DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 28 MEI 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. pJukltfeMjfnJftye Hfrrfi voorh. Lakenman Ochtman - Lange NobelsTraSI 8," Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Om het gezag van Tunesië BEROEP VAN PREMIER BOURGUIBA OM ORDE TE HANDHAVEN Ordeverstoringen door „over-\jverigen" De Tunesische premier, Habib Boerguiba, heeft vrijdagavond in een radiorede een beroep op zijn landgenoten en in het bijzonder op de leden van zijn eigen nationalis tische nieuwe-grondwetspartij ge daan om de orde te handhaven en een einde te maken aan incidenten die het gezag van de Tiiexuoe onaf- hankelijke staat Tunesië schaden. Terwijl hij sprak werden twee leden van de militie onder bewa king naar Tunis overgebracht we gens verwonding van een Franse kolonel. Vijf Tunesiërs zullen van daag (maandag) worden berecht op beschuldiging van moord op twee Franse soldaten. Boerguiba verwees naar beide incidenten en naar een order van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan alle caids (districts-func- tionarissen). Hierin wordt verklaard dat de caids persoonlijk verant woordelijk zijn voor de daden van de militie en de leden van waak zaamheidscommissies van de nieu we grondwets-partij in hun dis tricten. Militieleden mogen niet Observatieposten in gebied van Gaza Zowel Egypte als Israël hebben beloofd gevolg te geven aan het plan van Hammarskjoeld om ob servatieposten in het gebied van Gaza te stichten. De hoofdwaarne mer van de V.N.-bestandscommis- sie heeft donderdag in een commu niqué dit bekend gemaakt. Tijdens de jongste vredesmissie van Hammarskjoeld in het midden oosten hebben de beide landen in principe reeds met het plan inge stemd, doch zij lieten de uitvoering ervan over aan de gemengde be standscommissie. Algerijnse kwestie voor Veiligheidsraad De Arabische landen hebben de andere leden van de Aziatisch- Afrikaanse groep vrijdag meege deeld, dat zij besloten hebben de Algerijnse kwestie voor de Veilig heidsraad te brengen. Naar gemeld wordt, hebben vier Aziatische leden van de groep zich al bereid verklaard deze stap te steunen <- Ceylon, Afghanistan, Pa kistan en Perzië. De rest van de groep heeft instructies van de res pectieve regeringen gevraagd. zonder waarschuwing schieten, wa pens moeten na iedere missie bij een verantwoordelijke persoon in geleverd worden en elke groep van leden van de waakzaamheidscom missies moet worden vergezeld door een politieman of soldaat. De premier zei, dat de openbare orde in Tunesië wordt bedreigd door Tunesische en Franse terro risten, die met geweld zullen wor den bestreden, evenals Tunesiërs, die zich in de bergen ophouden en weigeren hun wapens neer te leg gen. Verder wordt de openbare orde bedreigd door personen, die menen dat zij haar verdedigen en door overdreven ijver zich mengen in zaken die hun niet aangaan. Deze initiatieven hadden vaak rampza lige gevolgen. Stoffelijk overschot Duits militair opgegraven Bij graafwerk voor het leggen van buizen voor de waterleiding in de Oudlandsestraat te Steenbergen, is het stoffelijk overschot van een Duits militair gevonden. Reeds eer der heeft men in deze omgeving ge sneuvelde militairen opgegraven. In het najaar van 1944 werd hier gedurende een week zeer hevig ge vochten om de laatste doorbraak naar de Moerdijkbruggen. „Manifest der zeven" aangeboden 170.000 handtekeningen De minister-president, dr. Drees, heeft 170.000 handtekeningen van meerderjarige Nederlanders, die hun instemming hebben betuigd met het „Manifest der Zeven" over de processen tegen Nederlanders in Indonesië in ontvangst genomen. Het manifest en de handtekeningen werden aangeboden door professor R. P. Cleveringa, mr. K. van Rij- ckevorsel en de heer G. Ch. Aal- ders, die dit manifest mede heb- getrouwd, haar ring verloor Na 27 jaar gevonden Een inwoonster van Dordrecht verloor 27 jaar geleden, toen zij nog in Oud-Beijerland woonde, haar trouwring in de tuin. Dezer dagen vond de tegenwoordige eigenaar van de tuin bij het spitten de trouwring. Het opsporen van de eigenaresse was voor hem niet zo moeilijk en toen hij het kleinood aan haar gaf werd zij op wel zeer prettige wijze herinnerd aan een voor haar slechte dag in augustus 1929, toen ze, amper drie maanden getrouwd, haa rring verloor Een Douglas DC-3 van de Gu- atemalaanse staatsluchtvaartmaat schappij met 31 inzittenden is 130 km. ten noord-oosten van de stad Guatemala tegen een heuvel ge vlogen. Het nog brandende wrak van het vliegtuig is vrijdag gevon den. Levenstekenen zijn niet waar genomen. Eisenhower: „EUROPESE EENHEID SCHIJNT THANS DICHTERBIJ TE ZIJN DAN IN EEUWEN" „Verenigde Staten van Europa" zouden krachtig zijn President Eisenhower heeft in een toespraak, die hij hield in de Baylor-universiteit te Waco, in de Amerikaanse staat Texas, verklaard dat het communisme in wezen ge faald heeft. Ook deed hij een be roep om tot instelling van „een vrij land, de verenigde staten van Euro pa" te komen. „De vrije verenigde staten van Europa zouden krachtig zijn door de bekwaamheid hunner inwoners, die over voldoende materiële hulp bronnen beschikken. Zij hebben een rijke, gemeenschappelijke cultuur, en artistieke erfenis. Zij zouden een zeer welvarende gemeenschap vor men", aldus de president. Twee tekeningen van nieuwe Russische wapens - uiteraard „topgeheim" - zoals zij verschenen in het Amerikaanse „True Magazine": boven een nieuwe tank, de K-l „Kroesjtsjef"die sneller en krachtiger wordt ge noemd dan de Amerikaanse M-48, terwijl door de geringere hoogte de trefkansen aanmerkelijk lager zijn dan bij de M-48. - Onder: een nieuw stuk geschut, speciaal voor het afschieten van atoomgranaten op doelen, die vele kilometers verwijderd zijn. Het kanon is aanmerkelijk m'eer handelbaar dan het enorme Amerikaanse atoomkanon. „Europese eenheid schijnt thans dichterbij te zijn dan in eeuwen het geval is geweest", vervolgde de president. Hij drong er bij de Ame rikaanse universiteiten op aan de niet-communistische landen te hel pen bij het in het leven roepen van moderne centra voor wetenschaps beoefening en onderwijs, hetgeen z.i. de wereldvrede zou bevorderen. De president deed ook een be roep op de niet-communistische landen om de onderlinge handel te ontwikkelen en samen te werken bij de verwezenlijking van wettige politieke en economische verlan gens. Ook zouden de sterkere lan den de zwakkere moeten helpen. Omtrent het communisme zei de president, die vrijdag voor de 38e maal tot eredoctor werd benoemd, onder meer: „Een strijdvaardig en agressief communisme beheerst thans een groot gedeelte van het aardoppervlak en het heerst over honderden miljoenen mensen. Het communisme Het communisme is wreed, on verdraagzaam en goddeloos. Het maakt veroveringen door list, vreesaanjaging en bruut geweld. Het vormt een bedreiging, waar voor zelfs de Verenigde Staten niet volkomen veilig zijn. Doch zelfs in deze vorm open baart zich op reusachtige schaal het falen van deze leer", aldus Eisenhower. „En ook in de landen, die het overheerst, houden nog honderden miljoenen aan hun gods dienstige geloof vast en zij worden nog steeds gedreven door een ver langen naar vrijheid en gerechtig heid", vervolgde hij. Rode Kruis- parachutistenkorps Het korps Rode Kruis parachu tisten is thans reeds met tien man paraat. De tien getrainde parachu tisten, leden van de Ned. Parachu tistenclub, zijn intensief opgeleid voor E.H.B.O., eerste hulp in oor logsomstandigheden, gewondenver- voer in moeilijk terrein, verbin dingen, pionieren, identificatie, re gistratie, administratie en algeme ne kennis omtrent de organisatie der overheden en van het Rode Kruis. In juni doen zijn hun laatste examens. Zij zuUen in groepen van vijf te Leiden en Arnhem gecon centreerd worden. Opinie-onderzoek wees uit: Mevr. Bouinan, de meest bewonderde vrouw in Nederland Van tijd tot tijd stelt het Neder landse instituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag aan een heel nauwkeurige steekproef van het Nederlandse publiek: „Wie van de op het ogenblik levende vrou wen (leden van het Koninklijk Huis uitgezonderd) bewondert u het meèst?" Eind vorige maand hebben enige honderden Nipo-interviewers op nieuw 1226 mannen en vrouwen in alle elf provincies opgezocht om (onder meer) deze vraag te stellen. In 1949 bleek mevrouw Roose velt de meest bewonderde vrouw, met 14 pet. van alle stemmen. In 1951 weer (met 14 pet.), in 1952 op nieuw (met 12 pet.). Thans krijgt mevrouw Roosevelt slechts 3 pet. der antwoorden en mevrouw Bouman, de verdedigster in de processen te Djakarta, vijf en dertig procent van aUe ant woorden. Dat is een ongekend hoog percentage. Examentijd Een leerling van het Hey- manslyceum te Groningen, moest donderdag, de nacht pan donderdag op vrijdag en vrijdagmorgen onder bewa king gesteld worden van zijn rector en een leraar van het lyceum, omdat er tussen de examenopgaven Frans bij de expeditie een enkel exem plaar geraakt was van de examenopgaven Engels, die de volgende dag pas op het rooster stonden. Leerling Tjassens trof dit exemplaar donderdag aan. Hij waar schuwde de leraar, maakte na overleg het examenwerk Fingels klaar en moest toen, als enige oplossing geschei den worden van de rest van •de leerlingen, opdat niet overal in het land de exa mens Frans en Engels her haald zouden moeten wor den. De rector begeleidde des avonds de leerling naar het huis van een leraar waar hij moest logeren. Onder geleide kwam hij vrijdagmorgen in het examenlokaal om alsnog zijn Franse werk te maken, terwijl de medescholieren het examen Engels maakten. Verklaring van Abdulgani Hulp nodig zonder politieke voorwaarden De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Abdulgani, heeft zaterdag in een persgesprek verklaard, dat zijn land minstens een miljard dollar nodig heeft voor de uitvoering van een vijfjarenplan ter yersterking van het neutralis me van Indonesië. Hij hoopte dat Amerika hulp zou verstrekken, maar er moesten geen politieke voorwaarden aan verbonden zijn. Dr. Abdulgani, die president Su karno vergezelde bij een bezoek aan het graf van Abraham Lincoln te Springfield, zei dat Indonesië Amerika niet beschouwt als een koloniale mogendheid. „Integendeel", zei hij, „wij zijn altijd jaloers geweest op de manier waarop de Phillippijnen werden „gekoloniseerd". De wijze waarop Amerika hen geholpen heeft is een voorbeeld van wat wij wensen". Zo ziet de lijst der in Nederland meest bewonderde vrouwen er op het ogenblik uit: 1. mevr. Bouman (genoemd door 35 pet.); 2. Grace Kelly (door 6 pet.); 3. mevr. Straal- man-Kremer (4 pet.); 4. mevr. Roo sevelt 3 pet.); 5. mej. Klompé (1 pet.); 6. Helen Keller (1 pet.). Door Israël tot dalen ge dwongen K.L.M.-vliegtuig vertrokken De Israëlische autoriteiten heb ben vergunning verleend voor ver trek van het karteringsvliegtuig der K.L.M., dat een maand geleden, toen het, in Egyptische opdracht, foto's maakte van een gedeelte van de woestijn bij Gaza i.v.m. een on derzoek naar ontginningsmogelijk heden, door Israëlische jagers ge^ dwongen werd op Israëlisch gebied te landen. De Israëlische autoriteiten had den reeds vrijwel direct toestem ming voor het vertrek van vlieg^- tuig en bemanning gegeven, doch zij wilden dat de enige Egyptische inzittende, een adjudant van het Egyptische leger, in Israël zou blij ven. Hiertegen werd bezwaar ge maakt door de K.L.M. en de Egyp tische regering. Laatstgenoemde verklaarde dat het K.L.M.-toestel, zonder de Egyptenaar, niet op Egyptisch gebied zou mogen landen. De Israëlische autoriteiten hebben thans, na onderhandelingen met Nederlandse vertegenwoordigers als „bewijs van goede wil" tegenover ons land toestemming voor vertrek van het vliegtuig, met alle inzit tenden, verleend. Gruwelen in Algiers Algerijnse rebellen hébben in de nacht van vrijdag op zaterdag het personeel van een werkplaats van wegenherstellers te Oematsje, on geveer 20 km ten zuiden van Bis kra, in zuidoost-Algerië, overval len. Twaalf Fransen, waaronder een vrouw, werden door keelafsnij- ding om het leven gebracht. Twin tig mohammedaanse arbeiders zijn ontvoerd. Twee kinderen werden door de bende gespaard. De Algerijnse nationale bewe ging, één van de twee elkaar be concurrerende nationalistische or ganisaties in Algerije, heeft zater dag „verontwaardigd" berichten tegengesproken volgens welke som mige van haar leden de politie in lichtingen zouden hebben verschaft welke geleid hebben tot de arresta tie van meer dan honderd mensen in Algiers en Oran, op verdenking van hulpverlening aan de opstan delingen. Drie jonge kinderen, een baby van omstreeks vier maanden en twee kleuters van ongeveer ander half en drie jaar, zijn om het leven gekomen bij een brand, die heeft gewoed op een woonscheepje dat stond op een terrein langs de grote Wittenburgerstraat te Amsterdam. De moeder was op het moment dat de brand uitbrak, even weg ge weest, terwijl een wasketel op het vuur stond. De vader «was naar zijn werk. In het noordoostelijke deel van de V.S. is door nachtvorst voor miljoenen dollar schade aangericht. Twee medische deskundigen hebben op een congres van de „In ternationale Unie van Gezondheids organisaties" te Londen verklaard, dat echtelijke twisten veelvuldig oorzaak zijn van maagzweren en hartaandoeningen. De Amerikaanse buitenlandse hulpverlening Verslapping van defensie-inspanning in West-Europese landen Voor Europa bestemde wapens naar elders? De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft er in een verslag over de hulp aan het bui tenland op aangedrongen dat een aanzienlijk deel van Amerikaanse hulpgoederen voor Europa naar el ders verzonden wordt tot duidelijk is welk defensiebeleid sommige west-Europese landen van plan zijn te volgen. De commissie critiseerde de „ver mindering der defensie inspanning" van sommige west-Europese landen. Zij geloofde niet dat deze landen tot grotere inspanningen zullen ko men als zij Amerikaanse uitrusting ontvangen. In het verslag wordt geen enkel Europees land met na me genoemd, doch de voorzitter van de commissie, Richards, had tevoren verklaard dat Engeland, Frankrijk en Westduitsland hun in spanning op defensiegebied „ver slappen". Volgens de commissie kan een „aanzienlijk deel" van wapens ter waarde van circa 3,5 miljard dol lar - die voor Europa bestemd zijn doch nog niet afgeleverd - naar niet-Europese' landen als Korea, Formosa, Thailand, Pakistan en Turkije gezonden worden. 1 Zie dat gij recht besteedt i uw arbeid en uw geweet. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Dronken achter het stuur Vrijdagavond omstreeks 6 uur vond op de Nieuwe Haven, nabij de Zuidhavenpoort, een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Door de politie - welke spoedig ter plaatse was •- werden beide motor rijtuigen in licht beschadigde toe stand aangetroffen. Een der be stuurders werd geacht in staat van dronkenschap te verkeren. De chauffeur, de heer G. R. te Vlis- singen, werd ter ontnuchtering naar het bureau van politie over gebracht, alwaar proces-verbaal werd opgemaakt. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt dinsdag morgen om 9.30 uur in openbare vergadering bijeen, waarbij op de agenda voorkomen verschillende voorstellen van B. en W., o.a. bij drage aan de schoolsportdag, ver koop stukje grond aan de provin cie t.b.v. de aanleg provinciale weg Serooskerke-Haamstede, verbete ring van de verlichting Weststraat en Burghseweg, bouw nieuwe mu ziektent, verbetering haven Burgh- sluis en verbetering Bad- en Strandweg. Aanbesteding woningwetwoningen In het gemeentehuis had vrijdag morgen de aanbesteding plaats van de bouw van 12 woningwetwonin gen, waarvoor ingeschreven werd door: M. K. Daane, Haamstede voor f 176.880 en f 17.688 voor aantrek king vreemde arbeidskrachten; M. J. Padmos, Dreischor f 177.992 en f 17.000; Fa. Bijkerk en Steur, Burgh f 178.050 en f 17.805; C. A. Prince, Haamstede f 182.000; W. J. v. d. Maas, Haamstede f 182.100 en f 18.000; J. Pleune, Noord welle f 182.200 en f 18.200; Chr. Slager en K. Manni, Haamstede f 182.300 en f 18.000; A. C. de Bruin, De Heen f 183.000 en f 19.500. De gunning werd aangehouden. BROUWERSHAVEN Geslaagde Wandelsportdag De wandelsportdag, welke jl. za terdag te Brouwershaven werd ge houden, is een groot succes gewor den. Zowel op de 15, 25 en 40 km. afstand waren er geen uitvallers. Het parcours, dat door Schouwen leidde, werd door alle deelnemers binnen de vastgestelde tijd afge legd. De groep van de 15 km. af stand was reeds even vijf uur bin nen, de 25 km.'ers omstreeks 6.15 en 6.30 uur. Om 9.45 uur arriveer den de twee deelnemers aan de 40 km., nl. de heren dr. Röhner uit Zierikzee en de heer den Boer uit Zonnemaire. Aan deze wandeltocht, georga niseerd door de A.S. Brouwersha ven, liepen 75 deelnemers mede, waarbij de jongste deelneemster, de 6-jarige Cora Lodewijk was, een prestatie de vermelding waard. Aan allen werd een fraaie medaille uitgereikt, waarop een afbeelding van het standbeeld van Jacob Cats. Opening Verenigingsgebouw Naar wij vernemen zal de ope ning van het geschonken vereni gingsgebouw der ned. herv. kerk te Brouwershaven plaats vinden op 6 juni a.s., des middags drie uur. Des avonds zal er voor belangstel lenden een feestavond worden ge geven, welke zal worden gevuld met zang door de vrouwenvereni ging, opvoering van het lekespel „Jeanne d'Arc" door de V.C.J.C. en vertoning van enige films, waaron der het „Elfhonderdjarig bestaan van Zierikzee". FINANCIEEL NIEUWS Scheldebank N.V. - Zierikzee Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de Schelde bank N.V., werden de balansen en de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1955 goedgekeurd. Het dividend over dat boekjaar werd vastgesteld op 10 pet. De aftreden de commissaris de heer H. C. v. d. Zande werd m.a.s. herkozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1