NEDERLANDSE RUNDVEESTAPEL VRIJ VAN T.B.C. DE DIJKEN Tito bezoekt Frankrijk STAD EN PROVINCIE G.S. VAN ZEELAND WIJDEN AANDACHT AAN SCHOUWSE DIJKPROBLEMATIEK Het K.N.M.I. verwacht Met duizenden zijn de vogels naar de Schouwse broedgebieden teruggekomen Groots plan kon slagen door samenwerking overheid en agrarisch bedrijfsleven 400.000 besmette runderen werden opgeruimd Op 20 mei 1951 werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het nationale plan tot bestrijding van de rundertuberculose. Thansna 5 jaar, heeft Nederland zich ge schaard bij de weinige landen ter wereld, die zich kunnen beroemen op het bezit van een rundveestapel, die vrij is van tuberculose. Het grootse plan kon slagen door de nauwe samenwerking tussen de overheid en het agrarische bedrijfs leven. Reeds omstreeks de eeuwwisse ling onderkende de Nederlandse overheid het belang van de run- dertuberculosebestrijding. Zij stel de sedert 1904 grote bedragen voor dit doel ter beschikking. Toch wa ren de resultaten niet zoals zij ver wacht werden. De deelneming aan de bestrijding was vrijwillig en doordat geen aaneenliggende bieden gesaneerd konden worden, werden telkens tegenslagen onder vonden. In 1910 werd een andere koers gevolgd, de bestrijding richtte zich niet meer op de individuele bedrijven, doch op hele gebieden. Kort voor de laatste oorlog kwam men tot het inzicht, dat het ge stelde doel nimmer zou worden be reikt, indien niet de bestrijding ge richt zou worden op aaneenliggende gebieden en naar het voorbeeld van Friesland, waar sedert jaren de Friese gezondheidsdienst voor vee goede resultaten boekte, werden ook in andere provincies gezond heidsdiensten voor dieren opge richt. De veeartsenijkundige dienst stimuleerde de instelling van deze gezondheidsdiensten - autonome stichtingen met een bestuur van veehouders en deskundigen - die na de oorlog met hun werkzaam heden begonnen. Om de daadwerkelijke medewer king van de veehouders te verkrij gen werd door uitgebreide propa ganda via radio, film en lezingen, daarbij gesteund door de nimmer ophoudende voorlichting door de dierenartsen, de vrijwillige aan sluiting bij de diensten bevorderd. De wijze waarop het waterschap Schouwen bij herhaling haar stand punt heeft kenbaar gemaakt met betrekking tot de kwestie van de dijken die het waterschap bescher men, heeft er naar wij mogen aan nemen, toe geleid dat deze zaak weer opnieuw de critische belang stelling van de overheid krijgt, waarop het recht heeft. Aan een afgedane zaak valt uiteraard niet te tornen, maar voordat het start sein is gegeven tot het uitvoeren van de werken, die Schouwen lie ver niet uitgevoerd ziet, kan door nader overleg en het afwegen der standpunten altijd nog iets worden bereikt. Schouwen's standpunt is van meetaf geweest, dat het logisch en verstandig is de waterwolf in zijn verst vooruitgeschoven stelling aan te vallen, m.a.w. de buitenste we ringen zo sterk te maken, dat men selijkerwijs gesproken zij in staat zijn een stormvloed te doorstaan. Dit standpunt wordt ook nu nog on verminderd gehandhaafd. Door de aanleg van secundaire weringen wordt het geld besteed aan dijken, waartegen - wil het goed zijn - nimmer water zal slaan en daar het geld maar eenmaal kan worden uitgegeven, komen de bui tenste zeedijken op de koffie. Het is verheugend dat de provin ciale overheid opnieuw deze zaak onder de loep wil nemen, want hier staan voor het eiland grote belan gen op het spel. Veel meer nog dan om veiligheid, gaat het hierbij om het waterstaat kundig principe. Nimmer immers zal men uit het oog mogen verlie zen, dat de betrekkelijk zwakke Schouwse dijken het eeuwenlang hebben gehouden. Dat tenslotte de dijken braken was vooral toe te schrijven aan de aanwezigheid van havens. Een haven is een gat op zichzelf, als men het realistisch nemen wil. Maar een havenverster king is uiteraard altijd mogelijk. Toen eeuwen terug de buitenste wering zo sterk mogelijk werd ge maakt, is het sindsdien beslist goed gegaan in Schouwen. De vrees voor dijkvallen aan de noordkant wordt door het waterschap niet gedeeld, ook al is er na de ramp dan nog wel eens wat gebeurd aan de ha ven Kloosternol. In het huidige stadium is over de toekomstige ontwikkeling uiteraard niet veel te zeggen. Wij spreken echter de hoop uit dat het mogelijk zal blijken de standpunten van het waterschap en de Rijkswaterstaat nader tot elkaar te brengen. Wij geloven zeer stellig dat het eiland slechts gebaat is met een goede on derlinge samenwerking. Dat bij de uitvoering der plannen tot dijkver zwaring de stem van de regionali- teit krachtig doorklinkt en serieus wordt genomen, is een zaak die Schouwen-Duiveland toch wel als minimale eis mag stellen. Een grote taak was voor de ge zondheidsdiensten weggelegd. Deze taak vereiste het saneren van dui zenden veestapels en het opruimen van bijna 400.000 met tuberculose besmette runderen. Een vijfjaren plan werd ontwikkeld. Minister Mansholt bewerkstelligde, dat uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp 50 miljoen gulden voor dit doel beschikbaar gesteld kon worden, mits de Nederlandse veehouders, wier bereidheid daar toe reeds was gebleken, een gelijk bedrag zouden opbrengen. Vijf jaar lang hebben de boeren dan ook een kwartje per 100 kg melk, geïnd door het Bedrijfschap voor Zuivel, bijgedragen. President Tito van Zuid-Slavië, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Parijs brengt, heeft maandagavond in een toespraak aan een diner dat door president Coty te zijner ere werd gegeven, gevraagd om meer „ongeduld" bij de behandeling van de ontwape ningskwesties en andere vraag stukken. De bewapeningswedloop eist een enorme hoeveelheid materiaal die beter voor het welzijn van de mens heid gebruikt kan worden, zo zei hij Oorlog als middel om geschillen op te lossen dient verworpen te worden, aldus Tito. Er moeten nieuwe wegen gevonden worden om het begrip tussen landen en volken te bevorderen. De organisatie van Zuid-Slavi sche ballingen in Frankrijk heeft bekend gemaakt, dat in een petitie aan president Coty verzocht is om voorspraak bij maarschalk Tito voor de vrijlating van 230.000 „Ser- ven, Kroaten en Slovenen, die zich onwettig in gevangenissen en con centratiekampen bevinden". ZIERIKZEE Hengelsportver. doet mee aan wedstrijd Wij vernemen dat de hengel sportvereniging „Ooster-Schelde" te Zierikzee voornemens is deel te ne men aan een grote zee-hengelwed- strijd, die op 21 mei a.s. in de Oos- terschelde nabij Strijendam (ge meente Poortvliet (Th.) zal worden gehouden. Deelgenomen zal worden aan de corpswedstrijd. Voor deze wedstrijd zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld, w.o. een werp- molen, luxe sport- en huishoude lijke artikelen e.d. Gewerkt zal Worden door de leden met een werphengel of vaste hengel met ten hoogste drie haken. De prijsuitrei king vindt plaats te Tholen in „Hotel Zeeland" na afloop van de wedstrijd. In kringen van de ver eniging „Ooster Schelde" bestaat grote belangstelling voor deze wed strijd, waaraan een omvangrijke organisatie is vooraf gegaan. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 11 mei a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een vijftiental punten. Wij noemen hiervan het voorstel tot instelling van een stichting tot beheer der Zweedse geschenkwoningen en het verlenen van een financiële bij drage aan de vereniging tot bevor dering van de rundveefokkerij in Zeeland i.v.m. een op 28 mei a.s. in deze gemeente te houden rundvee keuring. Verder staan op de agenda een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening en tot het invoe ren van éénrichtingsverkeer van af Koninginneplein, ingang Sint Joostdijk, Korte Achterweg, ingang Markt en Straatje bij C. de Vin, ingang Groenendaal. Verdere voor stellen hebben betrekking op ver koop grond aan oorlogsslachtoffers en de overdracht van geschenkwo ningen. BRUINISSE Terrein voor Voetbal vereniging De voetbalvereniging Bruse Boys die in afwachting van de in gebruik neming van het Sportpark (een feit dat nog wel enkele jaren zal duren) nog steeds niet over een oefenter rein beschikte, is er in geslaagd een terrein te krijgen. De heer L. A. Jonker-van de Zande heeft een weiland achter zijn bedrijf als oefenterrein beschikbaar gesteld en het terrein is reeds door de K N.V.B. goedgekeurd. Als erkentelijkheid werd de heer Jonker benoemd tot terreinconsul. Ongetwijfeld zal het beschikken over een eigen terrein de voetbalsport in het algemeen te Bruinisse en het spelpeil der thans reeds spelende leden ten goede ko men. - De in de ned. herv. kerk te Bruinisse gehouden wederopbouw- collecte bracht f 273 op. NIEUWERKERK Muzikale rondgang Ter gelegenheid van de herden king der bevrijding werd door het muziekcorps alhier een muzikale rondgang door de gemeente en in het bijzonder door de nieuwe wijk gemaakt, waarbij tevens de voor zitter een serenade in zijn nieuwe woning werd gebracht. Een en an der bracht veel publiek op de been. Nederlander verlaat Indonesië illegaal De Nederlander dr. van Gelde ren, ambtenaar bij het Indonesi sche ministerie van Financiën, heeft veertien dagen geleden Indo nesië illegaal verlaten, aldus is he den in Djakarta medegedeeld. Vol gens het persbureau PIA is hij voor zijn clandestien vertrek door de po litie verhoord in verband met een smokkelzaak. Hij nam een schip van de K.P.M., dat tot bestemming Sumatra had. Bij het oponthoud in Singapore heeft de heer van Gel deren het schip verlaten. Kwestie werd besproken op 's Landskamer TONEEL EN FILM „Symfonie der seizoenen" Zoals elders in dit nummer ge meld zal op de jaarvergadering van de Vogelwacht „Schouwen-Duive land" vrijdag 11 mei a.s. de film „Symfonie der seizoenen" worden vertoond. Deze rolprent is een 16 m.m. geluidsfilm, die anderhalf uur duurt. Het Nederlands gespro ken kommentaar wordt verzorgd door de heer Evert Garretsen, de voormalige chef-omroeper van de VARA. De Nederlandse bewerking was in handen van mejuffrouw Gré v. d. Baan, adjunkt-sekretaresse van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, en de heer Jaap van Dijk, wetenschappelijk medewerker van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De film biedt onder meer prachtige opnamen uit het leven van herten, vossen, wisenten, moeflons, trekvogels en roofvogels in de cirkelgang der seizoenen. Aan de film is twee jaar gewerkt. Het resultaat was een reeks zeldzame opnamen, die ons de dieren tonen, zoals wij ze nagenoeg nooit door eigen waarneming te aanschouwen krijgen. KERKNIEUWS Vereniging van Chr. Geref. predikanten De algemene vergadering van. tie Ver. van Predikanten der Chr. Ger. Kerken zal 23 mei a.s. te Apel doorn onder presidium van prof. J. J. v. d. Schuit uit Utrecht wor den gehouden. Als referent zal op treden ds. J. H. Velema uit Apel doorn met het onderwerp: „De grenzen der oecumene". Vereniging van Vrijzinnig Hervormden De algemene vergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden zal 4 en 5 juli te Amers foort worden gehouden onder pre sidium van notaris R. Remmelts uit 's-Gravenhage. Ds. E. van Loe- nen, voorganger van de afdeling Amersfoort, zal een wijdingswoord spreken. Na afdoening der huishou delijke zaken zullen als referent optreden ds. C. B. Burger uit Utrecht met het onderwerp: „Uw God is te klein" en ds. A. Faber uit Boxum, onderwerp: „Pro en contra van de preek". De secretaris der vereniging, ds. A. Donker uit Dwin- geloo is niet herkiesbaar en in zijn plaats zijn candidaat gesteld de predikanten ds. J. Miedema te Tzummarum en ds. P. J. Barnouw te Wognum. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Oegstgeest: W .J. Hubeek, voorg. Ver. van Vrijz. Herv., Leiden Oegstgeest. Beroepen te Akersloot: L. J. v. d. Kam, Arkel-Kedïchem; te De Bilt-west: T. Kruyne, Leimuiden; te Rekken: vikaris W. Janssen, Amsterdam-west, die dit beroep aannam; te Gouda: P. P. J. Monster, Katwijk aan Zee. Bedankt voor IJsselmuiden: J. van Wier, Putten. Geref. Kerken Beroepen te Zonnemaire: kand. N. van Wijngaarden, Amsterdam; te Huizen (N.H.): P. Veenhuizen, Amsterdam. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaar: proponent A. Stein- hart, Utrecht. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Sappemeer-Veeri- dam: H. v. d. Brink, Drogeham. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Rotterdam-Kraiin- gen: S. Wijnsma, Broek op Langen- dijk; te Den Haag-zuid: A. Hilbers, Enschedé-west; te Red Deer (Free Ref. Church of Canada): G. J. Buijs Papendrecht. Ger. Gembeenten Beroepen te Scheveningen: J. B. Bel, Krabbendijke. Bedankt voor Slikkerveer: J. B. Bel, Krabbendijke. Vrij Evangelische Gemeenten Bedankt voor Veendam: J. I. van Wijck, Gouda. De gehele dijkproblematiek als mede de wat moeilijke en stroeve verhouding tussen het waterschap Schouwen en de Rijkswaterstaat, is zaterdagmiddag ter sprake geko men tijdens een bespreking, die plaats vond tussen het college van Gedeputeerden van Zeeland en het bestuur van het waterschap, op 's Landskamer te Zierikzee. Aanwezig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, alsmede de leden.van G.S. de heer C. Philipse en ir. G. P. M. Dikötter. De Provinciale Water staat was vertegenwoordigd door de hoofdingenieur-directeur ir. H. D. J. Swaters en ir. de Beijl. Ter sprake is gekomen de kwestie van Schouwens veiligheid, waarbij het waterschapsbestuur het bekende standpunt nog eens nader heeft uit eengezet. Voor Schouwen blijft pri mair de versterking van de buiten ste weringen, waarbij men zich plaatst tegenover de gedachte aan Aanbesteding bemalings gebouw Prunjebevang Vanmorgen werd in „Concordia" aanbesteed ten behoeve van het waterschap Schouwen, het bouwen van een bemalingsgebouw voor de onderbemaling van het Prunjebe vang, met bijkomende werken, als mede het slopen van het bestaande Prunjegemaal. De laagste inschrijver was firma M. de Oude en K. T. de Jonge in combinatie met firma H. Stouten te Brouwershaven voor f 70.700. Hoogste inschrijver was J. Ie Comte Sommelsdijk f 95.000. De cijfers van de andere inschrijvers waren als volgt: J. A. van Hasselt, Ber gen op Zoom f 77.000; C. J. van Geel, Zevenbergen f 86.500; Jac. W. Suijkerbuijk f 83.590; Aan.be- drijf Gebrs. Luyten, Zevenbergen f 84.700; G. B. v. d. Hoek N.V., Delft f 77.700; K. J. de Winter, Rotter dam f 92 300; H. A. Verhagen, Bre da f 75.500; Jac. de Deugd en Zn., Zevenbergen f 83.500; Gebrs. Luy ten, Aan.bedr. Zevenbergen f 77.325 secundaix*e weringen, zoals deze door Rijkswaterstaat wordt voor gestaan, gelet op de plannen tot aanleg van een delingsdijk en tot aanleg van een inlaagdijk achter de Langedijk. Speciaal onderstreept werd ook de noodzakelijke verster king van de noordkant, zoals uit voerig is toegelicht in ons verslag van de onlangs door het water schapsbestuur gemaakte oriënta tietrip langs de zwakke dijksplaat- sen in de polder. Op grond hiervan mogen wij ver wachten, dat het standpunt van het waterschap Schouwen in cri tische beschouwing zal worden ge nomen en dat G.S. de onderhavige zaak op hoog niveau andermaal aan de orde zullen stellen. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling: der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Marktbericht veiling 7 mei 1956. Spinazie f 13-22; Rabarber f 34- 36; Stoofsla f 10; Bloemkool „A" f 71-75, idem „B" f 51-53, idem „C" f 37, idem (stek) f 14-22; Radijs f 19-20. Per 100 kg-stuks-bos. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 12 mei luidt: 2e klasse C: MEVO I-Yerseke II (5 uur, scheidsr. J. de Wit); Wisse- kerke I-Beren I. 2e klasse D: MEVO II-MEVO III (3 uur, scheidsr. Th. Sies); Sinoto I -Bruse Boys I (4 uur, scheidsr. N. Speelman). Juniorencompetitie: Dreischor B I-Zierikzee B II (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende). Zondag 13 mei Promotiecompetitie le klasse Lewedorpse Boys I-'s H. Arends- kei-ke I (half 3, scheidsr. J. G. van Honk). tot woensdagavond: Zonnige perloden Droog weer met zonnige perioden; matige wind tussen west en zuid west; ongeveer dezelfde tempera turen. 9 mei. Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 4.02, onder 19.23. 10 mei. Zon op 4.54, onder 20.21. Maan op 4.34, onder 20.42. 11 mei. Zon op 4.52, onder 20.22. Maan op 5.14, onder 21.54. Nieuwe maan: 10 mei te 14.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: mei 2.17 v.m. 14.46 n.m. 10 mei 3.00 v.m. 15.28 n.m. 11 mei 3.45 v.m. 16.11 n.m. BROUWERSHAVEN: mei 1.50 v.m. 14.08 n.m. 10 mei 2.29 v.m. 14.49 n.m. 11 mei 3,11 v.m. 15.32 n.m. Doodtij: 19 mei. Springtij: 12 en 26 mei. Nog geringe regenkans Sinds gisteren bevindt ons land zich aan de noordelijke rand van een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich van de Alpen naai de Golf van Biscaye verplaatste. Een depressie trok van het zeege bied ten noorden van Schotland over Scandinavië naar Finland. Het bijbehorende front drong ten noor den van het land binnen, waar het veel bewolking veroorzaakte. Het frontensysteem van een uitgestrekte depressie op de oceaan bereikte vannacht, vergezeld van wat regen, de Britse eilanden. Het weinig ac tieve koufront zal vanavond ons land met wolkenvelden maar vrij wel zonder regen passeren. Het wordt gevolgd door een gebied met opklaringen. Ten noorden van de Azoren be weegt een nieuwe storing snel in de richting van Schotland. De zui delijke uiteinden van de storingen die langs ons land trekken, zijn echter weinig actief, zodat de kans op regen van enige betekenis nog steeds klein blijft. Ons land blijft daarbij in een zuidwestelijke lucht stroming, zodat in de temperaturen niet veel verandering zal komen. VOGELWERELD HERSTELDE ZICH Vooral naar de restanten van de inlagen „Waren de vooruitzichten voor de vogels na de ramp niet zo bijzonder aanlokkelijk, in dit verenigingsjaar is weer eens gebleken hoe sterk de gehechtheid aan de grond is. Bij duizenden zyn ztf teruggekomen en hebben elke meter grond die gunstig lag ten opzichte van het voedsel- gebied, benut om te broeden. Hiervan zijn de restanten van de inlagen een levendige getuigenis. Juist omdat elke meter grond hier meer vogels betekent en de pachter zelf de waterstand namens de eigenaar regelen mag, zijn het deze faktoren die de talrijke vogelliefhebbers in binnen- en buitenland wel zeer gerust mogen stellen." Dit optimistische „vogelgeluid" is ontleend aan het verschenen jaar verslag 1955 van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland". Wat de inlagen betreft heeft de Vogelwacht zich met het water schap Schouwen (de eigenaar) in verbinding gesteld om het beheer over deze inlagen over te nemen. Tot dusverre zijn er prettige en nuttige contacten gelegd, al heeft dit tot dusverre weinig direkt re sultaat opgeleverd. Van de 3 inla gen zijn er 2 vrijwel nog intact. Po gingen worden aangewend deze zo goed mogelijk te herstellen. De heer van den Hoek, vogelwachter en pachter van deze inlagen, heeft aan de herstelwerken meegeholpen. In december is aan de eerste inlage aan de westzijde een versterking aangebracht. De werkweken wor den door de Vogelwacht bekostigd. Dank zij een vrij eenvoudig hulp middel - op kosten van de vereni ging is door de heer van den Hoek een afrastering geplaatst van gaas draad, waar de katten via de land zijde vrij spel hadden - zijn onge veer 90 Noorse sterns uitgebroed in het broedgebied. In 1955 hebben er gebroed: Noorse sterns 200 pa ren, Grote sterns 1.200 paren, Vis- diefjes 2.500 paren, Kluten 17 pa ren, Kokmeeuwen 2.600 paren. Anders ligt de verhouding tot het bestuur van een tweede zeer be kende inlage (die van Westenschou- wen). Hier broeden een aantal vo gels die altijd weer worden uitge haald. Er staan zo goed als geen verbodsborden en in de zomer heb ben de snijders van zeekraal hier vrije toegang. Door de Vogelwacht werd in de voorzomer 1955 dan ook een verzoek gericht tot het doen plaatsen en onderhouden van ver bodsborden aan het bestuur van de Calamiteuze Polder Burgh en West- land, welk verzoek wel op zeer on elegante wijze werd afgewimpeld. Een definitieve beslissing wordt nog aangehouden. Van de zijde van de vereniging wordt de wens gehand haafd om tegen betaling van een behoorlijke vergoeding het beheer te krijgen over deze inlagen, in het bijzonder over het oostelijk gedeelte In de in volgorde medegedeelde gang van zaken lezen we dan ver volgens dat in het voorjaar met de hernieuwde aktiviteit van het vo gelleven ook de Vogelwacht tot meer leven werd gebracht. De amb tenaar van het Staatsbosbeheer, de heer Rooth hield interessante le zingen voor de jeugd. Het contact van de Vogelwacht met de scholen van Renesse en Noordwelle leidde tot het inschrijven van veel jeugd leden. Onder leiding van de heer van den Oord werden verschillen de geluids-excursies gehouden. Voor de jongeren minstens 3, voor de ouderen de traditionele vroege Pinkster-tocht. De zilvermeeuwen De maatregelen tot inperking van de zilvermeeuw hebben wederom tot allerlei reakties geleid. Deze maatregelen zijn echter de andere vogelstand weer ten goede geko men, wat vooral te bemerken was aan de goede klutenstand nabij de Oude Koudekerkse toren. Om streeks Pasen werden in de buurt van het voormalige stoomgemaal Flaauwers 180 kluten waargenomen Alweer een bewijs, dat waar de vo gels (nog) voldoende voedsel kun nen vinden, alles aangewend moet worden, om ook voor broedterrei- nen te zorgen. Hoe meer het voor jaar vorderde, hoe meer aanvragen er kwamen voor excursies van fil mers en fotoliefhebbers, uit bin nen- en buitenland. Het jaarverslag merkt dan op: „Het zou zijn nut hebben voor de Provinciale Zeeuw se V.V.V. eens le weten hoeveel mensen er wel naar Schouwen ko men, uitsluitend voor de vogels. Het. zijn er zeer velen, en lang niet de slechtsten!" Het jaarverslag ver volgt dan met er op te wijzen, dat men er toch vooral voor moet zor gen dat men de velen die van ver komen om iets te zien en te filmen nog wat voor kan zetten ook. Door de heer Verbruggen uit Antwerpen werden op Schouwen opnamen gemaakt, die buitenge woon geslaagd zijn. Dit kan moge lijk de eerste stoot zijn tot het hou den van een tentoonstelling in de nieuwe garage van de R.T.M. te Burgh, die men hiervoor gratis be schikbaar wil stellen. Het is de Vogelwacht ter ore ge komen dat door de vreemde arbei ders, die aan de opbouw van het eiland werkten, zeer veel nesten waren geroofd. De rijkspolitie oefent een intensief toezicht uit en vele verbalen volgden. Door de jeugd werden ook veel nesten, voor al van zangvogels uitgehaald. Met grote vreugde werd medewerking gekonstateerd van de Rijkswater- slaat, die op het strand tussen Ver klikker en Oude Hoeve, gemeente Haamstede, een afzetting aanbracht zodat vele vogels hier ongestoord konden broeden. Minstens 12 nes ten van dwergsterns en veel vis- diefjes profiteerden hiervan. Het aantal strandpleviertjes was gering, doch dat zal bij verder doorgevoer de bewakingsmaatregelen wel toe nemen. Verschillende vogelsoorten Op het vliegveld met omliggende terreinen waren opmerkelijk veel paren grutto's. Het aantal wulpen in de kop van Schouwen schatte men op 15 paren. In de buurt van de Oude Hoeve hebben een grauwe en een bruine kiekendief gebroed en ook een watersnip. De bruine kiekendief is zoals elk jaar weer uitgehaald, waarschijnlijk door een geweerdrager die bang is dat deze kiekendieffamilie de konijnen zal belagen. Tot laat in het voorjaar bleven de winterganzen in de om geving van Renesse. In de kreek bij Zonnemaire hebben zeer veel kluten gebroed. In Schuddebeurs vond een controleur Vogel wet na een storm een compleet uitgewaaid reigernest met 4 jongen, die hij met veel geduld tezamen met zijn vrouw heeft grootgebracht. In een afge sloten reservaat te Oosterland heb ben waarschijnlijk 30 paar kluten gebroed, het Dijkwater belooft zeer veel. In totaal werden meer dan 250 vogels geringd, waaronder 15 torenvalken, 2 bruine en 4 grauwe kiekendieven, 20 Noorse sterns, 30 visdiefjes. 28 grote sterns, 18 klu ten. 10 reigers, 5 kneuen, 4 steen uiltjes en 3 stormmeeuwe». Uitvoerig gaat het verslag dan tenslotte in op de voederingsakties in de buitengewoon strenge febru- ari-maand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2