IBISEXP0RT Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken ijl Setter Set nyu ins jffiSL ,0EMAGNEET'-Tel.255 -Nieuwerkerk DE ONVERBREEKBARE BAND ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 MEI 1956 No. 17955 DE WORDING VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Herverkaveling neemt veel herinneringen aan oude toestand weg Langzaam ontstond aaneengesloten gebied (Van een medewerker) Met eiland Schouwen-Duiveland - zoals wy het kennen, als een twee-eenheid - was oorspronkelijk een groep van één duinbeslag (de beide Bannen) - die rondom in het water lagen, de polder Burgh en Westland (ook geheel door water omringd), het ook alweer door wa ter omgeven terrein tussen Meeldijk en de Pitten. Dan het terrein vanaf de Pitten tot be-westen Scharen- dyke en Eikerzee en verder het stuk vanaf de Elle tot aan de Schouwse dyk. Bezuiden het Brie- pegebied lag het Poortambacht. De verschillende kreken, slenken en binnenwateren, die de genoemde delen omspoelden, zijn in de loop der Jaren opgeslikt, gedraineerd (bedolven) en de langsliggende ka- dedijken (kattedijken) afgegraven en in wegen veranderd.4-De ban- of ringdijken langs de Schelde, de Gouwe en het Brouwershavense Gat zijn als onmisbaar gebleven cn verhoogd en versterkt. De vliet-, vloed- of vluchtbergen werden als onnodig geoordeeld, deels afgegra ven cn gebruikt voor het ophogen van wegen, vlaken, zompen e.d. Op die wijze is in de loop der eeuwen Schouwen plus Bannen en het Westland een aaneengesloten ge bied geworden. Maar aangezien de besturen niet wensten te assimileren, bleven de Bannen Oost en West, de polder Burgh en Westland en het Water schap Schouwen, elk op eigen ge legenheid hun gebieden besturen en tegen het binnen- en buitenwater beschermen. Al de eeuwen door met consent van de oorspronkelijke heren en later provinciaal en lands bestuur. Een verdeeldheid waaraan in verband met de plannen tot sa menvoeging van polders, misschien nog wel eens een einde komen zal. De bevangen werden door de aan leg van sloten voor de afwatering, nog weer verdeeld in blokken, die afzonderlijk benoemd, verpacht en verkocht werden. De blokken wer den nog weer onderverdeeld in stukken, door het graven van greppels voor de drainage. Op deze manier ontstond een landge bied, dat door zijn bochtige wegen en sloten en rechtlijnige greppels er uitzag als de getatoueerde rug van een Australische neger. Later werden een of meer bevangen sa mengevoegd tot „Ambachten" met een eigen heer en heerlijkheid. Kronkelige wegen De door kloosters, heren en an deren bedijkte gronden zijn daarna gereed gemaakt voor de landbouw en veeteelt. Er moesten wegen ko men, waarvoor veelal reeds aan wezige kaden werden gebruikt, plassen of waterlopen e.d. Hierdoor ontstonden onvermijdelijk de kron kelwegen waar Schouwen zo rijk aan is en die een grote rustieke be koring hadden, maar lastig in het gebruik zijn en bovendien schade lijk door hun lengte. De grote stuk ken bedijkte gronden werden ver deeld in zgn. „bevangen", die veel al stuksgewijze werden verpacht en later ook wel verkocht. Dat waren de befaamde en dikwijls ongeloof lijke rijke ambachtsheren en -vrou wen, die toot op heden - maar op andere leest en voet dan vroeger - nog bestaan en aan hun heerlijke familienamen meestal kenbaar zijn. In later tijd gingen de ambachts heerlijkheden over in de meer tot ons sprekende eenheden van grond gebied, die de naam van gemeenten dragen. Soms zeer grote, maar op Schouwen en Duiveland veelal wei nig volkrijke gebieden, die met de blokken en bevangen dit gemeen hebben dat hun begrenzing uiter mate grillig en dikwijls zeer onlo gisch is. Door de thans in volle gang zijnde verkaveling en de af en toe opdui kende toekomstplannen voor en met de Zeeuwse archipel en de indeling en besturing daarvan, gaat de eeuwenoude verschijningsvorm van het eiland zich radikaal wijzigen. Het kromme wordt recht en het hobbelige vlak en waterpas. Sloten worden gericht en watergangen ge graven. Greppels verdwijnen met de landbevangen en blokken en de kavel komt aan bod. Een nieuw fenomeen, een ongekende bena ming! Als straks de Deltadijk de zee gaat keren komt er nog veel meer nieuws en onbekends. Wie weet hoe spoedig men dan ook Schouwen en Duiveland gaat exploreren of exploiteren. In ieder geval houdt het noorden in het oog, \yant daar staan de potten te vuur en daar smeedt men verreikende projekten! Amerikaans hulp-progrom met miljard dollar (besnoeid De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag het program voor hulp aan het bui tenland, dat 4.9 miljard dollar be loopt, met ruim een miljard dol lar besnoeid. Met 18 tegen 11 stemmen werd besloten op de drie miljard, die Eisenhower alleen voor militaire hulp aan het buitenland in het ko mende belastingjaar bestemd had, een ïniljard te bezuinigen. Van de economische hulp werd 107 miljoen afgefrokken. D& regering staat op het stand punt, dat besnoeiing de veiligheid van de Ver. Staten in gevaar brengt. De commissie-voorzitter, Richards, verklaarde echter, dat van vorige jaren nog genoeg geld is- overge bleven om de regering in staat te stellen haar hulpprogram zonder moeilijkheden uit te voeren. Gevangenen geven zich voor kankeronderzoek In antwoord op een oproep van geleerden hebben 96 gevangenen van de staatsgevangenis van Ohio (V.S.) zich beschikbaar gesteld ten behoeve van kankeronderzoek. Er waren 25 vrijwilligers gevraagd. Deze zullen met levende kanker cellen worden ingespoten. Het doel van het onderzoek is, na te gaan hoe een menselijk organis me, dat niet door kanker is aan gedaan, reageert. Ongeveer 40 procent der vrijwil ligers gaf een reden op voor hun besluit. De meesten zeiden, dat zij familieleden hadden, die aan de ziekte waren gestorven of er nog aan leden. Vier of vijf zeiden, dat zij hun hele leven „ellendelingen" waren geweest en nu iets nuttigs wilden doen. Boelganin en Chroesjtsjef naar Zweden en Noorwegen De Sowjet-leiders maarschalk Boelganin en Chroesjtsjef zijn door de Zweedse regering voor een be zoek aan Zweden „op een voor bei de partijen gunstig tijdstp" uitge nodigd, aldus heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Maarschalk Boelganin, de Sow- jet-premier, en de secretaris van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, zijn ook door de Noorse regering uitgeno digd om volgend jaar een bezoek te brengen aan Noorwegen. Toeristen-bus stortte in 10 nieter diep ravijn 18 inzittenden vonden de dood Een bus met Oostenrijkse toeris ten is bij Bolzano (Italië) in een ra vijn gereden. Achttien inzittenden vonden de dood. Een 15-tal perso nen werd gewond. 26 gewonden zijn in een zieken huis in Bolzano opgenomen, drie van hen zijn er ernstig aan toe Er bevonden zich 44 mensen, onder wie drie kinderen, in de bus, die uit Venetië op de terugweg naar Wenen was. De kronkelige alpenweg was glad na een hevige regen en vele passa giers vroegen de chauffeur lang zaam te rijden. Plotseling reed de bus tegen een rotspunt, slipte, schoot dwars over de weg en kwam in een tien meter diep ravijn te recht. Een aantal der slachtoffers kwam in de ondiepe bergstroom in het ravijn door verdrinking om het leven, doordat zij zich niet uit de bus konden bevrijden. Ingezonden mededeling 'Brf shac Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe óozert. Cellofaan- verpakking garandeert constante kwaliteit Ingezonden mededeling passend en verrassend elegant In all* toorUn an maten verkrijgbaar bij: STAD EN PROVINCIE ZIEHIKZEE Ds P. J. Dorsman spreekt voor de S.G.P. Vrijdagavond 25 mei a.s. hoopt in het kerkgebouw der Ger. Ge meente alhier ds. P. J. Dorsman, Ned Herv. predikant te Staphorst, een tljdrede te houden voor de plaatselijke afdeling van de S.G.P. alhier. RENESSE Jaarvergadering „Luctor et Emergo" 50-jarig bestaan wordt feestelijk herdacht In de afgelopen week hield het fanfarecorps „Luctor et Emergo" in hotel „Het wapen van Zeeland" haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter, de .'neer J. M. de Nooijer, met genoe gen mededelen dat de repetities on der de nieuwe directeur, de heer H. Roseboom, vlot en prettig ver lopen. Hij hoopt in de toekomst dan ook op goede resultaten Momenteel telt de vereniging 7 leerlingen wel ke onder leiding van de heer Rose boom studeren Aan het festival te Dreischor op 2 juni a.s. zal worden deelgenomen. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebestuur dat, behoudens goedkeuring, de jaarlijkse subsidie f 600 zal bedra gen. Voor de extra subsidie, voor het aanschaffen van nieuwe instru menten is advies gevraagd bij de directie van de muziekschool. Het bezoek dienaangaande kan spoedig worden verwacht. Hierna volgde het financieel verslag van de pen ningmeester. Er blijft door zuinig beheer een batig saldo in kas. Op 1 jan. 1956 was bij het instrumen tenfonds in kas f 1219,08, dank zij de papieraktie welke vlot loopt, maar dikwijls niet op de vastgestel- 'de dagen, bij gebrek aan een vrachtauto. De beide aftredende .bestuursleden de heren J. M. de Nooijer en J. Stevense werden her kozen. Ontslag werd, op diens ver zoek, verleend aan de heer H. de Vos. Na een korte pauze kwam de herdenkingvan het 50-jarig be staan ter sprake. Dit zal worden herdacht op 25 juni a s. in het dorpshuis. De commissie van voor bereiding deed hierna verslag van het gedachte programma. Alle ge nodigden en donateurs zullen een programma met uitnodiging ont vangen. Voor de aanvang zal 't ge zelschap een muzikale rondgang door het dorp maken. Verdere bij zonderheden zullen op het pro gramma vermeld worden. ZONNEMAIRE 30-jarig jubileum N.C L.B. De christelijke landarbeidersbond alhier hield de jaarvergadering in de chr. lagere school. De vergade ring stond in het teken van het 25- jarig jubileum van de afdeling. Na gezamenlijk zingen van Ps. 89 7, las de voorzitter, de heer L. van Bloois, Ps. 147 en ging voor in ge bed. Daarop bepaalde hij zijn ge hoor bij een inleiding over het on derwerp: „De uitstorting van de Heilige Geest". Gesproken werd verder door de heer Den Hollander, over het onderwerp: „Strijden en voorwaarts gaan". „Vroeger en thans" was de titel van het onder werp dat de heer P. Slager te Haamstede na de pauze behandel de. De heer Voshol gaf een over zicht van het wel en wee der afde ling in de afgelopen 25 jaar. Nadat een tweetal onderscheidingen wa ren uitgereikt werd een colecte ge houden ten bate van het t.b.c.-fonds D.E.L., die f 34 opbracht. Tenslotte sprak de heer Voshol over het on derwerp: „Wat ls onze roeping?" Aan het einde van de geanimeerde vergadering, bracht de voorzitter dank aan de aanwezigen voor de opkomst, alsmede het schoolbestuur en de afgevaardigden van de ver schillende zusterverenigingen. De heer den Hollander sloot de jubi leumvergadering met dankgebed. De alhier gehouden collecte ten bate van de vereniging „Het Hoogeland" heeft f 33,81 opge bracht. ODWERKERK Ouderavond Openbare Lagere School Kauseriën over hedendaagse jeugd en jongerenwerk Vorige week donderdag vond in de gymnastiekzaal der openbare lagere school de jaarlijkse ouder avond plaats. De eerste spreekster was mej. Klein uit Rotterdam, die het probleem van de hedendaagse jeugd besprak. Van groot belang is het, dat de kinderen thuis een ge zellig milieu hebben, hetgeen de basis is, waarop nu en later ge bouwd moet worden. Iedereen heeft in zijn leven een houvast nodig. De ze zekerheid is na de oorlog voor een groot deel weggeslagen en spr. wekte de aanwezige ouders op, er toch vooral voor te zorgen, dat de huiselijke sfeer wordt bewaard, op dat de kinderen weten, waar zij met hun moeilijkheden enz. terecht kunnen. Dhr. Faasse," die leider is van een jeugdcentrum te Vlaardingen, boei de de vergadering met een practi- sche kijk op de jongeren, waarmee hij dagelijks omgaat. Hij laat hen zelf steeds verzinnen, waarmee op een bepaalde avond zal gewerkt worden en dit systeem bevalt hem zó goed, dat hijzelf nog nimmer een betere methode heeft hoeven uit te denken. De fantasie dezer kinderen is onbegrensd en raakt nooit uitge put. Zelfwerkzaamheid is volgens spr. het geheim, waar alles om draait. „Laat uw kinderen zelf hun gang gaan!" aldus spr. „en verbiedt niet van het begin tot het einde". „Verveling is des duivels oorkus sen" is sprekers uitganspunt. Van zelfsprekend moet er op gelet wor den, dat het spel niet ontaardt in gemene streken De moeilijkste kim deren zijn, aldus spr. zij, die niet tot een eigen idee kunnen komen. Gedurende de pauze bestond de gebruikelijke gelegenheid tot be zichtiging van het door de kinde ren geleverde werk, waarna het hoofd, dhr. Berrevoets, rekening en verantwoording en jaarverslag voorlas. Tenslotte werden de heren A. M. Bakker en A. de Later bij akk limatie in het bestuur der oudercommisie herkozen. RADIONIEUWS V.P.R.O. vierde 30-jarig jubileum De vrijzinnig-protestantse radio- omroep heeft te Rotterdam haar dertig-jarig jubileum gevierd. De dag begon met kerkdiensten op verschillende plaatsen in de stad. Die in de remonstrantse kerk werd via de radio uitgezonden, en voor dat de dienst een aanvang nam, sprak mej. dr. N. A. Bruining, voor zitster van de V.P.R.O., een wel komstwoord. „Het is niet toevallig" zo zei zij, „dat wij het Pinksterfeest en Rotterdam uitgekozen hebben om ons jubileum te vieren. De V.P. R.O. is 30 jaar geleden gesticht met het doel de boodschap van God uit te dragen in de wereld: de Pink stergedachte, en de moeite en de volharding, die het verwoest Rot terdam bij zijn opbouw loonde, wil len wij ons bij dit jubileum als voorbeeld stellen". Na de kerkgang werden haven rondvaarten gemaakt, 's Middags werd de grote jubileumbijeenkomst ln de Ahoy-hal gehouden. Er waren ongeveer 5.000 aanwezigen, onder wie de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum. Voor dat hier het stemmenspel van G. van der Graft „Het lied van de le vensadem" werd opgevoerd, hiel den twaalf sprekers en spreeksters uit het gehele land en uil alle lagen van de bevolking korte toespraken over 'de drie onderwerpen uit dit lied: „Mens" (geboorte, jeugd, hu welijk, werk), „Christus" (hoog heid, ontluistering, twijfel, uitzicht), „Geest" (inspiratie, vrees, solidari teit, vrijheid). LAND- EN TUINBOUW Steun voor Amerikaanse- landbouw De Amerikaanse Senaat heeft een herzien wetsvoorstel inzake dë steunverlening aan de landbouwers in de Verenigde Staten goedgekeurd en doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden, dat het voorstel waarschijnlijk woensdag zou be handelen. Overeenkomstig de wensen van president Eisenhower voorziet het voorstel in betalingen van ten hoogste 1.2 miljard dollar aan land bouwers, die een gedeelte van hun grond braak laten liggen. De mees te bepalingen inzake het steunen van de prijzen van landbouwpro- dukten volgens een stelsel van vas te garantieprijzen, die voor presi dent Eisenhower reden waren zijn veto over het oorspronkelijke voor stel uit te spreken, zijn geschrapt. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzeê Veiling van 22 mei 1956. Postelein f 19-21; Rabarber f 7- 8; Bloemkool „B" f 59-63, idem „C" f 39, idem stek f 20; Sla „A" f 4-6, idem „B" f 2,40; Radijs f 6; Bos- peen „B" f 40; Aardbeien f 0,94 par doosje. Per 100 kg/bos/stuks. De Deense ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft namens zijn re gering maarschalk Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef uitge nodigd, wanneer het hun schikt een bezoek aan Denemarken te brengen, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken te Kopenhagen be kend gemaakt. Het Israëlische parlement heeft een aanvullend krediet van 50 miljoen pond voor de aankoop van wapens goedgekeurd. Uit te heffen belastingen zal een defen siefonds worden gesticht. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Weer op straat, kijkt hij op zijn horloge: tien voor twaalf. Wat nu? Wandelen? Opeens krijgt hij een idee: „Elsje" flitst het door hem heen. Hij is vlak bij Elsje in de buurt. Natuur lijk, dat is het onrustige gevoel ge weest, deze laatste weken. Hij is haar niet vergeten. Een innerlijke stem waarschuwt hem: „Pas op, Jaap, alles is nu weer in orde, ga nu niet weer brok ken maken. Maar een onweerstaanbaar ver langen trekt hem naar de vrouw. Hij wil haar weer zien. Hij had immers beloofd terug te komen Jaap spoedt zich naar zijn wagen, betaalt de bewaker en rijdt weg Binnen enkele minuten is hij in de Jan Steenstraat en stopt voor het huis. Automatisch kijkt hij naar boven, voor hij aanbelt. De deur wordt opengetrokken. „Wie is daar?" klinkt een stem. Doch het is een vreemde stem. Hij kijkt naar boven en ziet een vreem de vrouw. Is dat niet mevrouw Dirks, die inwoont? „Pardon", zegt hij, „ik heb zeker op de verkeerde bel gedrukt. Ik moet juffrouw Voortman hebben". „Juffrouw Voortman? O, wacht eens, bent u meneer Bosgraaf uit Groningen?" „Ja". „Komt u dan even boven". Jaap sluit de deur achter zich en beklimt de trap. De vrouw is naar binnen gegaan en als Jaap, enigs zins verwonderd op het portaal staat, komt de vrouw terug met een brief, die ze hem overhandigt. „Die moest ik u geven, als u kwam". Nog grotere verwondering bij Jaap. Hij neemt de brief aan en ziet zijn naam er op staan: „Aan de heer J. Bosgraaf". En dik om lijnd er boven: „Strikt persoonlijk". De achterzijde van de brief is ge lakt. De lak is onbeschadigd. Van de brief kijkt hij de vrouw aan, en deze begrijpt zijn vraag. „Juffrouw Voortman is juist een paar weken geleden vertrokken: geëmigreerd. En deze brief heeft ze voor u achtergelaten. Ze zei: .„Meneer zal wel eens een keer ko men". 27. Half vier is Jaap weer in Gro ningen. Met het nieuwe onderdeel, dat hij zwijgend aan Pieterse over handigt. De man kijkt zijn patroon aan en schrikt: „Meneer, bent u niet goed? U ziet zo wit...." Jaap lacht even. „Het betekent niets, Pieterse. Maak de machine maar gauw in orde en sluit na het vertrek van de avondploeg de fa briek. Ik ga nu naar huisje moet rekenen, ik ben ook al van vanmorgen vroeg af in touw „Het komt in orde, meneer. De sleutels breng ik wel even aan. Gaat u maar gauw naar huls. Mis schien knappen een paar uur slaap u wel op". Ook Gré schrikt, als ze Jaap ziet binnenkomen. Ze is met de jongens de Kerstboom aan het versieren, maar zegt verder niets, en roept het meisje, om verder toezicht op de jongens te houden. Ze pakt Jaap bij zijn arm en gaat met hem naar een ander vertrek. „Ik zal even een kop sterke koffie voor je ma ken", zegt ze hartelijk, als hij bij de haard is gaan zitten. De koffie doet hem goed. „Wel foei", zegt ze, „dat is toch ook geen doen.... Vannacht zowat niet ge slapen en dan die rit heen en terug naar AmsterdamDat houdt de sterkste op de duur niet uit. Kun je niet een beetje kalmer aan doen, Jaap? Die fabriek zou je op de duur je gezondheid kosten Jaap wuift met zijn hand. „Dat is liet niet, Gré", zegt hij op ver moeide toon. „Ik.... ik ben even bij Elsje aan geweest Ze kijkt verschrikt en haar ogen vergrotenWeer die vrouw En ze dacht, dat hij haar al lang en breed vergeten was. „Ik moest een hele poos wachten en iets trok me naar haar toe. Ik reed naar haar huis en belde aan. Toentoen vertelde de vrouw, die vroeger daar inwoonde, dat Elsje vertrokken was, geëmigreerd. Ik wist helemaal niet, dat ze emi gratieplannen had. Ze heeft een brief voor me achtergelaten Hier is hij, Grólees hem maar, dan begrijp je misschien ook meer". (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5