ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE Jubilerend brandweercorps van Zierikzee op hartelijke wijze gehuldigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 14 MEI 1956 No. 17949 - 112e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6i Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE TOESTAND IN ALGERIJE Stroom militaire voertuigen voert versterkingen naar Tlemcen Franse troepen opnieuw versterkt Ongeveer 8000 manschappen zijn zondag in de haven van Oran aan gekomen als versterking voor de Franse troepen in de provincie Oran. Ongeveer 3000 opstandelingen houden zich op in de bossen rond Tlemoen. Geruchten willen dat de opstandelingen deze stad van 60.000 inwoners willen veroveren. Over de wegen van Oran naar Tlemcen beweegt zich een onafge broken stroom militaire voertuigen die versterkingen naar de stad aan voeren. Bij gevechten in de provincie zijn bijna 200 opstandelingen gedood. Ten oosten van Oran hebben twee Franse patrouilles het vuur op el kaar geopend, in de veronderstel ling dat zij met opstandelingen te doen hadden. Er vielen twee doden en drie gewonden. De burgemeester van Oran heeft de vorming bekend gemaakt van een burgerwacht ter verdediging van de stad tegen aanvallen der op- Russische kritiek op de N.A.V.O. „N.A.V.O. zaait onenigheid en haat tussen de landen" Rusland heeft de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie zondag verweten „de hoofdbron van de in ternationale spanning" te zijn. In een lange verklaring, die werd uitgegeven door het persbureau Tass, werd gezegd dat de Navo is gebouwd op „rotte fundamenten" en dat de leiders ervan de „politiek van macht" niet hebben afgeschaft. Volgens het agentschap heeft de Navo bewezen geen recht op be staan te hebben en blijft de Navo „een agressieve organisatie". De verklaring vervolgde: „De Navo zaait onenigheid en haat tus sen de landen. Zij is gebleken een hinderpaal te zijn bij het vestigen van vertrouwen en het verkrijgen van oprechte samenwerking op het gebied van de internationale be trekkingen. De Sowjet-Unie heeft zich tegen de Navo uitgesproken, heeft het werkelijke karakter van die organi satie ontmaskerd en zal dit blijven doen", aldus de verklaring van Tass. Als de Navo werkelijk een vreed zame organisatie is, aldus Tass, „dan rijst de vraag, waarom de westelijke mogendheden niet heb ben ingestemd met de deelneming van de Sowjet-Unie aan die orga nisatie". Truman naar Europa Harry S. Truman, oud-president van de Verenigde Staten, komt woensdag a.s. met zijn vrouw in Le Havre aan voor een bezoek aan Europa, voor de eerste keer als ambteloos burger. Hij zal Frank rijk, Engeland, Italië, Nederland en Duitsland bezoeken. standelingen en vrijwilligers opge roepen. Volgens berichten over een grote militaire operatie in het Collo-ge- bergte, in het noorden van het de partement Constantine, zijn 120 re bellen in gevechten met Franse troepen gesneuveld. Bovendien sneuvelden negentig opstandelingen bij gevechten elders in het depar tement Constantine. Rede van Churchill te Aken Het State Department heeft in een van te voren opgestelde ver klaring gezegd, dat de Verenigde Staten „de geest en de inhoud" van een door Churchill te Aken gehou den rede toejuichen. Zijn suggestie, aldus de verklaring, dat indien de Russische verwerping van Stalin oprecht gemeend is, er geen reden is waarom het „nieuwe" Rusland niet mee zou doen in de geest van het Noordatlantische verdrag om een eventuele aanvaller te bestrij den, is in overeenstemming met het voorstel dat de drie westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken op 27 oktober 1955 te Genève aan de Sowjet-Unie deden bij het bespre ken van de met elkaar verbonden problemen van Europese veiligheid en hereniging van Duitsland. Voor gesteld werd toen een waarborg- verdrag, dat echter door de Sowjet- Unie niet werd aanvaard, ook niet als basis voor besprekingen. Congres Centraal Genootschap in Assen is het algemeen congres gehouden van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies. Het congres, dat stond onder leiding van de voorzitter dr. W. J. Loyenga te Alkmaar, werd des morgens ont vangen door het gemeentebestuur van Assen bij monde van de bur gemeester, de heer H. J. de Dreu. Hij wenste de bond allereerst geluk met het gouden jubileum. Daarna wees hij op de verklaring van Ge nève, waarbij de mensheid zich uit spreekt de beste krachten aan het kind te zullen geven. Spreker her innerde eraan, dat voorheen alleen de bleekneusjes uitgezocht door de onderwijzers en door de schoolart sen naar buiten werden gestuurd. Met de ontwikkeling van de school- artsendienst is de wijze van uitzen ding veranderd. Van de charitatieve is men in de wetenschappelijke sfeer gekomen. De paedagogisch- psychologische arbeid is steeds meer op de voorgrond getreden. Harry Pollitt, de 65-jarige se cretaris van de Britse communisti sche partij, heeft zondag zijn func tie om gezondheidsredenen neerge legd. Hij zal echter voorzitter van de partij blijven. Pollitt wordt als partijsecretaris opgevolgd doorzijn assistent John Gollan. FRANSE STAATSLIEDEN VOOR WIJDGAANDE BESPREKINGEN NAAR MOSKOU Rusland heeft „grote verwachtingen" van bezoek Op een vergadering van de Franse ministerraad is zaterdagmorgen te Parüs bekend gemaakt dat premier Mollet en zjjn minister van Buiten landse Zaken, Pineau, a.s. dinsdag voor een bezoek aan de Sowjet- Unie zullen vertrekken. Tijdens de afwezigheid van Mollet zal Men- dès-France het premierschap waar nemen. De Russische ambassadeur in Pa rijs, Vinogradof, heeft zaterdag ver klaard, dat de Sowjet-Unie grote verwachtingen van het bezoek koestert. De Franse ministers zul len in Moskou wijdgaande bespre kingen voeren, waarbij vooral de ontwapening en de handelsbetrek kingen ter sprake zullen komen. Mollet zal op 21 mei de terug reis aanvaarden, terwijl Pineau waarschijnlijk drie dagen langer in de Sowjet-Unie zal blijven. De reis zal gemaakt worden in een toestel van het type „Armagnac", 'toebe horend aan de „Air France". De mi nisters worden op hun reis verge zeld door een zestigtal personen, waaronder zich vertegenwoordigers van de pers bevinden. In Parijs is men van mening dat de rede die Churchill in Aken ge houden heeft en waarin hij voor stelde Rusland eventueel in een Europese veiligheidsorganisatie op te nemen, de Franse ministers ten goede zal komen bij hun bespre kingen in de Sowjet-Unie. Vinogradof, de Russische ambas sadeur in Parijs, zei op een lunch, die hem was aangeboden door de Franse diplomatieke persvereni ging, dat de Sowjet-Unie hoopt dat de vriendschap met Frankrijk de internationale spanning zal helpen verminderen. De Sowjet-Unie was niet van plan Frankrijk van zijn vrienden los te maken. Zij hoopte juist met Franse hulp de betrek kingen met Amerika en andere lan den te verbeteren. "T^iTjtntj Een van de zeven grootste waterstaatkundige wonderwerken in Amerika. De Grand-Coulee Dam is de hartader van de land bouw en industrie in het noord-iveztelijk deel van de Verenigde Staten. De stuwdam bestaat uit een massa van meer dan acht miljoen kubieke meter gewapend beton; de hoogte is 165 meter en de lengte 1.260 meter. Het water wordt gevoerd naar een batterij van 18 turbines; de installatie heeft een vermogen van 2.000.000 kilowatt. De aan deze dam gekoppelde bevloeiings werken komen een oppervlak van ruim 400.000 hectare bouw land ten goede. Herdenking Franse militairen te Kapelle Sobere plechtigheid op centraal militair kerkhof van Zuid-Beveland Op het centrale militaire kerkhof te Kapelle op Zuid-Beveland is za terdagmiddag een korte plechtig heid gehouden ter herdenking van de in de meidagen van 1940 in Ne derland gesneuvelde Franse mili tairen. Deze plechtigheid werd o.m. bij gewoond door de Franse ambas sadeur te den Haag, E. Baron de Beauverger, de Franse militaire at taché voor de Benelux, kolonel J. de Bpisredon, de griffier der Pro vinciale Staten van Zeeland, de heer J. Pilaar, als vertegenwoordi ger van de Commissaris der Konin gin in Zeeland, en burgemeester en wethouders van Kapelle. Kransen werden gelegd namens de Franse ambassade, de provincie Zeeland, het comité „Le Souvenir Francais", het Nederlandse Oor- logsgravencomité, de oudstrijders van het 270 en 271 regiment infan terie en het gemeentebestuur van Kapelle. De president van het comité „Le Souvenir Frangais", pasteur M. Jos pin, zei in zijn toespraak dat deze herdenking in plaats van een appèl tot de wapenen een appèl tot de geesten is. Het verwijt wordt wel eens gemaakt dat het het patriotis me is dat de haat voedt. Zij die hier I Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Prijs niet steeds diegene ge lukkig die veel bezit. hun laatste rustplaats gevonden hebben, zijn echter niet gestorven opdat de haat voortdure, maar zij hebben geleden opdat hun kinderen niet eens hetzelfde zullen lijden. Nadat „The Last Post" geklonken had en enkele minuten stilte was betracht, vertrok men naar het ge meentehuis, waar de Franse am bassadeur een toespraak hield. Rouw op Cyprus Met het luiden der kerkklokken werd de Cyprische bevolking kond gedaan, dat het ook zaterdag een dag van rouw voor de twee terecht gestelde Cyprioten Karaolis en De- metrioe was. Er verschenen ook zaterdag geen Griekse of Engelse dagbladen. Ook de arbeiders staakten voor de derde achtereenvolgende dag. - De Franse regering zal een verdere twaalf straaljagers van het type „Mystère 4" aan Israël leveren. Dit is zaterdag door het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. EEN ZILVEREN JUBILEUM Gestage opgang van handpomp tot autospuit Twee dagen heeft Zierikzee gestaan in het teken van de brandweer, in verband met het 25-jarig jubileum van het vrijwillige brandweer corps, dat terug zien kan op een tweetal uitzonderlijk geslaagde dagen, die zonder tw\jfel nog lange tijd in de herinnering zullen voortleven. Het brandweercorps heeft uit veler mond mogen vernemen, dat de voort varendheid en de goede geest onder de manschappen, door de burgery op prys worden gesteld. Het zilveren feest begon vrijagmiddag met een ontvangst ten stadhuize. Alle brandweerlieden kwamen samen in de raadszaal voor een officiële huldiging. Loco-burgemeester A. M. den Boer gaf namens het gemeentebe stuur uitdrukking aan zijn voldoe ning het jubilerende brandweer korps hier op het stadhuis te mo gen ontvangen. Spreker wees er op welk een belangrijke rol een brand weerkorps in het gemeenschapsle ven speelt. Spreker herinnerde aan de verordening op de persoonlijke diensten, krachtens welke vroeger de burgers voor de brandweer op geroepen konden worden. In 1930 bleek evenwel duidelijk dat de oude vorm uit de tijd was en zo werd toen het vrijwillig brandweerkorps geformeerd, met als brandmeester de heer P. M. Panny. Zo werd de organisatie beter ter hand geno men en belangrijk was ook de aan schaf van een Ford-auto-spuit. Een goed georganiseerd brandweer korps bleek de branden heel wat sneller te kunnen bedwingen dan onder de vroegere omstandigheden. De heer den Boer herinnerde aan wijlen burgemeester Schuurbeque Boeye, die het korps zeer genegen was. Nu hij zelf als direkte chef enige tijd het werk van de brand weer heeft gevolgd, kan hij zich dit zeer goed voorstellen, want in het korps heerst een voortreffelijke geest en de taken worden met nauwgezetheid uitgevoerd. Het brandweerkorps toont zich in elk opzicht hulpvaardig, aldus de bur gemeester. Vooral in 1953 heeft het zeer veel gegeven aan de burgerij en het enthousiasme in deze kring is niet te evenaren. Het was spre ker een genoegen namens het ge meentebestuur het korps met dit jubileum te feliciteren. Spr. drukte daarop de hand van de komman- dant, de heer C. Berrevoets, die zijnerzijds getuigde van de goede geest die in het korps heerst. De hulpvaardigheid voor elkaar is groöt en het kwam spr. dan ook goed voor dat het jubileum op ge paste wijze wordt herdacht. Spr. schetste wijlen burgemeester mr. Schuurbeque Boeye als een man die veel voor de brandweer heeft gedaan en uitte eveneens waarde ring voor de wijze waarop de loko- burgemeester de zaken voor de brandweer heeft behartigd. Het korps zal straks de nieuwe burge meester met open armen ontvan gen en hoopt op blijvende belang stelling voor het korps. Spr. dankte voor de ontvangst ten stadhuize en wijdde daarna enkele woorden aan de opleiding van de korpsleden. Lessen en kursussen woi'den ge volgd en door de inspektie voor de brandweer wordt voor de oplei ding veel -gedaan. De heer Berre voets beloofde de gemeente graag dat op dezelfde wijze zal worden voortgegaan in de toekomst. Wethouder du Croo sloot zich gaarne aan bij de reeds toegevoegde gelukwensen en herinnerde nog eens aan de vroegere tijd toen men voor 25 cent zijn pompdienslen aan de brandweer moest verlenen. Toen in 1930 de veranderingen kwamen heeft men zich wel eens afgevraagd wat er van komen moest, maar na 25 jaar heeft men de resultaten ge zien. Tenslotte voerde het woord de inspekteur van het brandweerwe zen voor zuid-Nederland, de heer H. M. A. van Schendel, die het zin vol achtte dat voor het Zierikzeese korps het zilveren jubileum'werd gevierd. In de jaren '30-'31 zijn er grote veranderingen gekomen: de handpomp werd afgeschaft en dit betekende een belangrijke verbete ring, al verdween door de moderne organisatie de romantiek. Spr. kon zich wel voorstellen, dat in een historische stad zulks met enige weemoed wordt ervaren, maar de noodzakelijkheid lag er toch over te gaan tot het moderne. De keus is goed geweest, want de organi satie is voorspoedig uitgegroeid en het Zierikzeese brandweerkorps heeft in de provincie een goede naam. Mede is dit te danken aan de medewerking van het gemeente bestuur, dat altijd een open oog had voor de belangen van de brandweer. Spr. schetste komman- dant Berrevoets als een kerel die zich verzekerd weet van de goede 'medewerking van zijn personeel. De heer van Schendel wijdde ook aandacht aan de rol van de brand weervrouwen, die nu eenmaal moe ten toestaan dat hun mannen deze hobby spelen. Spr. achtte voortzet ting van de vredestaak van de brandweer noodzakelijk, maar wees ook op de rol van de brandweer in een onverhoopte oorlogstijd. Hier bij raakte hij aan het tere punt van het tekenen van de zgn. noodwach- tersverklaring. Spr. besloot met de opmerking, dat wat de outillage be treft de Zierikzeese brandweer up to date is en wenste, zich wendend tot loco-burgemeester den Boer, dal er nog zoveel branden in Zierikzee zullen uitbreken als het sanerings plan van de stad toelaat. Loco-burgemeester den Boer bracht hierna een dronk uit op de jubi lerende brandweer, waarna een re ceptie volgde in de trouwzaal. Ve len maakten hier van de gelegen heid gebruik het jubilerende korps van harte geluk te wensen. Het avondprogramma In de feestelijk versierde zaal van hotel „Concordia" kwamen de ju bilerende brandgasten en vele ge nodigden 's avonds bijeen voor een feestprogramma, aangeboden door de heer M. Doeleman H.Jzn. Vele genodigden, het voltallige ge meentebestuur en loco-burgemees- ter A. M. den Boer en mevrouw den Boer, en vele anderen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven In zijn funktie van „voorzitter Namens de ontvangstkommissie sprak dhr. C. van 't Veer een kort welkomstwoord, terwijl de com mandant van het korps, de heer C. Berrevoets, een feestelijk getinte toespraak hield. De heer Berrevoets verwelkomde nog in het bijzonder loco-burgemeester en mevr. den Boer en oud-brandweerkomman- dant de heer P. M. Panny. „Een schaduw ligt over deze avond", al dus de heer Berrevoets, „door het overlijden van burgemeester Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. Staande werd vervolgens het verscheiden van de burgemeester in stilte her dacht. De heer Berrevoets stond vervolgens enige ogenblikken stil bij de huidige gang van zaken in het korps, dat uitblinkt door een goede teamgeest. Spreker besloot met enkele woorden van dank aan het gemeentebestuur voor de altijd bereidwillig geboden steun en aan de begunstigers uit het bedrijfs leven. Een speciaal dankwoord richtte de heer Berrevoets nog tot de heer M. Doeleman H.Jzn., voor het aanbieden van deze feestavond. Vervolgens werd het woord en de daad gelaten aan het Amster damse revue-gezelschap van Tonny van Zwol, dat met een beschaafd klein-kunstrepertoire de aanwezi gen enkele uren heeft geamuseerd. Onder leiding van de bekende ra dio-musicus, de accordeonist Jan Vogel, -werd het programma inge zet met het gezamenlijk zingen van een speciaal geschreven feestlied. De stedelijke autoriteiten kregen gelegenheid het zwembadloze Zie rikzeese bezingen. Tonny van Zwol bleek een komiek van de bovenste plank, die met de cabaretière Anja de Cler enkele doldwaze sketsches voor het voetlicht bracht. Mr. Ca- kie was een gezellige prater en ver nuftig goochelaar, die met enkele trucks de aanwezigen in verbazing bracht. Jan Vogel had voor deze gelegenheid een speciaal gekon- strueerd klein model hammond orgel meegebracht, waarop hij vele populaire wijsjes wist te vertolken. Tussen de bedrijven door ver kreeg nog het woord de oud-brand- weerkommandant de heer P. M. Panny, die enkele woorden wijdde aan de brandweer van vroeger. De heer Panny noemde het „geen si necure om een brandweer te lei den". Hij besloot met zijn respekt tot uiting te brengen welke hij heeft voor de leiding en het aan bieden van een foto uit vroeger ja ren, ter herinnering. Het revue-ge zelschap werd bedacht met de spe ciale Schouwse attraktie: paling brood en de enige medewerkster kreeg bloemen aangeboden. Huldiging brandweerlieden Hierna werden enkele leden der brandweer gehuldigd wegens hun 25-jarig dienstverband. Loco-bur gemeester A. M. den Boer hield een toespraak en memoreerde zijn eigen carrière van pomper tot oppercom- mandant, welke laatste funktie hij nog zes dagen zal bekleden. Zeven brandweerlieden werden vervol gens op het toneel verzocht. De brandmeesters de heren J. Holm en C. van 't Veer en de brandwachten le klasse de heren C. Verkaart, C. de Kuijper, J. Bin, P. van den Ende en 2e klasser de heer D. Struijk, werden vervolgens plechtig gede coreerd met herinneringskruis en oorkonde. „Deze mensen", aldus sprak de heer den Boer, hebben 25 jaar lang ieder uur van de dag en den nacht klaar gestaan om de vei ligheid van de burgerij te waarbor gen". Ik feliciteer u van harte na mens het gemeentebestuur en dank u voor alles wat u in die 25 jaren voor de brandweer hebt willen doen". Spreker betrok in zijn feli citatie woord ook de commandant de heer Berrevoets. Namens de gedecoreerden sprak de heer Holm een kort dankwoord. Een kort feliciterend woord, waar in hij speciaal de vrouwen der le den betrok, sprak nog de heer G. Kortus, adjunkt-inspekteur van het Brandweerwezen te Breda. Spreker wees er op dat het zonder de steun van de respektievelijke vrouwen niet gaat en bracht mede namens de rijksinspektie van het brand weerwezen zijn hartelijke geluk wensen over. Na dit „officiële" gedeelte bleef men nog lang in gezellig samenzijn bijeen. Een muziekje door een ste delijk trio o.l.v. de heer J. van Be- veren, voordracht enz. vulden dit laatste programmagedeelte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1