DE ZIERIKZEESCHE COURANT 11 'VIU tit VRIJDAG 25 MEI 1956 No. 17956 1121 voor Kcnc aan^enom Seer. Wéth. Jaarc«u* Weth. sgevirt Tjlk.. Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0H ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelslraaf 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE STRIJD IN ALGERIJE Voortgezette gevechtshandelingen blijven slachtoffers eisen Politie arresteerde zeventig personen De Algerijnse politie heeft don derdagavond meegedeeld, dat zij bij een grote operatie tegen de na tionalistische organisatie „Het Na tionale Bevrijdingsfront" terroris ten heeft gearresteerd. In de stad en het departement Algiers waren zeventig personen gearresteerd bij invallen, die woensdag begonnen. Dit waren vooraanstaande politieke leiders, organisators van terroristische ac ties en leden van een medische in stantie, waartoe ook vrouwen be hoorden. Er waren enige wapens en docu menten, waaronder kaarten van het terroristische netwerk en lijsten van namen, buitgemaakt, aldus de politie. Volgens bepaalde krihgen had de politie inlichtingen ontvangen van een concurrerende nationalistische groep, „De Algerijnse Nationalisti sche Beweging". De Franse strijdkrachten hebben donderdag bij gevechten nabij Sidi Aich in de Soumman-vallei ten oosten van Algiers veertig opstan- Griekse primaat roept op tot rouw De primaat van Griekenland, aartsbisschop Dorotheos, heeft don derdag een manifest uitgegeven, waarin hij de Griekse bevolking oproept om ieder maatschappelijk contact te vermijden met Britten die niet protesteren tegen de „mis- daden van de gouverneur van Cy prus, sir John Harding". Ook, drong de aartsbisschop cr op aan dat de Grieken hun rouw voor de martelaren van het Cyprische verzet betonen door feestjes af te gelasten en de gelden die hier oor spronkelijk voor bestemd waren, te besteden voor hulp aan de Cy prioten. De uitrusting van het Sowjet-leger „Het Sowjet-leger is, van de lichte automatische wapens tot atoomprojectielen toe, geheel nieuw uitgerust". Dit heeft generaal Ja mes Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek van het Amerikaanse landleger donderdag in de subcom missie voor de strijdkrachten van de Senaat verklaard. Generaal Gavin sprak verder over een Amerikaanse tank, die eventueel atoomprojectielen, kan afschieten. Bij de eerste proeven waren be vredigende resultaten bereikt. De generaal gaf geen verdere bijzon derheden. Franse geestelijken uit Algerije gezet Een r.k. missievereniging in Frankrijk, die geleid wordt door kardinaal Achille Lienart, heeft ge protesteerd tegen de uitwijzing van drie van haar geestelijken uit Al- gerië. Zij zijn volgens de missie val selijk beschuldigd van het ver strekken van medicijnen aan mo hammedaanse opstandelingen. De missie is van mening, dat de werkelijke reden voor de uitwij zing een politieke is. De geestelij ken ondehielden naar smaak van de overheid te nauwe betrekkingen met de mohammedaanse bevolking, aldus een zegsman van de missie. Bende Tunesiërs viel Franse militairen aan Twee werden vermoord Een gewapende bende Tunesiërs heeft, naar van gezaghebbende Franse zijde wordt vernomen, op 23 mei vier Franse militairen, die aan de Tunesische kust. nabij Kaap Bon, een radiopost bezetten, die was betrokken in oefeningen van leger, vloot en luchtmacht, aangevallen. Twee militairen werden vermoord. Van Tunesische zijde wordt ver nomen dat de Tunesische minister van Binnenlandse Zaken zich naar de plaats van de overval heeft be geven om een onderzoek in te stellen. Men meent, dat de Franse hoge commissaris in Tunesië, Roger Sey- doux, dit voorval bij de Tunesische premier Boerguiba ter sprake zal brengen. delingen gedood, nadat vijf mili taire posten door de rebellen wa ren aangevallen. In hetzelfde ge bied werden nog vier opstandelin gen gedood. In west-Algerië wer den twee opstandelingen door Fran se troepen gedood. Aan Franse zij de werd een man gedood en vijf militairen gewond. EENZAAM PAARD Het paard, dat in de afgelo pen unnter op een bergtop in de Colorado geïsoleerd is geweest temidden van ijs en sneeuw en in het leven ge houden werd door hooi, dat door een vliegtuig werd uit geworpen, is nu uit zijn iso lement bevrijd en in het stadje Buena Vista feestelijk ingehaald. „Elias", zoals het dier, met een referentie aan het bijbelverhaal over deze pro/eet, teas genoemd, werd begroet met fanfares en toe spraken van de plaatselijke notabelen, maar het scheen daar niet erg van onder de indruk. Het was in een wa gen naar de stad vervoerd. De bergtop, waarop „Elias" zijn eenzame dagen heeft ge sleten, is een vierduizend meter hoog. Ere-(loktoraat voor Soekarno Voor een uitgelezen gehoor in de Columbia-universiteit ispresident Soekarnb donderdag het eredocto raat in de rechtswetenschappen verleend. De pres. van de univer siteit, dr. Kirk, noemde Soekarno een symbool van §en natie die vast besloten is vrij te zijn en van een volk, dat gewijd is aan de rechten van het individu door opvoeding, culturele verrijking en door de on aantastbaarheid van de stembus. Scheepsramp bij de ninen Ter hoogte van Carigara op het Philippijnse eiland Leyte, is een motorschip van negen ton met een honderdtal r.k. bedevaartgangers aan boord, in brand geraakt. Vol gens de eerste berichten zijn er 15 doden en worden minstens 12 men sen vermist. De pelgrims waren zieke mannen, vrouwen en kinderen. Een 20-tal bedevaartgangers is gewond. De eigenaar van het schip had geen vergunning voor passagiersvervoer. De „Schevemngen 171" was de eerste De eerste kantjes arriveerden in alle vroegte De haringtrawler „Sch. 171" vrijdagmorgen om kwart over vier met dertien kantjes Hollandse nieuwe in IJmuiden aangekomen. De haring, die per vrachtauto naar Scheveningen was vervoerd, is in het afslaggebouw op de klok geveild. Dg prijzen voor de klei nere soorten (tien kantjes) vari eerden van f 666,tot f 708,per kantje. De drie kantjes met de gro tere soort werden verkocht voor f 430,tot f 450,Het eerste kantje werd gemijnd voor f 700, Nog 100.000 bloed gevers voor Rode Kruis Het Rode Kruis heeft nog 100.000 bloedgevers nodig. Dit verklaarde dr. J. J. C. P. A. Roovers, voor zitter van de centrale medische blocdtransfusiecommissle. Het geven van transfusies heeft in de medische wereld een hoge en zegenrijke vlucht genomen. Het ziet er naar uit, dat in de naaste toe komst het aantal donores verdub beld zal moeten worden, zodat men nog 100.000 vrijwilligers vraagt. Dit moeten gezonde personen tot 65 jaar zijn. In 1945 werden met 5.000 liter bloed 10.000 direkte transfusies en enkele plasmatransfusies (met ge droogd bloed) gegeven. In 1955 wa ren deze getallen resp. 80.000 liter, 15.000 en 40.000. Alle donores wor den tweemaal per jaar medisch on derzocht. Kerkstraat te Nieuwerkerk krijgt trottoirs en wordt herbestraat Binnenkort aanbesteding zuiveringsinstallatie Vrolijk lachend loopt de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser (links) hier naast de Russische ambassa deur in Egypte, Evgeny Kisselev, die hem, óls geschenk van de Rus sische regering, op het vliegveld van Kairo, waar deze foto werd gemaakt, een tweemotorig vliegtuig van het type Ilju Shin 14 aanbood voor persoonlijk gebruik. Voor het toestel, dat op de achtergrond ge deeltelijk zichtbaar is, staat een lid van de Russische bemanning van het toestel. Kritieke vergadering Westduitse kabinet Het Westduitse kabinet heeft donderdag getracht de menings verschillen tussen Bondskanselier Adenauer en zijn ministers Schaf- fer en Erhard over de conjunctuur, politiek uit de weg te ruimen. Over de bespreking wordt strikte ge heimhouding in acht genomen. Zelfs de perschef van de regering werd niet toegelaten. Toen de ver gadering twee uur aan de gang was, moesten de wachtende jour nalisten het terrein van het paleis Schaumburg verlaten. De crisis bereikte een hoogte punt, toen de Bondskanselier Er- hard en Schaffer openlijk kriti seerde omdat zij de discontoverho ging steunen. Na een bespreking van bijna vijf uur is de bijeenkomst verdaagd zonder dat het nog tot een beslis sing is'gekomen. Het debat in het kabinet zal later worden voortge zet. Geen zendtijd voor Ned. Oppositie Unie De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de zendtijd ingetrokken, die met het oog op de aanstaande verkiezingen door de Radioraad, in opdracht van de minister, was toegekend aan de Nederlandse Oppositie Unie. Ter toelichting op dit besluit is door het min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen het vol gende medegedeeld: „Op de door de Nederlandse Op positie Unie ingediende lijsten van kandidaten voor de op 13 juni a.s. te houden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, komt voor: Beckering J., geboren 30 mei 1897 te Zaltbommel. Het was de Radioraad niet bekend dat genoemde Beckering Vlnckers bij sententie d.d. 4 november 1947 van de procureui'-fiscaal bij het Bijzondere gerechtshof te 's-Gra- venhage buiten vervolging werd gesteld met bepaling o.m. dat Bec kering Vinckers voornoemd voor de tijd van tien jaar (derhalve tot 4 november 1957) is ontzet van het recht tot het kiezen en de verkies baarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven "verkie zingen. 's-GRAVENHAGE. De minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir. H. B. J. Witte, heeft vrijdagmiddag de woningbouw commissie van de Europese afde ling van de Verenigde Naties aan een lunch in het Kurhaus te Sche veningen toegesproken. De minis ter heeft de leden van de woning bouwcommissie een indruk gegeven van de huisvesting en de stedebouw in Nederland. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. van Eeten verga derde de gemeenteraad. Onder de ingekomen stukken be vonden zich enkele door G.S. goed gekeurde raadsbesluiten. Besloten werd aan de afdeling Zeeland van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, een sub sidie te gunnen van een l/z cent per inwoner, tot wederopzegging. Door het bestuur der Stichting Algemene Kleuterschool alhier is verzocht om een voorschot op de subsidie ingevolge artikel 75 der Kleuteronderwijswet voor 1956. De gevraagde bedragen werden toege staan. Op het verzoek van hetzelfde bestuur om vergoeding voor een 2e leerkracht werd z.h.s. besloten dit toe te staan tot het aantal leerlin gen daalt beneden 40. ,Het comité, belast met het beheer der baten van het M. L. Braam fonds is machtiging gevraagd tot belegging in Staatsschuldpapieren. Hiertoe werd toeslemming verleend Vervolgens werd in de vakature van de heer A. J. Lievense in ge noemd comité met 5 stemmen be noemd de heer I. Radewalt. Op de heer H. J. v. d. Zande werden 2 stemmen uitgebracht. Inzake een in een vorige verga dering reeds ter sprake gebracht verzoek tot aanleg van een verbin dingsweg naar het v.m. Schilders slop, werd geen beslissing genomen. Voor het jaar 1955 werd voor de bijzondere lagere school alhier vastgesteld het bedrag der vergoe ding op f 3521,84, zijnde dit bedrag gelijk aan het reeds genoten voor schot. Het bedrag der voor vergoe ding in aanmerking komende uit gaven werd vastgesteld op f 3433,34. Hierna werden z.h.s. op voorstel van B. en W. vastgesteld de veror dening tot toekenning van een va kantie-uitkering ever 1956 en de verordening tot toekenning van een 3 pet. uitkering over 1955. Na uitvoerige bespreking werd voorts z.h.s. besloten tot verbetering „Vaatbank" van het Ned. Rode Kruis De ontwikkeling van de chirur gie heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen, speciaal op het gebied van hart en bloedvaten. Het is mogelijk gebleken geprepareerde bloedvaten, zoals stukken slagader, te transplanteren, waardoor iemand met zieke bloedvaten een aangetast of verkalkt deel vernieuwd kan krijgen. Daartoe moeten de behan delende chirurgen doorlopend kun nen beschikken over voldoende voorraad, hetgeen op het ogenblik nog lang niet het geval is. Het Ned. Rode Kruis heeft de moeilijke taak op zich genomen een centrale „vaatbank" op te richten, waarin voldoende preparaat zal moeten worden opgeslagen om aan iedere vraag van de chirurgen, te kunnen voldoen. Dit is reeds schied op het punt van beender- transplantatie, de vervaardiging van bloedplasma en bloedproduk- ten en van geconserveerde moeder melk. BARREVOETS NAAR INGRID. De vierenveertig jarige Deen se onderwijzer Tage Lillien- strand is barrevoets met een geit op weg naar Rome om de geit aan de in Zweden geboren actrice Ingrid Berg- mann te overhandigen. Hij is donderdag in Hannover aangekomen. Lillienstrand heeft niet verteld waarom hij de geit aan Ingrid Berg- mann zal geven. Korte berichten uit bet binnenland 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen- heid van de feestelijkheden van de dakdichting van het zuid-oostelijke gedeelte van het toekomstige Fle voland, de „Operatie H2o", die van 7 augustus tot 1 september te Kam pen gehouden zullen worden, be legt het gemeentebestuur van Kampen een internationaal hanze- congres, waarvoor de voormalige hanzesteden uit verscheidene lan den zijn uitgenodigd. NIJMEGEN. Vrijdagochtend is op het Keizer Karclplein te Nij megen de 13-jarige Johanna C. de Haan, terwijl zij op de fiets op het plein reed, door een auto aangere den en onmiddellijk gedood. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's van de Kerkstraat door het aan brengen van trottoirs en herbe strating. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde wethouder van Dienst of het juist is, dat aanvankelijk de toezegging is gedaan, dat van de gemeente aan te kopen grond bij geschenkwonin gen de koopsom f 4 per m2, zou be dragen. Thans moet door voorma lige huurders een koopsom van f 1700 worden betaald. De voorzit ter antwoordde, dat nimmer een prijs van f 4 met zekerheid in uit zicht is gesteld en de prijs, die thans door de minister is vastgesteld, aanvankelijk hoger zou liggen dan nu het geval is. Wethouder Overbeeke memoreer de, dat bij de allereerste besprekin gen hieromtrent wel gehoopt werd op een prijs van f 4 per m2., doch zoals de voorzitter reeds heeft ge zegd, deze prijs definitief door de minister van Wederopbouw thans is vastgesteld. De heer van Dyke informeerde of reeds iets is vernomen omtrent de kosten van een eventueel aan te brengen elektrische Juidinstallatie. De voorzitter antwoordde dat om trent de ingekomen prijsopgave nog geen mededeling kan worden ge daan. De heer van der Linde informeer de naar de stand van zaken betref fende de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie. De voorzitter antwoordde dat zeer binnenkort tot aanbesteding zal worden overge gaan. Tenslotte zeide de heer van der Linde het wenselijk te achten, dat een waarschuwingsbord (kruising) wordt geplaatst op de hoek van de Badhuisstraat-Ooststraat en Post- straat-Unastraat. De voorzitter zeg de toe deze aangelegenheid nader te zullen bezien. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Gedicht bij burgemeesters installatie Het was ons uiteraard niet mo gelijk alle redevoeringen, by ge legenheid van de burgemeesters installatie in extenso weer te ge ven, zodoende is ook het gedicht van de heer A. J.- v. d. Schee wat in de knel gekomen. Op verzoek drukken wij hierbij het gedicht derhalve nog eens in zijn geheel af. Hooggeachte burgemeester, bij d' aanvaarding van Uw ambt in de statige oude veste geef ik U als volgt ten beste: „Uit 't verleden komt het heden, uit het nu wat worden zal". Zal de toekomst voorspoed geven, zal de glorie gaan herleven? Of is 't duister wat ons wacht? Een magistraat van Uw formaat met de hand aan de ploeg zal Zierikzee redden als Witte van Haemstede, die de Vlamingen versloeg. Uw bestuur zij goed, rechtvaardig, Gij een sieraad van de stad, Uw bestuur zij eerbiedwaardig Godes zegen Uwe schat. Een toys man onderneemt niet het onmogelijke. ZIERIKZEE Jaarfeest Rechtz. Herv. Vrouwenverenigingen In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw vierden donderdagavond de beide rechtz. hervormde vrouwen verenigingen hun jaarfeest. De gro te zaal was hiertoe gezellig inge richt en met bloemen versierd. Na dat gezongen was Ps. 105 1, sprak de presidente, mevr. P. van Roon- Herweijer, een hartelijk welkomst woord tot de, in flinken getale op gekomen, leden en genodigden en dankte zij de leden, die deze avond hadden voorbereid. Hierna ging zij voor in gebed. Ds. J. P. van Roon las hierop Joh. 16 7-15 en sprak naar aanleiding hiervan een kort wijdingswoord, waarin hij herin nerde aan het Pinksterfeest en wees op de betekenis en de werking van de Heilige Geest. In aansluiting hierop werd gezongen Gez. 90 4. De jaarverslagen van de sekreta- ressen en pennigmeesteressen wer den vervolgens gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hieruit bleek dat het ledental van beide vereni gingen iets was teruggelopen en dat de financiën een gunstig beeld ver tonen. In de nu volgende pauze werd een verloting gehouden, die vaak stof tot vrolijkheid gaf. Hoofd schotel van de avond vormde de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven „Haar tweede moeder". Met grote aandacht werd dit stuk, waarin op treffende wijze de gevol gen van jaloezie werden uitgebeeld gevolgd, en aan het slot mochten de opvoerenden een dankbaar ap plaus in ontvangst nemen. Allen ontvingen bloemen. Namens het bestuur dankte mevr. Steendam- Quaak de dames voor het gebodene en zij sprak de hoop uit dat een volgende maal opnieuw een beroep op hen zou kunnen worden gedaan. Zij dankte ook mevr. van Roon voor haar medewerking als souf- fleuse en bood ook haar bloemen aan. Ook ds. van Roon sprak nog een dankwoord en hoopte dat de aanwezigen de les van het stuk ter harte zouden nemen. Met dankzeg ging en het zingen van Gez. 282 1, 3 en 5 werd de welgeslaagde bij eenkomst besloten. ZONNEMAIRE Grondwerkzaamheden begonnen voor Verenigingsgebouw De grondwerkzaamheden voor de bouw van het verenigingsgebouw, dat onder auspiciën van de gere formeerde kerk geprojekteerd is aan de I. M. van der Bijlstraat, te genover de kleuterschool nabij het raadhuis, zijn begonnen. Naar ont werp van de architekt, de heer He ringa, zal het gebouw plaats bieden aan 150 personen. Er komt een ruim toneel, waaronder een stoe- Ienbergplaats, verder kleedruimte en een keukentje benevens enkele dames- en herentoiletten, zodat Zonnemaire over enige tijd de be schikking zal hebben over een mo dern geoutilleerd verenigingsge bouw, hetwelk ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. puiuiiifii)niimitiuiittinRiiiiiiniiiiiivuiiiiiii]siiiiii3iiiuiiuiiiiii:uiiuiiiiiiHinii!i!i;!ai!ii:<!iii:iU!i;;i|m Overdenking l',:i>iiii;!iiii!iiiiii',iiiliiiiiliiliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!iii:' tw.«u.a m >v n>, Miri „Leer mij Uw wil te doen, want Gij zijt mijn God, Uw goede geest geleide mij in een effen land". (Psalm 123 10). Na Pinksteren, het feest van de uitstorting van de Heilige Geest, moeten wij er ons rekenschap van geven wat het nu moet met die Geest. Hij is met opzienbarende tekenen verschenen, vuur, wind en vreemde talen maakten grote in druk op de mensen en toonden aan, dat God op een heel bijzondere ma nier aan het werk was. Maar wat nu verder? Daarop geeft het Psalmvers, dat hierboven staat, antwoord. Het toont aan dat de bedoeling van de komst van de Geest niet is dat wij verbaasd staan over de dingen, maar dat wij ko men in een toestand waarin wij niet in de moeilijkheden verward zijn, maar waarin alles goed loopt en ruimte is om blij te zijn. Het is de bedoeling, dat God's goede geest dat doet, en dat leiden in een effen land bestaat dan blijkens bovenge noemde tekst daaruit, dat wij God's wil gaan doen. Als God's geest ons leidt, dan mogen wij verwachten dat het goed voor ons wordt maar dat zal toch pas kunnen en echt waar zijn, als wij leren God's wil te doen. Als wij in een effen land komen, als het goed voor ons is, en wij ruimte hebben om blij te kunnen zijn, dan zal daarbij zéker horen, dat wij God's wil doen, wij komen niet in dat effen land, wan neer wij God's wil niet doen. Dit moeten wij niet verkeerd be grijpen. Het is niet zo, dat het al tijd, als wij God's wil doen, mooi en makkelijk en blij wordt, inte gendeel, het doen van God's wil zal ons juist dikwijls moeilijkheden brengen. Maar, echte blijdschap, echt leven zonder nood en ellende is alleen mogelijk als we God's wil doen en ten tweede: hoe groot de bezwaren ook mogen zijn, tenslotte zal die Geest, die ons leert te doen wat God wil ons over de steile pa den en langs gapende afgronden brengen in het land van de grote blijdschap. Dat is nabetrachting op Pinkste ren: weten, dat het alleen goed is als God's geest ons leidt, en besef fen, dat de leiding van die Geest in de eerste plaals daaruit bestaat/ dat wij leren God's wil te doen. We zijn er niet. als we naar aan leiding van Pinksteren grote geest drift tentoon spreiden, het komt er op aan in de dagelijkse dingen te leren doen wat God's wil is. het komt er op aan te leven zoals Hij het goed vindt. Dreischor. H.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1