet terug Alvorens woensdagmiddag de vergadering van de Tweede Kamer re sluiten, heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, een rede gehou den, waarin hij opmerkte, dat de oude Kamer voor de laatste maal in openbare vergadering is. Hij richtte een afscheids- en dank woord tot die leden, die zich niet meer beschikbaar hebben gesteld voor de aanvaarding van een nieuw mandaat. In volgorde van de tijds duur, dat zij deel uitmaakten van dit college, zijn dat de heren dr. J. Schouten met bijna 38 dienstjaren; Chr. van den Heuvel met bijna 34 dienstjaren; J. Schilthuis met 23 dienstjaren; Chr. J. M. Mol met 10 dienstjaren; J. Stapelkamp met 10 dienstjaren; Th. S. J. Hooij met 10 dienstjaren; mr. W. F. E. baron van der Feltz met 10 dienstjaren en prof. dr. W. L. G. Lemaire met 4 dienstjaren. Afscheid nemen - zo zeide de voorzitter - gaat steeds gepaard met een gevoel van weemoed en dat is in hoge mate het geval wan neer de functie, die wordt neerge legd, zozeer verweven is geweest met de persoon die heengaat, dat het moeite kost zich te gewennen aan. de gedachte, dat weldra het Reis naar de maan Een specialist op het gebied van geleide projectielen, John Crowley, heeft in een lezing over ruimtevaart ver klaard dat de mens binnen de 25 jaar niet alleen naar de maan zal kunnen vliegen, maar dat hij ook zal kunnen terugkeren. Crowley, die voor het Amerikaanse mi nisterie van Defensie werkt, zei dat de aardsatélliet die volgend jaar afgeschoten zal worden de eerste stap is, die gevolgd zal worden door het lanceren van een wielvormi- ge satelliet met woonruimte voor 80 geleerden, die op een afstand van ruim 1700 km. om de aarde zal cirkelen. Dit plan zou reeds in 10 tot 15 jaar werkelijkheid kunnen worden. 10 jaar daarna zou het mogelijk zijn met ruim teschepen een retour-reis naar de maan te maken. Prinses Margaret zal maan dag a.s. per vliegtuig naar Zweden vertrekken om de gast te zijn aan boord van het koninklijk jacht „Brittannia" op de reede van Stock holm. Het jacht is thans met Ko ningin Elisabeth en de Hertog van Edinburgh naar Zweden onderweg. Prinses Margaret zal waarschijnlijk de zondag daarop tezamen met het koninklijk gezelschap in Londen terugkeren. In kringen van het Arabische legioen te Amman is dinsdagavond verklaard, dat een Israëliër is ge dood, toen leden van de Israëlische en de Jordaanse burgerwacht scho ten wisselden nabij het dorp Sjoe- waikah op Jordaans gebied. De Is raëliërs hadden schade toegebracht aan olijfbomen, zo werd gezegd. woordje „ex" vóór een met ere vervulde functie moet worden plaatst. Het kamerlidmaatschap eist de gehele mens voor zich op; het vult niet alleen vele uren en jaren van ons leven, maar het wordt geleidelijk aan een integre rend deel van onze geest, van onze ziel en van ons hart. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men zou velen gelukkig kun- 1 ?ien maken met al het geluk 1 dat in de wereld te loor gaat. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vrouwenbond P. v. d. A. Op de maandelijkse bijeenkomst van de Vrouwenbond van P.v.d.A., gehouden in het „Huis van Nassau" kon de voorzitster, mevr. van den Berge, een groot aantal leden wel kom heten. Speciaal verwelkomde zij de gewestelijke secretaresse, mevr. van Loo-van Loo, die een praatje hield over de a.s. verkiezin gen en de dames wees op hun ver antwoordelijkheid in deze strijd. Mevr. van den Broek sloot zich hierbij aan en zij drong aan op het zoveel mogelijk ophangen der raambiljetten. Na nog een geani meerde rondvraag werd de verga dering door de voorzitster gesloten. MIDDELBURG. De provincie Zeeland is thans één district van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het nieuwe statuut schrijft de vor ming van districten voor. Voorzib- ter van het district Zeeland is de heer E. Visscher te Middelburg, vice-voorzitter de heer K. Reinders te Terneuzen, secretaris-penning meester de heer A. Borrie te Goes en leden mr. W. F. P. Kurtz te Mid delburg en de heer J. Francke te Goes. Ongeveer 230 Duitse mannen, vrouwen en kinderen zijn woens dag uit het thans onder Pools be stuur staande Opper-Silezië in de nabij Lübeck gelegen grensplaats Buchen aangekomen. Sommigen hunner hebben zeven jaar op hun terugkeer naar Duitsland moeten wachten. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Een glaasje teveel - Rem-perikelen Reflektorenkwestie - Rijden zonder bewijs Op het voor de 29-jarige chauf feur H. H. F. M. te Zierikzee zo noodlottig afgelopen feestavondje in zijn kosthuis op 22 mei jl. rukte fles na fles aan. Het begon - zo als meestal - met één borreltje, maar toen er bezoek kwam werden het er meer. Hele flessen kwamen er zelfs bij te pas. Het eerste ge volg van het alcohol-consumeren was dat M. trachtte te wandelen in één der stedelijke straten. Door de drank verhit kreeg hij het aan de stok met één der andere gasten. M. smeet deze tegen de grond en een tweetal te hulp snellende agen ten kon maar ternauwernood baas over M., zelfs moesten er hand boeien bij te pas komen. Opgeslo ten in zijn cel was M. nog niet tot bedaren te brengen en hier werden enkele niet nader te noemen voor werpen het slachtoffer van M.'s dronkenschap. Op de jongste zitting van het kantongerecht verscheen een zeer timide M. voor het lorum. Hij moest verantwoording afleggen voor het in kennelijke staat verke ren op de openbare weg. Voor het enkele feit van zijn openbare dron kenschap werd M. conform de eis van het OM. veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 5 dagen. Voor het plegen van verzet, ver nieling enz. zal M. voor de recht bank moeten verschijnen. M. had zich eveneens te verant woorden voor het in het bezit heb ben van een radiotoestel - in de auto van verd. geplaatst - zonder luistervergunning. 29 maart Jl. was verd. voor deze overtreding te Re- nesse aangehouden. In aanmerking nemende dat M. nu wel in het bezit is van een luistervergunning - zij het nog niet van zegel» voorzien - eiste het O.M. een lichte geldboete van f 5 sub». 1 dag, conform welke ei» M. veroordeeld werd. De niet ter zitting verschenen Zierikzeese garagehouder G. C. A. werd na politieverhoor en nader onderzoek een boete opgelegd van f 25 »ub». 5 dagen, welk vonnis conform de eis was. (De zaak A. wa» ter vorige zitting aangehouden en betrof overtreding van art. 2 der Hinderwet). Het verweer van de landbouwer J. S. te Oosterland - op grond waar van zijn zaak ter vorige zitting was aangehouden - bleek niet deugde lijk te zijn Het betrof hier overtre ding van art. 18 W.V.R. Wat betreft de remkwestie werd S. in het ge lijk gesteld, maar het ging hier over de vraag of verd. al dan niet harder gereden had dan 6 km. met zijn traktor met aanhangwagentje. Het wa» dus een snelheidskwestie. S. behoeft zijn „karretje" niet van een rem te laten voorzien, maar dan mag hij niet harder dan 6 km. rijden. Hij werd schuldig verklaard en een geldboete opgelegd van f 1 subs. 1 dag, gelijkluidend de eis van het O.M. De 55-jarige chauffeur P- van T. (Brouwershaven) stond terecht om dat hij op 9 februari jl. met een R.T.M.-bestelwagen door Zierikzee reed zonder goed werkende reflek- toren, terwijl voorts een reflektor aan de rechterzijde van de wagen ontbrak. Verd. was ter zitting ver schenen met een getuige (en een re flektor), welke na aflegging van de eed verklaarde dat de wagen ge kocht was met goed reflekterende achterlichten. Volgens het O.M. is hier meer sprake van een misver stand. Waarschijnlijk is een kleine afwijking van het materiaal de oor zaak van het niet voldoende reflek- teren. Het O.M. was verder van mening, dat verdachte weinig met de zaak te maken heeft; hij valt te rug op zijn maatschappij. Verdachte werd schuldig verklaard zonder op legging van straf, welke eis de kan tonrechter bekrachtigde. De volgende zaak betrof overtre ding van art. 427 W.v.S. Verdachte van der V. in deze zaak (Nieuwer- kerk) was niet ter zitting versche nen. Als getuige werd gehoord de wachtmeester le klasse der Rijks politie P. Verdachte had verzuimd de door zijn personeel gedane op gravingen voor herstelwerkzaam heden van een rijwielpad te Nieu- werkerk 's avonds deugdelijk te doen verlichten. Gevolg was dat een bromfietser ternauwernood het vege lijf kon redden. Wel waren tonnen en lampen geplaatst doch de laatsten waren niet ontstoken. Uit de getuigenverklaring bleek dat van der V. op dit punt reeds meer malen reden tot ex-gernis heeft ge geven en hij werd konform de eis van het O.M. veroordeeld tot een geldboete van f 25,subs. 5 dagen. Vervolgens verscheen een jeug dige optimistische verdachte, de 18- jarige landbouwer J. M. H. te Elle- meet, voor de tafel. Hij was te Zon- nemaire aangehouden toen hij een vrachtwagen bestuurde waarmee hij een kalf voor zijn vader moest gaan halen. Hij bleek bij conti-ole niet in het bezit van een rijbewijs en had bovendien de 18-jarige leef tijd nog niet bereikt. „Het gaat niet aan om zo maar wat rond te sjou wen", vond het O.M. en eiste ver- volgens f 25,subs. 5 dagen hech tenis. De kantonrechter noemde het sabotage der wet en vonniste kon form de eis. Vrijdag moet H. proef rijden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1