ZIERIKZEESCHEMIEBWSBOPE DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEEDOGENLOZE STRIJD IN NOORD-AFRIKA GAAT ONVERMINDERD DOOR Man viel uit trein STAD EN PROVINCIE DINSDAG 22 MEI 1956 No. 17954 112e Jaargang ■III— ■H—lll Illlll» I I I ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobels fraai 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Franse patrouille werd afgeslacht De toestand in Algerije is zeer gespannen nadat het nieuws over het afslachten van een Franse pa trouille bekend geworden is. In to taal zjjn nu 19 deerlijk verminkte ljjken van de 22 man tellende pa trouille gevonden. Men heeft wei nig hoop de nog vermiste soldaten levend aan te treffen. Een goederentrein is tussen Al giers en Constantine op een mijn gelopen. De trein ontspoorde doch er werden geen persoonlijke on gelukken gemeld. Ook uit Kabilie werden sabotagedaden gemeld. Nabij Oran en Bougie hebben schermutselingen plaats gehad; 30 opstandelingen werden daarbij bui ten gevecht gesteld. Zondagochtend heeft een bende opstandelingen een dorpje bij Phi- lippeville aangevallen en 17 Franse mohammedanen vermoord; vier mannen, zes vrouwen en zeven kin deren. Slechts één inwoner van het dorpje heeft er het leven afge bracht. Hij is in een ziekenhuis op genomen. De Franse troepen zijn onmiddellijk een tegenactie be gonnen. Het Franse leger heeft bekend gemaakt, dat zondag drie opera ties in Kabylie en Constantine met succes zijn uitgevoerd. Dertig km ten zuidoosten van Tizi-Ouzou werd een groep rebellen verrast. Zij leed zware verliezen. Bij de andere ac ties werd veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Aartsbisschop Makarios beklaagt zich Aartsbisschop Makarios van Cy prus en de drie andere Cyprische leiders die door de Britten naar de Seychellen zijn verbannen, hebben zich bij de Britse gouverneur van de eilanden beklaagd over de be handeling die zij ontvangen. Zij zeiden „zeer gekwetst en beledigd te zijn", zo blijkt uit een brief die de secretaris van bisschoo Kypria- nos, een der vier ballingen, ge schreven heeft aan de hoofdredac teur van het Keniasche blad ,,East African Standard". De ballingen verklaarden in hun schrijven dat zij in hongerstaking zouden gaan. Korte berichten uit het binnenland HAARLEM. De zesjarige Wim Hense uit Haarlem is in het Spaar- ne gevallen en verdronken. Hij en zijn één jaar ouder vriendje waren met het onderstel van een kinder wagen aan het spelen op de walle- kant. Eerst na twintig minuten ge lukte het een 31-jarige chauffeur het jongetje op het droge te bren gen. Men paste onmiddellijk kunst matige ademhaling toe, maar de le vensgeesten waren reeds geweken. UTRECHT. Op de onbewaakte overweg te Bilthoven (Leyenseweg) is omstreeks half drie een perso nenauto door de trein Utrecht- Amersfoort gegrepen. De beide in zittenden, de 72-jarige C. M. J. Godfroy en zijn medepassagier de 44-jarige A. Vos, beiden uit Rotter dam, werden op slag gedood. BRUNSSUM. Op de avond van de eerste Pinksterdag om circa 9 uur is op de Rimburgerweg te Brunssum met een auto waarin zich twee personen bevonden een ongeluk gebeurd, ten gevolge waar van deze twee inzittenden om het leven zijn gekomen. AMSTERDAM. Maandagavond heeft de 23-jarige dienstplichtige soldaat A. E. Geeraths onder het viaduct bij de Zeeburgerdijk en de Celebesstraat te Amsterdam met zijn bromfiets een dodelijke val ge maakt. Rundveepremiekeuringen op 28, 9 en 30 Mei In het plan voor de rundveepre miekeuringen van de Prov. Com missi e ter Bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij zijn voor dit jaar 3 dagen voor Schouwen- Duiveland uitgetrokken. In 1955 werden in 7 plaatsen premiekeurin gen gehouden, waaraan 2 dagen werden besteed. Het aantal keu ringsplaatsen is thans met 3 uit gebreid tot 10! De reeds te kennen gegeven belangstelling door de vee houders zelf motiveert deze uitbrei ding. Het keuringsprogramma ziet er als volgt uit: Maandag 28 mei: Bruinisse, 10 uur; Oosterland, 13.30 uur; Ouwer- kerk, 15.30 uur. Dinsdag 29 mei: Nieuwerkerk, 9 uur; Dreischor 10.30 uur; Noordgouwe, 14.00 uur. Woensdag 30 mei: Kerkwerve, 9.30 uur; Moriaanshoofd, 10 30 uur; El- lemeet, 14 uur; Haamstede 16 uur. Met Oosterland en Ouwerkerk is het aantal keuringsplaatsen op Dui- veland met 2 uitgebreid. In Schou wen zal de traditionele keuring te Moriaanshoofd herleven. Het vorig jaar is door de goede deelname en de belangstelling voor de toen gehouden premiekeuringen in „dit gebied van opbouw" geble ken, dat deze plaatselijke keurin gen van grote betekenis kunnen worden als onderdeel van de acties voor de veeverbetering. Zowel melkvee als jongvee kan in de verschillende leeftijdsklassen •worden ingezonden. Bij de keurin gen zullen de voorgebrachte dieren, zoals gebruikelijk, worden bespro ken en zal de rangschikking naar exterieur en type worden gemoti veerd. Van betekenis is, dat de kennis van fokvee er door wordt bevorderd, dat de veehouders zelf op sportieve wijze meeleven in de klassering naar kwaliteit en dat men tenslotte een gefundeerd in zicht krijgt in de stand van de fokkerij en de te volgen fokrichting De fokkerij van een veestapel, geschikt voor duurzame, hoge melkproduktie en van een ontwik keling en type met voldoende ge schiktheid voor de vleesvorming, die aan de moderne eisen kan vol doen, is een zó belangrijke zaak, dat ze elke veehouder moet inte resseren. Deze plaatselijke keuringen kun nen voor de veehouders een goede voorselectie zijn voor de zeer waar^ schijnlijk in september a.s. weer te houden centrale keuring en ten toonstelling van fokvee voor geheel bij 100 km per uur De 27-jarige Jan Sangers, zoon van de gemeentesecretaris van IJs-, selmuiden is uit de trein, rijdend op het traject ZwoIIe-Kampen ge vallen. De jeugdige Sangers be vond zich tevoren in de gang ach ter de bestuurderscabine. De trein reed met een snelheid van een kleine 100 km. ter hoogte van de Oosteholtse steeg. Passagiers uit het tweede treinstel zagen hem vallen en een van hen had de te genwoordigheid van geest aan de noodrem te trekken. De trein reed nog 800 meter door alvorens tot stilstand te komen. De verbaasde inzittenden zagen de heer Sangers toen achter de trein aandraven. Hij stapte in en reed mee naar het sta tion van Kampen. Ondanks de door gestane emoties toonde hij zich zeer rustig. De Indische premier Nehro<® heeft, in antwoord op een vraag van een afgevaardigde, een uit vijf punten bestaand voorstel gedaam om tot regeling van het Algerijnse vraagstuk te komen. Loko-burgemeester opende vernieuwd en uitgebreid winkelpand Initiatief van middenstander Onder grote belangstelling van genodigden, familieleden en be langstellenden werd vrijdagmiddag door loco-burgemeester M. de Roo de geheel vernieuwe en aanzienlijk uitgebreide winkel in speelgoede ren, galanterieën, souvenirs en kan toorbenodigdheden van de heer L. C. Hogerhuis geopend. Boven het oude bestaande ge deelte verrees - nadat ter hoogte van de oude spanplaat een zware betonnen ringbalk was gestort - een nieuwe verdieping voor woonruim te. Zo goed als de gehele beneden verdieping werd omgebouwd tot winkelruimte. In een openingswoord prees loco burgemeester de ondernemingszin van de heer Hogerhuis, die hij on getwijfeld bij de verbouw van zijn zaak aan de dag heeft gelegd. De gemeente Renesse is trots op de middenstanders in zijn midden die zulk een initiatief durven nemen. De nieuwe zaak doet niet meer dorps, doch grootsteeds aan, aldus de heer de Roo. Woorden van waar derende lof sprak de loco-burge- Nimmer tevoren beleefde Nederland zo'n drukke Pinksteren Het was overal eivol Duitsers, Fransen, Belgen, Engel sen. Bij duizenden en tienduizen den zijn ze dit Pinksterweekend ons land binnengestroomd. Volgens voorlopige schattingen sliep in de nacht van zondag op maandag meer dan een half miljoen buitenlanders onder Nederlandse daken. Hotels en pensions waren eivol, waar men ook kwam in Limburg, Brabant, Gelderland, Utrecht, N.- Holland en Zuid-Holland. Tiendui zenden vreemdelingen zijn, dank zij de gastvrijheid van partikulieren, aan bedden geholpen. Zondagavond moesten de logies-informatiedien- sten der V.V.V.'s van Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Delft via de radio hulp inroepen. Alle be schikbare adressen in deze gemeen ten zelf, in de kustplaatsen, de Zui derzeesteden, Haarlem, Zaandam. Alkmaar, Kennemerland, Utrecht, de Veluwe, de Zuidhollandse ge meenten tot in Dordrecht toe, wa ren toen verbruikt. Ook in west- Brabant kon men niets meer krij gen. Alleen in een plaatsje bij Bre da was nog een kamertje beschik baar, mits men zich aan de pomp wilde wassen. meester ook tot de ambachtslieden, die met de door hen geleverde pres tatie alle eerbied hebben afgedwon gen. Verder prees de heer de Roo het architektonisch inzicht van het bouwbureau Giljam. Het is er in geslaagd uit een betrekkelijk niets zeggend pand iets fraais te schep pen. Tenslotte sprak de loco-bur gemeester zijn bewondering uit voor het gehele winkelinterieur, dat in blank-eiken is afgetimmerd. Namens de directie van het bouwbureau dankte de heer Gil jam voor het gestelde vertrouwen. Spr. schetste hoe met de goede me dewerking van de aannemers de verbouwing in korte tijd tot stand is gekomen. Spr. bracht woorden van dank tot de respektievelijke aannemers. Namens aannemers en direktie bood spr. de heer Hooger- huis de naam ,,'t Oöge Uus" aan, welke in smeedwerk is uitgevoerd Als voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging sprak de heer N. A. Krijnse Locker een feli citerend woord. Hij prees eveneens het doorzettingsvermogen van de heer Hoogerhuis. Als vriend en laatste sprelcer bood de heer J. Beije Nz. een brief in gedichtvorm aan. De heer Hoogerhuis gaf in een kort woord uiting aan zijn dank baarheid voor de vele blijken van belangstelling. Hij bracht speciaal dank aan de heren wethouders van der Klooster en de Roo, welke het gemeentebestuur vertegenwoordig den. Spr. dankte aannemers, direk tie en werknemers voor de buiten gewone inspanning welke zij zich hebben getroost en voor het sier- smeedwerk hem geschonken. Spr. toonde zich verheugd dat 'zijn ouders deze blijde dag mochten meemaken. Ook de talrijke schen kers van bloemstukken werden dank gebracht. De verbouwing werd uitgevoerd door de heer S. C. v. d. Hoek, met selen, Gebrs. Kappers, timmeren, firma W. Gilijamse, smeed- en elek triciteitswerken, allen Renesse, W. Timmerman, schilder, Zierikzee, interieur Westeweel en Slabbe- koord, Goes en rubber vloerbedek king A. L. Bakker te Burgh. AAN DE BURGERIJ VAN ZIERIKZEE Het welkom dat mij bij mijn installatie als burgemeester werd bereid, heeft mij verheugd en ontroerd. Mede namens mijn vrouw wil ik U allen daarvoor van ganser harte danken. v U hebt het mij gemakkelijk gemaakt mijn taak te beginnen 4 en ik zal trachten het vertrouwen, dat LJ mij zo ruimhartig f hebt geschonken, waardig te zijn. F. TH. D1JCKMEESTER. ZIERIKZEE Geitenkeuring Op 16 mei jl, werd te Zierikzee een geitenkeuring gehouden op het plein van het „Huis van Nassau". Als keurmeester trad op de heer C. den Engelsen. De uitslagen van de keuring waren als volgt: Lammeren: 1. J. v. d. Sande; 2. G. M. Bij de Vaate; 3. J. Ringel- berg; 4. (jonge bok) J. Ringelberg. 1-jarige geiten: 1. L. A. Landman; 2. J. Hagesteijn; 3. M. Uil. 2-jarige geiten: 1. C. v. d. Schel de; 2. W. ten Haaf. Oudere geiten: 1. C. v. d. Schelde; 2. J. v. d. Sande. Stamboekgeiten: 1. G. M. Bij de Vaate. De verschillende prijzen werden beschikbaar gesteld door de stede lijke winkeliers. HAAMSTEDE Geitenkeuring Op de Korenmarkt te Haamste de werd woensdagmiddag de jaar lijkse geitenkeuring van de geiten- houdersvereniging voor Haamstede en Burgh gehouden. In tegenstel ling tot de laatste jaren, was dit jaar de aanvoer wat groter, vooral de collectie lammeren was met 11 geiten en 1 boklam goed vertegen woordigd, die door de kéurmees- ter de heer C. den Engelsen, hoofd assistent bij het Veeteeltconsulent- schap, als een goede collectie werd aangemerkt. De beenstand was over het algemeen goed terwijl er veel adel in verschillende exempla ren was aan te wijzen. Een groep van 4 tweejarige geiten vormde ook een goede collectie, waarvan Bella van L. Kloet de le prijs verkreeg. Deze geit komt in aanmerking voor inzending op de deze zomer te Domburg te houden tentoonstelling. De 2e prijs ging naar Lies van R. de Haan, die iets minder goed ont wikkeld is. Zeelahdia van dezelfde eigenaar verkreeg de 3e prijs, ter wijl tenslotte Hollandia van deze eigenaar de 4e prijs ontving. Van de 6 ingezonden 1-jarige geiten had den er 2 nog niet gelamd, die dus niet goed beoordeeld konden wor den. De andere vier waren behoor lijke geiten, nl. 2 van de heer de Haan en 2 van G. Baumann. Ver volgens verschenen 4 driejarige en oudere geiten voor de jury, waarbij ook de heer A. J. Verboom bestuurslid van de Prov. Ver. en hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. voor de Geitenfokkerij assistentie verleende. Hier werd le Lenie van A. v. d. Werf, die ook aangewezen werd om ingezonden te worden op de tentoonstelling te Domburg; 2 was Willie van J. Dingemanse; 3 Mieke van L. Kloet; 4 Martha van G. Baumann. Tenslotte kwamen 3 stamboekgeiten aan de beurt, waar van Magda van de Haan no. 1 werd; 2 Tineke van G. Baumann; 3 Anja van de Haan, die vanwege zijn hoge produktie aangewezen werd voor inzending naar Domburg, evenals de 2 andere van deze groep. Van de groep lammetjes werden er 7 in het stamboek ingeschreven, terwijl ook de geiten Lenie van van der Werf en Lies van de Haan in het stamboek opgenomen werden. Tenslotte werd ook de bok Diede- rik, eigenaar de Haan, nog in het stamboek opgenomen. NOORDGOUWE De onlangs in deze gemeente gehouden collecte t.b.v. de vereni ging „SIMAVI" te Haarlem, heeft een bedrag van f 34,11 opgebracht. BRUINISSE Zomerreis Middenstandsbond De middenstandsvereniging Brui nisse, afd. van de Kon. Ned. Mid- 1 Wat is het nut van een wijde 1 1 wereld als je schoenen le 1 1 nauw zijn? denstandsbond organiseert jaarlijks voor haar leden een zomerreisje. Vorig jaar koos men Valkenburg, met een trip door België, de Maas vallei, Dinant, Namen en Brussel die toen zo in de smaak viel, dat men besloot deze volgend jaar tot hoofddoel van de reis te maken. Dit voornemen zal nu worden ver wezenlijkt, want op 30 en 31 mei zal men het vorig jaar gemaakte plan uitvoeren en 2 dagen in ge noemde Belgische plaatsen vertoe ven. Verbetering busverkeer Het inleggen van enige diensten, die van Bruinisse vertrekken, na melijk 7.20, 13.20 en 17.20 uur van de autobusdienst Zijpe-Burgh, blijkt in de praktijk een succes te zijn. De directie van de RT.M. heeft nu besloten om met ingang van de zomerdienstregeling (3 juni a.s.) ook de busdienst van 9.20, die anders alleen op donderdag van Bruinisse vertrekt, dagelijks van Bruinisse te laten vertrekken, waar door het aantal diensten dat bij het ned. herv. verenigingsgebouw kan worden ingestapt, dan vier zal be dragen. Een reis naar de tramhalte aan de Rijksweg of naar Zijpe kan daardoor worden uitgespaard. Granaat gevonden Werd dinsdag door een groep jongens een granaat gevonden bij de tramhaven te Zijpe, ook woens dag werd een dergelijk projectiel nu bij de bunkers in de Stoofpol- der, in een sloot gevonden. Marinua van der Spek leverde deze oorlogs surprise bij de politie in. De scholieren van de chr. mu lo-school te Zierikzee zullen woens dag 23 mei zich op sportgebied gaan meten met de mulo-school van Middelharnis. De sportieve kamp die zowel balspelen als athletiek zal omvatten, wordt gestreden om een wisselbeker. Alleen al de voor genomen mars van de hoek van St. Jacob naar de grootste gemeente van Goeree Overflakkee is al een sportieve prestatie, die er zijn mag. Mejuffr. Janny van den Berge Fd., geboren te Bruinisse, thans werkzaam in het Algemeen Zieken huis Coolsingel te Rotterdam, be haalde bij het dezer dagen gehou den examen haar diploma Zieken verpleging A. GEMEENTERAAD BRUINISSE 26 herbouwplicliten zijn gemeentelijk eigendom Plannen voor nieuwe gemeentehaven nemen een gunstig verloop In de vrijdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad was de heer van den Berg (arb.) met kennisgeving afwezig. De voorzitter, burgemeester Mi- chaëlis, deelt mede dat de begro ting 1956 goedgekeurd van Ged. Staten is terug ontvangen. Behalve enige administratieve wijzigingen, maken Ged. Staten de opmerking dat voor de gemeente een zeer voorzichtig financieel beleid gebo den is. De voorzitter deelt verder mede, dat de kerkvoogdij der ned. herv. kerk voornemens is buiten schilderwerk te verrichten aan kerk en dakruiter. Bij het schilde ren van de dakruiter kunnen dan ook de wijzerborden geschilderd worden. Aan een lang gekoesterde wens van de raadsleden zal dan worden voldaan, maar de kerk voogdij stelt voor om het schilder werk gezamenlijk te doen. Hiertoe wordt besloten. Verder doet de voorzitter verslag van zijn bezoek aan Gorssel'ter ge legenheid van de opening van het verbouwde gemeentehuis. Het ge meentebestuur was daarbij tevens vertegenwoordigd door de secreta ris, wethouder van den Berg en het raadslid van Gilst. Namens Brui nisse werd een schilderij aangebo den als aandenken aan de adoptie- aktie. Burgemeester mr. Th ate had hem verzocht de raad, maar daar naast ook geheel Bruinisse harte lijk te danken voor dit fraaie ge schenk. De gemeente beschikt thans door aankoop over 26 herbouwplichten, waarmee de door de oorlog in de bebouwing van het dorp, alsmede door opruiming van krotwoningen ontstane gaten kunnen worden ge dicht, nl. 2 huizen in de Weststraat, 1 huis in de Molenstraat, 4 huizen in de Schoolstraat en Kerkstraat waar nu het tegelplein ligt, 2 hui zen in de Schoolstraat voor de af te breken Leeuwenbuurt en even eens 2 voor dezelfde buurt aan de Kerkstraat, 3 huizen in de Stein- straat, 1 op de plaats van de oude zaak van de heer de Gruijter in de Lange Ring en 8 aan de nieuwe straat in het bouwplan van Pana- gro. De gaten zullen daardoor zijn opgevuld, voor de overblijvende bouwplicht had de heer C. J. Deur- loo interesse, terwijl nog 2 huizen zullen worden gebouwd op de plaats waar thans de houten wo ning van de Heide Mij. staat. De heer van Vessem informeert naar de bakkerij van wijlen de fa milie Beaufort. De aannemer Ca- pelle heeft een aanvrage ingediend om ter plaatse 2 woningen te mo gen bouwen, zodat ook hier een op lossing in zicht is. De voorzitter zou de te bouwen woningen het liefst verkopen. De Bouwkas van Noord Nederlandse Gemeenten zou geneigd zijn, deze huizen te finan cieren, waardoor het mogelijk zou worden tegen storting van een. be drag ineens ad f 1450 en verder een wekelijks bedrag van f 8,50 h f 8,75 eigenaar van een dergelijk huis te worden. De meeste van de ze huizen zullen 240 m3. groot zijn. De heer van Vessem informeert naar de inning van achterstallige huur in de noodwoningen. Enkele posten zijn doorgegeven aan de kantonrechter, aldus de voorzitter. Een nieuwe gemccntchaven De plannen voor de aanleg van een nieuwe gemeentehaven verlo pen vlot en gunstig, meent de voorzitter, die verder nog mede deelt dat het na-veel experimente ren gelukt is de^ motorbrandspuit weer in orde te krijgen, zo zelfs dat de spuit een goed figuur sloeg te genover de andere gemeenten op de laatste brandweerdag te Zie rikzee. De rijksinspecteur voor het Brandweerwezen meende evenwel nog wel dat het aanschaffen van een nieuwe motorspuit een vereiste was, doch de deplorabele toestand van de gemeentefinanciën laten een uitgave van f 25.000 voor dit doel niet toe, terwijl alle betrokkenen menen dat de spuit, zoals die thans gereviseerd is, zeker nog jaren aan redelijke eisen zal voldoen. Een uitvoerige toelichting wordt gegeven over de pogingen om solli citanten te vinden voor de vervul ling van de vakature van onder wijzer aan de o.l. school. Bij de daarop volgende stemming worden 5 stemmen uitgebracht op de heer G. Loggers uit Bergen op Zoom, thans tijdelijk werkzaam te Wou- drichem, 1 stem wordt uitgebracht op de heer P. Zondag. Tot plaats vervangend voorzitter van de G S. W. (Gemeentelijke Sociale Werk voorziening) wordt met algemene stemmen benoemd de heer D. van den Berg Az. De heer van Gilst vraagt bij de rondvraag naar de vaste stand plaats voor woonwagens. Aange wezen wordt een terrein langs de Rijksweg. De heer de Koning zou tegels ge legd willen 2ien langs het Groene Kruisgebouw. De grond naast het Groene Kruisgebouw vindt hij rommelig, maar daar zal spoedig verandering in komen volgens de voorzitter. Ook informeert de heer de Koning naar de plaatsing van de urinoirs, waarover nu al zolang is gesproken. Plaatsing, aldus de voorzitter, zal nu op korte termijn plaals vinden. Naar aanleiding van vragen van de heer Hoogerheijde wordt op nieuw gesproken over de doelma tigheid van het aangekochte scheepje om de haven uit te bag geren. Het scheepje is gereed en eerstdaags zullen proeven genomen worden. Ook vraagt de heer Hoo gerheijde opnieuw naar de lichten op de kop van de kleine dam, waar toe in een vorige vergadering was besloten om ze aan te brengen, maar wat nog steeds niet is ge beurd. Wethouder van den Berg meent dat de woonwagen van de familie Albers het uitzicht belemmert op de kruising Dorpsweg-Rijksweg. Hierna volgt sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1