OVER ALGERIJNSE TOESTAND PARLEMENTAIR DEBAT IN FRANKRIJK Het inwonertal van Nederland De rundveeprijzen Kostbaar Joods manuscript werd gered met melk meer mans DE ONVERBREEKBARE BAND w ZIERIKZBESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 MEI 1956 No. 17956 Mentlès-France gaat sprekend het land door Premier Mollet heeft donderdag na een onderhoud met president Coty 2ijn voornemen bekend ge maakt om volgende week een al gemeen debat over de Algerijnse kwestie te laten houden, teneinde „de parlementaire toestand op te heideren", nu Mendès-France als vice-premier en minister van staat uit de regering is getreden. Zoals bekend heeft de Radicale oud-pre mier ontslag genomen als protest tegen de gang van zaken in Algerije. Intussen zijn de socialistische af gevaardigden in de Nationale Ver gadering zeer verbolgen over de stap van Mendès-France, welke onder meer betiteld wordt als „een dolkstoot in de rug". De regering, die bestaat uit so cialisten en radicalen, kan bij een stemming rekenen op een meerder heid, aangezien de r.k. volksrepu blikeinen haar zal steunen, nu Men dès-France is verdwenen. Hierdoor zal het kabinet echter de schijn krijgen, naar rechts te zijn ge- Middens landscongres P.v.d.A. Deze week hield de sectie mid denstand van de dr. Wiardi Beek man Stichting in Utrecht een mid denstandscongres. Het werd geopend door de voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer Vermeer, die het congres zeer belangrijk noemde voor de ontwikkeling van de verhouding tussen de middenstand en het so cialisme. Zijn partij heeft steeds gestreefd naar bevordering van de doelmatigheid en efficiëncy van de middenstand en grote aandacht be steed aan sanering door voorlich ting en aan de vraagstukken van scholing en herscholing. In 1954 waren in de middenstandsbedrijven 960.000 personen werkzaam, zodat dit streven volgens spreker geen groepsbelang, maar de gemeen schap in haar geheel betrof. In de oehtendbijeenkomst, die werd bijgewoond o.m. door de staatssecretaris van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, werden inleidingen gehouden door mr. Th. J. A. M. van Lier en drs. H. Peschar. Mr. van Lier, lid van het hoofd bestuur van de katholieke werkge meenschapvin de Partij van de Ar beid, hield een technisch betoog over de sociale voorzieningen voor de middenstand. Hij behandelde de technische moeilijkheden om de verzekering van de sociale risico's van de loontrekkende uit te brei den tot de middenstand. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 april van dit jaar 10.851.797. Dit wordt meege deeld in het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Dit bureau heeft ook berekend dat in de periode van 1 januari tot en met 31 maart van dit jaar in Nederland 16.118 huwelijken wer den gesloten, 59.075 kinderen le vend werden geboren, 25.047 per sonen overleden, 10.803 personen zich in Nederland vestigden en 14.199 uit Nederland emigreerden. Ned. oudheidkundig onderzoek in Egypte De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek heeft het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden een subsidie verleend voor opgravingen, uit te voeren in Egypte en wel op een terrein gelegen nabij het dorp Aboe-Roasch, ongeveer 10 km ten noorden van de pyramiden van Gizé aan de rand van de woestijn. De leiding van deze opgravingen is in handen van dr. A. Klasens, conservator aan bovengenoemd mu seum. Deze opgravingen zijn de eerste die door Nederland zelfstan dig worden uitgevoerd. In het „Consumenten Contactor gaan" samenwerkende organisaties, te weten de Nederlandse Huishoud- raad, de Nederlandse Consumen tenbond, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de (Neder landse) Katholieke Arbeiders Be weging en het Christelijk Nationaal Vakverbond, hebben zich naar aan leiding van wat zij noemen „het verontrustend verloop van de rund vleesprijzen", gewend tot het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, met het verzoek op korte termijn maat regelen te treffen die de ontwik keling der rundvleesprijzen „in gunstige zin" zullen beïnvloeden. Naar radio-Peking meldt, wor den in midden-China langs de Jang Tse Kiang nooddijken opgeworpen om een herhaling van de overstro mingsramp van twee jaar geleden te voorkomen. zwenkt, wat weer onrust onder de socialisten kan geven. Intussen heeft Mendès-France laten weten, dat hij de komende maanden in het gehele land voor de radicale partij spreekbeurten zal vervullen. Hierbij zal hij het heb ben over Algerije en over herzie ningen van de grondwet. Volgens enige van zijn naaste raadgevers is de werkelijke reden van zijn aftreden, dat hij geen heil meer ziet in het huidige parlemen taire stelsel, waar alle macht is ge concentreerd in één kamer. Rabbijn kwam om het leven De Yeshiva universiteit te New York heeft de microfilm-afdruk van een tot nog toe onbekend Joods manuscript gepubliceerd, dat voor vernietiging door de nazi's ge vrijwaard werd door een rabbijn, die zelf met zijn gezin en de ge hele Joodse gemeenschap waartoe hij behoorde in een vernietigings kamp is omgekomen. Het manuscript bevatte commen taren op de Talmud van de hand van Joseph Rosen, rabbijn van Di- vinsk in Letland, die grote faam als wetgeleerde bezat. Zijn werk werd na zijn dood in 1936 door zijn opvolger, rabbijn Israël Alter Saf- fran-Cuchs, gevonden. Deze bracht alle zevenduizend pagina's van het manuscript op microfilm over, voor dat de nazi's het land binnenvielen, en zond de negatieven naar een neef in New York. De laatste zen ding ging in juni 1941 op de post. Twee weken daarna werd de Jood se gemeente van Divinsk uitgeroeid. KERKNIEUWS ZuJdafrikaanse kerk over rassenscheiding De nederlands hervormde kerk in Zuid-Afrika heeft een „beleids verklaring" uitgegeven waarin zij verklaart dat zij zich niet zonder meer kan verenigen met de eis van gelijkheid en eenheid die de wereld tegenwoordig stelt. De motieven van deze eis en het doel ervan kun nen zeker niet als zuiver christe lijk worden beschouwd en „het is grotendeels surrogaat eenheid en broederschap die de mensen zonder Christus verwerkelijken in een we reld die door de zonde wordt ver scheurd". De kerk „aanvaardt de eenheid van het menselijk ras die niet wordt opgeheven door zijn verscheiden heid, zoals zij de natuurlijke ver scheidenheid van het menselijk ras aanvaardt, die niet teniet wordt gedaan door zijn eenheid". De kerk aanvaardt de duidelijke eis van de Heilige Schrift dat zij volgens de boodschap van de Schrift moet handelen, doch zij is van me ning dat de omstandigheden in Zuid-Afrika niet voldoende zijn om het ideaal volledig in practijk te kunnen brengen, aldus de verkla ring. Ingezonden mededeling ONBEPERKTE GARANTIE HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Oma, waarom zeg je „Dank u Oma ging boodschappen doen en kleine Rietepiet mticht mee. Dat was een feest. Winkelen met oma betekende heerlijk-lang stilstaan voor alle speelgoedwinkels en soms ging je naar binnen en kocht oma iets voor je. Het betekende ook: na afloop taartjes gaan eten - erames hoor! Telkens als zij een winkel bin nengingen, vroeg Rietepiet: „Oma, wat ga je hier kopen?" En dan zei, oma: „Garen of knoopjes of iets voor de keuken of wat er nodig was". Oplettend keek het kleine ding dan toe tot de koop was ge sloten. Ditmaal moest oma blauwe knoopjes hebben, maar in geen en kele winkel hadden ze de juiste kleur en telkens zei oma: „Het spijt me, maar het is niet de goede kleur, dan u wel juffrouw". En dan gin gen ze weer verder. „Oma", vroeg Rietepiet, „waarom zeg je telkens dank u tegen die juf frouw? Ze geven je toch niks!" Dank u voor de moeite! „Ik bedank ze voor de moeite, die ze voor me doen", antwoordde oma. „Heb je niet gezien hoe die juffrouw alle dozen heeft nage zocht en hoe ze toen nog op het trapje is geklommen om in de bo venste dozen te kijken en na al die moeite heeft ze nog niet eens wat verkocht, dus mogen we toch wel dank u voor de moeite zeggen!" Rietje zag opeens iets, dat haar aandacht boeide en over het dank u zeggen werd niet meer gesproken. Maar toen ze twee dagen later voor moeder appelen van zolder had gehaald, zei ze terechtwijzend: „Nu moet jij zeggen: dank je voor de moeite!" Moeder schoot in een lach maar zei toch prompt: „Dank je wel voor de moeite hoor!" Rietepiet bedankte voortaan voor alles wat er voor haar werd gedaan en de andere kinderen hadden er wat een pret om, maar toen zij bemerkten dat vader en moeder er als vanzelf sprekend de hand aan hielden en er ook aan meededen, wilden zij niet achterblijven en zo werd het langzamerhand een gewoonte om elkaar voor kleine diensten en handreikingen te bedanken. Jong gewend is oud gedaan Door een toeval was hier een goede gewoonte binnengeslopen en zoals het vaker gaat: wat als een grapje was begonnen, werd van lieverlede schering en inslag en heimelijk wisten de kinderen niet beter of het hoorde zo. Spelender wijze hadden zij dank u voor de moeite leren zeggen en dat bracht met zich mede, dat zij er zich van bewust werden als iemand op enigerlei terrein zich moeite voor hen getroostte. „Eigenlijk behoef je iemand niet te bedanken voor diensten, waar voor hij toch immers wordt be taald!" vond wijsneus Piet, die al veertien was, maar toen bracht moeder hem onder het oog, dat ge uite waardering voor andermans prestaties - ook als die prestaties niet buiten het kader van het alle- dagse en gewone vallen - een ken merk van ware innerlijke bescha ving is. Hoe jonger wij onze kin deren dit bijbrengen, hoe beter! Er is een verschil Wij ouders kunnen allemaal onze kinderen dank u wel voor de moeite Ieren zeggen. Dat is helemaal niet zo moeilijk. De hedendaagse jon gere generatie is echter zo afkerig van en zo bang voor elk dienstbe toon en elke welwillendheid tegen over anderen, dat zij er de voor keur aan geeft onbeleefd te zijn. Immers: beleefdheid is tegenwoor dig synoniem met onderdanigheid en daar moeten ze niets van heb ben! Maar er is een verschil, een heel groot verschil tussen onderdanig heid en waardering. Door geuite waardering voor gedane moeite is nog nooit iemand vernederd. Dank u voor de moeite als beleefdheids- fraze doet prettig aan, maar deze woorden als echt gemeende dank betuiging verwarmen het hart van anderen en als we daar de kans toe krijgen, dan moeten we dat ze ker niet nalaten! Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL Zlerikzee De N.V. Concertzaal brengt met het weekend de film „Odyssee" in vertoning, met in de hoofdrollen de Italiaanse actrice Silvana Mangano- en Kirk Douglas. De verfilming van 't grote Griekse epos „Odyssee" van Homerus - de grootste dichter wel licht die ooit heeft geleefd - is met alle respekt voor het onderwerp behandeld, zodat ook filmisch een meesterwerk ontstond, dat de be langstelling waard is. Dit „buiten tijdse" drama is op volkomen ver antwoorde wijze verfilmd. Silvana Mangano speelt met liefde en over tuiging de rol van Penelope en te vens met alle doortastendheid Circe de tovenares. Odysseus wordt op meesterlijke wijze vertolkt door Kirk Douglas. Andere sterren in deze film zijn Rossana Podesta, als Nausicaa en Anthony Quinn, die de rol van Antinoö vertolkt. Het is uiteraard in dit bestek de plaats niet, om de Odyssee in alle uitvoerigheid te bespreken. Wat de film betreft is het voornaamste, dat de tekst zoveel mogelijk op de voet werd gevolgd, zodat een filmisch verantwoord produkt ontstond, vooral ook door de grote nauwge zetheid waarmede costuums e.d. werden aangepast aan de antieke tijd, waarin het drama zich afspeelt. Een heel andersoortige film is „Cadet Rousselle" met Francois Perier in de hoofdrol. Deze film speelt in de tijd van de Franse re volutie en heeft tot thema de lot gevallen van cadet Rousselle, die in contact komt met drie begerens waardige vrouwen, waaruit hij een keus moet maken; het zijn een lief lijke, een vurige en een brutale. Dit niet kunnen besluiten leidt tot tal loze verwikkelingen. Een vleugje politiek mengt zich in de velerlei romantiek in deze film, maar het liefdesprobleem blijft tot het laat ste toe onoplosbaar voor Rousselle. Op de culturele filmavond gaat nog eens in reprise de film „For- Ingezonden mededeling NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Op 23 juni a.s. zal het bekende Baskisclie ballet „Oldarra" te Bloemen- daal een reeks voorstellingen in Nederland beginnen. Tijdens de toernee door ons land zullen verder o.m. Den Haag (Zuïderparktlieater), Amstel veen, Emmen en Naarden worden bezocht. Het ballet geeft zijn laatste „Nederlandse" voorstelling in het kader van het mijn-festival op 29 juni a.s. in de Stadsschouwburg te Heerlen. - De foto toont enige leden van' de ballet-groep tijdens een dans, waarbij drinkglazen een rol spelen.. ever Amber", met Lana Turner in de hoofdrol. Te Haamstede draait het suiker zoete produkt: „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein" met o.m. Han- nerl Matz en Paul Hörbiger. Min naars van een operetteachtige film vertoning kunnen aan de „show" iin deze film wel een handvol vreug de beleven. (Buiten redactionele verantwoordelijkheid). Ingezonden stukken Mijnheer de redacteur, Het was tijdens de brandweerde monstraties dat mijn ergernis werd opgewekt door het wel zeer onge disciplineerd optreden van een deel van het publiek. Hoewel de opstel ling van de brandweerlieden tijdens de demonstratie wellicht iets anr ders had kunnen zijn, zodat meer zicht voor het talrijke publiek zou zijn ontstaan, ging een groot deel van de aanwezigen zich m.i. te buiten aan ongeoorloofd opdringen binnen de touwen. Zo zelfs dat per soonlijk brandgevaar niet denk beeldig was. De aanwezigen die zich wel hielden aan de grens van afbakening, hebben natuurlijk niets van de demonstratie gezien. Moest ik daarnaast constateren dat de dienstdoende politie dit on geordend optreden toeliet en met de handen op de rug toekeek - hoewel deze m.i. ongewenste toe stand natuurlijk door een tactisch optreden had kunnen worden voor komen - dan moet ik over een der gelijke gang van zaken toch wel mijn teleurstelling uitspreken. Nu, mijnheer de redacteur, moest ik nogmaals een m.i. afkeurens waardig gedrag ervaren van pu bliek en politie ter gelegenheid van het concert gegeven door de Johan Willem Friso kapel. Ongetwijfeld zijn er vele bezoekers die intens zouden hebben willen genieten van het gebodene. Immers, niets af doende aan de prestaties van ons plaatselijk muziekcorps, was dit toch wel een unieke gelegenheid om het allerbeste op dit gebied te beluisteren. Helaas, tijdens de muziek een gedraaf van mensen, zeer knusse en luidruchtige gesprekken van groepjes elkaar ontmoetende ken nissen, hardlopende en schreeu wende jeugd, kortom alle soorten lawaai en afleiding waren aanwe zig. zelfs knallende motoren, on danks het daarvoor aangebrachte verkeersbord „verboden voor alle verkeer", alle welke geluiden bij meerdere uitgevoerde stukken het gebodene natuurlijk vér overtrof fen. Daartussen rustig dienstdoende politie met de handen op de rug. Ikzelf ben oud-Assenaar, ken meerdere mensen van de kapel, weet ook met welke overgave zij hun instrumenten bespelen. Onze waardering kan niet groot genoeg zijn voor het feit dat de militaire korpsen meer en meer vergunning krijgen om bij gelegenheden als deze op te treden. Ook in Assen worden vanzelfsprekend voor en na openluchtconcerten gegeven; een weldadige stilte heerst dan alom. Doch ook niemand krijgt gelegen- om te storen, niemand mag zich zelfs tijdens het spelen voortbewe gen, iedereen houdt zich daaraan, daarvoor zorgt de politie. Ik had natuurlijk mijn ergernis voor me kunnen houden, doch meen toch deze aan de openbaarheid prijs te moeten geven. Hopelijk dat bij komende gelegenheden wellicht nu eens meer discipline kan worden betoond van de zijde van toehoor ders of toeschouwers. U, mijnheer de redacteur, dan kend voor de plaatsruimte. Z. L. BR. (Zonder schuldigen te willen aan wijzen, hebben wij in de respektie- veiijke verslagen ook reeds be- scheidenlijk op deze euvelen ge wezen. Het heeft alles betrekking op een al heel „oud zeer" te Zie- rikzee. Het is slechts nuttig te blij ven hopen op een verbetering. Redactie). UTRECHT. De 62-jarige K. C. uit Utrecht is door een personenauto bestuurd door de 32rjarige M. F. van S,, eveneens uit Utrecht, op de Vleutenseweg aangereden en aan de bekomen verwondingen oven leden. Ingezonden mededeling. A. L. BAKKER ZONEN modes cn manufacturen BURGH, Tel. 50 FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Ze neemt de brief uit zijn han den en vouwt die open. Het zijn niet zo heel veel regels: Lieve Jaap. „Als je deze brief ontvangt, ben ik mischien al in mijn nieuwe va derland; geëmigreerd. Dit is voor ons beiden de beste oplossing. We houden beiden veel van elkaar, maar jouw vrouw staat tussen ons in. Toen, op die avond, was ik bij na bezweken, misschien al hele maal. Ik kon niet tegen je op en ik zal die radio-omroeper eeuwig dankbaar zijn, dat hij ons beiden heeft weerhouden van een ver schrikkelijke daad. Dit zou in ons beider leven een onuitwisbare schandvlek zijn geworden. En om dat ik wel begreep, dat je eens, vroeg of laat, toch weer terug zou komen, besloot ik te emigreren. Zo dat Ik voorgoed uit Je leven ver dwijn. Want jij en ik behoren niet bij elkaar, al dachten we van wel. Ik mag geen plaats hebben in jouw le ven en jouw plaats is bij je vrouw en je kinderen. Haar heb je op je huwelijksdag trouw beloofd. Je plicht is dus: bij haar blijven. Daar is je plaats en nergens anders. Ik ben heel erg dankbaar voor alles, wat je voor mij hebt gedaan. En mijn liefde voor jou is zó groot, dat ik voor goed uit je leven wil verdwijnen. Emigreren leek me de beste oplossing. Waarheen, doet er niet toe. Jaap, ik wens je van harte het beste en ik hoop, dat je je geluk weer - als vroeger - zult zoeken bij baar, die de moeder van je kinde ren is. Maak haar zo gelukkig als je mij hebt willen doen. Vaarwel. Je innig liefhebbende Elsje" Langzaam vouwde Gré de brief dicht. „Ik heb respect voor deze vrouw, Jaap. Ik heb haar verkeerd beoordeeld. Wat zij gedaan heeft hiermede, stempelt haar tot een heldin 28. De stilte van de Kerstnacht wordt verbroken door klokkengebeier. In Groningen zitten er mensen in dui zenden woningen en wensen elkaar een gezegend Kerstfeest. Over de straten lopen mensen, die dit eer ste uur van het Kerstfeest in de kerk willen vieren. En door de ra dio klinkt zacht het orgelspel uit de kathedraal, waar straks het Kerstevangelie zal worden verkon digd. Bij het licht van de Kerstboom zitten Jaap en Gré naast elkaar. Als ze buiten de klokken horen lüiden, kijken ze elkaar aan. Hun handen glijden ineen. De vrouw glimlacht hem vriendelijk toe. „Gré", zegt hij haperend „Zul len. we het samen weer op nieuw proberen?" „Goed, Jaap", zegt ze zacht, ter wijl ze zijn hand streelt. „Ik.veel was er dit jaar niet goed tussen ons, Gré, en „Ssst, Jaap. Daar praten we niet meer over. Ik heb leren inzien, dat een groot deel van de schuld ook bij mij lag. Ik heb je teveel aan je lot over gelaten. Ik was te egoïs tisch, omdat ik het liefst maar thuis zat. Wc hebben allebei fouten gemaakt en we hebben ervan ge- leerd. Het verleden begraven we en samen zullen we proberen nieuwe fouten te vermijden". Buiten beieren nog steeds de klokken, als Jaap opstaat en zijn vrouw ook overeind trekt. „Je ver wijt me niets, Gré, na alles wat er gebeurd is?" Ze schudt haar hoofd en lacht even. „Ik heb je al gezegd, dat het ook mijn schuld was. Mag ik dan jou verwijten?" „Houd je nog van me, Gré?" Ze trekt zijn hoofd naar zich toe en kust hem innig. „Moet ik dat nog zeggen, jongen? Je bent mijn lieve man, die ik niet kan missen. Hij trekt haar naar zich toe en omhelst haar. „Gezegend Kerst feest, Gré", fluistert hij haar toe. „Gezegend Kerstfeest, Jaap". Even later is de kamer donker en met de armen om elkaar heen lo pen ze de trap op. Ook over Amsterdam luiden de Kerstklokken. En in een kleine ka mer, ergens tussen de mensenmassa hoort een eenzame vrouw dit geluid. Ze denkt terug aan wat was en on herroepelijk voorbij is. Zelf heeft ze met vaste hand de band doorge sneden. Haar gezicht is nat van tranen en nog snikt ze het diepe leed uit. Maar desondanks is ze voldaan. Omdat zij middels een misleiding bereikt heeft, dat Jaap Bosgraaf voorgoed uit haar leven is verdwenen. Haar lippen prevelen: „Jij denkt, dat ik geëmigreerd ben, Jaap. En dat ben ik ook: geëmigreerd uit jouw leven. Maar niet naar het bui tenland.... Ik heb moeten liegen, omdat je me anders toch achterna gegaan zou zijn. Nu weet je niet beter, of ik ben niet meer in Ne derland. En zo is het goed. Ik wens je een gezegend Kerstfeest, Jaap, lieve Jaap, met je eigen vrouw en je kindeven, daarginds in Gronin gen. Jaap, lieve Jaap EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5