STAP OP DE WEG NAAR GROTERE EENHEID TUSSEN WESTERSE LANDEN De Nederlandse huisvrouw en roomboter Roomboter is het natuurprodukt DE ONVERBREEKBARE BAND DE BEWAPENING W apenleveranties aan Israël Vorstelijk huwelijk in Luxemburg STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 MEI 1956 No. 17948 Belangrijke taak voor de N.A.V.O. Het contact tussen politieman en publiek HOUDING VAN PUBLIEK TEGENOVER POLITIE IS OVERWEGEND EEN NEGATIEVE Nog altijd denigrerende uitlatingen Veemarkt ROTTERDAM, 8 mei. Aanvoer 4933 stuks vee (weektotaal 68: t.w.: 620 vette koeien en ossen, 1077 stuks gebruiksvee, 100 vette kalveren, 308 graskalveren, 1893 nuchtere kalveren, 83 varkens, 130 biggen, 110 paarden, 4 veulens, 154 schapen en lammeren, 414 zuiglam- meren, 40 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,40, f 2,90-3,20, f 2,80- 2,90, vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,70-2,90, f 2,40-2,70, slachtpaar- den f 2,60-2,46-2,26; prijzen per stuk: graskalveren f 525-400-300, nuchtere kalveren f 65-55-50, big gen f 60-50-45, schapen f 150-120- 100, lammeren f 75-65-60, kalf- en melkkoeien f 1225-980-775, vare koeien f 900-775-650, vaarzen f 900- 750-600, pinken f 625-500-400. De Algerijnse kwestie zal door Jemen, Egypte en Libanon aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd. Dit heeft de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken van Jemen volgens" de Egyptische radio dinsdag medegedeeld. Ingezonden mededeling Natuurlijk staan buitenlanders verbaasd, wan neer zij horen dat de Nederlanders zoveel minder roomboter gebruiken dan zij. „Kijk", zo zeggen zij, „de Belgische huisvrouw en ook de Zweedse, geeft haar gezin bijna 3 tot 4 x zoveel van dit gezonde natuurprodukt. De Duitse en de Franse wel 2 x zoveel. En dat, terwijl zij ieder in verhouding heel wat meer betalen voor een pakje roomboter dan de Nederlandse huisvrouw" Gelukkig zijn er in ons land toch nog genoeg moeders die weten wat roomboter doet voor de gezondheid van man en kinderen; die vinden dat natuur-vitaminen, natuurlijke voedingswaarden èn natuurlijke fijne smaak, niet zo gauw te duur betaald zijn. Bij een verstandige besteding van het huishoudgeld is er altijd plaats voor roomboter. Gelukkig ook, wordt het aantal van deze verstandige huis vrouwen steeds gro- ter. Laten wij Neder- tö landers daar blij om zijn! De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden 3,9 x zoveel België 3,63 x Duitsland 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Publikarie: Het Nederlands Zuivelbureau, 's als in Nederland per hoofd per jaar SPORT DUIVENSPORT. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Wedvlucht uit Vilvoorde (B.). De eerste 25 prijswinnaars zijn: L. J. v. d. Wielen, Brouwersha ven 1, 10, 14; J. Pannekoek, Schudt debeurs 2, 22; J. Flikweert, Drei- schor 3, 5, 7, 14, 19; J. M. Kloet, Brouwershaven 4, 6; W. Blom, Schuddebeurs 8; W. van Sluijs, Haamstede 9, 12; L. J. v. d. Werf, Di-eischor 11; A. J. Flikweert, Zon- nemaire 13,17; P. Flohil, Brouwers- FEUILLETON 62 door MAARTJE ZELDENRIJK De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdagavond ver klaard dat het besluit van de NA- VO-raad om mogelijkheden te on derzoeken voor het uitbreiden van de activiteit van deze organisatie tot nieuwe terreinen, dat verleden week is genomen, „belangrijk zou kunnen bijdragen" tot het verkrij gen van eenheid onder de westerse landen. Minister Dulles zei dit in een toespraak op een banket dat in Washington werd gegeven door de Joodse organisatie B'nai B'rith. In een overzicht van de resulta ten van de besprekingen te Parijs merkte de minister op dat er nog geen duidelijke definitie is van het plan waarvan de uitvoering zou moeten lelden tot een hechtere At lantische eenheid. Hij wees op het aanwijzen van de ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noorwegen om bespre kingen te voeren met de leiders van elk van de vijftien regeringen van de NAVO. Minister Dulles verklaarde dat de overeenstemming om deze kwestie nauwkeurig te bestuderen „door allen werd erkend als een besluit dat van historische betekenis zou kunnen zijn omdat het belangrijk zou kunnen bijdragen tot het weg werken van de grootste zwakheid Geen wedloop tussen de luchtmachten Op het ogenblik worden in de Ver. Staten per maand zes acht- motorige bommenwerpers van het type B-52 vervaardigd. De produk- tie van deze zware straalbommen- werpers zal echter worden opge voerd tot twintig per maand, zo heeft de minister van Defensie, Wilson, dinsdag voor een subcom missie van de Amerikaanse Senaat verklaard. Het is niet juist, zo zei hij voorts, als men zegt dat de Russen op het gebied van de luchtmacht aanzien lijk voor zijn op de Ver. Staten. Wilson meende, dat de huidige internationale toestand niet van dien aard is dat de Ver. Staten hun militaire kracht moeten vergroten of verkleinen. Er is geen bewape ningswedloop tussen de Ver. Sta ten en de Sowjet-Unie gaande. De Ver. Staten zijn niet van plan met de Sowjet-Unie te concurreren op het gebied van de luchtmacht. Volgens de „New York Post" zal Canada vierentwintig Sabre-straal- vliegtuigen voor een bedrag van elf miljoen dollar aan Israël ver kopen. Het blad haalt in dit ver band een bericht aan uit Washing ton, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, de leden van de Navo had medege deeld, dat de Verenigde Staten „hen naar vermogen zouden hel pen om wapens naar Israël te zen den, doch hun eigen embargo op wapenzendingen naar het midden oosten zouden handhaven". Ambtenarencentrum over salarisverhoging Het bestuur van het Ambtena rencentrum meent, dat de algemene salarisverhoging die dit jaar zal worden ingevoerd op basis van de voor het vrije bedrijf toegestane loonmaatregelen, terugwerkende kracht moet krijgen tot 1 januari 1956. Dit zou moeten worden be paald onafhankelijk van de datum, waarop overeenstemming over de salarisverhoging wordt bereikt. Het bestuur van het Ambtenaren- centrum heeft dit standpunt ter kennis gebracht van de voorzitter der centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Zeven paar kousen per jaar De Nederlandse kousendragende vrouw - tussen 16 en 70 jaar - draagt per jaar ongeveer 7 paar kousen af. Dit is medegedeeld bij de ope ning van het nieuwe pand dat de Vereniging van Tricot en Kousen fabrikanten te Utrecht in gebruik heeft genomen. De Nederlandse kousenindustrie produceerde het afgelopen jaar 1.8 miljoen dozijn paar kousen, waar van 85 procent nylons en 15 pro cent vervaardigd uit rayon garens. De export bedroeg 400.000 dozijn paar kousen en de import 600.000 dozijn paar. Het totaal aantal paar kousen, dat de Nederlandse vrouw in 1955 ter beschikking stond bedroeg dus 2 miljoen dozijn paar of wel 24 miljoen paar kousen. Het totaal aantal kousendragende vrouwen in Nederland bedraagt, volgens het C.B.S., 3,5 miljoen, zodat de Neder landse -vrouw gemiddeld 7 paar kousen per jaar draagt. van het westen, namelijk zijn ge brek aan eenheid. Het wegwerken van dit gebrek, dat aanleiding is geweest tot zo vele tragische ge beurtenissen, is een van de grootste taken van de na-oorlogse politieke leiders. Veel is er reeds gedaan, maar er is ook veel dat nog gedaan moet worden". Sprekende over de betrekkingen tussen de Atlantische Gemeenschap en de landen die pas hun onafhankelijkheid hebben ver kregen, zei de minister dat de NA VO niet het geëigende orgaan is om politieke en economische proble men tussen deze landen te behan delen. Prinses Elisabeth van Luxem burg is in het huwelijk getreden met prins Franz-Ferdinand von Hogenberg, kleinzoon van de aarts hertog wiens vermoording te Se- rajewo de naaste aanleiding tot de eerste wereldoorlog was. Een uit gebreid gezelschap uit de Europese aristocratie was bij de huwelijks plechtigheid tegenwoordig. De bruid, 33 jaar oud, is de oud ste dochter van groothertogin Charlotte van Luxemburg. Zij werkte tijdens de oorlog als Rode- Kruiszuster bij de Engelsen. Zij maakte vorig jaar op de winter sport in Oostenrijk kennis met haar thans 28-jarige bruidegom. Het burgerlijk huwelijk werd te negen uur in het groothertogelijk paleis gesloten ten overstaan van de burgemeester, Emile Hamilius. Als getuigen fungeerden prins Jean broer van de bruid en erfelijk groothertog van Luxemburg, en graaf Henckel von Donnersmarck. Na deze plechtigheid begaven de gasten, 46 paren, zich te voet naar de nabij gelegen kathedraal, waar de huwelijksmis een aanvang nam. Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Abdel Krim, de leider van de Rii'-.opstand van dertig jaar gele den in Marokko, heeft voorspeld, dat in Tunesië en Marokko spoe dig een opstand zal uitbreken als de Fransen volharden in hun „ge- weldpolitiek" in Algerië. Het „be vrijdingsleger" in Tunesië en Ma rokko had zich niet overgegeven, „maar neemt slechts een afwach tende houding aan". Bij de voordracht, die de heer J. Heidema, commissaris van politie te Dordrecht heeft gehouden tijdens de te Utrecht gehouden politie- verkeersleergang, heeft deze spre ker een rapport aangehaald, over het contact tussen politie en pu bliek. Dit rapport is samengesteld door de heren E. Keuskamp en J. W. Linschoten van de afdeling so ciaal-psychologisch onderzoek van de Rijks Psychologische dienst. Het terrein van het onderzoek was het korps gemeentepolitie te Dordrecht. Eén van de belangrijkste conclu sies uit dit rapport is, dat de politie de houding van het publiek tegen over haar overwegend als een ne gatieve ondervindt. Door deze negatieve houding van het publiek wordt de politieman a.h.w. tegenover het publiek ge plaatst. Oorzaak hiervoor is voor een deel het ontbreken bij het pu bliek van een inzicht in de juiste draagwijdte van sommige aspecten van de politietaak, zoals bijvoor beeld de surveillance en het corri gerend optreden (de bekeuring). Veelal nog boeman De negatieve houding van het publiek tegenover de politie wordt al gedemonstreerd bijvoorbeeld door het feit, dat de politie vaak als een „boeman" wordt gezien. Ouders gebruiken hem om hun on deugende kinderen te waarschuwen maar doet het kind iets waardoor het in aanraking komt met de po litie, dan kiezen zij - en ook ande ren - eerder de partij van het kind. Vaak laat het publiek zich deni grerend uit over de taak van de politieman: „Hij heeft niets anders te doen dan, in het zonnetje, langs de straat lopen en bonnetjes schrij ven". Men vindt dat hij eigenlijk iemand hoort te zijn die de misdaad bestrijdt en die hulp moet verlenen Hoornvliestransplantaties via Rode Rruis In 1955 werden in Nederland 196 hoornvliestransplantaties verricht, aldus blijkt uit een overzicht van de werkzaamheden van de hoorn vliescentra van het Nederlandse Rode Kruis. Dit brengt het totaal van de sinds de oprichting der cen tra in 1950 verrichte transplanta ties op 986. Voor de steden Amster dam, Arnhem, Leiden, Rotterdam en Utrecht luiden de aantallen in 1955 verrichte transplantaties in '55 achtereenvolgens 33, 15, 43, 60 en 45. De beveiliging van Walcheren's natuurschoon Op 4 mei jl. bezocht, op uitnodi ging van het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland, een de legatie van de subcommissie van de vaste commissie voor het Na tionale Plan het eiland Walcheren. Het doel van het bezoek was een inzicht te verkrijgen in het pro bleem, dat tengevolge van de voor genomen waterstaatkundige wer ken ter beveiliging van Walcheren tegen hoge stormvloeden, het aan zien van de duinen belangrijk zou worden gewijzigd en aan het na tuurschoon ernstige schade zou worden toegebracht. Onder leiding van de heer C. Philipse, waarne mend Commissaris der Koningin, werden enkele plaatsen bezocht en besprekingen gevoerd met de col leges van burgemeester en wethou ders van de gemeenten Domburg, Westkapelle en Zoutelande. Bij het einde van het bezoek sprak de heer Philipse de hoop uit, dat het moge lijk zal blijken de beveiliging van Walcheren te verzekeren zonder het natuurschoon ernstig te scha den. FINANCIEEL NIEUWS Coöperatieve Centrale Boerenleenbank In de te Eindhoven gehouden al gemene vergadering der Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank heeft directeur mr. Ph. C. M. van Campen een rede gehouden, waar in hij o.m. de fiscale positie der boerenleenbanken besprak in ver band met de zg. achtste aanvul lingsbeschikking op het besluit Vennootschapsbelasting, waarin het verminderd tarief is behandeld, nl. van 20 percent waarnaar de boe renleenbanken voor de Vennoot schapsbelasting worden aangesla gen. Er dreigen, aldus .mr. van Campen, moeilijkheden met be trekking tot de interpretatie van de aanvullingsbeschikking. Mr. van Campen wijdde in zijn rede ook aandacht aan de met de spaarbank- activiteit behaalde resultaten. Hij maande in dit verband tot grote waakzaamheid. Het is naar de me ning van mr. van Campen, niet vanzelfsprekend, dat de spaargel- .den naar de boerenleenbanken blij ven vloeien. De bedrijfsresultaten in de landbouw lopen terug en er zijn steeds grotere bedragen nodig voor de financiering van het land bouwbedrijf. waar dat nodig is, maar men accep teert hem. niet als degene „die geld uit je zak klopt voor een of andere futiliteit". Vrijwillig of gedwongen contact met de politie wekt de nieuwsgie righeid van andere burgers. Moeilijke situaties De politieman is een opvallende figuur in de maatschappij. Zijn op treden trekt gemakkelijk de aan dacht en er wordt van hem ver wacht, dat hij in iedere situatie weet hoe te handelen. Deze situ aties zijn soms van dien aard, dat hij zich er nauwelijks tegen opge wassen voelt. Heeft het contact tuusen politie en publiek echter verdergaande consequenties, zoals bijv. in het geval Vinkeveen, dat geregeld naar voren werd gebracht, dan kiest de pers en vaak ook de justitie de partij van het publiek. De politieman mag geen fouten ma ken en hij kan daardoor eigenlijk niet anders doen. Deze als reëel ervaren houding van het publiek heeft natuurlijk zijn weerslag op de attitude en het optreden van de politieman. Welke attitude de agent nu „kiest" in zijn optreden t.o.v. het publiek zal sterk afhangen van zijn persoonlijkheidsstructuur en van de mate waarin hij in staat Is het probleem te verwerken en in zijn levenshouding te integreren. Het merendeel van de politiemensen ziet in dat de reactie vén het pu bliek ook sterk afhangt van het eigen optreden en van de tact en de zelfbeheersing die zij kunnen opbrengen. Een dergelijke politie man weet, dat hij zelf niet volmaakt is en hij vindt het in zekere zin niet fair deze volmaaktheid van een ander te eisen. Hij neigt er toe ieder geval op zich te bekijken al vorens tot bekeuren over te gaan. LAND- EN TUINBOUW Zeeuwse fruitoogst b\)ua geruimd De Zeeuwse fruitoogst van 1955 is bijna geruimd. Enige weken ge leden werd in Krabbendijke het laatste fruit van de oude oogst reeds geveild en dinsdag is ook in Goes de laatste fruitveiling van het seizoen 1955-56 gehouden. Enkel in Kapelle-Blezelinge is thans nog een fruit voorraad van ruim 100 ton en dit kwantum zal worden verkocht in twee tot drie weken. In hoofd zaak zijn het hier de Golden Deli cious en Jonathan welke nog in voorraad zijn in de koelcellen en gascellen van het koelhuis. In verband hiermede zal met in gang van volgende week de fruit veiling in Kapelle beginnen op dinsdagmiddag om één uur. Tot dusver werd de fruitveiling alhier gehouden op dinsdagmiddag om half drie na afloop van de veiling in Goes. ZIERIKZEE Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op dinsdag 15 mei a.s. zal een vergadering worden gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Als spreekster zal optreden mevr. dr. J. de Die-Hamstra, met het onder werp: „De ontwikkeling van het gevoelsleven bij het kind". RENESSE Burg. stand en loop der be volking over april 1956. Geboren: Dina Machelina, d. van J. Krijger en J. G. Ottevanger. Ingekomen: W. J. Bernards uit Haamstede; J. Timmer uit Noord- gouwe; P. de Jonge en gezin uit Kerkwerve; K. v. d. Have uit Oos- terland. Vertrokken: M. K. v. d. Graaf naar Haamstede; J. C. v. d. Panne naar Kerkwerve. BRUINISSE Mej. K. Jumelet Wd., geboren te Bruinisse, thans werkzaam op de afdeling sociale zaken van het Ned. Hoogovenbedrijf te IJmuiden, behaalde het diploma stenografie. Voor de betrekking van on derwijzer aan de o.l. school Brui nisse (vacature mevr. Kroon) heb ben zich vier mannelijke sollicitan ten aangemeld. MARKTBERICHTEN Bij het horen van zijn naam heeft Jaap de vrouw losgelaten. En ter wijl hij het bericht hoort, wijkt alle kleur uit zijn gezicht. Jaapje, zijn jongste, heeft een ongeluk ge had, is misschien wel stervende, en hij is hier, bijna tweehonderd kilometer van Groningen „O, Jaap, wat verschrikkelijk Jeje moet dadelijk gaan De kleur komt langzaam in zijn gezicht terug. „Hoe kan dat nuprevelt hij, „hoe kan dat Elsje is nu degene, die maatre gelen neemt. Ze gaat naar de slaap kamer, haalt zijn jas en houdt die voor hem, als ze weer teruggekeerd is. Automatisch laat Jaap zich in zijn jas helpen en knoopt hem dicht. Dan komt ook hij tot zichzelf. Hij kijkt de vrouw aan, neemt haar hoofd nog eens tussen zijn handen en kust haar. „Tot.ik kom te rug, Elsje „Goed, Jaap", zegt ze zacht. „Maar ga nu.... voor het te laat is. Dan gaat hij weg. Elsje gaat naar het raam en ziet in het licht van de straatlamp, dat hij even later in zijn auto wegrijdt. Ze loost een diepe zucht en zakt op een stoel neer. „Goddank", zegt ze bijna toon loos. Maar dan komt de reactie en ze begint te huilen. En haar li chaam schokt, als haar lippen on verstaanbaar zeggen: „Dank U, Here, dat U me hiervoor bewaard hebt 25. De rit naar Groningen is een ra ce tegen de dood en een spel er mee. De nieuwe auto is nu vol doende ingereden om er uit te ha len, wat er in zit. Zodra Jaap bui ten de stad is, trapt hij de gaspedaal diep in. Weliswaar is er nog wat verkeer op de weg, maar hij kan rijden en al gaat het wel eens zo, dat de verkeersregels, geschreven en ongeschreven met voeten wor den getreden, ongelukken gebeuren er niet. Zodra hij op de nieuwe weg is tussen Baam en Hoevelaken, rijdt de wagen op topsnelheid. Jaap kijkt even naar de wijzer, die bijna op zijn hoogste punt staat: 140. Bij het kruispunt Hoevelaken moet hij weer inhouden, maar zodra hij op de oude Zuiderzeestraatweg is, gaat het weer met volle snelheid. Als hij de Katerveerbrug oprijdt, heeft hij precies een uur gereden. Binnen het uur kan hij nu in Gro ningen zijn. Wilde gedachten spelen door zijn hoofd. Zal hij zijn jongste, zijn oog^ appel moeten verliezen door zijn zonde? Is dit de straf voor zijn on trouw? En terwijl hij met vaste had het stuur omklemt en z'n blik gespannen over de weg tuurt, denkt hij terug aan hetgeen voorgevallen haven 15; L. Platteschorre, Brou wershaven 16, 18, 21; L. Matthijsse, Renesse 20; Gebrs. Wurth, Brou wershaven 23; A. v. Dongen, Scha- rendijke 25. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Dreischor. Uitslag wedvlucht Vilvoorde. Af stand plm. 90 km. J. Quist 1, 2, 4, 7, 10, 11, 12, 14, 15; J. v. d. Werf 3; A. Overweel 5, 6, 9; Joh. Steenland 8; C. J. van Dix- hoorn 13. Heden (vrijdag) inkorven voor Mons. is in Amsterdam. Het trillende ver langen naar Elsje is verdwenen. Als dat S.O.S.-bericht niet geko men was, als hij de radio niet had aangezet, dan.... Niet meer aan denken. Net op tijd had een hogere macht ingegrepen. Hem behoedt voor een misdaadWant een misdaad zou het geworden zijn. Had hij ooit Gré weer open in de ogen kunnen kijken? Wat een dwaas was hij toch! Ruim veertig jaar en verliefd als een schooljon genTerwijl hij zo'n schat van een vrouw had en zulke leuke jon gens Zijn jongensAls Jaapje nu maar niet stervende was. Met die S.O.S.-berichten kon je van alles verwachten. Misschien was zijn jongen al doodEn dan was het zijn eigen schuldDe straf De radiateur begint te koken, als hij Groningen nadert. In de verte ziet hij de lichten van de stad reeds. Hij zal zijn snelheid moeten mati gen, anders heeft hij kans, dat hij de wagen in de soep rijdt. Zijn verstand krijgt de overhand. Bij een benzinestation stopt hij en de bediende die aan komt lopen, wijst hij op de stomende radiateur. Hij heeft verder niets te zeggen, want de man komt al met een gie ter water aan en met een doek om de dop draait hij deze los. Even laat hij de stoom ontsnappen, al vorens met een klein straaltje wa ter bij te vullen. Het duurt een paar minuten en Jaap moet zich zelf tot geduld dwingen. Hij diept een briefje van een gulden uit zijn zak, als de man klaar is en de dop er weer opgeschroefd heeft. Dan rijdt hij verder. Het is nu nog maar enkele minuten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 13