MOCCONA Zwitsaletten pure koffie De jacht op de haring STAD EN PROVINCIE lf@i@(L;DeTflndpa$fa N?1 Het K.N.M.I. verwacht PERIODIEKE PIJNEN I Vakantieplan voor Zierikzeese kinderen te St. Hilaire gereed Vertrekdatum vastgesteld op 23 juli Besprekingen tijdens de afgelo pen Pinksterdagen tussen de ge meenten St. Hilaire du Harcouët en Zierikzee 'hebben er toe geleid dat er thans een omlijnd voorstel voor de komende zomer-vakantie- uitwlssellng gereed is. Om de „jumelage" tussen beide steden zo levendig mogelijk te hou den en niet na enkele jaren uit te putten, heeft het gemeentebestuur van St. Hilaire besloten dit jaar geen medewerking te verlenen bij vakanties van Franse kinderen in Zierikzee; dit zal weer in 1957 het geval zjjn. Wel zullen een vijftiental jongens en meisjes uit Zierikzee naar het prachtige Normandische landschap gaan. Het begin van deze vakantie trip is vastgesteld op 23 juli en zal 20 dagen duren. Aanvankelijk wa ren de gedachten uitgegaan naar een kampement, maar bepaalde be zwaren van het gemeentebestuur van St. Hilaire hebben doen be sluiten de jongelui bij gastvrije Fransen onder te brengen. Om een zekere handleiding te hebben zijn er de volgende, vrij summiere, voorwaarden gesteld: 1. de jongelui moeten in het be zit zijn van een geldig paspoort; 2. geboren zijn in de jaren 1939 tot en met 1943; 3. woonachtig zijn in Zierikzee. De kosten Vanzelfsprekend staat voor ieder Zierikzeese jongeman of meisje de gelegenheid open mee te gaan. Nor maliter zijn de reiskosten per trein naar St. Hilaire rond f 110,Daar er gelegenheid bestaat een dag in Parijs door te brengen, is een reis per trein aanlokkelijker dan met een ander vervoermiddel, temeer daar er een korting op de reiskos ten per trein in het vooruitzicht is gesteld van ongeveer 35 Ge rekend moet worden dat deze drié- weekse reis - alles inbegrepen - op ongeveer f 100,komt te staan, wat gezien de levensstandaard in Frankrijk miniem is. Zelfs voor zakgeld blijft er nog wat over van die f 100,—. Woensdagmiddag is op vele log gers die op jacht zijn naar de ha ring de vlag gehesen. Dit is het sein voor „schot te boord". Woensdag avond zouden 180.000 meter netten van Nederlandse loggers in de Noordzee uitstaan. Na het avond eten ging - op de man van de wacht na - iedereen naar de kooi tot mid dernacht. In de nacht van woens dag op donderdag tussen twaalf en één uur begon het halen. Korte berichten uit het binnenland LISSE. De niets vermoedende mej. C. Bijl uit Vlissingen, is gis termiddag, nadat zij haar entree biljet, voor „De Keukenhof" had gekocht, naar de voorzitter van de Stichting „Keukenhof", de heer T. M. H. van Waveren geleid, door wie zij als 500.000ste bezoekster werd welkom geheten. UDDEL. Op het kruispunt Ud- deler meerweg-Garderense weg- Meervelderweg te Uddel is gisteren voor de derde keer in korte tijd een ongeval gebeurd met dodelijke afloop. Een vrachtauto komende uit de richting Uddel, is er in bot sing gekomen met een motorfiets, waarop 2 militairen uit de leger plaats „De Wittenberg" waren ge zeten. Van de twee militairen over leed er een op de plaats van het ongeluk; de ander stierf op weg naar het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn. AMERSFOORT. Op uitnodiging van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, zullen drie Russische archeologen-kunsthistorici van za terdag 26 mei tot en met dinsdag 29 mei ons land bezoeken. APELDOORN. Op het kruispunt Bizetlaan-Weberlaan te Apeldoorn is de 75-jarige R. van der B. uit Steenwijk, die in Apeldoorn bij zijn dochter logeerde, en even haar bromfiets wilde proberen, hiermee uit de bocht gevlogen. De man sloeg met het hoofd tegen de trottoirband waardoor hij ernstig gewond werd. Kort na het ongeluk is hij over leden. LUNTEREN. H.M. de Koningin, beschermvrouwe van het Neder landse Padvindsters Gilde, heeft woensdag op de Goudsberg te Lun- teren de „Jubeldag 1956" van het Gilde bijgewoond. Hare Majesteit droeg de uniform van het N.P.G. Zij werd aangesproken met haar padvindstersnaam „Movayedo", d.i. moeder van vele dochters. ROTTERDAM. Het2%-jarig jon getje Johannes Th. de Bie te Rot terdam is, toen zijn moeder, die per fiets uit de Dorsmondstraat kwam en de Sandelingstraat wilde inrij den, weifelde en haar evenwicht verloor, van de omvallende fiets geschoten en onder een van de tegenovergestelde kant komende vrachtauto terechtgekomen. Het ventje overleed ter Er bestaat nu gelegenheid voor ouders zich voor hun zoon of doch ter van een plaats voor deze trip te voorzien. Tot 30 mei bestaat de mo gelijkheid voor de gezinnen die ver leden jaar een Frans kind logies hebben verschaft of tijdens de af gelopen Pinksterdagen de Sport raad met een logeeradres behulp zaam waren. Daar dit aantal zeker geen vijftien zal bedragen, kunnen ook de overige Zierikzeese families zich aanmelden. De gehele trip, die in St. Hilaire nog een uitbreiding zal krijgen door verschillende uitstapjes, staat dus in principe voor ieder open en men kan zich hiervoor aanmelden. De aanmeldingen dienen te geschieden in een enveloppe met opschrift: „Kinderuitwisseling St. Hilaire", tot genoemde datum ten stadhuize al hier. ZIERIKZEE Prov. vergadering U.V.V. Vandaag brengen de dames-leden van de U.V.V.-afdelingen te Mid delburg, Vlissingen en Goes een be zoek aan Zierikzee voor het houden van de provinciale vergadering. Bij toerbeurt zijn de verschillende af delingen gastvrouw en dit jaar is Zierikzee aan de beurt. Vanmorgen werd de huishoudelijke vergade ring gehouden in „Concordia". Van middag brengen de dames een be zoek aan het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. BURGH De collecte voor de samen werkende organisaties voor de kin derbescherming „SAKOR", heeft f 22,90 opgebracht, terwijl die voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen f 23,70 opbracht. HAAMSTEDE Geslaagd openlucht concert Het concert dat zaterdagavond op de tent gegeven werd, kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden, hoewel door de koude er niet zo veel publiek was als werd ver wacht. Ook deden de thuiswedstrij den van de beide korfbalclubs aan het bezoek wellicht ook geen goed. Tijdens het concert werd het num mer „American Patrol" uitgevoerd, terwijl toevallig een Amerikaanse familie dit beluisterde. Aan het eind van dit nummer werd dan ook dank gezegd door deze familie voor dit toepasselijke nummer. Ned. Chr. Vrouwenbond bijeen De afdeling Haamstede van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam vo rige week weer bijeen. De presi dente, mevr. de Haas-Verton kon ruim 70 leden en introducees wel kom heten. Eerst werd het huis houdelijk gedeelte van de vergade ring afgehandeld. Na haar ope ningswoord las mevr. de Haas uit 1 Tim. en hield een korte inleiding. Het Bondslied werd onder leiding van mevr. de Ridder ingestudeerd. 'Tijdens het gebruiken van de thee arriveerden de heer en mevr. J. C. Spaans, die door de presidente wer den verwelkomd, waarna de heer Spaans een lezing hield over „De vrouw en de politiek". Met aanha lingen van tal van bijbelgedeelten en grote vrouwenfiguren als De- bora, Hulda en Priscilla, maakte de spreker duidelijk, dat het zeker mogelijk is, dat de vrouw invloed op het staatkundig leven kan heb ben, zij het dan als uitzondering. In ieder geval is het goed, dat de vrouw iets van deze zaken weet en begrijpt omdat zij dan daarover met haar kinderen kan spreken, waartoe zij dikwijls beter in staat is dan de man. Ook hebben grote staatslieden vaak veel steun gehad door het begrijpend meeleven van hun vrouwen. Met het zingen van Gez. 288 en dankgebed van de heer Spaans werd de leerzame avond gesloten. ELKERZEE Loop der bevolking over de maand april. Ingekomen: 12. S. C. Oranje, echtgenote van Z. Nieuwboer uit Veenendaal. Vertrokken: 13. Jan de Jonge naar Usquert. ELLEMEET Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand april. Geboren: 25. Willempje A., d. van J. A. Kenters en J. Krijger. Gehuwd: 6. Bernard Martin Gra- vesteijn, 27 j. (te Krommenie) en Janna Kramer, 26 j. Ingekomen: 3. J. W. Zorge en ge zin uit Noordwelle. Vertrokken: 3. J. Houtman, wed. van J. den Bleijker, naar Se'roos- kerke (S.); 6. Janna Kramer, echt genote van B. M. Gravesteijn, naar Krommenie; 8. A. Hanse en gezin naar Espel (N.O.P.); 8. A. van der Cingel naar Espel (N.O.P.); 24. J. M. Hoogerheide naar Oud Beijer- land BRUINISSE Mortiergranaat gevonden Als derde in een serie binnen een week, stootten bij het graven van de fundamenten voor de 8 bejaar denwoningen (aannemer S. de Graaff) aan de Prinses Wilhelmina- laan de werklieden op een in de grond zittende blindganger 10 cm. mortiergranaat, één van de vele die in de oorlogsdagen vanaf St. Phi- lipsland op onze gemeente werden afgevuurd. De politie maakte het gevaarlijke projectiel onschadelijk. Verbouw van schepen Opnieuw leverden de beide ma chinefabrieken te Bruinisse in de afgelopen week een schip af. Beide schepen waren verbouwd bij de firma van Duivendijk, scheepswerf te Bruinisse, waarna de firma Pad mos in het 350 ton grote motor schip „En Avant" van schipper J. Domenie uit Halsteren een 120 p.k. Mercedes Benz motor plaatste. De firma P. Maaskant en Zonen plaat ste in het motorschip Ouddorp 17 van schipper A. Witte een 80 p.k. Kromhout Diesel motor. Dit schip werd geheel uitgerust voor de fait- oefening van de Noordzeevisserij, Duur jongetje De vijfjarige Amerikaanse drum mer Richard Keith heeft van een rechtbank te Los Angeles toestem ming gekregen, een contract te sluiten om gedurende zeven jaar voor de televisie op te treden tegen een salaris, dat varieert van 300 tot duizend dollar (ongeveer 1.100 tot 3.800 gulden) per week. Richard is al twee "jaar beroepsartist. GEMEENTERAAD ELKERZEE Bezwaren tegen beplantingsstrook aan zuidzijde van het wederopbouwplan Ontwerp beplantingsplan oogst weinig bijval De raad van Eikerzee kwam vrij dag jl. in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van wet houder C. Padmos, wnd. burge meester. Besloten werd aan de gemeente Ooltgensplaat een bijdrage te ver lenen van 2 cent per inwoner we gens de plechtigheid, verbonden aan' de opening van de kleuter school aldaar, verkregen uit Franse adoptiegelden. Ten behoeve van de te houden schoolsportdag zal voor 31 leerlin gen een bijdrage worden verleend van f 0,75 per leerling. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel zal voor 1956 een extra vakantie-uitkering van 2 pet. worden toegekend als mede een uitkering van 3 pet. van de bezoldiging over 1955. Vastgesteld wordt een nieuwe verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden. Overeenkomstig het door de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid toegezonden concept wordt vastgesteld een nieuwe ver ordening op de keuring van wax-en. Het raadsbesluit van 25 november 1955 tot overdracht van bouwgrond aan Gebr. J. en D. Dalebout alhier wordt op verzoek van Ged. Staten gewijzigd vastgesteld. Besloten wordt het door de ge meente te garanderen bedrag in verband met een door de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten aan L. J. de Meulmeester te verstrekken hy pothecaire geldlening te handha ven. Door genoemde Bouwkas is het bedrag der lening nader toegelicht aan Gedeputeerde Staten van Zee land. In het wederopbouwplan zal wor den overgedragen aan W. J. de Vrieze voor herbouw van een wo ning 383 m2. bouwgrond. Voor de uitvoering van het wederopbouw plan zal worden aangekocht van M. van de Vaate alhier 207 m2. bouw grond, terwijl bedoeld persoon zal worden gecompenseerd met 153 m2. grond in het wederopbouwplan. Het beplantingsplan Het door de Ned. Heide Maat schappij ingezonden ontwerp van het beplantingsplan voor de ge meente wordt hierna besproken. Gemeend wordt, dat de projecte ring van het sportveld in de rich ting van de zeedijk niet juist is en in verband hiermee ook de ontwor pen beplanting niet klopt. Voorts bestaan bezwai'en tegen een be plantingsstrook over particulier terrein aan de zuidzijde van het wederopbouwplan van de Elker- zeeseweg naar de Platteweg. Ook wordt weinig gevoeld voor een bre^ de beplantingsstrook aan de west zijde dwars over pai'ticuliere gron den. Het wordt wenselijk geacht om met deze strook te wachten tot dat bekend is hoe de woningbouw zich hier zal ontwikkelen. Besloten wordt tot vaststelling van een wijziging van de gemeen tebegroting voor 1956. In de vakature lid van het Bur gerlijk Armbestuur van Eikerzee in verband met het vertrek van de heer R. L. Blom wordt benoemd de heer J. J. Elenbaas. t Ingezonden mededeling WÊfW^BÊ,F, Het fijnste uit direct klaar in de kop! Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! cssmt f op\osbate Plaatselijke hotels moesten gasten teleurstellen Record-Pinksterbezoek aan Westenschouwen Dank zij het mooie zomerweer is het aantal bezoekers aan Haam- stede-Burgh en omgeving nog nim mer zo groot geweest als de afge lopen Pinksterdagen. Hoewel het weer zaterdag nog niet erg aanlok kelijk was, waren er toch reeds vrij veel vreemdelingen, zodat de hotels vrijwel alle volgeboekt wai-en, ja enkele gasten moesten teleurstellen. Ook verschillende pensions had den reeds de eerste gasten, terwijl velen hun tenten hier opsloegen, hoewel het daarvoor toch tamelijk koud was. Toen zondag dan ook het weer wat milder werd, was dit ook dui delijk te zien aan de steeds toene mende stroom vreemdelingen, w.o. vele buitenlanders, met in hoofd zaak Belgen en Duitsers, doch ook enkele Fransen en zelfs Amerika nen. De tweede Pinksterdag met zeer fraai zomerweer, kwam even wel het toeristenbezoek op volle toeren. Eén ongekend aantal auto's, scooters, bromfietsen en gewone fietsen bewogen zich in een grote file langs de wegen naar Westen- Wildstand in Duiveland neemt toe Klaagt onze landbouwende be volking over de grote droogte waar door de maanden april en mei van het jaar 1956 en ook de voorgaande maanden werden gekenmerkt, de hazen blijken in dit klimaat uitste kend te kunnen aarden en alle wor pen van de hazenfamilies die de strenge koude overleefden schijnen tot hun recht te komen, zodat de wildstand in de Duivelandse pol ders thans zienderogen verbetert. Zoals bekend werden in 1954 moerhazen die uit Frankrijk waren aangekocht, in deze polders uitge zet om de door de ramp bijna uit gestorven familie Lampe weer op peil te brengen, iets wat thans dus goede gevolgen blijkt te hebben. schouwen en de vuurtor.en, waar het parkeren van al deze voertuigen een probleem vormde, dat dank zij aller medewerking toch geen aan- ï-ijdingen veroorzaakte, waarbij de politie zo goed en zo kwaad als het ging wat leiding gaf. Toch zal dit probleem door de betreffende in stanties zo spoedig mogelijk moeten worden aangepakt, daar het ver keer steeds toeneemt en anders de toestand wel eens onhoudbaar zou kunnen worden, met al de gevolgen van dien. Voor zover de zaken geopend wa ren hebben deze een paar goede dagen gemaakt, die, naar wij ho pen, een goede aanloop zullen zijn voor het eigenlijke seizoen dat over enkele weken gaat beginnen. Werkzaamheden duiker in Oude dijk hegonnen Deze week werd begonnen met de werkzaamheden tot het maken van een duiker in de Oude dijk, be stemd voor het afvoeren van het polderwater naar het te Viane te bouwen elektrische gemaal voor de polders Bruinisse en Oosterland. Wanneer eenmaal het Deltaplan zal zijn verwezenlijkt zal het voor de polder Bruinisse, in verband met de waterstand die dan constant op het Zeeuwse meer zal worden aangehouden, onmogelijk zijn ge bruik te maken van de natuurlijke suatie zoals die sedert de bedijking van de polder in 1467 heeft gefunc tioneerd. De natuurlijke lozing van het polderwater is natuurlijk veel goedkoper dan via het te bouwen gemaal. Het zal dan ook niet waar schijnlijk zijn dat Bruinisse, met zijn toch al aan de top staande ho ge polderlasten eerder dan in uiter ste noodzaak gebruik zal maken van de nieuw te maken wijze van waterafvoer, waarvoor thans de werkzaamheden reeds zijn begon nen. Ingezonden mededeling Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Misverstand - „C'est Zijpe" - Lover en Benzine Rekbaar en Misschien tot vrijdagavond: Veel koeler Vannacht plaatselijk enige regen, morgen opklaringen en bijna overal droog; zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later rui mend naar west tot noordwest; be langrijk lagere middagtemperatu- ren. 25 mei. Zon op 4.32, onder 20.43, Maan op 21.44, onder 4.57. Volle maan: 24 mei te 16.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 mei 3.50 v.m. 16.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 mei 3.16 v.m. 15.39 n.m. Springtij: 26 mei. Het wordt koeler Een rug van hoge druk, die de verbinding vormt tussen een nabij de Azoren en een boven de Oostzee gelegen maximum, kwam de afge lopen nacht boven ons land te lig gen. Het wei-d daardoor nagenoeg windstil, een sterke uitstraling trad op en er vormde zich op vele plaat sen mist. Deze loste echter in de eerste ochtenduren snel op. Een kleine depressie, die gistei- ochtend op ongeveer 1500 km ten westen van Ierland lag, nam sinds dien snel in betekenis toe en be reikte vanochtend Schotland. Ze trekt verder naar het nooi-doosten, texwijl het bijbehorende koufront snel in de richting van de Noord zee doordi'ingt. In verband met de krachtige drukstijgingen, welke achter dit front optreden, zal het de komende nacht of morgenoch tend ons land, waarschijnlijk met een weinig regen, passeren. Achter het front dringt belangrijk koelere lucht het land binnen, zodat de temperaturen morgen lager zullen blijven dan vandaag. Ingezonden mededeling Moderne vrouwen bestrijden ze met; ...'n Z W/TSAL preparaat/ ZIERIKZEE De provinciale U.V.V.-vergadering Zoals elders in dit blad gemeld, vond vanmorgen in „Concordia" de provinciale U.V.V.-vergadering plaats. De vergadering kan - in verband met het late arrivei'en van de boot - eerst kwart over elf be ginnen. De presidente van de plaatselijke afdeling, mevr. J. Q. Lugt-van He ioma, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, inzondei-heid tot de provinciaal presidente mevr. Pilaar-Gaarlandt, en de secreta resse van het hoofdbestuur, mej. Lub. Spr. hoopte op een nuttige en aangename dag op Schouwen-Dui- veland. Mevr. Pilaar-Gaai-landt nam daarna de leiding over. Be sproken wei-d een te Goes van 7-15 juni te houden cursus „Omgang met bejaarden, waaraan alle U.V.V.- stei-s uit de provincie kunnen deel nemen. In zgn. 5-minuten-praatjes gaven de vertegenwoordigsters van de verschillende afdelingen een overzicht van het afdelingswerk in het afgelopen jaar. In de middaguren werd een be zoek gebracht aan het rusthuis „Duinoord" te Haamstede, waar ook de thee werd gebruikt. De deel- neemstei-s waren opgetogen over de trip naar Schouwen-Duiveland, die begunstigd wei-d door uiter mate fraai weer. Laten we buitenlanders er nooit over lastig vallen, dat zij Zijpe en Katseveer niet zo precies uit el kaar kunnen houden. Het zijn zo gezegd de twee toegangspoorten, waardoorheen een ieder moet, die het plan heeft zijn voet op Schou- wen-Duivélandse grond te zetten. Maar bv. van Frankrijk uit lijkt het alles natuurlijk nog al veel op elkaar en daarmede waren alle om standigheden gunstig voor een ake lig misverstand, dat zich langdurig handhaafde bij een Franse familie, die bij gelegenheid van de burge meestersinstallatie Zierikzee be zocht. Toen de boot afmeerde aan het Luitje - ze kwamen per pro vinciale boot - was daar al dadelijk het misverstand in zijn ergste vorm. „C'est Zijpe" verklaarde de meneer en madame knikte gewillig. Zie rikzee was vol rumoer, maar mon sieur dacht: „Als ze in een voor stad van Zierikzee (Zijpe) al zo'n drukte maken van het burgemees- tersfeest, wat moet het dan in Zie rikzee zelf wel niet zijn?" Hieruit blijkt wel dat een mens zelf altijd voedsel aansleept voor zijn eigen misverstand. Rijdend door Zierik zee ging de familie dus op zoek naar Zierikzee. Dat was niet een voudig, want weldra reden ze per auto door Nieuwerkerk en kwamen toen op de grote betonweg naar Zijpe. Het was allemaal niet zo feestelijk en Zijpe leverde het lako- nieke „oversteek"-beeld van elke dag (toen nog, want met Pinksteren was het minder lakoniek) en zo doende is de Franse familie toen toch maar weer naar Zierikzee te ruggereden, juist op tijd om nog een tipje te zien van de triomfan telijke intocht van de nieuwe bur gervader. Dat was dus een misverstand. Een misrekening maakte Ellandman op Tweede Pinksterdag te Renesse, waar hij gehoopt had in de onvol prezen „Loane" een vleug van het jonge frisse lover te ruiken. Maar die vlieger ging niet op, want eer lijk mensen, het stonk er naar ben zine en dat was eigenlijk heel jam mer. Maar ja, het strand zat al vol mensen, al hielden velen er de jas bij aan. Wie wil naken tot de ruim te van het vrije strand, moet nu eenmaal (met vele anderen) over de toegangsweg en dit doende op een GESPREKKEN VAN EILANDMAN „oage dag" ondergaat men het so ciaal toerisme aan den lijve. Eilandman heeft enkele brieven gekregen over de autofiles, die bij het veer te Zijpe stonden te wach ten op Tweede Pinksterdag. Tegen de avond waren het er enkele hon derden en de telefoonjuffrouwen te Zierikzee hebben zich in het zweet gewerkt, omdat alle heren „even bellen" moesten om de thuis wach tenden mede te delen, dat „ze een beetje later kwamen". Nxi dat „beetje later" was nogal rekbaar. Schouwen-Duiveland hoopt altijd nog op een oplossing voor de erg drukke aanvoeren op bijzondere dagen. Altijd een tweede boot in de vaart gaat niet, want er vaart ook wel eens een pont met één bromfiets er op. Maar hoe het dan wel moet? Een brug of „ergens van daan" een hulpboot voor drukke uren of de ziel in lijdzaamheid be zitten tot het Deltaplan? 't Is wel moeilijk, zo niet onoplosbaar, maar - en dat is nu weer akelig ouder wets en stotend zelfs - Eilandmun denkt altijd maar: „Worden we wel gelukkiger van al die auto's naar hier?" Misschien, zeer misschien!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2