lijst 5 VVD AMSTLEVEN levensverzekering Qsfl Een wagenbestuurder erft een villa Herverkavelingscommissie Zeeland keurde weer aantal werken goed GEEN VERVUILING IN DE VACANTIE STAD EN PROVINCIE Het K.N.M.I. verwacht De herverkaveling van Schouwen-Duivelaud Grootte saneringsbedrijven van 12 tot 15 h.a. Op de jongste vergadering van de Herverkavellngscommissie Zee land is medegedeeld, dat op Schou- vven-DulveJand voorlopig: het groot ste aantal werken is aanbesteed. Eerst in het najaar zullen weer aanbestedingen op groter schaal plaats vinden. In de maand april werd voor f 3.9 miljoen verwerkt. In totaal werd tot en met april verwerkt voor een bedrag van t 8.6 miljoen. Dit jaar moet nog voor een bedrag van f 26.7 miljoen wor den verwerkt. Sommige bedragen - vooral van de in het najaar aan te besteden werken - zullen worden overge boekt naar 1957. In de volgende maanden zal er sprake zijn van een zuiver technische uitvoering der werken, zodat het totaalbeeld wat minder spektakulair gaat wor den. Intussen heeft de minister van Landbouw de nota inzake het sa- neringsbeleid goedgekeurd. De be windsman heeft zich speciaal uit gesproken voor zgn. tweemans-be drijven. De toekomstige grootte van de saneringsbedrijven op Schou- wen-Duiveland zal 12 15 ha wor den. De leden van de Grond- en Pachtkamer hebben in de afgelo pen weken een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland gebracht. Verschillende in het Schouwen- Duivelandse herverkavelingsgebied aanbestede werken werden gegund. Het verlengen van wegen (2 en 4) in de Burgh-en-Westlandpolder werd gegund aan E. Blok te Rot terdam voor een nog niet bekend gemaakt bedrag. Verder werd goedgekeurd het bouwen van een bemalingsgebouw (onderbemaling Prunjegebied) in het Waterschap Schouwen en het Ingezonden mededeling Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kru schen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer ge zuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. slopen van het oude Prunjegemaal aan de firma M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee en de firma H. Stouten te Brouwershaven voor f 70.700. Verder het opschonen van sloten en het graven van waterleidingen en kavelsloten, het uitbreken van oude vervallen wegen, het ophogen en egaliseren van bouw- en wei land en het doorspitten van volge- spoelde sloten in complex 22 van het waterschap Schouwen, opgedra gen in regie aan de N.V. Grontmij, over een oppervlakte van 114 ha. voor f 348.000. Het egaliseren van percelen en het graven van kavelsloten in het westelijk deel van complex 42 van het waterschap Schouwen (aanvul lend objekt) aan de N.V. Grontmij voor f 60.830. Het draineren van 81 ha. bouw en weiland in complex 30 van het waterschap Schouwen aan de N.V. Grontmij, 81 ha. voor f 45.000. Het graven van kavelsloten, het uitbreken van vervallen wegen en het dempen van sloten alsmede het egaliseren en ontgraven van perce len in complex 5 van het water schap Schouwen aan de N.V. Gront mij, 91 ha. voor f 366.000. Het draineren van het zuidelijk deel van complex 20 van het wa terschap Schouwen aan de N.V. Grontmij, 67 ha. voor f 52.600. Tenslotte het draineren in com plex 40 van het waterschap Schou wen, aan de N.V. Grontmij, 72 ha. voor f 54.700. Ingezonden mededeling Waarom moeten vrljgeiellen op het ttrafbankjel Maak een einde aan de onmatige belastingdruk op ongehuwden. Geen verschil tussen man en vrouw. Als te hetzelfde werk doen. ook dezelfde beloning. Een arbeider in Westfalen heeft in een zgn. „nummer-loterij' een bedrag van 337.643 mark ge wonnen. Uit 49 cijfers koos hij de enig juiste combinatie van zes cij fers, een kans van één op veertien miljoen. Verlangen - Vreemde Voorwerpen - Rust - Vrijheidsminnaar - Zeehonden en Levenswijze G ESPREKKEN VAN E LANDMAN Sinds jaren al heeft Eilandman een soort onbestemd verlangen om gemeenteraadslid van Kerkwerve te zijn. Hij weet dat dit verlangen nooit werkelijkheid kan worden en eerlijk gezegd is hij de laatste da gen daar nu op eenmaal een beetje blij mee. Zou hij immers (veronder- stellenderwijs) lid zijn en de belan gen van Kerkwerve in de raad be pleiten, dan kwam hij ook in aan raking met alle mogelijke klachten, die alle raadsleden - van alle ge meenteraden mag Eilandman wel zeggen - krijgen te verwerken. Sinds er te Kerkwerve „vreemde" klachten bij de raad binnendurppe- \en, heeft Eilandman opeens de kijk verloren op de prettige kanten van liet raadslidmaatschap. Want zie, het gaat (blijkens een „officiële" verklaring van de ge meente) met de toiletten in de wo ningwetwoningen niet goed. Hele maal niet goed ook. Er zijn ver stoppingen geconstateerd bij her haling en zoals een goede gemeente betaamt, is er een onderzoek in gesteld naar de oorzaken. Er is ge graven en diep ook en er is gevist in de rioleringsbuizen en toen bleek op eenmaal dat er (alles volgens de of/zciële gemeentelijke verklaring) via de closets allerlei vreemde voor werpen in de buizen terecht waren gekomen. Eilandman wil hier wel verklappen, welke voorwerpen zo al. Hij vernam van een schoentje, van proppen courantenpapier, van soepbenen en stukken spek. Na tuurlijk wist Eilandman al lang dat zijn moeizaam schrijfsel nog al eens Waar gaan uw kinderen kamperen Maak met zorg uw vacantieplannen De tijd is voorbij, dat een klein aantal welgestelde families hun va- cantie in een hotel of pension door bracht, terwijl de rest van Neder land öf in het geheel geen vacantie had öf thuis op een houtje bleef zitten bijten en hoogstens een fiets tochtje maakte. Vrijwel iedereen trekt er thans in de zomermaanden op uit en omdat de gestegen hotel- en pensionprij zen de financiële* draagkracht van de meeste mensen verre te boven gaan, zijn er nieuwe vormen van vacantiebesteding in gebruik ge komen. De nieuwe vormen van ,,'s zomers uitgaan" worden wel samengevat onder de naam „sociaal toerisme" Men kan dat een mooie of een le lijke benaming vinden, het feit dat een steeds groter aantal personen de vacantiedagen gaat doorbrengen in tenten, boten, jeugdherbergen, kamphuizen en kampeerboerderijen valt niet te loochenen. De vijf regionale inspecteurs van de volksgezondheid hebben onlangs een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de hygiëne van de verschil lende kampeergelegenheden. Uit het rapport, dat hierover is samen gesteld, blijkt dat er op dit punt nog wel het een en ander voor ver betering vatbaar is. Forensenkampen, zoals men die kan vinden in Bakkum en Kruinin- ger Gors, zijn vacantieoorden waar gehele families gedurende enkele maanden verblijven, terwijl de man meestentijds op en neer reist naar zijn werk. In zulke kampen leven veel mensen dicht op elkander. De huisjes zijn niet altijd van goede kwaliteit. De sanitaire voorzienin gen vormen het zwakste punt; hier over dient door een zeer oplettende leiding te worden gewaakt. Van de onderzochte vacantiegelegenheden van dit type liet bijna de helft in hygiënisch opzicht te wensen over! Kampcercentra, vacantieverblij- ven met een vast centraal gebouw, waarin een cantine of winkel met daaromheen meestal kampeerhut- ten, die dan verhuurd worden. Bijna de helft van deze onderzochte cen tra kon de toets der hygiënische kritiek niet ten volle doorstaan. Kampeerterreinen, gelegenheden waar door de kampeerders zelf ten ten worden geplaatst. Meer dan de helft van dit soort vacantieverblij- ven moest ook in de rubrieken „ma tig" en „zeer matig" worden onder gebracht. Vaak waren deze kam peerterreinen ook overbevolkt; bo vendien wordt er nogal eens een minder goede drinkwatervoorzie ning aangetroffen. Kamphuizen en jeugdherbergen, tehuizen waar jeugdige personen tot 25 of 30 jaar onderdak vinden en waar men met gezinnen dus niet terecht kan. Deze verblijven vor men in het rapport de gunstige uit zondering. Zij worden door vereni gingen of scholen, soms door par ticulieren geëxploiteerd. De erva ringen van de deskundigen, die de hygiënische omstandigheden kwa men bestuderen, waren in dit soort gelegenheden over het algemeen veel beter dan in andere vacantie oorden. Kampeerboerderijen, een soort bedrijf dat in de bezettingstijd, toen het overnachten in tenten verbo den was, is ontstaan. Bij dit soort boerderijen konden de hygiënische omstandigheden, waarin de kam peerders kwamen te verkeren, bij de bezochte gelegenheden nog niet voor een vierde deel met „goed" bestempeld worden. Uit het voorgaande blijkt, dat men wel goed dient op te letten, waar men terecht komt. Ouders dienen zich terdege af te vragen waar hun kinderen eigenlijk heen gaan als die er zonder hen op uit trekken. In de vacantie kan men door plezier en ontspanning nieuwe krachten opdoen, in zo'n zelfde va cantie kan men ook door zorgeloos heid en onachtzaamheid een goede gezondheid lelijk bederven. Dr. H. W. SCALOGNE. (Nadruk verboden). vaak die richting uit verdwijnt, maar de soepbenen en de stukken spek zijn werkelijk geheel nieuw in dit verband. Natuurlijk heeft de gemeente Kerkwerve ogenblikkelijk sanctio nerende maatregelen getroffen, om de stroom krantenpapier en soep benen wat af te dammen. Dat geeft dadelijk de nodige innerlijke rust, want niets is zo storend en rem mend als onzekerheid omtrent het geen zich diep in de onderaardse rioolkrochten afspeelt. In een diep weggestopte werk- keet ergens in het domaniale duin gebied is iets ongelofelijks gebeurd. Een vrijheidslievende vrijheidszoe ker - wiens naam onbekend is - heeft de euvele moed gehad de nacht in zo'n werkkeet stiekum door te brengen. Het zou inderdaad alles stiekum zijn gebleven, als der ze vrijheidsminnaar, onder invloed van de machtige domeinnatuur niet aan het schrijven was gegaan en een menselijk dokument op klad papier in de werkkeet had achter gelaten. De anonyme schrijver meldt 's morgens om vier uur: „Ifc hoorde een symfonie van allerlgi geluiden, die men bij ons niet hoort. Ik hoor het gebrul en geblaf vak de zeehonden, het klagend geluid van de meeuwen en het meelij wekkend geroep van de roerdomp". Zolang er mensen in de Westhoek hebben gewoond, is nog nimmer het „gebrul en geblaf" van zeehon den gehoord en de roerdomp is een onbekende vogel in onze duindre- ven, zodat Eilandman moet beslui ten dat een eenvoudige ziel, over stelpt door natuurindrukken, hoort wat hij horen wil en ziet wat hij zien wil. Een kluifje voor psychi aters. Niet om de zeehonden en roer dompen heeft Eilandman de on bekende schrijver lief, maar om dit: „Ik ga eens flink van de vrij heid genieten' En het zal wel dich ter bij 12 uur vannacht zijn, dan bij acht uur, als ik thuis ben. Ik wil wat ronddolen en verder maar afwachten wat deze mooie dag brengen zal. Ik wil op dit mooie uur dit ruige land wel eens zien en horen. Leve de vrijheid!" Er is ein delijk een levenswijze onder ons mensen, eindelijk een brillant filo soof, eindelijk een westerling met de begerenswaardige rust van de oosterling, eindelijk een verstandi ge, ondanks de zeehonden en de roerdompen ZIERIKZEE Naar wij vernemen zal het 1 juni a.s. 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Vermaat bij de Schel- debank N.V. in dienst is getreden. Hoewel de jubilaris de wens te ken nen heeft gegeven die dag in in tieme kring door te brengen, zal het deze gewaardeerde medewerker ongetwijfeld niet aan belangstel ling ontbreken. De vacantie in Sint-Hilaire In de groep voor jongelui die zich op het stadhuis te Zierikzee schrif telijk kunnen opgeven voor de va kantie-reis naar Saint Hilaire-du- Harcouêt is abusievelijk niet ver meld dat deze reis ook open staat voor jongens en meisjes die, hoe wel niet in Zierikzee woonachtig, daar wel één der scholen bezoeken. De aanmeldingstermijn sluit woens- dag a.s. SIRJANSLAND Geslaagde verlotingsdag Chr. Vrouwenvereniging De traditionele verlotingsdag met verder bij behoren, uitgaande van de chr. vrouwenvereniging alhi^f, welke zaterdagmiddag en -avond werd gehouden, mag ongetwijfeld als zeer geslaagd beschouwd wor den. Daar het verenigingsgebouw nog niet in gebruik is, werd de bij eenkomst in de ruime schuur van de wed. Krabbe gehouden. De 90 prijzen waren hier uitgestald. Of schoon er wel verschillende prijzen waren gegeven, het grootste ge deelte was door de vrouwenvereni ging zelf vervaardigd. Zaterdag middag 3 uur werd begonnen. Een knikkerbord en een sjoelbak zorg den ervoor dat niemand zich be hoefde te vervelen. Deze attrakties hadden dan ook de voortdurende belangstelling. Enkele cakes wer den 's middags verloot. Het hoogte punt was wel in de avond, toen een aanvang werd gemaakt met de ver loting waarmede de heer Heule was belast. De eerste prijs, een fraai tafelkleed viel ten deel aan mevr. Minderhout. Een mooie prijs was ook de door een lid der vereni ging geschonken pop. Niemand bleek in staat de naam hiervan (Elma) te raden. Als noodzakelijk gevolg werd toen de pop verloot met als verrassend resultaat dat de pop weer bij de geefster terecht kwam. Aan het einde van de avond sprak dhr. Sijthoff een woord van dank tot het bestuur der vex-eni- ging voor de organisatie en ook tot allen die aan het welslagen van de ze avond hadden meegewerkt. BRUINISSE Weer zwemvreugde in Spuikom Nu blijkens de temperatuur de zomer zijn intrede heeft gedaan is de spuikom te Bruinisse weer als vanouds de drukst bezochte zwem- gelegenheid van het eiland, waar dagelijks meer dan 100 kleinen en groteren een verfrissend bad ne men. Door de goede zorgen van het Comité Jeugdzorg is het vlot weer schoongemaakt en ligt veilig ver ankerd temidden van het zwem- Het bezoek van de Groot hertogin van Luxemburg Voorafgaand aan het bezoek van de Groothertogin van Luxemburg aan ons land, zendt de K.R.O. op zondag 3 juni een oriënterend klankbeeld over Luxemburg uit, getiteld: „Land van de Alzette". In het K.R.O.-programme van dinsdag 5 juni zijn reportages op genomen van de aankomst op Schiphol en de kranslegging bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam. Het avondprogramma van de K.R.O. zal die dag onder broken worden voor een directe uitzending van de toespraken, die H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Groothertogin Charlotte zullen houden aan het diner in het paleis te Amsterdam. Nabestaanden gesneuvelde militairen naar Nederland Groep groter dan voorheen Een groep van 400 Britse en Ca nadese nabestaanden van gesneu velde militairen, die onder auspiciën van The Britsh Legion en het Ne derlandse Oorlogsgravencomité op 2 juni a.s. de plechtige onthulling van het monument voor de ver miste gevallen geallieerde soldaten door de Duke of Gloucester te Groesbeek komen bijwonen, zal vrijdag 1 juni per extra nachtboot 's morgens om 6.15 uur te Hoek van Holland arriveren. De groep wordt met een extra trein om 9.22 uur in Nijmegen ver wacht en zal met extra bussen naar verschillende punten in Nijmegen en Groesbeek worden vervoerd. Daar zullen de families kennis ma ken met de Nederlandse gastvrou wen en -heren, bij wie zij tijdens hun vierdaags verblijf in Nederland logies en verzorging zullen ge nieten. Deze pelgrimstocht van nabe staanden van gesneuvelde gealli eerde soldaten is de grootste, die sedert het einde van de tweede wereldoorlog naar Nederland is gehouden. De olie-exploratie in de Algerijnse Sahara De minister-president van Alge rije, Robert Lacoste, heeft een be zoek gebracht aan de olievindplaat sen van de Compagnie de Recher ches et d'Exploitation de Petrole au Sahara, waarbij hij heeft kunnen vaststellen dat men in Salah en op het plateau van Ahnet bij drie bo- tot woensdagavond: Opklaringen Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui; aan de kust plaatselijk mist; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; over het algemeen zwakke wind. 30 mei. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 0.01, onder 9.53. 31 mei. Zon op 4.25, onder 20.52. Maan op 0.22, onder 19.59. Laatste kwartier: 1 juni te 20.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 mei 6.50 v.m. 31 mei 7.27 v.m. BROUWERSHAVEN: mei 6.17 v.m. 31 mei 6.56 v.m. Doodtij: 3 en 17 juni. Springtij: 10 en 25 juni. Stabiel weer Terwijl gistermiddag in Zuid- duitsland temperaturen van meer dan 30 graden voorkwamen en het kwik in het zuiden van ons land tot 28 a 29 graden steeg, begon zich boven Frankrijk een onweerstoring te ontwikkelen. Gisteravond nam deze storing in betekenis toe en be gon zij zich naar het noorden uit te breiden, zodat reeds in de loop van de nacht ook in een groot deel van ons land buien vielen. Achter de storing begon de luchtdruk in Frankrijk weer te stijgen terwijl er bovendien opklaringen voorkwa men, die zich naar onze omgeving uitbreidden. De luchtdrukverschil- len boven het vasteland blijven daarbij klein, zodat er weinig wind te verwachten is. 19.05 n.m. 19.40 n.m. 18.43 n.m. 19.20 n.m. ringen een gashoudende laag heeft aangetroffen, waarvan men de om vang nog niet heeft kunnen vast stellen maar die naar men raamt Noord-Afrika gedurende 50 jaar zal kunnen voorzien. De ontdekking van olie in Edjele op de grens van Lybië eind maart heeft bevestigd, dat men niet tevergeefs verschei dene jaren pogingen heeft gedaan in de bodem van de Sahara naar olie te zoeken. Ingezonden mededeling FEUILLETON HOOFDSTUK 1 Gierend door de bocht van de Schoterweg kwam de tram het Soendaplein oprijden. Klaas Sweers de wagenvoerder, schakelde de stroom uit en trok de handrem aan. Precies voor het wissel bracht hij de zware wagen tot stilstand en ge lijktijdig gaf hij een knipoogje aan zijn conducteur, die de voordeur had geopend, om de laatste passa giers gelegenheid te geven uit te stappen. „Ziezo, Piet", zei hij voldaan, ,dat zit er voor vandaag weer op". „Zo is het", beaamde de aange sprokene, terwijl hij zijn tas nam en de wagen verliet om in het kan toortje naast de remise te gaan af rekenen. Klaas vulde zijn dagrap port in en vermeldde als bijzon derheid, dat de handrem wat slap was. Hadden ze vannacht weer wat te doen. Even het rapportje inle veren en dan naar huis: eten. Nadat hij zijn dienst had over gedaan aan zijn opvolger, liep hij, vrolijk fluitend, naar de remise, leverde zijn rapport in en nam zijn nummer van het grote bord af. Met een groet aan zijn collega's, die de volgende tram afwachtten, verliet hij het kantoor en liep de zonnige straat op. Het was maar enkele mi nuten lopen van de remise naar de Spaarnhovenstraat, waar hij in de kost was. Vroege dienst was toch heel wat prettiger dan late. Als je late had, dan bleef je 's morgens lang op je bed liggen, treuzelde wat met aan kleden en wassen en voor je er goed en wel erg in had, was het alweer tijd op je wagen te klimmen tot 's avonds laat. Maar met de vroege dienst reed je om een uur of zes de remise uit en was je om klokke drie klaar. Had je nog een hele middag en avond voor je. Kon je een eind gaan fietsen of, als het minder mooi weer was, dan nam je een mooi boek! Och, het leven als wagenbestuurder van de tram was zo slecht nog niet! Alleen mocht je wel wat meer verdienen. Dan hadden de conducteurs het heel wat beter, want die kregen nog wel eens een fooi en dat was door elkaar in een week wel zoveel, dat je meer had dan een wagenbe stuurder. Enfin hij was nog vrijge zel, had in het geheel nog geen trouwplannen en kon best rondko men met zijn loon. Z'n maag begon een beetje te mopperen. Gelukkig, daar was de Spaarnhovenstraat alweer. Vlug haalde hij de huissleutel uit zijn zak, opende de deur en ging met 1 een vrolijke groet naar binnen. Ja, Klaas Sweers was een geboren op timist en bezag het leven steeds van de zonnigste kant. Was het te ver wonderen, dat cn zijn collega's bij de tram, èn zijn superieuren hem allemaal graag mochten? De hospita bracht zijn kliekje binnen. Zelf aten ze precies half één, want de kinderen moesten op tijd naar school en de baas zelf moest ook weer om half twee op zijn werk zijn. Klaas, de kostgan ger, had een minder geregeld leven, doordat hij dan weer vroege, dan weer late en ook wel eens reserve- dienst had. Daar kon men geen re kening mee houden. Zodat Klaas in vele gevallen in zijn eentje zijn warme prakje, zoals, hij dat noemde moest eten. Maar daarom smaakte het niet minder! Nee, hij had een uitstekend kosthuis getroffen. Hij had reeds geruime tijd zitten eten, toen hij pas bemerkte, dat er naast zijn bord, behalve het och tendblad, ook een brief lag. Nieuws gierig pakte hij de enveloppe in zijn handen en bekeek het bedrukte briefhoofd: Notaris C. Bergslinger. Oudegracht 247, Haarlem. Verroest! Wat zou een notaris voor nieuws hebben voor hem? Door nieuwsgierigheid gedreven, liet hij zijn vork rusten, scheurde de enveloppe open en haalde de brief er uit: En Klaas las tot zijn stijgende verbazing het volgende belangrijke nieuws: (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2