DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF's VEROORDELING VAN STALIN De Veiligheidsraad Incidenten op Famagusta STRIJD IN ALGERIJE DUURT VOORT FRANKRIJK EN WEST-DUITSLAND KWAMEN TOT AKKOORD INZAKE SAARGEBIED STAD EN PROVINCIE Ook voor de vreemdelingen zal dorpshuis Renesse van belang zijn aangenomen. DINSDAG 5 JUNI 1956 Secr. Weth. 112» Jaai Weth. ZIERIKZEESOIEfflNIElIWSBOflfc ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J, BIJ DE VAATE - Tel. 309. De geheime toespraak vail C. op het partijcongres te Moskou De „New York Times" meldt uit Washington, dat de Amerikaanse regering de tekst in handen heeft gekregen van de geheime rede van de SowJet-part(jsecretaris Chroesj- tsjef van 24 februari, waarin deze, op het twintigste partycongres te Moskou, ztfn felle kritiek op Stalin uitte. Volgens deze tekst was Chroesjtsjef's veroordeling van Sta lin harder dan eerder gemeld. De belangrijkste punten van deze tekst, die ook in het bezit van an dere westelijke regeringen zou zijn gekomen, zijn: Stalin was van plan de minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, en de eerste vice-premier Mikojan, uit de weg te ruimen. Als hij niet op 5 maart 1953 was overleden, zou den Molotof noch Mikojan nu hier aanwezig zijn, zo verklaarde Chroesjtsjef. Britse resolutie na wijziging aangenomen De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft maandag één- parig een Britse resolutie aange nomen, die gewijzigd was om aan bezwaren van Arabische zijde tege moet te komen. Volgens deze reso lutie moet de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, zijn „goede diensten" blijven verlenen aan Israël en zijn Arabische buur landen om de vrede in het betrok ken gebied te helpen bewaren. Voor de stemming stemde Enge land in met het schrappen uit de premabule van een zinsnede, ge wagend van „een vreedzame rege ling op een wederzijds aanvaard bare grondslag". De resolutie, die is aanvaard na een debat van vier dagen, doet een beroep op de Arabische landen en .Israël, de wapenstilstandsovereen komsten volledig na te komen en de door Hammarskjoeld voorgestel de maatregelen ter vermindering van de spanning uit te voeren. In Famagusta op Cyprus zijn maandagavond incidenten uitge broken, zodra bekend werd, dat een lid van de veiligheidskrachten, dat eerder op de dag was gedood, een Turkse politieman was. Op verscheidene plaatsen in de stad staken Turken Griekse bezit tingen in brand. Zij vielen verder winkels en auto's van Grieken aan. In de haven van de stad lieten Griekse arbeiders hun werk in de steek, toen de incidenten begonnen. Een Cyprische Griek, de 23-jari ge Nixos Xenophontos, die ver dacht wordt van terrorisme en op wiens hoofd een beloning van 50 duizend gulden staat, is door een infanteriepatrouille gevangen ge nomen. Hij is de vierde Cyprioot op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, die in de af gelopen veertien dagen is gevangen genomen. Chroesjtsjef beschuldigde Stalin van persoonlijke lafheid, paniek en een vrijwel psychotische neerslach tigheid tijdens de Duitse inval in juni 1941. Door waanzinnig ingrijpen van Stalin op militair gebied zijn honderdduizenden Sowjet-militai- ren om het leven gekomen. Het ergste geval was wel de mislukte poging om Charkof te omsingelen, in 1942-43. Deze poging werd tegen het advies van het Sowjet-opper- bevel in, ondernomen. Stalin lanceerde opzettelijk valse beschuldigingen tegen zijn vroegere kameraden van de bolsjewistische partij. Hij zou hun persoonlijk alle genade geweigerd hebben en de ge heime politie opdracht hebben ge geven de executies uit te voeren. Het vluchtelingen probleem Nog geen oplossing door uitblyven subsidies De Hoge Commissaris van de V.N. voor de Vluchtelingen, dr. van Heuven Goedhart, zegt in zijn jaar rapport aan de algemene vergade ring dat het fonds van de organi satie in slechte toestand verkeert. Hij toont zich pessimistisch aan gaande de mogelijkheid om het vluchtelingenprobleem voor einde 1958 - wanneer zijn mandaat af loopt - opgelost te krijgen zonder dat hij nieuwe steun ontvangt. Hij hoopt dat de algemene vergadering te dien aanzien een positief besluit zal nemen. Door het uitblijven van verwachte regeringssubsidies is het weinig waarschijnlijk dat het pro gram voor dit lopende jaar geheel uitgevoerd zal kunnen worden. 2uid-Slavië heeft doen weten dat daar het probleem van de emigran ten uit oost-Europa wordt opgelost zonder de medewerking van het Hoge Commissariaat der V.N. De Amerikaanse minister van Marine, Charles Thomas, heeft in Monterex (Californië) verklaard, dat de V.S. spoedig een bestuur baar projectiel zullen hebben, dat „elk doel in de wereld kan treffen". Thomas, die aan een diner sprak, zei verder nog: „Wij hebben de meest ontwikkelde projectielen ter wereld'.' Onhoudbare financiële toestand bij Noord-Hollandse waterschappen Onderhoud wegen de oorzaak „De financiële toestand van de waterschappen is als gevolg van de hoge kosten van het wegenonder- houd onhoudbaar geworden". Aldus de aanhef van een motie, aangeno men op een te Amsterdam gehou den vergadering van de Vereniging van Noord-Hollandse Waterschap pen. «In deze motie wordt er bij de re gering op aangedrongen maatrege len te treffen overeenkomstig het wetsontwerp voor de niet-planwe- gen, dat destijds werd gevoegd bij een rapport door de commissie- Oud over deze materie uitgebracht. Meer dan 10.000 opstandelingen sneuvelden Volgens schattingen uit gewoon lijk welingelichte bronnen zijn in de laatste drie weken van mei 2.500 Algerijnse opstandelingen in de strijd tegen de Franse troepen ge sneuveld en 400 gevangen genomen. In de negentien maanden die ver lopen zijn sedert het begin van de opstand, zouden 10.500 opstande lingen gedood, 3.900 gevangen ge nomen en 770 gewond zijn. In de zelfde periode zijn naar schatting 1.085 man Franse troepen gesneu veld, 2.370 gewond en ongeveer 600 50-jarig bestaan N.V.V. GETECIINIFICEERDE MAATSCHAPPIJ SCHEPT VELE MOEILIJKE PROBLEMEN Vragen van principiële en wereldomvattende aard Het 50 jaar bestaand Nederlands Verbond van Vakverenigingen - de oudste vakcentrale in ons land - is in het Concertgebouw te Amster dam zijn tot en met zaterdag du rende congres (21ste algemene ver gadering) begonnen met een zitting geheel gewijd aan de herdenking van dit gulden feit. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, karakteriseerde in zijn herdenkingsrede de eerste helft der 20e eeuw als „het tijd perk van de grote omwenteling", op politiek terrein, op het gebied der technische ontwikkeling en in de gewijzigde onderlinge verhou ding der mensen. „De wereld van 1900 was er een waarin de staten van Europa - hoezeer ook onder ling verdeeld - in feite de macht hebbers der wereld waren. En wie sprak van „de wereld" bedoelde Volledige overeenstemming Adenauer: „Het beeft veel geduld gevergd" „Frankrijk en Westduitsland hebben volledige overeenstemming bereikt over alle hangende vraag stukken", zo heeft de Westduitse Bonds-kanselier, dr. Adenauer maandagavond na zijn besprekin gen met de Franse premier, Guy Mollet, over de Saarkwestie ver klaard. „Het heeft veel geduld ge vergd", aldus Adenauer. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft voor zijn vertrek uit Luxemburg bekend gemaakt dat op de volgende be langrijke punten overeenkomst is bereikt: 1. Steenkool van het Warndt- bekken - de 90 miljoen ton die Frankrijk gegist heeft zullen als volgt beschikbaar komen: 66 mil joen ton uit exploitatie van de bed ding van de Warndt en 24 miljoen ton van dezelfde kwaliteit en prijs door Duitsland te leveren, boven dien zal Frankrijk, zoals reeds eer der afgesproken, een derde van de andere mijnen in het Saargebied exploiteren. 2. Financiering van de kanalisa tie van de Moezel - de Duitse bij drage tot de kosten van het Duitse deel van het kanaal is op 550 mil joen mark gesteld. 300 miljoen hier van zal betaald worden door de elektriciteitsmaatschappij van Rijn- land-Westfalen en de rest door de Bondsregering. De Franse bijdrage is slechts voor de aanleg van het kanaal zelf, dus niet voor de hy- dro-elektrische dammen. De tol voor de scheepvaart in het kanaal wordt ongeveer de helft van die op sommige Duitse rivieren. 3. Het Elzas-kanaal - de Franse delegatie heeft er van afgezien hier hydro-elektrische dammen te bou wen. Deze zullen nu in de Rijn aan gelegd worden, terwijl de hier uit voortvloeiende extra kosten door de Duitsers zullen worden gedra gen. 4. Financiële kwesties - deskun digen zullen het totaal aan bankbil jetten dat in de Saar in omloop is vaststellen om de inruil van bank biljetten voor te bereiden. zijn eigen beschaving, die superieur was aan die der inboorlingen. Niet alleen in de onderlinge tegenstrij digheid der naties, maar evenzeer in die der bevolkingsklassen was de wereld in die dagen verdeeld. Al kende de maatschappij een reeks vari overgangstoestanden, politiek gesproken lag de scheidslijn tussen de gegoeden en arbeiders scherp getrokken. Er was het economische onderscheid tussen de beheerders van het kapitaal enerzijds en de verkopers van hun eigen arbeids kracht anderzijds. De in kommer volle sociale en financiële omstan digheden verkerende tweede rangs burgers. De arbeiders vormden dan ook niet de derde stand, maar wer den sociaal beschouwd, de vierde genoemd, de stand, die achteraan- kwam en in het nationaal leven der volkeren niet telde". De heer Oosterhuis merkte op, dat velen uit de tijdens en na de tweede wereldoorlog op gegroeide generatie deze ge schiedenis van de opkomst der verschoppelingen van eertijds, waarvan een ontroerende inspi ratie uitgaat, weinig meer aan spreekt. Hetgeen begrijpelijk is gezien de vergelijking van de tegenwoordige tijd met die van omstreeks de eeuwwisseling. „Maar in deze moderne maat schappij zijn de problemen, die het bestaan der mensen raken, nog niet opgelost - zo vervolgde spr. - aan de orde zijn de praktische vragen van onze getechnificeerde maat schappij, de ruimtelijke ordening, de opvoering van het produktiever- mogen en van de welvaart. Daar naast zijn er de dreigende vragen van meer principiële en wereldom vattende aard: de achtergebleven gebieden, de atoomoorlog en de dic tatuur, die in vele landen heerst. De moderne problemen komen voort uit de 50-jarige omwenteling, die - met al haar eigen ellende van oorlogen, revoluties en terreurregi- mes - toch voor een groot deel me de wordt bepaald door de voort gaande emancipatie der volksklas sen. Door een democratisering, die onverbrekelijk verbonden is met de welvaart van het volk en met de activiteit der vakbeweging. Als oudste en van stonde af aan de grootste der Nederlandse vakcen- tralen heeft het N.V.V. in strijd en opbouw zijn aandeel geleverd in deze democratische omwenteling der Nederlandse samenleving". vermist of gedeserteerd. Ongeveer 225 Europeanen en 1.760 moham medanen werden gedood, 145 Euro peanen en 590 mohammedanen ver mist. Bij het huidige Franse offensief in de bergstreek van Bibans en luergour, ten zuid-oosten van Al giers, zijn volgens onbevestigde be richten vierhonderd rebellen ge sneuveld. De Fransen zeggen een gebied van bijna tachtig vierkante mijl gezuiverd te hebben. De Franse minister in Algerië, Lacoste, heeft verklaard, dat onverwijld plaatselijke verkiezingen zullen worden gehouden in de „gepacifi ceerde" streken van Algerië. Maan dag is gemeld, dat de opstandelin gen vele dorpen hebben versterkt en de wegen naar deze dorpen heb ben versperd. hi Wi Tizi-Ouzoe, ten oosten van Algiers zijn zunuae- avond naar verluidt zes opstande lingen gedood bij een gevecht met een Franse patrouille. Een Franse militair sneuvelde. In hetzelfde ge bied werden de lijken aangetroffen van twee burgerlijke functionaris sen, die aan bomen waren opge hangen. De motie zegt o.m. dat indertijd op de Staatsbegroting een bedrag van één miljoen werd uitgetrokken ten behoeve van deze bij de water schappen in onderhoud zijnde niet- planwegen. Deze maatregel wordt ontoereikend genoemd om eniger mate als overbruggingsmaatregel tot een definitieve oplossing te lei den. In een bij de motie gevoegde toe lichting wordt gezegd dat de rege ring zich reeds bijna tien jaar be raadt over zulle een oplossing. Bij de wet van 1946 werd de werkings duur van de regeling, waarbij het Verkeersfonds werd opgeheven en zijn ontvangsten en uitgaven ver deeld over de Rijksbegroting, be perkt tot en met het begrotings jaar 1949. In 1949 werd deze ter mijn verlengd tot en met 1953, in 1953 tot en met 1955 en in 1955 tot en met 1957. HAAMSTEDE Rondrit ouden van dagen Ook dit jaar stelt het comité „Rondrit ouden van dagen" zich voor een tochtje voor de oudste in woners uit onze gemeente te orga niseren, waartoe het dezer dagen bijeen kwam teneinde deze plan nen te bespreken. Om deze plan nen te kunnen verwezenlijken zal weer een beroep op de medewer king van de burgerij gedaan moe ten worden door middel van een lijstcollecte, waarvoor van het col lege van B. en W. reeds vergunning is verkregen. Daar de kosten ook voor dit comité de laatste jaren ge stegen zijn, zodat vorig jaar zelfs een tekort was bij de afrekening, is men genoodzaakt dit jaar de reis belangrijk in te krimpen. Het co mité doet dan ook een beroep op denken,cwannêeï Je tekenlij st aan u wordt aangeboden en uw gift, zo mogelijk, iets te ver hogen, waarvoor het comité u bij voorbaat namens de ouden van da gen uit de gemeente dank zegt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is nog altijd belachelij- 1 ker de mode te trotseren dan 1 haar te volgen. BROUWERSHAVEN Burg. stand en loop der be volking over mei 1956. Geboren: Leendert Johannes, z. van M. D. Klaasse en K. Zwart; Janna Johanna, d. van J. Bos en W. C. van Dienst. Gehuwd: Jan Deist met Willy van der Weele te Brouwershaven. Overleden: Neeltje Deurwaarder, 72 j., echtgen. van M. de Jonge. Ingekomen: P. T. Jonker uit Burgh; M. van der Est en gezin uit Nieuwerkerk. Vertrokken: L. A. Schiettekatte en gezin naar Nieuwerkerk (april 1956 vertrokken); A. A. E. v. Dijk© naar Dubbeldam; P. J. van Dijke naar St. Philipsland; W. A. Delst- van der Weele naar Eikerzee; A. van Oeveren naar Doniawerstal; J. C. Malepaard naar Amsterdam. ZONNEMAIRE Geslaagd Maandag jl. slaagde te 's Gra- venhage voor het examen gemeen te-administratie I, de heer J. van Felius, afkomstig van hier, thans werkzaam ter gemeentesecretarie te Noordgouwe. DREISCHOR De collecte ten bate van SI- MAVI heeft in deze gemeente op gebracht f 25,38. SIRJANSLAND Reisvereniging „Ons Genoegen" Vorige week werd door de rels- een^T^envergacie'nnM10 te spreken over het doel van de jaarlijkse trip. Besloten werd dit jaar een bezoek te brengen aan Schiphol en omstreken. - Een Londense zoöloog, dr. Ale xander Comfort, heeft verklaard, dat bij proeven gebleken is dat rat ten door ondervoeding kunstmatig jong kunnen worden gehouden ge durende hun gehele normale levens periode. Bij hervatting van de nor male voeding gaan zij weer groeien en leven nog eens eenzelfde tijd. KERKWERVE Oude toren wordt gesloopt nieuwe gebouwd Het plan voor het vernieuwen van de toren op de Nederlands Hervormde kerk te Kerkwerve, welke toren eigendom is van de ge meente Kerkwerve, en welke drin gend vernieuwing behoeft is ge reedgekomen. De werkzaamheden, die bestaan uit het geheel slopen van de thans bestaande toren en het opnieuw optrekken, werden onderhands aanbesteed. Voor deze aanbesteding waren 5 aannemers uitgenodigd, welke allen inschre ven. De uitslag der aanbesteding is als volgt: 1. Fa. J. den Herder, Bruinisse f 17.850; 2. Fa. L. C. Blom, Haam stede f 18.700; 3. C. van Burg, Kerkwerve f 18.995; 4. C. A. Prince, Haamstede f 19.500; 5. Fa. Bijkerk en Steur, Burgh f 19.590. De gun ning der werkzaamheden werd aangehouden. Bouw kleuterschool bereikte hoogste punt De bouw van de kleuterschool te Kerkwerve was op 4 dezer zover gevorderd, dat het hoogste punt be reikt was en derhalve de vlag in top ging. Bij deze gelegenheid bood de burgemeester van Kerkwerve de heer S. Francke namens het ge meentebestuur aan de arbeiders van de firma J. den Herder te Brui nisse de gebruikelijke gratificatie aan. Hij dankte de architect de heer L. Beije uit Veere en de aannemer en diens personeel voor de ver richtte werkzaamheden. In zijn toe spraak stond de burgemeester stil bij de mooie gift van de gemeente Bordeaux en hij sprak de hoop uit dat de kleuterschool straks door vele kleuters zal worden bezocht. Pittig „eigen" programma besloot openingsdag (Van onze redacteur). „Het bestuur van Vi.V.V. „Re- nesse vooruit" hoopt dat ook voor de vreemdelingen het nieuwe dorpshuis gebruikt zal kunnen wor den, want in vergelijking met vroe ger zijn er „andere vreemdelingen" gekomen, die op één of andere wij ze bezig gehouden moeten worden", aldus de voorzitter van V.V.V. de heer J. Stevense in zijn toespraak bij de opening van het dorpshuis Renesse, waarover wij reeds uit voerig berichtten. Ongeveer vijftien jaar geleden heeft wethouder v. d. Klooster reeds een plan opgesteld om te ko men tot een dorpshuis. Dit zou toen f 3200 hebben gekost, „maar ik ben maar blij dat het er nooit gekomen is", aldus de heer Stevense, die er nog eens aan herinnerde dat de zelfde stortzee, die de dijken open sloeg ook de poorten van de lief dadigheid over de gehele wereld heeft geopend. Door de vrijgevig heid van mensen in vele landen, is ook dit gebouw gesticht kunnen worden. Met betrekking tot het dorpshuis mogen wij niet verzuimen nu ook plichten op ons te nemen, aldus de heer Stevense, die vroeg om een juiste levenshouding, om een nut tig gebruik er van te maken. De raad der gemeente heeft zich slechts te beraden over voldoende akkomodatie voor de vreemdelin gen en het behoud van de schoon heid. Spr. bood daarop de oude Zeeuwse kaart aan, die steeds zal herinneren aan de rol die de zee in Zeeland in het algemeen en op Schouwen-Duiveland in het bijzon der heeft gespeeld in de geschie denis. Hierna sprak nog een vertegen woordiger van de groep vaste bad gasten, die hoopte dat in het nieu we dorpshuis, de vreemdelingen een gepaste rekreatie zullen wor den geboden. Spr. dankte dat reeds de toezegging is ontvangen, dat t. z.t. in het gebouw katholieke bad gasten de dienst zullen kunnen bij wonen. De heer Hak, bekend fotograaf, bood een collektie foto's aan, die betrekking hebben op de bouw. De serie zal nog worden aangevuld. Tenslotte sprak de voorzitter van de Middenstandsvereniging, die de gelukwensen overbracht van deze organisatie met de totstandkoming van het nieuwe dorpshuis. Het avondprogramma Zaterdagavond werd door het stichtingsbestuur de bevolking van Renesse belangeloos een ontspan ningsavond aangeboden, welke door eigen krachten werd verzorgd. Daar voor deze avond grote belang stelling bestond, werd maandag van deze avond een herhaling gegeven. De zaterdagavond werd door de burgemeester geopend, welke nog maals in het midden bracht de cul turele vooruitgang door het ge reedkomen van het dorpshuis in Renesse gebracht. Op vlotte wijze werd hierna het programma afge werkt. Naast het fanfarecorps ,Luctor et Emergo" - hetwelk zich eerder op de dag zo dapper weerde op de muziekmiddag te Dreischor - trad voor het eerst in het openbaar op de „Boerenkapel". Onder leiding van de heer H. Blom voerde een groep schoolmeisjes enige volks dansen uit. Mede door de keurige en kleurige kledij maakte het groepje een verzorgde indruk. Tus sen de bedrijven door werd de con ference waargenomen door de he ren M. Krijnse Locker en H. Blom. De heer M. de Feiter trad voor het voetlicht met enige welgeslaagde voordrachten. Het toneelspel „Een eeuw achter" werd onder regie van de heer P. Minderhout goed ten to nele gebracht. Ook werd nog de aandacht gevraagd voor een mario nettenspel, dat o.l.v. de heer M. C. van den Bout op de planken werd gebracht. Hoewel voor Renesse een eerste kennismaking, waren allen enthousiast over de vertoning. Na dat nog een film vertoond was - d. m.v. de door de burgemeester ge schonken projektor - werd de avond besloten met een geanimeer de hersengymnastiekwedstrijd tus sen een tweetal teams - geschei den naar leeftijd «- uit de zaal. De medewerkende dames werden door de burgemeester bloemen aangebo den, terwijl de volksdansters een presentje kregen. Hierna besloot de burgemeester met enkele woor den de geslaagde avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1