DONDERDAG 17 MEI 1936 No. 17951 112» jaargang ZIERlKZEESdESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Loss© nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteurc M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. AMERIKA BEREIDT SOEKARNO ONGEKEND VLIJENDE ONTVANGST Nlxon: „U gaat uw volk thans voor in vrede" President Soekarno is woensdag te Washington aangekomen voor een o//lcieel bezoek, dat, naar hij zeide te hopen, „zal leiden tot een „werkelijkbegrip" tussen Indone sië en de Verenigde Staten". Bij aankomst op het vliegveld werd president Soekarno verwel komd door vice-president Nixon, de minister van Buitenlandse Zaken Dulles en admiraal Radford, voor zitter van het comité van stafchefs, leden van het diplomatieke corps en een groot aantal journalisten Nixon zeide, nog nooit een zo groot aantal fotografen bijeen te hebben gezien als bij deze gelegenheid. In een welkomstivoord, dat hij tot de president richtte, zeide Nlxon o.a.: „17, evenals onze George Washington, hebt uw volk van ko lonialisme naar de onafhankelijk heid geleid en gaat het thans voor in de vrede". President Soekarno zeide in zijn antwoord o.a.: „Ik breng u de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp, die u ons hebt gegeven voor ons nationaal herstel". Hij hoopte dat dit bezoek zal lelden tot wederzijds begrip en een waaraeh- Keizerlijke vlucht per K.L-M. De sjah van Perzië en keizerin Soraja zijn dinsdag uit Teheran vertrokken naar Ankara voor een veertiendaags statiebezoek aan Turkije. Zij maakten de reis met de speciaal voor dit doel ingerichte DC-6 B „Olivier van Noordt" van de K.L.M., waarin zich behalve de vorstelijke personen ook een ge volg van 30 personen bevond, on der wie de ambassadeur van Tur kije in Perzië. De gezagvoerder van de machine was de heer Nijdam. Op 27 mei zal, eveneens met een speciale K.L M.-machlne, de terug reis van Istamboel naar Teheran worden gemaakt. De wederzijdse verliezen iu Algerije Uit gewoonlijk goedingelichte kringen in Algiers verluidt, dat het rebellenleger thans 10.000 man ge oefende troepen en een leiding van 5.000 man omvat. De opstandelin gen zouden naar goeddunken uit de bevolking manschappen kunnen werven. Sinds het begin van de strijd in Algerië, op 1 november 1954, tot 10 mei van dit jaar zouden naar schatting 8.000 rebellen gesneuveld, 500 gewond en 3.500 gevangen ge nomen zijn. Aan Franse zijde zou den 900 man gesneuveld en 2.000 gewond zijn. Het aantal vermisten wordt op 350 geschat. 190 Europese burgers werden gedood, 120 gewond en 70 vermist. Met betrekking tot de mohammedaanse burgerbevol king zijn de cijfers resp. 1.500, 10 duizend en 500. tige vriendschap tussen de Indone sische en Amerikaanse volken. Soekarno reed vervolgens met Nixon in een grote open auto, die versierd was met de Indonesische en Amerikaanse vlaggen, naar het stadhuis van Washington, alwaar als symbolische handeling de sleu tels van de stad aan Soekarno wer den overhandigd. Egypte vormt „Palestijns- Arabisch leger" Premier Nasser heeft besloten een „Palestijns Arabisch leger" te vormen dat onder de bescherming van het Egyptische leger zal staan, aldus meldt radio-Cairo. Een delegatie van vooraanstaan de Palestijnse Arabieren uit het ge bied van Gaza heeft zich onmid dellijk na het bekend worden van dit besluit naar Cairo begeven om Nasser namens alle Arabische vluchtelingen uit Palestina te be danken. Een der delegatieleden heeft ver klaard, dat de Palestijnse Arabie ren premier Nasser voor eeuwig dankbaar zullen blijven. „Wij stel len in het Palestijnse leger al onze verwachtingen om onze rechten te heroveren". Toch doodstraf voor moord in Engeland Het Britse Lagerhuis heeft woens dagavond met een geringe marge een voorstel aangenomen volgenc hetwelk iemand die wegens moord tot levenslang veroordeeld is, toch terecht gesteld zal worden, indier hij na zijn veroordeling een tweede moord begaat. Er waren 198 stem men voor en 194 tegen. Het amendement -werd voorge steld door de conservatieve afge vaardigde sir Hugh Lucas-Tooth zelf In het algemeen een voorstan der van het afschaffen van de dood straf voor moord. Hij was echter van mening dat het zinneloos is orr iemand die reeds tot levenslang veroordeeld is, nogmaals eenzelfde straf toe te meten. Hij beschouwde de doodstraf voor een tweede moord noodzakelijk, uitsluitend als een afschrikwekkend middel. Waterschap Dijkring Flakkee In de deze week gehouden verga dering van het waterschap de Dijk ring Flakkee is besloten de omslar van de dijklasten te verhogen van f 15 op f 18 per hectare. Voor 1957 zal op een hogere om slag moeten worden gerekend, ten zij het Rijk alsnog zou besluiten d kosten van dijkverzwaring voor 100 procent voor zijn rekening te nemen In 1956 zal voor de voortzetting van in 1955 aangevangen en in di1 jaar te beginnen nieuwe werken 7.000.000 worden geïnvesteerd. In Oostenrijk zijn voor het eerst sinds 1930 algemene verkiezingen ge houden. - De foto toont de president van Oostenrijk, Theodor Körner, die onder de belangstelling van vele camera's zijn stembiljet in de bus deponeert. Eisenhower roept op tot gebed President Eisenhower heeft de Amerikanen opgeroepen om op „Memorial Day" (30 mei) te bidden voor een „duurzame vrede, ge grondvest op barmhartigheid en rechtvaardigheid". De president zei: „Alleen door Goddelijke leiding kunnen wij de weg naar een blijvende vrede win nen en de kracht en de moed om die weg geduldig te blijven volgen tot het doel is bereikt". Volledig automatische fabriek in Engeland Te Derby in noord-Engeland is woensdag een fabriek in gebruik genomen, die volledig automatisch werkt. Er werken in deze fabriek, die eigendom is van Micafine Ltd., producenten van micapoeder, maar vijf arbeiders tegelijk. Volgens de directie verrichten deze arbeiders in het geheel geen handarbeid, daal de' machines vrijwel al het werk zelf doen. De arbeiders hebben al leen een toezichthoudende taak en het enige, dat de directie van hen verlangt, is, dat zij niet in slaap vallen. i Monstersteur gevangen Woensdagmiddag leverde de garnalenvisser, de heer J. v. d. Klooster van de O.D. 1, in de vismijn te Brouwers haven een door hem gevan gen steur af met het respek- tabele gewicht van 171 kg. en een lengte van circa 3 meter. De vis trok veel be langstelling, daar dergelijke vangsten onder de kust zeld zaam zijn. De vis werd des avonds gemijnd en aange kocht door de fa. Jansen te Brouwershaven voor de prijs vmi 1,20 per kg. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Woensdag- middag om vier uur is het 3%-ja rig meisje Thea Caris bij de over weg Grathem-Leveroij door de rein uit de richting Eindhoven overreden en gedood. Het kind was met een broertje op weg naar huis an is vermoedelijk tussen het tra liewerk van de overweg doorge kropen en onder de trein geraakt. Woensdagmorgen omstreeks tien minuten voor half elf heeft de trein uit de richting Apeldoorn nabij het station Klarenbeek een bijna drie jarig jongetje uit het gezin Blik- man gegrepen. Het kind Is kort na het ongeluk overleden. MAASTRICHT. In de brievenbus van de woning van de heer J. Stijns aan de Bosweg te Bunde bij Maas- Ticht nestelt een paar koolmeesjes. De eieren zijn reeds uitgekomen. Sen kaartje aan de voordeur waar schuwt postbode en krantenbezor ger om deze vogelidylle niet te ver storen. De vogeltjes hadden het vorig jaar ook in deze brievenbus hun nest gebouwd. SPAKENBURG. Twee kleine kin- leren zijn bij het spelen met een handkar met de kar in een sloot tan de Westdijk te Spakenburg te- -echt gekomen en verdronken. 's-GRAVENHAGE. In alle stilte s woensdagmorgen op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen het stof- 'elijk overschot van de oud-minis- ler van O. K. en W., mr. H. P. Mar- :hant, in het familiegraf bijgezet. 's-GRAVENHAGE. De 37-jarige Nederlander J. Nunnikhoven, ge boortig uit Helmond, die te Eind hoven als bedrijfsleider werkzaam was, doet sedert enkele maanden Ie Koeala Trenganoe pionierswerk om de vestiging van een eigen tex tielindustrie in Malakka mogelijk 'e maken. Hij is een dergenen, die door de Verenigde Naties in het ka der van het programma voor tech nische bijstand naar minder ont wikkelde gebieden worden gezon den om mogelijkheden tot vergro ting van de welvaart te scheppen. Men vreest dat 25 Afrikaanse soldaten om het leven zijn gekomen door 'n ontploffing die zich woens dag heeft voorgedaan in een leger- opslagplaats voor munitie op 6 km van Takoradi (Goudkust). De oor zaak van de ontploffing en het juiste aantal slachtoffers zijn niet bekend. De Nederlandse rennersploeg voor de Ronde van Italië, welke zaterdag 19 mei begint, is met twee helikopters van de heliport te Eindhoven vertrokken naar Brussel, waarvandaan de rei» vorder per vliegtuig naar Milaan zal gaan. FRANSE POLITICI IN MOSKOU Mollet handhaaft „standvastig doch vriend schappelijk standpunt" Bezoek aan Russische president Partijsecretaris Chroesjtsjef heeft woensdag op de eerste dag van de besprekingen met premier Mollet van Frankrijk en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, in Moskou de Verenigde Staten er- y&n beschuldigd dat zij een poli tiek van „obstructie" voeren ten janzien van de ontwapening en de vereniging van Duitsland. Aan Russische zijde nemen, be halve Chroesjtsjef, premier Boelga- nin en de minister van Buitenland se Zaken Molotof, aan de bespre kingen deel. Naar in Franse kringen is ver nomen bleef Mollet een „standvas tig doch vriendschappelijk stand punt" innemen en deelde hij de Russen mede dat zij de Amerikaan se politiek verkeerd begrijpen. "Na besprekingen is 'een commu- niqué uitgegeven waarin gezegd werd dat openhartig is gesproken over de wederzijdse Btandpunten Dit nummer beslaat uit 10 pagina's 1 Inzicht hebben is meer waard dan een sterke arm. ten aanzien van de ontwapening en, in het algemeen, over andere vraagstukken. Tijdens het noenmaal in het Kremlin stond premier Mollet op en vroeg in een tafelrede om ver wijdering van de hinderpalen die de uitwisseling van mensen en denkbeelden in de weg staan. De Franse premier, Mollet, en de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, hebben donder dagmorgen een bezoek gebracht aan de president van de Sowjet- Unie, Klimenti Worosjilof. Zij wer den bij dit. bezoek vergezeld dooi de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, aldus meldt Tass. Bij het dorp Orleans in de Ca nadese provincie Ontario, ongeveer 11 km. ten oosten van Ottawa, is dinsdagavond een straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht op een nonnenklooster te Ville St. Louis, gestort. Volgens de berichten zou den 52 van de ongeveer honderd kloosterzusters en een priester om het leven zijn gekomen of vermist worden. Een 24-jarig9 Nederlandse immigrant in Yallourn (Australië) heeft tegen zijn werkgeefster, een elektrische centrale, een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 32 000 pond sterling ingediend we gens lichamelijk letsel, dat hij op gelopen heeft door het bij zich dra gen van een radio-actieve capsule, die hij op de grond in de centrale gevonden zou hebben. Als naam van de immigrant, die sinds decem ber in een ziekenhuis te Melbourne verpleegd wordt, wordt John Mart in Thoonen opgegeven. Oosterland poogt verhoogde uitkering uit Gemeentefonds te krijgen Stichting voor beheer van Zweedse geschenkwoningen Vrijdagavond vergaderd© de raad dezer gemeente onder leiding van burgemeester Laurense. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter sprak een woord van welkom in de eerste officiële vergadering in het herstelde en ge restaureerde raadhuis. Spr. hoopte en wenste, dat bij de beraadslagin gen de gemoedelijkheid en de goe de sfeer, die de vergaderingen steeds hebben gekenmerkt, blijven zal. Voorts, dat besluiten zullen ge nomen worden, welke in het belang van beide dorpen zullen strekken, tot zegen der gemeente. Vervolgens werd door de voor zitter opsomming gegeven van een aantal geschenken, die ter gelegen heid van het heropenen van het raadhuis in ontvangst zijn geno men. De gaven zijn in grote dank aanvaard. Naar aanleiding der gelezen no tulen informeerde de heer Bal (ch) of reeds iets bekend is over de mo gelijkheid van het rijden van de autobussen der "R.TM. over het dorp. De voorzitter deelde daarom trent mede, dat hij deze aangele genheid heeft besproken met de Rijksinspecteur van het Verkeer. De secretaris is het bekend, dat vanwege deze inspectie de situatie plaatselijk is opgenomen. Van de heer D. Kosten was be richt ingekomen, dat hij bedankt heeft als lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Besloten werd de vakature niet aan te vul len. Overgegaan werd tot het In het leven roepen van een stichting voor het beheer van de Zweedse ge schenkwoningen. De daartoe ver eiste statuten- werden vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de N.A.T.U. (Neder landse Amateur Toneel Unie) voor het verlenen van een subsidie van f 25 per amateurtoneelvereniging, daar in deze gemeente zulke ver enigingen niet bestaan. Aan de Vereniging tot Bevorde ring van de Rundveefokkerij in Zeeland werd i.v.m. de op 28 mei in deze gemeente te houden rund veekeuring een financiële bijdrage van f 25 toegekend. De door het Rijk getroffen maat regelen tot de 3 pet. uitkering over 1955 en de vakantie-uitkering over 1956 werden van overeenkomstige toepassing verklaard op het ge- meentepersoneel. Geen bedenkin gen bestonden tegen het verlenen dezer uitkeringen voor de secreta ris, de ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand. Besloten werd de gemeente te doen aansluiten bij de commissie i.z. gemeentelijke personeelsaange legenheden. Vastgesteld werden de le en de 2e wijziging der gemeentebegroting 1956. Sluitende begroting Door deze begroting zo scherp mogelijk op te stellen en enkele noodzakelijke investeringen als ri oolwater-zuiveringsinstallatie en ontsluiting industrieterrein voors hands achterwege te laten kon zij thans sluitend worden gemaakt. Niettemin zullen om de uitvoering van voornoemde werken financieel mogelijk te maken alle pogingen worden aangewend om alsnog een genoegzame verhoogde uitkering uit het gemeentefonds te verwer ven. Besloten werd een éénrichtings verkeer in te voeren van de volgen de straten: a. oostzijde Koninginne- plein vanaf St. Joostdijk; b. Korte Achterweg vanaf Groene Poort en c. het gedeelte Groenendaal vanaf het pand Groenendaal 1 tot aan de Lange Achterweg in de richting van de Lange Achterweg. Vervolgens werd besloten aan C. Bal, J. G. Boot, C. de Bruine, wed Bakker en wed. E. M. Deurloo-de Jonge c.s. enige percelen grond met het daarop gebouwde te verkopen en aan H. K. Hage c.s. een perceel grond. Ten slotte werd besloten aan de gemeente Ooltgensplaat een bijdra ge van 2 cent per inwoner toe te kennen in de kosten, wegens het bij gelegenheid van de kleuter school in voornoemde gemeente in tegenwoordigheid van Franse en Nederlandse autoriteiten de dank te betuigen van alle gemeenten, die door belangrijke bijdragen van een Frans comité in staat waren de ge troffen scholen wederom te her stellen. De rondvraag In de rondvraag informeerde de heer Bal (ch) naar het ongunstige wegdek bij de heer Zeijler. Laatst genoemde deelde mede, dat be doeld gedeelte door de herverkave- .ing in orde wordt gemaakt. In antwoord op een vraag van de neer Beije (vvd) naar de bestem ming van een oude jeep, werd me degedeeld dat B. en W. zich hier over nog zullen beraden. In ant woord op een vraag, eveneens van ie heer Beije, merkte de voorzitter op een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand bij het vol trekken van huwelijken niet pas send te. vinden. De heer Boogert vsgp) ontving inlichtingen over ver goeding van verplaatsingskosten /an een onderwijzeres en het ver plaatsen van een verkeersbord bij de school. De heer van der Maas (gb) infor meerde naar de bevoegdheid van de heer M. Bolle voor het afbreken van diens krotwoning. De heer Zeijler (vvd) had ge hoord, dat in voorkomend geval brieven gepost voor geadresseerden in Schouwen eerst twee dagen la- .er worden besteld. Aan de direc teur der P.T.T. zullen hierover in lichtingen worden gevraagd. Tevens :al worden verzocht de brievenbus die voorlopig aan de woning van de besteller de heer L. J. de Jonge was aangebracht, te verplaatsen naar de Burg. v. d. Havestraat. De heer Zeijler vroeg of het sport terrein op Sirjansland ingezaaid was. Dit bleek niet het geval te zijn. Na enige bespreking werd be sloten dit veld alsnog te doen in zaaien. De heer Stoutjesdijk (ch) bracht een klacht over stank, welke dooi de bewoners aan de Molenweg na aansluiting aan de riolering zou zijn waargenomen. Opzichter Zeg- ger zal verzocht worden daarnaar een onderzoek in te stellen. Mede zal advies worden verzocht over de mogelijkheid bestaande septictanks op de nieuw aan te leggen riolering te Sirjansland, aan te sluiten. Op een vraag van de heer Bal (ch) naar de plaats, waarheen puin kan worden gebracht, antwoordde de voorzitter, dat deze in de kreek bij de heer J. A. van der Weele kan worden gestort. Ten slotte vond, naar aanleiding van een vraag van de heer Bal of reeds een besluit gènomen was be treffende de vorm van evfafschei- ding van de Molenweg, een bespre king over deze afscheiding plaats. Besloten werd die te doen geschie den evenals op de St. Joostdijk door middel van betonpaaltjes met strip. Deze wijze van afscheiding zal ook in de Lange Dreef plaats vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1