DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het is dringend nodig dat Zierikzeese bevolking zich laat doorlichten DINSDAG 15 MEI 1956 No. 17950 - 112e jaarg-ang ZIEHEESOffiMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309, DRASTISCHE VERMINDERING VAN SOWJET-STRIjDKRACHTEN 1.200.000 mail gaat demobiliseren en werken in landbouw of fabriek „Krachten van de vrede" «terk genoeg De Sowjet-Unie gaat haar strijd krachten in het komende jaar ver minderen met 1.200.000 man. Tegen 1 mei van het volgende jaar zul len 63 divisies waaronder drie van de luchtmacht en 30.000 man in Oostduitsland, ontbonden zijn. 375 schepen van de marine zullen in de reserve worden geplaatst. De mili taire uitgaven zullen In verhouding worden verlaagd. Dit is maandag bekend gemaakt op een perconferentie op het Sow- jet-ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. De vermindering van de Sowjet- strijdkrachten omvat niet de 640 duizend man die vorig jaar gede mobiliseerd zijn. In de Russische bekendmaking heet het, dat de regering bereid is tot verdere vermindering van de strijdkrachten als de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hun legers en bewapening in gelijke mate be perken. Als deze landen werkelijk de vrede willen versterken, kunnen zij slechts het Sowjet-voorbeeld volgen. Als zij tot soortgelijke ver mindering van hun strijdkrachten overgaan, zal een belangrijke stap gedaan zijn op de weg naar verwe zenlijking van een moeilijk ontwa peningsprogram en zal voor het vraagstuk van verbod van atoom- en waterstof wapens gemakkelijker een oplossing kunnen worden ge vonden, aldus de bekendmaking. In de landbouw De Sowjet-Unie heeft het besluit tot vermindering van haar strijd krachten genomen omdat zij een nieuw initiatief op het gebied van ontwapening en het verzekeren van de vrede nemen wil en gunstiger omstandigheden wil scheppen voor de vreedzame economische en cul turele opbouw in de Sowjet-Unie, zo gaat de verklaring verder. De gedemobiliseerde militairen zullen in industrie en landbouw aan het werk kunnen gaan, zodat de demo bilisatie een groot aandeel zal heb ben bij het omhoog brengen van alle takken der Sowjet-economie. Ook de ontlasting van de mili taire begroting zal aan de vreed zame opbouw van het land ten goe de komen. De waakzaamheid zal echter niet verslappen en de Sow jet-Unie zal op haar hoede blijven De toestand op Cyprus Brits# troepen op Cyprus hebben maandag een Griekse Cyprioot ge dood toen deze door een cordon heenbrak en met stenen naar de Britse militairen gooide die bezig waren met het doorzoeken van het dorp Poliss, aan de uiterste west punt van Cyprus. De Cyprioot, Ky- raikos Soteriou, werd driemaal aan geroepen doch weigerde halt te houden, aldus een officiële bekend making. In twee andere dorpen ten zui den van Nicosia werden door Britse troepen hoeveelheden munitie, kruit en kogels gevonden. Een vijf tienjarige Grieks-Cyprische school jongen, Solon Alexandrou Marda- bittas, werd maandag tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het vervoeren van een zelfgemaakte bom in Larnaca. Hij was op 15 maart jl. aangehouden. De gevechten in Algerije In één week tflds honderdtal boerderijen verwoest Nadat opstandelingen in de pro vincie Oran een konvooi van vijf tankwagens hadden aangevallen, hebben Franse troepen bij tegen acties 20 opstandelingen gedood. De Fransen slaagden er in vier van de ontvoerde chauffeurs te bevrijden. Na een mislukte aanslag op de burgemeester van Rivet hebben Franse troepen die per helikopter aangevoerd waren, een groep op standelingen onschadelijk gemaakt. Aan Franse zijde vielen vijf doden, o.w. een luitenant. 45 rebellen wer den gevangen genomen. De goeverneur van de provincie Oran heeft op een persconferentie meegedeeld dat er in die provincie sedert 7 mei een honderdtal boer derijen door de opstandelingen ver woest of verbrand is. vooi intriges van krachten die vij andig staan tegenover de vrede en de vreedzame samenleving der vol ken. De „krachten van de vrede zijn op het ogenblik echter sterk genoeg en voldoende georganiseerd om alle pogingen om de vrede te schenden af te slaan". Westelijke reacties In westelijke kringen bij de Ver. Naties in New York heeft de Sow- jet-bekendmaking geen verrassing gewekt. Men had deze maatregel verwacht, zij het niet zo snel, als „propagandamanoeuvre" na de on langs opgeschorte ontwapeningsbe- sprekingen in Londen. Buitenlandse waarnemers ir Moskou geloven, dat bij de beper kingen van de Sow jet-strijdkrach ten zowel economische als buiten landse politieke overwegingen een rol spelen. Een woordvoerder van generaal Grünther, de Navo-bevelheber in Europa, verklaarde maandagavond in Parijs dat elke wijziging van de sterkte der Sow jet-strijdkrachten uiteraard voor de westelijke mili taire leiders belangrijk is. De kwes tie zal echter ernstig bestudeerd moeten worden voor de werkelijke betekenis er van kan worden over zien. Amerikaanse ambassadeur bij NAVO De Amerikaanse senator Walter George, heeft er maandag in toe gestemd president Eisenhowers persoonlijke afgevaardigde bij de Navo te worden. Hij krijgt in die functie de rang van ambassadeur. De 78-jarige democratische sena tor is op het ogenblik voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen. Hij zal voor zijn nieuwe functie beschikbaar zijn nadat de Senaat met reces is gegaan, waarschijnlijk in juli. Atoomconferentie in Moskou De door Sowjet-Rusland georga niseerde conferentie over de kern energie is maandag in Moskou ge opend. Deze conferentie, die bijge woond wordt door 1000 geleerden uit de Sowjet-Unie en meer dan zestig geleerden uit andere landen, waarbij Nederland, zal een week duren. Ook de vooruitgang die het wes ten op het gebied van de kernener- gie gemaakt heeft, zal besproken worden. 73 doden bij scheeps ongeval in Indonesië Volgens een bericht van de po litie zijn zondag aan de noordkust van Java, nabij Tegal, 73 mensen verdronken waaronder vrouwen en kinderen, toen een vaartuig voor het maken van tochten met toeris ten, omsloeg. Het pleziervaartuig was slechts berekend op een belasting met 40 passagiers, doch had toen het on geval zich voordeed, honderd per sonen aan boord. Het overladen schip kenterde in de zware bran ding voor de kust. De kapitein en twee leden der bemanning zijn in hechtenis genomen. Sporen van leven in 400 jaar oude mummies In het vlees van enkele 400 jaar oude gemummificeerde lichamen, die onlangs nabij Nantoeng (com munistisch China) zijn opgegraven, zijn sporen van leven ontdekt, aldus heeft het nieuwsagentschap „Nieuw China" maandag bekend gemaakt. Het agentschap zei dat professo ren van het medische college van Noord Kiangsoe enkele zenuw- en spiercellen in deze gemummificeer de lichamen hebben aangetroffen die nog leven schijnen te bevatten. Zij zijn van plan deze nog levende cellen over te planten op dieren, om te kunnen vaststellen of zij nog levenskracht bezitten. Volgens het bericht werden de mummies onlangs gevonden tijdens de aanleg van wegen en irrigatie kanalen nabij Rantoeng, bij de delta van de rivier de Jangtse. Russisch-Japanse visserij overeenkomst er door De Sowjet-Unie heeft maandag ingestemd met het sluiten van een Japans-Russische visserijovereen komst met korte looptijd, zo heeft de Japanse minister van Land bouw, Kono, in Moskou bekend gemaakt. Zaterdag had de Sowjet- Unie geweigerd een dergelijke over eenkomst - ter regeling van de zalmvisserij in het noordwesten van de Stille Oceaan - te sluiten voor een vredesverdrag met Japan ge sloten zou zijn of Japan ingestemd zou hebben met de uitwisseling van ambassadeurs. Kono dreigde daar op de besprekingen af te breken, doch na overleg van de Sowjet- minister voor Visserij, Isjkof, met premier Boelganin, hebben de Rus sen maandag de voorwaarden laten vallen en ingestemd met een over eenkomst. Oorlogs-in validen defileerden voor prinses Wilhelmina Maandagmiddag hebben ongeveer 40 Belgische en 20 Luxemburgse oorlogsinvaliden gedéfileerd voor Prinses Wilhelmina. Dit défilé is door de Prinses afgenomen terwijl zij in een open auto zat, die gepar keerd stond voor het grote toe-' gangshek van het paleis Het Loo. De heer B. Corthals uit Brussel, de voorzitter van de Belgische or ganisatie van oorlogsinvaliden had tevoren Prinses Wilhelmina bloe men aangeboden. Na het défilé onderhield Prinses Wilhelmina zich enige tijd met een deputatie der besturen van de Bel gische en Luxemburgse oorlogsin validen. De landsmoeder werd ver gezeld door haar dame du palais mevr. douairière H. J. de Savornin Lohmann. Het gezelschap oorlogsinvaliden werd vervolgens met zijn auto's naar de Koning Willem Il-kazerne gebracht, waar de motorrijders van het depot der Kon. Marechaussee demonstraties gaven. In de atoomfabriek van Oak Ridge in de Amerikaanse staat Tennessee heeft zich maandag ochtend een ontploffing voorgedaan waardoor drie arbeiders ernstig zijn gewond. Dit is bekend gemaakt door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. LANDBOUW - VISSERIJ DELTAPLAN De pre-atlviezen vau ir. M. A. Geuze en dr. P. Korringa Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. De 57-jarige ge meentewerkman F. L. S. is maan dag in het Volewijckpark in Am sterdam in een sloot gevallen. De man verrichtte beschoeiingswerk en is vermoedelijk door een toeval ge troffen. Collega's, die hem enige tijd later misten, vonden zijn lijk in de sloot, 's-GRAVENHAGE. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestel len bedroeg 1 mei 1956: 2.153.658 tegen 2.139.778 op 1 april 1956. Op 11 mei bedroeg het aantal aange geven televisietoestellen 57.564 te gen 55.364 op 1 mei en 48.025 op 1 april 1956. Op 1 mei 1956 waren er 532.074 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 531.253 op 1 april 1956. AMSTERDAM. Het 5-jarig jon getje N. P. L. Everaart, wonende aan de Amstelveenseweg te Am sterdam, is spelenderwijs in het water van de Kostverlorenvaart bij de 2e Schinkelstraat geraakt en verdronken. In de loop van de mid dag is het lijkje opgehaald. VLAARDINGEN. Zaterdagmid dag zijn de 59-jarige E. Baas en zijn 20-jarige zoon met een roeibootje, dat voorzien was van een klein zeil en buitenboordmotor, van Vlaar- dingen naar Nieuwersluis vertrok ken en sindsdien niet teruggekeerd. Ze zijn op de terugtocht naar Vlaardingen om 19.30 uur 's avonds in Hartelsluis afgeschut. Vermoe delijk is het bootje in de ebstroom op de Nieuwe Waterweg omgesla gen, waardoor de inzittenden te wa ter zijn geraakt en verdronken. Het omgekeerde bootje is maandagmor gen bij Rozenburg teruggevonden. De rijkspolitie te water van Vlaar dingen heeft met een dreg de om geving van het bootje afgezocht. DEURNE. Op de Langstraat bij Deurne is maandagmiddag een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij het 5-jarige dochtertje van de heer H. van Berlo dodelijk is veronge lukt. Het kind stak achter een trac tor met aanhangwagen de weg over en werd door een tegemoetkomende auto van de heer van Thiel uit Beek en Donk gegrepen. Dit is het tweede ongeluk met dodelijke afloop op deze zeer drukke verkeersweg tus sen Deume en Venray binnen vijf dagen. Tijdens de congresvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die op 16 en 17 mei in Breda gehouden wordt, zullen de pre-adviezen behandeld worden, die door een aantal deskundigen zjjn uitgebracht over het onder werp „De gemeenten en de struc tuurwijzigingen van het bU het Deltaplan betrokken gebied". De landbouwbelangen Ir. M. A. Geuze heeft zijn pre advies over de landbouwbelangen bij het Deltaplan gebaseerd op een drietal hoofdpunten: de veiligheid, de waterhuishouding en het ver keer. Ir. Geuze acht het Deltaplan zeer gunstig voor de landbouw ten aan zien van het eerste punt, want een zo belangrijk woon- en werkgebied voor de landbouw als het platte land van zuidwest-Nederland, kan niet bestaan, wanneer de veiligheid onvoldoende gewaarborgd is. Ook de waterhuishouding is met de af damming van de zeearmen ten zeerste gediend, aldus ir. Geuze, want wat er aan zoetwatervoor- raden in Nederland is, wordt voor een veel te groot gedeelte bedreigd door verzilting of is reeds verzilt. En voor de landbouw zijn de vraag stukken rondom- de waterhuishou ding niet alleen essentieel, maar ook existentieel. Het zoetwater is immers het bloed van de landbouw. De visserijbelangen bij het Deltaplan Zonder enig voorbehoud kan wor den gezegd, zo vangt het pre-advies van dr. P. Korringa aan, dat bij 'uitvoering van het Deltaplan de visserij het kind van de rekening [wordt. Voor enkele takken van de visserij is zelfs algehele ondergang ite verwachten. Het feit dat de pu- ;blieke opinie, dié naar de heer Kor ringa meent, sterk door de pers is beïnvloed, zich er reeds bij voor baat mee schijnt te hebben ver zoend dat de visserij in de Zeeuwse wateren ten ondergang gedoemd is, brengt dr. Korringa tot de conclu sie, dat het visserijbedrijf politiek en economisch in ons land blijk baar te weinig gewicht in de schaal legt. Dr. Korringa vreest dat de gar nalenvisserij, de kreeftenvisserij en de mosselkwekerijen gevoelige klappen zullen krijgen, en dat de ansjovisvisserij en de oestercultuur geheel zullen moeten verdwijnen. Deze moeilijkheden zouden zeer verkleind worden als, wat men in kringen van belanghebbenden ook vurig hoopt, het mogelijk zal blij ken de Oosterschelde tot in lengte van dagen zout te houden, besluit dr. Korringa zijn px-e-advies. VISSERIJBERICHTEN De openstelling van het Groninger Wad Het gedeelte van de Waddenzee, be-oosten de dam van Ameland, dat bekend staat als het Groninger Wad, zal voor de visserij op mos selzaad en halfwas mosselen zijn opengesteld van 23 mei tot 1 juni. Het daar opgeviste mosselzaad mag uitsluitend worden uitgezaaid op de percelen in Zeeland. Het is verheugend dat de Inspec tie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district tot openstelling besloot, daar de practijk heeft uitgewezen, dat de mosselcultuur in Zeeland niet kan worden gemist om een goe de afzet van mosselen, vooral in de maanden augustus tot en met ok tober te waarborgen. Jammer is echter dat onderzoe kingen naar het voorkomen van mosselzaad op het Groninger Wad hebben uitgewezen, dat practisch geen zaad voorkomt. Een hoeveel heid als op het Friese Wad is ker niet te verwachten en het feit dat het zaad naar Zeeland moet worden vervoerd, maakt dat ook niet zo intensief zal kunnen wor den bevist. De resultaten van het in combi natie vissen en vervoeren van mos selzaad in grote schepen zijn vorig jaar niet altijd even bemoedigend geweest en de voorraad is waar schijnlijk nu te klein om dit expe riment te herhalen. Gehoopt mag worden dat de resultaten zullen meevallen, hoewel de vooruitzich ten zeker niet gunstig zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gelijk hebben hangt niet af van een luide stem. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Rond het komende Franse bezoek Franse bezoekers zullen rijtoer over het eiland maken De Franse sportlieden die met Pinksteren uit St. Hilaire naar Zie rikzee komen, is door de Rotary- club te Zierikzee een rijtoer over het eiland aangeboden. Ongetwij feld een geste die zeer op prijs zal worden gesteld. Het is voor de be zoekers een goede gelegenheid om nader kennis te maken met de ver schillende werken op Schouwen- Duiveland. Wat de voetbalwedstrijd tegen MEVO aangaat, kunnen wij mede delen dat de aftrap zal geschieden door de ambassaderaad van de Franse ambassade, de heer B. Charrer, die voor deze bijzondere gelegenheid hiervoor toezegging heeft gedaan. De fraaie vaantjes, die aan de Fransen zullen worden aangeboden zijn te bezichtigen in de sportzaak van de heer J. Doger. Ter gelegenheid van de installa- tie van de burgemeester van Zie rikzee, mr. Dijckmeester, komt een delegatie van 10 personen naar Zie rikzee. Hieronder bevindt zich o.a. de burgemeester van St. Hilaire, dr. Cuche. Slechts enkele van deze personen blijven gedurende de sportmanifestaties. De meesten kunnen zich niet langer vrijmaken en moeten zaterdagmorgen na de installatie-dag weer vertrekken. Bij feestelijkheden in het En gelse dorpje Cross Keys bij New port zal de volgende maand een lady Godiva is een karnavalsstoet meerijden, slechts gehuld in de lange haren van een blonde pruik. Met het oog op de gemengde ge voelens waarmee de dorpelingen van het plan kennis genomen heb ben, hebben de organisatoren van het feest „lady Godiva" voor 50.000 gulden verzekerd tegen „verwon ding door een opstandige menigte". Appèl aan het verantwoordelijkheidsgevoel Op 31 mei begint een t.b.c.-bevolkingsonderzoek Met het doel mogelijke tuberculose besmettingsbronnen op te sporen, mogelijk besmette personen op te sporen en andere afwijkingen van de longen te ontdekken, die» voorbeen nog niet aan het daglicht zijn gekomen, zal te Zierikzee weer een bevolkingsonderzoek op tb.c. wor den gehouden. Vanaf 31 mei a.s. zal er dagelijks in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw gelegenheid zijn zich te laten doorlichten. Inzonder heid gelet op het ernstige besmettingsgeval dat enige tijd geleden op het Zierikzees Lyceum werd ontdekt, is het meer dan ooit noodzakelijk dat de Zierikzeese bevolking zich massaal laat doorlichten. Teneinde een vlotte organisatie van het bevolkingsonderzoek te be vorderen zal de komende week ieder gezin te Zierikzee aan huis worden bezocht. De huisbezoeker zal de namen van de door te lich ten gezinsleden noteren en tevens het bedrag van f 1,25 per persoon innen. Daarna ontvangt men per post de oproep om een foto te la ten maken. Op de oproep staan da tum en tijd vermeld. Vergeleken bij 25 jaar geleden is er met betrekking tot de tubercu lose reeds veel verbeterd. Sterfge vallen aan deze ziekte zijn vrij zeldzaam geworden door een betex-e behandelingswijze en door een ver beterde opsporing. Door de gunsti ger geworden sociale omstandighe den is bovendien het totale aantal zieken zeer teruggedrongen, zodat de kans van besmetting voor een ieder veel is verminderd. Evenwel is het mogelijk om de gehele tuber culose uit te roeien, zodat de Ziekte in Nederland uitsterft. Op Walcheren en Schouwen-Dul- veland tezamen werden in 1955 een totaal van ruim 150 nieuwe tuber- culoscgevallen ontdekt, dat wil zeg gen dat er in dit tijdvak per week drie nieuwe tuberculoselijders bij kwamen. Dit is per week drie te veel. Het bewijst intussen, dat er nog steeds personen rondlopen, die an deren besmetten met tuberculose, dat wil dus zeggen anderen ziek maken, terwijl zij het zichzelf niet bewust zijn. Soms wordt de per soon, die die anderen heeft besmet vrij snel ontdekt, soms is het aan de onwilligheid van een aantal personen te wijten (die hardnekkig weigeren zich te laten onderzoeken) dat een tuberculosehaard nooit kan worden ontdekt, en dus er steeds nieuwe ziektegevallen optreden, die mensen aan het arbeidsproces ge durende lange tijd onttrekken, die de gezinnen uit hun verband halen en die tenslotte een zeker risico vormen voor de patiënt zelf om er aan te sterven. Het zijn vaak oudere mensen, die zonder dat zij zich maar in het minst ziek voelen, toch een zeer be smettelijke vorm van tuberculose blijken te hebben. Het zijn vooral jongere kinderen, die er door wor den besmet. Bij kinderen onder de leeftijd van een jaar verloopt de ziekte zeer ernstig, en is, ook than» nog een dodelijke afloop het gevolg. Niemand weet zeker of hij geen tu berculose bij zich draagt. Niemand kan daarom de verantwoording op zich laden, dat hij anderen - meest al onschuldige kinderen - besmet. Hij laadt echter deze verantwoor ding op zich als hij zich willens en wetens aan het onderzoek onttrekt. De recente gebeurtenissen op het lyceum te Zierikzee hebben aange toond, dat een ernstige besmetting binnen korte tijd kan plaats vin den, zonder dat er ook maar de minste aanlediing is zulks te ver moeden. Er zjjn onbekende lijders Het onderzoek strekt zich slechts uit tot de bewoners van de stad Zierikzee. Het is zeer waarschijn lijk, dat er hier nog enkele tuber culoselijders blijken te zijn, die zon der daar zelf van bewust te zijn, toch hun omgeving besmetten. Het is bovendien waarschijnlijk dat er verschillende personen zijn, die door een ander zijn besmet. Zij gevoelen zich nu nog niet ziek. La ter echter hebben zij de kans - doordat hun besmetting niet tijdig ontdekt werd - ernstig ziek te wor den, zodat vele jaren in een sana torium moeten worden doorge bracht Het is niet nodig kinderen onder de twaalf jaar te laten onderzoe ken. Deze staan reeds geregeld on der controle van de schoolarts. Alle besmette gevallen worden meestal tijdig door hem ontdekt. Ook per sonen die minder dan drie maanden geleden nog zijn doorgelicht behoe ven zich niet aan het onderzoek te onderwerpen, maar het staat hen uiteraard vrij dit wel te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1