lijst 5 VVD ii iSSHSfc JAWA JUNIOR Steek «"PIRATE'op ZIEBIKZEE Een woord tot hen die afzijdig bleven Vrijdag a.s. laatste dag van bevolkingsonderzoek op t.b.c. (Ingezonden) Gij allen, die tot nog toe hebt ge weigerd aan het bevolkingsonder zoek deel te nemen, moge het vol gende nog eens goed in u opnemen en overwegen: Slechts dan is het verantwoord om geen foto van uzelf te laten ma ken, indien u geregeld onder con trole van het Consultatiebureau voor t.b.c.-bestiïjding staat, of in dien u in de laatste drie maanden nog bent doorgelicht. In andere ge vallen hebt u ongelijk met uw wei gering. Beseft u wel ten volle dat u, door uzelf te onttrekken aan het onder zoek, een risico vormt voor uzelf en uw naasten? U, die aan de huisbezoeker mede deelde, dat u gezond was, en daar om niet behoefde mee te doen, weet u dit wel zo heel zeker? Voelt u zich iedere dag honderd procent fit? Hebt u al in geen jaren de hulp en bijstand van uw huisarts meer nodig gehad? Zelfs al kunt u al deze vragen naar waai'heid in positieve zin be antwoorden, dan nog zult u geen medicus in het gehele land vinden, die hierop wil verklaren, dat u ook werkelijk geen afwijkingen aan uw longen hebt! STAD EN PROVINriE BURGH Burg. stand en loop der be volking over mei 1956. Geboren: 3. Martin Marinus, z van J. M. Rademaker en A. P. v. d. Zande; 7. Pieter Leendert, z. van L. P. van der Linde en W. Berre- voets; 24. Adriaan, z. van J. Ren ters en J. Westerbeke. Ingekomen: 1. Jan Chr. M. Gle- rum en gzin uit Muiden; 25. Leen dert Boslooper en gezin uit Noord- welle. Vertrokken: 1. Elsje J. Overbeke, echtgen. van P. Heijboer, naar Haamstede; 8. Anthonia van Sons- beek naar Apeldoorn; 24. Jan M Beije en gezin naar Emmeloord 28. Pieter T. Jonker naar Brouwers haven. DREISCHOR Burg. stand en loop der be volking over mei 1956. Geboren: 18. Boudewijna Anthoi- en+Maria"P.~ Steendijk. Ingekomen: 1. Anne Terpstra, j.m. van Hennaarderadeel; 2. Adri aan Goudzwaard en gezin van Rut ten (N.O.-Polder). Vertrokken: 1. Adriaan P. Lukus en gezin naar Ouwerkerk. OUWERKERK De voorjaars- rundveekeuring Evenals op andere gemeenten van Schouwen-Duiveland werden alhier voorjaars-rundveekeuringen gehou den, waarvan hieronder de uitsla gen staan afgedrukt. le Kaljskoeien1. Hermine 3, S. L. Vijverberg, la prijs; 2. Anna, idem, lb; 3. Anna, A. J. Dalebout, lc; 4. Magda 2, T. A. M. Boogaart, ld; 5. Marie, J. B. Manni, le; 6. Eachwed Pytsje, A. J. A. Bolijn, 2a; 7. Frya, S. L. Vijverberg, 2b; 8. Jans 2, P. Vijverberg, 2c; 9. Saartje, J. B. Manni, 2d; 10. Heiltje 20, L. C. Bolijn, 2e; 11. Geertje 2, S. L. Vijverberg, 3a; 12. Rosa 30, T. A. M. Boogaart, 3b; 13. Grietje 18, idem, 3c. 2e Kalfskoeien: 1. Jantje 12, A. J. A. Bolijn, la; 2. Hiltje 4, J. L. Manni, lb; 3. Dieuwke, idem, 2a; 4. Hieltje, L. C. Bolijn, 2b; 5. Hiltje, P. Vijverberg, 2c; 6. Ike, J. B. Man ni, 3a. 3e Kalfskoeien: 1. Feike 22, A. J. A. Bolijn, la; 2. Suze, L. C. Bolijn, lb; 3. Melkbron 6, P. Vijverberg, lc; 4. Aaltje 13, A. J. A. Bolijn, ld; 5. Johanna 17, idem, 2a; 6. Afke, L. C. Bolijn, 2b; 7. Pauwke, idem, 2c. 4e Kalfskoeien: 1. Aukje Adema, J. B. Manni, la wisselbeker n.w. wed. P. de Jongh; 2. Jantje 5, idem, lb; 3. Jans, P. Vijverberg, lc; 4. Saartje, T. A. M. Boogaart, 2. Oudere koeien: 1. Janke, L. C. Bolijn, la; 2. Kitty, A. J. A. Bolijn, lb. Drachtige vaarzen: 1. Anna 19, J. Romeijn, la; 2. Eeltje 4, idem, lb; 3. Dora 4, M. C. Kuijper, 2a; 4. In- grid, C. J. Kuijper, 2b; 5. Kitty, idem, 2c; 6. Els, idem, 2d; 7. Anne- lies, idem 2e. Jonge vaarzen: 1. Marijke, M. C. Kuijper, la; 2. Kareis Geertje, W. Remeeus, lb; 3. Albertje 10, P. Vij verberg, lc; 4. Bintje, W. Remeeus, Id; 5. Cora, J. B. Manni, le; 6. Geesje 1, idem, 2a; 7. Tjesje 11, M. C. Kuijper, 2b; 8. Jans 3, P. Vijver berg, 2c; 9. Kaatje 2, J. B. Manni, 2d; 10. Melkbron 7, P. Vijverberg, 3a; 11. Blesje, P. H. Kuijper, 3b; 12. Juliana 2, J. B. Manni, 3e; 13. Bontje, idem, 3d. Stierkalveren: 1. Abe, A. J. A. Bolijn; 2. Adolf, idem; 3. Alex, id. Vaarskalveren: 1. Lucie, A. J. Da- lebout; 2. Alie, A. J. A. Bolijn. Door te zeggen, dat u gezond bent, weet u het dus beter dan alle, artsen in Nederland, beter dan' allen, die zich met recht expert mogen noemen op het gebied van uw gezondheid. Gelooft u, dat een dergelijk kost baar en tijdrovend onderzoek zou plaatsvinden, als het zo gemakke lijk was te zien of iemand werke lijk gezond is? Daarom vraag ik u uit naam van de gehele Zierikzeese samenleving uw houding te wijzigen en u alsnog naar het Hervormd Verenigingsge bouw in het Vrije te begeven, om daar een foto van uzelf te laten maken. Slechts dan is uw gedrag jegens uw medemensen juist ge weest. Slechts dan kunt u zich ge rust gevoelen jegens hen die u het naaste zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op het Bureau van de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg, of in het Ver enigingsgebouw. Vrijdag 8 juni aanstaande is het de laatste dag van het onderzoek, daarna is het onherroepelijk te laat. Namens het werkcomité: A. J. SCHILSTRA. Het Groene Kruis op Nieuw-Guinea (Ingezonden). Op maandag 11 juni, 's avonds tussen 10 voor 9 en 10 over 9, zal via de AVRO een luisterwedstrijd worden uitgezonden, waarvan de baten zullen worden aangewend om ook op Nederlands Nieuw Guinea het werk van het Groene Kruis mogelijk te maken. De zuigelingen sterfte daar is ontstellend groot: van elke twee pasgeborenen sterft er één. Nederland heeft, mede dank zij de zuigelingenconsultatiebu- reaux van het Groene Kruis, de laagste zuigelingensterfte ter we reld. De hoofdprijs van de wedstrijd bestaat uit een auto, terwijl nog tal van andere fraaie en waardevolle prijzen gewonnen kunnen worden. ,,'t Is uw kaart, die kinderlevens spaart" is de titel van de wedstrijd. Rundveekeuring te Moriaanshoofd Voor het eerst na de ramp had in Moriaanshoofd (gemeente Kerk- werve) weer een rundveekeuring plaats, waarvoor een grote aanvoer van goede kwaliteit vee ter keuring werd aangevoerd. 14 dieren werden ingeschreven in het Nederlands Rundveestamboek. De uitslag van de keuring was als volgt: Ie Kalfskoeien: la. Leeuwarder 44, C. Boot Mz.; lb. Jaunkje 33, Frieslandhoeve (voorbeeldbedrijf); lc. Teuntje, A. J. Rotte; ld. Weins Adema 83, A. J. Rotte; le. Jeltje, L. C. Hanse; lf. Trijntje, B. Vier gever; 2a. Hoekstra Bertha, J. van der Schelde; 2b. Hillie 3, J. van der Weele; 2c. Nienke 6, J. C. Jonker; 2d. Trijntje, A. J. Rotte; 2e. Maaike 12, J. van der Weele; 2f. Annie 2, J. C. Jonker; 2g. Mina, C. van den Houten; 2h. Prinses 11, C. van den Houten; 2i. Martha 27, J. C. Jonker; 3a. Astrid 8, C. van den Houten; 3b. Koos van Diena, J. C. Jonker; 3c. Butenmark, C. Boot Mz.; 3d. Riek, B. Legemaate. 2e Kalfskoeien: la. Klazina 8, B. Viergever; lb. Nettie, B. Viergever; lc. Oliviers Lena, Frieslandhoeve; ld. Mina, B. Viergever; le. Marijke 33, C. Boot Mz.; If. Celina van Zee dorp, C. Boot Mz.; 2a. Mina 96, J. Boot Pz.; 2b. Kitty, C. Boot Mz.; 2c. Dirkje 28, C. van den Houten; 2d. Johanna Geertje, W. Roskam; 2e. Klaske 2, B. Legemaate; 2f. Siene, B. Legemaate; 3. Frida, J. van der Weele. 3e Kalfskoeien: la. Elsje, B. Vier gever; lb. Maartje, J. van der Wee le; lc. Johanna 5, B. Viergever; ld. Jacoba, W. Roskam'; 2a. Jeske 5, J. van der Weele; 2b. Tjikke, B. Legemaate. 4e Kalfskoeien: la. Marijke 17, B. Legemaate; lb. Jaunkje 25, Fries landhoeve; lc. Leeuwarder, C. van den Houten; ld. Juffrouw 55, C. Boot Mz.; 2a. Gerda, B. Legemaate; 2b. Rosa, B. Legemaate. 5e Kalfskoeien: la. Mattie, B. Legemaate; 2a. Marijke, J. van der Weele; 2b. Rika, J. van der Weele. Kalfvaarzen: 1. Roza, B. Vierge ver. Vaarzen: la. Klaart je 3, B. Lege maate; lb. Dora, J. van der Weele; lc. Johanna 6, B. Viergever; 2a. Jietske, C. van den Houten; 2b. Ouwke, C. van den Houten; 3a. Elsje, C. van den Houten; 3b. Cora, C. van den Houten. Vaarskalveren: 1. Grietje, B. Viergever; 2. Marie, J. van der Weele; 3. Nettie 60, B. Viergever. Ingezonden mededeling mevvemsmmi Aandelenbezit ook voor werk. nemers! Dit verhoogt de verant woordelijkheid en stimuleert de werklust. Technische vooruitgang en billijke resultatendellng moeten sparen mogelijk makên. TONEEL EN FILM Hervormde Jeugdraad pakt filnivraagstuk aan op Schouwen-Duiveland Beter is filmopvoeding dan filmverbod Namens de Regionale Hervormde Jeugdraad werd zaterdag laatstle den een filmdag gehouden. Hierbij waren tal van personen aanwezig, die op één of andere wijze in het Hervormd jeugd- en verenigings leven van ons eiland een leidende plaats bekleden. Opzet van de lei ding van deze filmdag was, deze personen met enkele films in aan raking te brengen, die typisch kon den worden geacht voor het genre, dat zij vertegenwoordigden. De deelnemers meenden, dat de cowboyfilm als zodanig - hoewel vooral de jongens van 10-14 jaar daar grote voorkeur voor hebben - paedagogisch minder verantwoord moeten worden geacht in verband met de over het algemeen zeer ru we tonelen die erin voorkomen; een mensenleven telt in dat soort films immers voor niets. Aan de andere kant wilden de deelnemers de in vloed van die cowboyfilms op het jeugdige publiek toch ook niet overschatten. Toch werd de zg. komische film meer geschikt geacht; hoewel de jeugd van 'nu nauwelijks meer te vreden is met de vroeger zo zeer geliefde films van Chaplin. Men Ingezonden mededeling een Virginia van klasse toch slechts 75 ct per pakje BROUWERSHAVEN Ds. P. L. Schiuldebeurs legde eerste steen voor nieuwe Gereformeerde kerk Gebouw van veel waarde voor de gemeente (Van onze redacteur). Onder wel zeer slechte weersom standigheden heeft ds. P. L. Schud debeurs maandagmiddag de offici ële eerste-steen-legging verricht voor de nieuw te bouwen gerefor meerde kerk aan het Bostonplein. Verschillende autoriteiten onder wie het college van B. en W. der gemeente, en een behoorlijk aantal gemeenteleden woonden de plech tigheid bij. Het heiwerk voor het nieuwe kerkgebouw is reeds achter de rug, de betonnen fundering is gelegd en de vormspanten zijn op gericht. Het juiste moment voor de eerstesteenlegging was dus daar. Op de moeilijke steenpositie, die vertragend heeft gewerkt op de bouw, gaf ds. Schuddebeurs nog een toelichting. Na het zingen van de Psalm: „Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krachten", las de predikant de tekst uit de bijbel: „Als de Here het hiïis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan" en ging voor in gebed. Burgemeester J. van Leeuwen merkte op gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging tot bij wonen van de plechtigheid. Spr. hoopte dat de bouw zal worden vol tooid in het gedachte tijdvak en uit de belangstelling, die van de zijde der gemeenteleden voor de bouw aan de dag wordt gelegd conclu deerde spr. de grote waarde van de nieuw te bouwen kerk. Namens de classis sprak dr. Becker te Nieuwerkerk, die uiting gaf aan de blijdschap die er leeft in de kring van de classis over de nieuwbouw van de kerk. Spr. hoop te dat de bouw voorspoedig zal mo gen gaan en onder de zegen Gods zal mogen komen tot officiële ope ning. Achter het aardse kerkge bouw zag spr. het Sion Gods en hij sprak de hoop uit dat vele levende stenen in de kerk van Brouwersha ven zullen mogen worden inge voegd. Tenslotte sprak ir. Rothui zen van het architectenbureau, die eveneens de hoop uitsprak op gum- stige omstandigheden voor de vlotte bouw van de kerk. Ds. Schuddebeurs hanteerde daarop een glimmend gepoetste troffel en legde de eerste steen met opvallende vaardigheid. Na het zin gen van de psalm ,,'t Is God, aan plaats noch tijd gebonden", werd de plechtigheid gesloten. De aan wezigen begaven zich daarop naar de pastorie voor het gebruik van een verversing. De gereformeerde kerk te Brouwershaven passeerde een belangrijke mijlpaal. Bij veehouder L. Kraaij aan de Keienweg te Nijkerk heeft een koe een kalvervij fling ter wereld gebracht. De diertjes hebben ech ter niet lang geleefd en zijn na en kele uren overleden. Volgens des kundigen op veegebied is dit nog nooit eerder in Nederland voorge komen. Chr» Ger. Kerk Tweetal te Doesburg: K. J. Vele- ma, Midwolda en M. Vlietstra, Eemdijk; te Vlissingen: A. H. Schip pers, HilJegom en S. van Zwoll, Kampen. Bedankt voor Tholen: E. Venema, Maassluis. achtte de komische film ook eerder geschikt voor „alle leeftijden", dan de cowboyfilm, waarvoor men eer der de grens bij veertien jaar ge trokken wilde zien. Groot zou echter de invloed van de zg. gangsterfilm kunnen zijn op de opgroeiende jeugd. De zeer grote spanning, die de makers van der gelijke films daar over het alge meen in weten te leggen zou de toch veelal nerveuze jeugd niet ten goede komen, terwijl veel van wat over de verderfelijke invloed van de zg, „beeldroman" gezegd en ge schreven werd ook voor de gang sterfilm zou kunnen gelden. Uit de discussies bleek wel, dat men ook voor Schouwen-Duiveland eerder filmopvoeding wenselijk achtte dan filmverbod. Er werd in dit verband dan ook besloten in de nabije toekomst nogmaals bijeen te komen om aan de hand van een vertoonde film tot een practische oplossing te komen. Ingezonden mededeling de BESTE en GOEDKOOPSTE volwaardige duo-motor, met zweefarm-vering en buddy-seat 1245,— Garage C. v. d. BOUT Mol 11 - ZiArik7.ee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. P. van Dam overleden In de ouderdom van 86 jaar is te Leiden overleden ds. P. van Dam, emeritus-predikant. De overledene die in 1871 werd geboren, was ach tereenvolgens predikant te Buur- malsen, Vierlingsbeek, Boxtel, As sen en tot aan zijn emiritaat op 1 april 1932, te Ouwerkerk. Ds. P. v. d. Bijl overgegaan naar Gereformeerde Gemeente Ds. P. v. d. Bijl, chr. geref. pre dikant te Leerdam, heeft het ver band met de chr. geref. kerken ver broken en is overgegaan tot de ge reformeerde gemeente. Hij heeft bij de classis Utrecht een bezwaar schrift ingezonden. Ds. v. d. Bijl werd op 21 juni 1910 te Nieuw- Lekkerland geboren en diende de gemeenten Barendrecht, Katwijk aan Zee, Driebergen, Tholen en Leerdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Anna Parochie: H. J. van Leeuwen, Roswinkel. Het K.N.M.I. verwacht lot woensdagavond: Minder wind Droog en tamelijk zonnig weer; vrij koude nacht; hogere middag tempera tui-en; overwegend matige zuidwestelijke wind. 6 juni. Zon op 4.24, onder 20.57. Maan op 2.32, onder 18.16. 7 juni. Zon op 4.24, onder 20.58. Maan op 3.08, onder 19.32. Nieuwe maan: 8 juni te 22.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 juni 0.44 v.m. 13.20 n.m. 7 juni 1.42 v.m. 14.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juni 0.19 v.m. 12.47 n.m. 7 juni 1.12. v.m. 13.37 n.m. Springtij: 10 en 25 juni. Doodtij: 17 juni Zonnige perioden In de bovenlucht is over de ge hele breedte van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming ontstaan, waarin windsnelheden tot ongeveer 130 km. per uur voorko men. Nabij de Noorse kust wijzigt de stroming zich in een zuidweste lijke. Het gevolg van deze situatie is, dat oceaandepressies tot aan de Noordzee doordringen en vervol gens hun koers naar het noordoos ten verleggen. Vanochtend vroeg lag een der gelijke depressie boven Schotland. Haar koufront was toen Nederland gepasseerd, waarna onstabiele lucht begon binnen te stromen. De buiig heid was echter niet groot, hetgeen samenhing eensdeels met de krach tige wind, anderdeels met het feit, dat de depressie snel ging opvullen. Eén volgende depressie, die van Groenlands zuidpunt was gekomen, bevond zich vanochtend op onge veer 1100 km. ten westen van Ier land. Deze depressie beweegt zich naar het oosten, maar het kan mor gen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Ze zal hoogstwaarschijnlijk worden voor afgegaan door een in betekenis toe nemende rug van hoge druk, die morgen zonnige perioden en hogere temperaturen zal brengen. Ger. Gemeenten in Nederland Tweetal te Vlaardingen: T. Dor- resteijn, Opheusden en F. Mallan, Bruinisse. Ned. Herv. Kerk 55-jarig ambtsjubileum ds. J. F. L. A. de Jagher Op 10 juni a.s. hoopt ds. J. F. L. A. de Jagher, thans hulpprediker te Arnhem, in de Koepelkerk al daar een herdenkingsrede uit te spreken ter gelegenheid van het feit. dat hij 16 juni a.s. zijn 55-jarig predikantenjubileum hoopt te vie ren. Ds. de Jagher begon zijn ambt in Burgh op 16 juni 1901. Oude kaart - Silo-uitzicht - Legkaart Plakkers en Stijfselpot Droom Bij een vriend heeft Eilandman een uur op een kaart gezeten (fi guurlijk dan) van het oude Zie- rikzee. Het was een kaart uit het midden van de 17e eeuw en heus het wemelt van namen, die we nu ook allemaal nog kennen. De wal len van de stad vormden nog een aaneengesloten geheel. Ieder huis en elk gebouw stond op die kaart, maar men weet natuurlijk niet of de vorm wel altijd precies is weer gegeven. Dit was wel het geval met de dominerende „stukken", nl. de poorten en de St. Lievensmonster- toren en -kerk. In die tijd (in de tijd van de kaart) moet het goed varen zijn geweest door de Oude Haven, via de Mol en de Schuit haven. Tussen twee haakjes, de kaart lag op een canapé uitgestrekt, maar Eilandman waande zich ogenblik kelijk weer op de trans van de C.A.V.-graansilo. De lof van de ini tiatiefnemers en van de bouwers is vorige week bij gelegenheid van de officiële opening, uitvoerig bezon gen, maar één ding heeft men toch nog vergeten. Niemand heeft de bouwers bedankt voor het ongelo felijk fascinerende uitzicht dat de „waaghals" heeft, die zich omhoog trekt tot het bovenste vierkante topje van de silo. Daar ligt Zierik- zee aan zijn voeten, bijna net als op die oude kaart. Alle mensen die door de bomen het bos niet meer zien, alle opstellers van uitbrei- dings- en saneringsplannen, alle herverkavelers en alle stratenplan- nenmakers zouden eerst op de silo moeten hebben gestaan, voordat zij de pen op papier zetten en de spade in de grond steken. Het is een leg kaart van bovenaf gezien mensen, een wonderlijk fragiel geciseleerd plaatje, een miniatuur-droom, een verrukkelijk aan de aarde ontstij gende ervaring, met in de verte het zilverig lint van de Schelde, de warrigheid van liet Schuddebeurse groen aan de andere kant en dan natuurlijk Zierikzee, als de coulis sen van een operette-toneel. Altijd in buien van pessimisme zou Eilandman daar op die silo trans willen staan, zonder het zeer van beneden in het hart, maar al leen maar kijkend over de won derlijkste, grilligste en boeiendste in het water drijvende schol van de hele wereldSchouwen-Dui veland. Nu begrijpt hij pas wat ballomnannen en -vrouwen bezielt, om in een korf hoog boven de we reld te zweven en alleen maar te pogen gelukkig te zijn. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Maar keren wij terug naar de moeiten en zorgen op het aardse vlak. Soms worden die verlicht door grappigheden en door een rondborstigheid, die Eilandman al leen maar weet te vinden op Schou wen-Duiveland. Of weet u niet van de rommelige toestanden in Lim burg, waar P.v.d.A.- en K.V.P.- mensen er het verkiezingsleven een beetje zuur maken? Ja, het is waar, het gaat om grote dingen, maar Limburg kan toch iets leren vaii de verdraagzaamheid, die onze steden en landpalen siert. In de stad van- Jacob Cats toch waren de pamflet- tenplakkers van de P.v.d.A. actief en ze plakten het milde gelaat van Drees op het gemeentelijke plak bord. Op hetzelfde moment pas seerde een volgeling van een (ge heel andere) politieke richting. Dc plakkerij ziende vroeg hij de „P.v. d.A."-jongens even te willen wach ten, „om de stijfselpot en de kwast" te kunnen gebruiken. En het is al dus geschiedt. Prof. Oud blikt nu over het Havenplein, op zijn plaats gehouden door een likje uit de „rode" stijfselpot. Cats had er vast een rijmpje op geweten, want zo was onze oude volksdichter wel!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2