Setter Set NYLONS ,0E MAGNEET' - Tel. 255 - Nieuwerkerk VOORLOPIG VERSLAG OP ONTWERP-DELTAWET Wettelijke finaiieierings-regeling voor zwakke plekken gewenst BELANGEN VAN VISSERIJ EN SCHEEPVAART Uitvoerig wordt in het voorlopig verslag op het ontwerp-Deltawet ingegaan op de noodzakeiykheid van verbetering van het bestaande stelsel van waterkeringen en ver korting van de kustlijn. Is het juist, zo wordt gevraagd, dat de regering een uitgangspunt voor buitenwa terkering van 5 meter plus N.A.P. heeft aangenomen en komt dit overeen met algemene verhoging van 1.5 tot 2 meter? Kan, zo vraagt men voorts, de re gering mededeling doen over de wijze waarop men denkt een be vredigende aandacht voor waar schuwingen en een voldoende re- aktiesnelheid te onderhouden in het gereorganiseerde waarschuwings systeem, ook indien in lang niets alarmerends gebeurt? Ook wordt geïnformeerd naar de minimum oppervlakte van een polder met be trekking tot het levensgevaar dei- bewoners bij overstroming. Men denkt hierbij o.m. aan de delings- dijk op Schouwen. Huidige situatie onbevredigend Tal van leden vragen voorts een uiteenzetting over de huidige toe stand der dijken, het herstel na 1953 en opsporing van niet door gebroken zwakke plekken. Som mige leden wensen ook verbetering der dijken in de wet op te nemen, in het bijzonder versterking van die dijken welke later als tweede waterkering moeten dienen. Ver scheidene leden zouden een wette lijke regeling met betrekking tot financiering van de verbetering van zwakke plekken zeer op prijs stellen, Men twijfelt niet aan de objectiviteit, waarmede de beschik bare fondsen verdeeld worden, maar acht de huidige situatie on bevredigend. Is, zo vraagt men, 35 miljoen gulden voor verbetering in 1956 voldoende? Gevraagd wordt voorts ook naai de basis van de berekening, dat in het Deltagebied 10- tot 15.000 ha behoorlijke landbouwgrond zal ge wonnen kunnen worden. De visserij belangen Op grond van de reeds beschre ven en omstreden argumenten ten aanzien van de oester- en schelp dierenteelt stelt het voorlopig ver slag ook te dien aanzien reeksen vragen, waaraan beschouwingen ten aanzien van overplaatsing en behoud zijn toegevoegd. Vele leden wegen de Zeeuwse visserijbelangen tegen de scheepvaartbelangen af en memoreren daarbij de mogelijkheid om de scheepvaartverbinding Ant- werpen-Rijn te verleggen naar het Kreekrak via het Keeten. Vandaar af zou het door wijlen ir. van Ko nijnenburg ontworpen Eendrachts- kanaal kunnen worden gevolgd, waardoor Bergen op Zoom in open verbinding met de Westerschelde zou komen. De Oosterschelde zou dan ten dele openblijven ten be hoeve van de visserij, terwijl de vaarweg via Hansweert-Wemel- ding overbodig zou worden. De leden konden niet beoordelen of de kosten van een geperforeerde of beweegbare afsluiting van de Oosterschelde in verhouding zou den staan tot de voor de visserij te behalen voordelen. Geïnformeerd wordt verder naar de verplaat singsmogelijkheden van de oester- en mosselcultures en de kosten daarvan. De recreatiemogelijkheden Met instemming zijn de rege ringsmededelingen over de recrea tiemogelijkheden in het nieuwe Deltagebied begroet. De schatting dat het aantal verblijfdagen van vakantiegangers zal verdubbelen, achten vele leden niet te hoog. Aan natuurbescherming zal de volle aandacht moeten worden gegeven. Bepaalde terreinen zullen daartoe, hoe jammer voor de bezoekers ook, moeten worden afgesloten. Ten aanzien van de bevoegdhe den van provinciale overheden en beherende waterschappen in ver band met de Deltawerken, werden zeer uitvoerige beschouwingen ge houden. Men ziet zeer wel organi satorische bezwaren en hoopt op een construktie, waarbij de Rijks overheid voldoende invloed heeft op de opstelling en uitvoering dei- plannen en het onderhoud van bui tenwaterkeringen, zonder te veel aan de bevoegdheden te tornen. De gedachte aan overkoepelende grote waterschappen wordt o.m. geop perd. Vele leden achten billijk, dat erkenning van de positie van de beheerder meebrengt, dat deze eventueel ook een zeker deel der lasten zal dragen. Bijdragen zullen echter een redelijk bedrag per hek- tare niet te boven mogen gaan Te vergoeden schade Ook over de te vergoeden schade wordt menige opmerking gemaakt, o.m. waarom alleen wordt gespro ken over „tegemoetkoming" aan vissers en aan de visserij verwante bedrijven, die „op direkte wijze' worden getroffen in de hoofdbron van hun bestaan. Ook landbouwers zullen in bepaalde gevallen schade kunnen lijden, evenals b.v. hande laren, bewoners van door nieuwe werken niet langer of zeer slecht te bereiken woningen en winkel panden, enz. Men vraagt hierover uitvoerige inlichtingen. Ingezonden mededeling passend en verrassend elegant In allo soorten en maten verkrijgbaar bij: STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De hoofdingenieur-directeur in vaste dienst bij de Cultuurtech nische Dienst ir. J. Post is bevor derd tot inspecteur, ter standplaats Utrecht. OOSTERLAND Burg. stand en loop der bevol king over april 1956. Geboren: Cornelis, z. van J. de Bruine en J, Bouwman; Adriaan Mattheus, z. van M. de Bruine en J. de Jonge; Jan, z. van W. Boelens en A. Timmer; Bartholomea Hele na, d. van J. C. van der Reest en A. Hoogvliet; Anthonia Swerina, d. van C. J. Verhoek en M. P. de Bruin. Getrouwd: David- Izak van de Velde, 33 j., te Oosterland en Janna Rentier, 23 j., te Nieuwerkerk (Z.); Johan Noordijk, 28 j., te Renesse en Krina van der Have, 23 j., te Oosterland. Overleden: Maatje Joppa van der Weele, 65 j., wed. van W. P. de Vin; Pieternella Hermina van der Have, 77 j., wed, van K. de Bruijne. Ingekomen: Martha Kik (echtg. van W. Stouten), van Bruinisse; Eva de Later, van Rotterdam; Louwrina van der Maas, van Nieu werkerk (Z.). Vertrokken: Jannetje de Bruine naar Krimpen a.d. IJssel; Hendrik J. Oosterboer naar Brunssum; Kri na van der Have naar Renesse. SPORT KORFBAL S.D.K.B. MEVO I-Die Gouwe II 1-1 Donderdagavond speelde MEVO I thuis tegen Die Gouwe II. De thuisclub miste L. Schouls, de gas ten waren volledig. De eerste aan vallen waren voor Die Gouwe, maar veel goede schietkansen kreeg zij niet. Enkele malen belandde de bal op de mand. Hierna kwam MEVO aan het woord, maar hoewel haar aanval aardig samenspeelde mocht het ook haar voorlopig niet geluk ken de score te openen. Enkele schoten van mevr. Dorst-Klink en Dalebout kwamen op de rand van de korf, terwijl de Oude bijna suc ces had, doch de bal op het nip pertje uit de mand zag draaien. Kort voor de rust gelukte het ech- ter mevr. Dorst MEVO de leiding te geven (1-0). Met Die Gouwe in de aanval brak de rust aan. Na dé rust ging het spel gelijk op en neer. Vrij spoedig maakte Die Gouwe ge lijk toen een harer heren van ach ter de paal een vrije kans kreeg, die hij zuiver wist te benutten (1-1). Na de vakwisseling werkten beide partijen hard voor het winnende doelpunt, waarbij MEVO wel iets betere kansen kreeg dan Die Gou we, maar het zat vooral v. d. Wek ken niet mee en toen scheidsrech ter Cashoek het einde blies van de aardige, spannende wedstrijd wa ren de puntjes gedeeld, wat uitein delijk de verhouding goed weer geeft. Unitas II-Brouwershaven II 2-1 Donderdagavond heeft Unitas II de winst mee naar huis kunnen ne men, door het Brouwse derde 12- tal met 2-1 te kloppen. Deze, maar matige wedstrijd, was vijf en twin tig minuten oud toen Nolet de sco re voor zijn ploeg opende (0-1). Het gelukte Brouwershaven echter twee minuten later door mej. van Zuidland de gelijkmaker te scoren (1-1). Ook na de rust was het spel peil niet hoog te noemen. Het plaat sen der gasten was echter stukken beter te noemen dan der Brouwe- naren. Hoewel aan weerszijden di verse aanvallen op het nippertje tot een score leidden, kwam er nog slechts één doelpunt bij en wel in de 17e minuut door J, Vermeule (1-2). De grootste fout in de Brouw se verdediging was wel het slechte afdekken. Men laat de tegenpartij te veel vrij lopen, waardoor deze veel meer scoringskansen krijgt. Met stand 1-2 kwam het einde. Renesse I-DSS I 5-2 Voor de rust had Renesse een groot veldoverwicht, maar het zat haar met het schieten niet mee. De rust ging slechts in met een 1-0 voorsprong voor de thuisclub, dank zij mej. N. Kappers, die met een harer schoten succes had. Na de rust vlotte het beter bij Renesse. Mej. L. Moerland bracht al spoedig de stand op 2-0, waarna W. Vlaan der er 3-0 van maakte. DSS, dat verschillende invallers telde, gaf echter de moed niet op en met een mooi schot wist één harer aanval lers de achterstand te verkleinen (3-1). Vasseur brak hierna mooi door de DSS-verdediging heen en scoorde hierna het 4e doelpunt (4-1) Mej. Verstraaten verkleinde hierna opnieuw de achterstand (4-2), maar het was opnieuw mej. Kappers die voor Renesse succes had, zodat het einde kwam met 5-2. Zeemeeuwen I-Die Gouwe I 6-2 Voor de rust ging de strijd gelijk op en neer met kansen aan weers zijden. Die Gouwe nam door één harer dames de leiding (0-1), waar na mej. van Dongen er voor zorg de dat de rust met gelijke stand (1-1) inging. Na de rust was Zee meeuwen iets sterker en veel pro- duktiever. Mevr. J. Braam-Smal- heer bracht weldra de stand op 2-1, waarna D. Braam zijn ploeg een veilige voorsprong bezorgde (3-1). Na de vakwisseling trok Zeemeeu wen opnieuw ten aanval en het wa ren v. d. Maas en v. d. Berge die de stand op 5-1 wisten te brengen. Met een mooi schot verkleinde Die Gouwe de achterstand tot 5-2, maar kort voor tijd bracht H. Braam de eindstand op 6-2. Renesse II-Brouwershaven II 2-0 Gedurende de gehele wedstrijd was Renesse in het veld behoorlijk sterker. Nog voor de rust bezorgde W. Verseput met 2 mooi schoten zijn ploeg een 2-0 voorsprong. Na de vakwisseling bleken beide aan- valsvakken een groot gebrek aan schutterscapaciteiten te hebben, want gedoelpunt werd er niet meer, zodat het einde kwam met onver anderde stand. Brouwershaven I-Unitas I 4-4 In een zeer spannende en sportie ve wedstrijd hebben de twaalftallen van Brouwershaven I en Unitas I de puntjes broederlijk gedeeld. Reeds in de derde minuut kreeg Jan Bokelaar de bal in vrije positie toe gespeeld en vanaf de middenvak- lijn maakte hij een juweeltje van ,een doelpunt (1-0). De beide par tijen waren tegen elkaar opgewas sen hetgeen de spanning er bij het publiek danig inhield. De aanval van Brouwershaven werkte op volle toeren maar de hechte verdediging van Unitas bood niet veel kansen. Door een onachtzaamheid echter van deze verdediging wist Schil- peroort in de 25e minuut door een mooi samenspel met Bokelaar de stand op 2-0 te brengen. Unitas dat door deze achterstand als het ware ontnuchterd werd wist na de vak wisseling het speltempo zo op te voeren dat het vier minuten later reeds tegendoelpuntte (2-1). De wedstrijd golfde met vele aanval len en missers op en neer totdat O. v. Nieuwenhuize in de 35e minuut de stand op 3-1 bracht. Wederom inspireerde dit Unitas en twee mi nuten later liep, middels Dogger, Unitas weer in (3-2). Met deze stand ging de rust in. Direct hierna pro beerde Unitas door snelle en flit sende aanvallen gelijk te maken hetgeen pas gelukte in de 33e mi nuut (3-3). Naarmate de wedstrijd naar het einde liep werd het tempo aan weerszijden opgevoerd. Onge veer vijf minuten voor het einde gelukte het Bokelaar opnieuw om zijn club een voorsprong te bezor gen (4-3). v. d. Wielen probeerde het geregeld van veraf maar dit had geen succes, hoewel vele schoten op de rand van de korf strandden. Brouwershaven stelde alles in het werk om de zege veilig te stellen maar Unitas, dat zich als een leeuw verzette wist een minuut voor het einde door mej. Schaap de gelijk maker te forceren (4-4). Het publiek heeft van een mooie en zeer snelle wedstrijd genoten, goed geleid door scheidsrechter van Sluijs. Het programma voor deze week luidt: Woensdag 9 mei. 3e klasse A: Renesse II-Burgh III (7 uur). Vrijdag II mei. 3e klasse A: Zwa luwen II-Velocitas II. 3e klasse B: Die Gouwe II-DES II (7 uur). Zaterdag 12 mei. Ie klasse: DSS I-Unitas I; Die Gouwe I-Burgh I; Renesse I-Brouwershaven I; Velo- citas I-Zeemeeuwen I (half 7). 2e klasse: WIK I-Burgh II; Stormvogels I-NOAD I; DOSKO I- Zwaluwen I; DES I-SVOWK I (half 7). Stemmen bij volmacht De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat bij de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen: a. indien aangenomen moet wor den dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opge nomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen; b. indien de kiezer gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 30 mei a.s. een verzoekschrift in dienen bij burgemeester en wet houders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voorletters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente, in welker kie zersregister hij is opgenomen, als mede zijn adres of laatste adres al daar; c. de redenen van zijn verzoek; d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift wordt in gediend een verklaring van de ge machtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij. die zich bereid heeft ver klaard als gemachtigde op te tre den, moet op de dag der kandi daatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en be voegd zijn tot deelneming aan de zelfde verkiezing. Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- of aan verwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de volmachtgever. Deze beperking van de aanwij zing van een gemachtigde is niet van toepassing op de kiezer, wiens beroep of wex-kzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijd vakken, waarin hij aldus werkzaam Is, één- of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt, als mede op zijn echtgenote, voorzover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn (dit is o.a. van be lang voor schippers). Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanvaar den, indien beide zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoten behoren. Van de beslissing op het verzoek ontvangt de volmachtgever mede deling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiterlijk 30 mei a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in per soon aan de stemming deel te ne men. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen én de mede deling tot aanwijzing van een an dere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke ge meente kosteloos verkrijgbaar zijn. Zierikzee, 8 mei 1956. De burgemeester voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. KERKNIEUWS Jaarvergadering Evangelische Maatschappij De Evangelische Maatschappij zal 23 mei a.s. te Utrecht haar jaarver gadering houden. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal ds. G. Nutbey, herv. predikant te Vught, een referaat houden over: „De po sitie van het huidige protestantisme in Spanje". Daarbij zal een smal film worden vertoond, die een beeld geeft van het leven van de protes tanten in dat land. Ger. Kerken Ds J. W. de Jager overleden In de ouderdom van ruim 52 jaar is na een ernstige ziekte in het Dia- conessenhuis te Utrecht overleden ds. J. W. de Jager, emeritus-predi kant der gereformeerde kerken. Ds. de Jager werd 10 april 1904 geboren te Bruinisse, waar zijn va der predikant was. Hij studeerde aan de theologische.hogeschool te Kampen en werd 6 september 1931 te Diever in het predikambt beves tigd. In juni 1935 vertrok hij naar Zutphen en 11 maart 1943 verbond hij zich aan de kerk van Utrecht. Van 1946 tot 1951 was ds. de Jager legerpredikant. Als zodanig was hij redacteur van „Reveille", het or gaan voor de geestelijke verzorging van de protestantse militairen. In 1951 trad hij opnieuw in dienst van de gemeente Utrecht, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1955, toen zijn ernstige ziekte hem dwong met emeritaat te gaan. Ds. de Jager schreef verscheidene werken. LAND- EN TUINBOUW Meer vrijheid vo<jr uitvoer van vlas De uitvoer van ongerepeld vlas naar België zal enige verruiming ondergaan. Na 1 juli zal het de boe ren vrij staan ook te velde gekeur de partijen „uit de keuring" te ne men en als ongerepeld vlas uit te voeren. De keuring geschiedt ten behoeve van het zaad voor zaailijnzaad. Is de prijsontwikkeling van ongere peld vlas echter zodanig, dat uit voer daarvan voordeliger is, dan zaadwinning, dan zal het de land bouw vrijstaan de gekeurde par tijen als niet gekeurd te beschou wen en in ongerepelde staat uit te voeren. Stemmen door kiezers opgenomen in het centrale bevolkingsregister De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat bij de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een kiezer, die is opgenomen in het cen trale bevolkingsregister, op zijn verzoek in een willekeurige ge meente aan de stemming kan deel nemen. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlyk 30 mei 1956 schriftelijk mededeling aan de bur gemeester van 's-Gravenhage. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voor letters en geboortedatum, -jaar en -plaats; b. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde ver klaring (kiezerslegitimatiekaart) wenst te ontvangen. Na inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer een kiezerslegi timatiekaart. Aan de kiezer, wiens kiezerslegitimatiekaart in het on gerede is geraakt, wordt geen nieuwe verstrekt. De houder van een kiezerslegitimatiekaart kan zich, onder overlegging van die kaart, in een gemeente te zijner keuze vervoegen aan het stemlo kaal, hetwelk, voor houders van kiezerslegitimatiekaarten is aange wezen en waarvan het adres in elke gemeente ter openbare kennis is gebracht. Indien geen kiezerslegitimatie kaart kan worden verstrekt, ont vangt de aanvrager daarvan mede deling. Voor de mededeling dat men in een willekeurige gemeente wil stemmen dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van élke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Zierikzee, 8 mei 1956. De burgemeester voornoemd, A'. M. DEN BOER, lo. Prinses Elisabeth van Luxenv- burg, de oudste dochter van groot hertogin Charlotte, zal woensdag a.s. in het huwelijk treden met prins Frans Ferdinand van.Hohen- berg. Het kerkelijk huwelijk zal in de kathedraal van Luxemburg in gezegend worden. Stemmen in een andere gemeente De burgemeester van Zierikzee maaktb ekend, dat bij de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deel nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgeno men, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen, noch voor hen, aan wie is toegestaan bij volmacht te stem men. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid gebruik wenst te ma ken, doet daarvan uiterlijk 30 mei a.s., in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambte naar mededeling. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam, voornamen of voor letters en geboortedatum, -jaar en plaats; b. de gemeente, in welker kie zersregister hij is opgenomen, als mede zijn adres of laatste adres al daar; c. de andere gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelne men, benevens een adres in die ge meente; d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna bedoelde ver klaring wenst te ontvangen. Van de mededeling, dat de kiezer van bovengenoemde bevoegdheid gebruik wenst te maken wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt waarop de beslissing ten aanzien van het verzoek wordt gesteld. Na inwilliging van het verzoek ont vangt de kiezer t.z.t. behalve de op roepingskaart van de burgemeester der gemeente, in welker kiezersre gister hij is opgenomen, ook van de burgemeester der door hem aange wezen andere gemeente aan het door hem in die gemeente opge geven adres een oproepingskaart. Voor de in het ongerede geraakte verklaring wordt geen nieuwe ver strekt. Zierikzee, 8 mei 1956. De burgemeester voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. Watergordijn - Zeilsprong - „Ijsberen" Fitis en Kinderleed GESPREKKEN VAN EILANDMAN Eerlijk gezegd kan men beter ge steld zijn op watergordijnen, dan op „ijzeren gordijnen", zonder nu persé de politiek er weer bij te willen halen. Een ivatergordijn biedt een fantastische aanblik en als het vrijdag nu nog eens een keer „weekend-weertje" zou wil len zijn, kunnen velen - ter inlei ding van het badseizoen - alvast profiteren van het watergordijn, dat de gezamenlijke brandweercorpsen op het eiland voornemens zijn te leggen, want - zoals bekend - zo'n gordijn wordt altijd „gelegd". Vrij dag en zaterdag zal trouwens alles brandweer zijn wat de klok slaat. Diep in ons hart leeft de hoop, dat er nergens brand zal uitbreken. Dat leeft er toch altijd wel, maar nu speciaal, want vele corpsen zullen ver van hun basis zijn verwijderd. Brandweerlieden zullen ook in een klein zeiltje springen vanaf aan zienlijke hoogte. Eilandman is bij wijze van proef ook eens in zo'n ■eiltje gesprongen en vanaf dat ogenblik is de lust om brandweer man te worden aanzienlijk gedaald. Het kan altijd nog wel, denkt hij nu, want bij de „aanzienlijke hoog te" moet ook de lichaamslengte al tijd nog bijgeteld en dan lijkt het heus verschrikkelijk hoog. Als er zaterdag a.s. zich moedige burgers melden, mogen ze ook een zeil sprong maken. Een unieke kans om de persoonlijke moed te testen om van stalen maar niet te spreken. Toch in de brandweersfeer is er aanleiding nog eens te manen tot voorzichtigheid met vuur in het duingebied. Weliswaar is de bos- brandweer uitstekend georgani seerd, maar een permanente werk loosheid van de leden, is verreweg het beste. Op het strand is het al zomers warm geweest, naar Eilandman vernam. Enkelingen hebben het grootste respekt van de wereld ge kregen voor de Zaanse „ijsberen" (een stel dames dat 's winters in ijs- bijten pleegt te zwemmen), want de bewonderaars hebben het water van ons aller Noordzee al eens ge probeerd. Het was alsof men zo de ijskast werd ingestopt. Eenmaal weer op het strand was het dade lijk daarop heerlijk. Eilandman wil er zich voorlopig bij bepalen te luisteren naar de fitis, die in de voorzomer in de Schouivse duinen pleegt te slaan en voor ijzige er varingen is er dan misschien altijd nog wel tijd. Voorlopig zit hem ook teveel het gironummer 2548 in het hoofd, waarop gelden kunnen worden ge stort voor de vluchtelingenkinde ren, die deze zomer weer naar Schouwen-Duiveland komen. Dat wordt een wat moeilijker zaak dan verleden jaar, want het nieuwtje is er natuurlijk af. Maar het gaat ook niet om een nieuwtje, maar om de bitterste realiteit, die zich op deze smartenvolle wereld voordoet. Het gaat om het nog altijd bestaan de leed van kinderen. Daarom hoopt Eilandman zo, dat het toch alles weer voor elkaar zal komen. Mei de organisatie en met de centjes en dan uiteindelijk met de kindertjes. Van helpen in de nood kan men nooit slechter worden, zou hij zo menen, al is dit genoegzaam be kend, omdat het zo luid en overtui gend van alle kansels wordt gepre dikt. Maar toch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6