Het gaat met de vlasteelt op Schouwen- Duiveland niet erg naar wens DE ZIERIKZEESCHE COURANT DULLES SPREEKT ZICH UIT OVER AKTUELE POLITIEKE PROBLEMEN President Soekarno in New York Geen observatieposten bij Gaza Franse reservisten protesteren MENDES-FRANCE AFGETREDEN FRANSEN ZETTEN ACTIES IN ALGERIJE ONVERMINDERD VOORT EISENHOWER OVER ONTWAPENING EN BUITENLANDSE POLITIEK Weer grensincident in Palestina 2L DONDERDAG 24 MEI 1956 No. 17955 i: ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Teleloon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. l' Militaire kracht van Rusland niet verminderd De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dull heelt dinsdag op een pen rentie verklaard het te betreuren dat Egypte de regering te Peking erkend heeft als de officiële Chi nese regering. In antwoord op een vraag die hij als „hypothetisch" betitelde, Dulles het hoogst onwaarschijnlijk te achten dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gezamenlijk de stuwdam in de Nijl nabij Assoean zouden financieren. Over het door Hammarskjoeld bereikte staakt-het-vuren tussen Israël en de Arabische landen, zei Dulles dat veel afhangt van de be wegingsvrijheid van de bestands commissies. Op de vraag of hij er een voor stander van was dat problemen zo als dat van Cyprus met NAVO- hulp opgelost worden, zei Dulles slechts dat deze mogelijkheid be- De burgemeester van New York, Robert F. Wagner, heeft woensdag president Soekarno officieel in de stad New York ontvangen. Bij het stadhuis stond een militaire ere wacht en werd het Indonesische volkslied gespeeld. Later vertrok de president naar het Waldorf-Astoria-hotel, waar hij eregast was op een officiële lunch, aangeboden door het gemeentebe stuur van New York. Op deze lunch waren honderden zakenmen sen aanwezig. In een toespraak zei president Soekarno: „wij zullen gaarne steun ontvangen, maar op één voorwaarde: zij mag niet ge baseerd zijn op koloniale economie. Verleen ons steun, maar niet ten koste van onze vrijheid". Derge lijke hulp zou niet alleen Indone sië tot voordeel strekken, maar zou ook de Verenigde Staten ten goede komen, zo zei hij. Israël is er officieel van op de hoogte gesteld dat Egypte weigert mee te werken aan het inrichten van observatieposten in de demar- catiezöne bij Gaza. De secretaris-generaal van de V.N. had bij zijn jongste vredes missie naar het midden-oosten voorgesteld dat dergelijke posten bezet zouden worden door waarne mers van de V N., die daar toezicht zouden uitoefenen op de naleving van de bestandsvoorwaarden. Franse reservisten die op weg waren naar Algerië hebben woens dag geprotesteerd tegen de front dienst die zij daar zullen moeten verrichten. In de nabijheid van Di jon trokken zij aan de noodrem en verlieten de trein. Daarna vuurden zij hun pistolen in de lucht af en wierpen een handgranaat, dié ech ter geen schade aanrichtte, om zich vervolgens over diverse café's in de omgeving te verspreiden. De politie greep niet in, doch toen de plaatselijke commandant hen beval weer in de wagons plaats te nemen gehoorzaamden zij. Dit duizend man tellende trans port, dat dinsdag uit Parijs ver trok, is reeds vier maal door de reservisten tot stilstand gebracht. Boeddha's sterfdag herdacht De klokken van de tempels op Ceylon hebben woensdag de her denking ingeluid van het feit, dat 2500 jaar geleden Boeddha over leed. Duizenden in het wit geklede Boeddhisten begaven zich naar de tempels om gebeden uit te spreken. Ook in Peking en Rangoon (Bir ma) werden plechtigheden gehou den. In de heilige stad Anoeradha- poera op Ceylon bevinden zich reeds ongeveer 200.000 pelgrims en van alle kanten stromen de Boed dhisten nog toe. In deze vervallen stad staat een boom, die beschouwd wordt als de enig overgebleven loot van de vijgenboom, waaronder Boeddha volgens de overlevering tot het ware inzicht kwam. studeerde wordt. Hij wees er op dat „NAVO" niet hetzelfde is als „At lantische gemeenschap". Verder verklaarde Dulles nog dat de militaire kracht van de Sowjets niet verminderd zal worden door de aangekondigde demobilisatie van 1.200.000 manschappen. De Franse vice-premier Mendès- France, heeft woensdagmiddag op een kabinetszitting zijn besluit me degedeeld om uit de regering-Mol- let te treden. De andere radicale ministers blijven in de regering. Mendès-France verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstelling vertegenwoordigt en hij wenste haar succes, doch hij kon zich niet verenigen met de Alge rijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van het begin af aan een voorstander is geweest van het onderdrukken van de opstand in dat gebied, is hij ook altijd van mening geweest dat gewapend op treden alleen niet voldoende is. Vorige maand heeft hij in een memorandum de maatregelen vast gelegd die hij nodig achtte voor een oplossing, doch aan zijn raad is geen gehoor gegeven. Kritiek van Scandinavische communisten op Chroesjtsjef De communistische partijen van Denemarken, Noorwegen en Zwe den hebben besloten in Moskou te protesteren tegen het feit dat par tijsecretaris Chroejstsjef op een ge heime vergadering zijn aanval op Stalin heeft gelanceerd, aldus meldt het Deense onafhankelijke blad „Information". Volgens dit bericht zullen de drie partijen in een gezamenlijk protest eisen dat Chroejstsjefs verklaring ter tafel wordt gebracht voor een openlijke discussie. De leidende Deense communist Aksel Larsen.had de vorige maand reeds kritiek geoefend op de wijze waarop het Kremlin de actie tegen de „persoonsverheerlijking" voert. TROUW DIER Een herdershond heeft een twee-en-een-half jarig kind te Aschaffenburg in west- Duitsland het leven gered door boven op het kind, dat in bed lag, te springen toen het. plafond van de kamer begon te bezwijken en het aldus tegen neervallende brokstukken te beschermen. Verliezen aan weerszijden Verscheidene steden in Nieuw- zuid-Wales worden geteisterd door miljoenen muizen, die woningen en boerderijen zijn binnengedrongen. Kinderen worden 's nachts door gaas om hun bed tegen het onge dierte beschermd. In een oud gedeelte van de „Tube", de Londense ondergrondse spoor weg, 50 meter diep onder Tottenham Court Road, in het centrum van de Engelse hoofdstad, heeft twee dagen lang een brand gewoed in een doorgangskamp van het Britse leger, bestaande uit twee ruim 600 meter lange tunnels, dat geheel werd vernield. Van de 150 brandweerlieden die het vuur bestreden, moesten er niet minder dan 36 volkomen uit geput en bevangen door rook en hitte naar ziekenhuizen worden over gebracht. - De foto laat zien hoe één van de mannen, die het vuur aan vielen van de zijde van Goodge street station, dat acht uur lang sre- sloten moest worden, door zijn makkers wordt weggevoerd. Vorderingen worden gemaakt Pres. Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard dat de aangekondigde vermindering van de Sow jet-strijdkrachten, indien zij wordt uitgevoerd, hartelijk zal wor den toegejuicht als een werkelijke stap vooruit op het gebied van de ontwapening. De Ver. Staten weten echter niets meer dan officieel door de Russen is bekend gemaakt en zij kennen niet de werkelijke betekenis ervan Als de Sowjet-Unie bv. had be kend gemaakt dat 375 moderne duikboten zullen worden opgeruimd dan zou hij, Eisenhower, kunnen zeggen: nu is het de moeite waard. Wij moeten maar vol hoop afwach ten, zo meende hij. Op vragen van een correspondent over het „uitglijden" dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek af en toe deed ondanks zelfverzekerde verklaringen, zei president Eisen hower, dat men zich niet altijd di rect pessimistisch moet uitlaten. Hij wilde.wel niet zeggen dat alles per fect gaat - verre van dat - doch de vastberadenheid van de Ver. Staten om met elk vrij land be vriend te blijven, toont dat er vor deringen worden gemaakt, ook al gaat dat misschien langzaam en zijn er af en toe teleurstellingen. Eisenhower wees met nadruk op moeilijkheden die vertraging en te leurstellingen kunnen veroorzaken bij de betrekkingen met andere lan den. Zo van het gebeuren dat een Amerikaanse vriendschapsbetuiging aan een bepaald land door een an der land word afgekeurd. De Londense brandweer heeft in ploegen moeten werken om een brand in een netwerk van tunnels, vijftig meter onder de grond in het centrum van Londen, meester te worden. Talrijke brandweerlieden geraakten door rook bedwelmd en moesten in het ziekenhuis behan deld worden. De Russische medische des kundige prof. Larionof, heeft voor radio-Moskou de opvatting verkon digd, dat zowel het roken als het nuttigen van te hete spijzen tot het ontstaan van kanker kan bijdra gen. Als gevolg van aanslagen van verzetslieden zijn in de afgelopen 36 uur op Cyprus drie personen, onder wie twee Britten, gedood en 21, onder wie zeven Cyprioten ge wond. De slachtoffers vielen onder meer door bomaanslagen. Verschei dene Britten liepen in een hinder laag. Franse troepen hebben woensdag, gesteund door tanks en vliegtuigen, bij zuiveringsoperaties in Algerye tenminste 59 opstandelingen ge dood. Tien Franse militairen en burgers verloren het leven en tien Fransen werden gewond. Een centrum van Franse activi teit is nog steeds het gebied van Palestro, ten oosten van Algiers, waar vorige week vrijdag negen tien leden van een patrouille van 22 reservisten, die in een hinder laag waren gevallen, werden ge dood. De 3.000 Fransen die hier op treden, doodden 17 opstandelingen en namen er 3 gevangen. Alle op standelingen droegen uniformen en één van de gevangenen was een deserteur van een Algerijns regi ment infanterie. Ook in het Nementsja-gebergte in 2uidoost-Algerije en in het oos ten van Algerije bij de Tunesische grens deden zich gevechten voor. In Tunesië sneuvelden in het heu- velgebied van Semmama woensdag minstens 10 opstandelingen. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN OVER DE NOODZAAK VAN ORGANISATIE Plaatselijke afdeling vergaderde in Verenigingsgebouw 1 tj,Is organisatie van bejaarden nog noodzakelijk?" was de titel van de toespraak welke door de heer A. König te Vlissingen woensdagmid dag voor een flink aantal bejaar den in het Ned. Herv. Verenigings gebouw gehouden werd. Voor een stil en aandachtig ge hoor schetste de heer König - zelf reeds de zeventig gepasseerd - de verbeteringen en het bejaarden- werk in de jaren na de oorlog. Spr. feliciteerde zijn gehoor met het aannemen doör de Staten-Generaal en de Tweede Kamer van het wets ontwerp ouderdomsvoorziening en noemde het een verkregen recht en geen aalmoes als straks - 1 januari 1957 - de wet in werking zal tre den. Na de ooi-log is de organisatie - de Algemene Bond voor Ouden van Dagen - gesticht. Naar aan leiding van referaten, waarin op gesteld de verlangens naar een onbezorgde oude dag, zijn resolu ties aangenomen en aangeboden. Er moet nog altijd geijverd worden naar betere financiële voorzienin gen, betere huisvesting, medische verzorging, vrije tijdsbesteding en adviesbureaus voor ouden van da gen. De heer König schetste de toe stand waaronder vele bejaarden nog moeten leven als hemeltergend. Als spr. de balans opmaakt van tien jaar bejaarden werk, denkt hij iïu de eerste plaats aan het wetsont werp dat kortgeleden is aangeno men en dat spoedig in de Eerste Kamer behandeld zal worden. Be langrijk hierbij is, dat alle 65-jari- gen onder deze wet vallen, dat de gemeenteklassifikatie op 1 januari 1957 komt te vervallen en dat er geen aftrek van eigen inkomsten zal plaats vinden. Spr. benadrukte dat er geijverd moet worden dat de gemeenteverordeningen aangepast worden aan de nieuwe wet. Streektehuizen Sprekende over de tehuizen voor ouden van dagen wees spr. er op dat de partikuliere tehuizen de laatste jaren als paddestoelen uit de grond zijn verrezen. Spr. wilde ijveren voor tehuizen van ge meentewege ingericht, waar man Bij velen wordt het hoofd i pas wijs als de beurs leeg is. Het hoofdkwartier van het Jor daanse leger heeft medegedeeld dat Jordaanse grenswachten een Israë lische soldaat hebben doodgescho ten, die woensdagochtend de grens van het gedemilitariseerde gebied in Jeruzalem had overschreden. In de mededeling wordt nog ge zegd dat de Israëliër een der wach ten van het ziekenhuis van Har- dassah was en dat hij op weg was naar het dorp Esawia. Jordanië heeft zich bij de ge mengde bestandscommissie te Je ruzalem over deze grensschending beklaagd. en vrouw niet meer gescheiden worden. In dit verband dacht de heer König aan streektehuizen; on mogelijk zal in ieder dorp een ge bouw voor ouden van dagen kun nen verrijzen. „Organisatie", aldus spr., „blijft dringend noodzakelijk". Spr. wilde gaarne zien dat ook de bejaarden van Nedeiiand de vruchten mee plukken van de betere financiële positie van het Rijk en de ver hoogde welvaart. Achter het ver langen van de bond voor een toe slag over 1955 hebben vakcen trales zich gesteld. Binnen afzien bare tijd staat het wel vast dat ook de ouden van dagen een extra toe slag op hun uitkering zullen ver krijgen van f 100,voor gehuwden en f 60,voor ongehuwden. Nadat in de pauze thee, choco lade en sigaren waren gepresen teerd, ging spr. nog dieper in op de preciese werking van de wet op de ouderdomsvoorziening. De bijeenkomst stond onder voor zitterschap van de heer P. G. Klijn, welke de vergadering opende en op de gebruikelijke wijze besloot. HET WACHTEN IS OP REGEN Marktvooruitzicht is vrij ongunstig (Van onze verslaggever) De langdurige droogte is oorzaak dat het er voor de vlasoogst 195f niet erg best uitziet. Regen en nog eens regen Is nu dc voornaamst! wens van vlasser en boer. Immers, de vlassers zullen in juni wederom de landerijen betreden en al dan niet verschillende gemeten vlas aan kopen. Wie aan vlas denkt, denkt aan Dreischor. Daar immers is men al sinds vele jaren met vlas en alles wat daar aan vast zit op dc hoogte. Daar vindt men ook de coöperatieve vlasfabriek, een nieuw ge bouw met moderne outillage, daterend uit '54-'55. Ook de „Dreisterse" vlassers gaan volgende maand weer de boer op om na veel wikken en wegen keus te maken. En dan, na de aankoop, begint de vele arbeid welke het vlas vraagt. In juli begint de pluk en in augustus wordt het vlas gerepeld, d.w.z. van zijn zaadbollen ontdaan. Het kaf van de zaadbollen is be stemd voor veevoeder en het zaad vormt de grondstof voor lijnolie. Een enkele maal ook gaat het zg. lijnzaad als zaaizaad naar het bui tenland. Na strenge keuring wel te verstaan. Na het repelen gaat het vlas naar de roterij, om geroot te worden. In de roterij wordt het vlas van zijn pektinelaag ontdaan. Pek- tine is een lijmachtige substantie, welke de houtdeeltjes (scheven) aan het lint (hoofdprodukt) veibindt. De pektinelaag wordt in grote bak ken door verhitting en bacterieën- werking tot oplossing gebracht. Na droging op de weide wordt het vlas naar „huis" vervoerd. Voordat ech ter het laatste vlas van de roterij is het omstreeks eind oktober geworden. Hierna begint de volgende etap pe van de bewerking, het zg. zwin gelen. Dit duurt van omstreeks no vember tot februari. Het doel van het zwingelen is om de reeds ge noemde scheven (houtdeeltjes) van het lint te scheiden. Zoals dat in vakjargon genoemd wordt: de sche ven worden er uit geslagen. Op Dreischor, in de vlasfabriek gebeurt dit op moderne wijze in een zwin- gelturbine, welke door een elektri sche motor wordt aangedreven. Er ontstaat dan nog een afvalprodukt, de zg. ruwe lokken, welke verkocht worden en dienen als grondstof voor de fabrikage van sigaretten papier en touw. De scheven worden verbrand. In andere streken echter, bijv. in Brabant, worden ook de scheven nog nuttig gemaakt. Zij dienen daar als grondstof voor de fabricage van linexplaten. Het produkt waar alles om begonnen is, het lint (eind- en hoofdprodukt van het vlas), wordt dan aan de expor teurs verkocht en dient als grond stof voor o.m. de garenindustrie. Het merendeel van het lint gaat naar het buitenland, voornamelijk naalr Ierland en Tsjechoslowakije. De vlashandel vindt zijn centrum in Kortrijk in België. Uit boven staande blijkt wel dat ook Drei schor - zij het een bescheiden - steentje bijdraagt aan de Neder landse deviezenschat. De toestand op Schouwcn-Duiveland Na de ramp evenwel gaat het met 3e vlasteelt op Schouwen-Duive- and nog niet van een leien dakje. Trouwens, het hele marktvooruit- dcht toont een vrij ongunstig beeld, ir is weinig vraag naar vlas. Dit Aomt vooral ook door de ontzaglij ke hoeveelheden vlas, door Rusland jp de markt gebracht. Ook het /ooruitzicht voor de eilandelijke jogst is niet bijster opwekkend; ioals gezegd dient er spoedig regen e komen. De resultaten van de werkwijze, toegepast in de nieuwe vlasfabriek te Dreischor zijn pri ma. Evenwel drukken zware lasten op het bedrijf en er is een teveel oan vaste lasten. Het machinepark staat veelal lange maanden stil. Gemiddeld worden er jaarlijks slechts een 600 draai-uren gemaakt. Om echter efficiënt te kunnen kon- kurreren moesten dit er minstens 1200 zijn. Hier komt nog bij dat vele vlassers het risico dat het vlas ser zijn met zich brengt niet meer durven dragen. Veelal is dit ook een begrijpelijke zaak. Verschillen de vlassers werken nu in loondienst in het bouw- of aannemersbedrijf. Na de ramp werd er voortdurend met verlies gewerkt en ook nu we derom zijn de vooruitzichten niet rooskleurig. Dit alles drukt ook zijn stempel- op de fabriek. Al met al is er voor de vlassers weinig aanmoediging vlas aan te kopen. Echter ook dit jaar in juni, zul len de vlassers er weer op uit gaan. Er zal bedenkelijk gekeken worden en boer en koper zullen wikken en wegen. Voor beiden staan er grote risico's op het spel. Zeker gezien de resultaten van de laatste jaren, zal men niet over een nacht ijs gaan. Het wachten is op regen, gro tere vraag en een gunstiger markt vooruitzicht. Zolang die wensen niet in vervulling zijn gegaan, zal de vlasser wel voornamelijk de ha mer, troffel of „schrepel" blijven hanteren. Deze waarborgen hem meer zekerheid voor het materiële bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1