DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERSPREIDE GEVECHTEN IN ALGERIJE Historische dag Soekarno de held in Amerika SOEKARNO PRAAT IN AMERIKA OYER NIEUW-GUINEA SOWJET-UNIE ZOU AAN DE VOORAVOND STAAN VAN ECONOMISCH OFFENSIEF Frans-Sowjetrussische staatslieden onderhandelen diepgaand Mexicaan is geen zoon van Lindbergh VRIJDAG 18 MEI 1956 No. 17952 112e jaargang ZIERIKZEGSCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES» Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Franse troepen blijven opstandelingen zware verliezen toebrengen De Algerijnse opstandelingen gaan voort met hun overvallen, waarbij de Franse troepen hen ech ter zware verliezen blijven toe brengen. In het heuvelgebied van Sidl All Bounab hebben spahi's van het Franse leger drie benden opstan delingen, ieder ongeveer 70 man sterk, achtervolgd. Hierbij zijn vol gens Franse berichten in de laatste 24 uur 60 opstandelingen gesneu veld. In het gebied van Tlemcen, waar 3000 rebellen zich in de bergen op houden, hebben guerilla's woens dagavond een aanval op het stadje Turennes gedaan. Twee Fransen sneuvelden hier. Bij een overval op een Frans militair konvooi bij Tu rennes zijn vier rebellen gesneu veld, aan Franse zijde vielen 2 do den en drie gewonden. Ongeveer 50 km. ten noordoosten van Tlemcen, in het gebied van Ain Temouchent, hebben de natio nalisten vanuit hinderlagen kleine Franse troepeneenheden overvallen. De Algerijnen zouden bij deze aan vallen in de laatste twee dagen 40 man verloren hebben. In de stad Algiers hebben opstan delingen donderdag twee aansla gen gepleegd. In het hart van de stad werd een agent van politie door dolksteken gedood. De dader en een medeplichtige werden ge grepen. In een ander stadsdeel werd een politie-officier door re volverschoten gedood, zonder dat de dader gearresteerd kon worden. Tien dagen waker gehouden Hubert Kluge, een west-Berlijnse journalist, die dezer dagen, na vier jaar in Oostduitse gevangenissen te hebben doorgebracht, in zijn woon plaats is teruggekeerd, verklaarde vrijdag op een persconferentie dat hent tien dagen lang op verschil lende manieren belet werd te sla pen om hem er toe te brengen be paalde verklaringen af te leggen. Hij zei dat dit „feilloos werken de middel" werd toegepast als voorbereiding voor ondervragingen en dat het de sterkste mannen murw maakte. Het is vandaag voor Zierikzee een bijzondere en historische dag. Vandaag begroet de burgerij de nieuwe burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester. De vlaggen hangen uit en er is allerlei feestelijk^ in de stad. Muziek weerklinkt en als deze regels verschijnen, heeft de burge meester zijn feestelijke entree in Zierikzee reeds gemaakt. Aan een periode van lang wachten is een einde gekomen. In de persoon van mr. Dijckmeester, telg van een voornaam geslacht, werd voorzien in de burgemeesiersvakature. Op een dag als deze bezint men zich op het moeilijke maar ook zo schone ambt van burgemeester. Staande boven de partijen is de burgemeester geroepen (burger vader te zijn voor alle gemeente naren en in grove maar duidelijke lijnen het beleid der gemeente te schetsen. Natuurlijk is de burge meester gebonden aan de meningen en inzichten van zijn wethouders en kan menig initiatief worden af geremd door de raad, die de beslui ten tenslotte moet nemen. Maar niettemin kan juist de burgemees ter toch een stempel zetten op zijn gemeente. Hij weet dat een kon- sekwent getrokken lijn op de duur zijn uitwerking niet missen kan. De taak van de nieuwe burge meester is geen gemakkelijke. In vele opzichten - het zou dwaas zijn dit vandaag te verhullen - is Zie rikzee een zorgenstad De uitkering uit het gemeentefonds is een maxi male, maar niettemin is de begro ting bijzonder krap. Er is regel recht sprake van financiële nood en daarbij voegt zich het akelige feit, dat talrijke objecten bij de voortduur veel geld vragen. De last der „oude gebouwen" - hoe trots men ook op het bezit er van kan zijn - is en blijft groot. Het is hier nu niet de plaats al deze moeilijk heden breed uit te meten. Wie evenwel regelmatig kennis neemt van hetgeen in de gemeenteraad wordt behandeld, zal be-amen dat er veel zorgen en problemen zijn. Het zal daarom de oprechte wens van de burgerij zijn, dat mr. Dijck meester de kracht zal ontvangen om onvervaard al deze problemen tegemoet te treden. Wij geloven niet dat er aanlei ding is tot het verzoek de nieuwe burgemeester met spontaniëteit en hartelijkheid te ontvahgen. In de afgelopen weken toch hebben wij reeds bij herhaling in allerlei krin gen de spaning gevoeld, waarmede de dag van vandaag werd tege moet gezien, zodat er zekerheid is dat Zierikzee gul en spontaan de nieuwe burgemeester zal tegemoet treden. Zo wordt het vandaag een blijde dag èn voor stad èn burgerij is er aanleiding voor een feestvreugde, die nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Wij menen zeker namens de bur gerij te spreken als wij van deze plaats onze nieuwe burgemeester en zijn gezin een hartelijk welkom toeroepen binnen de muren van het historische Zierikzee. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Een industri eel vervaardigde tropenwoning, die binnen twee dagen kant en klaar kan worden opgeleverd, is het re sultaat van enige jaren speurwerk van de Holland Building Corpora tion in samenwerking met de bouw- directle van de B.P.M. en anderen. VENLO. De eerste in Nederland gebouwde composteringsinstallatie van het in Denemarken ontwikkel de Dano-systeem is donderdag of ficieel door minister S. L. Mans- holt in gebruik gesteld. Hierbij wa ren onder meer tegenwoordig de echtgenote van de uitvinder van het Dano-systeem, de in 1948 over leden ir. Kaj Petersen en diens zoon ir. Finn Petersen. VLAARDINGEN. Donderdag morgen is de bijna 3-jarige Johan nes Jansen te Vlaardingen tijdens het spelen in de Vlaardingse vaart gevallen en verdronken. Het stof felijk overschot is des middags ge borgen. ZWOLLE. In het artillerieschiet kamp Oldebroek is de 22-jarige on- gehuwde cadet-korporaal van de Koninklijke Landmacht F. H. van Rhijn, afkomstig uit Hilversum, door een ontploffing om het leven gekomen. De korporaal had een projectiel, waarschijnlijk een gra naat, van de schiethei meegenomen en wilde dit in de slaapzaal van het kamp in zijn tas opbergen. Hierbij is het projectiel ontploft. Het slachtoffer is vrijwel direct overleden. Verder werd niemand, bij de ontploffing gewond. Er is geen materiële schade aangericht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets dat zo nauw gewogen 1 dient te worden als keus te maken van een vriend. President Soekarno is donderdag het onderwerp geweest van zeer enthousiaste artikelen in de avond bladen te Washington. De schrij vers van deze artikelen zijn gelijk gestemd in de erkenning van het diep menselijk karakter en de een voud van de kampioen van de In donesische onafhankelijkheid. De bladen halen in extenso de verkla ringen aan, waarin Soekarno het ontvangen van de sleutels van de stad hechtte er aan te herinneren, dat hij de zoon van een onderwij zer is en dat hij dertien jaar van zijn leven gevangen of verbannen was. Zij wijden ook een zeer grote plaats aan de toast, die president Eisenhower gisteren uitbracht op zijn bezoek. Wederom doen geruchten de ronde dat prinses Margaret van Engeland zich in het geheim zou hebben ver loofd. Ditmaal is het prins Chris- tiaan van Hannover die in Amerika woont. De prins, een broer van de hertog van Brunsivijk en van ko ningin Frederika van Griekenland, is een achter-achter-kleinzoon van koningin Victoria van Engeland. De aanvullende werkgelegenheid In verband met de grote vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf ligt het in het voornemen de aanvullende werkgelegenheids- objecten ook dit jaar voor bepaal de leeftijdsgrenzen te sluiten. De leeftijdsgrenzen zijn afhankelijk van de regionale situatie. In ver schillende delen van het land be hoeven reeds geen personen bene den vijftig jaar tot aanvullende werkgelegenheid te worden toege laten met het oog op de zeer gun stige werkgelegenheidssituatie al daar. Nog een „koloniale buitenpost" President Soekarno heeft donder dag een beroep op de Verenigde Staten gedaan, de volken in Azië en Afrika, die nog onder koloniale overheersing leven, te helpen hun vrijheid te verkrijgen. Hij drong sterk aan op de terugkeer van wes telijk Nieuw-Guinea tot Indonesië, dat, naar hij zei, „nog een koloniale buitenpost op Indonesische bodem Opstand in Amerikaanse gevangenis Enige honderden gevangenen in de staatsgevangenis van Florida te Tallahasse zijn donderdag in op stand gekomen, uit protest tegen het voedsel dat zij krijgen. Drie gevangenen zijn om het le ven gekomen en acht gewond toen de bewakers met jachtgeweren ge vangenen beschoten die de cantine bestormden, om die te plunderen. In de loop van de dag is de rust hersteld. Later is echter gemeld, dat een gevangene om het leven gekomen is. Drie gevangenen werden ernstig en acht licht gewond. Eisenhower's verzoek verworpen De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donder dag besloten het verzoek van pre sident Eisenhower om op lange ter mijn hulp aan het buitenland te mogen leveren, n i e t in te willigen. Wel keurde de commissie een ver klaring goed waarin gezegd werd dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet zolang dat no dig is om het communisme te be strijden. De president zei dat in zijn toe spraak tot een gezamenlijke zitting van het Congres. Hij zei verder, dat Indonesië samenwerking van de Verenigde Staten vroeg „tot weder zijds welzijn van beide landen", teneinde het te helpen „de moei lijkheden, ontstaan door economi sche of politieke mededinging van buitenaf" te helpen overwinnen. Het Indonesische staatshoofd voegde er echter aan toe, dat de Indonesiërs „met grote waardering elke steun, van welke kant deze ook moge komen, zullen aanvaar den, want deze hulp zal hun lasten verlichten en hun strijd verkorten". Woensdagochtend vond te Doorn een verkeersexamen van het Verbond voor Veilig Verkeer plaats, waar voor de eerste keer door invalide kin deren aan werd deelgenomen. - De foto toont enkele patiëntjes uit het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Laren, die voor de aanvang van het examen nog enige aanwijzingen krijgen van de politie. Strijdkrachtenvermindering houdt hiermede verband Politieke kringen te Londen ver- Ivachtcn spoedig een economisch dffensief van de Sow jet-Unie in de <n economisch opzicht minder ont- ivikkelde landen. Ztf brengen deze verwachting in verband met het besluit van de Sowjet-Unie de strijdkrachten en de legerbcgroting te verminderen. In genoemde kringen is men van mening, dat alleen deze besparingen en de toeneming van het aantal ar beidskrachten, dat het gevolg van dit besluit is, de Russische indus trie in staat zullen stellen de enor me inspanning op te brengen, wel ke dit offensief nodig maakt. Bin nen zeer korte tijd, zo meent men te Londen, zal de Sowjet-Unie wer kelijk in staat zijn de talrijke or ders die zij in Azië heeft gekregen, uit tê voeren en de zeer moeilijke voorwaarden er van na te komen. Terwijl de Sowjet-Unie gedurende Gevaarlijke „kraak" Een nachtwaker in een wijn handel te Berlijn hoorde op een gegeven ogenblik luid zingen in het directeurskan toor. Hij ging eens kijken, en trof er een man aan, die had ingebroken en op deze wijze blijk gaf van zijn waar dering voor het geestrijke vocht, waarmede hij blijk baar zijn tot dan toe geslaag de „kraak" wilde vieren. Openhartige uitwisseling van meningen Ook donderdag hebben de Franse en Sowjetrusslschc staatslieden hun besprekingen over ontwapening en daarmede in verband staande vraagstukken, voortgezet. Voorts werd, op twee bijeenkomsten, ge sproken over hulpverlening aan economisch onvoldoende ontwik kelde landen en over de toestand ln het Midden- en Verre Oosten. „Beide bijeenkomsten werden ge kenmerkt door een openhartige en nuttige uitwisseling van menin gen, in vriendschappelijke geest", aldus wordt in het officiële com muniqué medegedeeld. Bij de bespreking der hulpver lening aan economisch onderont wikkelde gebieden werd het plan- Pineau bestudeerd. De Sowjetrus- sische delegatie stemde in met het beginsel, dat hieraan ten grondslag ligt, doch zij behield zich haar oor deel t.a.v. bijzonderheden voor. Ook over Indo-China werd van gedachten gewisseld. De te Londen terzake door de Brit Lord Reading en de Rus Gromyko gesloten over eenkomst werd goedgekeurd. De Franse premier Mollet ver klaarde dat 't beter was Duitsland in een gemeenschap van zes Euro pese landen op te nemen, dan het aan afzondering bloot te stellen. De Sowjetrussische leiders waren ech ter niet door dit argument van Mollet overtuigd. Bij de ontwapeningsbesprekingen zei Chroesjtsjef dat een verbod op nieuwe proefnemingen met atoom wapens op zichzelf reeds een con trole betekende, daar het dan niet meer mogelijk zou zijn deze wa pens verder te ontwikkelen. Mollet antwoordde daarop dat het in dat geval ook moeilijk zou zijn vorde ringen te maken bij de toepassing van kernenergie voor industriële doeleinden. verscheidene jaren slechts beloften heeft gedaan aan de Janden, die zijn aangesloten bij de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE), zal zij weldra in staat zijn over te gaan. tot. de aan leg van wegen, de bouw van staal fabrieken en cementfabrieken, waarvoor zij tegen sterk concurre rende prijzen in Afghanistan, India en Indonesië opdracht heeft gekre gen. Het Sowjet-Russische offen sief zal niet slechts tot ontwikke ling komen op het terrein van de zware industrie, maar ook op dat van de lichte machines en de ver- bruiksgoederen. Met toenemende verontrusting neemt men te Lon den, aldus Agence France Presse, niet alleen de demobilisatie maar ook de tekenen, die op de nieuwe richting van de Sowjet-Russische politiek duiden, waar. De politie van Dallas in de Amerikaanse staat Texas, zoekt naar een grappenmaker, die een steen met een briefje er aan door een ruit heeft gegooid. Op het briefje stond: „Uw ruit is gebroken" In tegenstelling met het elders in ons nummer gepubliceerde be richt kan de jonge Mexicaan die beweert de ontvoerde „Lindbergh baby" te zijn, op geen enkele wijze zijn aanspraken waar maken. Dit is de mening van de Ameri kaanse federale recherche, die ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. De politie wijst er op dat Lindbergh's baby blauwe ogen had, die van de Mexicaan zijn bruin. Bij het onderzoek zijn ook nog andere ongerijmdheden aan het licht ge komen. ST.-PHIHPSLAND Paraatheid B.B. en E.H.B.O. Vijandelijke vliegtuigen vlogen over en bominslagen werden ge hoord. Ook kwamen brandbommen terecht op de landbouwschuur van de heer P. Boudeling, waarin zich nog enkele personen bevonden. De B.B., die spoedig op de plaats van de ramp aanwezig was, werd bij gestaan door de leden van de E.H. B.O. Ordonnansen reden af en aan. De zich in de schuur bevindende personen konden allen, na verbon den te zijn, per brancard in veilig heid worden gebracht. Ziehier de oefening die door de B.B., in samenwerking met de le den van de E.H.B.O., werd gehou den en zo natuurgetrouw mogelijk werd weergegeven. Daarom had den ook de leden van de E.H B O. deze avond geen gemakkelijke taak, want er werd op deze eerste oefe ning met plastiekwonden gewerkt voor de eerste keer. Na afloop deel de de leiding mede zeer tevreden te zijn over de resultaten van deze oefening. Vereniging van Nederlandse Gemeenten De gemeentebesturen staan voor ver schillende moeilijke problemen Financiën onderwerp van bijzondere zorg De gemeentelijke financiën, de organisatie der politie, de verhou ding tussen de gemeenten en de waterschappen, en de consequen ties van het Deltaplan zijn de voor naamste problemen waarmee de gemeentebestuurders op het ogen blik wél te maken hebben. Aldus de strekking van de rede, waarmee mr. Am. d'Ailly als voor zitter van de algemene vergadering van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, die te Breda werd gehouden, heeft geopend. Nadat hij enige vriendelijke woorden had gericht tot de be stuurders van de ontvangende ge meente, die in 1929 - toen zij even eens gastvrouwe was - nog slechts 44 000 inwoners telde, doch nu meer dan 100.000, noemde hij de dekking van de financiële behoeften der gemeenten een onderwerp van bij zondere zorg. Bij alle kritiek op de wijze, waarop de financiële bron nen de afgelopen jaren door de Rijksoverheid zijn geregeld, meen de hij echter te moeten waarschu wen tegen eenzijdige veroordeling. Enige tijdelijke regelingen - over anderhalf jaar zal de laatste tijde lijke voorziening op het terrein van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten aflopen - bevat ten zeer waardevolle elementen. Als voorbeeld daarvan noemde hij het vaste aandeel-percentage in de opbrengst van de steeds meer re venuen gevende rijksbelastingen als inkomstenbron van het gemeen tefonds. Hierdoor deelde de collec tiviteit van gemeenten automatisch in de toenemende welvaart. Voorts houde men rekening met de buiten gewone gecompliceerdheid van de stof. Ernstige ongerustheid sprak hij echter uit over het feit, dat dit „tijdvak van tijdelijkheid" gek en- merkt wordt door een zeer lang zame wetgeving, tengevolge waar van de gemeenten bü het vaststel len van drie achtereenvolgende be grotingen niet precies wisten waar zij aan toe waren. Zeer ernstige be zwaren bracht dit mede vooral daar waar plannen moesten wor den ontworpen voor een langere periode dan van één jaar. De ver eniging heeft in adressen de aan dacht gevestigd op deze toestand, maar ondanks dat het zg. wetloze tijdvak meer dan een jaar geleden is geëindigd, verkeren de gemeen ten nog steeds in grote onzekerheid. Al zal dan de nieuwe regeling van de financiële verhouding van I januari af moeten werken, mr. d'Ailly verwachtte dat deze rege ling niet over één nacht ijs tot stand zal komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1