Zierikzee gaat overschakelen op elektrische straatverlichting Een erepiaatje in de krant voor Hoe zit dat XS?«RS ei: ffmsSiS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 MEI 1956 No. 17948 Ingebonden mededeling Plan tot geleidelijke electrifikatie aangenomen Een lange en diepgaande dlskussle heeft de gemeenteraad dinsdag avond gewijd aan een voorstel tot vervanging van de gas-straatver- Uchting door een elektrische straatverlichting. Het ging hierbij om het zgn. kleine plan van de commissie, dat een geleidelijke elektrificatie beoogt en een door de P.Z.E.M. ingediend groot plan, dat wel aan lokkelijker is, maar f 20.000,meer zou kosten. Het voorstel van b. en w. werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegenstemmers waren: de P.v.d.A.-fraktic (met uitzondering van wethouder J. Catshoek) en de heren mr. K. A; Keunlng en S. A. van Gastel. Voordat het belangrijkste agenda punt aan de orde kwam, deed de raad enkele kleine zaken af. Onder de Ingekomen stukken bevondenj zich verschillende door G.S. goed gekeurde raadsbesluiten. Mevr. S. De heer H. Uijl (chu) had een nauwkeurige berekening gemaakt van de kosten en hij vond het niet juist, wanneer de gemeente boven haar financieel kunnen zou willen gaan. Weliswaar is het grote plan J van Droffelaar werd benoemd aanlokkelijk maar wij kunnen tót regentes van het Burger Wees- financieel niet uitkomen. Spreker huis. Bij de stemming verwierf zij maande tot voorzichtigheid en hij 1 stemmen tegen 4 op mevr. C. Ra- vond een 2xk maal zo sterke ver- meijs. lichting als onder de huidige om- Ontslag werd verleend aan de standigheden - zoals door het kleine heer J. Roggeband als lid van de pian WOrdt gegarandeerd - toch T- ook reeds een belangrijke verbe- Woonruimtecommissie. In de ont- stane vakature werd benoemd de I tering! het Hij steunde daarom plan van de Gaskommissie. Het voorstel de bespreking tot nader order uit te stellen van mr. Keuning werd slechts ondersteund door de heer van Gastel, de heer de Moor, de heer Rameijs en de heer Verheijen. Het propaangas Wethouder Catshoek vond het be heer J. L. van den Houten - die 7 stemmen kreeg -, tegen 6 op de heer J. Kloote. De voorzitter gaf een toelichting op het door de Gascommissie gron dig voorbereide zg. kleine plan, hetgeen voorziet in een stelselma tige overschakeling van gas- naar elektrische straatverlichting. Daar tegenover staat het grote plan van de P.Z.E.M., dat algehele overscha keling ineens beoogt, maar f 20.000 treurenswaardig dat kritiek is uit- meer kost dan het plan van de Gas- geoefend op de overschakeling van kommissie. B. en W. stellen zich koolgas naar propaan. Spr. rele- achter het plan van de Gaskom- veerde nog eens de motieven die missie. Speciaal op grond van fi- hier aan ten grondslag lagen en hij nanciële overwegingen is men dit merkte op dat in het algemeen de standpunt toegedaan. overschakeling een succes blijkt te Wethouder Catshoek lichtte toe 2Ün- Er zijn alleen moeilijkheden dat het P.Z.E.M.-plan zonder meer met enkele straatlantaarns en zelfs niet uitvoerbaar is, daar het te ho- de technici die om advies zijn ge- ge kosten met zich mee zou bren- vraagd konden deze niet voorzien, gen cn de gemeente het eenvoudig In het algemeen biedt het propaan niet financieren kan. Zierikzee zou een groot voordeel. Op de duur ko- het grote plan wel willen, maar is men nu de kosten van het gasbe- nlet in staat om het uit te voeren. drijf er uit en kunnen verliezen Gedacht is daarom aan uitvoering worden weggewerkt. De beschuldi- van het plan in gedeelten, hetgeen gingen in dit opzicht geuit raken impliceert dat er hier en daar een dan ook kant noch wal. Reeds eer- gaslantaarn wordt uitgenomen waar der is er aan elektrificatie van de een mast met elektrische verlich- straatverlichting gedacht; een be ting voor in de plaats komt. De 20ek 's gebracht aan enkele ge- P.Z.E.M. beval uitvoering van het meenten op het eiland maar daar grote plan aan. bleek de elektrische verlichting Mr. Keuning (Roer Om) maakte zelfs minder dan in Zierikzee. Er is er bezwaar tegen op dit tijdstip deze echter een modernisering in de belangrijke kwestie aan de orde te elektrische verlichting toegepast stellen, daar over anderhalve week d m.v. H.P.L.-lampen, waardoor de nieuwe burgemeester wordt ge- fen aanzienlijk grotere lichtsterkte installeerd en hij daardoor zal me- if gekregen. Destijds is een ver- dewerken aan de uitvoering van lichtingsplan voor het bouwplan plannen waarvan hij de besluitvor- Buijze ontworpen in overleg met ming niet heeft meegemaakt. De de P.Z.E.M. Overeengekomen werd voorzitter merkte op dat er wel dat tussen de bestaande lantaarns enige haast geboden is gelet op de een Paar zouden worden uitgeno- stijgende materiaalprijzen en hij men. In de praktijk kwam dit dus beval sterk aan een besluit op deze °°k neer op een klein verlichtings raadsvergadering te nemen. Mr. plan, dat later zou kunnen worden Keuning achtte het argument van aangepast met tussenplaatsing van de stijgende prijzen niet zo urgent verschillende masten. Nu hetzelfde De voorzitter wees er echter op dat Plan voor de gehele gemeente door in de rapporten nu al sprake is de Gaskommissie wordt voorgesteld van verschillende prijsstijgingen, wil de P.Z.EM. zich daarvan dis- ongeveer van f 10 tot f 15 voor de tanciërcn. Het grote P.Z.E.M.-plan masten. Gelet op de kontakten met echter is niet draagbaar, tenzij de P.Z.E.M. en Philips achtte de heer meerdere kosten van f 20.000 wor- van den Doel de tijd rijp om tot be- den afgeknipt van posten waarvan stelling van materiaal over te gaan. de bestemming minstens zo nood- De heer Simmers (kvp) verklaarde zakelijk of zelfs noodzakelijker is. Het zou dom zijn zich de moeilijk heden van andere gemeenten op de hals te halen door een niet sluitend- de begroting te presenteren, die men toch nooit goedgekeurd kan krijgen. helpen. Het is daarom onverant woord om met een financieel te zwaarwichtig plan te komen. De heer Verheijen bleef er bij dat hij angstig is om het P.Z.E.M. advies zo maar naast zich neer leggen. Hij vond het schrijven heel zwaar wegen. Mr. Keuning vond dat er te lange tijd is verlopen tus sen binnenkomst van het P.Z.E.M.- schrijven en het tijdstip waarop de leden van de raad er kennis van konden nemen. De heer v. d. Doel lichtte toe dat zulks kwam, omdat men de brief ter Griffie te Middel burg eerst heeft besproken. Mr. Keuning vond het begrijpelijk dat men voorbereidingen wil treffen van de zijde der Gaskommissie, maar dan moet men ook tijd gun nen voor voorbereidingen aan de „andere kant". De heer Rameijs wilde wel eens weten waarom deze brief op de Griffie besproken is. Daar moet toch aanleiding voor zijn geweest en welke gedachten hebben bij B. en W. gespeeld, vroeg spreker. De heer van den Doel verklaarde dat ook de P.Z.E.M. besprekingen ter Griffie heeft gevoerd en men meen de dat de jongste brief van de elek triciteitsmaatschappij een gevolg was van deze besprekingen. Hierna werd het voorstel van B. en W. tot aanneming van het kleine verlich tingsplan aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. De rondvraag Bij de rondvraag herinnerde de heer v. d. Doel aan de herbestra- tingsplannen. Spr. wees er op dat binnen de eerstvolgende tien maan den verschillende opbrekingen der straten noodzakelijk zullen zijn, in verband met plaatsing lichtmasten, het aanleggen van kabels en bui zen voor de waterleiding. Hij in formeerde of er aanleiding is de herbestrating uit te stellen, totdat deze werken zullen zijn uitgevoerd. De voorzitter merkte op dat nog een onderzoek wordt ingesteld naar de noodzakelijkheid tot het ver nieuwen der waterleidingbuizen. Voor eventuele kabellegging zal de P.Z.E.M. nog wel in de straten moeten breken. Er is echter reeds contact geweest met de verschillen de openbare nutsbedrijven, maar op verzochte informaties is nog geen antwoord binnengekomen. Het college is van mening dat de be strating toch wel doorgaan moet, maar een nader onderzoek zal wor den ingesteld. De heer S. J. bij de Vaate infor meerde naar rioleringswerken die door de Heidemaatschappij worden uitgevoerd, zulks in verband met de zandzakkendam. Deze dam zal in de zomer of nazomer verdwijnen maar nadere mededelingen kunnen niet worden gedaan. De heer bij de Vaate vestigde verder de aandacht op de noodzaak tot het plaatsen van een brievenbus ln de nieuwe wijk (Slabberswerf etc.). De heer de Moor vestigde de aan dacht op het pand Venkelstraat 41, dat op instorten staat. De voorzit ter deelde mede, dat binnenkort weer een serie krotwoningen zal worden gesloopt. Hij nam aan dat bedoeld pand hieronder wel vallen zich achter het plan van B. en W. te stellen. „Dubbele kosten" Een beleidskwestie Mr. du Croo deed een dringend De heer de Moor (PvdA) vond op schieten met uitvoering van het plan ook wel nodig al kon hij wel 0„„ iets voelen voor de argumenten van appèl op het verantwoordelijkheids- mr. Keuning. Spr. herinnerde aan gevoel van de leden het grote plan de overschakeling op propaangas, te laten varen. Het P.Z.E.M.-plan hetgeen voor wat de straatverlich- is wel mooi maar het ligt niet bin- ting betreft een mislukking is ge- nen de bereikbare mogelijkheden, worden. Dit heeft veel geld gekost volgens spr. Het gaat hier slechts en de overschakeling is niets ge- om het oordeel of wij het kunnen worden. Blijkens een toelichtend betalen en dat is een beleidskwes- schrijven van de P.Z.E.M. wil deze tie, aldus spr., die bovendien meön- maatschappij geen enkele verant- de dat Zierikzee een beroerd figuur woordelijkheid dragen voor het zou maken wanneer het zich nu kleine plan dat door de Gaskom- excessieve uitgaven ging permitte- missie is voorgesteld. Sterker, men ren. Mr. du Croo bleek gevoelig vindt het geheel ongeschikt. De voor het appèl aan het verantwoor- heer de Moor Wees er op dat de delijkheidsgevoel, maar hij wilde P.Z.E.M. met deskundigheid spre- zwaar laten wegen dat deP.Z.E.M.- ken kan en informeerde daarom of technici afstand nemen van het er helemaal geen mogelijkheid ligt kleine plan dat niet beantwoord het grote plan uit te voeren. Hij aan de eisen. Hij zou ook nooit de verwacht nl. ln de toekomst dub- uitvoering van het plan terugge- bele kosten. Nu het toch moet ge- wezen willen zien naar de kommis- beuren kan men het beter doen op sie. Hij acht dit een zaak van B. en een wijze die voorkomt, dat men W. als het uitvoerend orgaan, over tien jaar nog met de verlich- De heer van den Doel (ar) gaf ting sukkelt. Misschien is toch op nog een uitvoerige toelichting op een ot andere wijze kapitaal te vin- de kostenbesparende omschakeling den voor het grote plan. van koolgas op propaangas. Deze is De heer Verheijen (PvdA) was geschied na voorlichting door de het met deze zienswijze volkomen Nederlandse Gasstichting. De proe eens. Hij vond het fout dat nu een ven met omgeschakelde lantaarns plan naar voren wordt gebracht, verliepen destijds bevredigend, waarmede men „van beroerd naar maar in de praktijk is de straat- minder beroerd" moet overstappen, verlichting op een deceptie uitgelo- Spreker wees er op dat in het P.Z. pen. Spr. noemde het P.Z.E.M> E.M.-schrijven wordt opgemerkt plan uiterst tendentieus. In het dat het kleine plan op onvoldoende plan-Buijze is halvering wel moge- wijze de belangen van de bevolking lijk maar in het plan van de Gas- behartigt. De konsekwenties voor kommissie voor de gehele gemeen de uitvoering ervan zijn voor re- te zou het onvoldoende zijn. Hij kening van het college. Spr. noem- vond dit geen „fair play", de de uitspraak van de P.Z.E.M. De voorzitter wees er nog met vernietigend en hij vond het onver- klem op dat Zierikzee wat hij antwoordelijk zoveel geld tegen het noemde zijn eigen glazen ingooit kleine plan aan te gooien, ook al wanneer het grote P.Z.E.M.-plan kost het minder dan de uitvoering wordt aanvaard, gelet op het feit van het P.Z.E.M.-plan. dat G.S. alles doen om Zierikzee te De heer Rameijs informeerde nog eens naar de plannen voor aanleg van een zwembad. De voorzitter deelde mede dat betreffende mede delingen ter bevoegder plaatse zijn gedaan, maar dat er verder nog geen nieuwe ontwikkeling in deze zaak is. De heer Verheijen informeerde andermaal naar de woning bij de \k. kerk, die in slechte staat ver keert. De voorzitter zegde toe, dat het huis binnenkort zal worden op geknapt op kosten van de nalatige huiseigenaar. Er bleek nog geen prijsopgaaf gedaan inzake het door het betrokken architectenbureau uitgewerkte riolering6plan voor het J annewekken; Het instailaltlefeeat Mr. Keuning bracht de komende installatie van burgemeester Dijck- meester ter sprake en kreeg een toelichting op het feestprogramma Een crediet van gemeentewege werd m.a.s. hiervoor beschikbaar gesteld. Voor het feestprogramma mogen wij verwijzen naar het ver slag van de woensdagavond gehou den vergadering van de Zierikzee- se Oranje Vereniging, die met de voorbereiding is belast. Mr. Keuning wees nog op de noodzakelijkheid dat het installa- tiefeest een feest voor allen is, zulks in verband met de aangebo den toneelavond, waarvan uiter aard maar een beperkt aantal per sonen gebruik kan maken. De voor zitter lichtte toe, dat deze toneel avond is aangeboden. De aangetipte moeilijkheid hebben B. en W. on dervangen met een besluit, dat ver tegenwoordigers van alle verenigin gen voor deze avond zullen worden uitgenodigd. Een receptie voor ieder I te bezoeken bleek op practische gronden niet uitvoerbaar. Derhalve f zal het bezoek aan de receptie ge bonden zijn aan officiële uitnodi gingen, die door de gemeente zul len worden verstuurd. De dag van de installatie zal worden besloten met een vuurwerk, dat buiten be zwaar van gemeente zal kunnen worden afgestoken, door financiële medewerking van de bedrijven. De heer Leydekker bracht het wegwerpen van vuil ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat in over leg met de Herverkaveling de ge meente een vuilstortplaats, een be hoorlijk eind verwijderd van de stad, zal worden aangewezen. Een sloot aan de Krengeweg wordt thans als vuilstortplaats gebruikt De heer Simmers vestigde nog eens de aandacht op de zeer on overzichtelijke toestand aan de No- belpoort voor automobilisten. Er zal een stuk van het muurtje ter weerszijden van de gracht dienen te worden afgebroken, wil men een -■»- behoorlijk uitzicht verkrijgen. De ven naar Vilvoorde. Afstand 85 km. voorzitter merkte op dat het uri- A- de Koning 1, 2, 4, 7 en 14; Jac. noir ter plaatse reeds is verdwenen. van den Ouden 3 en 11; T. Dalebout Het inkorten van de muurtjes is en W. Jumelet 8, A. nog niet zo eenvoudig, ook omdat IJzelenberg 9,10, 15 en 18; A. C. Monumentenzorg hierover Iets te de Jonge 12; C. S. Capelle 13. Snel- zeggen heeft. De kwestie zal echter ^5-^.. eers^e prijswinnende duif mei de godsdiensten op aarde? de verschillende godsdiensten op aarde kunnen verdeeld worden in twee hoofdgroepen, de chris telijke en niet-christelijke gods diensten, waarvan de niet-chrls- telijke de grootste groep perso nen omvat. elk van beide groepen ondergaat een onderverdeling in verschil lende soorten godsdiensten, waarbij de grootste groep bij de christelijke godsdiensten onge twijfeld de rooms-katholieke godsdienst mbt haar 400 miljoen gelovigen de godsdienst met de meeste aanhangers vormt, die hoofdzakelijk in zuid-Amerika, een gedeelte van Afrika en een vrij groot gedeelte van Europa, o.a. België, Frankrijk, Spanje, Italië en de Donaulanden wonen. een van de belangrijkste groe pen is die der mohammedanen islamieten-met hun „Er is geen God dan Allah en Mohammed is zijn profeet", hun koran en soenna, een groep die 305 mil joen aanhangers telt, die vooral in Afrika, het midden-oosten en Indonesië wonen. toch is er nog een andere leer, geen godsdienst zijnde, die een grotere groep aanhangers telt, namelijk die van Confusius, de grootste Chinese wijsgeer. Deze leer telt namelijk 350 miljoen aanhangers, die bijna allen in China wonen. direct daarna volgen echter de hindoes en boeddhisten, waarvan de eerste 290 miljoen en de an dere 215 miljoen aanhangers heeft, voornamelijk wonend in voor- en achtei>Indië. onder de christelijke godsdien sten nemen dan de gezamenlij ke protestantén t.w. lutheranen, calvinisten en anglicanen een zeer belangrijke plaats in met 200 miljoen aanhangers, die ver spreid over de aardbol wonen: midden-Amerika, de Scandina vische landen met Duitsland, Nederland, Engeland en een ge deelte van Australië. de oosterse christenen met de onderling afgescheidenen tellen ruim 195 miljoen aanhangers, die veelal hun woonplaats heb ben in oost-Europa en Azië, maar toch ook de Balkanstaten en Egypte en Abessinië tot hun grondgebied rekenen. de aardbol kent nog veel meer godsdiensten, die door tallozen worden beleden. De voornaam ste hiervan zijn wel het aninis- me met 100 miljoen aanhangers, het sjintoïsme met 35 miljoen, de Joodse godsdienst met 17 mil joen en een aantal diverse gods diensten die tezamen ruim 128 miljoen aanhangers tellen. (Nadruk verboden). SPORT DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Uitslag wedstrijd voor oude dui- opnieuw worden bezien. Ingezonden mededeling. kJfl NYLONS passend en verrassend elegant maten verkrijgbaar bij: A. t. BAKKER ZONEN modes en manufacturen BURGH, Tel. 50 J verbeeldt de geschiedenis van een man die veel tegenslag op zijn weg ontmoette, maar die door zijn harts tochtelijke liefde voor de muziek en zijn energie, tot een van Ame- rika's grootste impressario's werd KERKNIEUWS Audio-visuele methoden In dienst van de kerk TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL Zierikzee Met het weekeind brengt de N.V. de Concertzaal de film „Het liefde leven van Lucretia Borgia, in ver- toning, een Frans-Italiaanse rol prent, met in de hoofdrollen Mar- tine Carol en Pedro Armendariz. Deze film heeft vooral een goede naam verworven door een opval lend juiste historische aankleding. Spelend omstreeks het begin van de zestiende eeuw, kunnen de lief hebbers van een historische en- toerage volop genieten. Met Cesare Borgia kreeg de beruchte ver maardheid van de Borgia's een hoogtepunt. De wrede Cesare buitte de schoonheid en de charme van zijn zuster Lucretia uit, om zich vla diplomatieke huwelijken te verze keren van de steun van machtige families, die hij niet met wapens er onder kon krijgen. De film is door- gloeid met de diepe donkere kleu ren, waarin de Renaissance-cos- tuums prijken. In het algemeen trouwens is het gebruik van de kleur in deze film - die tot de grote produkties mag worden gerekend - bijzonder verantwoord. De regis seur Christian-Jaque en de camera man Matras, hebben een filmiek wonder tot stand gebracht, dat niets met loze schittering heeft te maken, maar op boeiende wijze de werkelijkheid benadert van een tijdperk dat reeds zovele eeuwen achter ons ligt. „Vlucht uit fort Bravo" met Wil liam Holden en Eleanor Parker, speelt zich af tijdens de burgeroor log tussen de noordelijke en zuide lijke staten in Amerika. Alle tra ditionele elementen van dit genre films, als een fort omgeven door Indianen, een postkoets en ont snappingen tenauwernood, zijn ook weer in deze rolprent verwerkt. Tenslotte wordt uitgebracht „To night we sing" met David Wayen, Tamara Toumanovax e.a. Deze film 906,83 meter per minuut, laatste prijsw. duif 647,11 m. p. minuut. De prijswinnende duif was derde in de Concourscomb. Schouwen- Duiveland. Concourscombinatie „Schouwen en Duiveland" Wedvlucht uit Vilvoorde (B.). Snelheid eerste prijswinnende duif 915 m., laatste prijswinnende duif 636 m. L. J. v. d. Wielen, Brouwersha ven 1, 19; Joh. Pannekoek, Schud- debeurs 2; A. de Koning, Bruinisse 3, 5, 8; W. N. Pankow, Zierikzee 4, 13; J. v. d. Ouden, Bruinisse 6; J. Flikweert, Dreischor 7, 10, 14, 23; Op initiatief van de „Oecume nische Raad van Kerken" heeft een vijftigtal deskundigen op het ge- j. m. Kloet, Brouwershaven 9, 12; bied van audio-visuele methoden j. QUist, Dreischor 11, 18; W. Blom, (film, 'radio e.d.) overleg gepleegd Schuddebeurs 15; T. Dalebout, over aanwending van deze metho- Nieuwerkerk 16; W. van Sluijs, den door de kerken ln Europa. De Haamstede 17, 21; L. J. v. d. Werf, bijeenkomst werd gehouden in het Dreischor 20; A. J. Flikweert, Zon- Oecumenlsch Insituut te Bossey bij nemajre 22; P. Flohil, Brouwersha- Genève. Gesproken werd o.a. over ven 24; l. Platteschorre, Brouwers- uitwisseling van materiaal. Er wa- haven 25. ren ook vertegenwoordigers van protestantse minderheden ln lan den als Italië, Portugal, Spanje en Oostenrijk aanwezig. De heer J. A. Hes van het „Film- - Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten- een speciale bood- Pen ..niet alleen "van a„rVods-1 Hollywood over bijbelse onderwer- dienstige waarde ontbloot maar zelfs misleidend' In een speciaal programma van de Britse commerciële televisie voor kinderen onder de twaalf jaar is dinsdag een filmpje gedraaid waarin de geboorte van katjes ge toond wordt. Ook zag men röntgen foto's van de katjes voor de ge boorte en verder het zogen van de kleintjes. zijn ernstige bezorgdheid heeft uit gesproken over de „nieuwe geweld daden aan de Egyptische en Jor daanse grenzen". Volgens de plaatselijke pers is dinsdag bij Bahia Blanca, 700 km ten zuidoosten van Buenos Aires, tweemaal binnen vier en twintig uur, een vliegende schotel waargenomen. Ook zouden inwo ners van deze stad een zg. „vlie gende sigaar" hebben gezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9