DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pleidooi voor meer democratie in Rusland Overstromingen in Spanje N.A.V.O. HEEFT NOG NIET DE MINIMUM STERKTE DIE NODIG IS AMBONEZEN KAMPEERDEN IN DEN HAAG OP PLEIN 1813 STAD EN PROVINCIE Lacoste: „ALGERIJE ASPECT VAN REUSACHTIG WERELDCONFLICT' DINSDAG 29 MEI 1956 No. 17958 112e jaargang ZIERIKZEESCHEÜENIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1S89 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakanman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. FRANS MINISTER LAAKT DICTATORIAAL STREVEN VAN EGYPTE „Nasser's streven kent geen grenzen" „Het is de taak van het Franse leger in Noord-Afrika om het stre ven van de Egyptische dictator te verijdelen. Opnieuw heeft ons le ger tot opdracht de ontwikkeling tot staan te brengen van een tota litaire onderneming, geleid door een dictator, die de ellende van zijn volk wenst te verhullen door een op gebiedsuitbreiding gericht avon tuur, dat werd geboren uit een geest van fanatisme en duisterheid", al dus de Franse minister van Lands verdediging Maurice Bourges-Ma- noury, in een boodschap die hij voorlas op het zondag te Vichy ge houden congres van oud-strijders. De minister deed hierin een be roep om de grootst mogelijke mate van nationale eenheid in Frank rijk, opdat het Franse leger in staat zou zijn de Franse gebieden in Afrika te behouden. „Vergis u niet, het streven van de Egyptische dictator kent geen grenzen. Uit zijn eigen geschriften blijkt dat hij niet slechts het Mid den-Oosten en Noord-Afrika, doch ook een zeer groot gedeelte van dit werelddeel ten zuiden van de Sa hara onder zijn invloed wenst te brengen", verklaarde Bourges-Ma- noury. Semione Ignatief, die onder Sta lin minister voor staatsveiligheid was en die toen verantwoordelijk was voor het gevangen zetten en in staat van beschuldiging stellen der betrokkenen in het zgn. „dok- terskomplot", die van vergiftigings praktijken werden beschuldigd, heeft zich thans in een artikel in de „Prawda" uitgesproken voor het brengen van meer democratie in het politieke en maatschappelijke leven in de Sow jet-Unie. Ignatief baseert zijn aanbeveling op het thans in de Sowjet-Unie op geld doende beginsel van het ge meenschappelijke leiderschap. Hij waarschuwt tegen te veel „re gelzucht" en „koude administra tieve geest", zoals hij die in partij bijeenkomsten meermalen heeft ge zien. Goed geraden Was het nu feeling of toe val? Het kan niet anders dan het laatste zijnmaar de drukker van de stembiljetten in de kieskring Rotterdam stond toch wel even beduusd, toen hij zijn drukproef voor het stembiljet ongewijzigd terugkreeg met de medede ling: zo kunnen ze afgedrukt worden. Wat was nl. het geval? Tot en met lijst 6 was de num mering voor de partijen be kend. Maar over de volgorde van de vier andere moest nog geloot worden. „Zet die voorlopig maar achter el kaar", had men gezegd, de „blokjes" kunnen immers gemakkelijk verwisseld wor den" - en zo gebeurde het. Laat nu echter blijken, dat men goed gegokt had en men de juiste volgorde had geno men. Verder bloedvergieten in Algerije Volgens berichten die in Algiers zijn ontvangen, zijn in de voor gaande 24 uur in oostelijk Algerië 63 opstandelingen gesneuveld. In het westen, nabij de grens van het onlangs onafhankelijk gewor den Marokko, zouden circa 3.000 opstandelingen zich ophouden in de beboste heuvels rondom de stad Tlemcen. Franse autoriteiten kla gen er over dat oostelijk Marokko gebruikt wordt als basis waar de rebellen zich buiten bereik van de Franse troepen kunnen oefenen. Bij afzonderlijke incidenten in Algerië zijn in de afgelopen 24 uur achttien mohammedanen en drie Europeanen gedood. Deskundigen van vijftien le- den-staten van de Raad van Euro pe, die tezamen de Europese com missie voor de rechten van de mens vormen, zijn maandag begonnen met het bestuderen van Griekse klachten tegen het Britse optreden op Cyprus. Sprekend over de vraagstukken, waarmede de Franse militairen in Algerië hebben te maken, zei hij alles in het werk te stellen om hen van zoveel mogelijk hefschroef- vliegtuigen te voorzien in de strijd tegen de guerillatactiek der rebel len. Geen verlening Neder landerschap politieke delinquenten De minister van Justitie heeft meegedeeld, dat op zijn departe ment geen wetsontwerp in voorbe reiding of in overweging is om be paalde categorieën politieke delin quenten wederom het Nederlander schap en dus ook het kiesrecht te rug te geven. De minister heeft dit gezegd in zijn antwoord aan het Tweede Ka merlid de heer van der Goes van Naters, die schriftelijke vragen had gesteld over een uitlating van de voorzitter van de K.V.P., op een verkiezingsvergadering in Amster dam. Veel verloop in de bedrijven Het Nederlands Instituut voor Efficiency wil de strijd aanbinden tegen het grote personeelsverloop onder het lagere personeel bij de Nederlandse bedrijven. Het ver schijnsel dat werknemers binnen een jaar na indiensttreding ontslag nemen, en dat in het bedrijfsleven „kleutersterfte" genoemd wordt, bedraagt bij sommige bedrijven meer dan 75 zoals uit een door het N.I.V.E. onlangs gehouden en quête is gebleken. Het personeel dat binnen twee maanden weer op zegt rangschikt men in de categorie „zuigelingensterfte". Verbuur van daniesparapluies Naar het A.N.P. verneemt zullen de Nederlandse spoorwegen vanaf vrijdag 1 juni op een aantal stations damesparapluies verhuren tegen een tarief van 30 cent per dag en een waarborgsom van drie gulden. Het ligt in de bedoeling in de toekomst deze service op alle sta tions te bieden. Na de ernstige overstromingen die in de afgelopen 48 uren de Spaanse provincies Aragon en Na- varra geteisterd hebben, is het peil van de rivieren thans weer ge daald. In Aragon zijn 10.000 ha land bouwgebied verwoest en in de hoofdstad Calatuyud heeft het wa ter op sommige plaatsen twee meter hoog gestaan. In de provincie Navarra is het peil van de Ebro en de Arga op sommige plaatsen vijf meter boven normaal geweest. Ook hier is de schade zeer groot. Valpartij Te Toulon viel zondag een vierjarige jongen uit een raam op een derde verdie ping. Twee etages lager werd zijn val gebroken door een droogrek. Een buurman, die het kind uit zijn benarde po sitie bevrijdde, kwam juist op tijd om het vijfjarig zusje van de jongen op te vangen, dat, toen zij naar haar broer tje keek, ook haar evenwicht verloor en van drie-hoog uit het raam viel. Te Wenen is een vereniging opgericht, die o.a. belastingverla ging voor uitzonderlijk lange en dikke mensen nastreeft „omdat de ze personen toch al hogere kosten van kleding en levensonderhoud hebben". Uit goede bron is maandag in Washington vernomen, dat de Sow- jet-regering officieel vertegen woordigers van de Amerikaanse luchtmacht heeft uitgenodigd „de dag van de luchtmacht", 24 juni a.s. in Moskou bij te wonen. Een volledig automatisch raij dio-zendstation, dat op een drij vende ijsschots in het Noordpool gebied is opgericht, is begonnen weerberichten en andere weten schappelijke gegevens te zenden naar het instituut voor Noordpool- onderzoek te Leningrad, aldus meldt het Sowjet-persbureau Tass. Het station zal het gehele jaar ge gevens over bewegingen van ijs- schotsen en weerberichten zenden om de weersomstandigheden op de noordelijke zeeroutes te helpen voorspellen. Tweede parate Nederlandse divisie gewenst De Noord Atlantische Verdrags- Organisatie heeft zich in de afge lopen v\jf jaar zeer sterk ontwik keld en het militaire potentieel is aanmerkelijk groter dan in 1951. Niettegenstaande dat, heeft de N.A. V.O. momenteel nog niet de mini mum-sterkte om de verdediging van het gehele N.A.V.O.-gebied te verzekeren, indien op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Dit verklaarde generaal Cort- landt van Rennselaer Schuyler, chef staf van de S.H.A.P.E. te Pa rijs, tijdens een te Utrecht gehou den bijeenkomst van de algemene vereniging van Nederlandse re- serve-officieren. Generaal Schuyler zei, dat wij, alle voorzorgsmaatregelen ten spijt, voorbereid moeten zijn op de mo gelijkheid dat enig grondgebied zal moeten worden prijsgegeven, wan neer onverhoopt op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Volgens hem is het onjuist om tot het laatst toe stand te houden aan de grenzen, in dien dit het gevaar van insluiting en vernietiging van grote eenheden met zich zou brengen. Daarom, al dus generaal Schuyler, zal Neder land, evenals andere N.A.V.O.-lan- den, wanneer de frontlijn door het land zou lopen, gedeelten van zijn grondgebied prijs moeten geven, in dien dit uit strategische overwe gingen noodzakelijk wordt geacht. Hij vertrouwde echter op de zgn. „forward strategy", wanneer tegen 1960 de Duitse parate strijdkrach ten aan de N.A.V.O.-defensie kan worden toegevoegd. Dan, aldus ge neraal Schuyler, zijn wij in staat een agressor op een afstand te hou den, waardoor wjj fons zelf de tijd verschaffen onze reservetroepen te mobiliseren en de rug van de vij- 1 and te breken met de strategische luchtmacht van de N.A.V.O. De N.A.V.O.-staf is tot de con clusie gekomen, nadat uitgebreide rapporten hierover zijn uitgebracht, dat deze zwakte genezen kan wor den door toevoeging van nog een parate divisie uit Nederland, zelfs indien dit ten koste zou gaan van een vermindering of de vorming van mobilisabele strijdkrachten. De gehele verdedigingspositie in het Nederland-noord Duitse gebied zou aanzienlijk verstrekt worden indien Nederland een corps van twee geoefende en parate divisies zou leveren. Hij sprak de hoop uit dat de Nederlandse regering in de komende jaren de mogelijkheid kan vinden een dergelijke landmacht te verzekeren. Protest tegen nieuwe regeling De bestrating Met veel tact, geduld en overre dingskracht is het vannacht gelukt ongeveer 300 Amboncse mannen, vrouwen en kinderen, die maan dagmiddag uit hun woonoorden naar den Haag waren gekomen uit protest tegen de nieuwe uitkerings regelingen, te bewegen naar hun kampen terug te keren. Zij hadden zich op het Plein 1813 in den Haag, tegenover het kabinet van de minister-president, geïnstal leerd met het voornemen, zoals hun leider zeide, „niet te vertrekken voordat wij voeding en zakgeld ge kregen hebben en de verzekering hebben dat de oude regelingen ge handhaafd worden". Op de gazons langs het plein, tus sen koffers en tassen, hadden de meesten van hen zich al in dekens gehuld om de nacht in de open •lucht door te brengen, toen om kwart over 1 een zestig man Haagse politie en zestig man rijkspolitie met helm en karabijn en een acht tal H.T.M.-bussen op het plein ar riveerden om hen naar hun woon oorden terug te brengen. Zonder in cidenten vertrok de laatste bus om 3 uur 's nachts. ZIERIKZEE Feestavond afdeling R.K.-Middenstandsbond In de grote zaal van „Concordia" organiseerde de R.K. Middenstands bond, afdeling Zierikzee, zaterdag een feestavond. Een aantrekkelijk programma was opgesteld en een volle zaal heeft enige uren van een gbed toneelstuk kunnen, genieten. Na opening door de heer J. van Oosterwijk, welke namens de Jon- gerencommissie een welkomst woord sprak, volgde een deklamatie door mej. R. Wisse. In de voor dracht „De Middenstand" werd door mej. Wisse op gevoelvolle en goede wijze de groei, bloei en de lasten van de middenstand belicht. Door een groep jongeren werd hierna een humoristisch spel in drie bedrijven ten tonele gevoerd, getiteld „Het Spookhuis" (Goena Goena) door Henri van Wermes- kerken. De aanwezigen werden, in dit spel dikwijls vergast op goed toneel. Het spel werd gedragen door het tweetal K. van de Post (mr. Proper) en mevr. N. v. Nieuwland- Rademaker (oma), welke de uit blinkers waren in dit mysterieuze spel. Ongetwijfeld vormden zij de pilaren, waar de overigen op steun den. Décor, costumes en geluids techniek waren in eigen handen goed verzorgd. De grime bleek in handen van de heer C. Uil uitste kend te voldoen. Tussen de bedrijven door sprak de heer van Oosterwijk nog een kort propagandistisch woordje voor de middenstand in het algemeen. Verkiezingsbijeenkomst V.V.D. Wij vestigen de andacht op de woensdag a'.s. te houden openbare vergadering, belegd door de Volks partij voor Vrijheid en Democratie alhier, waarop het woord zal wor den gevoerd door de heer R. Zee- gering Hadders, lid van de Tweede Kamer, die zal spreken over het onderwerp: „Onze sociale voorzie ningen een kloof of een brug". Bo vendien zal het woord voeren de heer J. Verhagen te Vlissingen, lid van de Prov. Staten vc,n Zeeland. Haast nodig bij uitvoering hervormingspolitiek „Frankryk zal zich zo nodig met geweld keren tegen inmenging van Marokko, Tunesië of een ander land in het Algerijnse conflict", al dus de in Algiers residerende Franse minister Lacoste in een rondschrijven aan de ambtenaren, officieren en onderofficieren in Al gerije. In de circulaire, waarin het doel van de strijd wordt uiteengezet, noemt de minister de opstand, die anderhalf jaar geleden begon, „slechts een aspect van het reus achtig wereldconflict", waarin Frankrijk voor de westelijke we reld en de vrijheid strijdt. Lacoste verklaart, dat de jongste ontwikkelingen in Marokko en Tu nesië, die van Frankrijk de onaf hankelijkheid hebben gekregen, een „aanzienlijke invloed" hebben op de toestand in Algerije, maar dat het voortbestaan van het gezag in deze twee gebieden afhankelijk is van de handhaving van het Franse ge zag in Algerije. De minister is van oordeel, dat Frankrijk met het uitvoeren van een nieuwe politiek van hervor ming en ontwikkeling in Algerije niet moet wachten, totdat de orde volledig is hersteld. Het maken van nieuwe bestra tingen en herbestratingen in ver schillende straten met bijkomende werken in de gemeente Zierikzee is door de Centrale Dienst Noord Zeeland namens het gemeentebe stuur van Zierikzee gegund aan M. van der Velde te Bruinisse voor f 263.580. HAAMSTEDE In memoriam T. L. Jonker Na een kortstondige ziekte is za terdag jl. overleden de heer T. L. Jonker, in leven wethouder der ge meente Haamstede. De heer Jonker heeft het wethouderschap bekleed vanaf september 1949, toen hij raadslid werd voor de fraktie van de V.V.D. Met de heer Jonker is een man heengegaan, die zich met grote energie en toewijding heeft ingezet voor de belangen der ge meenschap. Hij was een typische verenigingsman, die zijn vele ta lenten niet onder de korenmaat heeft gesteld, maar ze dienstbaar heeft gemaakt in allerlei hoedanig heden. Zo was hij voorzitter van de afd. Westelijk Schouwen van de Kon. Ver. voor Bloembollencultuur, secretaris-penningmeester van de Coöp. Landbouwver. „C. et C." te Burgh, secretaris van de Raad van Toezicht van de Coöp. Boerenleen bank, secretaris-penningmeester van de Onderlinge Brandverzeke ring te Noordwelle, secretaris van de plaatselijke ver. het „Groene Kruis", voorzitter van de zangver. „Nu met Hope" te Burgh, waarvan hij mede-oprichter was en dit voor jaar het 50-jarig bestaan meevier de, voorzitter van de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt". Uit deze indrukwekkende lijst blijkt wel, dat wijlen de heer Jonker een veelzij dige belangstelling had en in de verschillende verbanden van het leven zijn beste krachten heeft ge geven. Met een nimmer verflauwde werkdrift heeft hij de gemeenschap willen dienen. Met hem verliest de gemeente een man van formaat, wiens werk en persoon altijd in dankbare herinnering zal blijven voortleven. DREISCHOR Muziekfestival In verband met het 55-jarig be staan van het plaatselijke harmo niegezelschap „Crescendo" zal za terdagmiddag 2 juni a.s. een mu ziekfestival op de Ring van het dorp worden gehouden. Aan dit festival zullen 8 gezelschappen van ons eiland deelnemen, nl. „Apollo" te Brouwershaven, „Nu met Hópe" te Bruinisse, „Luctor et Emergo" te Renesse, „Witte van Haemstede" te Haamstede, „Oefening en Uit spanning" te Nieuwerkerk, „Con Amore" te Noordgouwe, „Ooster- lands Fanfare" te Oosterland, „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire. De officiële ontvangst ten ge meentehuize van de voorzitters en direkteuren der diverse verenigin gen zal om 2 uur plaats vinden. Om 2.30 uur zal een muzikale rond gang door de gemeente worden ge maakt, waarna om 3 uur het fes tival een aanvang zal nemen. Des avonds om 7 uur zal een avond concert worden gegeven door „Wit te van Haemstede" te Haamstede. De kollekte ten bate van de vereniging „Het Hoogeland" heeft in deze gemeente f 16,65 opgebracht SIRJANSLAND Terrein rond de kerk opgeknapt Wanneer men de situatie rondom de kerk van voor enkele weken ge leden met thans vergelijkt, kan men een groot verschil constatex-en. De chaos van voorheen is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een prachtig gelijk gemaakt terrein. Daar de open vlakte helaas niet af gesloten is, is het wel dringend ge wenst dat de kinderen het terrein niet als speelgelegenheid gebrui ken. Het gemeentepersoneel heeft hier een mooi stuk werk afgeleverd. Het blijft nu zaak het niet te ver waarlozen. Bij het egaliseren stuit te men op een fundament op het eind van de kerk. Dit is verder in onderzoek en hierover zal eventu eel t.z.t. mededeling worden ge daan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Overal waar leed is is zegen nabij. 1 BRUINISSE Uitslagen Rundveekeuring Maandagmorgen werd achter de schuur van de heer Goudzwaard door de heren Boiten, Kraay en Kleinepier van het Ned. Rundvee stamboek, alsmede de rijksvee- teeltconsulent voor Zeeland dhr. ir. Hai-msen, een rundveekeuring ge houden. De uitslag was als volgt: Kalfkoeien (le kalf): 2a. Martha van C. A. Hanse; 2b. Anna van wed. C. W. de Jonge; 2c. Jetske van W. L. van 't Nooi-dende. Kalfkoeien (2e kalf): 2a. Pietje 1955 van J. L. v. d. Berge. Kalfkoeien (3e kalf): la. Juliana van C. A. Hanse; lb. Pietje 47 van J. J. v. d. Velde; 2b. Giennie van W. L. v. 't Noordende. Oudere koeien: le pr. Sipke van W. L. v. 't Noordende; 2e pr. Corrie van J. J. v. d. Velde. Drie vaarzen van de heer W. L. v. 't Noordende ontvingen resp. een le, 2e en 3e prijs. Jammer dat enkele vooraan staande landbouwei-s verstek lieten gaan, waardoor de deelname klei ner was dan vorig jaar. Nu weer kogelpot opgevist Ook in het opvissen van oudhe den op de Waddenzee blijkt er baas boven baas te zijn. Viste schipper Joh. van den Berg een baardman kruikje, dat zoals bekend uit de 15e eeuw dateert, schipper H. Otte vis te vorige week een aarden potje dat waarschijnlijk nog wel enkele eeuwen ouder is, waarschijnlijk is het een zg. kogelpot. Was het baard mannetje geglazuurd, het potje dat de korren van Eru 1 naar boven brachten was van ruw bruin aar dewerk en onregelmatig van vorm, waamit bleek dat men nog met een primitieve wijze van potten bakken had te maken. Schipper Otte heeft in het Scheurrak bij Texel een mosselperceel, waarbij de sleep netten van de korren telkens gele stenen naar boven brengen, van een vorm en een makelij zoals ze te genwoordig niet meer voorkomen. Kennelijk heeft men hier de spo ren van vroegere bewoning in de netten. Het motorschip „Moi-genster" (schipper Specht uit Rotterdam), le dig van Antwerpen op weg naar Rottei-dam), kreeg in de Witte tonnevalei (Oosterschelde) motor storing. Het motorschip „Gei-dy" (schipper Both uit Geertruidenberg) sleepte het schip naar de vlucht- haven te Bi*uinisse, waairna het bij de firma P. Maaskant Zonen in reparatie ging. De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden collecte voor de zending te Oegstgeest bracht op f 530,14. ANNA-JACOBAPOLDER Afdelingsvergadering Chr. Plattelands vrouwenbond Onder leiding van de presidente, mevi\ Vogèlaar-Hanse, hield de afd. St. Philipsland van de Chr. Platte landsvrouwenbond haar vergade ring. Op de gebi-uikelijke wijze opende de presidente en gaf daarna het woord aan mej. de Jager, lera res aan de Chr. Landbouwhuis- houdschool te Middelburg, die in 't kort iets vertelde over haar werk op de school. Daarna werd de film vertoond: „Een dag uit het leven der Chr. Huishoudschool te Mid delburg". Men kreeg veel te zien van de leerlingen en de leerkrach ten, er wordt daar veel gepresteerd. De presidente zeide dat met be langstelling de komst van de Chr. Huishoudschool te Bruinisse tege moet wordt gezien, zodat ook voor onze jongens en meisjes de gele genheid komt dit praktisch ondeiv wijs te volgen. Vervolgens werden nog nadei-e mededelingen gedaan over de Bondsdag te Terneuzen, die, als er genoeg deelname is, met een bus bezocht zal worden. Het afdelingskoortje wisselde het pi-o- gramma af met zang. VENLO. Maandagavond is de 13- jarige h.b.s.-leei-linge B. Rooi-da uit Venlo, toen zij te Blerick de Pas toor Stassenstraat per rijwiel voor bijreed door een vrachtauto, die deze straat inreed, gegrepen en overreden. Het meisje was op slag dood. De auto is door de politie in beslag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1