DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tito wacht grootse ontvangst bij aankomst in Moskou DONDERDAG 31 MEI 1956 No. 17959 112e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. MOGELIJKHEID OM KETEN VAN PALESTIJNSE CEBEURTENISSEN TE DOORBREKEN Hanimargkjoelri diende zijn rapport in „Wö bevinden ons thans in een toestand, dat w(j wellicht de vroe gere keten van gebeurtenissen (in Palestina) kunnen doorbreken", al dus heeft de secretaris-generaal der V.N., Dag IJammarskjocld, dinsdag In de Veiligheidsraad verklaard bü de officiële indiening van z\jn rap port over z(jn vredesmissie. De raad was bijeengekomen om dit rapport te bespreken, waarin de secretaris-generaal verslag uit brengt over zijn rondreis door het Midden-Oosten, waarbij hij een voorwaardelijk staken van het vu ren tussen Israël en vier van zijn Arabische buurstaten wist tot stand te brengen. Hammarskjoeld zei te hopen, dat „alle partijen ieder voor zich zullen trachten de rust en de orde te her stellen en te handhaven, die zo zeer nodig zijn als achtergrond voor suc cesvolle pogingen om de grote prak tische taken, die in alle betrokken landen worden uitgevoerd, aan te pakken". Hierbij konden alle par tijen steeds rekenen op de „wel willende en onpartijdige" hulp van de secretaris-generaal. De Britse afgevaardigde, sir Pier- son Dixon, was van mening, dat Israël en zijn Arabische buurlan den door zich volkomen te houden aan de bestandsovereenkomsten, „de brug" kunnen vormen naar een oplossing van hun geschillen. Zijns inziens moest de raad nu niet trach ten deze geschillen te omschrijven, maar zich beperken tot het schep pen van omstandigheden, waarin de moeilijkheden door de partijen zelf kunnen worden geregeld. In deze zin was dan ook de ontwerp resolutie, welke hij namens de Britse regering indiende, gesteld. CYPRUS Bom op Engelse auto Eoka-Ieden hebben nabij Fama- gusta, op Cyprus, van achter ge boomte een bom geworpen naar een vrachtauto met Britse militairen. De bom ontplofte, waardoor tevens de benzinetank in brand vloog. Twee Britse soldaten werden op slag gedood en zestien gewond. Zij, die het ernstigst gewond waren, werden met hefschroefvliegtuigen overgebracht naar het militaire ziekenhuis in Nicosia. Voor Famagusta is onmiddellijk ingaand een uitgaansverbod afge kondigd. Ernstig noodweer teistert stad Een noodweer waardoor de streek van Verviers en in het bijzonder Dison, dinsdag getroffen is, heeft behalve vier doden nog verschei dene gewonden geëist. De schade wordt reeds op verscheidene tien tallen millioenen Belgische franken geschat. Talrijke particuliere woningen zijn getroffen, evenals talrijke fa brieken, waar goederenvoorraden onder water staan. Woensdagochtend was de toe stand nog lang niet normaal. Het water heeft op sommige plaatsen trechters gevormd, die tot aan de gasbuizen reiken. De telefoon werkt nog niet. Het tramverkeer is alleen mogelijk op sommige vakken, daar op vele plaatsen de spoorstaven verwrongen of uitgerukt zijn. De Sowjet-Unie en de N.A.V.O. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Setwyn Lloyd, heeft woensdag in het Lagerhuis een sug gestie van de hand gewezen om voor te stellen, de Sowjet-Unie uit te nodigen tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) toe té treden. De suggestie werd gedaan door de socialist Arthur Lewis, die voort borduurde op een uitlating van Sir Winston Churchill in een op tien mei te Aken gehouden rede. Spre kend over de Navo had de Britse oud-premier verklaard geen reden te zien, waarom het nieuwe Rus land hiertoe niet zou toetreden „in de geest van dit plechtig ak koord" als het oprecht is in zijn af wijzing van Stalins denkbeelden. Noodweer boven Ruurlo Een langdurig, hevig onweer bo ven Ruurlo, gepaard met wolkbreuk en hagelbuien, heeft woensdag avond veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Ver schillende straten stonden een tien tal centimeters onder water. Het verkeer was geheel lamgelegd. Er vielen hagelstenen zo groot als knikkers, waarvan vooral de rogge en haver geleden hebben. Van de tuinen bij de huizen is een aantal vernield. Een dergelijk noodweer heeft deze generatie in Ruurlo nog niet meegemaakt. Franse woestijnpost in Algerije overvallen In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een groep van 100 opstandelingen een overval ge pleegd op de militaire post Maafa, 10 km. ten zuidoosten van Mae-Ma- hon. Dank zij de medeplichtigheid van een Algerijnse onderofficier, die het bevel van de wacht had, slaagde een dertigtal opstandelin gen er in de post binnen te drin gen. Het garnizoen, dat uit Fransen en inheemsen bestond, voerde 4Vz uur lang een verwoede strijd. Toen omstreeks 5 uur in de och tend versterkingen arriveerden wa ren de opstandelingen reeds ver dwenen met achterlating van een aantal doden. Ook aan Franse zij' de zijn aanzienlijke verliezen ge leden aan doden, verwonden en vermisten. Staking onder Rotterdamse bouwvakarbeiders Een aantal bouwvakarbeiders - de schattingen variëren van 800 tot 1300 - betrokken bij de bouw in de binnenstad van Rotterdam, het Centraal Station en het ziekenhuis „Dijkzigt", heeft gistermorgen het werk neergelegd. Zoals .bekend is hebben werkgevers- en werkne mersorganisaties dezer dagen voor lopig besloten tot een verhoging van de regelingslonen met drie pro cent. De nu stakende arbeiders wensen evenwel een verhoging van zes procent, alsmede de uitkering ineens over 1955 van drie procent. De lijstnummers voor de aanstaande verkiezingen De lijstnummers voor de a.s. ver kiezingen luiden thans offcieel als volgt: 1. Katholieke Volkspartij. 2. Partij van de Arbeid. 3. Anti-Revolutionaire Partij. 4. Christelijk Historische Unie. 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 6. Communistische Partij Neder land. 7. Staatk. Gereformeerde Partij. 8. Gereformeerd Politiek Verbond. 9. Nationale Unie. 10. Ned. Oppositie Unie. De Engelse luchtmacht heeft het nieuwste, model van de Avro Shack- leton Mark 33 in gebruik genomen. Het toestel staat dag en nacht ge reed om op te stijgen om hulp te verlenen op zee. Tot de uitrusting van de machine behoort o.a. een buitengewoon gevoelige radio-ontvanger, die de zwakste signalen kan opvangen. Indien nodig kan een onder aan de romp bevestigde reddingboot worden neergelaten. Op de foto zien we de nieuwe reddingsmachine in de vlucht. DESKUNDIGE PLEIT VOOR BEKORTING VAN LANGDURIGE GEVANGENISSTRAF Thans lijkt deze wens echter een droom De slechte gevolgen, welke de langdurige gevangenisstraffen voor de persoonlijkheidsvorming van de gevangene heeft, doen de wens ge boren worden om deze straf af te schaffen. In de huidige omstandig heden lijkt deze wens een droom. Dit verklaarde prof. dr. mr. W. P. J. Pompe, hoogleraaar in het strafrecht, de strafvordering en de criminologie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, tijdens de laatste bijeenkomst van de zgn. „Mei- reekslezingen" van het criminolo gisch instituut te Utrecht. Stelselmatig en voortdurend on derzoek naar de psychische toe stand der langgestraften is, volgens hem, een eerste eis. Men mag ech ter, aldus spreker, niet op de resul taten daarvan wachten om met verbeteringen te beginnen, welke nu reeds noodzakelijk en mogelijk blijken. Prof. Pompe zei, dat twee ont wikkelingslijnen zich thans duide- Boven Gibraltar is de laatste nachten door vele personen een ge heimzinnig vliegend voorwerp waargenomen. Het straalt een ver blindend licht uit en journalisten zeggen dat het er uit ziet als een grote groene bal die soms 10 mi nuten lang op ongeveer 500 meter hoogte stil hangt. lijk aftekenen. De eerste bestaat in de oriëntering naar een maximum security prison (een gevangenis met een maximale veiligheid), de tweede in de wijziging der lange gevange nisstraf in de richting van een psy- cho-therapeutische behandeling dei- gevangenen. De toestand op Cyprus Veiligheidsmaatregelen voor jaardag Koningin Elizabeth De Britse autoriteiten hebben woensdag op Cyprus aanplakbiljet ten verspreid met foto's en signa lementen van 25 Griekse Cyprioten die gezocht worden. Wie inlichtin gen verstrekt die tot arrestatie van dezepersonen leiden, krijgt een be loning van 50.000 gulden en een reis met zijn gezin of directe verwan ten naar het buitenland. De strengste veiligheidsmaatre gelen ooit op Cyprus genomen, zijn woensdagavond op het eiland van kracht geworden in verband met de officiële viering van de verjaardag van koningin Elizabeth op donder dag. De plaats waar goeverneur Har ding een parade zal afnemen is reeds op mijnen onderzocht en daarna door politie en troepen af gesloten. Ook zijn woonhuizen in de omgeving van het paradeterrein ontruimd. DE HEER M. J. KOSTEN MET PENSIOEN Tientallen jaren diende hij als hoofdredacteur de „Zierikzeesche Nieuwsbode" Dagelijkse chroniqueur van vele gebeurtenissen Vandaag donderdag 31 mei, zal de heer M. J. Kosten, oud-hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode - na een werk periode aan onze krant van niet minder dan 48 jaar - definitief zijn werkzaam heden beëindigen en met pensioen gaan. Begiftigd met een grote liefde en ook kennis van Schouwen-Duiveland in het aigemeen en Zierikzee in het bijzonder, is het hem vergund geweest gedurende verschillende tientallen jaren het wel en wee van stad en eiland joernalistiek te verwerken en met recht kan gezegd dat hij gedurende die tijd met grote stiptheid de polsslag van het eilandleven heeft geregistreerd en er de dagelijkse chroniqueur van is geweest. In een aparte, diepe bureaulade zijn door hem de honderden convo- katies en programma's geborgen van allerlei feestelijkheden en ge beurtenissen in de loop der jaren, die op zichzelf reeds een treffend beeld oproepen van het maatschap pelijke en culturele leven in de af gelopen dertig jaar. Staande aan het einde van zijn loopbaan kan de heer Kosten zich slechts verbazen over de diepin grijpende wijzigingen, die zich op Schouwen-Duiveland in de loop der jaren hebben voltrokken. Het beeld van een eiland, dat dicht in het groen zat, met midden in het „seizoen" niemand op een heet Westhoekstrand, zal hem nimmer meer loslaten. Hij heeft vooral dit „oude Schouwen-Duiveland" met veel liefde gediend. Afkomstig van Dreischor, trad de heer Kosten op 1 mei 1908 in dienst als jong verslaggever, onder wijlen de heer Jac. Waale, die toen maals tweede redacteur was van ons blad. In juli 1914 kwam hij in diens plaats. Na vertrek van de hoofdredacteur, de heer A. Frankel werd de heer Kosten met deze functie belast en het is vooral in die- hoedanigheid geweest, dat hij tientallen belangrijke gebeurtenis sen op Schouwen-Duiveland heeft verslagen. Voor die tijd waren het uiteraard veel oorlogsberichten, die in de krant verschenen. De straks gepensioneerde was kort na het bombardement op Zierikzee in april 1917, aanwezig op het terrein van de ramp. Als een der eersten Gd het. eiland, wist hij dat de le wereldoorlog was beëindigd op zondag 11 november 1918. Met dit geweldige nieuws op zak, zag de heer Kosten kans het door te geven san de toenmalige plaatselijke pre- «fckant der Ned. Herv. Gemeente, die tijdens de dienst het heugelijke feit van de kansel kon mededelen. De elektrifikatie en de voorzie ning met waterleiding van het eiland heeft de heer Kosten in alle details meegemaakt. Hij versloeg het bezoek van Koningin Wilhel- mina in 1924 en de brand in de Ned. Hervormde kerk te Burgh in hetzelfde jaar, de intrede van wij len burgemeester J. Bannink in 1929, het 60-jarig bestaan van de R.H.B.S. in 1929, de stormramp van Ouwerkerk in 1932, de opening van de nieuwe fabriek van „Zeelandia", de intrede van wijlen burgemeester mr. J. Schuurbeque Boeije, de ope ning van het sportpark „Bannink", kortom een scala van gebeurtenis sen, die het gezicht van Schouwen- Duiveland bepaalden in vervlogen jaren. Van nabij heeft de heer Kos ten ook meegemaakt de op- en neergang van de vliegerij op Schou wen-Duiveland, dat begon met de opening van het vliegveld „Haam stede" op 4 juli 1931, en helaas zo droevig eindigde in de jongste we reldoorlog. Bekende rubrieken in onze krant als „Onder de schijnwerper" en „Tussen twee haakjes" werden; door de heer Kosten verzorgd, ter wijl hij onder het pseudoniem; „Joos van Joane" in talrijke Schouwse brieven, kostelijke brok jes typische streekhumor wist te verwerken. Na werkzaam te zijn1 geweest aan de „Vrije stemmen van Schouwen-Duiveland" na de oorlog, werd de heer Kosten in 1948 - toen de veertig dienstjaren vol waren -! hoofdzakelijk met ander werk be last, waarbij hij echter bij tijd en wijle aanvullend joernalistiek werk; verrichtte. j Rappe bejaarden Het Sowjet-Russhche dag blad „Medetzinski Rabotnik" meldt, dat een speciale com missie van het ministerie van Gezondheid, die op dracht had de levensduur van de mens te bestuderen, in de Sowjet-republiek Ge orgië meer dan tweeduizend personen van ouder dan ne gentig, onder aanvoering van een 155-jarige, heeft aange troffen. Onder hen bevindt zich een danser van 112 jaar, die verleden jaar de eerste prijs voor nationale dansen verwierf en een zanger. De meeste ouden van dagen zien nog goed en hebben nog een goed gehoor, terwijl hun al gemene gezondheidstoestand uitstekend is. Alle honderd jarigen staan onder perma nent medisch toezicht, en genieten de belangstelling van geleerden, die zich met de levensduur der mensen bezig houden. Het Sowjet-Russische smal deel, dat op 20 juli voor een be zoek aan ons land in Rotterdam zal aankomen, zal bestaan uit een krui ser en twee torpedoboot jagers. De kruiser is de „Sverlov", de torpe- dobootjagers zijn de „Serdityi" en de „Surovyi". Een lijnvliegtuig van de P.A.A. is dinsdag non-stop van Frankfort naar New York gevlogen. Dit is voor het eerst sinds de vlucht van de „Graf Zeppelin" dat deze afstand zonder onderbreking werd afge legd. Land zal onafhankelijkheid bewaren President Tito is woensdagavond, in gezelschap van zijn echtgenote, per trein uit Belgrado naar Moskou vertrokken voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie. Voor het vertrek werd een ver klaring uitgegeven, waarin het Zuidslavische staatshoofd met na druk zei, dat er geen gevaar be staat dat Zuid-Slavië als een ge volg van zijn bezoek aan de Sow jet-Unie zijn onafhankelijkheid zal verliezen. Z.i.' moet de reis gezien worden als een resultaat van de snelle normalisatie van de betrek kingen tussen beide landen. Sinds het bezoek van de Sowjet- Ieiders Boelganin en Chroesjtsjef aan Belgrado in juni van het vo rige jaar zijn alle punten van de verklaring, die toen werd uitgege ven, volledig verwezenlijkt, aldus Tito in zijn verklaring, waarvan de inhoud door Tass werd bekend ge maakt, (Vorig jaar verbonden de twee landen zich tot nauwere sa menwerking op economisch en cul tureel gebied, terwijl zij voorstellen deden voor het versterken van da wereldvrede). De Sowjet-autoritelten treffen voorbereidingen voor een grootse ontvangst voor president Tito en zijn echtgenote, die zaterdag te Moskou aankomen voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet- Unie. Het zal de grootste ontvangst zijn, die ooit een buitenlandse be zoeker te beurt valt. Het Zuidslavische staatshoofd maakt de reis per trein via Roe menië. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer we ons iets ontzeg gen zijn we bevredigd. EERSTE KAMER Wetsontwerp Ouderdomsvoorziening aangenomen De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan het wetsont werp algemene ouderdomsvoorzie ning. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vakantiecursus machlneschrijven Door het organiseren van een vakantiecursus wil de Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee jon gelui in de gelegenheid stellen ma- chineschrijven te leren tijdens de zomervakantie. De cursus zal zater dag 2 juni starten. Mondelinge les wordt gegeven om de veertien da gen, twee uren. Op de mondelinge les wordt schriftelijk werk mee naar huis gegeven, dat thuis moet worden uitgewerkt. Een schrijfma chine kan tegen een kleine vergoe ding in bruikleen worden gegeven. In de grote vakantie moet dage lijks 1 \Vz uur worden geoefend, wil men „examenrijp" zijn. Het examen vindt plaats te Breda op 1 september a.s. Zaterdag a.s. zal in het „Huis van Nassau" de mogelijkheid bestaan nader over deze belangrijke cursus te worden geïnformeerd. HAAMSTEDE Drumband opgericht Met het bestuur van de harmo nie „Witte van Haemstede", wa ren dinsdagavond een aantal per sonen, die daartoe waren uitgeno digd in het repetitielokaal van de harmonie aanwezig, met de bedoe ling te komen tot oprichting van een drumband, verbonden aan de harmonie. Nadat de voorzitter een en ander had meegedeeld wat er zoal vastzit aan de oprichting en vooral instandhouding van een drumband, werden door enkele be stuursleden nog wat deskundige ad viezen naar voren gebracht. Door enkele van de aanwezigen werden ook nog vragen gesteld, die uitvoe rig besproken werden, waarbij vooral het leiderschap onder de loep genomen werd. Hierna werd besloten een drumband op te rich ten, waarvoor alle aanwezigen zich opgaven, waardoor deze met 15 le den kan starten. BRUINISSE Bejaarden van Nieuwerkerk op bezoek Woensdag waren de bejaarden van Nieuwerkerk te gast op de middag van ouden van dagen, zo als die telkens om de veertien da gen hier in het jeugdgebouw wordt gehouden. Niet minder dan 36 per sonen boven de 65 jaar waren uit Nieuwerkerk onder leiding van mevr. van Eeten naar Bruinisse meegekomen en de wederzijdse kennismaking verliep allerharte lijkst. De middag werd verder ge heel zoals gewoonlijk gehouden en in totaal waren bijna 100 personen op deze middag aanwezig. Natuur lijk werden de Bruënaars uitge nodigd een tegenbezoek te komen afleggen en mevr. van Eeten dankte hartelijk voor de gulle ontvangst. Tussen de leiding onderling werd het idee geopperd om periodiek kontakt op te nemen tussen de be sturen der diverse comité's met hetzelfde doel in Duiveland. AANBESTEDINGEN Strandtrap te Wcstenschouwen In „Westenschouwens Welvaren" werd woensdagmorgen aanbesteed het vernieuwen van de houten trap aan de zeezijde te Westenschou- wen, alsmede van een inrijhek aan de Westbout. Voor deze aanbeste ding bestond slechts geringe be langstelling, daar slechts 3 inschrij vingsbiljetten werden ingeleverd, nl. aannemersbedrijf H. Stouten, Brouwershaven voor f 7.295; Fa. L. C. Bom, Burgh f 7.243 en Fa. Bijkerk-Steur, Burgh f 7.199. Het werk werd aan de laagste inschrij ver gegund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1