IBIS EXP0RT Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 MEI 1956 No. 17958 Prof. Hornstru over plaats van bejaarden Bejaarde ouder staat dikwijls vreemd in gezin van zijn kinderen Ilefc moderne gezin: „een konsumptie-eenheid" in de middaguren van de vrijdag in Krasnapolsky in Amsterdam ge houden 164e algemene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft prof. dr. R. Hornstra gesproken over de plaats van de bejaarden. Naast de jeugd zorg zal ook de zorg voor de be jaarden in steeds toenemende mate de aandacht blijven vragen. De mo derne samenleving heeft de pro blemen, hiermede samenhangende, doen ontstaan en ze moet dan ook zien ze op te lossen. De toegenomen belangstelling voor de bejaarden is slechts ten de le te verklaren uit de toeneming van het aantal bejaarden. Was het percentage bejaarden in 1930 6 pet. van de bevolking met een jaarlijk se toeneming van 1/10 pet., om streeks 1970 zal de 10 procentsgrens zijn gepasseerd, waarmede Neder land dan nog betrekkelijk gunstig afsteekt bij andere landen. Wan neer een land de zorg aan kan van zes procent bejaarden dan kan het dat ook met die van tien procent. In dat verband kan de toeneming geen probleem worden genoemd, aldus spreker. De toegenomen be langstelling is mede bevorderd door de - voorbijgaande - aanpassings moeilijkheden in verband met de gestegen kosten voor levensonder houd en de - eveneens voorbijgaan de - gevolgen van het woning tekort. De problematiek van de bejaar denzorg is, volgens prof. Hornstra, veeleer gelegen in de veranderde en veranderende plaats van de be jaarden in de samenleving. Het te rugtreden van de bejaarden gaat niet meer geleidelijk maar schok kend. Hij wordt gedwongen ontslag te nemen. Vroeger trok hij zich te rug, thans wordt hij verwijderd. De tegenwoordige gezinssituatie is, van sociaal oogpunt uit bekeken, STAD EN PROVINCIE BURGH-HAAMSTEDE Middenstanders gaan op reis Voor het drukke vreemdelingen seizoen begint gaan de leden van de middendtandsvereniging geza menlijk nog een reisje maken, even als vorig jaar. Een aantrekkelijk programma is daarvoor samenge steld, nl. een bezoek aan de lucht haven Schiphol, rondvaart door de grachten en havens van Amster dam, een bezoek aan de chocolade fabriek „De Baronie" te Alphen aan de Rijn, waarna de dag beslo ten wordt met een gezamenlijke maaltijd in Rotterdam. De leden van de middenstand met hun huis genoten en personeel kunnen aan 'deze trip meedoen, terwijl eventu eel nog open zijnde plaatsen in de bus beschikbaar worden gesteld voor buitenstaanders. NIEUWERKERK De algemene begraafplaats Naar wij vernemen zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van passende ge denkstenen op de graven der ramp slachtoffers. De voorbereidingen hiertoe, getroffen met de adoptie gemeente Enschedé, verkeren thans in een stadium, dat met de ver vaardiging een begin is gemaakt. Voorts ligt het in de bedoeling een centraal gelegen herinneringsmo nument te doen plaatsen. Hiertoe heeft men contact opgenomen met de bekende beeldhouwer Marie An- driessen. Het begraafplaats-terrein is thans geheel ingeplant. een probleem, aldus spreker." Dat probleem spruit echter niet voort uit het tekort aan woonruimte. Het moderne gezin is een consumptie- eenheid geworden. In het vroegere gezin was er plaats voor de be jaarde ouder. Thans staat deze vreemd in het gezin van zijn kin deren. Ook wijkt het gedragspa troon van de tegenwoordige jeugd veel sterker af van dat van de ouders dan vroeger het geval was. Voor vele gezinnen is de belasting van een drie generatiestructuur dan ook te veel en hoewel het plichts gevoel tegenover de bejaarden niet is verzwakt is er veel minder plaats voor hen en worden ze terzijde ge steld. Zakjescollecte door het Ned. Rode Kruis Deze week zal de afdeling Schou- wens Westhoek van het Ned. Rode Kruis weer de jaarlijkse collecte houden, ook in de gemeenten Burgh en Haamstede, door middel van een zakjescollecte. De Welfare-werk- sters van de afdeling zullen deze week een zakje bezorgen, waarbij een foldertje is gevoegd, waarop 17 van de ruim 60 taken, die het Rode Kruis verzorgt, zijn afgebeeld. In het zakje kunt u uw gift slui ten, waarna dit dan een paar dagen later wordt afgehaald. Hoewel het werk van het Ned. Rode Kruis overbekend is, willen wij er toch nog eens op wijzen, dat dezer dagen daar nog weer een taak aan toege voegd is, door instelling van een „Vaatbank", een instelling waar bloedvaten in voorraad worden ge houden om deze te gebruiken ter vervanging van zieke bloedvaten. Al deze taken kan het Rode Kruis alleen goed vervullen, wanneer het over de daartoe nodige grote be dragen kan beschikken. Daarom doet het Rode Kruis ieder jaar een beroep op allen, zowel leden als niet-leden daarvoor een bijdrage af te zonderen. Een der aansporende teksten van het Ned. Rode Kruis luidt: „Plet is prachtig, dat u lid bent van uw Rode Kruis, maar uw Rode Kruis staat voortdurend voor grote uitgaven, omdat het veel mensen moet bijstaan en hulp moet verlenen aan ongelukkigen en zie ken. Uw lidmaatschap maakt uw Rode Kruis niet sterk, maar met uw extra bijdrage laat u vele mens lievende taken verrichten. Geef dus naar vermogen, geef nu aan uw Rode Kruis". 115-jarige Mevrouw Mary Karam, een inwoonster van Krugersdorp, ongeveer dertig kilometer ten westen van Johannesburg, in Zuid-Afrika, heeft haar 115e verjaardag gevierd. Afdeling Renesse Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond bestond tien jaar Afdeling begon met twaalf leden In hotel „De Waerelt" herdacht de afdeling Renesse van de Algem. Ned. Bouwbedrijfsbond in het af gelopen weekend haar 10-jarig be staan. De voorzitter, de heer J. de Wit, richtte zich in zijn openings woord speciaal tot de heer Willem van Iependaal, de distriktsbestuur- der van de A.N.B. de heer J. v. d. Hout en de distriktsbestuurder van het N.V.V., de heer C. Hoek. Hierna memoreerde de voorzitter wat in de afgelopen 10 jaar, mede dank zij de vakbeweging, in het be lang der arbeidersklasse tot stand is gekomen. In dit verband wees spr. op het belang van een sterke en groeiende bond. Juist het aan tal is een belangrijke faktor bij de besprekingen tussen de bestuurders der werknemers enerzijds en de overheid en werkgevers anderzijds. De afdeling Renesse werd in de cember 1945 opgericht met 12 leden. Geleidelijk werd het ledental opge voerd tot rond de 30. Door een in tensieve ledenwerfaktie onder lei ding van de heer J. Goosens kon vorige week het 53ste lid worden ingeschreven. De voorzitter dankte de heer Goosens voor dit prachtige behaalde resultaat en het vele werk hiervoor verricht. Namens het hoofdbestuur felici teerde de distriktsbestuurder, de heer J. v. d. Hout. Zijn felicitatie gold niet alleen het jubileum, maar ook het feit dat de afdeling Renes se zich van een kleine tot een mid delgrote afdeling heeft kunnen op werken. De plaats welke Renesse verkreeg op de voorpagina van „De Bouwer", was reeds het bewijs dat dit feit niet onopgemerkt aan het hoofdbestuur is voorbijgegaan. Ver volgens gaf spr. een uiteenzetting over de stand van zaken betreffen de de besprekingen over de 3 pet. gratificatie en 6 pet. loonsverhoging „Wij hebben", aldus spr., „gezamen lijk bij moeten dragen in de natio nale armoede, nu willen wij ook ons redig aandeel in de gestegen wel vaart". Namens het N.V.V. feliciteerde de heer C. Hoek de jubilerende af de- Verbluffende technische proeven voor leerlingen van verschillende scholen Een byzondere populair-wetenschappelijke demonstratie In de gymnastiekzaal van het Prof. Zeeman lyceum werd in de morgenuren van vrijdag voor leer lingen van het lyceum, in de mid daguren voor leerlingen van de L. T.S., Openbare en Christ. U.L.O., een populair wetenschappelijke de monstratie georganiseerd, aangebo den door het General Motors con cern. Onder de titel „Opmars der tech niek", werd aan de hand van en kele zeer interessante proeven een weergave gegeven van de ontwik keling der techniek. Ten grondslag aan de voordracht lag de gedachte, dat onze huidige welvaart te dan ken is aan de gestage vooruitgang van wetenschap en techniek, die slechts gerealiseerd kon worden dank zij de wilskracht en het en thousiasme van de velen, die ertoe hebben bijgedragen de huidige we reld op te bouwen. Ook was het de bedoeling van de voordracht om bij de jeugd meer belangstelling voor de wetenschap - speciaal de tech nische - op te wekken. De voor dracht duurde omstreeks 50 minu ten, in welke korte tijd vele ver bluffende proeven gedemonstreerd werden. Zeer bijzonder was wel de gedemonstreerde verwarmingsme thode door induktie, die sedert ja ren voor industriële doeleinden ge bruikt wordt. Gedemonstreerd werd het bakken van een ei op een kou de kachel, nadat men eerst tussen pan en kachel een krant had ge legd. Kachel bleef koud, krant vatte geen vlam, doch wel siste het ei in de pan. Vele andere interes sante proeven boeiden de jonge lui. Muziek per lichtstraal (geluid wordt overgebracht d.m.v. een lichtstraal), het breken van een drinkglas door een eenvoudige toonklank, kleurveranderingen en het principe van het straalvliegtuig: uit de demonstraties blee.k wel dui delijk hoe snel de techniek zich heeft ontwikkeld. Alles wat tot nu toe echter verwezenlijkt werd schijnt nog maar een fraktie te zijn van wat nog gerealiseerd moet wor den. Uit dè voordracht bleek wel dat er voor de jongelui nog heel wat technisch terrein braak ligt. ling. Hierna was het woord aan de heer Willem van Iependaal. Voor een aandachtig gehoor bracht de heer van Iependaal zijn populair geworden kauserie over Taal, Volkstaal en Volkshumor ten ge hore. Met enige voorbeelden illuS' treerde spreker dat niet alleen het gesproken woord onze uitdrukkin gen bepaalt. Ook de gebarentaal speelt hierbij een belangrijke rol. De volkstaal noemde spr. het meest taalscheppend. Hetgeen de volks mond ten gehore brengt is van alle franje ontdaan. Met enige rake voorbeelden werd de juistheid van deze stellingen bewezen. Na de pau ze bracht de heer van Iependaal een uitvoerige uiteenzetting over de volkshumor. De grote verschillen welke bestaan tussen bijv. de zee manshumor, boerenhumor, Joden- humor en Vlaamse humor kwamen hierbij aan de orde. Tot slot spr. nog op verzoek een relaas over het tot stand komen van zijn hoor spelenserie „De Lijmkit". Aan het einde van de avond dankte de voorzitter de heer van Iependaal voor de aangename en tevens leerzame wijze waarop hij het gebodene ten gehore had ge bracht. Door de leden en hun da mes werd op deze avond f 42 bij een gebracht, waarvan de helft be stemd werd voor het A.N.B. kin dertehuis „De Kloek" en de andere helft voor het N.V.V. t.b.c.-fonds. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk (bij Heusden): C. Treure, Ederveen; te Lexmond: J. Spelt, Dinteloord; te Ede: C. Vos, Westbroek; te Ridderkerk-Bolnes: J. Sinke, Meteren; te Giessen-Rijs- wijk (toez.): vikaris P. Post, Wagen borgen. Aangenomen naar Grosthuizen- Scharwoude-Avenhorn-UrsemJoh. A. P. Bongaards jr., voorg. vrijz. hervormden, Sneek; naar Wons: kand. Th. Feenstra, Groningen; de benoeming tot vikaris te Terkapele- Goëngarijp: kand. J. van Santen, Utrecht. Bedankt voor Franeker: H. Gie- tema, Britsus c.a.; voor Gemert: H. Hoekema, luchtmachtpred, Arn hem. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. G. H. Harms, Daarle. Beroepen te Londen: A. Vos, Westmaas; te Beilen: A. G. Kornet, St. Anna Parochie; te Vollenhove- Kraggenburg: kand. N. Wijngaar den, Amsterdam. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Sappemeer- Veendam: G. v. d. Brink, Drogeham Chr. Ger. Kerk Aangenomen naar Huizen (N.H.): P. Veenhuizen, Amsterdam. Beroepen te Rotterdam-west: J. Keuning, Barendrecht. Bedankt voor Rotterdam-Kra lingen: S. Wijnsma, Broek op Lam gendijk. Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-west: J, W. Kersten, Genemuiden en L. Rijksen, Middelburg. Beroepen te Rotterdam-zuid: Chr. van Dam, Barneveld. Bedankt voor Kampen: Chr. van Dam, Barneveld; voor Schevenin- gen: J. B. Bel, Krabbendijke. Oud Ger. Gemeenten in Nederland Beroepen te Loenen a.d. Vecht: E. du Marchie van Voorthuijsen, Leersum. Ingezonden mededeling Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cellofaan- venpakking garandeert constante kwaliteit Korte berichten SPIERDIJK. Doordat een aan hangwagen van een trekker los schoot, is de vierjarige Arie Smal uit Spierdijk dodelijk verongelukt. De bestuurder W. de V. uit Spier dijk reed met een trekker van een coöperatieve landbouw vereniging nabij de r.k. kerk, toen de trekstang brak. De aanhangwagen reed op het hek van de pastorietuin, waarachter het jongetje stond. Het knaapje is later in de middag aan zijn ver wondingen bezweken. AMSTERDAM. Zondagmiddag is de 25.000ste bezoeker verschenen op de Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam. De 25.000ste was mevr. M. Stuut van de Stadionweg te Amsterdam. Zij ontving een bewijs van doorlo pende toegang voor de expositie. Nog nimmer is het voorgekomen op een hier gehouden kunsttentoon stelling dat reeds de negende dag na de opening 25.000 bezoekers de tourniquetten waren gepasseerd. LAREN. De zes-jarige Jan Schol ten, afkomstig uit het woonwagen kamp in Laren is op de Laarderweg te Eemnes, waar hij met een vriend je aan het spelen was, door een auto aangereden. Het jongetje stak bij zijn spel plotseling de rijweg over. Deerlijk gewond is het knaap je naar het ziekenhuis te Hilver sum gebracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. ROTTERDAM. De politie heeft in de Maas, ter hoogte van het voor malige Maasstation, het stoffelijk overschot gevonden van de 86-ja rige J. B. M. Duquesnoy, die sedert 18 mei jl. uit het r.k. oudelieden- gesticht aan de Kruiskade werd vermist. VISAKTEN Binnenvisserij De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kosteloos ver krijgbaar zijn, formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een vis- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 juni aan staande en eindigende 31 mei daar opvolgende. Belanghebbenden wor den uitgenodigd hun aanvragen zo veel mogelijk vóór 1 juni e.k. bij hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede on dertekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep ver meldt. De navolgende akten worden uit gereikt: GROTE VISAKTEN A tot het vissen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vis tuigen, tegen betaling van f 10, b. GROTE VISAKTEN B tot het vissen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vistuigen tegen betaling van f 4, KLEINE VISAKTEN tot het vissen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met vis of met één sleephengel, tegen betaling van f 2, d. HENGELAKTEN tot het vis sen met meer dan één hengel, tegen betaling van f 1, Bydrage tot verbetering binnenvisserij Behalve het hierboven genoemde visrecht moeten de houders van een grote visakte A of B, een kleine visakte of een hengelakte, een bij drage tot verbetering van de bin nenvisserij betalen. Voor het vissen met slechts één hengel is ook een dergelijke bij drage verschuldigd, behalve voor zoveel betreft personen beneden 15 jaar en hen, die houder zijn van een vis- of hengelakte en als zo danig een bijdrage hebben betaald. De bijdrage bedraagt: f 1,voor een grote visakte A of B en voor een kleine visakte. f 0,50 voor een hengelakte en voor het vissen met één hengel. Zierikzee, 28 mei 1956. De burgemeester voornoemd, w.g. F. TH. DIJCKMEESTER. Kunsten en Wetenschappen Contract voor uitgave van Zeeuws woordenboek In de te Middelburg gehouden bijeenkomst van de centrale com missie voor onderzoek van het Ne derlands volks-eigen te Amsterdam in samenwerking met de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek, heeft mej. H. C. M. Ghijsen te Dom burg, secretaresse van genoemde vereniging, medegedeeld, dat het definitieve contract voor het uit geven van een Zeeuws woorden boek thans gesloten is tussen een uitgeversmaatschappij (Van Goor en Zonen) en de Nederlandse organisa tie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, die samen met de pro vincie Zeeland (en voor een kleiner deel de provincie Zuid-Holland) de uitgave financiert. Dit woordenboek omvat het gehele Zeeuwse taalge bied, dat zich uitstrekt over Goeree en Overflakkee, terwijl het land van Hulst, dat niet tot "dit taalgebied- behoort, zijdelings in het woorden boek ter sprake komt. Het woordenboek zal in vijf de len in een tijdperiode van ongeveer zes jaren (elk deel ongeveer 200 bladzijden) verschijnen (en in to taal f 36 kosten). OPROEP Indien bij ingezetenen der ge meente Zierikzee vanwege de Stich ting Blindengeleideschool voor Wolfshonden te Dordrecht, collec tebusjes van deze Stichting, bene vens collectebusjes voorzien van een opgeplakt wikkel met het op schrift: „Blindengeleideschool voor Wolfshonden van de Nederlandse vereniging van Wolfshondenbezit- ters", zijn uitgezet, worden deze verzocht de collectebussen aan het bureau van politie te deponeren. De Korpschef van Gem. Politie, CHR. C. VAN AST. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 28 mei. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 13-14, Bintjes f 13-14, Bevelanders f 13-14, Furore f 12-13, Alpha's onverkoopbaar. Zand aardappelen, 35 mm opw.: Noordeling f 10, Libertas f 10, an dere rassen onverkoopbaar. Voer aardappelen f 2,50-3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 28 mei. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe: zeer stil. Rode op vocht- conditie f 28, witte f 28,75. Voedergranen: flauw. Zomergerst naar kwaliteit f 27-28, soms iets meer; haver naar kleur en droogte f 26-27, extra blanke daarboven. Peulvruchten: zeer weinig handel. Groene erwten f 38, schokkers f 40, bruine bonen f 42. Bij het Weense bureau van de organisatie voor de bouw van kin derdorpen kwam een 80-jarige vrouw haar spaarduitjes brengen: 345 goudstukken. Zij had zelf geen kinderen gehad en „wilde iets voor de jeugd doen". Haar naam wilde zij niet noemen. Een Britse militaire patrouille is zondagavond nabij Polis, in het westelijk deel van Cyprus, in een hinderlaag gevallen. De Cyprische verzetslieden doodden een Brit en verwondden er twee. SPORT VOETBAL Nederlaagwedstrij den S.V. „M.E.V.O" - Zierikzee Donderdag 31 mei: MEVO I-Re- nesse I (aanv. 7.30 u.); MEVO II- Renesse II (aanv. 7.30 uur). Donderdag 7 juni: MEVO I-Burgh I (aanv. 7.30 uur); MEVO II-Burgh II (aanv. 7.30 uur). Zaterdag 16 jui: MEVO II-Zierik- zee II (aanv. 4 uur); MEVO I-Zie- rikzee I (aanv. 7.30 uur). Zaterdag 23 juni: MEVO II- Smerdiek II (aanv. 5 uur); MEVO I -Smerdiek I (aanv. 7 uur). KORFBAL S.D.K.B. Woensdag 30 mei, 3e klasse A: Zwaluwen li-Zeemeeuwen II (7.15). Donderdag 31 mei, le klasse: Ve- locitas I-Burgh I (7.15 u.). 3e klasse A: Brouwershaven II- Burgh III (7.15 u.). Vrijdag 1 juni, 3e klasse A: Re nesse II-Velocitas II (7.15 u.). 3e klasse B: DES II-Brouwersha- ven III (7.15 u.). Zaterdag 2 juni, le klasse: Uni- tas I-Burgh I; Brouwershaven I- DSS I; Zeemeeuwen I-Velocitas I (6.45 u.). 2e klasse: WIK I-NO AD I; SVO- WK I-Burgh II; Stormvogels I- Zwaluwen I; DES I-DOSKO I.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5