DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mannen van Zierikzeese brandweer corps weten wat /,team"-geest is DE STRIJD IN ALGERIJE STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 11 MEI 1956 No. 17918 - 112e jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag e,i Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Laken man «5c Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET VERSLAG VAN HAMMARSKJOELD Uiteindelijke oplossing van het vraagstuk is nog ver af Geen fundamentele kwesties aangesneden Het volledig verslag van de se cretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, aan de Vei ligheidsraad over zijn zending naar het midden-oosten is donderdag in New York aan de delegaties bij de Ver. Naties uitgereikt. Hammarskjoeld verklaart daarin dat wat hij op zijn bezoek aan het midden-oosten gedaan heeft, moge lijk de deur kan openen voor nieu- we, vruchtbare ontwikkelingen. Het initiatief hebben nu Israël, Egypte, Syrië, Libanon en Jordanië in handen. Hammarskjoeld meent dat er bij deze landen een vredesverlangen bestaat dat aangemoedigd moet worden, niet door pogingen om van buitenaf oplossingen op te leggen, doch door een samenwerking die het de betrokken regeringen ge makkelijk maakt stappen te doen om het vertrouwen te vergroten en de wens naar vreedzame omstan digheden te demonstreren. Ik geloof dat de huidige toestand unieke mogelijkheden biedt, aldus de secretaris-generaal. Vroeger hebben we kettingreacties meege maakt die tot een voortdurend slechter worden van de toestand leidden, doch nu hebben we wel licht de mogelijkheid om een ket tingreactie in omgekeerde richting te veroorzaken. De uiteindelijke op lossing van het vraagstuk is waar schijnlijk nog ver af, doch zelfs ge deeltelijke oplossingen kunnen in liet midden-oosten bijdragen aan de welvaart van de betrokken volken en aan de wereldvrede. Hammarskjoeld verklaarde de vorige week in zijn voorlopig ver slag, dat hij van alle partijen de TITO HIELD TAFELREDE Zuid-Slavië zal zijn „onafhanke lijke politiek" blijven volgen De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, heeft zich donderdag tijdens een banket ter ere van maarschalk Tito uitgesproken voor een versterking van de rol der V.N. „De wereld moet profiteren van een periode waarin de tegenstelling tussen de staten minder verbitterd wordt en waarin men kan hopen op vorde ringen op het gebied der ontwape ning, om haar geloof in een wer kelijk universeel orgaan te beves tigen". Pineau prees voorts Tito. Deze laatste antwoordde, dat Zuid-Slavië zijn „onafhankelijke politiek" zou blijven volgen. Deze politiek is zowel voor het westen als oosten nuttig, daar deze hier door geholpen kunnen worden na der tot elkaar te komen, verklaarde hij. „Het feit, dat wij nieuwe vrien den in het oosten zouden winnen, betegent geenszins, dat wij de vrienden, die wij in het westen hebben, willen verloochenen". Tito zei, dat het wantrouwen al leen zou verdwijnen door „een her vatting van het contact, de uitwis seling van meningen, onderhande lingen, intensivering van de be trekkingen, voornamelijk op eco nomisch en cultureel terrein, en door de verwijdering van de be lemmeringen die de vrije uitwisse ling van goederen nog beperken." Jongen bij het zwemmen verdronken Woensdagmiddag is bij 't zwem men bij de sluizen van het Bene- den-Sas te de Heen (Steenbergen) de 14-jarige A. Danen uit Steen bergen verdronken. Hij had er met zijn vrienden een wedstrijd van ge maakt, wie het eerst in het water zou zijn. Warm en bezweet was hij van de sluizen in het zeven meter diepe, ijskoude water gesprongen. Daarna is hij nog slechts eenmaal boven water gekomen, waarbij hij geen tekenen van leven gaf. Eerst gistermorgen slaagde de rijkspoli tie - na langdurig dreggen - er in het stoffelijk overschot te bergen. De jongen is vermoedelijk door hartverlamming om het leven ge komen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag bekendgemaakt, dat Engeland met ingang van donderdag Ma rokko en Tunesië erkent als onaf hankelijke en soevereine staten. Er zullen spoedig diplomatieke be trekkingen met deze staten worden aangeknoopt. verzekering had gekregen dat het vuren gestaakt zou blijven, behalve in geval van zelfverdediging. In zijn voledige verslag,zegt hij, dat hij zich strikt aan de opdracht die de Veiligheidsraad hem op 4 april met algemene stemmen ver leende, heeft gehouden. Dat bete kent dat hij niet de fundamentele kwesties heeft aangesneden die de huidige toestand zo zeer beïnvloe den en dat hij alleen de beperkte opdracht om voor alles een staken van het vuren te bewerkstelligen, heeft uitgevoerd. Herstel van de naleving van het bestand op dit punt was nodig, willen vorderingen gemaakt kunnen worden met de grotere kwesties. Twee jonge Griekse Cyprioten terechtgesteld Twee jonge Griekse Cyprioten, de 23-jarige Michaël Karolis en de 22-jarige Andreas Demetriou, zijn donderdag bij dageraad terechtge steld. Beiden waren wegens ter roristische daden tot de strop ver oordeeld. De autoriteiten hadden de tijd van de executies geheimge houden. Het eerste nieuws van de terechtstelling was afkomstig uit gevangeniskringen. Britse troepen patrouilleren door de straten van Nicosia om even tuele demonstraties te verhinderen. Nadat donderdagmorgen de kerk klokken van Nicosia geluid hadden verzamelden Cyprioten zich voor de kathedraal van Phaneromi. De militairen gebruikten traangas om de menigte te verspreiden. De Griekse radio heeft donder dag, als teken van rouw, alle amu sementsprogramma's gestaakt. Vele winkels en bedrijven in de hoofd stad zijn gesloten. Druk bezoek aan Westenschouwen Hoewel het weer niet zo mooi was als jl. zondag, was het bezoek aan Westenschouwen zeker zo groot als zondag. Het aantal auto's, bromfietsen en gewone fietsen was zeer groot, wat veel drukte veroor zaakte. Ook zagen wij reeds vrij veel vreemdelingen die in hotels en pensions verbleven, hetgeen reeds sen voorproefje is van de grote drukte die deze zomer weer ver wacht wordt, want vele verhuur ders zijn, vooral voor het hoofd seizoen, volgeboekt. Mogelijk dat deze vroege bezoekers propagan disten worden voor een vroeger be zoek aan onze, vooral in deze tijd, sxtra mooie omgeving. Dit zou zeer toe te juichen zijn, want daardoor zou het seizoen, dat nu veel te kort is, belangrijk kunnen worden uit gebreid, waardoor de mogelijkhe den nog meer gasten aan te trekken zouden toenemen. De 65-jarige mevrouw Augusta Allegri uit Genua, die van haar ge boorte af blind is, heeft door een hoornvliesoverplanting het ge zichtsvermogen gekregen. BRAND BLUSSEN IS HARTEZAAK Vandaag wordt het zilveren feest gevierd NEE, NIET VOOR DE SENSATIE, MAAR U MOET EENS UIT het raam kijken, als de brandweersirene is gegaan. Tien tegen een dat er een brandweerman - netjes in burger of in zijn werkpakje - als een soort Pijnenburg hardfietsend over de hobbelige keien van Zierikzee naar de brandweerkazerne ijlt. Ze komen niet op adem die mannen, maar schieten in één ruk in hun oliegoed; de motor van de zware D.A.F.- auto staat al warm te draaien. De deuren zwaaien open. Ieder springt op zijn plaatsje en onder het rijden worden de helmen vastgegespt. De brandweer rukt uit. Het gaat snel. Bij de brand reageren de mannen vlug op de tekens. Maak geen ver gissingde vrijwillige brand weer van Zierikzee is geen militair geschoolde ploeg, maar een groep mensen, die vrijwillig en met volle overgegevenheid des harten (brand- blussen kan een hartezaak zijn) zich aansloten bij het corps en die stuk voor stuk weten, dat er han digheid, voortvarendheid en voor al discipline van hen wordt ge vraagd. Daarom draait het corps in actie als een soepele machine en al vaak hebben wij gezien, hoeveel respekt de vuurtongen en de rook wolken hebben voor de voortvarend- de spuiters van het Zierikzeese brandweercorps. Vandaag staat de brandweer dan in het zilver. Als de rode haan ner gens kraait, zal het vandaag en morgen feest zijn, want de gemeen- wil de gelegenheid aangrijpen om de mannen van de brandweer te zeggen, dat zij een woord van lof verdienenen van dankbaarheid, voor het opofferende werk dat vaak onder moeilijke omstandigheden moet worden verricht. Vaak „onder moeilijke omstan digheden". Wie dit accentueert, komt als vanzelf terecht bij de ramptijd. Vele corpsleden zaten zelf tot aan de hals in het water, maar de morgen na de ramp waren allen weer present bij de kazerne, om hun orders af te wachten. Er is geen cadaverdiscipline nodig om „teamgeest" in een corps te krijgen. Na de eerste modernisering van het materieel en de organisatie van het corps in 1930 - toen een Ford autospuit werd aangekocht - is het steeds beter en vlotter gegaan. De commandanten volgden elkaar op, maar doel en streven bleven eender nl. een goedgetrainde ploeg te vor men en op peil te houden, die met het nodige doorzettingsvermogen een brand - hoe lastig en omvang rijk ook - binnen een redelijke tijd weet te blussen. We denken aan de heren P. M. Panny, P. Verbeek, M'. Berreviets en J. Roggeband, oude" brandweercommandanten, die ieder hun aandeel leverden in de opbouw van het corps. Thans is de leiding in handen van de heer C. Berrevoets, die met een kwink slag veel van zijn mannen gedaan krijgt. Bij alarm „Binnen een minuut na alarm is er al een lid in de brandweerkazer ne" vertrouwde hij ons toe in een gesprek, dat wij in verband met het jubileum over brandweerkalfjes en -koetjes hadden. Tot die minuut verstreken is wacht de politie om te melden waar de brand precies is :n dan gaat het met gillende sirene er op los. Dan weten de mannen dat het aanpakken is geblazen en als het vuur is verdwenen en iedereen reeds lang van het terrein van de brand is vertrokken, volgt het moeizame, maar zo noodzakelijke werk van het schoonmaken van het materieel. Het mag dan al geen le- gerploegje zijn, van poetsen weten ze. De onderlinge verstandhouding is goed en wie lichamelijk mee kan, mag lang blijven uitrukken als er alarm is. Zo is de oudste brand weerman 63 jaar, maar hij staat zijn mannetje nog. Twee mannen echter zullen binnenkort de dienst verlaten. Het zijn de heren Chr. Verkaart en J. Bin. Maar de 29 mannen zullen weldra weer com pleet zijn, ondanks hoopjes moeite en het studeren voor het diploma 2e klas brandweerman. Maar vier Felle gevechten van man tegen man temidden van brandende huizen Plattelandsbevolking vlucht t Volgens onbevestigde berichten zjjn tot dusver circa duizend Alge rijnse opstandelingen gesneuveld bjj militaire operaties in het depar tement Constantine, waar de op- standeliingen dinsdagavond 46 dor pen hebben aangevallen. De mili taire autoriteiten hebben de po- litiebevoegdheden in dit departe ment overgenomen van de burger lijke autoriteiten. De strijd is zondagavond begon nen toen rebellen bij Temouchent in het westen van Algerije, 47 boer derijen overvielen en 40 boeren doodden. Dinsdagavond vielen de opstandelingen dorpen bij Algiers aan. De bevolking van het platteland in het departement Constantine vlucht naar de steden. De rebellen steken boerderijen in brand en zij plegen sabotage aan bruggen,we gen en spoorlijnen. Te Rouached 50 km ten westen van Constantine. hebben Franse militairen en rebel len felle gevechten van man tegen man geleverd temidden van bran dende huizen. Een aanval van opstandelingen op een Franse post te Djidjelli is afgeslagen. De rebellen werden ver dreven door kanonvuur van een Frans marine-vaartuig. Zij lieten een honderdtal doden op het slag veld achter. In het Aurèsgebergte zijn een vijftiental mohammedanen gedood bij afzonderlijke overvallen van Algerijnse verzetslieden. Bij Palestro, ten zuidoosten van Algiers, zijn woensdag twee Franse militairen om het leven gekomen en twee ernstig gewond toen hun pantserwagen in een ravijn stortte.den. BURGH Gemeenteraads vergadering De gemeenteraad komt a.s. maan dagavond in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen vér- schillende voorstellen van b. en w. voor, o.a. verhoging subsidie school reisje, verhoging vakantie-uitke ring gemeentepersoneel, alsmede 3 uitkering 1955, verlenen subsi die commissie hygiëne van het kind, deelname brandweerwedstrijd door plaatselijke brandweer, be zoek aan Oostkapelle, bijdrage aan schoolsportdag, wijziging uitbrei dingsplan i.v.m. bouw van dienst woningen R.T.M. BROUWERSHAVEN De zomerpostzegel- verkoop Dezer dagen heeft burgemeester J. L. van Leeuwen de bevolking alhier middels een huis-aan-huis- circulaire opgewekt, om de zomer- postzegelverkoop. welke in deze ge meente zaterdag 12 mei a.s. wordt gehouden, weer tot een succes te maken. De verkoop wordt, evenals vorig jaar, uitgevoerd door leden van de plaatselijke vrouwenverenigingen. De netto-opbrengst van de verkoop komt ten goede aan een aantal in stellingen voor maatschappelijk werk, volksgezondheid en culturele zorg, zoals de rheumatiekbestrij- ding, het erefonds voor oud-ver pleegsters, verpleegfondsen ter be strijding van t.b.c., de actie voor het astmatische kind, enz. Aangeboden zullen worden enve lopjes met postzegels ter waarde van f 1,(bevattende 6 postzegels van 10 cent en 2 van 2 cent, waar op een toeslag is van 36 cent) en envelopjes van f 0,50 (bevattende 3 postzegels van 10 cent en 1 van 2 cent, waarop een toeslag is van 18 cent). Er zijn ook nog briefkaar ten 1 cent per stuk. Burgemeester v. Leeuwen spreekt in bedoelde circulaire zijn vertrou wen uit dat ook dit jaar Brouwers haven, gelijk vorig jaar, de hoogste verkoop op geheel Schouwen-Dui- veland zal bereiken. OOSTERLAND Brandweer naar Zierikzee Ter gelegenheid van het brand- weerfeest dat vrijdag en zaterdag wordt gehouden, zal ook het corps Oosterland te Zierikzee aanwezig zijn met de nieuwe nevelbrandspuit Uiteraard zal deze nieuwe Ameri kaanse vinding de aandacht trek ken, vooral ook omdat alleen Oos terland zo'n apparaat rijk is. Ver moedelijk zal ook met het verne- velapparaat gedemonstreerd wor- zijn er in de ploeg die het diploma nog niet hebben, maar die zitten heus iedere avond over de proble men van brandprotektie en -blus sing gebogen, behalve vandaag en morgen, want dan is het feest. En hoe! Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 1 Volharden vraagt vaak veel i zware offers en grote strijd. Ook Groot-Brittannië zal deze maand een atoombom tot ontplof fing brengen, nl. op de Montebello eilanden. De datum zal na 15 mei vastgesteld worden. Een groepsfoto van het vrijwillige Zierikzeese brandweercorps, dat vandaag het 25-jarig bestaan herdenkt. De mannen staan hier opgesteld voor de brandweerkazerne in de Wevershóek. De „leiding" van het corps staande voor de doelmatige motorspuit, ge bouwd op D.A.F.-chassis. V.r.n.l. de commandant de heer C. Berrevoets en de onder commandanten L. v. d. Vate, C. van 't Veer en J. Holm. Springen kunnen ze ook de mannen van het brandweercorps. Van heel hoge daken in heel kleine zeiltjes, die door zestien paar sterke handen worden vastgehouden. Gereed voor de sprong. Dit is de juiste springhouding. De gestrekte benen vooruit en neerkomen op het zitvlak. Deze vorm van „vliegen" is „moeilijker dan U denkt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1