AM ST LEVEN levensverzekering DE ONVERBREEKBARE BAND ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 15 MEI 1956 No. 1795Ü N.O.-POLDER SCHONK NOORDWELLE GELD VOOR DORPSHUIS EN KERKRESTAURATIE Vorstelijk gebaar als afsluiting van adoptiehulp In aanwezigheid, van een kom missie van drie leden, gevormd uit het grote adoptie-komité van de Noord-Oost-Polder, mej. Geerlink en de heren Ringersma en Visser, alsmede het gemeentebestuur van Noordivelle en drie leden der kerk voogdij der ned. herv. gemeente al hier, vond vrijdagavond in het ge meentehuis de symbolische over dracht plaats van het geld ten be hoeve van de gemeente Noordwelle uit de adoptie-streek de Noord- Oost-Polder. De bijeenkomst stond onder pre sidium van de heer A. P. Akker daas, welke een openingswoord sprak en speciaal mej. Geerlink en de heren Ringersma en Visser ver welkomde. „Deze bijeenkomst", al dus de heer Akkerdaas, „is voor Noordwelle en zijn inwoners een groot gebeuren". Zich rechtstreeks tot de afgevaardigden van hot adoptie-komité wendend, vervolgde de voorzitter: „U bent voor ons geen onbekenden meer, reeds eer der waart gij op ons dorp, zij het onder andere omstandigheden. Spe ciaal mej. Geerlink - hoofd sociaal werkster der N.O.-Polder - heeft hier indertijd met de schoonmaak ploeg veel goed werk verricht". De heer Akkerdaas sprak de hoop uit dat het komité thans een andere in druk van het dorp zal krijgen, dat eertijds in een desolate toestand verkeerde. Spreker memoreerde de genoten hulp die in materiële vorm als aardappelen, groente en hooi verstrekt was. Velen ook mochten bij hun terugkeer een bloemetje in ontvangst nemen. De voorzitter richtte vervolgens een hartelijk woord van welkom tot de vertegen woordigers van de kerkvoogdij, waarna hij het woord verleende aan de heer Ringersma, vice-voorzitter van het grote in de N.O.-Polder ge vormde adoptie-komité. De heer Ringersma memoreerde eveneens het gebeuren in de don kere dagen van februari 1953. Di- rekt werd een hulpaktie ingezet, waarvan veel geld en goederen het resultaat waren, bestemd voor het Nationaal Rampenfonds en het in geschakelde Rode Kruis. Enige tijd later heeft de N.O.-Polder zijn eigen adoptie-gemeente toegewezen ge kregen. „Op dat moment", aldus de heer Ringersma, „mocht ik het ge noegen hebben uw gemeente te be zoeken. Eerst toen wij de paarden en wagens door de zee zagen wa den, waar eerst vruchtbaar land was, eerst toen wist ik wat een ramp als deze voor U in het bijzon der en ook voor ons allen beteken de". Kontakt werd toen gelegd met het gemeentebestuur dat resulteer de in de gezonden goederen. „Bo venaan stond hulp aan de gehele gemeente, aan alle inwoners", aldus spreker. De ingezette adoptie-aktie mag buitengewoon geslaagd wor den genoemd. De heer Ringersma wilde speciaal het werk van mej. Geerlink benadrukken in verband met de prettige vakantie die de kinderen van Noordwelle in de N. O.-Polder aangeboden hebben ge kregen. Met veel takt en liefde heeft zij veel werk volbracht en in prachtige resultaten omgezet Het adoptie-komité heeft na samen spraak met de beide adoptie-komi- té's het verzamelde een bestemming toegedacht, althans het gemeente bestuur hiertoe aangezocht. Hierop dieper ingaande zei de heer Rin gersma o.a.: „Namens alle bewoners van de N.O.-Polder bied ik U nu een tweetal cheque's aan, met het verzoek deze te gebruiken voor, ten eerste de verbouw van uw gemeentehuis annex dorpshuis, en ten tweede ten behoeve van de restauratie der ned. herv. kerk te Noordwelle. Elk der cheque's is groot 7.340. Als adoptie-komité hebben we het geld deze bestemming toe gedacht omdat met deze beide doelen de gehele bevolking van Noordwelle gediend is". Hierna overhandigde de heer Ringersma beide cheque's. Namens de gehele bevolking van Noordwelle aanvaardde de heer Akkerdaas het geschenk met enkele woorden van dank. Ir. J. W. de Vries belast met leiding Delta-dienst Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat afdeling P., directie van de Waterstaat, is: de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir. J. W. de Vries, te 's-Gravenhage, belast met de lei ding van de Delta-dienst. Onder gelijktijdige ontheffing van de dienst in de directie Beneden-ri vieren is de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat ir. J. Volkers, te 's-Gravenhage, belast met de dienst in de directie Bene den-rivieren; de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat ir. M. de Bruijn, te 's-Gravenhage is nu belast met de dienst in de di rectie Delta-werken Noord; de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir. H. A. M. C. Dib bits, te 's-Gravenhage, is naast de dienst in de directie Landaanwin ning belast met de dienst in de di rectie Delta-werken Zuid. Blijvende vriendschap De heer Akkerdaas sprak de hoop uit, dat nu de adoptie-banden ver broken zijn, de vriendschapsban den zullen mogen blijven bestaan. Spr. richtte zijn dankwoord tot de gehele bevolking van de N.O.-Pol der. Hierna overhandigde de heer Akkerdaas één der cheque's aan de president-kerkvoogd der ned. herv. kerk, de heer C. A. Bogerd, zulks op verzoek der kommissie. In grote dank en met genegenheid aanvaardde de heer Bogerd namens de kerkvoogdij deze grote gift. Zijn dankwoord was bedoeld als te zijn gericht tot de gehele bevolking van de N.O.-Polder. Spreker schet ste de historische ontwikkeling der kerk en de gemeente Noordwelle tot op de huidige dag. Spreker wees op het diepe respekt dat in deze gift ligt besloten. Immers de gevers wonen ook op het land dat eenmaal zee is geweest. De heer Bogerd sprak vervolgens de hoop uit dat eenmaal gezien zal mogen worden wat er met de royale steun met de restauratie is bereikt. Spr. bracht vervolgens de tekeningen der res tauratie ter tafel en lichtte deze uitvoerig toe. Als klein bewijs van erkentelijkheid overhandigde spr. hierna namens de kerkvoogdij een Delfts-blauw wandbordje, voorstel lende het wapen van Schouwen en Duiveland. Nog geruime 'tijd werd hierna tussen de aanwezigen van gedach ten gewisseld, waarbij vele oude evakuatie-herinneringen opgehaald werden. Ook werd gesproken over de herverkaveling, de wegenaan leg en vele zaken die nu in de ge meente de aandacht vragen. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de heer Ringersma nog enkele woorden over de zichtbare vooruit gang op Sch.-D. en in Noordwelle in het bijzonder. Spr. schetste het „Luctor et Emergo" als een speci fieke Zeeuwse spreuk. De heer Ak kerdaas sloot vervolgens de bijzon dere raadsvergadering, na de hoop uitgesproken te hebben dat de ban den met de N.O.-Polder na deze avond niet afgebroken zullen blij ken te zijn, doch dat de dankbaar heid van Noordwelle naar de ge hele N.O.-Polder zal blijven uit gaan. STAD EN PROVINCIE NOORDGOUWE Kermis te Schuddebeurs Evenals vroeger zal - naar wij vernemen - tijdens de Pinksterda gen de kermis te Schuddebeurs weer worden gehouden. De kermis zal worden ingericht op het terrein van het café ter plaatse. Toezeg ging van de komst van een caroes- sel, schiettent en andere attrakties is reeds gedaan. BRUINISSE Nieuwe horlogerie geopend De heer C. H. van der Linde, ge meentesecretaris, heeft, als verte genwoordiger van het gemeentebe stuur, zaterdagmorgen de nieuwe zaak geopend van de heer H. J. Smit, horloger alhier en reeds vele jaren werkzaam bij de fa. van Til burg den Boer in Zierikzee, in sa menwerking waarmee deze zaak tot stand is gekomen. De heer van der Linde sprak er zijn vreugde over uit dat een zaak in uurwerken en aanverwante ar tikelen kon worden geopend en dat deze door een vakman als de heer Smit kon worden beheerd. De heer Huibers sprak namens de middenstandsvereniging en feli citeerde eveneens de heer Smit met zijn prachtige nieuwe zaak. De heer Dekker uit Goes, die het interieur verzorgde, voerde verder nog het woord, terwijl de heer Smit dankte voor de belangstelling en de hoop uitte dat de vele goede wensen in vervulling mogen gaan. De zaak van de heer Smit is een unieke aanwinst voor deze ge meente. Geen werkloosheid op Schouwen-Duiveland De werkloosheid die op ons eiland dit najaar weer enige tijd de kop op stak, is weer geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een tekort aan werkkrachten. Door bemiddeling van de Ned. Heide Mij. worden landarbeiders uit west-Brabant te werk gesteld op diverse bedrijven in Schouwen- Duiveland, waar het op één zetten der bieten en het wieden der ver schillende gewassen weer handen vol werk geeft. Ook van St. Philipsland komen individueel nog wel landarbeiders naar ons eiland, maar op dit eiland zelf geeft het wieden der zilver uien aan vele handen werk. VERGADERING VOGELWACHT Werk der vereniging bracht verbetering van vogelstand op Schouwen-Duiveland Gevaar voor kluten door verlaging waterpeil Onder voorzitterschap van de heer mr. W. Paardekoper-Overman vond vrijdagavond jl. de jaarver gadering plaats van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland", in de zaal van hotel Bom te Haamstede. Aan deze vergadering ging in de mid daguren een filmprogramma voor af voor de schooljeugd van Noord welle, Renesse, Haamstede en Burgh. Deze filmmiddag had een uitstekend verloop, want niet min der dan 70 nieuwe leden hadden zich opgegeven voor de jeugd-Vo gelwacht. Dit deelde de voorzitter mede in zijn openingstoespraak. Hij noemde dit van grote betekenis, want vooral de jeugd kan aan de vogelstand veel af of toe doen. Wanneer de jeugd in de Vogel wacht is opgenomen, aldus ver volgde de voorzitter, kan men de jongeren opvoeden tot vogellief hebbers inplaats van vogelvernie lers. Het ligt in het voornemen van het bestuur, behalve films op het gebied van de vogelbescherming, ook grappige films te vertonen, die bij de jeugd in trek zijn. De voor zitter las enkele gedeelten voor uit het inmiddels reeds gepubliceerde jaarverslag. Naar aanleiding hiervan bracht de heer Moolenburg dank aan het bestuur en de secretaris voor de samenstelling van dit keurige ver slag. Spr. gaf uitdrukking aan zijn voldoening, dat het dank zij de Vo gelwacht mogelijk is gebleken, niet alleen de vogelstand op Schouwen- Duiveland in stand te houden, maar zelfs te verbeteren. Spr. wees op het belang dat de jeugd door het onderwijzend personeel wordt op gevoed in liefde voor de vogels. Er worden thans nog wel nesten uit gehaald. Maar er is intussen toch aanleiding tot optimisme op dit punt, gelet op het feit dat de jeugd in de afgelopen winter veel heeft bijgedragen om het leed van de vo gels te verzachten. De heer Moolenburg merkte in dit verband op dat men z.i. wat vroeger met voederen moet begin nen en stelde daarop voor een fonds te vormen, waaruit de eerste uit gaven voor een voederingsactie be streden kunnen worden. De voor zitter nam dit voorstel - onder dank aan de heer Moolenburg - gaarne over. De secretaris deelde mede dat het „Comité voor vogcl- voedering" in den Haag ook met een dergelijk voorstel accoord gaat. De financiële toestand van de Vo gelwacht is dit jaar belangrijk ver beterd, dank zij enkele belangrijke bijdragen. De rekening gaf aan in ontvangsten en uitgaven f 1673,38, met een goed slot van f 858,76. De voorzitter bracht dank aan de pen ningmeester, die zeer veel werk heeft met de inning van de contri butie van de 375 leden die de ver eniging telt. De heer D. Mooij bracht als lid van de financiële commissie een gunstig verslag uit, waarna de rekening goedgekeurd werd en de penningmeester déchar ge werd verleend. Tot leden van de financiële commissie werden be noemd mej. Zr. Gersom te Noord welle en mevr. Hack te Renesse. De secretaris deelde mede, dat er pogingen in het werk gesteld wor den tot samenwerking te geraken met de andere Vogelwachten in het land. Ook deelde hij mede, dat binnenkort de hoofd controleur van het ministerie van O., K. en W. naar hier zal komen voor een bespreking met de controleurs van de Vogel wacht op het eiland. Van de Herverkaveling was een schrijven ingekomen, waarin mede werking werd toegezegd aan de doelstelling van de Vogelwacht. Toch zijn dezer dagen in het Dijk- water nog wel 200 nesten van klu ten uitgehaald, wat erg jammer is, doch de politie is actief en reeds zijn verschillende processen-ver baal opgemaakt. De secretaris deed een beroep op de leden zich beschikbaar te stellen als gids bij de excursie's, die ook deze zomer weer met de vreemde lingen gemaakt zullen worden naar de vogelbroedplaatsen in de duinen. De secretaris deelde verder mede dat de verdelging van de zilver meeuwen nut begint af te werpen, zodat er ook dit jaar weer mee doorgegaan wordt, al wordt er door het publiek nogal kritiek geoefend. Het ligt in de bedoeling van het bestuur subsidie aan te vragen aan die gemeenten op het eiland, die nog geen subsidie verlenen. Ten slotte stelde de secretaris voor de vergoeding voor de penningmeester te verhogen tot f 50,per jaar, welk voorstel algemene instemming vond. Hierna besprak de voorzitter het door de vereniging uitgegeven blaadje „Sterna". De voorzitter dankte zowel de heer Kouwen, als de secretaris, de heer Lysen, voor het vele werk dat zij in het belang van de vereniging verrichten, welke dankwoorden de vergadering on derstreepte. De inlagen Op een vraag van de secretaris gaf de heer G. v. d. Hoek een over zicht van de vogelstand in de „in lagen". Door een der aanwezigen werd geïnformeerd naar de stand van zaken met het bestuur van de polder Burgh en Westland. Het be stuur zegde toe nogmaals monde ling contact met dit bestuur op te zullen nemen. Bij acclamatie werd" het bestuur uitgebreid met de heer Zevering te Noordwelle, terwijl de aftredende bestuursleden, mevr. R. Timmer- man-Minkema en de heer J. J. Vij verberg, ook bij acclamatie herko zen werden. Er werd op gewezen dat door de herverkaveling de waterstand in de inlagen zal dalen, waardoor daar de kluten zullen verdwijnen, wat ook het geval zal zijn wanneer de heer Quist de Koudekerkse inlagen zal moeten verlaten. Door een der aanwezigen werd er nog op gewezen dat velen niet weten wat zij met een ringetje dat een vogel aan zijn poot heeft, moe ten doen, waarop de heer Kou wen meedeelde, dat deze bij de plaat selijke politie ingeleverd kunnen worden, waarna de vinder dan be richt krijgt uit Leiden. Verder werd gevraagd naar het aantal jeugdleden in Zierikzee. waarop de voorzitter meedeelde, dat ook te Zierikzee getracht zal worden middels een filmmiddag het aantal jeugdleden op te voeren. Tenslotte deelde de secretaris nog mee, dat getracht zal worden in juni een dagexcursie naar de „in lagen" te organiseren. Na de pauze werd de prachtige geluidsfilm „De symfonie der sei zoenen" vertoond, een documen taire uit het leven van herten, vos sen, wisenten, trek- en roofvogels, waarin prachtige natuuropnamen afwisselden met van veel geduld getuigende opnamen van in het wild levende dieren, waarbij ook de geluiden vaak zeer goed tot hun recht kwamen. Met een kort dankwoord sloot daarna de voorzitter deze wel zeer geslaagde jaarvergadering. Financiën en Economie Het gaat heel slecht in de Amerikaanse auto-industrie Amerikaanse vakbondleiders voor spellen verdere achteruitgang in de Amerikaanse auto-industrie, die haar produktie steeds meer moet beperken. Zaterdag waren onge veer 390.000 arbeiders van General Motors en Chrysler tijdelijk zonder werk. De arbeiders van General Motors gaan weer aan het werk, maar de betrokken fabrieken van Chrysler zijn nog gesloten. Naar schatting zullen 150.000 ar beiders gedurende onbepaalde tijd en althans verscheidene maanden zonder werk zijn als resultaat van de produktiebeperkingen. Walther Reuther, voorzitter van de American Autoworkers' Union heeft verklaard geen hoop te koes teren op opleving van de autover kopen, die in deze tijd van het jaar, als 't weer warmer wordt gebrui kelijk is. Hij verwacht, dat de si tuatie nog erger zal worden en hij deelde mede, dat thans een op elke elf arbeiders van de auto-industrie te Detroit werkloos is. De grote autofabrieken hebben tot dusverre nog niet geantwoord op de uitnodi ging van de vakbond een conferen tie te houden om de ernstige situ atie te onderzoeken. Reuther en de meeste deskundi gen der auto-industrie wijten de huidige moeilijkheden aan de over- produktie van het vorig jaar. Landbouw en Veeteelt Nieuw soort klppenzlekte geconstateerd De kippenstapel in Nederland wordt bedreigd door een nieuwe ziekte, de „infectueuse bronchitis". Op tal van plaatsen is deze ziekte geconstateerd, maar het meest komt zij voor in oost-Brabant en in de Peel. Plaatselijk is ze hier en daar sterk verspreid. De kippen kunnen tijdens het ziekteproces moeilijk ademhalen en staan te kuchen en te piepen. Meestal sterven ze er echter niet aan. Na een paar weken herstellen ze. Maar het grote na deel ligt hierin dat de dieren, als ze tijdens de legperiode door bron chitis overvallen worden, vrijwel volkomen van de leg raken en ook na het herstel komt de produktie niet hoger meer dan rond 50 Het is niet met zekerheid te zeg gen of het een geheel nieuwe ziekte is, of dat men als gevolg van gro tere kennis het ziektebeeld scher per onderscheiden kan. Vroeger kende men bv. ook de zgn. „snot ziekte" bij kippen, die veel weg heeft van deze bronchitis, maar deskundigen menen dat het toch weer -een andere daarvan afwij kende ziekte is. KERKNIEUWS Hereniging Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerken in Hersteld Verband herdacht Ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de gereformeerde kerken in hersteld verband zich met de ned. hervormde kerk hebben verenigd, is een bijzondere dienst gehouden in de Parkkerk te Am sterdam, eertijds bedehuis van de ger. kerken in hersteld verband en thans ned. hervormde kerk. In deze bijzondere dienst gingen voor, de 77-jarige dr. J. G. Geel kerken, emeritus predikant, die in dertijd de leider is geweest van de gereformeerde kerken in hersteld verband en ds. M. Groenenberg, ned. hervormd predikant te Am sterdam voor de wijk van de Park- kerk. Dr. Geelkerken noemde de ge beurtenis van tien jaar geleden van groot belang, niet alleen omdat deze allereerst hereniging was van twee volledige kerkformatie3 sinds de reformatie, maar ook omdat de her eniging tot stand was gekomen on der invloed van de oecumenische beweging over de- gehele wereld. Dr. Geelkerken bediende het woord uit het Nieuwe Testament en wel naar aanleiding van het Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op de gemeente-secretarie ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden na dagtekening van deze bekend making, is nedergelegd de bij Ko ninklijk besluit van 25 april 2956, no. 15, goedgekeurde verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, 14 mei 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. burgemeester. H. E. S. SINCK, lo. secretaris. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op de gemeente-secretarie ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden na dagtekening van deze bekend making, is nedergelegd de bij Ko ninklijk besluit van 25 april 1956, no. 15, goedgekeurde verordening op de heffing van haven-, lig-, kaai- en bankgeld in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, 14 mei 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. burgemeester. H. E. S. SINCK, lo. secretaris. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat op de gemeente-secretarie ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden na dagtekening van deze bekend making, is nedergelegd de bij Ko ninklijk besluit van 25 april 1956, no. 15, goedgekeurde verordening tot regeling van de vergoeding voor het gebruik van de noodslacht- plaats in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, 14 mei 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. burgemeester. H. E. S. SINCK, lo. secretaris. Stakingen in Ambonezen woonoorden In verscheidene woonoorden van Ambonnezen zijn gisterochtend sta kingen begonnen uit protest tegen de nieuwe verzorgingsregeling. Ongeveer honderd personen uit de woonoorden Schattenberg en Marum, die werkzaam 2ijn in mon tage-afdelingen van Philips in Drachten, hebben zich niet op het werk gemeld. De staking in deze woonoorden is algemeen. In het woonoord „Lunetten" is het volkomen rustig. Naar schatting zijn 60 personen aan het werk ge gaan. Het grootste deel van de be woners is echter niet gaan werken. Zij houden zich echter rustig. vijftiende vers uit het vierde hoofd stuk van Paulus' brief aan de Efe- ziërs: „Maar dan groeien wij, ons aan de waarheid houdende, in liefde in elk opzicht naar Hem toe, die het hoofd is: Christus". Ds. M. Groenenberg predikte over het laatste deel van vers 16: „Om zich zelf op te bouwen in de liefde". Namens de generale synode der nederlands hervormde kerk, woon de ds. W. A. Zeijdner, die tijdens de hereniging van beide kerkforma- ties (15 mei 1946) synode-praeses was, de dienst bij. Ingezonden mededeling FEUILLETON 64 door MAARTJE ZELDENRIJK Langzaam breekt de morgen aan. Een vogel begint te fluiten en een melkauto rijdt met veel lawaai door één der zijstraten. Het dag licht gaat het zwarte van de lange, sombere nacht verdrijven. Precies zes uur komt de dokter weer. Hij kijkt naar de verpleeg ster, die opstaat en ruimte maakt, maar deze schudt haar hoofd. De patiënt is nog steeds buiten be wustzijn. Opnieuw stelt Gré, ver moeid van de doorwaakte nacht, haar vraag en het antwoord is het zelfde: „U moet sterk zijn en ho pen, mevrouw", voegt hij er aan toe. De lamp gaat uit. Het daglicht is nu sterk genoeg geworden en in de tuin van het ziekenhuis zingen de vogels hun morgenlied. Een bru tale mus hipt even op de venster bank en kijkt naar binnen. Hij sjilpt een paar keer en is dan ver dwenen. Maar de kleine jongen in het bed merkt dit alles niet. De verpleegster wordt afgelost; een ander neemt haar plaats in. Fris en uitgeslapen. Jaap kijkt op zijn horloge: half acht. Het is nu een halve etmaal geleden, dat hij het S.O.S.-bericht hoorde. Dat hij wegreedWeg van Elsje Gré tuurt onafgebro ken naar het gezicht van de kleine jongen. Maar er is niet veel van te zien: alleen maar die gesloten ogen, die neus, dat mondje, half open Maar opeens ziet Jaap zijn vrouw langzaam overeind komen. De zus ter kijkt haar aan en vandaar naar de patiënt. Heeft hij met zijn oog leden geknipperd? Ze voelt zijn pols en kijkt dan naar het gezicht. Gré staat gebo gen over het bed en tuurt Dan geschiedt het wonder. De zuster weet, dat de dokter weinig hoop meer heeft gegeven. Maar mensen weten niet alles. Langzaam opent de kleine jongen zijn ogen en het eerste, wat hij ziet, is zijn moe der, die met moeite haar tranen weerhoudt. En bevende lippen zeg gen, haast onhoorbaar: „Mama". „Jaapje, lieveling", zegt Gré zacht, terwijl ze zijn handje grijpt. „Ik ben bij je hoor. En ik blijf bij je „Mamazegt de kleine jon gen nogmaals. En dan vallen zijn ogen weer toe. „Het ergste is voor bij, mevrouw. Er is nu meer kans, dat hij het haalt". Gré zakt weer op haar stoel te rug en Jaap ziet de tranen over haar wangen glijden. Hij grijpt haar hand en drukt die zacht. Ze kijkt hem aan en glimlacht even. „Zal hij nu weer beter worden, Jaap?" Hij knikt kalm. „Hij is in ieder geval weer bij bewustzijn". Een uur later is de dokter er weer en als de verpleegster verslag uit brengt, knikt ook hij tevreden. „Straks zal hij wel weer wakker worden. Nu slaapt hij. Hij buigt zich over de kleine jongen heen. „Luistert U maar", nodigt hij de vrouw uit, „dan kunt U zelfs zijn ademhaling horen". Gré luistert eveneens en drukt dan zacht een kus op beide geslo ten oogleden. Als ze weer overeind komt, trekt al het bloed uit haar gezicht weg en Jaap vangt haar juist bijtijds op. Het is even een flauwte. De zus ter komt met warme soep en sterke koffie. Daar knapt Gré van op. En weldra zit ze weer op haar stoel bij het bed. Dokter en verpleegster proberen haar te overreden een paar uur te gaan rusten, maar Gré schudt energiek haar hoofd. Jaap zegt niets; hij kent zijn vrouw en weet, dat iedere poging om haar van het bed weg te halen, bij voor baat mislukt is. Ze is niet voor nie mendal een Groningse. De klok draait en het wordt mid dag. Maar als de fabrieken en kan toren uitgaan, opent Jaapje voor de tweede maal zijn ogen en ziet ter stond zijn moeder, die niets ont gaan is. „Mama", zegt hij, nu met veel duidelijker stem. „Ja, lieverd, wat is er?" „Mama, ik heb honger Jaapje Bosgraaf zal in het zieken huis geen honger behoeven te lij den. En als de dokter eindelijk be reikt heeft, dat Gré naar huis gaat om een paar uur te rusten, weet zij, dat de verzorging van haar kleine jongen in het ziekenhuis in goede handen is. Zullen die zusters hem even verwennen. Hand in hand gaan Gré en Jaap de ziekenkamer uit, nadat ze hun jongen nog even toegewuifd heb ben. Op de gang kijken ze in el- kaar's ogen en ze glimlachen. „Sorry, Gré, dat ik zo stom heb kunnen zijn Ze begrijpt, wat hij bedoelt en neemt zijn arm, die ze zacht drukt. „We praten er niet meer over, Jaap. Dit heeft allemaal zo moeten zijn. Er gebeurt nu eenmaal niets bij toeval (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5