Trotse cijfers illustreren het weder- opbouwplan van de gemeente Nieuwerkerk lijst 5 VVD ,DE MAGNEET' - Tel. 255 - Nieuwerkerk HERREZEN DORP Fantastische resultaten van ruim twee jaar bouwen (Van onze verslaggever) Honderden verwoeste woningen, tientallen waterbeschadigde krotten, slijk, modder, dikwijls ondraaglijk leed: het droeve beeld dat Nieuwer kerk 1953 stempelde tot de zwaarst getroffen gemeente van Schouwen en Duiveland. Nieuwerkerk 1956: moderne lichte woningen, ruime straten, goed geoutilleerde openbare gebouwen. Nieuwerkerk is herrijzende uit zijn beslijkte puinhopen. Moed, liefde voor huis en gemeente, juist beleid en moderne inzichten deden dit alles presteren. Trotse cijfers illustreren het we- deropbouwplan van de gemeente. Tot dusverre zijn gereed gekomen: 53 Noorse, Zweedse en Deense ge schenkwoningen, 163 stenen wonin gen (waarvan 58 gebouwd door de gemeente),' 29 bewoonde nieuwe boerderijen. Totaal dus een aantal van 245 woningen en boerderijen, herbouwd en in gebruik genomen. Vele complexen zijn nog in aan bouw of voorbereiding. In aanbouw zijn o.m .nog 29 stenen woningen en een complex van 12 bejaardenwo ningen, waarvan er reeds 3 gereed kwamen (gebouwd door de U.N.A.- vrijwilligers). In aanbouw of voor bereiding zijn verder nog 6 boer derijen. Niet minder dan 3 scholen (moderne lichte panden) tegelijk zijn in de gemeente in aanbouw. Het zijn: een openbare lagere school (reeds gedeeltelijk onder de kap), een bijzondere school en een kleu terschool. In voorbereiding is de bouw van een gereformeerde kerk met vergaderzaal. In aanbouw zijn verder nog een gemeentelijk ver enigingsgebouw en een ned. herv. verenigingsgebouw. Vele panden zijn reeds gereed ge komen. Een gemeentelijke berg plaats, annex brandweer- en rei nigingsgarage, de aula op de be graafplaats, 24 grote bedrijf sschu- ren bij houten woningen en niet verwoeste boerderijen. Verder noe men wij nog een clubhuis voor de padvinderij, 2 garagebedrijven, een maalderij, bedrijfspand met dienst woning P.Z.E.M., een modern post kantoor, Groene Kruisgebouw, ex peditiebedrijf, gebouw Boerenleen bank, 6 bedrijfsgebouwen en 2 win kelpanden. In aanbouw en bijna gereed is de ruime smederij en winkel van de firma Gebrs. de Braai. De fundering van het club huis op het sportterrein is gereed, volgend jaar zal het door U.N.A.- vrijwilligers worden afgebouwd. Nieuw en oud dorp Nieuwerkerk is herrijzende, het dorpsbeeld is - hoe kan het anders - radikaal gewijzigd. De brede stra ten in de nieuwe wijken zijn ruim en geven voldoende vrijheid, tot be wegen. Jonge aanplant geeft een vrolijke toets aan het geheel. Van de 490 woningen welke de gemeen te voor de ramp rijk was, restten er na de stormvloed slechts 165. De ze bevonden zich voornamelijk in het centrum der gemeente, de Ring. Op logische wijze zijn de nieuwe wijken rond de oude kern verre zen; we kunnen spreken van een nieuw en een oud dorp. Het stra tenplan, dat een totaalbedrag van f 600.000 beloopt, is reeds in een vergevorderd stadium van uitvoe ring. De bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie is aanbesteed. De zg. tertiaire weg naar Dreischor is in aanleg door de fa. van den Heuvel in herverkavelingsverband. Aansluitend op deze tertiaire weg komt een nieuwe verbin dingsweg vanaf de Ring langs de begraafplaats naar de Rijks weg. De aansluiting op de weg Dreischor-Nieuwerkerk zal na bij de Rijksweg plaats vinden. Deze nieuwe verbindingsweg in aanleg zal de voornaamste verkeersader van Nieuwerkerk worden. In verband met het stratenplan zullen nog verscheidene panden af gebroken dienen te worden. Zo zal de oude smederij van de fa. Gebrs. de Braai verdwijnen, alsmede de boerderij van de heer Dalebout be nevens enige andere panden. Wat de rekreatie aangaat, deze zaak heeft voldoende aandacht ge kregen in het wederopbouwplan. Deze zomer nog zal een rekreatie- terrein aangelegd worden - nabij de molen - alsmede een speelweide voor de jeugd. Vooral de kinderen, HAAMSTEDE Firma won wisselbeker voor brouwgerst Op de Nationale Brouwgerstten- toonstelling welke op 25 mei jl. in de Korenbeurs te Goes werd ge houden, heeft de firma Gebr. Lan- degent alhier de le prijs behaald in de afdeling „Handelaars, die in het afgelopen seizoen geregeld gro te hoeveelheden van zeer goede kwaliteit hebben afgeleverd". Deze prijs, een fraaie wisselbeker, werd behaald, doordat een hoeveelheid van 2240 ton brouwgerst werd ge leverd aan het Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam. In totaal werd op Schouwen-Duiveland door bovengenoemd kantoor 4800 ton aangekocht, zodat de firma Lande- gent bijna de helft van deze hoe veelheid heeft geleverd, wat een belangrijke prestatie genoemd kan worden. Ook in 1951 werd reeds de wisselbeker gewonnen, doch de laatste jaren kon de firma niet meedingen, als gevolg van de ramp, omdat er toen geen gerst van be tekenis op het eiland verbouwd werd. De firma beschikt over een zeer goed ge-outilleerde inrichting voor het schonen en sorteren v§m granen, zodat een prima eindpro duct kan worden afgeleverd. Vaak kost dit evenwel nogal grote moei te, omdat sommige landbouwers hun graan minder goed afleveren. Zo komt het voor dat partijen van verschillende rassen min of meer vermengd worden afgeleverd, het geen zeer bezwaarlijk is, daar het ene ras beter geschikt is voor brouwgerst dan het andere. Wan neer de boeren volle medewerking zouden willen verlenen, zou de naam van Schouwen-Duiveland als brouwgerstleverancier daarmede zeker gebaat zijn, hetgeen dan ook wellicht henzelf tot voordeel kan strekken. SIRJANSLAND De alhier door de dames Nelly Mol en Mieneke Hanse gehouden Emmabloem-collecte heeft het mooie bedrag van f 29 opgebracht. Dit is een verbetering van plm. f 10 t.a.v, de gemiddelden van collectes in vorige jaren. woonachtig in de nieuwe wijken, zullen hiervan kunnen profiteren. Door een beplantingsstrook komt een wandelpad vanaf de Weststraat langs de noordzijde van het dorp tot aan het Muyeweegje. De her beplanting van de gemeente is reeds voor de helft aangebracht. Een volkstuinencomplex van ruim 2Vz hektare aan de noordoost-zijde van de gemeente is voor velen een waardevol bezit. Ook dit complex is van jonge aanplant voorzien!. Een sportterrein is aangelegd, hèt zal binnenkort worden ingezaaid. Ook het beeld dat de Ring nu al jaren biedt zal radikaal gewijzigd worden. De zich aldaar bevindende! „bewaarschool" en lagere scho'ol zullen verdwijnen. De landbouws- school is reeds afgebroken. - De muziektent zal nog worden vei-plaatst. De preciese plaats is no| niet bekend. Men is wel van plah de muziektent op de Ring te hand haven. er- Een waardig sluitstuk van de wer deropboüwzou ongetwijfeld zijnde herbouw van de door de Duitsers tijdens de evacuatie-periode ver woeste toren. Naar wij vernemen zijn hiertoe strekkende plannen in voorbereiding. Deze goede gedach te kan slechts onderschreven wor den. Herbouw van de toren kan ge zien worden als een fascinerend en waardig slot. OüWERKERK Opbrengsl collecfe De door het Comité Vluchtelin genhulp alhier georganiseerde col^ lecte, bestemd voor de Prov. Fede ratie Vrijwillige Hulpverlening, afd. Zeeland, heeft in totaal opgebracht de som van f 205,48. Bejaarden maakten eiland-trip Uitgaande van de söciëteit be jaardenzorg hebben de hierbij aan gesloten leden op 22 dezer een mid dag-trip gemaakt, hiertoe in staat gesteld door de welwillende mede werking van een aantal autobezit ters. De reis voerde via Nieuwer kerk (nieuwbouw) en Dreischor en via Noordgouwe en Zonnemaire naar Brouwershaven. Langs de kerk ging het naar Scharen- dijke en verder over Renesse naar het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. Alhier werd uitgestapt en een consumptie gebruikt. Via de trap te Haamstede ging het over Kerkwerve terug naar Zierikzee, alwaar in „Concordia" wederom werd gepauzeerd en een verfrissing genoten. Ieder was voldaan over dit mooie uitstapje. BRUINISSE Antiek kruikje opgevist Bij het vissen van mosselzaad in de Waddenzee zijn het niet alleen mosselen of zeesterren die in de korren terecht komen. Soms, maar dat is toch heel zelden, worden ook sporen van menselijke bewoning uit vroeger jaren aangetroffen, of resten van schepen die ter plaatse zijn vergaan. Schipper Johannes van den Berg, van het mosselvis sersvaartuig Bru 40 uit Bruinisse had deze week het geluk zo'n zeld zame vondst te doen. Met de kor ren werd namelijk (in het Scheur- rak) een nog geheel gaaf kruikje naar boven gebracht, een zg. baard mannetje. Het gezicht met de baard was heel duidelijk te zien, alleen wat pokkengroei toonde aan, dat het lange tijd, zeker verschillende eeuwen, onder water had gelegen. Ingezonden mededeling Voor-elk kind gelijke onderwijs kansen. Afschaffing van het schoolgeld over de hele linie! Denk aan uw eigen kinderen! Steun Mevrouw Fortanler-de Wit In haar strijd voor meer acade mische studiebeurzen. De onderwijspolitiek heeft ge faald, In snel tempo meer scholen en meer onderwijskrachten. VISSERIJBERICHTEN Slecht resultaat van mosselzaadvisserij De mosselzaadvisserij op het Gro ninger Wad, waarvoor van 23 mei tot en met 1 juni gelegenheid be staat, heeft nog minder opgeleverd dan men aanvankelijk heeft ge dacht. Vele schepen uit Bruinisse keerden vrijdag leeg in de haven terug, anderen die wat meer geluk hadden gehad, hadden vrachtjes van 200 a 300 tonnen, waarvan de kwaliteit echter niet best was. Het zaad van het Groninger Wad was bestemd voor uitzaai in Zeeland, maar op deze manier zullen de Zeeuwse percelen grotendeels braak moeten blijven liggen. Want ook zij, die wel zaad mee naar huis brach ten, zullen het bij deze ene reis laten en niet meer terugkeren. De mosselzaadvisserij zal zodoende eerder beëindigd zijn, dan de offi ciële sluitingsdatum. LAND- EN TUINBOUW Tabaksexperiment mislukt In de vrijdag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Nijmegen heeft de voorzitter medegedeeld, dat het tabaksexperiment in het land van Maas en Waal dat inder tijd werd opgezet met medewerking van het departement van Econo mische Zaken, mislukt is. Deze mislukking is mede te wijten aan onvoldoende medewerking van de verbouwers, die een soort tabak, de zogenaamde pruimtabak, verbouw den, welke niet meer gewild is. Het vorig jaar is de oogst ook onbe vredigend geweest. Men zal nu po gen het tekort van ruim vijftien duizend gulden, dat ten laste van de Kamer komt gedeeltelijk te dek ken met een rijkssubsidie van het departement van Economische Za ken, o.a. uit de landbouwfondsen. Remming tuinbouw-uitvoer België heeft met ingang van he den de invoer van sla uit Neder land verboden. Ook Zwitserland heeft een dergelijke maatregel ge nomen en voorts bepaald, dat de invoer uit Nederland van bloem kool slechts in zeer beperkte mate zal zijn toegestaan. Frankrijk zal per 1 juni de invoer van Neder landse appelen beëindigen. Aardappelexport naar Engeland: twintig miljoen gulden schade Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aard appelen naar Engeland optrekt, be gint zich de omvang van de geza menlijke strop af te tekenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uitvoer van plm. 150 duizend ton tussen 11 én 12 april door de Engelse importeurs en groothandelaren, de Nederlandse exporteurs, landhandelaren en te lers een verlies van rond- twintig miljoen gulden is geleden. Men schat de voorraad aan Nederlandse aardappelen in Engelse pakhuizen nog ruwweg op de helft van het genoemde kwantum. De hierbij betrokken Engelse en Nederlandse zakenlieden verkeren in vele gevallen in ernstige beta lingsmoeilijkheden. Er is nog geen weg gevonden om deze moeilijk heden te kunnen verzachten. Gevolgen van de droogte Tengevolge van het langdurige droge weer en de nog niet gezonde struktuur van de gronden, zijn ver schillende boeren genoodzaakt hun vlas uit te rijden, daar dit gewas zal mislukken. Ook voor andere ge wassen en vooral tuinbouwproduk- ten zou regen zeer nuttig zijn. AANBESTEDINGEN Rioolwaterzuiveringsinstallatie te Nieuwerkerk In „De Meebaal" te Nieuwerkerk werd aanbesteed de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. In geschreven werd als volgt: P. de Raat, St. Philipsland f 110.850; L. v. d. Klipp'e, Vlissingen f 139.000; Fa. Oosterhout, Breda f 140.000; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f149.950; H. Stouten, Brouwershaven f 152.100 De gunning werd aangehouden. Wetenschap en Techniek Het geheim van de stof Een Amerikaanse natuurkundige, die onbekend wenst te blijven, heeft na de slotvergadering van een in ternationale conferentie over kos mische energie te Moskou ver klaard, dat de ontdekking van een nieuw deeltje van de materie, van de grootste betekenis kan zijn voor het begrip van de structuur daar van. Het deeltje is ontdekt door een der leden van de Sowjetrussische academie van wetenschappen, A. I. Alichanian, die deskundige is op het gebied van kosmische stralen. Hij deed zijn ontdekking dank zij een speciaal gebouwde apparatuur voor proeven op grote hoogte. Officiële puhlikatie Opkomst voor herhalingsoefeningen Ten behoeve van de militairen, die op 29 mei 1956 voor herhalings oefeningen onder de wapenen ko men, wordt één extra trein inge legd. Genoemde militairen moeten van deze trein gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aanslui ting hebben op de voor hen bestem de trein. De militairen, die, in ver band met hun plaats van bestem ming geen gebruik kunnen maken van deze treinen, moetèn ingevolge hun lastgeving reizen met de eer ste reisgelegenheid na 06.59 uur. Bedoelde trein is: Amsterdam C.S. v. 8.36, Amsterdam M.P. a. 8.42 v. 8.43, Amsterdam Amstel a. 8.47 v. 8.48, Utrecht a. 9.17 v. 9.19, Gelder- malsen a, 9.41 v. 9.51, Nijmegen a. 10.34 v. 10.37, Boxmeer a. 11.00. De militairen, uit Noord-Holland en Amsterdam en omgeving met be stemming Steenw ijker wol d, moe ten reizen met trein no. 115 van de gewone dienstregeling Amsterdam C.S. v. 8.30. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Leusden (toez.): J. P. van Roon, Zierikzee. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28 mei. Aanvoer 2215 stuks vee, t.w. 1098 vette koeien en ossen en 1117 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,30-3,70, f 2,90-3,20, f 2,80- 2,90, varkens (levend gew.) f 1,72- 1,70-1,67. Vette koeien en ^ossen: aanvoer als vorige week, ha'ndel kalm, be halve eerste kwaliteit vooral niet Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Zonnig en warm Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar een onweers bui; zwakke tol matige wind uit uiteenlopende richtingen. 29 mei. Zon op 4.27, onder 20.49. Maan op 0.00, onder 8.47. Laatste kwartier: 1 juni te 20.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 mei 6.17 v.m. 18.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 mei 5.41 v.m. 18.05 n.m. Doodtij: 3 en 17 juni. Springtij: 10 en 25 juni. Hogere temperaturen Een kleine storing, die zaterdag morgen boven Denemarken lag, is in noordoostelijke richting verdwe nen, waarna een krachtige rug van hoge luchtdruk zich over de omge ving van de Noordzee uitbreidde. Deze bezorgde ons een zonnige zon dag, waarop de temperaturen in het zuiden van het land tot bijna twintig graden opliepen. Bij de Portugese kust bevindt zich een depressie, die samenhangt met een afgesloten hoeveelheid koude lucht, in de hogere niveau's. Een hierbij behorend koufront strekt zich uit over Frankrijk en het zuidwesten van de Britse eilan den. Alleen in dit laatste gebied veroorzaakt het regen. De met dit front samenhangende luchtdrukda lingen doen de wind in ons land naar zuidelijke richtingen draaien, waarbij warme, continentale lucht wordt aangevoerd. Hierin zullen de temperaturen dinsdag op verschil lende plaatsen zomerse waarden bereiken. Daarbij is een kleine kans op onweer aanwezig. Aan de kust kan de zeewind enige afkoeling brengen. hoger in prijs, prima boven note ring. Varkens: aanvoer groot, han del traag, lager in prijs, lichte var kens boven notering, zware varkens f 1,62-1,65 per kg. Eierpryzen V.E.C.E. In de week van 22 mei-26 mei heeft de V.E.C.E., de Coöp. Ver koopcentrale voor eieren, uitbe taald aan pluimveehouders f 1,92 per kg. Ingezonden mededeling In all* (oorten «n maten verkrijgbaar bij: KORFBAL S.D.K.B. UNITAS 1-JtEN.ESSE I 3-3 Veelal gelijkopgaande stryd'fRi. sensationeel begin De thuisclub verschijnt zonder v.- d. Hoek, v. d. Maas en mej. v. d7 Schee, voor wie Onstenk, L. Sim mers en mej. Bezuijen meespelen: Renesse mist J. Dalebout,"Voor wie L. de Vos invalt. Het begin is sensationeel want van de afworp af zet Renesse een paar snelle aanvallen op, waaruit mej. Moerland met een schot van dichtbij de gasten de leiding be zorgt (0-1). Hierna gaat het spel af wisselend op en neer, Unitas iets meer, maar minder gevaarlijk, in de aanval dan Renesse. De verde digingen zijn aanweerszijden echter in vox-m en geven maar weinig kan sen weg. Unitas heeft pech als v. Ruijswijk zich wegens enkelbles sure moet laten vervangen. Vlees houwer neemt zijn plaats in, die het al gauw probeert met enkele scho ten die echter naast of over gaan. In de Renesse-aanval zijn de da mes Kappers en Moerland zeer ac tief en eerstgenoemde is niet for tuinlijk met enkele schoten op de mand. Met onveranderde stand gaat de rust in. Na de rust komt Unitas even in de aanval, maar dan komen de gas ten weer aan het woord. Mej. Kap pers schiet uit een vrije kans net over, maar mej. Moerland doet het daarna beter en bezorgt aldus Re nesse een 2-0 voorsprong. Na de vakwisseling blijkt Unitas echter geenszifts ontmoedigd--en haar aan- val_ Hage-Simmers mej. Bil-mej. Berrev<oetsrfc«al; direct actief. Aan vankelijk^ zoncTer succes, daar en kele verre schoten net naast of op de mand belanden, maar als Hage dan op verre afstand vrij komt lost hij een formidabel schot dat doel treft (1-2). Unitas blijft het meest in de aanval, hoewel de tegenaan vallen van Renesse toch niet onge vaarlijk zijn. Na enige mislukte po gingen van weerszijden krijgt Hage, nu recht voor de paal, opnieuw een vrije kans en de stand is gelijk (2-2). Na de vakwisseling komt er een gevaarlijker Renesse-aanval dan voorheen en nadat de hard werkende Vasseur een schot op de mand heeft gelost, weet hij van ta melijk verre afstand Renesse op nieuw de leiding te bezorgen (2-3). Unitas geeft zich echter nog niet gewonnen en bij een tegenaanval deponeert mevr. v. Westenbrugge- Zwaal van achter de paal de ge lijkmaker in de korf (3-3). Beide twaalftallen komen dan weer in de oorspronkelijke opstelling en hoe wel zij nog pogen het winnende doelpunt te scoren, gelukt dit niet, zodat, als scheidsrechter H. Schot einde blaast, de puntjes zijn ge deeld, een uitslag waarmede vooral Unitas tevreden kan zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2