Toegangsweg van Steenbergen naar Schouwen- Duiveland heeft lastige versmalling Russen in buitenland onder druk Toch nog kans op ontwapening STAD EN PROVINCIE WESTELIJK SCHOUWEN BESCHIKT OVER BOS- BRANDWÈERORGANÏSATIE VAN 530 MAN RAAD VAN N00RDG0UWE WEES VERZOEKSCHRIFT WINKELIERS VAN DE HAND „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Alles smaakt beter met Roomboter DE ONVERBREEKBARE BAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 MEI 1956 No. 17947 OBSTAKEL VOOB HET VERKEER Niemand weet wat met brug en duiker gebeuren moet Eén van de gevaarlijkste en on gemakkelijkste punten van de toe gangsweg van Steenbergen naar Sehouwen-Duiveland is de beruch te duiker bij „Havenzicht" te Steen bergen. Jarenlang is deze duiker onderwerp geweest van tal van ver gaderingen en bijeenkomsten, waarbij het oponthoud en het risi co voor het autoverkeer het zwaar ste gewicht in de schaal legde. Het is een eigenaardige geschie denis geweest met deze duiker, die bij de bevrijding opgeblazen was. Zij had veel eigenaars, maar die lieten zich weinig aan hun eigen dom gelegen liggen, tot 't op her stel aankwam. Zowel rijkswater staat als de gemeente Steenbergen, alsook het waterschap „Westland" lieten het aan elkaar over het her stel ter hand te nemen. Men dacht dat er een oplossing gevonden werd, toen in oude acten gevonden werd, dat de R.T.M. onderhoudsplichtig was. Toen bleek echter dat het rijk eigenaar was van het water dat in de duiker stroomde. Omdat toch iemand de oorlogsschade moest claimen, deed het waterschap dit maar, maar zonder dat dit herstel door het „Westland" inhield. Men verwondert zich er over, dat er nog nooit ernstige ongelukken op dit punt gebeurd zijn. De brede verkeersweg versmalt hier zich tot enkele meters, juist genoeg om een niet al te brede vrachtwagen door te laten. Vooral het zware verkeer, dat op maandag en vrijdag een grote omvang genomen heeft, wordt zeer ernstig gehandicapt en in de zomer ondervinden de talrijke toe risten, die de badplaatsen op Schou- wen-Duiveland gaan bezoeken, veel hinder. Tijdens de laatste vergade ring van het waterschap „West land" werd een communiqué opge steld. Men deelde daarin mede, dat de brug eigendom is van .de polder, die dus normaal voor het onderhoud zorg zou moeten dragen. Reeds tientallen jaren echter heeft de brug voor het waterschap geen be tekenis meer. De brug is gelegen over een kleine waterloop en wordt hoofdzakelijk gebruikt door het grote verkeer, dat naar St. Philips- land en Sehouwen-Duiveland moet. Wat er nu in de toekomst met brug en duiker gaat gebeuren is een raadsel. De laatste tijd werd er ook van andere zijde druk uitge oefend: de burgemeesters van het eiland bemerkten dat de noordelij ke toegangsweg tot Sehouwen- Duiveland meer en meer verslech terde. De diverse instanties hebben zij van hun ongerustheid in kennis gesteld. Een twaalftal Russen hebben zich Maandag te Melbourne ingescheept om naar hun vaderland terug te keren. Zij verklaarden alleen be richten van familieleden in de Sowjet-Unie ontvangen te hebben, waarin gezegd werd dat 't nieuwe regiem in het vaderland „mild" is. Het Australische blad „Evening Herald" verklaart, dat duizenden immigranten de laatste zes maan den in onzekerheid leven, omdat zij door de regeringen van hun oost-Europese vaderlanden onder zware druk gezet worden. Zij ont vangen wekelijks brieven en pam fletten waarin zij aangemaand wor den naar hun vaderland terug te keren. Dikwijls blijkt dat een adreswij ziging reeds enkele weken later be kend is aan de communistische re gering die zij ontvlucht zijn. Stassen, pres. Eisenhower's spe ciale adviseur voor de ontwapening heeft in Londen verklaard, dat, hoewel de ontwapeningsconferentie geen overeenstemming heeft opge leverd, de kloof op dat gebied tus sen oost en west naar zijn gevoel „van negen tot vijf mijl" is ver kleind. Deze laatste vijf mijl zou den zeer moeilijk te overbruggen zijn, maar Amerika blijft goede hoop koesteren. Het komende jaar is volgens Stassen het gunstigst voor overeenstemming. Vooral van bilaterale onderhandelingen ver wacht hij veel nut. Koppensnellers op Nieuw-Guinea Uit Nederlands Nieuw-Guinea wordt bericht, dat op 30 april jl. bewoners van het dorp Ajam, ge legen in het Asmatgebied (residen tie zuid Nieuw-Guinea) een snel- tocht hebben gehouden, waarbij 29 bezoekers uit het naburige dorp Jipaj werden vermoord. Het be stuur heeft maatregelen getroffen om eventuele represailles te voor komen. De daders worden opge spoord en een onderzoek is gaande naar de oorzaak van deze gebeur tenis. Bekend is, dat de dorpen Ajam en Japaj traditionele vijan den zijn. De zomerdienstregeling van de N.S. Slechts twee klassen Met ingang van de zomerdienst regeling 1956, die op zondag 3 juni zal worden ingevoerd, zullen in al le treinen, dus niet, zoals tot nog toe, alleen in de binnenlandse maar ook in de internationale treinen, slechts twee klassen zijn: de le en 2e klasse. De 3e klasse vervalt der halve in alle treinen. Doordat het wijzigen van de klassebordjes op en in de treinen enige tijd vraagt, zal niet onmiddellijk na 2 juni de nieuwe 2e klasse overal als zodanig zijn aangegeven. BROUWERSHAVEN Burg. stand en loop der bevol king over april 1956. Gehuwd: Jacob Bos met Wilhel- mina C. van Dienst te Brouwers haven. Overleden: Marinus Stoel, 78 j., wedn. van J. van den Bos. Ingekomen: C. D. Peute uit Nieu- werkerk; D. Kik en gezin uit Stel lendam. Vertrokken: mevr. M. L. Boot van der Wekken naar Canada. BRUINISSE Aanbesteding Het bouwen van een woonhuis aan de Oudestraat voor rekening van mejuffr. Marina de Waal Johd. te Bruinisse is bij onderhandse aanbesteding opgedragen aan de fa. Gebrs. van Oeveren, Bruinisse. Daar dit woonhuis komt op de plaats waar voor de o.orlog de wd- ning stond van de familie W. de Koning, wordt hiermee een hiaat in de straatwand, die aan deze zijde van de Oudestraat als gevolg van het oorlogsgeweld nog was overge bleven, opgevuld. Nieuwe motoren in vissersschepen In de afgelopen week werden te Bruinisse door de beide machine fabrieken weer enige nieuwe moto ren afgeleverd voor de modernise ring van de vissersvloot van Goe- ree-Overflakkee. Het betreft hier drie schepen die eerst op de werf van de firma van Duivendijk te Bruinisse werden omgebouwd. In de Stellendam 41 van schipper J. van Dam Pz., werd een 100 p.k. Anglo Beige motor geplaatst en in de Ouddorp 1 van schipper J. van der Klooster Mz. een 80 p.k. Krom hout diesel. Beide motoren werden geleverd door de firma L. Padmos te Bruinisse. De firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse plaatste een 80 p k. Kromhout diesel in het mo torvaartuig Ouddorp 20 van schip per D. van der Klooster Mz. Drie sterke schepen zijn daardoor weer voor de Noordzeevisserij uitgerust. Bibliotheek C.J.M.V. De bibliotheek van de C.J.M.V. heeft voor het seizoen 1955-1956 haar werkzaamheden weer gestaakt Er werden dit seizoen plm. 100 leeskaarten uitgereikt, welk aan tal iets bleef beneden dat van het vorige seizoen. De lezer kan kiezen uit ongeveer 1200 boeken, zodat de C.J.M.V. met het exploiteren van deze bibliotheek zeker in een be hoefte voorziet. De leden van deze vereniging geven wekelijks belan geloos hun zaterdagmiddag aan dit werk. Gezien het aantal leeskaar ten, dat op kleinere gemeenten op ons eiland door bibliotheken wordt uitgereikt, lijkt ons het aantal ge zinnen dat profiteert van de gele genheid een goed boek te lezen, aan de lage kant. Verkiezingsrede mr dr I. A. Diepenhorst Op 11 mei zal vanwege de a.r. kiesvereniging alhier, in het ned. herv. verenigingsgebouw een ver kiezingsrede gehouden worden door prof. dr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer. Walcheren vreest schending van zijn duinlandschap In de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen op Walcheren is de ernstige bezorgdheid ter spra ke gekomen, die de gemeentebestu ren van Walcheren koesteren ten aanzien van de plannen van Rijks waterstaat tot aanleg van water staatkundige werken in de duinen, die het eiland omgeven. Deze plan nen komen er op neer, dat hoge duingedeelten zullen worden afge graven en dat het zand zal worden gebruikt voor verhoging van lage gedeelten, zodat er een vlak hori zontaal geheel ontstaat, dat het ka rakter heeft van een dijk. Men vreest dat tengevolge hiervan het karkteristieke beeld van het duin landschap ernstig zal lijden of zelfs zal verdwijnen. Wapentuig in bijenkorven Britse soldaten, met imkerpetten uitgerust, hebben op Cyprus een razzia op bijenkorven ondernomen bij een dorp ten zuiden van Nico sia. Anonyme inlichtingen hadden er namelijk van gewaagd, dat daar wapens te vinden zouden zijn. In derdaad werden in bijenkorven schiettuigen, ammunitie en een tachtigtal staven dynamiet aange troffen. De Franse regering heeft bij twee vertrouwensstemmingen in de Nationale Vergadering over haar plan voor hogere ouderdomspen sioenen en hogere belastingen om deze te financieren, de overwin ning behaald. Domaniale duinen zeer brandbaar Onder de gevaren die de Neder landse bossen - wel In het bijzon der de dennebossen - bedreigen, neemt het brandgevaar een voor name plaats in. Jaarlijks vallen in de droge perioden oppervlakten bos en heide aan het vuur ten offer en lijdt zowel de eigenaar als het ge hele volk schade door verliezen aan hout en natuurschoon, die belde in ons land schaars zijn. De oorzaken van het ontstaan van bos- en heidebranden moeten bijna altijd bij de mens worden gezocht. Meestal gaat het om onvoor zichtigheid bij het roken en Wijziging uitbreidingsplan voor plaats o.l.-school Vorige week vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester van Wijk. Bij de opening hield de voorzitter een kor te inleiding, waarbij hij herinnerde aan zijn installatie op 16 maart 1.1. Spr. hoopte op een goede en pret tige samenwerking met de raads leden en gaf een uiteenzetting van de stand van zaken met betrekking tot het begrotingswerk en de ver vulling van de secretaris-vakature. Enkele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Geen bezwaar werd gemaakt te gen de in ontwerp ontvangen sala risverordeningen voor de gemeen tesecretarissen en -ontvangers. Met ingang van 3 mei 1956 werd met algemene stemmen de burge meester benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand in de ge meente Noordgouwe, terwijl de heer C. J. Adriaanse werd benoemd tot lid van de adviescommissie krach tens de Woonruimtewet 1947, in de vacature Visser. Vastgesteld werden: 1. een ver ordening 3 pet. uitkering over 1955; 2. een verordening inzake de ver hoogde vakantie-uitkering over '56 en 3. een regeling inzake vakantie verlof, allen t.b.v. het daarvoor in aanmerking komende personeel in dienst dezer gemeente en conform de betreffende circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken en het college van Gedeputeerde Staten dezer provincie. Verzoek winkeliers Hierna werd aan de orde gesteld een verzoekschrift van een aantal winkeliers uit de gemeente, waar in werd gevraagd te bepalen, dat ook in het tijdvak van 1 april tot en met 30 september de winkels enz. te 18 uur gesloten zullen zijn. Na uitvoerige discussie, waaraan door alle leden werd deelgenomen, en waarbij werd stilgestaan bij het „pro" en „contra", werd uiteinde lijk besloten op voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op dat verzoek, met de stem van één lid tegen. Vastgesteld werd een besluit in zake het verhuren van de beide krotwoningen Groeneweg A 79 en A 80. Voorts werd besloten de inven taris van het gebouwencomplex ge meentehuis c.a. tegen brand te ver zekeren bij J. C. J. Knegt en Zonen voor een totaal bedrag van f 40.000. Dan bracht de voorzitter ter ta fel het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een crediet van f 7.000, nodig voor het aan schaffen van een nieuwe metor- brandspuit. Over dit onderwerp ontspon zich een uitvoerige discus sie, waarna tenslotte dit voorstel met algemene stemmen werd aan genomen. Wijziging uitbreidingsplan De voorzitter bracht vervolgens in bespreking een drietal schetste- keningen m.b.t. de op handen zijn- dé wijziging van het uitbreidings plan, hoofdzakelijk rakende de juiste plaats voor de nieuwe o.l. school. Na toelichting voor de voor zitter ging de raad ermede accoord, dat de wensen zo spoedig mogelijk kenbaar zullen worden gemaakt bij het architectenbureau Wesselo en van Voorst, opdat de definitieve kaarten voor de wijzigingen van het uitbreidingsplan onverwijld kun nen worden gemaakt. Algemeen was men de mening toegedaan, dat de voorgestelde wijziging van het uitbreidingsplan spoedig dient te worden vastgesteld, temeer om de bouw van de nieuwe o.l. school c.a. zo vlug als enigszins mogelijk is te doen realiseren. Bsloten werd de pacht van tuin grond aan de heren den Engelsman en Romijn te continueren en de pachtsom aan te passen aan de in middels gewijzigde normen. Bij de gebruikelijk erondvraag kwamen o.m. ter sprake het even tuele toewijzen van woningen van landbouwers, die naar de N.O. Pol der vertrekken, het niet altijd bran den van enkele lichtpunten in het straatverlichtingsnet, het opruimen van de inmiddels vrijgekomen helft van het barakkendorp aan de Hee- reweg en enige kwesties inzake verdeling van woonruimte. Wethouder Vis overhandigde na mens de raad met een toepasselijk woord een mooie album met foto's, genomen ter gelegenheid van de in stallatie van de burgemeester, ter wijl de wnd. secretaris de heer Hoogenboom in aansluiting daar van de voorzitter de receptie-album (eveneens op de installatie van bur gemeester van Wijk betrekking hebbende), aanbood. De voorzitter gaf uiting van zijn oprechte dank voor deze twee geschenken, welke hij een prachtig aandenken vond. bij het aanleggen van vuur; soms komt een enkele maal kwaad willigheid voor (wraakneming e.d.) en ook moet een deel der branden op rekening gesteld wor den van de spoorwegen. Bij zonnig weer met krachtige wind branden bos en heide veel feller dan bij betrokken lucht en weinig wind. Bij 't ontdekken van brand is het zaak onmiddellijk met het blussingswerk te beginnen. Dik wijls kan een begin van brand door één persoon worden geblust; eerst a ie het blijkt dat de brand reeds te ver in omvang is toegenomen, moet worden getracht ten spoedigste zo veel mogelijk helpers te krijgen. Het bovenstaande geldt ook voor Sehouwen-Duiveland, in het bij zonder voor de Westhoek en de Do maniale duinen. Het zal voor velen een onbekend feit zijn dat ook voor de Domaniale duinen een uitge breide brandweerorganisatie be staat, zelfs al vele jaren. Ongeveer een 530 man zijn bij deze bosbrand- weer betrokken, die in overleg met de gemeentebesturen, verplicht ge steld zijn te helpen bij het blus singswerk. Als tegenprestatie heb ben betrokkenen met hun gezin vrije toegang tot het voor het pu bliek opengestelde gedeelte dat om streeks 330 ha bebost terrein om vat. Het mag een gelukkig feit heten dat tot nu toe nog nimmer een ern stig geval van brand zich heeft voorgedaan. De Domaniale duinen met zijn vrij jonge, aaneengesloten bossen met weinig loofhout en smalle brandwegen, zouden voor het vuur een enorme prooi be tekenen. Ingezonden mededeling Het is verontrustend, dat wij Nederlanders niet wat meer over hebben voor kwalitatief betere maaltijden. Wat hebben wij aan onze welvaart als wij niet meer aandacht besteden aan de beste, gezonde voeding? Ik zeg met opzet „wij in Nederland", want in het buitenland heeft men heel wat meer over voor een werkelijk fijne en vitaminenrijke maaltijd. Daar wordt b.v. veel meer roomboter gebruikt. Zelfs 2 xtot bijna 3 xzoveel als bij ons Gelukkig komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders tot de overtuiging, dat het belangrijk is om gezonder te eten met room boter. U hoort dan ook steeds vaker zeggen „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Beter eten met room boter kost weliswaar meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard! De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België3,63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Publikatie: Het Nederlands Zuivelbureau, 's-Gravenhage MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 7 mei. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe: rode tot circa f 28,50, Witte f 28,75-29. Voedergranen: zomergerst prijs houdend, naar kwaliteit f 29-30, prima f 30,50; haver kalm, zonder zaken, naat kleur en droogte f 27,50- 29; rogge niet getoond. Peulvruchten: groene erwten met minder attentie, circa f 38; schok kers f 42; bruine bonen circa f 46. Aardappelen ROTTERDAM, 7 mei. K1 i- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 19-21, Bintjes f 22-23, Be velanders f 19-20, Furore f 21-23, Koopman's Blauwe f 19; zand aardappelen, 35 mm opw.: Noor deling f 12, Libertas f 12, IJsselster f 11; v o e r aardappelen f 2,50-3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK „Hou je van me, Elsje?" „Ja, Jaap, ik kan er niets aan doen.ik.ik ben dol op je. „Lieveling, laten we dan ons ge luk geheel beleven. Ik wil deze nacht bij je blijven Ze schrok overeind en keek hem verschrikt aan. „Nee, Jaap, dat kan toch nietJij „Toe Elsje, wees nu ook eens lief voor mij „Maar het mag niet, Jaap, dit dit is toch niet goed „Ach, er mag zoveel niet. Laten we nergens anders meer aan den ken dan aan onze liefde. Deze nacht zullen we samen het hoogste geluk in een mensenleven hebben. Deze éne nacht, ElsjeToe, stuur me nu niet meer weg Hij streelde haar en keek haar verlangend aan. In zijn ogen zag ze de weerspiegeling van de brand in zijn binnenste. En zelf streed ze ook met de moed der wanhoop te gen haar verlangen, om in zijn ar men te liggen en hem alles te ge ven, wat ze te geven had: haar volle onbaatzuchtige liefde. Doch daar tegenover voelde ze, dat ze hier mede zou stappen over de uiterste grens, die als een onverbiddelijke scheidslijn getrokken was tussen hem, de gehuwde man en zij, de vrouw, die geen recht had op een plaats in zijn leven. Maar mocht ze dan niet een keer in haar leven eens ten volle gelukkig zijn? Wat had ze tot nu toe in haar leven aan liefde ondervonden? Was het eigen lijk niet altijd doelloos geweest? En nu er een man was, die haar ver afgoodde, en die zo goed voor haar was geweest in een periode van ziekte en narigheid, aan wie ze het herwinnen van haar gezondheid te danken had, mocht ze dan zo hard zijn en „neen" blijven zeggen? Ze voelde zijn handen en vond het prettig. Maar toch „Laten we het niet doen, Jaap", fluisterde ze. „Het is niet goed „Elsje, slechts één nacht van ge luk, voor ons beiden. Dan zal ik heengaan cn niet meer terugkomen als je dit van mij verlangt. Denk nergens meer aan, Elsje, dan aan dit uur Ik moet het verliezen, dacht ze. Ik kan het niet langer volhouden. En waarom ook? Veertig jaar ben ik en nooit tevoren heeft een man me begeerd. Ternauwernood aan gekeken. Hier ls er nu één, van wie ik ook houd, en bij wie ik me ge lukkig voel. Deze éne nacht wil ik van hem zijn. Deze éne nacht slechts zal ik gelukkig zijn en m'n hele verdere leven er blijde herin samen „Het is „ja", hé Elsje? Ik zie het in je ogenIk lees er het ver langen naar me inen je ant woord zal daarom „ja" zijn, is het niet, lieveling?" Ze bevochtigde haar drooggewor- den lippen en loosde een diepe zucht. Ik heb verlorenIk kan het niet aanDit is te zwaar voor me „Goed", antwoordde ze zacht. „Deze ene nacht mag je bij mij blij ven, voor één keer, onherroepelijk voor één keer. Morgenvroeg ga je heen, om voor goed uit mijn leven te verdwijnen. Doe je het, Jaap?" Hij kuste haar innig. „Mijn enige lieveling", was zijn enige antwoord. Rustig tilde hij haar op en zette haar op de grond. Zacht trok hij haar opnieuw naar zich toe en kus te haar, terwijl ze zijn kussen be antwoordde. De stilte in het vertrek werd slechts verbroken door de muziek, die uit het radiotoestel kwam. En toen de muziek zweeg, zei Jaap met trillende" stem: „Kom dan, lieve ling Op dit moment klok de stem van de omroeper ln de radio: „Luister aars, hier volgt een S.O.S.-berlcht. Het is bestemd voor de heer J. Bos- graaf, wonende te Groningen, Oos- ter Hamrikkade 147, thans vermoe delijk in Amsterdam vertoevende. De heer Bosgraaf wordt verzocht zich onmiddellijk naar het zieken huis te Groningen te begeven, aan gezien zijn zoon Jaap door een ver- neringen aan hebben. Ik zal zeggen, keersongeval ernstig gewond is en dat hij morgen vroeg moet heen gaan, voor altijd. Dan zal het voor bij zijn. Nu zal ik het geluk sma ken, dat ik nooit gekend heb aldaar is opgenomen. De heer Bos graaf rijdt in een donkerblauwe Olympia, kenteken SP 82-83". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5