Minder werkloosheid pril in a HAMMARSKJOELD HOOPT OP „KETTING REACTIE" IN DE RICHTING VAN VREDE STAD EN PROVINCIE De arbeidsmarkt '55 en '56 in De bouw van het nieuwe Groene Kruis- gebouw wilde niet erg vlotten ,DE MAGNEET' - Tel. 255 - Nieuwerkerk DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 14 MEI 1956 No. 17949 „Druppelsgewijze" wapenlevering aan Israël Volgens functionarissen in Lon den staan de westelijke grote drie nu een „gecoördineerde, druppels gewijze" wapenlevering aan Israël toe als onderdeel van een politiek om het machtsevenwicht in het midden-oosten te bewaren. De Verenigde Staten houden vast aan hun weigering om aan Israël wapens te leveren, zo verluidt in Londen, doch zij verzetten zich niet tegen wapenleveranties door En geland en Frankrijk. Frankrijk zendt Mystère-straaljagers, doch wat Engeland levert is nog niet be kend. Besluiten op dit punt zijn de vo rige week zondag in Parijs geno men bij besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de westelijke grote drie. De Franse minister, Pineau, verklaar de na afloop van die besprekingen, dat de ministers besloten hadden de gemengde commissie in Wa shington, door middel waarvan Amerika, Engeland en Frankrijk sedert 1950 de wapenleveranties aan het midden-oosten hadden ge regeld, te „reactiveren". De kansen voor een duurzame vrede De Amerikaanse minister voor ontwapening, Harold Stassen, heeft vrijdag te Washington op een pers conferentie verklaard dat als ge volg van de jongste ontwapenings besprekingen te Londen „de voor uitzichten voor een duurzame vrede een weinig gunstiger zijn". Hij verklaarde dat de Sowjet- Unie een uitstekend systeem voor grondcontrole op de ontwapening heeft voorgesteld en dat hij even tuele verdere brieven van Boelga- nin aan Eisenhower grondig bestu deren zou. Ook zei hij dat de huidige bewa peningswedloop niet met inzet van alle krachten gevoerd wordt. Meer Nederlandse melk voor Amerikanen Werden al bijna zes jaar achter een grote hoeveelheden Nederland se melk dagelijks afgeleverd, be stemd voor in Europa gelegerde Amerikaanse militairen, met in gang van 1 juli zal een nog belang rijk groter hoeveelheid, nl. zestien miljoen liter melk en melkproduk- ten in het tweede halfjaar 1956 af geleverd worden. De gehele levering zal, verpakt in papier, worden verzorgd door een melkfabriek te Dordrecht (de N.V. Sterovita Melkprodukten) Met deze levering is aan deviezen een bedrag van circa tien miljoen gulden gemoeid. Gedurende de maand april daal de het aantal werkloze mannen van 29.197 tot 21.567 terwijl de bezet ting van de aanvullende werken daalde van 17.887 tot 13.579, zodat de totale geregistreerde arbeidsre serve van 47.084 met 11.938 afnam tot 35.146. Hiermede werd voor april een na-oorlogs laagterecord bereikt. In de bouwnijverheid zag men vooral in de water-, spoor- en we genbouwsector een sterke toene ming van de werkzaamheden, waar voor behalve vele grondwerkers ook grote aantallen landarbeiders en losse arbeiders werden aange trokken. Het koude en droge weer hadden vertraging van de zg. verplegings- werkzaamheden in de landbouw ten gevolge. De huidige werkloosheid kan als volgt worden verdeeld: seizoen werkloosheid 9000, wrijvingswerk loosheid 9000, werkloosheid van minder geschikten 10.000 (vorige maand 11.000) en structuurwerk loosheid 7000. Zeeuwse fruitboom gaarden in volle bloei De bloei van de fruitboomgaar den in Zeeland bereikte het afge lopen weekend haar hoogtepunt. In het Zeeuwse fruitcentrum dat gelegen is rond Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beveland stonden name lijk de kersen, peren en pruimen in volle bloei en daarnaast toonden ook de vroegbloeiende appelrassen, waartoe de Goudreinette behoort, reeds hun bloesems. De bloei van de appelboomgaar den over het algemeen zal in deze week haar hoogtepunt bereiken en verwacht mag worden dat tijdens de Pinksterdagen de appels het hoogtepunt van hun bloei zullen bereiken. Maar dan echter zullen er geen kersen, pruimen en peren meer bloeien. Bij een tocht langs de Zeeuwse fruitboomgaarden valt het op dat ze dit jaar Jijdens de bloei reeds zoveel blad vertonen. Dit is een gevolg van de late bloei waardoor de bloesem- en blad- knopontwikkeling gelijktijdig ver liep. De bloei van de fruitboom gaarden is in Zeeland voor het me rendeel zeer overvloedig. Voorlopig geeu nadere stappen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjoeld, heeft vi^jdag op een pers conferentie in New York verklaard dat hU niet van plan is zelf „vol gende stappen" voor oplossing van het Palestijnse vraagstuk voor te stellen. Hij gelooft dat deze kwestie meer dan ooit in handen ligt van de landen in het betrokken gebied. Hij hoopte dat „wat in samenwer king is aangevangen, in samenwer king zal worden voortgeze". (In zijn verslag aan de Verenigde Naties over zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten, verklaarde hij dat de belofte die hij van Israël, Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon heeft gekregen om schietpartijen en incidenten te vermijden, de deur kan openen voor vruchtbare ont wikkelingen en dat nu een „ket tingreactie" in de richting van de vrede mogelijk is). Hammarskjoeld is niet van plan Oosten te brengen. Hij zag geen re- Oost ente brengen. Hij zag geen re den om een initiatief in die richting te nemen. Alle betrokken partijen moeten nu het resultaat van zijn missie verwerken en zich een juist beeld van de huidige toestand vor men. In afwachting daarvan wilde hij zich niet uitlaten over „zoge naamde volgende stappen". Vorige week is het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager dat was opgebaard in de chapelle ardente van „Calvariënberg" te Maas tricht, ter aarde besteld. - Op de foto ziet men de rouwstoet in de Brusselsestraat te Maastricht op weg van de chapelle ardente naar de kerk, waar de plechtige uitvaartdienst werd gehouden. Achter de rouw koets ziet men de heer Jung, zoon van de overledene (in Amerikaanse uniform) en de weduwe Jungschlager. De zeeweringen van Walcheren De algemene vergadering van de polder Walcheren heeft een krediet van f 125.000 verleend voor de aan leg van een zanddam bij Oranje zon om te voorkomen, dat bij hoge watervloeden het zeewater het wa terwingebied van de gemeente Middelburg binnendringt. Het is een reservekering, die, naar ir. H. Visser, ingenieur bij de polder, ver klaarde, tot het tijdstip van de rea lisering der Deltawerken een rede lijke veiligheid zal kunnen waar borgen. ZIERIKZEE Bazar en tentoonstelling in de „Lichtboei" Woensdag 16 en donderdag 17 mei a.s. wordt in het jeugdclubhuis van het Leger des Heils, „De Licht boei" een tentoonstelling gehouden van artikelen welke in het afgelo pen seizoen op de diverse handen- arbeidclubs zijn vervaardigd. De beste prestaties der clubleden zul len worden beloond met een prijs. Het pitrietwerk werd beoordeeld door de heer G. Leidekker (rust huis „Irene"); het werk der meis jesclubs junioren en senioren wordt beoordeeld door mej. C. N. v. Liere, dir. landbouwhuishoudschool, ter wijl luit. v. d. Hoek cijfers gaf voor de produkten van de figuurzaag club. Winnaars worden woenédag bekend en de prijzen worden vrij dag 18.30 uur uitgereikt. Aan de tentoonstelling zal tevens een bazar worden verbonden, waar voor vele artikelen zijn ingezameld. Er zullen enkele attrakties zijn, zo dat zeker oud en jong met vreugde een bezoek zal brengen aan de Lichtboei. De 2e avond worden eventuele restanten bij opbod ver kocht. In het afgelopen seizoen werd het clubhuis gemiddeld per week door 1200 jongeren bezocht. Hieronder waren ook de scholieren van de dorpen, die in de middagpauze de boterham nuttigden. Enkele verbe teringen aan het gebouw binnen kort zullen grotere mogelijkheden bieden voor de ontvangst van jon gelui in het nieuwe winterseizoen. NOORDWELLE Sproeivereniging opgericht In café de Jonge alhier werd de zer dagen een vergadering gehou den om te komen tot oprichting van een sproeivereniging. Reeds eerder werd aan een dergelijke vereniging behoefte gevoeld in landbouwkrin- gen en. op een recente vergadering van de landbouwvereniging werd dan ook de idee van een sproei vereniging geopperd. Verschillende sprekers voerden het woord op de oprichtingsvergadering. Unaniem schetsten zij het grote nut en de vele praktische voordelen welke een dergelijke vereniging op zal le veren, ook voor deze omgeving. In de vergadering was men algemeen overtuigd van deze voordelen en besloten werd aldus een sproeiver eniging op te richten. Op korte ter mijn zal een grote sproeimachine worden aangeschaft. Een 11-tal landbouwers gaf zich reeds op als lid. Aandacht werd ook geschonken aan de financiële zijde, de leden stelden zich garant voor de aan koop van het benodigde materiaal. Voor de beginperiode is reeds een tractor aangeboden. Bovendien was ter vergadering aanwezig een per soon welke zich bereid verklaarde zorg te willen dragen voor de sproeimachine en deze te zullen be dienen. Sproeikosten zullen per hec tare worden berekend. Mits de tijd zulks toelaat is de mogelijkheid opengelaten om ook te sproeien bij de niet aangesloten landbouwers. Voor een gering aantal personen bestaat nog de mogelijkheid toe te treden als lid. De geringe water druk in aanmerking genomen zal in samenwerking getracht worden het benodigde water naar de perce len te vervoeren. Het bestuur van de jonge sproeivereniging is samen gesteld uit de heren R. Steur (Re- nesse), W. C. Boot en P. Hogen- boom (beiden te Noordwkelle). In dien dit nidig blijkt zal het bestuur worden uitgebreid. Getracht zal worden reeds over enkele weken praktisch te beginnen, want voor diverse gewassen staat het sproei- seizoen voor de deur. OUWERKERK Beplanting der gemeente vrijwel voltooid De beplanting van onze gemeen te is ongeveer afgelopen. In de nieuwe wijken (Koningin Juliana- straat, Noorse straat, Phoenixstraat, Zweedse straat en Enschedésestr.) zijn heggen en bomen geplant, die mettertijd, evenals nu de boompjes op de Ring, een fleurig aanzien zullen geven. Bij de pastorie zijn de stellingen thans verdwenen en bij de nieuwe kerk is de directiekeet verwijderd, allemaal tekenen, die er op wijzen, dai deze gebouwen hun voltooiing naderen. De lampen van de nieuwe elek- triciteitspalen stralen een bijzonder helder licht uit; dit is een groot ge mak en een aanzienlijke verbete ring. De oude palen zullen vlug j verdwenen zijn. Burg. stand en loop der bevol king over maart en april 1956. Geboren: 25-3 Albertus, z. van R. Strijker en C. Kleine; 7-4 Nico- laas Alfons Jacob Cornells, z. van C. Bouwman en T. Wollenweber. Overleden: 25-3 Niesje v. d. Bos, 75 j., wed. van L. Hage (overl. te Zierikzee). Ingekomen: H. A. H. Lula uit Scheemda; C. J. Havik en gezin uit Texel; N. M. Lodder uit Zevenhui zen; J. Goudzwaard uit Oosterland; A. van Laar uit Lienden. Vertrokken: C. I. op 't Hof en echtgenote naar Heinkenszand. OOSTERLAND Ds Radstake verlaat Herv. Gemeente Ds. W. Radstake heeft zijn be roep naar Kralingseveer aangeno men. Binnen afzienbare tijd zal hij dus Oosterland verlaten. Als can- didaat deed hij op 8 oktober 1950 alhier zijn intrede in de hervormde gemeente. Ds. Radstake kwam toen als opvolger van ds. C. L. van den Broeck. Slechts onderbroken door de watersnood-evacuatie heeft Z. Eervv. dus de gemeente bijna zes jaren gediend. Na de reformatie der kerk was ds. Radstake de 38ste predikant in Oosterland. Als eerste predikant diende van 25 juli 1574 tot 12 september 1575 ds. Bernard Pietersz., ook genaamd Bernardus Petri. Als voormalig pastoor diende hij later als predikant niet alleen onze gemeente doch ook tegelijk Bruinisse en Sirjansland. Zijn op volger, de tweede predikant van Oosterland, die aangesteld was voor geheel Duiveland, was de vroegere Dominicaan ds. Antonius Algoed. Evenals ds. Petri diende ook hij onze gemeente slechts één jaar, nl. van 1577 tot 1578. OUWERKERK Gehoopt wordt op ruim gebruik van badhuis In de zaal van mej. Slager alhier werd een algemene ledenvergade ring gehouden van de afdeling van het „Groene Kruis", onder voor zitterschap van burgemeester J. Romeijn. Na het openingswoord van de voorzitter, las de secretaris de heer C. P. Kuijper het jaarverslag, dat o.m. het begin vermeldde van de bouw van het nieuwe Groene Kruis gebouw annex badhuis, vorig jaar. De, verkoop der loten ten bate der t.b.c.-bestrijding is een succes ge worden. In totaal zijn door de zus ter afgelegd 2348 bezoeken, gesplitst als volgt: ziekenverpleging 1356, prenatale zorg 23, zuigelingenzorg 549, kleuterzorg 225, schoolkinde- renzorg 31, t.b.c.-bestrijding 164. 't Aantal consulten bedroeg voor de zuigelingenzorg 232 en voor de kleuterzorg 177. Het ledental is thans gestegen tot 123 en 15 ge zinsleden. De rekening van de penningmees ter, dhr. A. M. Smits gaf aan een bedrag van f 6.391,01. Het saldo 1955 bedraagt f 9,13. De begroting 1956 werd vastgesteld op een be drag van f 6.850, waarbij een nade lig saldo van f 152,80. In het bestuur waren 2 vakatures. De gedachte was naar voren geko- men, 1 dezer vakatures door een vrouw te laten vervullen. Hierna werd in de vakature-v. d. Hulle be noemd mej. Jo Slager, die dit aam- nam. In de vakature-J. M. v. Dam me werd vervolgens gekozen dhr. M. J. van Damme. Het bestuur is hierdoor weer aangevuld tot zeven leden. Hierna volgden enkele medede lingen omtrent het Groene Kruis- gebouw. De voorzitter merkte op, dat de bouw een lijdensgeschiedenis geweest is, wat het tempo betreft. Teleurstelling volgde op teleur stelling en het gebouw is nog steeds niet opgeleverd kunnen worden. Het schilderwerk ziet er niet goed uit. De aannemer hiervan is ver trokken en heeft het herstel over gedragen aan de heer Verj aal te Dreischor. De bedoeling is, dat het de volgende week afgeschilderd zal zijn. Gehoopt wordt, dat er een ruim gebruik van het badhuis zal worden gemaakt. Dit zal wellicht des vrijdags van 6-9 en 's zaterdags van 2-6 zijn opengesteld. De tarie ven zijn nog niet absoluut vastge steld, er wordt gezocht naar de gul den middenweg. De prijzen, welke waarschijnlijk zullen gelden zijn voor een douche 30 cent en voor een kuipbad 50 cent. Bij een vier maanden geldig abonnement zijn de tarieven resp. 25 en 40 ct. Voor een kuipbad voor kinderen beneden 8 jaar zal de prijs 30 ct. zijn. Er kun nen 5 douches en 1 kuipbad tegelijk worden genomen. Het bestuur zal trachten het badhuis zo voordelig mogelijk te exploiteren. Verder acht het bestuur van groot belang, dat er een hoogtezon zal zijn. Met de wens, dat het badhuis nu spoedig geopend zal kunnen wor den en zich in een flink bezoek zal mogen verheugen, sloot de voorzit ter de vergadering. Moge het Groe ne Kruis-gebouw strekken tot ze gen van de gemeente Ouwerkerk! De beroepsbevolking in Zeeland nam weinig toe De expansie van de werkgelegen heid in 1955 overtrof verre de aan was van de beroepsbevolking, waardoor een zeer laag peil van de werkloosheid werd bereikt. Veel ouderen, minder validen en zelfs minder geschikten konden in het produktieproces worden opgeno men. Door de ontstane spanningen werd het accent verlegd van de vraag, hoe de werkgelegenheid uit te breiden teneinde de werkloosheid te verminderen, naar de problemen welke de nog steeds toenemende werkgelegenheid bij de huidige om vang van de werkloosheid aan de arbeidsvoorziening stelt. Aldus blijkt uit de zojuist verschenen ar beidsmarktbeschrijving over 1955, welke beschrijving elk jaar door de directie voor de arbeidsvoorziening wordt samengesteld. De mannelijke beroepsbevolking nam van 1954 op 1955 toe met 32 duizend tot 3.146.000. Van 1955 op 1956 wordt eenzelfde toeneming verwacht. In de drie noordelijke provincies en in Zeeland nam de beroepsbe volking weinig of niet toe, doordat het geboorte-overschot nagenoeg geheel wordt gecompenseerd door het vertrekoverschot. In Noord- Brabant en Limburg daarentegen nam de beroepsbevolking zowel in absolute zin als relatief sterk toe door de hoge geboortecijfers in de ze provincies. In Limburg is daar naast sprake van een belangrijk vestigingsoverschot, evenals in Overijssel en Zuid-Holland, hetgeen in laatstgenoemde provincie een compensatie vormt voor het vrij lage geboorte-overschot. De omvang der vrouwelijke be roepsbevolking bedroeg in 1955 naar schatting rond 989.000. Van 1955 op 1956 wordt een uitbreiding met ongeveer 15.000 verwacht. Dr. Clarence Mills, professor in de proefondervindelijke genees kunde aan de universiteit van Cin cinnati, in de Amerikaanse staat Ohio, heeft in een toespraak ver klaard, dat onder rokers, die aan zienlijk meer dan anderen uitlaat- sen van motoren inademen, meer gevallen van longkanker voor komen dan bij hen, die hier niet of veel minder aan bloot staan. Hij zei ook, dat eveneens een sterke toeneming van het aantal gevallen van longkanker was geconstateerd bij hen, die jaarlijks 19.000 of meer kilometer per auto afleggen. - Laco Novomesky, een voorma lige Slowaakse minister van Onder wijs, die in april 1954 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens sabotage van de nationali satie van de industrie in Slowakije, is op vrije voeten gesteld. Dit is door de Tsjechoslowaakse premier, Siroky, bekend gemaakt. Ingezonden mededeling FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK In de stad rijdt hij recht op het ziekenhuis aan. Hij zet zijn wagen aan de trottoirrand en rent de trappen op. Een minuut later be treedt hij een klein vertrek, waar hij bij het gedempte-licht van een klein lampje zijn peuter ziet liggen; een omzwachteld hoofd, waaruit ternauwernood ogen, mond en neus tevoorschijn komen. En bij het bed, met de kleine hand in de hare, zit Gré. Als hij door de zuster binnenge laten is, kijkt zij even op. Er komt een flauwe glimlach op haar ge zicht. „Hij leeft nog", zegt ze zacht. Maar Jaap hoort in haar stem ook de snik. De zuster heeft een tweede stoel bijgeschoven. Jaap gaat zitten en zucht. De zuster voelt even de pols van de kleine jongen. Maar ze zegt verder niets. Wanneer de zuster vertrokken is, vertelt Gré op Jaap's vraag: „Wat er gebeurd?" bijzonderheden. Jaapje was bij een kameraadje ge weest en op weg naar huis had hij even niet opgelet en was tegen een vrachtauto opgelopen. Gelukkig had de wagen niet veel vaart en had gauw stilgestaan, Jaap lag er onder, maar was niet door de wie len geraakt. Zijn gezicht was hele maal stuk en hij had enkele ribben gekneusd. De dokter dacht ook, dat hij een zware hersenschudding had opgelopen. Hij was na het ongeluk nog niet tot bewustzijn gekomen. „En jij was weg", snikt Gré, „en ik wist niet waarheen. Ikik heb Kees opgebeld, en die is dadelijk hierheen gekomen. Hij dacht, dat je misschien weer naar Amsterdam was gegaan en toen heeft hij een S.O.S.-bericht opgegeven bij de radio". Jaap knikt. „Ik heb het gehoord, en ben onmiddellijk hierheen ver trokken". „Ik weet het. Er is uit Amster dam opgebeld, een paar uur gele den, denk ik. En er is gezegd, dat je onderweg was". Dat heeft Elsje gedaan, begrijpt hij. Maar hij vraagt: „Wie heeft er opgebeld?" „Ik weet het niet. De zuster ver telde het, dus het ziekenhuis zal wel opgebeld zijn". „Waar is Kees nu?" „Die heeft de jongens meegeno men naar Delfzijl. Ze kunnen daar blijven zo lang het nodig is, heeft hij gezegd". Jaap kijkt op zijn polshorloge: het is bijna tien uur. „Hoe lang zit je hier al?" „Ik weet het niet „Hoe laat is dat ongeluk dan ge beurd?" „Oik geloof om een uur of half zes. Precies weet ik het niet. Ik werd opgebeld door het zieken huis. Toen lag hij hier al. Ik ben er dadelijk heengegaan. En hier heb I ik Kees gewaarschuwd". „Heb je al gegeten?" Ze schudt haar hoofd. „Ik heb geen honger „Onzin, Gré, je moet wat eten". „Ik kan toch niet weggaan? Als hij bij komt, wil ik hier zijn. Hij zou me kunnen roepen en als ik er dan niet was „Je kunt hier wel wat eten. Ik zal zien, of ik wat kan krijgen Jaap loopt de gang op en ont moet een hoofdzuster. Hij zet de si tuatie uiteen en de zuster begrijpt hem. Ze zal een kop sterke koffie laten brengen en wat brood. Om elf uur komt de dokter met een zuster. De man voelt de pols van de kleine jongen, maar zegt verder niets. Angstig kijkt Gré naar hem en als hij blijft zwijgen, vraagt ze: „Hoe is het, dokter?" „Zolang er leven is, is er hoop, mevrouw. We kunnen alleen maar afwachten". Op de gang wisselt de dokter een paar woorden met de verpleegster. En even later komt zij met een der de stoel in het vertrek. Aan de an dere kant van het ledikant gaat zij zitten en voelt af en toe de pols van de kleine jongen. Ze opent het raam op een kier, zodat wat frisse lucht in de ziekenkamer komt en Jaap hoort de geruchten van de straat; een auto, en ergens ver weg de lach van een paar jongemensen. De nacht duurt lang. Af en toe dommelt Jaap even in, maar tel kens schrikt hij weer wakker. En dan kijkt hij naar zijn vrouw, die gespannen tuurt naar het om zwachtelde gezicht van haar kleine jongen, die daar maar steeds be wegingloos ligt in dat grote bed. Er wordt geen woord gewisseld tussen de mensen, die machteloos zijn en alleen maar kunnen zitten wachten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6