it DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontstellend aantal ver keersongelukken in V.S, Zaterdag a.s. wordt het- nieuwe dorpshuis te Renesse officieel geopend VRIJDAG I JUNI 1956 No. 17960 lJ2e ZIIRIK/IISCHIIINIKHVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr.k nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. VERKIEZINGEN IN ITALIË Voor het eerst gingen de communisten achteruit in aantal „Grote overwinning voor het Westen Van deskundige zijde is te Rome opgemerkt dat de lichte verschui ving naar links, die zich in de ver kiezingen voor plaatselijke raden, welke verleden week in Italië zijn gehouden, heeft geopenbaard, on voldoende is om enige ingrijpende verandering in de binnen- of bui tenlandse politiek te rechtvaardi gen. De linkse socialisten en de rege ringspartijen van het midden con solideerden hun posities, terwijl communisten en uiterst rechtsen verliezen leden. Dit was de eerste maal in de af gelopen tien jaar dat de Italiaanse communistische partij verliezen leed. Bij alle andere, na de oorlog in Italië gehouden verkiezingen, was haar stemmental steeds toege- Algerije Veertien Fransen gesneuveld De Franse militaire autoriteiten in Algerië hebben bekend gemaakt, dat woensdag bij een aanval van opstandelingen op een militaire post bij Mac Mahon in het Aurès- gebergte in oost-Algerië veertien militairen, onder wie twee officie ren, zijn gedood, terwijl er vier ge wond werden en nog negentien worden vermist. Over de verliezen van de opstan delingen werd niets meegedeeld. Bij Oran werden donderdag de lijken van twee Franse kolonisten, vader en zcon, ontdekt. Te Batna werd een rabbijn bij het verlaten van de synagoge aangevallen, ter wijl in Constantine een Joodse han delaar door een revolverschot werd gewond. Nabij Batna stortte een jacht vliegtuig neer, waardoor de twee inzittenden om het leven kwamen. In de eerste vier maanden van 1956 zijn, blijkens een mededeling van de Amerikaanse nationale vei ligheidsraad, 11.500 Amerikanen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Indien het aantal slacht offers in de overige acht maanden verhoudingsgewijs met dit getal overeen zal komen, zullen in 1956 42.000 Amerikanen bij verkeerson gelukken het leven laten. De militaire „kistjeg" verdwijnen Het volgend jaar zullen de mili taire „kistjes" zijn verdwenen. Hiermee wordt bedoeld het schoei sel dat sedert tientallen jaren door de militairen bij de landmacht is gedragen. De lichting die in februari 1957 onder de wapenen komt, zal ze reeds niet meer dragen, doch zijn uitgerust met de (in Nederland ver vaardigde) zgn. Amerikaanse ge vechtslaars. Dit is een bruin lede ren schoen met extra hoge kap en rubber zolen en hakken. Een order voor 100.000 paren hiervan, als eer ste aanlooporder, is al bij de Ne derlandse schoenindustrie geplaatst. Algerijns debat in Nationale Vergadering In de Franse Nationale Vergade ring is donderdag het debat over Noord-Afrika begonnen, dat tot dinsdag a.s. - wanneer er over een motie van wantrouwen zal worden gestemd - zal duren. 37 afgevaar digden hebben zich reeds als spre kers laten inschrijven. De eerste spreker was de vroe gere Gaullistische afgevaardigde Raymond Dronne, die verklaarde dat de Noord-Afrikaanse opstande lingen hulp uit Tunesië en Oost- Marokko ontvangen. Bij jjeen der partijen overheerst thans een streven om de regering- Mollet te doen vallen. Men verwacht echter wel dat het debat in de Franse Nationale Ver gadering de regering ertoe zal bren gen haar „doelen" in Algerië dui delijker te omschrijven. Sommige afgevaardigden zijn van mening dat de regering thans dient te ver klaren welke politieke hervormin gen zij in Algerië zou willen toe staan. De leiders van het centrum be schouwen de verkiezingsuitslagen een der grote overwinningen voor het Westerse democratische stelsel en voor de Italiaanse poli tiek van krachtige steunverlening aan de N.A.V.O. en de Europese Unie. Groot Veluwe-wild richt veel schade aan Steeds meer begint het groot wild op de Veluwe zich in de omgeving v. d. dorpen en stadjes te begeven. Het schijnt dat de dieren hun na tuurlijke angst en schuwheid ver liezen en in plaats hiervan brutaal worden. In de omgeving van de Gelderse vallei en de West-Veluwe, o.a. Achterveld, Barneveld, Voort huizen enz. komt de laatste tijd veel grof wild voor. De dieren zijn onbevreesd voor de mensen en zij vernielen 's nachts vele akkers. Vooral op de Noord-Veluwe on dervinden de kleine boeren veel last van het wild, dat zich tegoed doet aan de gewassen op de akkers. In Elspeet komen tegen zonsonder gang de dieren uit deze bosrijke omgeving te voorschijn. De tiental len hectaren bouwland langs de bosranden, voor het grootste deel bebouwd met jonge malse rogge, is voor de reeën een dorado. In de naaste omgeving van de Staken- bergseweg te Elspeet ziet men elke avond een aantal reeën met hun jongen op de roggevelden zich te goed doen, tot grote schade van de eigenaren. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Uit het water van de Admiralengracht bij de Jan van Galenstraat te Amsterdam, is het lijkje opgehaald van het 5-jarige meisje F. J. M. van der Meer, die vermoedelijk tijdens het spelen te water is geraakt. 's-GRAVENHAGE. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft aan de heren mr. C. A. Baron Bentinck en A. F. J. de Rozario in antwoord op hun brief van 26 mei jl. medegedeeld, dat hij niet wenst terug te komen op zijn beslissing waarbij de aan de Nederlandse Oppositie Unie toe gekende zendtijd werd ingetrokken. AMERSFOORT. H.M. de Konin gin heeft ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen prof. Abbe Henri Breuil uit Parijs en dr. P. Glazema, directeur van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort. ALBLASSERDAM. De 50-jarige gehuwde G. Konings uit Spijkenisse is van een veertien meter hoge steiger gevallen. De heer K. liep ernstige verwondingen op; hij is in het ziekenhuis van de Cornelis Vroege Stichting overleden. ASSEN. De „Hendrik van Boeij^ enoord"-inrichting voor gestoorde kinderen van de Stichting Ned. Herv. inrichtingen voor geestelijk hulpbehoevenden is officieel door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer K. J. G. Suurhoff, geopend. „Puike" vaart Toen de 60-jarige Cana dese vlieger Carl Crossly, een veteraan uit beide we reldoorlogen, woensdagavond nabij de Poolcirkel werd op gepikt, had hij twaalf dagen met slecht3 een veldbed en levensmiddelen, die hij uit zijn verongelukte vliegtuig had gered, bij zich, op een ijsschots met een doorsnede van drie meter rondgedre ven. Hij maakte het puik en wist op eigen kracht de boot binnen te klimmen. Crossley verklaarde slechts gebrek aan drinkwater te hebben Op de te Weymouth, in Enge land, gehouden nationale bijeen komst van bewakers van Britse gevangenissen is door een inleider verklaard dat de overvolle Britse gevangenissen, met hun te zwak bemande bewakersstaf, „ware ho gescholen der misdaad" zijn ge worden. Giftige spin in boom In een duimstokkenfabriek te Drachten hebben arbei ders bij het doorzagen van een uit Venezuela afkomstige boomstam, een exemplaar van een giftige, exotische spinnensoort, een zgn. vogel spin, aangetroffen. Het dier, dat in leven werd gehouden, is ongeveer 8 cm groot en vergiftigd zijn slachtoffers, meest insecten en jonge vo geltjes, alvorens ze te con sumeren. Men vraagt zich in Drach ten af, hoe hei mogelijk is geweest dat deze vogelspin maandenlang midden in de boom heeft kunnen leven, terwijl de toegang naar bui ten zo goed als geheel was afgesloten. Het dier is nu onderge bracht in het Drachter Ly ceum, waar leerlingen mui zen aanvoeren om te tracht ten het beest in leven te houden. DELFT. Tijdens een oriënterings- ■ondreis door Europa heeft de mi nister van de PTT Van Iran, de heer A. C. Echraghi de N.V. Ne derlandse Kabelfabriek te Delft be zocht. Zeeuwse beeldhouwer maakte reliëf voor nieuwe telefooncentrale Kunstenaar maakt ook beeldengroep voor technische school Hoog gezeten op ztfn steiger heeft de bekende Zeeuwse beeld houwer Philip ten Klooster heden de laatste hand gelegd aan het monumentale reliëf boven de in gang van de toekomstige nieuwe telefooncentrale aan de Meel- straat. Uit de harde materie kristalli seerde na drie weken beitelen en lange tüd van voorbereiding een symbool der telefonie en telegra fie, gestalte gegeven door een vo gelfiguur met een telegram in de bek en twee, een telefoon hante rende, vrouwen. Het reliëf wordt plaatselijk verbonden door de leeuw uit het stedelijk wapen van Zierikzee. Philip ten Klooster, bekend Zeeuws beeldhouwer en lid van de Zeeuwse Kunstenaarskring, is ook voor Schouwen-Duiveland geen on bekende. Werk van zijn hand vindt men o.a. aan hotel de Koster te Burgh, enige jaren geleden, tijdens de verbouwing onder visie van ar- chitekt Beije, aangebracht. Binnen kort zal Zierikzee andermaal met werk van ten Klooster verrijkt wor- De Italiaanse gemeenteraadsverkiezingen zijn rustig verlopen, behalve in het centrum van Rome, waar leden van de M.S.I. Neo-Fascistische Partij op het laatste moment de orde trachtten te verstoren. - De foto toont één van de jonge demonstranten die hals over kop de benen moest nemen voor de politie die de rust spoedig kon herstellen. den. Over ongeveer 14 dagen nl. zal een beeldengroep van zijn hand ge plaatst worden naast het ingangs hek van de Lagere Technische School. Deze groep, bestaande uit vier jonge ambachtslieden, is geheel op het atelier van dfe kunstenaar te Veere uitgevoerd. Zierikzee mag zich zeker gelukkig prijzen werk te bezitten van ten Klooster. Vele ste den, door het gehele land verspreid, doch speciaal ook in Zeeland gele gen, zijn trots werk in hun bezit te mogen hebben aan deze rustige en welhaast te bescheiden kunste naarsgeest ontsproten. Enkele bekende werken van zijn hand willen we niet ongenoemd la ten: de Ceresfiguur te Goes, een standbeeld van Frans Naerebout te Vlissingen, een tweetal bronzen te Kapelle, de bronzen boogschutter voor de nieuwe PZEM-centrale te Vlissingen. In 's-Gravenhage ver kreeg ten Klooster de eervolle op dracht een stuc-plafond aan te brengen in de zitkamer van één on zer prinsessen in het zojuist geres taureerde „Huis ten Bosch". Philip ten Klooster is ongetwij feld een man van grote kwalitei ten. Hij heeft zelf wel onmogelijk kunnen dromen van een toekomst als kunstenaar, toen hij als 5-jarig kereltje voor het eerst voet aan wal zette in Nederland, komende uit Indonesië. Voordat de thans 47-jarige kunstenaar echter van zijn opdrachten kon leven was het 1934. Vanzelfsprekend voelde hij zich al jong tot de tekenstift aan getrokken. Voordat zijn gaven tot ontplooiing kwamen heeft hij vier jaren gezworven als stuurman bij de K.P.M. over de Indische wate ren. Zijn opleiding ontving ten Klooster aan de Kunstnijverheid school en aan de Akademie voor Beeldende Kunsten, onder prof. Bronner te Amsterdam. Het was aanvankelijk een klein begin in 1934. Enkele kleine op drachten werden echter baanbre kend voor grotere die al spoedig kwamen. Zijn eerste belangrijke werk uit die tijd was wel het Brou werswapen voor een groot hotel te Amsterdam. Het is thans zo dat Philip ten Klooster een wat men zou kunnen noemen een volgeboek te agenda bezit. We kunnen ons ge lukkig prijzen dat er ook - zij het een klein - blaadje bestemd is voor het eiland, dat naast zijn- histori sche schoonheid niet bepaald prat kan gaan op werken van heden- kunstenaars. Gebouw voor velerlei doeleinden geschikt (Van onze redakteur) Trots en monumentaal staat aan het begin van de gemeente Renesse het nieuwe dorpshuis, tegen een achtergrond van het fraaiste groen dat zich denken Iaat. Het dorpshuis staat er als een symbool van een drachtige samenwerking, zoals dat te Renesse ook in andere verbanden voorkomt en van een nieuwe ttfd, die nu eenmaal nieuwe en andere eisen stelt. Het dorpshuis - waarop terecht ieder Renessenaar trots is - zal zaterdagmiddag worden geopend door de districts-governor van de Nederlandse Lions Clubs, de heer J. E. Lioni, in tegenwoordigheid van o.m. de Commissaris der Koningin in de provinoie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Reeds eerder wezen wij er op dat de ramp de katalysator was in het proces van de totstandkoming van dit fraaie ruime gebouw, dat uit stekend geschikt is gemaakt voor het doel dat de initiatiefnemers voor ogen hadden. De plannen im mers bestonden reeds voor de ramp, maar door allerlei hulp - vooral van Lions International te Bucklin (Amerika), welke stad een belangrijk bedrag beschikbaar stel de voor het dorpshuis. Via de Li- ons Clubs in Nederland kwam het bedrag ter bestemder plaatse. Ver schillende organisaties hielpen ook een handje, een bazar werd gehou den en het bestuur van de Stich ting Dorpshuis Renesse wist alle groeperingen van de bevolking voor het plan warm te krijgen. Het nieuwe gebouw bezit een grote zaal, die plaats biedt aan 240 personen. De zaal is voorzien van een toneel, dat negen bij zeven me ter meet, zonder de coulissen. Voorts is er een kleine zaal met 45 zitplaatsen. Het gebouw kan dus voor allerlei doeleinden (grote en kleine vergaderingen) worden ge bruikt. Er zijn kleedkamers, toilet ten en een keuken met twee elek trische fornuizen. Bij de keuken be hoort zelfs een aparte uitzet, zodat Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het zwakke punt van ieder mens is, waar hij zich het ver standigst denkt. i Premier Tjou En Lai van communistisch China heeft op een receptie van de Britse zaakgelas tigde in Peking een dronk uitge bracht op de gezondheid van Ko ningin Elizabeth en het geluk van het Britse volk. ZEELAND De hemel blauw, de wolken wit Het spel van wind en water, 'k Bewaar dit alles in mijn hart En sluit het op voor later. Mijn dijk, mijn wolken en de wind, De duizend tintelingen Van zon op water als briljant Zo vol van schitteringen. En achter mij het groene land De meeuwen hoog daarboven, Hoe goed toch zo'n herinnering Die niemand mij kan roven. Ik houd 't vast, dit vergezicht: Van wolkenwind en water. Ik berg het heel diep in mijn hart, Het kan een troost zijn, later (Bovenstaand lied werd gemaakt door onze vroegere stadgenote me vr. D. D. Koster-Schiettekatte, thans wonende te Geleen. In de jongste uitzending van de N.CR.^-„Ster- avond" behaalde zij in de door die omroep uitgeschreven wedstrijd „Nieuwe Nederlandse volksliede ren" met dit lied een vierde prijs). Overdenking het dorpshuis geheel „self-suppor ting" zal zijn. In de grote zaal zijn twee „filmgaten", zodat ook voor het vertonen van films het dorps huis kan worden gebruikt. Fraai is de entree en de versiering met het beeld van de Amsterdamse beeld houwer Dick Stins, voorstellend een vrouwenfiguur, in brons uitge voerd. In samenwerking met de ge meente, die ook alle steun verleen de, zijn de initiatiefnemers er in geslaagd het dorpshuis te realise ren. Zij hebben recht op de dank baarheid van de bevolking en het is wel zeker, dat op de dag van de officiële opening hiervan gewag zal worden gemaakt. Renesse gaat een blijde dag tegemoet! (Eigen foto). Maar wie de HERE verwachten putten nieuwe kracht-; zij va ren op met vleugelen als aren den; zij lopen, maar worden niet moede; zij wandelen, maar worden niet mat. Jesaja 40 31. Nooit moe worden Dat is toch zeker volkomen on mogelijk. Er zijn tal van - dingen, die ons moe maken. Ja, gebeurt het zelfs niet dikwijls, dat we alles zo moe zijn, dat we ons afvragen, of het wel zin heeft om te leven, of alles wat we gedaan hebben en nog doen niet volkomen waardeloos is? Wat heeft het voor nut dat we ons nog steeds weer inspannen? Jesaja weet ook wel van deze vermoeidheid. Hij heeft het er zo juist nog over gehad. En wel met name over jongens en meisjes, die moede en mat worden. Daar zou je het nu juist helemaal niet van verwachten. Die zijn zo gauw niet moe. Maar juist hier ontdekken we nu de oorzaak van het moe worden. Als je jong bent verwacht je heel wat van het leven. Je bent vol plannen en idealen. En daarbij denk je dan altijd weer aan eigen kracht. Je zult het wel klaarspelen. Daar komt nu al onze vermoeidheid uit voort, dat we zulke hoge verwach tingen hebben van onszelf en zulke geweldige plannen maken met onze eigen kracht. Want dan schijnt alles je onder de handen af te breken. Dan stuit je op steeds meer moeilijkheden. Dat maakt je moe! Het leven lijkt zonder uitzicht te worden. Maar wie zal mij een leven wij zen, waarin ik geen vermoeidheid ken? Een leven dat altijd uitzicht heeft? Een leven, waarin de kracht nooit opraakt? Welke mens kent dat leven? Zij die de HERE verwachten! U kent de HERE toch wel? U weet toch, wat Hij ons in de bijbel van zichzelf vertelt. Dan is er ook verwachting! Dan weet u, wat u te wachten staatI Iets dat u uittilt boven de vermoeidheid van het aardse leven. Die God kennen hebben het uit zicht op een eeuwig leven vol vreugde. Daarom worden ze niet moe. Matheid kennen ze niet! Maar zij hollen en draven ook niet als dwazen om toch maar wat te bereiken in dit leven. Zij lopen en wandelen en genie ten van het prachtige uitzicht, waar God hun ogen voor opent. God alleen geeft uitzicht aan het leven. Kom, houdt uw pas wat in. Holt u niet dood, want 't leven wacht u! Stel uw verwachting op de HERE! Dan wordt u nooit moe! Scharendijke. K.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1