Wüt Roomboter Een wagenbestuurder erft een villa BRAN DM Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 JUNI 1956 No. 17960 Vooruitzichten in Algerije zijn niet ontmoedigend Vertrouwen in minister Lacoste Een subcommissie van de Franse Nationale Vergadering heeft na een inspectiereis in Algerië een rapport opgesteld waarin verklaard wordt dat het machtsevenwicht in Algerië nu hersteld is en dat de vooruit zichten voor de komende maanden niet ontmoedigend zijn. De commissieleden - een volks republikein, twee onafhankelijken en een radicaal-socialist - verkla ren dat alles in het werk moet ge steld worden om begin juni de oogst voor vernietiging door de op standelingen te vi-ijwaren. Ook dient vooral gewaakt te worden tegen wapensmokkel in het zuiden van Algerië, van de Fezzan tot aan zuid-Tunesië. De commissieleden menen dat de Algerijnse communisten een bijzon der soort ondergrondse beweging willen scheppen en dat zij vooral in de industriecentra, waar zij over een beproefde organisatie beschik ken, moeilijkheden zullen kunnen veroorzaken. In het rapport spreken de leden hun volledige vertouwen uit in het beleid van minister Lacoste. Hammarskjoeld over hulpverlening internationale De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft woensdag het onlangs door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, gedane voorstel, tot oprichting van een- nieuw bureau van de V.N. voor de economische ontwikkeling in de wereld, ondersteund. Op een bijeenkomst van de Ver eniging voor internationaal recht in de McGill universiteit te Mon treal, ondersteunde hij tevens een voorstel van Lester Pearson, de Ca nadese minister voor Buitenlandse Zaken, tot oprichting van een in ternationale dienst voor technische en beroepshulp aan economisch minder ontwikkelde landen. Ham marskjoeld verklaarde niet de edel moedigheid van de verschillende programma's voor wederzijdse hulpverlening te willen bagatelli seren, doch was van mening dat dergelijke wederzijdse programma's maar al te gemakkelijk een al te sterk politiek karakter krijgen en de betrekkingen tussen gever en ontvanger kunnen beïnvloeden, Uitbreiding elektrifikatie spoorwegen Door de elektrifikatie van het baanvak Eindhoven-Venlo, dat een lengte van 52 km heeft, is de to tale lengte van het geëlektrificeerde net in Nederland thans 1411 km (inclusief het baanvak Gouda-Al- phen a. d. Rijn, ter lengte van 10 km, dat heden officieel in gebruik is genomen). Dit maakt dan 44 van de totale lengte der spoorwe gen in Nederland uit. Houdt men alleen rekening met de lengte van het Nederlandse spoorwegnet waar over reizigers vervoerd worden (2.480 km), dan bedraagt het per centage 57. Van zondag 3 juni af zullen de elektrische treinen van de uur- dienst Amsterdam-Rotterdam-Bre- da-Eindhoven gaan doorrijden naar en van Venlo. Dit betekent, dat op het baanvak Eindhoven-Venlo een volledige uurdienst wordt inge voerd en dat de stations Helmond tot en met Venlo een doorgaande verbinding met westelijk Noord- Brabant en Zuid-Holland krijgen. Postzegel van 85 cent De directeur-generaal der PTT heeft medegedeeld, dat een postze gel in de waarde van 85 cent is uit gegeven. De postzegels zijn thans in de volgende waarden verkrijg baar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 75 en 85 cent, f 1, f 2,50, f 5, f 10, f 15 en f 25. - Postzegels van 2Vz cent, voor zover niet buiten gebruik ge steld, mogen worden opgebruikt. Officiële verklaring werkgevers en -nemers in bouwbedrijf Naar aanleiding van de hier en daar opgetreden onrust in het bouwbedrijf hebben de werkge vers- en werknemersorganisaties de volgende gemeenschappelijke verklaring uitgegeven: „In hun gemeenschappelijke pu- blikatie van 28 mei jl. hebben de werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf o,m. ver klaard, dat het organisatorische overleg over de loonsituatie nog gaande is. Genoemde organisaties verklaren hierbij nog eens nadrukkelijk dat dit overleg noodzakelijk is vanwe ge het feit, dat de regeringsbeslis sing van 19 maart jl. voor het bouwbedrijf praktisch niet uit voerbaar is gebleken. Dit neemt echter niet weg, dat genoemde organisaties van oordeel zijn, dat de bouwarbeiders materi eel evenveel, zij het ook in andere vorm, zullen moeten ontvangen als andere werkers reeds op grond van de regeringsbeslissing hebben ver kregen. Teneinde dit te bereiken duurt het organisatorische overleg nog voort. Binnenkort zullen uitgewerk te voorstellen bij de betreffende overheidsinstanties worden inge diend. Derhalve is er geen enkele aanleiding voor onrust en dienen de bouwarbeiders aan het werk te blijven", aldus deze officiële ver klaring. Stakende bouwvakkers in den Haag Hoewel het de bedoeling was te Den Haag in de bouwvakken don derdag tussen 13 en 14 uur uit pro test tegen uitblijvende loonsverho ging te staken, is op de bouwvak ken in de nieuwe wijken achter het Zuiderpark reeds 's morgens het werk neergelegd. Onder de leuze „op voor drie en zes procent" ging een groeiende groep stakers de bouwwerken in Moerwijk, Morgenstond en Bouw- lust af. Men had niet veel overre dingskracht nodig om de bouw vakkers te bewegen mee op te trekken naar de binnenstad, waar op het Malieveld een protestde monstratie zou worden gehouden. Anderen vatten het plan op om naar het Binnenhof te trekken, ter wijl ook stemnïen opgingen om voor het kabinet van de minister president op het Plein 1813 te gaan demonstreren. Coloradokevers op het strand De badplaatsen op Voorne zijn gealarmeerd voor coloradokevers, die uit zee op het strand aanspoel den. In Nieuw Hellevoet en Oost- voorne werden onmiddellijk maat regelen genomen. Met behulp van schoolkinderen werd het strand af gezocht. Dit gebeurde ook 's avonds na de vloed. In totaal werden hon derden van deze gevreesde kevers gevonden en onmiddellijk vernie- tigd. Sproeivereniging ,Noordwelle en omstreken' vergaderde Deze week vergaderde de on langs opgerichte sproeivereniging „Noordwelle en Omstreken" in café de Jonge alhier. Na opening door de voorzitter werd medegedeeld, dat intussen reeds verschillende maatregelen zijn genomen om de vereniging op gang te brengen. Er is een sproeimachine aangekocht, met traktor, alsmede de benodigde materialen en sproeistoffen. Er kan dus worden gestart. Eerst volgt evenwel nog een demonstratie op de boerderij van de heer P. Hogen- boom, waarvoor gunstige weers omstandigheden worden afgewacht. Bij de demonstratie zal enige voor lichting worden gegeven. De vergadering besloot de mate rialen te verzekeren. Bij het ge bruik zal toegezien worden op het betrachten van de grootst mogelij ke voorzichtigheid, waarbij de be staande voorschriften nauwgezet dienen te worden nagevolgd. Na dien werd besproken het sproeien van diverse gewassen en de me thode van uitvoering. Ter vergade ring werd onderlinge samenwerking toegezegd bij de verkrijging van het benodigde water. Voor buitengewone gevallen, zo als polders en bosgrond, zal een gunstige regeling worden getroffen t.a.v. de omrekening der kosten van aanschaf materialen. Het sproeien zal per ha. worden berekend. Mo menteel zijn 16 leden toegetreden. Opgave voor sproeien kan geschie den bij de heer W. C. Boot. Met het uitspreken van de hoop dat gunstige resultaten zullen mo gen worden geboekt, sloot de voor zitter de vergadering. Ingezonden mededeling In het dorp Oudega in de ge meente Smallingerland is gisteren het zevenjarig meisje Titie Adema, dat van een rijdende tractor sprong onder daaraan gekoppelde wagens gekomen en gedood. - In de vorige nacht zijn in een weide te Dijkhoek in de gemeente Borculo twee koeien van de land bouwer H. J. te Morschke door de bliksem gedood. ONBEPERKTE GARANHS OP DE VERING. kiiiiiiiiiiiiiii HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Na than Twining, heeft - met presi dent Eisenhowers goedkeuring - een uitnodiging aanvaard tot bijwoning van de Russische luchtmachtshow op 24 juni. Twining zal vergezeld gaan van verscheidene andere of ficieren van de luchtmacht. In een donkere sterrenloze nacht was plotseling brand uitgebroken in het huis waar Ietje woonde. Na een reparatie door werkvolk op het dak verricht, was er ongemerkt er gens iets blijven smeulen en toen midden in de nacht sloegen opeens de vlammen uit het dak. Het kurk droge hout van de verweerde kroon lijst en de sponning van het zolder raam vatten al spoedig vlam en weldra stond de hele zolderver dieping in lichter laaie. De vader en de moeder, gewekt door de prikkelende rookontwikke ling, zagen met ontzetting een loei ende vlammenzee boven zich. De moeder verloor volkomen haar be zinning, zij boog zich uit het raam en gilde uit alle macht: „brand! brand!" De vader reageerde echter prompt. Ruw trok hij het raam dicht en duwde haar naar de trap. „Naar beneden, gauw!" schreeuwde hij, terwijl hij in het zijkamertje Ietje en de baby uit hun bedjes sleurde en hhende trap afdroeg. Gelukkig bleef de brand tot de zolderverdieping beperkt. Door de overburen werden zij liefderijk op genomen en toen de kleintjes na een poosje op de geïmproviseei-de bedjes verder sliepen, merkte va der op: „ze hebben er gelukkig niet veel van gemerkt en dat is maar goed ook." Kinderen reageren zo anders Moeder ging met de baby en de vierjarige Ietje logeren bij oma, die buiten woonde in een ouderwets huis met een grote tuin. Daar was heel wat te zien en te beleven bij oma: er waren kippen en eenden en een poes met jongen en twee honden en een grijze papegaai, die kon praten. Oma leerde Ietje bellen blazen en in een grote teil in de tuin mocht zij pootje baden. Het kind genoot met volle teugen van zoveel ongekende heerlijkheden. Over de brand werd zorgvuldig gezwegen en ook Ietje sprak er nooit over. Het had er alle schijn van dat zij het hele voorval had vergeten. Toen zij echter weer in het eigen huis waren, merkte moe der, dat Ietje met haar terugge vonden poppen elke dag „brandje" speelde. Precies als de moeder had gedaan, gilde zij: „brand, brand!" en dan holde z(j met de poppen naar een kamerhoek om ze in vei ligheid te brengen. Na haar terugkeer begon het kind onrustig te slapen en vaak werd zij des nachts angstig roepend en hui lend wakker. Toen verbood moeder kort en goed het spelletje van de brand en gehoorzaam liet Ietje het na. Netjes afgeleerd? „Ziezo", sprak moeder tevreden, „dat heb ik haar netjes afgeleerd. Nu zal zij het wel vergeten." Het leek of de moeder gelijk kreeg, maar in werkelijkheid gebeurde er iets heel anders: de ontzettende schrik van de vlammenzee in de stikdonkere nacht, het onheilspel lende knetteren, het hollen en schreeuwen van al die vreemde mensen en niet het minst de on evenwichtigheid van de moeder, hadden een onuitwisbare indruk gemaakt op het kind. Het spelletje van de brand was niet anders dan een afreageren van de nimmer verwerkte angst en schrik. Met haar verbod ontnam de moeder, die het toch zo goed be doelde, haar kind die mogelijkheid. Opgepast Ietje verloor haar eetlust en er kwamen klachten over hoofdpijn en buikpijn, waarvoor de huisdok ter niet dadelijk een oorzaak kon vinden. Ook werd het kind schrik achtig en huilde zij om de geringste aanleiding. Na heel veel tobben bracht een kinderpsycholoog uit komst: het was het zo goed ge meende verbod van de moeder, dat de onafgereageerde schrikbeelden in het gedachtenleven van het kind had gefixeerd. Als een van onze kinderen iets ergs overkomt, dan opgepast met een al te snel verbod om erover uit te weiden. Het zal het kind meer kwaad doen erover te zwijgen dan erover te preken. De „ergheid" van het gebeurde slijt immers op de duur vanzelf als er geen nieuwe vertelstof bijkomt, precies als een vuur dat bij gebrek aan brandstof vanzelf langzaam uitdooft. De beste remedie is de aandacht van het kind ongemerkt te richten op iets dat tegelijkertijd prettig en boeiend is en waarnaast de hevigheid van het gebeurde verflauwt. Het kind bezit in zijn spel een natuurlijke uitlaatklep om zijn moeilijkheden en zijn angsten te lozen. Zonder hem daarbij aan te moedigen moeten wij hem dat ze ker niet beletten, want het kan zijn redding betekenen. Immers: onder woorden gebrachte ontzetting is een verbleekt schrikbeeld en dat geldt ook voor kinderen. Amy Groskamp ten Have (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling Twee cocktailjaponnen, speciaal geschikt om op partijen te dragen. Zij werden getoond tijdens een modeshow, welke dinsdag in Lon den werd gehouden. Links een handgeweven wollen japon in zwart en wit, afgezet met zilver draad, dat een vrolijk lijnenspel aan het geheel geeft. Rechts een japon van bleek-blauwe stof, af gezet met een groot aantal strikjes. De schouderbedekking is van by zantijns brocaat met heel veel - piepkleine - briljantjes. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Eerste-steenlegging Geref. Kerk Wij vernemen dat op maandag 4 juni a.s. de eerste-steenlegging zal plaats vinden van 4e nieuw te bouwen Gereformeerde kerk aan het Bostonplein alhier. Door trage aanvoer van de benodigde steen gaat het met de bouw niet al te vlot. .Het heien heeft echter plaats gevonden, terwijl de betonnen fun damenten zijn aangebracht. Boven dien staan de spanten reeds opge steld en er bestaat gerede kans dat de stenen binnenkort afkomen. Derhalve heeft de kerkeraad beslo ten de eerste-steen-legging op ge noemde datum te doen plaats vin den. BRUINISSE De eerste aardbeien De heer D. van den Berge Mz. (Weststraat) plukte woensdag hier reeds de eerste aardbeien van de koude grond en hiermede heeft hij wellicht de primeur van Schou- wen-Duiveland, uitgezonderd de duinstreek. TONEEL EN FILM N.y. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Dat het aan de schone Rivièra niet louter zonneschijn is, wordt bewezen'in de film „Gangsters aan de Rivièra", met Ginger Rogers en Stanley Baker in de hoofdrollen. De film wordt met het weekend door de N.V. Concertzaal in verto ning gebracht. Een mondaine ex- actrice, wonend in een luxe villa aan de Rivièra, komt in contact met de jonge Pierre, een eenvoudige pottenbakker. Beide jonge mensen voelen genegenheid voor elkaar, maar de armband van de actrice Johnny Victor wordt gestolen door de echtgenoot van haar vriendin. Via allerlei omwegen komt deze armband in handen van Galt, echt genoot van Johnny, wiens rijkdom blijkt voort te vloeien uit het druk ken van valse dollarbiljetten. Daar mede is de intrige compleet, waar uit een serie opwindende gebeurte nissen voortvloeien, die een triest beeld geven van bepaalde toestan den in Europa's zonnige zuiden. Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt Er gaat toch maar niets hoven Spaar de Rijksboter- merken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. Publikatic: Het Nederlands Zuivelbureau, De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België 3,63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x „Zet je zorgen op zij" is een la cherig product met het duo Stan Laurel en Oliver Hardy, die blij ken te volharden in hun geestig heden. Op de culturele filmavond (donderdag) wordt in vertoning ge bracht „Young man with a horn", waarin het leven wordt verbeeld van een groot trompettist. De echte „Western" draait in bioscoop Hotel Bom. Het is „Hon do" met John Wayne en Geraldine Page. De film behandelt de lotge vallen van een vrouw en kind, die door de Indianen' (na een aanval op hun ranch) gevangen worden ge nomen. Haar man is gevlucht, maar wordt gedood door dezelfde man, die moeder en kind in bescherming nam. Na veel wederwaardigheden krijgen de drie mensen een kans een eigen nieuw leven te beginnen. KERKNIEUWS De algemene vergadering van de Amerjlcaanse Presbyteriaanse kerk heeft woensdag een motie aange nomen, waarin de rassenscheiding in de V.S. wordt veroordeeld. Een dergelijke discriminatie wordt on waardig genoemd. FEUILLETON „Lieve mens, ik wist niets van zijn bestaan af tot op het ogenblik dat ik de brief las. Kom op met je pap, want ik moet vanmiddag naar de notaris toe. Ik moet vanmiddag m'n erfenis in ontvangst nemen", liet hij er op komisch-deftige toon op volgen. „Is het een mooi' huis?" vroeg de vrouw, toen ze het bord met dam pende pap voor hem neerzette. „Hoe weet ik dat nou? Ik heb dat villaatje nog nooit gezien. Mis- schi enben ik van mijn leven twee keer op de Zeeweg geweest en dan nog altijd op de fiets om een poosje naar het Bloemendaalse strand te gaan. En dan let je niet op de vil la's die er langs de weg staan. Maar ik zal het spoedig genoeg weten. Ik spring meteen op m'n fiets en ik rijd naar de Oudegracht naar die notaris. Ik brand van nieuwsgierig heid, dat kun je begrijpen". „Vanzelf, zo'n erfenis krijg je niet iedere dag". „Dat hoeft ook niet", antwoord de de jongeman lachend, terwijl hij een lepel met pap in zijn mond stak. „Als je zoiets meer eens in je leven krijgt, is het al ruim vol*- doende" Enkele minuten later reed Klaas, dubbel goed gehumeurd de Rijks straatweg af in de richting van de stad. Iedere keer, als hem een tram passeerde groette hij joviaal zijn collega's en inwendig dacht hij: Jullie moesten eens weten, dat ik vanmorgen nog gewoon wagenbe stuurder was en nu al villa-eige naar. Ja, het kan raar lopen in de wereld. Klokke vier tikte hij aan het lo ketje in het kantoor van notaris Bergslinger en tot de jongen, die hem te woord stond, zei hij zijn naam en voegde er bij, dat de no taris hem verwachtte. Enkele ogen blikken later werd hij ln een oer degelijk gemeubileerd privékantoor gelaten. De notaris, een lange man van middelbare leeftijd, zat achter zijn bureau en keek de bezoeker scherp aan. „Goedenmiddag", groette Klaas vriendelijk-grijnzend. „Mijn naam is Klaas Sweers en ik geloof, dat hier een erfenis op mij ligt te wach ten, is het niet? Ik heb tenminste vanmorgen een brief van u ont vangen". De notaris glimlachte en reikte zijn bezoeker de hand. Hij wees hem een gemakkelijke stoel en bood hem een sigaar aan, die Klaas gre tig aanvaardde. Nadat Klaas zijn sigaar had aangestoken, zei de no taris: „Indien u Klaas Sweers zelf bent en neef van mijn overleden cliënt, dan bent u inderdaad de rechthebbende. Maar u zult mij niet kwalijk nemen, als ik u om identi teitspapieren vraag". „O nee", antwoordde KlaaS luch tig, terwijl hij zijn portefeuille uit zijn jas haalde. „Iedereen kan zich voor Klaas Sweers uitgeven. Maar ik ben het toch werkelijk. Overtuig u zelf maar". En Klaas reikte de man tegenover hem enkele beschei den over, die de notaris nauwkeurig nazag. Na enige tijd knikte hij en gaf zijn papieren terug. „Inderdaad", sprak hij vriende lijk. „U bent de rechthebbende. Misschien mag ik nog een vraag stellen. Hebt u de overledene per soonlijk gekend?" „Niet zover ik mij kan herinne ren", antwoordde Klaas, behaaglijk aan de fijne sigaar trekkend. „Maar ik weet nog, dat mijn vader me wel eens van oom Willem heeft verteld en dat was nu niet bepaald* veel fraais. Ik hoop dat u me niet ver keerd zult begrijpen, want het ligt helemaal niet in mijn bedoeling om kwaad te spreken van mijn over leden oom". „Natuurlijk niet. Maar toch zou ik graag uit uw mond willen ho ren, wat u van de overledene weet". „Niets dan van horen zeggen, mijnheer de notaris. Mijn vader heeft mij vroeger wel eens verteld, dat oom Willem in zijn jonge jaren nooit heeft willen deugen. Hij is al vroeg de deur uit gegaan en na die tijd hebben wij zelden meer wat van hem gehoord. Soms kwam oom Wilem in conflict met de politie, maar de laatste tien jaar heb ik nooit meer iets van hem gehoord en ik moet u eerlijk bekennen, dat ik hem vergeten was". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5